Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

800 δημοτικά σχολεία με νέο πρόγραμμα και ωράριο


Recommended Posts

Σοφία ελπίζω να μην εξέλαβες το σχόλιό μου ως κριτική..! Ρώτησα καθαρά από ενδιαφέρον για συλλογή πληροφοριών πάνω στο θέμα. Φυσικά όλες οι μανούλες προτιμούν τα παιδιά τους κοντά τους.... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλκυώνη μου το κατά πόσο θα κουράζονται τα παιδιά σου στο σχολείο έχει να κάνει και με το πώς έχουν συνηθίσει μέχρι να πάνε στο σχολείο, και εξηγώ: όταν το παιδί μένει μέχρι και αυτήν την ώρα στον παιδικό ή στο νηπιαγωγείο, θα του είναι πολύ πιο εύκολο, για την ακρίβεια θα του είναι αυτονόητο. Αν έχει συνηθίσει να γυρνάει νωρίς στο σπίτι, να τρώει και να κοιμάται, σίγουρα θα του έρθει απότομο και κουραστικό.

Η μεγάλη μου που πάντα γυρνούσε γύρω στις 4 στο σπίτι δεν της κακοφάνηκε καθόλου. Ίσα ίσα που παίζει και κάνει πολλά πράγματα στο ολοήμερο που δε θα τα έκανε σπίτι. Κάποιες φορές που τελείωσα νωρίς από τη δουλειά και πήγα να την πάρω πριν αρχίσει το ολοήμερο, απλά δεν ήθελε να έρθει.

Αν είσαι τυχερή και οι δάσκαλοι κάνουν δουλειά στο ολοήμερο (όπως στο δικό μας) θα έχεις ελάχιστα πράγματα στο σπίτι για διάβασμα. Βέβαια έχει να κάνει και με τη διάθεση του παιδιού να τα κάνει στο σχολείο.

Δυστυχώς το δικό μας σχολείο δεν είναι ένα από τα 800, ελπίζω την επόμενη χρονιά να ισχύσει για όλα τα σχολεία.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη σχολικη χρονια...

Λοιπον... Ειμαι εκπαιδευτικος Δευτεροβαθμιας στην Πληροφορικη, και μπορω να σας ενημερωσω το παρακατω.

Μια ημερα Παρασκευη ανακοινώθηκε οτι περισευω στο Γυμνασιο οπου και δουλευω, και πρεπει να συμπληρωσω τις ωρες μου στο Δημοτικο. Εκπληκτη ανακαλυψα οτι την Τριτη πρεπει να ξεκινησω να διδασκω σε πιλοτικο δημοτικο σχολειο.

 

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε ψαχνοντας το προγραμμα σπουδων του Δημοτικου.Δεν υπαρχει φυσικα βιβλιο, αλλα υπαρχουν 7 σελιδες προγραμμα σπουδων που καλυπτει και τις 6 ταξεις του δημοτικου!!!!!

 

 

Η πιο μεγαλη εκπληξη .....Δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ στο δημοτικο που τοποθετηθηκα.Αλλα σε συνομιλια με αλλους συναδελφους και σε αλλα δημοτικα δεν υπαρχουν...

Εγω αναμενω (????) υπολογιστες και βαζω τα παιδια να συζηταμε και να ζωγραφιζουμε τους υπολογιστες.....

 

Αναμενονται λεει 10 φορητοι .....(προσοχη ...οι αιτησεις των σχολειων για τους φορητους εληγε στις 22-9-2010... οποτε φανταστητε ποτε θα ερθουν)

 

Αλλα ακομα και ετσι.....πως θα μοιρασω στην ταξη 25 παιδιων (6-12 χρονων) 10 φορητους????

 

Ποιοις κανονες ασφαλειας και εργονομιας για παιδιων (6-12 χρονων) δινουν 10 φορητοι για 25 μαθητες?

 

Ας μην μιλησουμε για την ακτινοβολια των ασυρματων φορητων...

 

Σημειωτεον στην Δευτεροβαθμια υπαρχουν ειδικες αιθουσες πληροφορικης, που πληρουν ολους τους κανονες ασφαλειας, και επιτρεπεται μονο εως 17 μαθητες να υπαρχουν σε εργαστηριο με 11 υπολογιστες...

Φαινεται τα παιδακια του δημοτικου θεωρουνται πιο ευελικτα........

 

Επιεισεις στο εκπαιδευτικο μας συστημα προβλεπονται για το μαθημα της πληροφορικης

2 ωρες για καθε ταξη του δημοτικου ( με τις συνθηκες που προειπα)

1 ωρα για καθε ταξη του γυμνασιου

0 ωρες για καθε ταξη του γενικου λυκειου

Link to comment
Share on other sites

Καλη σχολικη χρονια...

