Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα τέκνων 2013 - δείτε αν το δικαιούστε


Recommended Posts

Από σήμερα το απόγευμα θα μπορούν να καταβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω του TaxisNet, οι αιτήσεις για την καταβολή του επιδόματος τέκνων 2013, το οποίο για πρώτη φορά, θα δοθεί και σε οικογένειες με 1 ή 2 παιδιά. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα κατατίθενται στον ΟΓΑ. Η καταβολή θα γίνεται ανά τρίμηνο και θα ξεκινήσει από το τέλος Ιουλίου, αναδρομικά, για τα 2 πρώτα τρίμηνα του 2013.

 

Διαβάστε το παρακάτω link και, βάζοντας τον αριθμό των παιδιών και οικογενειακό σας εισόδημα, δείτε αν πληρείτε τις προϋποθέσεις και τι ποσό δικαιούστε ανά έτος.

 

http://www.money-money.gr/news/apo-tin-1i-iouliou-to-neo-epidoma-ton-pedion-/251

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από σήμερα το απόγευμα θα μπορούν να καταβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω του TaxisNet, οι αιτήσεις για την καταβολή του επιδόματος τέκνων 2013, το οποίο για πρώτη φορά, θα δοθεί και σε οικογένειες με 1 ή 2 παιδιά. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα κατατίθενται στον ΟΓΑ. Η καταβολή θα γίνεται ανά τρίμηνο και θα ξεκινήσει από το τέλος Ιουλίου, αναδρομικά, για τα 2 πρώτα τρίμηνα του 2013.

 

Διαβάστε το παρακάτω link και, βάζοντας τον αριθμό των παιδιών και οικογενειακό σας εισόδημα, δείτε αν πληρείτε τις προϋποθέσεις και τι ποσό δικαιούστε ανά έτος.

 

http://www.money-money.gr/news/apo-tin-1i-iouliou-to-neo-epidoma-ton-pedion-/251

 

ευχαριστούμε πάρα πολύ!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης,εαν φυσικα γνωριζεις:εγω γεννησα τον Απριλιο,δικαιούμαι το επιδομα?

Ο λογιστης μου,ισχυρίζεται πως το δικαιουμαι,ενω στην εφορια μου ειπαν οχι!:confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης,εαν φυσικα γνωριζεις:εγω γεννησα τον Απριλιο,δικαιούμαι το επιδομα?

Ο λογιστης μου,ισχυρίζεται πως το δικαιουμαι,ενω στην εφορια μου ειπαν οχι!:confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

φέτος τον Απρίλιο;

εγώ γέννησα Μάρτη του '12

καλή ερώτηση!από πότε μέχρι πότε το δικαιουμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα δικαιούνται οι οικογένειες:

 

Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και

 

Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

 

 

Πηγή: http://www.mothersblog.gr/O-kosmos-toy-paidioy/item/7824-epidoma-teknon-apo-to-proto-paidi-poioi-to-dikaioyntai#ixzz2VML2hIrE

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επίδομα δικαιούνται οι οικογένειες:

 

Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και

 

Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

 

 

Πηγή: http://www.mothersblog.gr/O-kosmos-toy-paidioy/item/7824-epidoma-teknon-apo-to-proto-paidi-poioi-to-dikaioyntai#ixzz2VML2hIrE

 

Εγω γεννησα Απριλιο του 2013!Αρα στην εφορια ειχαν δικιο!!!

Ευχαριστω παρα πολυ κοπελα μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω που θα γεννησω τελος ιουλιο το τριτο παιδι τι θ ακανω?μεχρι ποτε κανουν αιτησεις?

 

Θα παρεις για το 2013 επίδομα για 2 παιδιά και από 2014 και για τα 3 παιδιά!

Να σου ζήσουν τα πρώτα και με το καλό το 3ο!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή απόσπασμα δημοτολογίου για την οικογενειακή κατάσταση. Εκδίδεται από την αρμόδια αρχή, στα δημοτολόγια της οποίας είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια και από το οποίο προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και των τέκνων και εάν αυτά βρίσκονται στη ζωή.

 

 

 

 

εγω με τον αντρα μου ανηκουμε σε διαφορετικους δημους.θα καταθεσουμε 2 οικογενειακης καταστασης?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει κανεις που να εκανε το εντυπο Α21 μεσω ταχισνετ,εγω χθες δεν μπορεσα με τον λογιστη ,είπε οτι δεν εχει ανοιξει ακομα το συστημα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

http://www.skai.gr/news/greece/article/234004/apo-to-proto-paidi-to-epidoma-teknon-odigies-sublirosis-tou-a21/

 

Δείτε αυτό. Ηλεκτρονικά γίνεται, δεν ξέρω αν μπορείς να καταθέσεις κάπου αλλού τα δικαιολογητικά.

 

Αύριο λέω να κάνω την δήλωση , οπότε αύριο θα προσπαθήσω να το συπληρώσω 1μανουλα.

