Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελεγχετε τι φερνουν τα παιδια απο το σχολειο?


Recommended Posts

Ο γιος μου (οπως και αλλα παιδακια στην ταξη του) περνουν διαφορα παιχνιδακια απο το σπιτι και τα πηγαινουν στο σχολειο. Κακως γιατι ποτε δεν γυρνανε σπιτι τα παιχνιδια, ουτε οι σκουφοι, τα κασκολ, τα καπελα κτλ...

Του μιλησαμε, τον μαλωσαμε, τον ψαχνουμε πριν φυγει απο το σπιτι μαι και συνηθως μας λεει: Μην κοιτας τι βαζω στην τσεπη μου...

 

Το Σαββατο ειχαμε παει επισκεψη και ειχε παρει 2 bakugun στο μπουφαν του. Τα ξεχασα. Την Τριτη που φορεσε το ιδιο μπουφαν στο σχολειο τα βρηκε και τα εδωσε σε ενα αγορακι γιατι τα ηθελε για να παιξει σπιτι του...

Την Τεταρτη που μου το ειπαν ειπα στο παιδακι να τα φερει. Φυσικα δεν τα εφερε γιατι δεν μπορει να τα παρει απο το σπιτι του! Σημερα του το ξαναπε ο αντρας μου και εγω γιατι τον ειδα στο δρμο που σχολαγε.

Εχω γραψει και ενα σημειωμα για την μαμα του. Καλα το παιδακι θελει να παιξει και δεν θελει να τα γυρισει πισω. Οι γονεις δεν ειδαν οτι εχει κατι που δεν ειναι δικο του? Μιλαμε για 3 κομματια! Και εστω οτι τα μπερδεψαν γιατι εχει και αυτο τα ιδια. Εχουν και ενα βιβλιο μας στα ελληνικα. Αυτο το μπερδεψαν με τα δικα τους??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι παντα κοιταω την τσαντα του, εξαλλου καθε μερα του την φτιαχνω με πανες, το νερο του και τετοια. Και του δικου μου του αρεσει να παιρνει καμια φορα στο σταθμο παιχνιδια ή βιβλια, παντα ομως του τα βαζουν στην τσαντα οι κυριες του, δεν εχουμε χασει ποτε τιποτα, ουτε εχει φερει κατι απο αλλο παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παντα κοιταω την τσαντα του, εξαλλου καθε μερα του την φτιαχνω με πανες, το νερο του και τετοια. Και του δικου μου του αρεσει να παιρνει καμια φορα στο σταθμο παιχνιδια ή βιβλια, παντα ομως του τα βαζουν στην τσαντα οι κυριες του, δεν εχουμε χασει ποτε τιποτα, ουτε εχει φερει κατι απο αλλο παιδακι.

 

Εχουν τις τσαντες τους εξω αποτην ταξη (και ο μικρος βεβαια) και η πορτα ειναι ανοικτη και μπαινοβγιανουν. Αν δεν γινει καυγας η δασκαλα δεν ανακατευεται..

Δεν λεω οτι το παιδακι τα πειρεα απο μονο του. Ο δικος μου του τα εδωσε σιγουρα. Οπως και εχει φερει πραγματα απο αλλα παιδακια αλλα τα ξαναβαζουμε στην τσαντα και τα παμε την αλλη μερα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς, το σχολείο αναλαμβάνει. Μία φορά είχαν μπερδευτεί τα μπουφάν, εγώ δεν το είχα καταλάβει, γιατί έμοιαζαν πολύ και μου τηλεφώνησαν από το σχολείο. Στα παραμύθια έχουμε το όνομά του πάνω. Τώρα για παιχνίδια δεν ξέρω, γιατί δεν επιτρέπεται να παίρνει. Αλλά να σου πω την αλήθεια, αν ήθελε να πάρει μαζί του παιχνίδι και δεν το επέστρεφε, δεν θα το αναζητούσα, ούτε από το άλλο παιδάκι, ούτε από τη μαμά. Θα τον άφηνα να τα βγάλει πέρα μόνος (δύσκολο), για να μην του γίνει συνήθεια. Προσωπικά δεν μου αρέσει που πάμε παιδική χαρά με φίλους του και όλη τους η ώρα περνάει με παζάρια για τα παιχνίδια (μου το δίνεις, σου το δίνω, μου το δανείζεις, μου το χαρίζεις). Αν θέλει να πάρει κάτι μαζί, ξέρει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην το επιστρέψει, οπότε σιγά σιγά το έκοψε! Σίγουρα πάντως δεν μου έχει φέρει τίποτα. Αν μου είχε φέρει, θα το επέστρεφα αλλά μία φορά που χάθηκε στο σπίτι μου ένα αυτοκινητάκι από άλλο παιδάκι, δεν .... χάλασα και τον κόσμο. Όταν σκούπισα, το βρήκα. Μου έκανε όμως εντύπωση η άλλη μαμά, που πήρε 10 τηλέφωνα, γιατί ο μικρός της έκλαιγε. Γενικά, αν κάτι είναι πολύτιμο, δεν το βγάζουμε από το σπίτι μας!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις προσπαθουμε να το αποφυγουμε να βγαινουν πραγματα αλλα μου ξεφυγαν αυτα.

Και ετυχε να τα παρει ο ιδιο παιδακι που πειρε και το βιβλιο το οποιο τουλαχιστονξεχωριζει γιατι κανενας αλλος απο την ταξη του δεν ξερει ελληνικα.

