Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Coxsackie virus τύπος Α Νόσος του χεριού, ποδιού κ του στόματος.


Recommended Posts

Καλημέρα.

Την Κυριακή, η 2 ετών κορούλα μου εμφάνισε κάτι πολύ πολύ μικρά σπυράκια σε όλο το κορμάκι της. Όσο περνούσαν οι ώρες αυτά φούντωναν κ κοκκίνιζαν παραπάνω. Επίσης είχε σημάδια κ στα πατουσάκια κ στις παλάμες κ από το απόγευμα της Δευτέρας άρχιζε να ανεβάζει πυρετό.

Το βράδυ που πήγαμε στον παιδίατρο μας είπε ότι πρόκειται για τον ιό του θέματος κ ότι εκτός από το κορμάκι της, είναι κ το στόμα της γεμάτο.

Μας συνέστησε αντιπυρετικά και Aerious. Δεν αγχώθηκα πολύ γιατί το παιδί είχε πολύ κάλή διάθεση. Αφού μετά το γιατρό και με 38 πυρετό πήγαμε και στην παιδική χαρά.

Το βράδυ όμως ανέβασε υψηλό πυρετό κ άρχισε να έχει έντονη ανησυχία. (Βέβαια ήπιε κανονικά όλο της το γάλα).

Από το πρωί της Τρίτης όμως κ μετά τα σπυράκια γίνονταν φουσκάλες με υγρό (στις παλάμες, στα πόδια κ το πιο επώδυνο κατά τη γνώμη μου στο στόμα). Εννοείται ούτε να φάει, ούτε να πιει τίποτα. Ούτε μπιμπερό δεχόταν, ούτε κουτάλι, τίποτα!

Το βράδυ ένα μαρτύριο κ της Τρίτης κ το χθεσινό. Νομίζω ότι υπέφερε κ δεν μπορούσα να την ανακουφίσω με τίποτα. Έκλαιγε με τις ώρες σπαρακτικά κ ζητούσε βοήθεια..... Έκλαιγα κ εγώ μαζί....

 

Χθες που την είδε ξανά ο γιατρός μας έδωσε ένα αναισθητικό διάλυμα για το στόμα (για να μπορεί να τρώει) κ αλοιφή daktarin. Έίπε ότι το παιδί ήταν για να το φωτογραφίσουμε κ να το δείχνουμε στους φοιτητές.

 

Δόξα τω Θεώ, αν κ περάσαμε πολύ δύσκολη νύχτα, το πρωί που σηκώθηκε ήταν πολύ καλύτερα. Ζήτησε νερό, ζήτησε γιαούρτι (άσχετα εάν τα έκανε εμετό μετά). Επίσης από χθες είναι απύρετη. Θέλω να πιστεύω ότι από σήμερα θα αρχίσουν να υποχωρούν.

 

Κ επειδή απ' ότι διάβασα ειναι ιδιαίτερα μεταδοτικός ο ιός (το υγρό που έχουν οι φουσκάλες περιέχει τον ιό) ήρθαν σήμερα τα πεθερικά μου για να πάρουν τη δίδυμη αδερφή της. Ελπίζω να μην κόλλησε ήδη.

 

(Άλλη στενοχώρια αυτή. Για πρώτη φορά θα τα χωρίσω τα κοριτσάκια μου!!! Πονάει η καρδιά μου).

 

Έγραψα πολλά τελικά.

Αφενός μεν για να ενημερώσω του γονείς για τη συγκεκριμένη νόσο (εγώ πραγματικά δεν την είχα ξανακούσει) αφετέρου για να ενημερωθώ κ η ίδια από ανάλογες εμπειρίες γονέων.

 

