Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ..


korinaki

Recommended Posts

Κοριτσια εχω μια εμμονη με την καθαριοτητα και την ταξη..Με κουραζει πολυ αυτο και σωματικα αλλα και ψυχολογικα..Αν δεν ειναι ολα οπως τα θελω με πιανει φοβερο αγχος..Σας εχει συμβει κι εσας αυτο?Τι να κανω για να το ξεπερασω?Πιστευω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο..HELP!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια φίλη ψυχοθεραπευτρια, μου είχε πει ότι ότι οι περισσότερεςγυναίκες

πριν γεννήσουν θέλουν να έχουν έτοιμη την φωλιά τους.Γι'αυτό και υπάρχει μια εμμονή με την τάξη. Εγω δεν το έπαθα γιατι ήμουν και πάνω σε μετακόμιση. :D Τώρα όταν με το καλό ερθει το μωρό ο χρόνος σου θα

πηγαίνει σε άλλα πράγματα πιο ευχάριστα απο το καθάρισμα του σπιτιού.

Για να μην σου πω όταν μεγαλώσει 2-3 ότι δεν θα έχει και νόημα. Το σπίτι είναι πάντα χάλια... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ειμαι μόνη !!! Το χόμπι μου ειναι να αγοράζω όλων των ειδών τα καθαριστικά και να δοκιμάζω ότι καινούργιο βγαίνει, και φυσικά να είναι πάντα γεμάτη η εξωτερική ντουλάπα (με 6 ράφια ) με καθαριστικά :shock::shock: , ξέρω είμαι υπερβολική , εχω εμμονή με την καθαριότητα , και φρικάρω όταν μπαίνω σε σπίτια που δεν λάμπουν :shock::shock::shock: , ο άντρας μου εχει κάνει απιστευτες προσπάθειες να με ξεκολλήσει απο το κόλλημα που εχω αλλά δεν τα εχει καταφερει... φυσικά και εχουμε κανει ομηρικούς καβγάδες για αυτο το θεμα, αλλά εγω δεν μπορω να ξεκολλήσω !! ξερω οτι αυτο σε γερνάει γρήγορα , χάνεις χρόνο από άλλες ασχολίες , ότι και τι έγινε βρε παιδί μου αν μια μέρα μεινει ξέστρωτο το κρεβάτι και άλλα πολλά... αλλά εγώ δεν λεω να το καταλάβω! Πόσες φορές εχω μεινει σπιτι για να καθαρισω το καθαρο σπιτι και να μην παω για καφέ ή για φαγητό ή και στην παιδική χαρά το παιδί μου !! αχ τι θα κανω ????

Link to comment
Share on other sites

Τη Μονικα απο τα friends την ξερετε ?? χαχαχααχα

Εγω παντως ενω ημουνα αδιαφορη εως βρωμιαρα , εδω και ενα χρονο μου εχει προκυψει φοβερη μανια με την καθαριοτητα , καθαριζω συνεχεια και αμα τυχων δω κατι βρωμικο τρελαινομαι .

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία, έχω την ίδια εμμονή, στην πράξη απλά δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε το κουράγιο. Αλλά δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτε. Έχω μαγειρέψει ένα πολύ ωραίο φαγητό και, ενώ τρώμε ο νους μου είναι στο ντουλάπι που δεν είναι "σωστά" τοποθετημένες οι κονσέρβες κτλ. Καθόμαστε να δούμε μια ταινία και με ενοχλεί που σκέφτομαι τα ασιδέρωτα στο άλλο δωμάτιο. Πάμε για καφέ και νιώθω ότι κάνω έγκλημα που τα παρατάω όλα! Φρίκη!

 

Για τις αιτίες ... ένα σκέφτομαι ... τη μάνα μου! χωρίς να έχει εμμονή, η πρώτη της κουβέντα πριν βγω έξω ήταν ειρωνική "μάλιστα, τελειώσαμε τις δουλειές μας και βγαίνουμε έξω!" ... ποτέ, μα ποτέ, ένα "καλά να περάσεις!" ...