Λοιπον... Ειμαι εκπαιδευτικος Δευτεροβαθμιας στην Πληροφορικη, και μπορω να σας ενημερωσω το παρακατω.

Μια ημερα Παρασκευη ανακοινώθηκε οτι περισευω στο Γυμνασιο οπου και δουλευω, και πρεπει να συμπληρωσω τις ωρες μου στο Δημοτικο. Εκπληκτη ανακαλυψα οτι την Τριτη πρεπει να ξεκινησω να διδασκω σε πιλοτικο δημοτικο σχολειο.

 

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε ψαχνοντας το προγραμμα σπουδων του Δημοτικου.Δεν υπαρχει φυσικα βιβλιο, αλλα υπαρχουν 7 σελιδες προγραμμα σπουδων που καλυπτει και τις 6 ταξεις του δημοτικου!!!!!

 

 

Η πιο μεγαλη εκπληξη .....Δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ στο δημοτικο που τοποθετηθηκα.Αλλα σε συνομιλια με αλλους συναδελφους και σε αλλα δημοτικα δεν υπαρχουν...

Εγω αναμενω (????) υπολογιστες και βαζω τα παιδια να συζηταμε και να ζωγραφιζουμε τους υπολογιστες.....

 

Αναμενονται λεει 10 φορητοι .....(προσοχη ...οι αιτησεις των σχολειων για τους φορητους εληγε στις 22-9-2010... οποτε φανταστητε ποτε θα ερθουν)

 

Αλλα ακομα και ετσι.....πως θα μοιρασω στην ταξη 25 παιδιων (6-12 χρονων) 10 φορητους????

 

Ποιοις κανονες ασφαλειας και εργονομιας για παιδιων (6-12 χρονων) δινουν 10 φορητοι για 25 μαθητες?

 

Ας μην μιλησουμε για την ακτινοβολια των ασυρματων φορητων...

 

Σημειωτεον στην Δευτεροβαθμια υπαρχουν ειδικες αιθουσες πληροφορικης, που πληρουν ολους τους κανονες ασφαλειας, και επιτρεπεται μονο εως 17 μαθητες να υπαρχουν σε εργαστηριο με 11 υπολογιστες...

Φαινεται τα παιδακια του δημοτικου θεωρουνται πιο ευελικτα........

 

Επιεισεις στο εκπαιδευτικο μας συστημα προβλεπονται για το μαθημα της πληροφορικης

2 ωρες για καθε ταξη του δημοτικου ( με τις συνθηκες που προειπα)

1 ωρα για καθε ταξη του γυμνασιου

0 ωρες για καθε ταξη του γενικου λυκειου

 

Κατά τα άλλα, "πρώτα ο μαθητής" :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιός πάει φέτος στην Α΄Δημοτικού σε ένα από τα 800 δημοτικά που λειτουργούν μέχρι τις 14:00. Αρχικά, ενώ με βόλευε περισσότερο σαν ώρα (για να τον παίρνω η ίδια (φεύγοντας νωρίτερα από τη δουλειά) όποτε δε μπορεί η γιαγιά ή ο μπαμπάς), είχα ένα άγχος μήπως κουράζεται περισσότερο (πέρυσι σχόλαγε 12:15) και ζορίζεται με τις νέες γνώσεις. Ευτυχώς ο μικρός μου είναι κεφάτος το μεσημέρι και όταν τον ρωτάω αν είναι κουρασμένος από το σχολείο μου απαντάει άλλοτε "λίγο" και άλλοτε "όχι". Το βλέπω ότι είναι άνετος και χαρούμενος, ό,τι πρέπει για ένα καλό ξεκίνημα... Πέρυσι στο νηπιαγωγείο το 12:15 ήταν πολύ νωρίς και δεν προλάβαινε να "στρωθεί", οπότε ήταν πάντα άνήσυχος στην τάξη, αφού δεν προλάβαινε να "δει" τα παιδάκια στο τετράωρο. Μου ζητούσε συνήθως να τον αφήσω ολοήμερο για να έχει περισσότερο χρόνο και να παίξει μαζί τους. Φέτος, αντίθετα πιστεύω ότι το 14:00 που σχολάνε του ταιριάζει καλύτερα, αφού και περνάει περισσότερες ώρες στην αίθουσα με κύρια ή δευτερεύοντα μαθήματα και μιλάει και παίζει με τους φίλους του, αλλά δεν κουράζεται και πολύ.

Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου για το νέο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να πω ότι μπήκανε τη δεύτερη ημέρα κανονικά για μάθημα στην τάξη και μόνο για μία εβδομάδα σχολάγανε στο 6ωρο. Από κει και πέρα έχουνε κανονικά 7ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στα πιλοτικά Γ' Δημοτικού κανονικό εφτάωρο, σχολάνε στις 2:00, μέχρι και η δασκάλα θεατρικής αγωγής ήρθε. Στη βάση των 4 ωρών Αγγλικά την εβδομάδα δεν τον έγραψα αγγλικά φροντιστήριο αλλά ήθελε ποδόσφαιρο. Βέβαια αγγλικά μπορώ να τον παρακολουθώ και να τον διαβάζω και εγώ.

 

υπολογιστές για αρχή παίζουν παιχνίδια από το ram kid.

 

Αυτό που δε μειώθηκε βέβαια είναι η δουλειά για το σπίτι :-(:sad:.

ακριβως τα ιδια.Ηρθαν πλεον ολες οι ειδικοτητες κι επειδη κανουν αρκετες ωρες αγγλικα ουτε εγω τον εγραψα σε φροντιστηριο(μεχρι τωρα βλεπω οτι η δασκαλα κανει καλη δουλεια,μαθαινουν τα γραμματακια σιγα σιγα ).Στους υπολογιστες εμαθε να φτιαχνει φακελο,να βαζει ονομα ,να αποθηκευει αρχεια,ενω απο το μαθημα υπολογιστων τα προηγουμενα χρονια στο ολοημερο εχει μαθει να γραφει στο word.

Το διαβασμα στο σπιτι ειναι περισσοτερο μια που υπαρχουν θεωρητικα πια μαθηματα(θρησκευτικα,ιστορια).Ως τωρα δεν ειχαν πολλα να μαθουν αλλα φανταζομαι αργοτερα θα χρειαζεται περισσοτερη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγω μαμά και του χρόνου παμε πρώτη. Μιλάω 4 ξενες γλώσσες και ειμαι άνεργη.. οπόεε προς τι τοσος κόπος για τα παιδιά μας?? Θα δουλέψουν τα φροντιστίρια και θα γινουν πλούσια..όσο για τους γονείς, αλοίμονο μας να προσπαθουμε να μάθουμε ταυτόχρονα 2 γλώσσες στα παιδιά μας..

Σας μιλάω εκ πείρας. όσο πιο μέγαλος τόσο πιο καλά μαθαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγω μαμά και του χρόνου παμε πρώτη. Μιλάω 4 ξενες γλώσσες και ειμαι άνεργη.. οπόεε προς τι τοσος κόπος για τα παιδιά μας?? Θα δουλέψουν τα φροντιστίρια και θα γινουν πλούσια..όσο για τους γονείς, αλοίμονο μας να προσπαθουμε να μάθουμε ταυτόχρονα 2 γλώσσες στα παιδιά μας..

Σας μιλάω εκ πείρας. όσο πιο μέγαλος τόσο πιο καλά μαθαίνεις

 

Αφού μιλάς τόσες γλώσσες δεν θα χρειάζεται τουλάχιστον να στείλεις φροντιστήριο τα δικά σου παιδιά. Εγώ κάνω στην κόρη μου Αγγλικά και την παρακολουθώ και στα Γαλλικά όταν χρειαστεί. Σίγουρα οι πολλές ξένες γλώσσες σε ένα παιδί που δεν χειρίζεται ακόμη καλά τη μητρική του γλώσσα του δημιουργούν σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σχολείο έχουν έρθει όλες οι ειδικότητες εκτός της πληροφρικής και για τις μεγαλύτερες τάξεις των γερμανικών και των γαλλικών.Η πληροφορική είναι νέο μάθημα αλλά τα γερμανικά και τα γαλλικά δεν καταλαιβαίνω γιατί αργούν.Μια γνωστή μου ωρομίσθια ενώ δούλευε πέρυσι φέτος δεν έχει ειδοποιηθεί άκόμη.Δηλαδή τί περιμένουν να'ρθουν Χριστούγεννα?

Στο Μαράκι που είμαστε Β'δημοτικού αρέσει πολύ το νέο σύστημα.Έχουν ελλάτωθεί και τα μαθήματα που έχουμε για το σπίτι και την αντιγραφή που βάζει η δασκάλα της την κάνει στο ολοήμερο.Οπότε σπίτι έχουμε μόνο ανάγνωση και έλγχο ορθογραφίας.Τα νέα μαθήματα και ιδίως η θεατρική αγωγή και η μουσική είναι τ'αγαπημένα της.Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία ελπίζω να μην εξέλαβες το σχόλιό μου ως κριτική..! Ρώτησα καθαρά από ενδιαφέρον για συλλογή πληροφοριών πάνω στο θέμα. Φυσικά όλες οι μανούλες προτιμούν τα παιδιά τους κοντά τους.... :)

 

Alcyon, καλημέρα

 

Όχι, όχι προς Θεού, στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι το μήνυμά σου εμπεριέχει κάποια μορφή κριτικής. Κατάλαβα ότι και εσύ θα περάσεις τα ίδια, οπότε ....συμπάσχουμε !!!