Ευχαριστώ κ περαστικά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1η φορά το πέρασε η μικρή όταν ήταν 2 μηνών. Πολύ πίκρα. Τώρα το ξαναπεράσαμε, αλλά πολύ πιο ελαφριά. Μόλις είδα τα σπυράκια στις παλάμες της το κατάλαβα. Το κακό είναι πως πολλοί παιδίατροι δεν το καταλαβαίνουν αμέσως (μπορείς να το μπερδέψεις με στοματίτιδα) με αποτέλεσμα να κολλάνε χωρίς λόγω τα παιδιά μεταξύ τους. Εμείς τώρα το κολλήσαμε από ένα γειτονάκι γι 'αυτόν ακριβώς το λόγο, καθώς και την πρώτη φορά από την μεγάλη μου κόρη που το πέρασε ελαφριά και δεν το κατάλαβε ο παιδίατρος. Περαστικά.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασε ο γιος μου πριν 1 μήνα περίπου. Εκανε λίγο πυρετό και τα σπυράκι ήταν πολύ πιο έντονα στο στόμα και στο λαιμό και λιγότερο στα χέρια. Επί 5 ημέρες δεν μπορούσε να φάει τίποτα, έκλαιγε και δυσκολευόταν πολύ να κοιμηθεί. Με αλειφή dactarin στο στόμα μπορούσε και έπινε μονο γάλα με καλαμάκι που το έβαζε ο καϊμένος όσο πιο βαθιά μπορούσε γιατί τον πονούσαν τα σπύράκι. Για 1η φορά από όταν γεννήθηκε έχασε μισό κιλό. Ο παιδίατρος μας είπε ότι είναι μεταδοτικό και για μερικές ημέρες δεν πήγε παιδικό. Ευτυχώς δεν κόλλησε η μικρή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις χθέσ βγήκαμε από το Παίδων.Το παιδί είχε γεμίσει αιμοραγικά εξανθήματα και διακομιστήκαμε με ασθενοφόρο άρον άρον στο νοσοομείο.Δραματική εμπειρία...μη σας τύχει σε μικρό παιδί να έχει πεταλούδα στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

καλη μου πολυ στεναχωρεθηκα για αυτο που διαβασα.να μην ξανασυμβει σε κανενα παιδακι τιποτα!!ευτυχως που εισαι καλα και εισαι διπλα της γιατι σιγουρα θα ησουν το στηριγμα της μεσα σε ολο αυτο που περναγε.ειναι εντελως καλα τωρα?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περασαμε και εμεις στα 2.5, δεν το καταλαβε κανεις. Το περασαν για ουλοστοματιτιδα λογω πολυ παρομοιων συμπτωματων. Στην μικρη δε, ηταν σχετικα ασυμπτωματικο αν αφερεσεις το στομα. Το περασε στο ποδι με ενα 37.5 και αφθες. Αυτος που το περασε ασχημα ημουν εγω που γεμισα χερια ποδια στομα, και παρολο που ΔΕΝ εκανα πυρετο δεν μπορουσα να περπατησω/πιασω/μιλησω για 5-6 μερες........δραμα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, διαβάζω όλα αυτά και έχω εκνευριστεί πολύ γιατί νόμιζα ότι δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό. Χθες το απόγευμα ήρθε στο σπίτι μας ένας φίλος του άντρα μου με το μικρό γιο του.

Μας είπε ότι μόλις πέρασε αυτή την ασθένεια το μικρό και μας έδειξε τα σημάδια στα χεράκια του.

Ο γιος μου εκείνη τη στιγμή ήταν στη γιαγιά του και δεν συναντήθηκαν, αλλά φοβάμαι μετά που γύρισε σπίτι μήπως κόλλησε κι αυτός.

Πότε εμφανίζονται τα συμπτώματα ? Κολλάει μόνο με την επαφή? Εγώ το σπίτι το είχα ανοιχτό και αερίστηκε καλά μέχρι να έρθει το παιδί επάνω. Και αυτοί είχαν φύγει.

Αχ πολύ φοβάμαι μ' αυτά που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε περασει κι εμεις το χειμωνα (3 και κατι ετων)

το κολλησαμε στον παιδικο επειδη δεν ειδοποιησαν οτι ειχαν κρουσμα

υπαρχουν δυο ειδων κοξακι (δε μεταδιδεται μονο με αγγιγμα, προσεξτε!)

να παρακαλατε οσοι καλλανε να κολλανε τον πρωτο

εμενα βεβαια και ο πρωτος μου εκανε πισωγυρισμα στο αυτοανοσο μου και εκανα εξαρση

αλλα ενας ξαδερφος μου απο κοξακι Β επαθε διατατικη μυοκαδιοπαθεια

σας παραθετω να διαβασετε γιατι ειναι πολυ σοβαρο για να δινω πληροφοριες μονη μου

