Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν μπορώ να φάω μεγάλες μερίδες γιατί νοιώθω τρελλό φούσκωμα και αρκετές καούρες...

για να δούμε... ανακουφίστηκα λίγο είναι η αλήθεια... :-) ευχαριστώ

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 666
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οπως είχα γράψει και παραπάνω μπήκα στον 7ο με +10 κιλά. Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στο μήνα μου και 7ο-8ο μήνα πήρα μόνο 2 κιλά. Δεν έκανα καμμία δίαιτα τρώω κανονικά πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό και τουλάχιστον 2 παγωτά ημερησίως. Βέβαια οι μερίδες που τρώω δεν είναι τεράστιες αλλά γιατί δεν μπορώ πια να φάω τεράστιες μερίδες (αισθάνομαι φουσκωμένη πιο γρήγορα).

Και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όπου είχα πάρει 19 κιλά (είχα ξεκινήσει όμως με πολύ χαμηλότερο απο το κανονικό βάρος) έβαλα τα πολλά κιλά μέχρι και τον 6ο μήνα και μετά έπαιρνα αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς.

Ο κάθε οργανισμός νομίζω είναι διαφορετικός και για μένα είναι μύθος ότι τα πολλά κιλά μπαίνουν στο τελευταίο τρίμηνο.

ωραια τα λεσ,αντε να παιρνουμε και μεισ κουραγιο,,,,που εεεεεχουμε ακομα:-P:razz::-P:razz::-P

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Στην 26η εβδομαδα που εκανα την καμπυλη σακχαρου , η μια τιμη ηταν λιγο τσιμπημενη, ο γιατρος ειπε γενικα να προσεξω και ετσι εκοψα το ψωμι τελειως, γλυκα τα μειωσα στο ελαχιστο εως καθολου....

Εδω και ενα μηνα λοιπον ειμαι σταθερη στα κιλα μου 74:confused:, ενω το μωρο εχει παρει 500γρ τις 3 τελευταιες εβδομαδες. Ειναι φυσιολογικο να μην εχω παρει βαρος??:?::!:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι διανύω την 38η εβδομάδα μου και είμαι +15 κιλά. Εδώ και αρκετές εβδομάδες έχω κολλήσει στα κιλά (πάλι καλά) το κακό όμως είναι πως την προηγούμενη Παρασκευή που πήγαμε στον γιατρό η μπέμπα είχε πάρει σχεδόν 700 γρ μέσα σε 2 εβδομάδες!!!!!! δηλαδή 3290 κιλά!!!! και μας είπε ο γιατρός πως η κοιλιά της είναι λίγο μεγαλύτερη απο το κεφάλι της πράγμα που δεν θέλουμε διότι αυτά τα παιδάκια έχουν περισσότερες πιθανότητες για παιδική παχυσαρκία και παιδικό διαβήτη. Ήταν η πρώτη φορά που έφυγα απο το ΡΕΑ καταστενοχωρημένη!!!

Βασικά στην καμπύλη ζαχάρου μου είχε βρεθεί η μία τιμή λίγο τσιμπημένη και η ενδοκρινολόγος μου είχε δώσει μια δίαιτα αλλά όχι για το παιδί (βάση των υπερήχων που είχε δει τότε) αλλά πιο πολύ για μένα (έτσι είπε) για να μην πάρω πολλά κιλά. Έλα όμως που εγώ αφέθηκα μπαίνοντας στον 9ο σκεπτόμενη πως είμαι στο τέλος, το παράκανα με το φαγητό και τα γλυκά και να τα μας τώρα! όλο το φταίξιμο είναι δικό μου!!! τώρα προσπαθώ να κάνω ξανά την δίαιτα που μου είχε δωσει η ενδοκρινολόγος αλλά φοβάμαι μήπως ναι μεν εγώ δεν παίρνω κιλά αλλά το παιδί παίρνει χωρίς να το καταλαβαίνω.....