 

Φιλικά

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εμάς ακόμα το ολοήμερο σχολάει στις 15.30 και το κανονικό στις 14.00. Υποτίθεται πως είμαστε ένα απο τα 800, δεν θα έπρεπε να σχολάνε στις 16.15?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εμάς ακόμα το ολοήμερο σχολάει στις 15.30 και το κανονικό στις 14.00. Υποτίθεται πως είμαστε ένα απο τα 800, δεν θα έπρεπε να σχολάνε στις 16.15?

 

το κανονικο σχολειο πρεπει να σχολαει στις 2 επομενως μεχρι εδω μια χαρα απο το ολοημερο σας τρωνε μια ωρα. Πρεπει να το ψαξετε ρωτηστε τον υπευθυνο ολοημερου.

Link to comment
Share on other sites

το κανονικο σχολειο πρεπει να σχολαει στις 2 επομενως μεχρι εδω μια χαρα απο το ολοημερο σας τρωνε μια ωρα. Πρεπει να το ψαξετε ρωτηστε τον υπευθυνο ολοημερου.

Αυτό βλέπω, ότι μας τρώνε σχεδόν 1 ώρα, θα ρωτήσω να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εμάς ακόμα το ολοήμερο σχολάει στις 15.30 και το κανονικό στις 14.00. Υποτίθεται πως είμαστε ένα απο τα 800, δεν θα έπρεπε να σχολάνε στις 16.15?
τον Ιουνιο η συμβουλος στην ενημερωση γονεων μας ειχε πει οτι στα 800 σχολεια θα δοθει επιλογη αποχωρησης απο το ολοημερο στις 15:30 και στις 16:15.Μηπως ειδαν οτι φευγουν ολα τα παιδακια στις 15:30 και σας ειπαν αυτη την ωρα;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον Ιουνιο η συμβουλος στην ενημερωση γονεων μας ειχε πει οτι στα 800 σχολεια θα δοθει επιλογη αποχωρησης απο το ολοημερο στις 15:30 και στις 16:15.Μηπως ειδαν οτι φευγουν ολα τα παιδακια στις 15:30 και σας ειπαν αυτη την ωρα;

Αν είναι κάτι τέτοιο δεν μας έχουν ενημερώσει. Θα δω τί μπορώ να κάνω γιατί ούτως ή άλλως δεν προλαβάινω να την παίρνω εγώ το απόγευμα, η γιαγιά της την παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σχολικη χρονια...

Λοιπον... Ειμαι εκπαιδευτικος Δευτεροβαθμιας στην Πληροφορικη, και μπορω να σας ενημερωσω το παρακατω.

Μια ημερα Παρασκευη ανακοινώθηκε οτι περισευω στο Γυμνασιο οπου και δουλευω, και πρεπει να συμπληρωσω τις ωρες μου στο Δημοτικο. Εκπληκτη ανακαλυψα οτι την Τριτη πρεπει να ξεκινησω να διδασκω σε πιλοτικο δημοτικο σχολειο.

 

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε ψαχνοντας το προγραμμα σπουδων του Δημοτικου.Δεν υπαρχει φυσικα βιβλιο, αλλα υπαρχουν 7 σελιδες προγραμμα σπουδων που καλυπτει και τις 6 ταξεις του δημοτικου!!!!!

 

 

Η πιο μεγαλη εκπληξη .....Δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ στο δημοτικο που τοποθετηθηκα.Αλλα σε συνομιλια με αλλους συναδελφους και σε αλλα δημοτικα δεν υπαρχουν...

Εγω αναμενω (????) υπολογιστες και βαζω τα παιδια να συζηταμε και να ζωγραφιζουμε τους υπολογιστες.....

 

Αναμενονται λεει 10 φορητοι .....(προσοχη ...οι αιτησεις των σχολειων για τους φορητους εληγε στις 22-9-2010... οποτε φανταστητε ποτε θα ερθουν)

 

Αλλα ακομα και ετσι.....πως θα μοιρασω στην ταξη 25 παιδιων (6-12 χρονων) 10 φορητους????

 

Ποιοις κανονες ασφαλειας και εργονομιας για παιδιων (6-12 χρονων) δινουν 10 φορητοι για 25 μαθητες?

 

Ας μην μιλησουμε για την ακτινοβολια των ασυρματων φορητων...

 

Σημειωτεον στην Δευτεροβαθμια υπαρχουν ειδικες αιθουσες πληροφορικης, που πληρουν ολους τους κανονες ασφαλειας, και επιτρεπεται μονο εως 17 μαθητες να υπαρχουν σε εργαστηριο με 11 υπολογιστες...