http://to-sisaki.blogspot.com/2009/06/blog-post_3236.html

Link to comment
Share on other sites

Στην οικογένεια κόλλησαν όλοι εκτός από εμένα, ευτυχώς γιατί ποος θα καθόταν με το παιδί στο νοσοκομείο!Το κόλλησε ο μεγάλος από τα ξαδέλφια του και προσέξτε...από τον ξαδελφο που ακόμα δεν είχε νοσήσει από την αδελφή του και ήταν φορέας...Το κοριτσάκι μου βέβαια το πλήρωσε ακριβά με ταλαιπωρία(18 μηνών)μέχρι παρακέντηση στην σπονδυλική έκαναν για να βεβαιωθούν ότι όντως ήταν αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Η κόρη μου, 2 χρονών, εδώ και 2 μέρες έχει εξανθήματα στο σώμα και το πρόσωπο, δεν είναι σπυράκια..δεν πιάνονται! Είναι μικρές κοκκινίλες. Άλλες στιγμές φουντώνει και μετά εξασθενεί και πάλι το ίδιο. Την πήγα στο νοσοκομείο και δε μου είπαν τελικά τί έχει! Απέκλεισαν παιδική αρρώστια, της πήραν καλλιέργεια φάρυγγος και δείγμα για στρεπτόκοκκο και βγήκαν καθαρά. Δεν της έκαναν εξέταση αίματος γιατί είπαν ότι δε χρειάζεται εφόσον δεν έχει πυρετό. Μου έγραψαν αταράξ 3 φορές την ημέρα, να της κάνω "δίαιτα" (να αποφύγω τροφές που ενοχοποιούνται για αλλεργίες) και να παρακολουθώ αν επιδεινωθούν τα εξανθήματα ή παρουσιάσει πυρετό, βήχα, συνάχι ή οτιδήποτε. Μου είπαν ότι ίσως είναι μορφή αλλεργίας, ότι ίσως ξεκινά κάποια ίωση αλλά ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΕΧΕΙ!!

 

Εχουν περάσει 2 μέρες, τα εξανθήματα κάποιες στιγμές φαίνονται ελάχιστα και κάποιες φορές περισσότερο..

 

Αυτή η ασθένεια που λέτε παρουσιάζει απαραιτήτως πληγές στο στόμα; Υπάρχει περίπτωση να περνάει αυτό το παιδί μου ίσως πιο ελαφριά; Επίσης, πώς διαγιγνώσκεται; Με εξέταση αίματος;

 

Μου είπε η παιδίατρος του νοσοκομείου να την πάω την Κυριακή που εφημερεύει για πρόσθετες εξετάσεις αν δεν υποχωρήσουν τα εξανθήματα αλλά δεν είναι η δική μας παιδίατρος, δεν ξέρω αν την εμπιστεύομαι και το θέμα αυτό με άγχωσε! (Η δική μας παιδίατρος λείπει διακοπές και δε σηκώνει το τηλ.!)

 

Να την πάω άμεσα για εξετάσεις ή μήπως υπερβάλλω; Έχει περάσει κάτι παρόμοιο κάποιο άλλο παιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο ιό αλλά τα εξανθήματα που έρχονται και φεύγουν θυμίζουν αλλεργία. Δεν πρόσεξες αν ξεκίνησας από κάτι που έφαγε ή βρέθηκε κοντά σε κάτι όπως γύρη ή σκόνη ή κάτι άλλο; Σε ποιο μέρος ζεις; Αθήνα ή επαρχία; Εμείς που πήγαμε την κόρη μας αυτό το χειμώνα στο παίδων στην Αθήνα κατευθείαν τις κάνανε κάποιες εξετάσεις για αλλεργία.

Επίσης και ο ανιψιός μου και η κόρη μου παρουσιάσανε αυτά ακριβώς τα συμπτώματα κόκκινα μικρά σπυράκια που φουντώνανε και εξαφανιζότανε από αλλεργία ο ανιψιός στα δαμάσκηνα η κόρη σε μια αντιβίωση.

Τώρα εγώ έτσι όπως το σκέφτομαι θα πήγαινα την κόρη μου για εξετάσεις, τι θα πάθει, θα τις πάρουν λίγο αίμα άντε και ούρα. Το αταράξ από την άλλη εγώ δεν της το έδωσα όταν μου το σύστησε η παιδίατρος για την αλλεργία που παρουσίασε στην αντιβίωση, απλά της έκοψα την αντιβίωση και συνήλθε. Εσύ βέβαια δεν έχεις εντοπίσει κάτι που να την έχει πειράξει. Περαστικά εύχομαι όπως και να έχει.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

το κοξακι κανει αφθες απ οτι ξερω , οχι απλες κοκκινιλες

οπως τα λες και μενα αλλεργια μου φαινεται αλλα κανε μια εξεταση καλυτερα γιατι δεν ειμαστε γιατροι....

