Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπίλισμα δακτύλου


bebimaster

Recommended Posts

:cool:αχ πως περνάει ο καιρός λίγους μήνες πριν τα έγραφα και εγώ αυτά και μου δίνανε άλλες μανούλες τις συμβουλές του. Σειρά μου τώρα. ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ . Μην ανησυχείτε . Εμένα άρχισε να το σταματάει το πιπίλισμα στον 6ο μήνα. Ποιος ξέρει άραγε γιατί? Μηπως επειδή άρχισε τις στερεές τροφές... who knows.... Παντως δοντάκι έβγαλε τέλη του 8ουμήνα και φυσικά συνεχίζουμε να τον τρώνε τα δοντάκια του. Το παραξενο είναι ότι εδώ και 3 εβδομάδες αρχίζει και θέλει την πιπίλα που έβλεπε πιπιλα αυτός και έκλαιγε στην θεα και μόνο!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μακαρι βρε κοριτσια να ναι λογω δοντιων.! αν και δεν φανταζομουνα απο τοσο μικρο! πω πω. απιστευτο. μερα με τη μερα αλλαζουνε. και ουτε φανταζομουνα πως μπορει τοσο αργα να ζητησει πιπιλα! αχ τι μας περιμενει! γερα να ναι και αυτα και εμεις μαζι! φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , εμένα πάλι ενώ είχε σταματήσει το πιπίλισμα 4μηνών, ξαφνικά εδώ και μια βδομάδα,δηλαδή 14 μηνών άρχισε ξανά.Πιπίλα πήρε μόνο 2,5 μήνες όσο ήταν και οι κολικοί.Γιατί άραγε άρχισε έτσι ξαφνικά?Έχετε ανάλογη εμπειρεία?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το είχε κόψει 3 χρονών και το ξανάρχισε 3.5 και σταμάτησε στα 6. Άσε πίκρα. Όσο μεγαλώνει πιο δύσκολα το ξανακόβει. Ελπίζω να είναι δόντια και να μπορείς να του το κόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ βρε κορίτσια... τι πονεμένο θέμα... Ο μπέμπης μου από νεογέννητο ποτέ δεν ήθελε πιπίλα και είχα χαρεί πραγματικά πολύ γιατί με τον μεγάλο τρομάξαμε να την κόψουμε... είπα κι εγώ σωθήκαμε. Ελα όμως που από 2 μηνών σχεδόν ανακάλυψε το δάχτυλο... Στην αρχή δεν ανησύχησα, το θεώρησα χαριτωμένο μάλλον (τρομάρα μου), είπα θα το κόψει μόλις βγάλει δοντάκια... Ναι, πώς... Τώρα είναι 1 έτους και το δάχτυλό του το έχει πληγιάσει! Πληγή σας λέω. Έχω φρι-κα-ρει!! Το έδειξα στον παιδίατρο και φρίκαρε κι αυτός με την σειρά του. Μου λέει, επειγόντως πιπίλα, με το ζόρι! Δεν τη θέλει καθόλου αλλά εγώ επιμένω... Τί να κάνω... Οτι θα έφτανα να παρακαλάω να πάρει το παιδί πιπίλα δεν το φανταζόμουν... Είμαι να σκάσω!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ ομοιοπαθούσα μάνα είμαι. Η μικρή μου το ανακάλυψε 4 μηνών και έκτοτε δεν βγαίνει από το στόμα της ούτε όταν παίζει. Τώρα είναι 2,5 χρονών και μεταξύ μας παρατήρησα ότι εδώ και λίγες μέρες σαν να ψευδίζει όταν λέει το σίγμα. Υποψιάζομαι ότι το δακτυλάκι έκανε ζημιά.

Φυσικά όσο προσπαθώ να της εξηγήσω για το πόσο κακό κάνει στα δοντιά της αλλά και στο ίδιο το δάκτυλο το οποίο έχει πλατύνει, τόσο πεισμώνει και δεν βγαίνει από τη φωλίτσα του (βλέπε στόμα).