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι στις 32 εβδομάδες και έχω πάρει 10 κιλά. Τώρα όμως μου εχει κοπεί η όρεξη, δε με νοιάζει τόσο για το φαγητό όσο πλησιάζουν οι μέρες για τον τοκετό. Εγώ είχα και πολλά κιλά πριν μείνω έγκυος και δε με παίρνει να πάρω άλλα. Οχι τόσο για λογους αισθητικής όσο να είμαι καλά και εγω και το μωρό στον τοκετό. Την Τρίτη που ζυγίσαμε το μωρό βγηκε 2.970 +-10% και είπε ο γιατρός πως παίρνει από εδώ και πέρα 200γρ την εβδομάδα κατά μέσο όρο.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι διανύω την 38η εβδομάδα μου και είμαι +15 κιλά. Εδώ και αρκετές εβδομάδες έχω κολλήσει στα κιλά (πάλι καλά) το κακό όμως είναι πως την προηγούμενη Παρασκευή που πήγαμε στον γιατρό η μπέμπα είχε πάρει σχεδόν 700 γρ μέσα σε 2 εβδομάδες!!!!!! δηλαδή 3290 κιλά!!!! και μας είπε ο γιατρός πως η κοιλιά της είναι λίγο μεγαλύτερη απο το κεφάλι της πράγμα που δεν θέλουμε διότι αυτά τα παιδάκια έχουν περισσότερες πιθανότητες για παιδική παχυσαρκία και παιδικό διαβήτη. Ήταν η πρώτη φορά που έφυγα απο το ΡΕΑ καταστενοχωρημένη!!!

Βασικά στην καμπύλη ζαχάρου μου είχε βρεθεί η μία τιμή λίγο τσιμπημένη και η ενδοκρινολόγος μου είχε δώσει μια δίαιτα αλλά όχι για το παιδί (βάση των υπερήχων που είχε δει τότε) αλλά πιο πολύ για μένα (έτσι είπε) για να μην πάρω πολλά κιλά. Έλα όμως που εγώ αφέθηκα μπαίνοντας στον 9ο σκεπτόμενη πως είμαι στο τέλος, το παράκανα με το φαγητό και τα γλυκά και να τα μας τώρα! όλο το φταίξιμο είναι δικό μου!!! τώρα προσπαθώ να κάνω ξανά την δίαιτα που μου είχε δωσει η ενδοκρινολόγος αλλά φοβάμαι μήπως ναι μεν εγώ δεν παίρνω κιλά αλλά το παιδί παίρνει χωρίς να το καταλαβαίνω.....

 

Και η δική μου η μπέμπα έχει μεγαλύτερη κοιλίτσα από το κανονικό και σε σχέση με το κεφάλι (έχουν διαφορά σχεδόν 1,5-2 εβδομάδες στα υπέρηχα) αλλά ο γιατρός μου δεν ανησυχεί.

Στο υπέρηχο της προηγούμενης εβδομάδας, κύηση 34 εβδομάδων και 4 ημερών το βάρος της μικρής μου ήταν 2780 και ο γιατρός μου είπε ότι θα είναι ένα μεγάλο μωρό και να μην ανησυχώ. Με ρώτησε για την πρώτη μου εγκυμοσύνη και ο γιος μου γεννήθηκε 3,860 οπότε μου είπε απλά ότι κάνω μεγάλα μωρά.

Τον ρώτησα συγκεκριμένα αν θα έπρεπε να με ανησυχεί το ότι η κοιλιά της βγαίνει μεγαλύτερη από τις υπόλοιπες μετρήσεις (κεφάλι και μηριαίο οστό) και μου είπε να μην ανησυχώ, όλα καλά εφόσον είχαμε κάνει και την καμπύλη και μου είχε βγει Ο.Κ. Ισως αυτό θα πρέπει να προσέξεις, το θέμα με το ζάχαρο να μην σου ξεφεύγει. Κατά τ' άλλα απλά θα κάνουμε μωρά extra large.

Εγώ έχω πάρει 13 κιλά μέχρι τώρα (διανύω την 36η εβδομάδα). Στο γιο μου είχα πάρει σύνολο 19 κιλά ενώ τώρα στη μικρή δεν νομίζώ ότι πια θα ξεπεράσω τα 15 το πολύ, εξάλλου έμειναν μόνο 4 εβδομάδες ακόμα.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, το ζάκχαρο είναι που πρέπει να προσέχω. Βέβαια εκεί που την πάτησα είναι ότι όλες μου οι μετρήσεις ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια και με τον άντρα μου θεωρήσαμε (μάλλον κακώς) πως ίσως ήταν λίγο υπερβολική η ενδοκρινολόγος με αποτέλεσμα να σταματήσω την διατροφή που μου έδωσε.