 

Τις καλημέρες μου σε όλες.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς είχαμε εισόδημα '12 28.000

με βάση έναν πίνακα που είδα πρέπει να έχουμε μέχρι 27.000 οπότε δεν το δικαιούμαστε(1 παιδί)

σε μια σελίδα όμως που βάζεις το ποσό και τον αριθμό παιδιων λέει ότι το δικαιούμαστε!μάλλον υπάρχει λάθος έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή απόσπασμα δημοτολογίου για την οικογενειακή κατάσταση. Εκδίδεται από την αρμόδια αρχή, στα δημοτολόγια της οποίας είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια και από το οποίο προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και των τέκνων και εάν αυτά βρίσκονται στη ζωή.

 

 

 

 

εγω με τον αντρα μου ανηκουμε σε διαφορετικους δημους.θα καταθεσουμε 2 οικογενειακης καταστασης?

 

την ίδια απορια έχω κι εγώ!βέβαια όταν γεννήθηκε η μικρή μας μας άνοιξαν και καλά εδώ που μένουμε οικογενειακή μερίδα!να υποθέσω πως το ζητάμε εδώ έτσι;

τι άλλο χρειάζεται πέρα από την ηλεκτρονική δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχω τρία παιδιά εκ των οποίων τα 2 είναι φοιτητές. Το ένα παιδί μου απο αυτά που σπουδάζει έχει δουλέψει και θα κάνει δική του φορολογική δήλωση. Μήπως γνωρίζετε, δικαιούμαι επίδομα τέκνων για 3 παιδιά ή για τα 2, εφόσον το άλλο θα κάνει δική του δήλωση ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας,

 

έχω τρία παιδιά εκ των οποίων τα 2 είναι φοιτητές. Το ένα παιδί μου απο αυτά που σπουδάζει έχει δουλέψει και θα κάνει δική του φορολογική δήλωση. Μήπως γνωρίζετε, δικαιούμαι επίδομα τέκνων για 3 παιδιά ή για τα 2, εφόσον το άλλο θα κάνει δική του δήλωση ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 24 ΕΤΩΝ, ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ 3 ΤΕΚΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ! ΑΡΑ ΣΤΟ Α21 ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω εχω μια απορια..τελικα πρεπει η δεν πρεπει να παμε δικαιολογητικα στον ογα?λεει οτι αν αυτα ζητηθουν θα πρεπει να τα εχουμε..

 

στον ογα μου ειπαν οτι ΑΦΟΥ μας ζητηθουν καποια εγγραφα θα τα παμε.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα την φορολογική μου και μετα το Α21.Ολα αυτα τελος Ιουνιου.το 2012 ειχα 1 παιδι ,τον Μαρτιο του 2013 εκανα το δευτερο,τωρα τί θα παρω;και ο δικος μου λογιστης επιμενει πως θα παρω επιδομα για ενα παιδι για μεχρι τον Μαρτιο,και μετα για 2 παιδια.Γι αυτο λεει κανουμε και την αιτηση (Α21) δηλωνοντας 2 παιδια .

και οτι αυτο

"Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013," εννοει του επομενου μηνα ,και οχι ετους.

εχει ρωτησει καμια στον ογα σχετικα;

και κατι αλλο.μετα την αιτηση ηλεκτρονικα,κανουμε κατι αλλο;πως θα μας ενημερωσουν για να παμε τα δικαιολογητικα;υπαρχει καμια προθεσμια ,ξερουμε;

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε με λίγο άμα ξέρετε. Εγώ το έχω κάνει το δικό μας Α21 και τώρα ζήτησε να τη βοηθήσω μια γειτόνισσα η οποία όμως είναι αλλοδαπή. Έχουμε κολλήσει στο θέμα οικογενειακή μερίδα,μου λέει ότι αυτοί δεν παίρνουν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και δεν έχουν οικ. μερίδα. Τι ισχύει? Εγώ τι βάζω εκεί που ζητάει αριθμο μερίδας?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θεμα ειχα κι εγω! Να σε ρωτησω, συμπληρωσες ολα τα αλλα εκτος απο την μεριδα και δεν σε αφηνε να συνεχισεις την υποβολη? Σου ζητουσε δηλαδη υποχρεωτικα και τη μεριδα? Γιατι του δικου μου του λειπανε και αλλα στοιχεια και δεν το τσεκαρα αν το ζηταει υποχρεωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χω στείλει ακόμα για να δω αν θα μου το πάρει αλλά μου το χε κάνει όταν έκανα τη δικιά μου δήλωση.Πάτησα επόμενο και με παρέπεμπε στην οικ. μερίδα. Θα δω ίσως αν φανει η καταγωγη τους να μη μου το ζητησει

Link to comment
Share on other sites

στον ογα μου ειπαν οτι ΑΦΟΥ μας ζητηθουν καποια εγγραφα θα τα παμε.

Διαβασα καπου οτι τα δικιολογητικα θα τα ταχυδρομησουμε, αλλα αφου μας ζητηθουν;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...