Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασβεστιο!


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες!!!

 

Ειμαι στην 24 εβδομαδα και αρχηζω να νιωθω τρομερες τυψεις..... Δεν παιρνω καθολου το ασβεστιο που δινουν στην εγκυμοσυνη για τον απλουστατο λογο οτι με αηδιαζει. Δοκιμασα τα μασωμενα, δοκιμασα και τα αναβραζων. Τιποτα ρε κοριτσια μου ρχετε αναγουλα. Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???

Εσεις που δεν παιρνετε συμπληρωμα ασβεστιου πως το αναπληρωνετε?

Προσπαθω να πινω 2-3 ποτηρια γαλα (σοκολατουχο) τη μερα, και φετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου προτεινα να το συζητησεις με τον γυναικολογο σου.

Κι εγω δεν το ηθελα το ασβεστιο αλλα το επινα.Επαιρνα αναβραζοντα δισκια και τα επινα με καλαμακι.Οσο για το σοκολατουχο γαλα.....δεν νομιζω οτι βοηθαει.

Για να δινουν ασβεστιο στην εγκυμοσυνη,σιγουρα υπαρχει καποιος λογος.

Απο την αλλη ομως μπορεις να ζητησεις απ τον γυναικολογο σου να σου επιτρεψει να παιρνεις πολυβιταμινες που περιεχουν κ ασβεστιο (βεβαια σε μικροτερη ποσοτητα) κ δεν επηρεαζουν την κηυση.

Οτι κ αν αποφασισεις ομως να εχεις κ τη συμφωνη γνωμη του ιατρου σου......κ για το μωρο σου αλλα κ για σενα!!!!!

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Aν οι αιματολογικές εξετάσεισ όσον αφορά το ασβέστιο είναι καλές,μερικιοι γυναικολόγοι δεν δίνουν καθόλου ασβέστιο.Αν έχεις χαμήλό ασβέστιο νομίζω δεν δημιουργείται πρόβλημα στο μωρό αλλά η έγγυος έχει ή θα έχει προβλήματα.Πάντως καλό είναι να αναφέρεις το πρόβλημα στο γιατρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παίρνω ασβέστιο, μου έχει δώσει neo dicalets, το οποίο είναι συμπλήρωμα διατροφής που περιέχει και ασβέστιο ανάμεσα σε άλλα.

Το σοκολατούχο γάλα προσφέρει τόσο ασβέστιο όσο και το νερό: το κακάο εμποδίζει την απορρόφηση ασβεστίου.

Να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να δώσει εναλλάκτικές.

 

Προσωπικά, δεν δίνω και μεγάλη σημασία στη λήψη γαλακτοκομικών, στην πραγματικότητα τα έχω μειώσει γιατί εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου. Το ασβέστιο θα το αναπληρώσω με τον θηλασμό. Γυναίκες που θήλασαν 1 χρόνο έχουν πιο πυκνή οστική μάζα από ό,τι πριν μείνουν έγκυες.

Link to comment
Share on other sites

efi28 ειναι ειδικη αιματολογικη που δειχνει την ποσοτητα ασβεστιου στον οργανισμο?

Οσο για τον γυναικολογο μου, του το εχω πει αλλα δεν εδειξε να ταραζετε!!! Και δικιο εχει τι να κανει να μου ανοιξει το στομα να το πιω?

Giota. οσο αφορα το καλαμακι εχω δοκιμασει αλλα ειναι τοσο μεγαλη η ποσοτητα του νερου που πρεπει να δυαληθει η ταμπλετα που το κανει αδυνατο να το πιω ολο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν παίρνω ασβέστιο, μου έχει δώσει neo dicalets, το οποίο είναι συμπλήρωμα διατροφής που περιέχει και ασβέστιο ανάμεσα σε άλλα.

 

Γι αυτες τις πολυβιταμινες ελεγα.Αυτες επαιρνα κ εγω αλλα δε θυμομουν πως λεγονται!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Παντως το αναβραζον ασβεστιο που πινω κι εγω (Mega-Calcium) δεν ειναι και τοσο χαλια στη γευση.. Εμενα μου μοιαζει σαν πολυ πιο εντονη γευση σπραιτ... Το πινω ευχαριστα...

