Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψαρι και θηλασμος


Recommended Posts

κοριτσια γεια σας .ηθελα να ρωτησω για το ψαρι και το θηλασμος.

η μικρη μου ειναι 11 μηνων και η παιδιατρος μου ειπε να της δωσω ψαρι (μηπως ειναι νωρις?λετε να περιμενω να κλεισει χρονο και μετα?)η μικρη σχεδον ολη την μερα θελει να ειναι στο στηθος.οταν θα την δωσω το ψαρακι πρεπει μετα να περασει καποια ωρα για να την θηλασω? λογω γαλα και αλλεργιες? α και κατι αλλο μου ειπε μπακαλιαρακι ποσα να της βαλω ενα -δυο ?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα και μας εχει πει ο γιατρος να δωσουμε σιγα σιγα ψαρι αλλα σιχαινομαι να το μαγειρεψω και θα το δωσω λιγο πριν το χρονο.

 

Αυγο+ψαρι λενε προκαλει ισως αλλεργια τωρα για ψαρι+γαλα δεν ξερω

 

νερο δεν πινει? δωσε της λιγο νερο μετα το φαι τωρα τι να σου πω μετα τα αλλα φαγητα δε θηλαζει? αν θηλαζει δωσε της

 

Αν σου βγαλει αλλεργια ειναι απο το ψαρι και σιγουρα οχι απο το γαλα παντως!

 

 

βαλε ενα μπακαλιαρακι λιγο λιγο στην αρχη !

 

προσεχε καλα το ξεκοκαλισμα και καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου είπε οτι αυγο και ψαρι και γαλα και όλα είναι απλά μια ακόμα παρεξήγηση...

 

το μπακαλιαράκι δεν εχει ευτυχως πολλά κόκκαλα, θα το ελεγχεις ομως 2 και 3 φορές για να είσαι σίγουρη,

 

Επιδή είναι πολύ μικρά η σουπιτσα γίνεται ανοστη με ενα μόνο ψαράκι...καλύτερα βαλε 2-3 και φάτε κι εσείς αν περισσέψει!

(εγω ετσι κανω γιατί ο ζωμός είναι που δίνει νοστιμιά)

Εμενα τρώει μικρές ποσότητες οπότε θα σε γελάσω..

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδωσα κι εγώ ψαρι (μπακαλιαρο) στους 11 μηνες και εμφανισε αλεργια...

Εκανε απανωτους εμετους και διαρροιες για12 ωρες περιπου και σηκωσε λιγο πυρετο. Ο γιατρος ειπε αποχη για 6 μηνες διοτι κατα καποιο τροπο μετα απο τετοια περιστατικά, εμφανιζουν μια (υπερ)ευαισθησια στο φαγητο που προκαλεσε την αμτιδραση. Καποια στιγμη αργοτερα εφαγα εγώ μπακαλιαρο και ειδα παρομοια συμπτωματα (πολυ πιο ηπια). Εκτοτε το εκοψα τελειως και εγώ.

Αν δωσεις, ξεκινα με πολύ πολύ μικρες ποσοτητες..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα παιδιά με προδιάθεση ή αποδεδειγμένες αλλεργίες περιμένουμε 2 χρονια για το αυγό και 3 για το ψάρι. Αυτά τα λένε οι αλλεργιολόγοι, οι παιδίατροι εμφανίζονται πιο ελαστικοί αλλά τους θεωρώ λιγότερο αρμόδιους από τους πρώτους.

 

Σχετικά με την κατανάλωση ψαριού με γαλακτοκομικά, το υποθετικό πρόβλημα δεν έχει σχέση με αλλεργία αλλά με δηλητηρίαση. Υπάρχει ένας μύθος ότι απαγορευεται η κατανάλωση ψαριού με τυρί:

http://www.mednutrition.gr/content/view/1269/123/

 

"H ταυτόχρονη κατανάλωση ψαριού με τυρί δεν προκαλεί τροφική δηλητηρίαση. Αυτός ο ισχυρισμός διατυπώθηκε τα χρόνια που η συντήρηση των τροφίμων μέσω της ψύξης ήταν δύσκολη. Το ψάρι και το τυρί είναι ευπαθή τρόφιμα στα μικρόβια, αφού η σωστή συντήρηση των τροφίμων δεν ήταν σωστή αυξανόταν η πιθανότητα τροφικής δηλητηρίασης με την ταυτόχρονη κατανάλωση των δυο τροφίμων."

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τρωω ανεκαθεν ψαρι με τυρι(φετα)και ολοι με κοιταζουν καπως ετσι :shock::shock:

Στο μωρο δεν εδωσα ακομη,θα δοκιμασω τωρα στα κοντα!

 

Λυδια μην αγχωνεσαι,δοκιμασε να δωσεις και βλεπεις αντιδρασεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τρωω ανεκαθεν ψαρι με τυρι(φετα)και ολοι με κοιταζουν καπως ετσι :shock::shock:

Στο μωρο δεν εδωσα ακομη,θα δοκιμασω τωρα στα κοντα!

 

Λυδια μην αγχωνεσαι,δοκιμασε να δωσεις και βλεπεις αντιδρασεις.

 

αντε τωρα ερωτηση...στις ταβερνες το καλοκαιρι που τσακιζουμε αθερινα και τρωμε και χωριατικη με φετα παθαινουμε τιποτα??? :lol:

 

δε ξερω παντως για το ψαρι...εμας λογω αλλεργιας στο γαλα και σε αλλα που τωρα τα δεχετε μας ειπανε μετα τα 2 ...το αυγο μονο κροκο κανα μηνα το δεχομαστε πια......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τρωω ανεκαθεν ψαρι με τυρι(φετα)και ολοι με κοιταζουν καπως ετσι :shock::shock:

Στο μωρο δεν εδωσα ακομη,θα δοκιμασω τωρα στα κοντα!

 

Λυδια μην αγχωνεσαι,δοκιμασε να δωσεις και βλεπεις αντιδρασεις.

 

αντε τωρα ερωτηση...στις ταβερνες το καλοκαιρι που τσακιζουμε αθερινα και τρωμε και χωριατικη με φετα παθαινουμε τιποτα??? :lol:

 

δε ξερω παντως για το ψαρι...εμας λογω αλλεργιας στο γαλα και σε αλλα που τωρα τα δεχετε μας ειπανε μετα τα 2 ...το αυγο μονο κροκο κανα μηνα το δεχομαστε πια......

 

Noμίζω ότι πρέπει να εχεις έλλειψη κάποιου ενζύμου για να μην μπορείς να τα καταναλώνεις μαζί. Κάτι σαν τα κουκιά αν γνωρίζετε. Και εγω με τον άντρα μου τρώμε, στο παιδί όμως ποτέ γιατί δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...