Link to comment
Share on other sites

den einai mono thema an kovete pio eukola alla k thema mikrovion... alloste etsi k allios th pipila kapoia stigmh tha ti kopsi, to daxtylo omos tha parameinei ekei!!!
Και εμας μια απο τα ιδια......πιπιλιζει το δακτυλο της με μανια και το χειροτερο ειναι οτι η παιδιατρος μας ειπε οτι μαλλον σε αυτο οφειλετε που ειναι μονιμα αρρωστη....ειναι μια πολυ σωστη σκεψη....

Και δεν μας εφτανε αυτο ο συνδιασμος του δακτυλου με ενα κουνελακι χειροτερευει την κατασταση..........γιατι χωρις αυτο δεν παει πουθενα και τρεμουμε στην ιδεα να μην χαθει

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς δαχτυλάκι...

από την αρχή την πιπίλα δεν την πήρε ούτε μια μέρα και τώρα κάθε φορά που δοκιμάζω μήπως κ το μετάνοιωσε απλά την θεωρεί παιχνιδάκι και μασάει τον κρίκο της ή την παίζει..

 

βέβαια, είμαι της άποψης ότι θα έρθει ο καιρός κ θα το κόψει, ποτέ δε με απασχόλησε αυτό, ούτε το αν θα στραβώσουν τα δόντια της..αφού για να έχει επίδραση στα δόντια θα πρέπει να έχει ξεπεράσει τα 4-5 ετή..πιστεύω μέχρι τότε θα τα καταφέρουμε!!

 

Η δικιά μου πιπιλάει, κυρίως όταν νυστάξει κ όταν κάτι την κάνει να αισθανθεί άβολα πχ. πολύς κόσμος, αέρας, αν φοβηθεί κπ παιχνίδι κλπ

κ σε εμάς ο συνδυασμός κουρτίνα-δάχτυλο είναι αδιαπραγμάτευτος...!!! που τη χάνεις που τη βρίσκεις πιάνει την κουρτίνα κ ηρεμεί!!!

 

Διάβασα ότι υπάρχουν διάφοροι τρόποι σε μεγαλύτερο παιδάκι να κοπεί σαν παιχνίδι το δάχτυλο... πχ ζωγραφίζουμε στον αντίχειρα ένα ανθρωπάκι κ παίζουμε το παιχνιδάκι ότι οποιος καταφέρει να το κρατήσει μέχρι το πρωί κερδίζει κάτι...και άλλα παρόμοια...

 

Γενικά νομίζω ότι δεν είναι κ για πολύ άγχος το θέμα...έεεεεχουμε να αγχωθούμεεεε!!!!! το δάχτυλο ψιλοανώδυνο μου κάνει:) :)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας~! να μαι παλι! δυστυχως τα πραγματα χειροτερεψαν! το χερακι μας αντικαταστηθηκε με τον αντιχειρα!!! και πιπιλα τη θελει και δεν τη θελει! περιεργο! μια την τραβαει με το στοματακι του και μετα κανει μορφασμους αηδιας! αχ βλεπω να συνεχιζουμε με το δαχτυλακι μας! φιλακια και καλο μας κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Εχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Στην αρχή πήρε λίγο πιπίλα και κάπου στου 9-10 μήνες (δεν θυμάμαι ακριβως, αλλά νομίζω τοτε γιατί το συνδιάσαμε με τα πλαινά δόντια που έβγαζε τότε και λέγαμε ότι δεν τον βοηθάει η πιπίλα!)

άρχισε το δάχτυλο. Από τότε ούτε να την δει την πιπίλα και έχω δοκιμάσει πολλές.

Πιπιλάει πάντα όταν νυστάζει και χουχουλιάζει, πάντα μαζί με το πανάκι με το οποίο κοιμάται και όταν τον πιάσει το παράπονο..