 

Τωρα τι να σου πω, ζητα απο το γιατρο σου να σου δωσει κατι αλλο εναλλακτικα αν δεν το αντεχεις καθολου....

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Thanks Maggie, παει και η ελπιδα που ειχα για ασβεστιο απο το σοκολατουχο γαλα.... οταν το ειπα στο γιατρο μου ειπε μονο οτι 8α παχυνω με το κακαο και οχι οτι εμποδιζει την απορροφηση του ασβεστιου.

Οσο αφορα τον Θηλασμο θελω και ελπιζω να μπορω να τον θηλασω. ΄)))

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου υπαρχει και χαπακι σε ασβεστιο δεν θυμαμαι πως τα λενε...τα επερνα και εγω σε ολη την εγκυμοσυνη Μιλα στον γυναικολογο σου εγω ειχα παρομοιο προβλημα με το σιδηρο επινα τις αμπουλιτσες αλλα με αηδιαζαν του το ειπα και μου εδωσε σιδηρο σε χαπι

Με το καλο σου ευχομαι!!!

Γλυκια μου κακο δεν κανεις στο μωρο σου το μωρακι τραβαει ολα τα συστατικα που χρειαζεται,στο δικο σου ασβεστιο κανεις κακο

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christie το ιδιο εχω, μετα απο πολλες δοκιμες πολλων σκευασματων ασβεστιου. Κοριτσια παιρνετε κανονικα μαγνησιο σιδηρο και φυλλικο οξυ και εξτρα πολυβιταμινες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!!!

 

Ειμαι στην 24 εβδομαδα και αρχηζω να νιωθω τρομερες τυψεις..... Δεν παιρνω καθολου το ασβεστιο που δινουν στην εγκυμοσυνη για τον απλουστατο λογο οτι με αηδιαζει. Δοκιμασα τα μασωμενα, δοκιμασα και τα αναβραζων. Τιποτα ρε κοριτσια μου ρχετε αναγουλα. Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???

Εσεις που δεν παιρνετε συμπληρωμα ασβεστιου πως το αναπληρωνετε?

Προσπαθω να πινω 2-3 ποτηρια γαλα (σοκολατουχο) τη μερα, και φετα.

 

 

μια απο τρα ιδια και εγω δεν το θελω καθολου αυτο το ασβεστιο εμενα ειναι αυτο που το μασας χαλια:?:?:?:?.δεν εχω παρει καθολου αλλα φροντιζω να πινω γαλα ασπρο οχι κακαο τρωω φετα και πολυ κασερι γιατι εχει περισσοτερο ασβεστιο...καλο ειναι να το συζητησεις με τον γιατρο σου και εγω αυτο σκοπευω να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν σου παίρνουν αίμα π.χ για τη γενική αίματος, πες ότι θες να κάνεις εξετάσεις και για ασβέστιο!Δυστυχώς τα σκευάσματα ασβεστίου περιέχουν ασπαρτάμη,που δεν είναι και οτι καλύτερο....και επίσης δεν ξέρω κατα πόσο τα αφομοιώνει ο οργανισμός...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο γιατρος μου,μου ειχε δωσει στην αρχη το body calcin που ηταν σκετη αηδια.την επομενη φορα που τον επισκευτικα του ειπα κατευθειαν να μου το αλλαξει και τωρα παιρνω το calcioral που ειναι σαν καραμελες και ειναι σε βαζακι πλαστικο.καπως καλυτερα μπορω να πω.τρωγεται!το ασβεστιο ειναι καλο για τα δοντια, τα κοκκαλα και τα μαλλια.ειδικα στα δοντια πρεπει να προσεχεις πολύ γιατι εχεις μεγαλο κινδυνο να σου χαλασουν.οσο για το σοκολατουχο γαλα δεν κανει τιποτα και εχει και πολυ ζαχαρη!