Βασικα δεν ξερω αν ειναι σε θεση να πει οτι το θελει πισω ή και αν πραγματικα το θελει ή δεν τον νοιαζει που τα εχασε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι παντα κοιταω την τσαντα του, εξαλλου καθε μερα του την φτιαχνω με πανες, το νερο του και τετοια. Και του δικου μου του αρεσει να παιρνει καμια φορα στο σταθμο παιχνιδια ή βιβλια, παντα ομως του τα βαζουν στην τσαντα οι κυριες του, δεν εχουμε χασει ποτε τιποτα, ουτε εχει φερει κατι απο αλλο παιδακι.

 

και σε μενα συμβαινει ακριβως το ιδιο. δεν εφερε τιποτα απο αλλο παιδακι. επισης ελαχιστες φορες πηρε μαζι του πραγματα (μια ξυλινη κουταλα, το αγαπημενο του παπακι και το φωτεινουλη αγκαλιτσα) τα οποια οντως το μεσημερι ηταν κανονικα στο καροτσι.

Link to comment
Share on other sites

Goody και kourkoubini μιλαω για τον μεγαλο μου γιο που δεν ειναι πια σε τοσο ελγχομενη ηλικια. Η δασκαλα του θεωρει οτι ειναι ικανος να μαζεψει τα πραγματα του. Και επισεις επειδη οπως ειπα εχει επεμβει καποιες φορες κανουν αυτες τις ανταλλαγες στον διαδρμο εξω απο την αιθουσα οπου δεν τους βλεπει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς, το σχολείο αναλαμβάνει. Μία φορά είχαν μπερδευτεί τα μπουφάν, εγώ δεν το είχα καταλάβει, γιατί έμοιαζαν πολύ και μου τηλεφώνησαν από το σχολείο. Στα παραμύθια έχουμε το όνομά του πάνω. Τώρα για παιχνίδια δεν ξέρω, γιατί δεν επιτρέπεται να παίρνει. Αλλά να σου πω την αλήθεια, αν ήθελε να πάρει μαζί του παιχνίδι και δεν το επέστρεφε, δεν θα το αναζητούσα, ούτε από το άλλο παιδάκι, ούτε από τη μαμά. Θα τον άφηνα να τα βγάλει πέρα μόνος (δύσκολο), για να μην του γίνει συνήθεια. Προσωπικά δεν μου αρέσει που πάμε παιδική χαρά με φίλους του και όλη τους η ώρα περνάει με παζάρια για τα παιχνίδια (μου το δίνεις, σου το δίνω, μου το δανείζεις, μου το χαρίζεις). Αν θέλει να πάρει κάτι μαζί, ξέρει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην το επιστρέψει, οπότε σιγά σιγά το έκοψε! Σίγουρα πάντως δεν μου έχει φέρει τίποτα. Αν μου είχε φέρει, θα το επέστρεφα αλλά μία φορά που χάθηκε στο σπίτι μου ένα αυτοκινητάκι από άλλο παιδάκι, δεν .... χάλασα και τον κόσμο. Όταν σκούπισα, το βρήκα. Μου έκανε όμως εντύπωση η άλλη μαμά, που πήρε 10 τηλέφωνα, γιατί ο μικρός της έκλαιγε. Γενικά, αν κάτι είναι πολύτιμο, δεν το βγάζουμε από το σπίτι μας!

 

Συμφωνώ με kyra. Κι εγώ ακριβώς έτσι λειτουργώ. Οπότε το σταμάτησε μόνος του αφού στο τέλος τα παιδάκια δεν του τα επέστρεφαν.

 

Χτες μου εφερε λεφτα!!! Και παλι δεν το πειρε ειδηση η δασκαλα του...

Μίλησε στο παιδάκι σου και για το να μην πηγαίνει αλλά και για το να μην παίρνει. Μπορεί να βρεθεί μπλεγμένος κι άντε μετά να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχυριζεται οτι ειπε στο παιδακι οτι θα τον μαλωσω αλλα λεει επεμενε. Το ιδιο ειπε βεβαια και για τα παιχνιδια που εδωσε...

 

Παντως δεν ξερω τι να κανω. Αντε και να προσεχουμε τι περνει απο το σπιτι αλλα στο σχολειο φερνουν σχεδον ολα παιχνιδια και τα ανταλλασουν΄και μετα τα ξεχνανε. Μεχρι τωρα ο δικος μου δειχνει τι φερνει αλλα δεν αρκει. Ο σκοπος ειναι να μηνπερνει τιποτα ακομη και αν δινει στα αλλα παιδια τα παιχνιδια του..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξέρω πλέον ούτε τι παίρνουν στο σχολείο ούτε τι φέρνουν, ούτε αν χάρισαν κάτι ούτε αν έφεραν απο άλλο παιδί, πρόβλημα τους!

Στην αρχή δεν τα άφηνα να παίρνουν πράγματα στο σχολείο, αλλά στο τέλος με νίκησαν! Ειδικά όσο τα πράγματα που παίζουν γινονται όλο και πιο μικρά και χωρανε στις τσέπες, το παιχνίδι το έχασα...

Απλώς τους έχω εξηγηθεί, να μην μου παραπονεθούν αν χάσουν κάτι ή αν δανείσουν κάτι και δεν τους το δώσουν πίσω - εγώ προσωπικά δεν προκειται να πάρω κανένα τηλέφωνο και για να είμαι ειλικρινής δύσκολα θα πάρω χαπάρι αν έχουν φέρει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...