Το κακό στο να κάνω μεγάλο παιδάκι είναι ότι έχω ύψος μόλις 1,55 και το φυσιολογικό μου βάρος είναι 50-52 κιλά με λεπτό σκελετό οπότε με προβληματίζει μη τυχόν ζοριστώ πολύ να το γεννήσω και στο τέλος κάνω και καμιά καισαρική πράγμα που εννοείται πως δεν θέλω καθόλου.

Για να μην σου λέει κάτι ο γιατρός σου πρέπει να είσαι πιο ανεπτυγμένη σωματικά απο μένα. Τι να πω? είναι ένας ακόμη λόγος, ο πιο βασικός πλέον για μένα που θέλω να γεννήσω σύντομα για να μην πάρει η μπέμπα άλλο και έχουμε τρεχάματα.

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, εγώ είμαι στην 33η εβδομάδα. Έκανα την καμπύλη ζαχάρου πριν από 3 εβδομάδες και μου βγήκε κάπως αυξημένη για αυτό ακολουθώ τη δίαιιτα της ενδοκρινολόγου. Ο γιατρός με τρομοκράτησε. Μου είπε ότι η μπέμπα αν συνεχίσω με αυτούς τους ρυθμούς θα βγει πάνω από 3.5 κιλά και ότι αυτό θα οφείλεται στο ζάχαρο. Για αυτό ακολουθώ δυστυχώς πιστά τη διατροφή που μου έδωσε η γιατρός και περιμένω να γεννήσω για να φάω παγωτό, πίτσα, σουβλάκι, ψωμάκι κλπκλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πάλι ανάποδη νιώθω εγώ! Εγώ κοριτσια αν κ υπέρβαρη (83 κιλά, 1,63 ύψος) έτρωγα τον άμπακο στο πρώτο τρίμηνο! Αν δεν έτρωγα ένιωθω ότι θα λυποθημίσω κ οι αναγούλες δεν περνούσαν με τίποτα. Μετά βρήκαμε ότι έχω μια κατάσταση προδιαβήτη, έκοψα μαχαίρι τα γλυκά κ γενικώς δεν ξέρω γιατι σε όλο το 2ο τρίμηνο μου είχε κοπεί η όρεξη...Μέχρι την 24η εβδομάδα λοιπόν, είχα πάρει 3 κιλά. Τώρα ξαφνικά, με το που μπήκα στην 25η άρχισα να τρώω non stop!!!! Για να καταλάβετε μέσα σε 2 μέρες η ζυγαριά έδειξε +2 κιλά!!! Σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι πλασματικό απτα τόσα που έχω φάει, αλλά και πάλι δε νιώθω να μπορώ να σταματήσω! Έχω ξανα αρχίσει κ τα γλυκάκια κ δεν κάνω καθολου τη δίαιτα του διαβητολόγου γιατί κάνω 4 μετρήσεις την ημέρα κ βλέπω ότι είναι σε φυσιολογικά πλαίσια...Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν θέλω να γίνω μπουλντόζα μέχρι τον Ιανουάριο! Μήπως μου ανοιξε η όρεξη επειδή ήμουν άρρωστη την προηγούμενη εβδομάδα με πυρετο από κυστιτιτιδα και συνεχίζω ακόμα την αντιβίωση; Μου κάνει εντυπωσει γιατι κ καουρες έχω κ φουσκώματα που κολάει τώρα αυτή η βουλιμία;

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα στην πρώτη μου κόρη συνολικά 13 κιλά και μπήκαμε και στο 10ο μήνα... Τώρα που είμαι 26 εβδομάδων πήρα 4 κιλά χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο, απλά δεν μασαμπουκιάζω ανεξέλλεγκτα. Άλλωστε είχα και επιπλέον βάρος από πρίν...

Uip8p3.png

 

RPtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα... Κι εγώ πήρα πολλά κιλά.. Δεν πρόσεξα όμως καθόλου οπότε ήταν αναμενόμενο.. Μέχρι που έκλεισα τον 6ο είχα πάρει 13 κιλά!!!!!! Να σημειώσω μόνο ότι 3-4 κιλά τα πήρα αμέσως μόλις εμεινα έγκυος μάλλον επειδή έκοψα το κάπνισμα γιατι αλλιώς δεν δικαιολογείται...