 

ξαναπαρακαλω τους αντμιν να διορθωσουν τον τιτλο του θεματος

ο ιος KOΞΑΚΙ ειναι δυο ειδων και στον τιτλο αναγραφεται ο ενας μονο

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Λοιπόν, παρόλο που τα εξανθήματα στο σπίτι είχαν ελαχιστοποιηθεί, σήμερα την πήγα για εξετάσεις να είμαι ήσυχη. Κατα έναν περίεργο τρόπο, το παιδί ξαναφούντωσε με το που μπήκαμε στην ευρωκλινική. Την εξέτασαν ξανά, ζήτησαν και τη γνώμη τρίτου γιατρού και τελικά κατέληξαν και πάλι όχι με βεβαιότητα ότι ίσως είναι κάποια ίωση που εκδηλώνεται μόνο με εξανθήματα γιατί πυρετό, βήχα, συνάχι ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει! Οι πρώτες εξετάσεις αίματος βγήκαν και ήταν όλα φυσιολογικά εκτός από ελάχιστα τσιμπημένα λευκά και λίγο περισσότερα ιωσινόφιλα(δεν ξέρω αν γράφεται έτσι..). Τα τελευταία, είπε η παιδίατρος ότι μπορεί να δηλώνουν κάποια προδιάθεση για αλλεργίες αλλά από την άλλη μπορεί να αυξηθούν και σε ενδεχόμενη ίωση. Περιμένω και άλλα αποτελέσματα τέλος βδομάδαςκαι αν και αυτά βγουν καθαρά θα απευθυνθώ σε παιδοδερματολόγο, εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα. Το αταράξ το συνεχίζουμε για ακόμη μια εβδομάδα.

 

Την εξέταση για αλλεργίες (όχι τη γενική, αυτή που σου δείχνει ακριβώς σε τί έχει αλλεργία το παιδί), δεν την καλύπτει η ασφάλεια αλλά μου είπαν ότι δεν είναι ανάγκη να την κάνω. Εγώ ούτως ή άλλως, σκέφτομαι να την κάνω αλλά σε δημόσιο νοσοκομείο. Μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα πόσο περίπου στοιχίζει; Θα ρωτήσω και εγώ βέβαια, αλλά μπορεί να ξέρει κάποια από εσάς περίπου. Το παιδί έχει μόνο ιδιωτική ασφάλεια καθώς ο πατέρας της δεν της ανανέωσε την ασφάλεια στο ΤΣΑΥ από όταν έφυγε.. ούτε και ενδιαφέρθηκε και για τίποτα άλλο φυσικά..

 

Σήμερα συνειδητοποίησα πόσες πρόσθετες δυσκολίες υπάρχουν όταν μεγαλώνεις μόνη σου ένα παιδί. Της επαιρναν αίμα, με έβγαλαν έξω (!), το παιδί με ζητούσε και εγώ δε μπορούσα να το βοηθήσω!!!!!! Πέθανα σήμερα! Δεν ήξερα ότι η μάνα βγαίνει έξω με τόσο μικρό παιδί! Ο πατέρας της είναι γιατρός, θα τον άφηναν να είναι μέσα αν ήταν στο πλευρό της!!! Νιώθω απαίσια! Της έλεγα ότι δε θα την αφήσω στιγμή και ξαφνικά έμεινε χωρίς εμένα!!! Έκλαιγα μόνη μου απ' έξω κι εκείνη μόνη μέσα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Λοιπόν, παρόλο που τα εξανθήματα στο σπίτι είχαν ελαχιστοποιηθεί, σήμερα την πήγα για εξετάσεις να είμαι ήσυχη. Κατα έναν περίεργο τρόπο, το παιδί ξαναφούντωσε με το που μπήκαμε στην ευρωκλινική. Την εξέτασαν ξανά, ζήτησαν και τη γνώμη τρίτου γιατρού και τελικά κατέληξαν και πάλι όχι με βεβαιότητα ότι ίσως είναι κάποια ίωση που εκδηλώνεται μόνο με εξανθήματα γιατί πυρετό, βήχα, συνάχι ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει! Οι πρώτες εξετάσεις αίματος βγήκαν και ήταν όλα φυσιολογικά εκτός από ελάχιστα τσιμπημένα λευκά και λίγο περισσότερα ιωσινόφιλα(δεν ξέρω αν γράφεται έτσι..). Τα τελευταία, είπε η παιδίατρος ότι μπορεί να δηλώνουν κάποια προδιάθεση για αλλεργίες αλλά από την άλλη μπορεί να αυξηθούν και σε ενδεχόμενη ίωση. Περιμένω και άλλα αποτελέσματα τέλος βδομάδαςκαι αν και αυτά βγουν καθαρά θα απευθυνθώ σε παιδοδερματολόγο, εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα. Το αταράξ το συνεχίζουμε για ακόμη μια εβδομάδα.