Κι εμένα με προβληματίζει και μάλιστα ρώτησα την γιατρο αν μπορώ να κάνω κάτι για να το κόψει και μου είπε ότι είναι πολυ μικρός για να το κόψει ακόμη. Και γενικά μου είπε ότι θα με ταλαιπωρήσει πολυ το να το κόψουμε.

Και όντως, πως να κοπεί, το δάχτυλο είναι εκεί ανα πάσα ώρα και στιγμή και ειναι η παρηγοριά τους, πως να τα πιέσεις να το κόψουν...Εγω πάντως ελπίζω κάποια στιγμη΄να το κόψει μόνος του γιατί δεν αισθάνομαι καλά να τον πιέσω για κάτι τόσο "ζουζουνιάρικο..."

Εντωμεταξυ όταν πιπιλάει και έρχεται στην αγκαλιά μου και τον χαιδεύω, γίνεται πάλι το μωράκι μου..το μικρούλι...

maan αν έχεις κάποιο Link με τα παιχνίδια που λες, μπορείς να το στείλεις?

Επίσης στο θέμα της μόλυνσης που είπε καποιος, κι εμάς έχει σκάσει το δαχτυλάκι και μάλιστα πλέον του το δείχνω και του λέω "κοίτα πως εχεις κανει το δεχτυλάκι σου που το τρως.." (εκείνος το βγάζει για λίγο το κοιτάει και μετά συνεχίζει), αλλά θέμα μόλυνσης γιατί? Αφού το σάλιο είναι αντισσυπτικό, πως να μολυνθεί?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σας προτεινω παντως αν θελετε να το κοψετε το τροπο με τα γαντια, που η δικια μου το ξεχασε το δαχτυλακι της... αλλα απο οτι ειναι λογικο ισχυει για τα πολυ μωρα. Δυστυχως ειχαμε στο οικογενειακο μας περιβαλλον παιδακι που πιπιλουσε το δαχτυλο μεχρι 10 χρονων και μαλιστα το θυμαμαι σε γαμους κ βαφτισια, οταν νυσταζε στο κεντρο μετα, εβαζε το δαχτυλο στο στομα για να κοιμηθει.!!!!!ο αντρας μου απο αυτο και μετα φρικαρε και μολις εβλεπε το μωρο μας να βαζει το χερι στο στομα τον επιανε αμοκ. Ευτυχως με το κολπο "γαντια" το σταματησε. Επειδη ισως τα μεμονομενα γαντακια τα γαντια τα βγαζουνε,για να μη τα βγαζει εχει το Mothercare φορμακια μαζι με γαντι ενσωματωμενο οπως αυτο που εχουν μερικα μαιευτηρια. ξερω γω, δοκιμαστε το αν πραγματικα σας ενοχλει το δαχτυλακι!!!!!!:D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ισως αυτό με τα γάντια να λειτουργεί σε μικρότερα παιδάκια. Εμένα αφενώς θα τα έβγαζε αφετέρου θα ξεσήκωνε την γειτονιά από το κλάμα. Το να του κλείσεις μέσα σε ένα γάντι την απόλασυη του. δεν θα το δεχόταν. Εδώ σε άσχετες φάσεις που δεν πιπιλάει και ούτε και θέλει να το κάνει, αν το μανίκι έχει κατέβει χαμηλά και του κρύβει τα δάχτυλα, γκρινιάζει και μου το δείχνει νευρικά να το φτιάξω. Αυτό σε εμάς δεν θα λειτουργούσε..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

maan αν έχεις κάποιο Link με τα παιχνίδια που λες, μπορείς να το στείλεις?