Σήμερα κλείνω την 37 εβδομάδα και ειμαι + 19 συνολικά!!!!!!!

Το παρήγορο πια είναι οτι ο θηλασμος βοηθάει στο να τα χασει κανεις σχετικά εύκολα... Θέλω όμως να πω οτι αν προσέξεις δεν θα πάρεις τόσα κιλά!!!!

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

αααχ τι πονεμενο θεμαααα....λοιπον εγω μεχρι τον 4ο μηνα δεν ειχα παρει γραμμαριο,μετα ομωωωως...ειμαι 27 εβδομαδων κ εχω παρει 11 κιλα.δεν τρωω ποσοτητα φαγητου ομως συνεχεια πειναω,καθε 2 ωρες θελω κατι απο λιγο.κ οριστε τα κιλα.τι θα κανω??? γενναω αρχες γεναρη,φοβαμαι μην φαω κ τον ανδρουλη μου!!!!! χιχι

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

αααχ τι πονεμενο θεμαααα....λοιπον εγω μεχρι τον 4ο μηνα δεν ειχα παρει γραμμαριο,μετα ομωωωως...ειμαι 27 εβδομαδων κ εχω παρει 11 κιλα.δεν τρωω ποσοτητα φαγητου ομως συνεχεια πειναω,καθε 2 ωρες θελω κατι απο λιγο.κ οριστε τα κιλα.τι θα κανω??? γενναω αρχες γεναρη,φοβαμαι μην φαω κ τον ανδρουλη μου!!!!! χιχι

 

 

ΑΑα κοριτσι εχουμε μονο μια μερα διαφορα!!!χαχαχα.Ευτηχως με τα κιλα πριν 2 βδομαδες ειχα παρει 4 κιλακια και τρωω κανονικα.Στην κορη μου στο συνολο ειχα παρει 13 με 14 κιλα.Καλη συνεχεια τησ εγκυμοσυνης σε ολες μας και τα κιλα θα φυγουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια κι εγώ το παθα αυτό,μέχρι τον 5ο σχεδόν είχα πάρει μισό κιλό μόνο και μάλιστα αγχωνόμουνα και ρώταγα το γιατρό μήπως δεν αναπτύσσεται το έμβρυο.Καλά μου λεγαν όλοι θα πάρεις κιλά μην αγχώνεσαι.Τώρα έχω πάρει 9-9,5 κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί απο δω και πέρα έχω ακούσει ότι μπαίνουν πανεύκολα.Βέβαια εντάξει κιλά είναι,δε θα σκάσουμε κιόλας,θα φύγουν μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΑα κοριτσι εχουμε μονο μια μερα διαφορα!!!χαχαχα.Ευτηχως με τα κιλα πριν 2 βδομαδες ειχα παρει 4 κιλακια και τρωω κανονικα.Στην κορη μου στο συνολο ειχα παρει 13 με 14 κιλα.Καλη συνεχεια τησ εγκυμοσυνης σε ολες μας και τα κιλα θα φυγουν!!![/QUO οντως μαζι ειμαστε!! που γεννας..λες να ειμαστε κ στο ιδιο δωματιο:P?? στι ιασω ειμαι εγω!! φιλακια πολλα...χαρηκα!!!
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ ειμαι στην 31η εβδομάδα κι έχω πάρει 4 κιλά! Ξεκινησα 52 την εγκυμοσύνη και ειμαι 56. Πως γίνεται? Ας όψονται οι αναγούλες του 1ου τριμήνου κατά το οποίο έχασα 5 κιλά!! Εβαλα λοιπόν αυτά τα 5 κι αλλα 4!