 

Την εξέταση για αλλεργίες (όχι τη γενική, αυτή που σου δείχνει ακριβώς σε τί έχει αλλεργία το παιδί), δεν την καλύπτει η ασφάλεια αλλά μου είπαν ότι δεν είναι ανάγκη να την κάνω. Εγώ ούτως ή άλλως, σκέφτομαι να την κάνω αλλά σε δημόσιο νοσοκομείο. Μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα πόσο περίπου στοιχίζει; Θα ρωτήσω και εγώ βέβαια, αλλά μπορεί να ξέρει κάποια από εσάς περίπου. Το παιδί έχει μόνο ιδιωτική ασφάλεια καθώς ο πατέρας της δεν της ανανέωσε την ασφάλεια στο ΤΣΑΥ από όταν έφυγε.. ούτε και ενδιαφέρθηκε και για τίποτα άλλο φυσικά..

 

Σήμερα συνειδητοποίησα πόσες πρόσθετες δυσκολίες υπάρχουν όταν μεγαλώνεις μόνη σου ένα παιδί. Της επαιρναν αίμα, με έβγαλαν έξω (!), το παιδί με ζητούσε και εγώ δε μπορούσα να το βοηθήσω!!!!!! Πέθανα σήμερα! Δεν ήξερα ότι η μάνα βγαίνει έξω με τόσο μικρό παιδί! Ο πατέρας της είναι γιατρός, θα τον άφηναν να είναι μέσα αν ήταν στο πλευρό της!!! Νιώθω απαίσια! Της έλεγα ότι δε θα την αφήσω στιγμή και ξαφνικά έμεινε χωρίς εμένα!!! Έκλαιγα μόνη μου απ' έξω κι εκείνη μόνη μέσα.. :(

περαστικα σας κοπέλα μου!!!!!μη στεναχωριεσαι δε θα είναι κάτι σοβαρό! Όσο για το ότι την άφησες μόνη της,δυστυχώς έτσι είναι το σύστημα στα δημόσια νοσοκομεία κι εμείς τα ίδια είχαμε τραβήξει όταν είχαμε νοσηλευτεί στο παίδων :(:(φρίκη!η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου!τεσπα γρήγορα περαστικα κ μακάρι κανένα παιδάκι να μην αρρωσταίνει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρήνη περαστικά σας!!! Εύχομαι να συνέλθει γρήγορα το κοριτσάκι σου!

Εκτός απο τα σπυράκια δεν παρουσίασε τίποτα άλλο? Η διάθεσή της πως είναι?

 

Στα νοσοκομεία όντως τη συνηθίζουν αυτή την πρακτική. Κ εμάς μας κατατρύπησαν πριν από ένα χρόνο όταν νοσηλευτήκαμε για βρογχιολίτιδα κ εμένα μ έβγαλαν έξω από το δωμάτιο. Είναι πολύ δύσκολο να ακους το παιδί σου να κλαίει κ να μην είσαι δίπλα του να το παρηγορήσεις. Ευτυχώς κρατάει μόνο μερικά λεπτά.

 

Όσο για το κοξάκι, που ρώτησες, εμάς ξεκίνησε με πολύ πολύ μικρά σπυράκια σχεδόν σε όλο το κορμακι, κοκκινήλες σε παλάμες κ πατούσες τα οποία ώρα με την ώρα φούντωναν κ έγιναν σαν άφθες. Δεν είχαμε καταλάβει ότι είχε κ στο στόμα. Μας το είπε ο παιδίατρος όταν την εξέτασε.

Κ όσον αφορά τον μπαμπά σας, να μην τον χαρακτηρίσω καλύτερα!!!

 

Boyboom στο θέμα αναφέρω μόνο τον ένα τύπο του κοξάκι κ τη συγκεκριμένη νόσο που προκαλεί, κ είναι ο τύπος Α εάν δεν κάνω λάθος.

Ο τύπος Β είναι πολύ επικίνδυνος από ότι έχω διαβάσει.