 

καπου εδώ στο parents το είχα διαβάσει...αλλά λίγο που έψαξα δεν το ξαναβρήκα..:confused::confused: (αν τελικά το βρω θα το βάλω)

 

πάντως για δες κ εδώ:

http://health.howstuffworks.com/home-remedies-for-thumb-sucking.htm

και

http://users.forthnet.gr/ath/abyss/dep1409.htm

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Ο γιος μου ειναι 16 μηνων και πιπιλιζει τα χερια του και τωρα πια τον αντιχειρα!!! Σε υπερηχο στον ογδοο και ενατο μηνα της εγκυμοσυνης τον ειδαμε να το κανει ............ ο γιατρος μου το ειχε πει πριν γενηθει οτι υπαρχει πιθανοτητα να πιπιλιζει το δαχτυλο του........... και ειχα παρει οοοοοοοοοοοοολα τα χρωματα πιπιλας NUK

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσπαθήστε να κόψουν το πιπίλισμα του αντίχειρα όσο είναι μικρά!!! Η κόρη μου είναι 5 χρονών και δεν μπορεί να το σταματήσει με τίποτα! την έχουμε πάρει και με το καλό και με το κακό , αλλά τίποτα!τα δόντια της έχουν πεταχτεί έξω και θα χρειαστεί σιδεράκια αργότερα. Αφήστε που είναι αντιαισθητικό ένα μεγάλο παιδι να πιπιλίζει το δάχτυλο! για αυτό καντε κάτι όσο πιο νωρίς γινεται!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια. οκ μαρακι ξερουμε ολα τα αρνητικα αλλα τι να κανουμε?!!!! πως να κοψουμε αυτη τη συνηθεια?! εμενα παιδιατρος λεει ειναι κληρονομικο!!!!!! εγω παντως δεν το εβαζα στο στομα! τι να πω?!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι 2 χρονών κ ακόμα βάζει δύο δαχτυλάκια στο στόμα, όταν είναι να κοιμηθεί, κ όταν ζοριστεί. Να της βάλω αυτό για τα νύχια που πικρίζει? Βοηθάει καθόλου? Ή αν το έδενα με χανζαπλάστ κατά τη διάρκεια της νύχτας? Τα έχει δοκιμάσει αυτά άλλη μανούλα?

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι 2 χρονών κ ακόμα βάζει δύο δαχτυλάκια στο στόμα, όταν είναι να κοιμηθεί, κ όταν ζοριστεί. Να της βάλω αυτό για τα νύχια που πικρίζει? Βοηθάει καθόλου? Ή αν το έδενα με χανζαπλάστ κατά τη διάρκεια της νύχτας? Τα έχει δοκιμάσει αυτά άλλη μανούλα?

Αυτό το θυμάμαι και εγώ από όταν ήμουν μικρή και έτρωγα τα νύχια μου. Το αναζήτησα σε 2-3 φαρμακεία και μου είπαν πως δεν υπάρχει πια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς της βάλαμε το μανό που πικρίζει γιατί εκτός απο το πιπίλισμα του αντίχειρα , τρώει και τα νύχια της αλλά παρ΄ολα αυτά δεν εγινε τίποτα γιατί μπόρεσε να το ξεφλουδίσει. Έκτός αυτού, μετά απο 2 μέρες έφευγε η πικρίλα και έτσι πήγαν τσάμπα τα 15 ευρώ που έκανε.Ίσως σε μικρότερο παιδί να έχει αποτέλεσμα. Όσο για το χανζαπλάστ γύρω απο τον αντίχειρα, το δοκιμάσαμε και αυτό αλλά μπορούσε μια χαρά να πιπιλάει και πάνω απο το χανζαπλάστ και τελικά το έβγαλε μόνη της. Για αυτό σας λέω να το κόψετε όσο είναι μικρά!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι κοριτσια! εγω αρχισα να του δινω πιπιλα και να την κραταω εγω! βεβαια ο νεαρος απο διπλα βαζει και το δαχτυλακι του!!!!!! ανεμωνη πες μας τροπους κοψιματοςςςςςς! ευχαριστω! φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αχ μανούλες, εμένα ο σπόρος μου έχει ξεκινήσει εδώ και μισό μήνα να βάζει όλο το χέρι (μη πω και τα δύο!) μεσα στο στόμα, κατω απο αλλες προυποθέσεις δεν θα με πείραζε γιατι καταλαβαινω οτι του φταινε τα δόντια του (εχουν πριστει ολιγο τα ούλα του), αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι οτι μετά που χώνει τα χέρια του...ξερνάει! μερικές φορές ΠΑΡΑ πολύ

και φυσικά δεν έχει παρει το αναμενομενο βαρος αυτες τις 15 μερες όσο κι αν τον θηλάζω όποτε το ζητάει (που φυσικά αφού ξερνάει...πεινάει πιο συχνά!)