Φαινεται τα παιδακια του δημοτικου θεωρουνται πιο ευελικτα........

 

Επιεισεις στο εκπαιδευτικο μας συστημα προβλεπονται για το μαθημα της πληροφορικης

2 ωρες για καθε ταξη του δημοτικου ( με τις συνθηκες που προειπα)

1 ωρα για καθε ταξη του γυμνασιου

0 ωρες για καθε ταξη του γενικου λυκειου

 

 

Δυστυχως, απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου στα σχολεία, οι 10 φορητοι για 25 παιδιά είναι πολύ καλή αναλογία. Στο σχολείο που είμαι τώρα είναι ένας υπολογιστής ανα 4 παιδιά! Πέρισυ ήταν λίγο καλύτερα (σε άλλο σχολείο) 1/3. Τις περισσότερες μάλιστα φορές, τους υπολογιστές τους έχουν αγοράσει οι Σύλλογοι Γονέων (οι γονείς για τα παιδιά τους εν ολίγις). Το κράτος δηλαδή μη πώ τι έχει προσφέρει...

Εν το μεταξύ, με φρίκη άκουσα τον Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας στην οποία ανοίκω, να λέει πως οι φοριτοί δεν θα είναι για να μπούν στο εργαστήριο υπολογιστών (όπου υπάρχει) αλλά να μεταφέροντε κάθε φορά στην τάξη που είναι να κάνει μάθημα. Δηλαδή αυτό τώρα είναι πρακτικό? Πόση ώρα από το μάθημα θα χάνουν τα παιδιά μόνο και μόνο για να τους στήσουν? Και να υποθέσω ότι θα δουλευουν με μπαταρία? γιατί μέσα σε μια τάξη πόσα πολύμπριζα θα υπάρχουν? Τα ερωτήματα είναι πολλά και λέω να μη συνεχίσω...

Οσο για τη συμπλήρωση ωραρίου σε άλλη βαθμίδα, για μας τις ειδικότητες, είναι πλέον δεδομένο:|

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

τον Ιουνιο η συμβουλος στην ενημερωση γονεων μας ειχε πει οτι στα 800 σχολεια θα δοθει επιλογη αποχωρησης απο το ολοημερο στις 15:30 και στις 16:15.Μηπως ειδαν οτι φευγουν ολα τα παιδακια στις 15:30 και σας ειπαν αυτη την ωρα;

 

 

Σ'εμάς ακριβώς έτσι λειτουργεί.Μάλιστα για ν'αποχωρήσει κάποιο παιδί στις 15:30 πρέπει ο γονιός να δηλώσει στη αίτηση για το ολοήμερο και για ποιές μέρες θα ισχύει.Παράδειγμα τα παιδιά των μεγαλύτερων τάξεων έχουν φροντιστήρια αυτή την ώρα κάθε Τετάρτη και Πέμπτη.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διασκέδαση το σχολείο.Μπράβο στους εκπαιδευτικούς μας που περνούν στα παιδιά μας όμορφα μηνύματα και δεν κουράζονται με το πρόγραμμα.Το μόνο μας θέμα είναι η έλλειψη εκπαιδευτικού για την πληροφορική.Γιατί αργεί τόσο πολύ?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