(Άσχετο τελικά πήγατε διακοπές?)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Την Κυριακή, η 2 ετών κορούλα μου εμφάνισε κάτι πολύ πολύ μικρά σπυράκια σε όλο το κορμάκι της. Όσο περνούσαν οι ώρες αυτά φούντωναν κ κοκκίνιζαν παραπάνω. Επίσης είχε σημάδια κ στα πατουσάκια κ στις παλάμες κ από το απόγευμα της Δευτέρας άρχιζε να ανεβάζει πυρετό.

Το βράδυ που πήγαμε στον παιδίατρο μας είπε ότι πρόκειται για τον ιό του θέματος κ ότι εκτός από το κορμάκι της, είναι κ το στόμα της γεμάτο.

Μας συνέστησε αντιπυρετικά και Aerious. Δεν αγχώθηκα πολύ γιατί το παιδί είχε πολύ κάλή διάθεση. Αφού μετά το γιατρό και με 38 πυρετό πήγαμε και στην παιδική χαρά.

.

 

 

Δεν κολλαει στην παιδικη χαρα? :(

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη περαστικά σας!!! Εύχομαι να συνέλθει γρήγορα το κοριτσάκι σου!

Εκτός απο τα σπυράκια δεν παρουσίασε τίποτα άλλο? Η διάθεσή της πως είναι?

 

Στα νοσοκομεία όντως τη συνηθίζουν αυτή την πρακτική. Κ εμάς μας κατατρύπησαν πριν από ένα χρόνο όταν νοσηλευτήκαμε για βρογχιολίτιδα κ εμένα μ έβγαλαν έξω από το δωμάτιο. Είναι πολύ δύσκολο να ακους το παιδί σου να κλαίει κ να μην είσαι δίπλα του να το παρηγορήσεις. Ευτυχώς κρατάει μόνο μερικά λεπτά.

 

Όσο για το κοξάκι, που ρώτησες, εμάς ξεκίνησε με πολύ πολύ μικρά σπυράκια σχεδόν σε όλο το κορμακι, κοκκινήλες σε παλάμες κ πατούσες τα οποία ώρα με την ώρα φούντωναν κ έγιναν σαν άφθες. Δεν είχαμε καταλάβει ότι είχε κ στο στόμα. Μας το είπε ο παιδίατρος όταν την εξέτασε.

Κ όσον αφορά τον μπαμπά σας, να μην τον χαρακτηρίσω καλύτερα!!!

 

Boyboom στο θέμα αναφέρω μόνο τον ένα τύπο του κοξάκι κ τη συγκεκριμένη νόσο που προκαλεί, κ είναι ο τύπος Α εάν δεν κάνω λάθος.

Ο τύπος Β είναι πολύ επικίνδυνος από ότι έχω διαβάσει.

(Άσχετο τελικά πήγατε διακοπές?)

 

ειμαστε διακοπες ηδη!

ναι εβαλα πιο πανω λινκ για τον ιο τυπου Β

απλα καποιος που βλεπει μονο την επικεφαλιδα εχει μιση αποψη γι αυτο ειπα να αναφερεται μονο η ονομασια του ιου αλλα οι αντμιν δεν το αλλαξαν, εκεινοι ξερουν καλυτερα, μια ιδεα ειπα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές... Δυστυχώς, το πρόβλημα συνεχίζεται.. Δεν είναι έντονο αλλά ακόμα φαίνονται τα εξανθήματα και κυρίως όταν βγει έξω

 

Ειρήνη περαστικά σας!!! Εύχομαι να συνέλθει γρήγορα το κοριτσάκι σου!

Εκτός απο τα σπυράκια δεν παρουσίασε τίποτα άλλο? Η διάθεσή της πως είναι? )

 

Δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα! Τίποτα απολύτως! Η διάθεσή της μια χαρά. Ενεργείται κανονικά, τρώει καλά... Δεν ξέρω τί να πω!! Περιμένω την Παρασκευή που θα βγουν και οι υπόλοιπες εξετάσεις για να πάω σε δερματολόγο αν είναι..

 

Και πάλι ευχαριστώ, Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλαει στην παιδικη χαρα? :(

 

Απ' ότι διάβασα ο ιός μεταδίδεται από το υγρό που έχουν οι φουσκάλες. Την πρώτη μέρα, που πήγαμε κ στην παιδική χαρά (δεν μας απέτρεψε κ ο παιδίατρος), είχε πολύ καλή διάθεση κ είχε απλά κοκκινήλες τα οποία μετά εξελίχθηκαν σε φουσκάλες.