Link to comment
Share on other sites

Ασε, εγω ειμαι η χειροτερη απο ολες σας σε αυτα....ενω τα εχω ολα στο σπιτι (σιδηρους, φυλλικο οξυ, ασβεστιο, μαγνησιο....) τα παιρνω οποτε το θυμηθω!!!!! Το κακο ειναι οτι ενταξει με το σιδηρο και το ασβεστιο, για εμενα ειναι (το μωρακι σου οντως μην ανησυχεις, δεν στερειται), αλλα το φυλλικο οξυ?? Ειχε γινει και ενα μπερδεμα στην αρχη της εγκυμοσυνης και ενω νομιζα οτι ειχε μεσα ο σιδηρος που επαιρνα δεν ειχε (λαθος του γιατρου!)...εχω κατι τυψεις μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως το ασβεστιο και το σιδηρο τα παιρνεις και οσο καιρο θα θηλαζεις, οποτε ειναι αρκετο το χρονικο διαστημα...

 

Αυτό δεν είναι κανόνας και δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες

"Pregnant and nursing mothers do not need additional calcium other than that normally required for their age group. The Institute of Medicine recommends that nursing mothers over the age of 18 consume 1,000 mg. of calcium daily -- the same as other adults."

 

πηγή: http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/calcium.html

 

Όποια ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να διαβάσει αυτό

http://arjournals.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.nutr.20.1.249?cookieSet=1&journalCode=nutr

 

Αν υπήρχαν κανόνες του τύπου όλες οι έγκυες χρειάζονται ασβέστιο, σίδηρο κτλ, τοτε δεν θα χρειαζόταν να πηγαίνουμε στο γυναικολόγο. Θα έδιναν σε όλες το ίδιο manual, θα ακολουθούσαμε τις οδηγίες και θα ξεμπερδεύαμε

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τα επαιρνα μεχρι και τον αποθηλασμο (4 μηνες μετα τη γεννα) χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη αναγκη, απλα σαν συμπληρωμα... Ετσι μου ειπε, ετσι εκανα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ,υπάρχουν γιατροι που συστήνουν φάρμακα η συμπληρώματα χωρίς ο πέλάτης να τα έχει ανάγκη...Απλά επιεδή παιρνουν δωράκια από τις εταιρίες ...Μου έχει τύχει γιατρός να μου έχει γράψει μέχριι και από ποιο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακκα...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αλλα εφοσον σε παρακολουθει ο γιατρος σου και του εχεις εμπιστοσυνη δε νομιζω οτι κανεις του κεφαλιου σου, εκτος κι αν κατι αποδεδειγμενα σε βλαπτει...

 

Χτες πηγε η μητερα μου στο ΙΚΑ να γραψει τα φαρμακα μου και ο γιατρος εκει (ο οποιος παρεπιπτοντως γνωριζει τον δικο μου) θυμοταν οτι στην αρχη μου εγραφε και Utrogestan και ειπε της μαμας μου γιατι δεν παιρνω ακομα και καλο ειναι να παιρνω ενα την ημερα.. Φυσικα σιγα μην παρω φαρμακα που τα προτεινει γιατρος ο οποιος δε με εχει δει / εξετασει ποτε... Οσο μου ειχε πει ο γιατρος μου τα επαιρνα και οταν δεν τα χρειαζομουν πια μου τα εκοψε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ασβέστιο και στην 1η εγκυμοσύνη αλλά και τώρα το έπερνα με δυσκολία ... μεγάλη ... για μασώμενα ουτε κουβέντα .... μόνο αναβράζον , κι'ας ειναι πιο "βαριά" για το στομάχι και πιο δυσπεμπτά ...

(κάπου εχω διαβάσει πως προκαλεί κ συσπάσεις το ασβέστιο ... :rolleyes: μπορεί κ να κάνω λάθος ... )

 

Να σας πώ και τι συνέβει με την αδερφή μου όμως ...