Link to comment
Share on other sites

snif... klaps.... :confused::cry: Μόνο εγώ είμαι σαν κεφτές?????? Στον 7ο μήνα και έχω πάρει 16 κιλά. Βέβαια και το μωράκι μου είναι μεγάλο, αλλά δεν δικαιολογήτε, είμαι μία χονδρή μέλλουσα μαμά.... ούτε και το παιδί μου θα με θέλει μετά :rolleyes:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα αυριο κλεινω την 32η κ μπαινω στην 33η το πρωτο 4μηνο ειχα παρει μολις 2 κιλα τωρα ειμαι +9,5 σχετικα καλα γιατι δεν μου φαινονται χαχαχαχαχα

στην κορη μου ειχα παρει 13 (κλεμμενα φυσικα)τα πραγματικα δεν τα ξερω χιχιχιχι μαλλον 15 με 17 πρεπει να ηταν

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος! Εγω να σας πω οτι ξεκινησα την εγκυμοσυνη 48 κιλα, με υψος 150!

ξερετε ποσο ημουν οταν γεννησα??

75!

γουρουνακι ή μαλλον μπαλονι ετοιμο να σκασει!!

Εβαλα 5 κιλα στον 5ο μηνα και αυτο γιατι δεν ημουν καλα, επειδη εκλεισε η δουλεια μου και του ανδρα μου, και οταν αγχωνομαι τρωω...

αλλα ετρωγα παρα πολλα γλυκα! κανω γλυκα γενικα και μαγειρευω...

αφου η γιατρος μου γελουσε, με μαλωνε με μαλωνε αλλα εγω λες και ρε παιδι μου, φουσκωνα!!

Ειχα και μεγαλη κοιλια, ημουν μπαλονι!

τωρα ειμαι 55 κιλα!! Και εχουν περασει 5 μηνες απο τη γεννηση του μπομπιρα μας! εχω ακομα 5-6 κιλα!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος! Εγω να σας πω οτι ξεκινησα την εγκυμοσυνη 48 κιλα, με υψος 150!

ξερετε ποσο ημουν οταν γεννησα??

75!

γουρουνακι ή μαλλον μπαλονι ετοιμο να σκασει!!

Εβαλα 5 κιλα στον 5ο μηνα και αυτο γιατι δεν ημουν καλα, επειδη εκλεισε η δουλεια μου και του ανδρα μου, και οταν αγχωνομαι τρωω...

αλλα ετρωγα παρα πολλα γλυκα! κανω γλυκα γενικα και μαγειρευω...

αφου η γιατρος μου γελουσε, με μαλωνε με μαλωνε αλλα εγω λες και ρε παιδι μου, φουσκωνα!!

Ειχα και μεγαλη κοιλια, ημουν μπαλονι!

τωρα ειμαι 55 κιλα!! Και εχουν περασει 5 μηνες απο τη γεννηση του μπομπιρα μας! εχω ακομα 5-6 κιλα!!;)

 

Μπράβο Zoitsa αφού τα έχασες... και εγώ αυτό ελπίζω.Εγώ έχω βάλει 16 μέχρι τώρα, είμαι 1,76 και αρχικά είμουνα 80 κιλα΄... + 16 μέχρι τώρα .... ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΙΣΩ!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Θα τα χασεις! μην ανησυχεις!! Καλε εσυ εισαι και ψηλη γυναικα!! Εγω 150 με τα χερια στην αναταση φαντασου πως ημουν!!

αφου οταν γεννησα και αρχισα να τα χανω...ολες οι φιλες μου, με ειπαν..τωρα θα σε πουμε! Ησουν ετοιμη να σκασεις!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω, εγώ εδώ και τρεις εβδομάδες, από την τελευταία επίσκεψη στον γιατρό, δεν έχω πάρει καθόλου βάρος και δεν νομίζω ότι μεγάλωσε καθόλου και η κοιλιά μου.. έχω αρχίσει να αγχώνομαι.. μήπως δεν μεγαλώνει το μωρό?? βέβαια δεν τρώω και πάρα πάρα πολύ λόγω καούρας που έχω συνέχεια.. είμαι 33 εβδομάδα, δεν έπρεπε τώρα να φουσκώνει φουλ η κοιλιά???

Nj54p3.png

UMtGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι! τρωει το νινι σου παρα πολυ καλα!!

Οσο για την κοιλια ειναι θεμα κατασκευης και οργανισμου!!

πχ εγω, στον 3ο μηνα ειχα κοιλια για 5 μηνων!:o

φαντασου μεχρι να γεννησω! απο τον 3ο μηνα δεν μπορουσα να βαλω καλτσες και να δεσω τα παπουτσια μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...