Link to comment
Share on other sites

Η Κορη μου παρουσιασε κοξακι πριν 2 μηνες.Αρχισε απο τα ποδια και χερια με εξανθηματα,εμφανιστηκαν στο στομα με αφθρες και εφτασαν ως τον φαρυγγα.Πηραμε αντιβιωση,αλλα δεν εγινε κατι.Τελικα μπηκαμε στο νοσοκομειο,επειδη το παιδι εχασε 1,5 κιλο,αφου δεν ετρωγε,και παρουσιασε αφωνια και υπογλωττιδικο οιδημα.Για 5 μερες ειχε 40 πυρετο,σταματησε να τρωει,επειρνε ορο και πρωτεινες απο ξεχωριστη φλεβα και επειδη δεν υποχωρουσαν και ειχε χαμηλα λευκα,καναμε μυελοραμμα,βιοψια γλωσσας και χειλους,εκει που ειχε τις βλαβες.Το παοδι ηταν πολυ χαλια,οι αφθρες δεν υποχωρουσαν,μειναμε 15 μερες στο νοσοκομειο με 4πλη αντιβιωση.Λογω των εκκρισεων,που δεν μπορουσε να βγαλει βηχοντας,επαθε μια πνευμονια και λογω των φαρμακων μια ελαφρια παγρεατιτιδα.Ο κοξακι ηταν η αφορμη να βρουμε ενα προβλημα που εχει το παιδι.Προχτες ξαναμπηκαμε στο νοσοκομειο για γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση,οπου εδειξαν οτι εχει νοσο του κροουν.Αν δεν το περνουσε,θα περναγε πολυς καιρος και θα ειχαμε μεγαλυτερο προβλημα.Σημερα βγηκαμε απο το νοσοκομειο και περιμενουμε τις βιψιες για να ξεκινησει θεραπεια το παιδι.Απο τη μια χαιρομαι που διαγνωστηκε χαρη στο κοξακι,απο την αλλη στενοχωριεμαι που θα εχει αυτη τη νοσο.Εκανε 2 ναρκωσεις απο 1,5 ωρες την καθεμια.Το απιδι ειναι 3,5 ετων και κοριτσακι.Και να φανταστειτε οτι δουλευω σε παιδιατρικη κλινικη και στα περισσοτερα ημουν μαζι της.Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Η Κορη μου παρουσιασε κοξακι πριν 2 μηνες.Αρχισε απο τα ποδια και χερια με εξανθηματα,εμφανιστηκαν στο στομα με αφθρες και εφτασαν ως τον φαρυγγα.Πηραμε αντιβιωση,αλλα δεν εγινε κατι.Τελικα μπηκαμε στο νοσοκομειο,επειδη το παιδι εχασε 1,5 κιλο,αφου δεν ετρωγε,και παρουσιασε αφωνια και υπογλωττιδικο οιδημα.Για 5 μερες ειχε 40 πυρετο,σταματησε να τρωει,επειρνε ορο και πρωτεινες απο ξεχωριστη φλεβα και επειδη δεν υποχωρουσαν και ειχε χαμηλα λευκα,καναμε μυελοραμμα,βιοψια γλωσσας και χειλους,εκει που ειχε τις βλαβες.Το παοδι ηταν πολυ χαλια,οι αφθρες δεν υποχωρουσαν,μειναμε 15 μερες στο νοσοκομειο με 4πλη αντιβιωση.Λογω των εκκρισεων,που δεν μπορουσε να βγαλει βηχοντας,επαθε μια πνευμονια και λογω των φαρμακων μια ελαφρια παγρεατιτιδα.Ο κοξακι ηταν η αφορμη να βρουμε ενα προβλημα που εχει το παιδι.Προχτες ξαναμπηκαμε στο νοσοκομειο για γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση,οπου εδειξαν οτι εχει νοσο του κροουν.Αν δεν το περνουσε,θα περναγε πολυς καιρος και θα ειχαμε μεγαλυτερο προβλημα.Σημερα βγηκαμε απο το νοσοκομειο και περιμενουμε τις βιψιες για να ξεκινησει θεραπεια το παιδι.Απο τη μια χαιρομαι που διαγνωστηκε χαρη στο κοξακι,απο την αλλη στενοχωριεμαι που θα εχει αυτη τη νοσο.Εκανε 2 ναρκωσεις απο 1,5 ωρες την καθεμια.Το απιδι ειναι 3,5 ετων και κοριτσακι.Και να φανταστειτε οτι δουλευω σε παιδιατρικη κλινικη και στα περισσοτερα ημουν μαζι της.Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.