Γέννησε τις 4-12-08 ... γενικά στην εγκυμοσύνη έπερνε το ασβέστιο ... ή έλεγε πως το έπερνε ... :lol:

Άλλα γαλακτοκομικά προϊντα δεν έτρωγε (βεβαιά αμφιβάλω αν μπορούν τα γαλακτοκομικά προιόντα να αντικαταστήσουν τα φάρμακα ...)

Όταν γέννησε λοιπόν μετά απο 1 μήνα περίπου ... δεν μπορούσε καν να περπατήσει , πονούσε φρικτά στα πόδια (απο τα γόνατα και πάνω) και στεκόταν ορθιά με πολυ πολυ πολυ μεγάλη προσπάθεια ... ουτε την μπέμπα δεν μπορούσε να κρατήσει όρθια!

Μετά απο σειρά πολλών εξετάσεων , μαγνιτικές ...κτλ , θεραπέια με ενέσεις ... και ενα σωρό ειδικότητες γιατρών ... το συμπέρασμα ήταν οτι έπασχε απο μια μορφή οστεοπόρωσης που εμφανίζετε μετά την γέννα σε κάποιες γυναίκες , λόγο της ελειψής ασβεστίου στον οργανισμό και το ότι φυσικά το έμβρυο έχει απορροφήσει όλο το ασβέστιο του οργανισμού της εγκύου ...

 

Ευτυχώς τέλος καλό με την περίπτωση της αδερφής μου ... και φυσικά εγώ προσωπικά δεν ειχα ακούσει παρόμοια περίπτωση ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα μια αηδία με το ασβέστιο, αλλα αφού ρώτησα τον γιατρό μου και μου έδωσε το ελεύθερο να πάρω όποιο θέλω , πήγα στο φαρμακείο και πήρα κάψουλες. Μέν είναι λίγο δυσκολοκατάπιοτες, διότι μεγάλες, αλλά.... δεν έχουν γεύση .;)

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Τελικά κατέληξα σε χάπια ασβεστίου (caltrate) αλλά και πάλι δεν τα παίρνω γιατί είναι τεράστια και μου προκαλούν αναγούλα για να τα κατεβάσω... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έκανα τα ίδια και χειρότερα και μου έλεγε ο άντρας μου οτι θα μου πέσουν όλα τα δόντια και κάτι τέτοια για να με φοβίσει αλλά τίποτα εγώ! Μάλιστα μετά που θήλαζα (1 χρόνο) βρήκα ευτυχώς υποστήριξη από την σύμβουλο θηλασμού που μου είπε οτι την ποσότητα αβεστίου που χρειάζομαι μπορώ να την παίρνω αν τρώω σχετικά μικρές ποσότητες από κίτρινο τυρί, μπρόκολο, γιαούρτι κτλ.!!!

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???

Εσεις που δεν παιρνετε συμπληρωμα ασβεστιου πως το αναπληρωνετε?

Προσπαθω να πινω 2-3 ποτηρια γαλα (σοκολατουχο) τη μερα, και φετα.

 

Καλημερα.

Στο παιδι δεν κανεις κανενα κακο. Θα παρει το ασβεστιο που πρεπει απο τα κοκαλα σου , τα δοντια σου κλπ. Παντως αυτο που πρεπει να παρει θα το παρει. Το κακο το κανεις σε σενα. Και ισως φανει τωρα ισως μεγαλωνοντας το προβλημα. Σπανε δοντια και η οστικη πυκνοτητα σου μειωνεται και δεν γινεται κατι μετα. Πρεπει να γινει τωρα. Πιεσου λιγο και σκεψου οτι προστατευεις τον εαυτο σου. Συζητησε το και με τον γιατρο σου να σου δωσει εγκυρες εναλλακτικες (πχ εμενα μου ειχε πει οτι το γιαουρτι δεν με προστατευει παρα μονο το λευκο γαλα)

 

Υγ. Το σοκολατουχο κανει μεγαλυτερο κακο απο καλο. Δεν θεωρειτε γαλα. Οι επιστροφες των ληγμενων γινονται σοκολατουχο για να καταλαβεις. Καλυτερα αποφευγε το.

 

Με το καλο :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...