:cry:Διαβαζω για υπολογιστες(ουτε στον υπνο μας).....αφου ακομα μονο η Α δημοτικου εχει ολοημερο......παμε σε ενα σχολειο με καινουργια διευθηντρια...και απο οτι βλεπω υπολειτουργει......ειμαστε συνεχεια μεσα στο ανγχος για το αν του χρονου λειτουργησει το ολοημερο στην ωρα του καθως δεν θα εχουμε την επιλογη να πηγαινουμε στη δουλεια γιατι το παιδι θα σχολαει στις 12,30.....δυστυχως παμε απο το κακο στο χειροτερο καθως τρεχουμε στην πρωτοβαθμια,περνουμε τηλ στο υπουργειο και ως συνηθως το μπαλακι γυρναει πισω σε εμας......σε τι χωρα ζουμε?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη τη δική μου ξεκινάει από τον ίδιο τον θεσμό των 800ων ολοήμερων. Αφού μια ωραία μέρα κάποιος αποφάσισε (το υπουργείο ντε) ότι τα παιδάκια μας θα έχουν μια πιο ουσιαστική εκπαίδευση αν τα φορτώσουμε με ένα κάρο γνωστικά αντικείμενα.......Που θα τα διδάξει ποιος;;; Εκπαιδευτικοί που καμία σχέση δεν είχαν μέχρι τώρα με παιδιά τόσο μικρής ηλικίας. Προς θεού δεν κατηγορώ τους εκπαιδευτικούς. Άνοιξαν θέσεις, τους προσφέρθηκε δουλειά... Κι εγώ τρέχοντας θα πήγαινα! Αλλά αγαπητό μου κράτος, που το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι πως θα δικαιολογήσεις τα κονδύλια του ΕΣΠΑ, τι σου φταίνε τα παιδάκια μας;;; Στέλνεις να κάνει μάθημα σε ένα 6χρονο ένας εκπαιδευτικός, που αν μπήκε πριν σε τάξη αυτή ήταν Γυμνασίου ή Λυκείου. Με τι εφόδια θα διαχειριστεί τόσο μικρά παιδιά; Δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση για δημοτικό σχολείο, δεν έχουν κάνει καν πρακτική άσκηση σε δημοτικό σχολείο. Με 2 μηνών σεμινάρια τα Σαββατοκύριακα ξεμπέρδεψε το υπουργείο;;;; Τους τα ʽμαθε όλα;;; Χωρίς καν να υπάρχει βιβλίο δασκάλου, τι να σου κάνουν οι άνθρωποι; Τι να πρωτομάθουν;;;;; Οοοολοι τους αυτοσχεδιάζουν! Και σίγουρα κάποιοι τα καταφέρνουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Όμως πώς εμπιστεύεσαι την ηρεμία και την ισορροπία ενός 6χρονου στον αυτοσχεδιασμό;; Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ΛΕΝΑΝΕΚ για μένα είναι να λύσεις μόνη σου το πρόβλημα με το παιδί. Εγώ ας πούμε στα παιδιά μου κάθε χρόνο που με ρωτούν λέω το εξής:

« Εσύ τι πιστεύεις; Τι θέλεις βαθιά μέσα σου; Να υπάρχει ή να μην υπάρχει Άγιος Βασίλης. Κάτι που το πιστεύουμε πολύ και το θέλουμε βαθιά μέσα μας σίγουρα μπορεί να υπάρχει!»

Και το κάνω αυτό γιατί στην τάξη υπάρχουν παιδιά που ήδη ξέρουν ότι δεν υπάρχει. Δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι υπάρχει ανοιχτά, γιατί αυτά που ξέρουν ότι δεν υπάρχει θα καταλάβουν ότι λέω ψέματα και θα απογοητευτούν από εμένα. Δεν τους λέω ποτέ ψέματα, δεν θέλω να μου λένε κι αυτά. Με αυτή την απάντηση τα παιδιά που πιστεύουν ότι υπάρχει, διατηρούν μια ελπίδα μέσα τους και δεν γκρεμίζεται ξαφνικά το όνειρό τους.

Μην τα βάζεις με την εκπαιδευτικό, σου το εξήγησα παραπάνω, δεν φταίει αυτή. Βαλε τα καλύτερα με το κράτος και τα πειράματά του στην εκπαίδευση….

 

Κατ αρχας θα ήθελα να πώ πως θέτεις πολύ σωστά το θέμα πως φταίνει το κράτος για την κατάσταση που επικρατεί στα 800. Να πω επίσης πως εγω που είμαι μουσικός πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, έχω κάνει 3 εξάμηνα παιδαγωγικά που κυρίως αφορούσαν παιδιά προσχολικής και π΄ρωτης σχολικής ηλικίας καθώς και μουσικής ψυχολογία όπου κάναμε και ένα εξάμηνο πρακτική σε ομάδες όπως ειδικά σχολεία, καπι κ.α

Για τον κλάδο μου μπορώ να πω λοιπόν πως έχουμε τα τυπικά προσόντα για να διδάξουμε σε δημοτικά σχολεία. Όμως αυτό δεν εξασφαλίζει σε κανένα γονιό πως ο δάσκαλος μουσικής θα είναι όντως κατάλληλος για να εκπαιδευσει τα παιδιά γιατί πολύ απλά, τα τυπικά προσόντα δεν ανταποκρίνοντε πάντα και στα ουσιαστικά προσόντα και αυτό συμβαίνει γιατί οι παιδαγωγικές μέθοδοι που μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο, είναι πολύ δύσκολο να εφαρμωστούν σε τάξεις 25 παιδιών. Ο αυτοσχεδιασμός λοιπόν είναι δεδομένος, ειδικά αν είναι η πρώτη σου χρονιά.