 

 

Τί λες κοπέλα μου;; Τί πέρασε το παιδάκι σου! Σας εύχομαι ολόψυχα περαστικά να είναι και να είναι πάντα υγιέστατο το κοριτσάκι σου!!! Καταλαβαίνω τί πέρασες κι εσύ...

Όσο για τη νόσο που βρήκατε ότι έχει να χαίρεσαι που την εντοπίσατε και που θα αντιμετωπιστεί εγκαίρως!

 

Κουράγιο και όλα θα περάσουν! Να τη χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Η κορουλα μου ειναι 19 μηνων κ μολις προχθες αρχισε να βγαζει αυτα τα εξανθηματα οπως περιγραφετε οι περισσοτερες παραπανω.Δεν παραπονιεται δεν δειχνει να την ενοχλει κατι,μια ειναι πιο εντονα κ μια εξανθενουν κ πυρετο δεν εχει.Αλλα στην αρχη ειχε μονο ψηλα στο ποδαρακι κ κοντα στο ποπουδακι της,μετα στις πατουσες και σημερα ειδα κ κοντα στη μασχαλη να βγαινουν.Ανησυχω παρα,πολυ πηραμε κ τον γιατρο γιατι ειχε κανει εμβολιο 6 μερες πριν κ ειπε πως δεν δημιουργει το εμβολιο τετοια εξανθηματα κ γενικα πως αν δεν εχει πυρετο να περιμενουμε.Εμενα μ εχει φαει η αγωνια κ δεν σκοπευω να περιμενω να ταλαιπωρηθει η ν αρρωστησει το παιδι μου κ να τρεξω μετα!!Παρατηρησα επισης πως αυτα φουντωνουν οποτε την κανω μπανιο.

Ξερετε αν αυτος ο ιος υπαρχει μονο αν γινει κ πυρετος?Τι αλλα συμπτωματα υπαρχουν κ γενικα εχει καμια εμπειρια απο τετοιου ειδους εξανθηματα κ τι μπορει να ειναι??Σας ευχαριστω...μ εχει φαει η αγωνια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια,έχουμε και μεις κοξάκι...δυστηχώς..είναι η τρίτη μέρα σήμερα...ευτυχώς μόνο προχθές έκανε πυρετάκο...38,5..έχει σπυράκια κυρίως στα πόδια (γόνατα πολλά)....χέρια....παλάμες πατούσες...μπουτάκια...2 στο κάθε αυτάκι..και ένα στο πουλάκι της...πολύ στενοχωρήθηκα...το μόνο που μπορεί να φάει είναι γάλα...και λίγο αφράτο τσουρεκάκι..μπουκίτσες μικρές...δοκίμασα σούπες..αλλά μάλλον την τσούζουν στο στοματάκι...η γιατρός είπε υγρά(την πρώτη μέρα ούτε νερό δεν μπορούσε να πιει)..και μπετατίν στα σπυράκια..να αποφεύγουμε το μπάνιο. ευτυχώς δεν έχει φαγούρα..αλλά είναι κομμένη στο προσωπο..το ένα της ματάκι από κάτω είναι μπλε..πήρε και στον παιδικό να ρωτήσω αν είχαν άλλο περιστατικό..και να τους ενημερώσω πως πρέπει να απολυμάνουνε το χώρο..και μου είπαν ότι δεν είχε κανένα παιδάκι..πως γίνεται?????το παιδί μου την προηγούμενη(είχε πολύ κρύο) και αυτή τη βδομάδα..μόνο βρεφικό πήγαινε...και δεν βρεθήκαμε με κανέναν..μόνο το Σάββατο πήγαν με το μπαμπά της για εφημερίδες στο περίπτερο. είναι δυνατόν να μου λέει ψέμματα? έχω προβληματιστεί και γιαυτό.πήρα τη γιατρό και μου είπε ότι άμα το είχα φέρει εγώ ή ο άνδρας μου στο σπίτι ...θα είχαμε νοσήσει και μεις..και μάλιστα στους ενήλικες είναι πιο έντονα τα συμπτώματα. απλά σας το λέω να προσέχετε τα παιδάκια σας...στην παιδίατρο που πήγαμε..είχε κόσμο..τα περισσότερα..ανεμοβλογιές και οστρακιές!!!!περιμέναμε φυσικά απέξω...και γω ήμουν σίγουρη ότι κάτι τέτοιο έχουμε...αλλά τελικά μας χτύπησε ο κοξακι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...