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

αχ μανούλες, εμένα ο σπόρος μου έχει ξεκινήσει εδώ και μισό μήνα να βάζει όλο το χέρι (μη πω και τα δύο!) μεσα στο στόμα, κατω απο αλλες προυποθέσεις δεν θα με πείραζε γιατι καταλαβαινω οτι του φταινε τα δόντια του (εχουν πριστει ολιγο τα ούλα του), αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι οτι μετά που χώνει τα χέρια του...ξερνάει! μερικές φορές ΠΑΡΑ πολύ

και φυσικά δεν έχει παρει το αναμενομενο βαρος αυτες τις 15 μερες όσο κι αν τον θηλάζω όποτε το ζητάει (που φυσικά αφού ξερνάει...πεινάει πιο συχνά!)

 

ποσο μηνων ειναι???και εμενα το πιπιλιζε στην αρχη που γεννηθηκε για ενα μηνα περιπου και μετα ειχε κανει το στηθος ππιλα και το ξεχασε

 

μετα οπως λες ψκαι εσυ αυτο το να βαζει τα δακτυλα της στο στομα και να βρισκετε στα προθυρα του εμετου το εκανε γυρω στον 7ο μηνα

αλλα της τα εβγαζα συνεχεια και της εδινα στηθος αμεσως μολις το εκανε και ξεχαστηκε παλι η φαση δειηρκησε 2 βδομαδες 3 και ξαναξεχαστηκε

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ patousitsa, 2,5 μηνών είναι πολύ μωρούλι για να αγχωθείς! Εμείς το πρόβλημα το αντιμετωπίσαμε με τα κορίτσια, και τώρα με τον μπέμπη θα δούμε πώς θα πάει. Ο 1ος δεν έβαλε ούτε πιπίλα, ούτε δάχτυλο, μόνο με τα μαλλιά μου είχε 1 θέμα εξάρτησης.

 

Καλά η 1η κόρη πιπίλαγε από την κοιλιά! Στο υπερηχογράφημα (7μηνών) την έχω με το δείκτη στο στόμα! Όταν γεννήθηκε κάναμε "αμάν" για να πάρει πιπίλα. Πάντως και οι 2 οι κόρες 16 μηνών απεξαρτητοποιήθηκαν! Περάσαμε 1 μικρό λούκι βέβαια ιδιώς την ώρα του ύπνου αλλά το πολύ για 5 μέρες.

 

Πάντως το μπεμπουλίνι μου μετά τον 4ο μήνα δέχτηκε την πιπίλα. Έως τότε απλά του έβγαζα το χεράκι και όποτε μπορούσα το έβαζα να πιπιλίζει το στήθος, όπως και η Μαριρένα. Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που κάναμε το στήθος πιπίλα! (Γιατί έχω ακούσει διάφορα, χωρίς να με πτοήσουν βέβαια). Ακόμα και τώρα την πιπίλα δεν τη πολυχρησιμοποιώ, αλλά τη συνήθεια να πιπιλίζει αντίχειρα την ξέχασε!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

μην πανικοβαλεστε δεν ειναι τραγικα τα πραγματα,εμενα ογιος μου μεχρη 2χρ εβαζε το δαχτηλο στο στομα και τωρα του το εκοψα.τον εβαζα χαζαπλαστ οταν πηγενε για υπνο.αυτο ηταν το εχει κοψει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...