Επίσης να σας πω πως επειδή οι δάσκαλοι ειδικοτήτων είναι απλήρωτοι από το Σεπτεμβρη, η διδασκαλική ομοσπονδία μας καλεί σε επίσχεση εργασίας απο 16/12. Να περιμένετε λοιπόν τα σχολεία απο βδομάδα να υπολειτουργούν καθ ότι πολλοί συνάδελφοι θα συμμετέχουν στην επίσχεση. Όπως καταλαβαίνετε, είναι θέμα επιβίωσης πλέον για εμάς.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα κατά τη γνώμη τη δική μου ξεκινάει από τον ίδιο τον θεσμό των 800ων ολοήμερων. Αφού μια ωραία μέρα κάποιος αποφάσισε (το υπουργείο ντε) ότι τα παιδάκια μας θα έχουν μια πιο ουσιαστική εκπαίδευση αν τα φορτώσουμε με ένα κάρο γνωστικά αντικείμενα.......Που θα τα διδάξει ποιος;;; Εκπαιδευτικοί που καμία σχέση δεν είχαν μέχρι τώρα με παιδιά τόσο μικρής ηλικίας. Προς θεού δεν κατηγορώ τους εκπαιδευτικούς. Άνοιξαν θέσεις, τους προσφέρθηκε δουλειά... Κι εγώ τρέχοντας θα πήγαινα! Αλλά αγαπητό μου κράτος, που το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι πως θα δικαιολογήσεις τα κονδύλια του ΕΣΠΑ, τι σου φταίνε τα παιδάκια μας;;; Στέλνεις να κάνει μάθημα σε ένα 6χρονο ένας εκπαιδευτικός, που αν μπήκε πριν σε τάξη αυτή ήταν Γυμνασίου ή Λυκείου. Με τι εφόδια θα διαχειριστεί τόσο μικρά παιδιά; Δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση για δημοτικό σχολείο, δεν έχουν κάνει καν πρακτική άσκηση σε δημοτικό σχολείο. Με 2 μηνών σεμινάρια τα Σαββατοκύριακα ξεμπέρδεψε το υπουργείο;;;; Τους τα ʽμαθε όλα;;; Χωρίς καν να υπάρχει βιβλίο δασκάλου, τι να σου κάνουν οι άνθρωποι; Τι να πρωτομάθουν;;;;; Οοοολοι τους αυτοσχεδιάζουν! Και σίγουρα κάποιοι τα καταφέρνουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Όμως πώς εμπιστεύεσαι την ηρεμία και την ισορροπία ενός 6χρονου στον αυτοσχεδιασμό;; Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ΛΕΝΑΝΕΚ για μένα είναι να λύσεις μόνη σου το πρόβλημα με το παιδί. Εγώ ας πούμε στα παιδιά μου κάθε χρόνο που με ρωτούν λέω το εξής:

« Εσύ τι πιστεύεις; Τι θέλεις βαθιά μέσα σου; Να υπάρχει ή να μην υπάρχει Άγιος Βασίλης. Κάτι που το πιστεύουμε πολύ και το θέλουμε βαθιά μέσα μας σίγουρα μπορεί να υπάρχει!»

Και το κάνω αυτό γιατί στην τάξη υπάρχουν παιδιά που ήδη ξέρουν ότι δεν υπάρχει. Δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι υπάρχει ανοιχτά, γιατί αυτά που ξέρουν ότι δεν υπάρχει θα καταλάβουν ότι λέω ψέματα και θα απογοητευτούν από εμένα. Δεν τους λέω ποτέ ψέματα, δεν θέλω να μου λένε κι αυτά. Με αυτή την απάντηση τα παιδιά που πιστεύουν ότι υπάρχει, διατηρούν μια ελπίδα μέσα τους και δεν γκρεμίζεται ξαφνικά το όνειρό τους.

Μην τα βάζεις με την εκπαιδευτικό, σου το εξήγησα παραπάνω, δεν φταίει αυτή. Βαλε τα καλύτερα με το κράτος και τα πειράματά του στην εκπαίδευση….

 

Λοιπον......................

ειμαι εκπαιδευτικος, δουλευω τα τελευταια 8 χρονια στην πρωτοβάθμια και στην δευτεροβάθμια εκπαιδευση, Ειμαι καταρτισμενοι οπως ολοι οι συνάδερφοι που βγαινουν απο Καθηγητικες σχολες το τονιζω, εκει εκανα 4εξαμηνα παιδαγωγικά μαθήματα, απο 3 μαθήματα το εξαμηνο παιδοψυχολογια , διδακτικη για πρωτοβαθμια και δευτεροβάθμια, εχω παρακολουθήσει οοοοολα τα σεμιναρια του υπουργειου για την ψυχολογια, για τις θεωριες μαθησης , για την εφαρμογη του διδακτικου μου αντικειμενου κτλπ επι σειρα ετων.....

Και τωρα παλι παρακολουθω σεμιναριου του υπουργειο ..............

Ειμαι αναπληρωτρια ΕΣΠΑ απο τον Σεπτέμβρη............και τονιζω.....

Παρέχω τις υπηρεσιες μου εδω και ενα τριμηνο ΑΠΛΗΡΩΤΗ.,!!!!!!!

 

Παρολα αυτα παω στη δουλεια μου.....

 

Για να μη τσουβαλιάζετε ολους τους εκπαιδευτικους.......

Δεν ειναι ολοι ιδιοι.....

Συμφωνω οτι υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν τα στοιχειωδη σε ψυχολογια και σε παιδαγωγικα.....αλλα αυτοι ειναι που δεν βγήκαν απο καθηγητικες σχολες οπως οι πληροφορικοι....που απο οσο ξερω και αν κανω λαθος καποιος να με διορθωσει μεχρι τωρα δεν εκαναν παιδαγωγικα μαθηματα στη σχολη τους....

 

Η απάντηση μου δεν ειναι προσωπικη επιθεση προς θεου....

απλα τοποθετουμαι με αφορμη το σχολιο αυτο....

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναπληρωτρια ΕΣΠΑ απο τον Σεπτέμβρη............και τονιζω.....

Παρέχω τις υπηρεσιες μου εδω και ενα τριμηνο ΑΠΛΗΡΩΤΗ.,!!!!!!!

 

Παρολα αυτα παω στη δουλεια μου.....

 

Απομονώνω Αυτό για να μας θέσω στους γονείς ένα ερώτημα.

Όσο καταρτισμένος κι αν είναι ένας άνθρωπος που έχει τις ίδιες ανάγκες με μάς για να ζήσει, όταν δουλεύει έτσι τι κουράγιο μπορεί να έχει?

Είναι και στους παιδικούς σταθμούς απλήρωτοι και παντού.

Το μέτρο με τα 800 σχολεία ήταν απ'την αρχή του απαράδεκτο επειδή : σε επίπεδο υποδομών δεν είχε εξασφαλιστεί τίποτα για να ανταπεξέλθουν τα σχολεία (κτίρια) σε τόσα παιδιά για τόσες ώρες απο τα πιό βασικά,(αίθουσες φαγητού /ξεκούρασης) δεν πήραν υπόψιν τους καν ότι σε παιδιά Α και Β δημοτικού δεν ενδύκνειται αυτή η εναλλαγή δασκάλων με τις τόσες ειδικότητες (είναι σημαντική η δασκάλα τους).

Οι δαπάνες για την παιδεία πέσανε κάτω απ'το 3%.

Μήπως αντί να είμαστε απέναντι στους εκπαιδευτικούς πρέπει να σταθούμε δίπλα τους και να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα για τα παιδιά μας μαζί?

Και μέσα σ'όλα που έπρεπε να γίνονται είναι και η εκπαίδευση /σεμινάρια για μεγαλύτερη κατάρτιση των εκπαιδευτικών.Για να μπορούμε να έχουμε (και πρέπει απαιτήσεις για το άριστο).

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

αγαπητά μέλη μεταφερθήκανε δημοσιεύσεις από αυτό το thread που αναφερότανε στον Άγιο Βασίλη στο

Ο μύθος του Άγιου Βασίλη - η απομυθοποίηση του(σε ποιά ηλικία από ποιόν..)

Παρακαλούμε συνεχίστε την συζήτηση λαμβάνοντας υπόψη σας το αρχικό τίτλο του θέματος ώστε να παραμείνετε εντός της θεματολογίας.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ενημερώσω όλους και όλες που έχετε παιδάκια σε κάποιο πιλοτικό σχολείο, πως απο εχθές σε όλη την Ελλάδα έχουν ξεκινήσει επισχέσεις εργασίας από τους αναπληρωτες- εκπαιδευτικούς την Αισθητικής Αγωγής, Ξένων Γλωσσών και Πληροφορικής, εξαιτίας του γεγονότος πως οι περισσότεροι από εμάς λίγες μέρες από τα Χριστούγεννα έχουμε πληρωθεί μόνο το Σεπτέμβρη (και αυτό έγινε πριν μερικές μέρες). Αλλοι δεν έχουν πληρωθεί ακόμα καθόλου.

Οπως καταλαβαίνετε, έχουμε πλέον σωβαρό βιοποριστικό πρόβλημα! Χρωστάμε παντού! Καλό είναι το Υπουργείο να αντιληφθεί πως είμαστε και εμείς άνθρωποι και έχουμε τις ίδιες ανάγκες με όλους τους άλλους. Δεν ζούμε με αέρα!

Ελπίζω λοιπόν και οι γονείς να μας καταλάβουν και να μην στραφούν εναντίον μας, καθώς καλώς ή κακώς η επίσχεση θα έχει αντίκτυπο στο ωριαίο πρόγραμμα των παιδιών.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...