Ήρθε αυτή η συμπεριφορά και έδεσε με μια τελειομανία και ιδού ... ανικανοποίητη ...

 

Με το μωρό όμως στρώνουμε σιγά-σιγά: δεν μπορώ να κάνω δουλειές εις βάρος του μωρού, με την έννοια ότι είναι σαφώς προτεραιότητα να ασχοληθώ μαζί της και όχι με τη σκόνη, να πάει βόλτα να ξεσκάσει και όχι να με βλέπει να τρίβω μανιωδώς πιατικά και ασημικά κτλ.

 

Για την πληθώρα των καθαριστικών, είχα κάποτε την τάση αλλά οι οικολογικές ανησυχίες υπερίσχυσαν :)

 

Πιστεύω ότι χρησιμεύει να θέσεις κάποια όρια ... ελαστικά ;)

πχ να ορίσεις ποιες δουλειές έχουν άμεση προτεραιότητα, να τις τελειώσεις και μετά να ασχοληθείς με το παιδί, με τον άντρα σου, με ένα χόμπυ .. και μετά, εφόσον δεν "αντέχεις" κάνεις και καμιά δουλίτσα παραπάνω ..

Ή πχ να ορίσεις ότι με τις δουλειές του σπιτιού θα ασχολείσαι ένα μέγιστο χρόνου, πχ 3 ώρες, μαζί με μαγείρεμα.

 

Όπως οι αναβλητικές (σαν εμένα) χρειάζονται πρόγραμμα, για να μη μένουν οι δουλειές πίσω, κάνε ένα πρόγραμμα για έναν αριθμό ωρών την ημέρα και περιορίσου σε αυτό. (Εννοείται ότι αν χυθεί η ζάχαρη την ώρα που φτιάχνεις καφέ, θα τη μαζέψεις :) )

 

Ασχολήσου με ένα δωμάτιο τη φορά και, όταν γίνει όπως το θες, κάτσε και απόλαυσε το λίγα λεπτά, χωρίς να σκέφτεσαι τι πρέπει να γίνει στο διπλανό.

 

Μην περιμένεις να τελειώσεις τις δουλειές, για να ασχοληθείς με κάτι άλλο. Κλείσε ραντεβού: με τον άντρα σου, με τον εαυτό σου, με τη φίλη σου, με τη θεία σου. Έτσι, θα "αναγκάζεσαι" να σταματήσεις.

 

Μετά, αν οι δουλειές είναι όντως ΠΑΡΑ πολλές, σκέψου πώς θα τις περιορίσεις: πέταξε σαβούρα, άχρηστα έπιπλα, άφησε μόνο λίγα διακοσμητικά, βάλε κάποια πράγματα για τακτοποίηση σε ένα κουτί, μέσα σε μια ντουλάπα και όρισε ότι θα ασχοληθείς κάποια συγκεκριμένη μέρα.

Χώρισε τις μεγάλες δουλειές σε κομμάτια και μην ξεκινάς καμιά δουλειά που να θέλει πάνω από μια ώρα. Αν είναι μεγάλη, σπάστην σε κομμάτια.

 

Κάθε μια ώρα, κάνε ένα διάλειμμα: βγες στο μπαλκόνι, πιες ένα ποτήρι νερό, κάνε ένα σύντομο τηλεφώνημα, γράψε ένα ρομαντικό σημείωμα στο άντρα σου, κάτι τελοσπάντων που να σε ξεκουράζει.

 

Και, αν παραμελείς τον εαυτό σου για χάρη του νοικοκυριού, άλλαξε το: κάνε δουλειές χτενισμένη, ντυμένη και βαμμένη χαλαρά (πχ όπως θα πήγαινες στο σουπερμάρκετ), ώστε να είσαι έτοιμη: για έναν καφέ, για μια επίσκεψη.

 

Βοηθάει να το δεις σαν δουλειά "εκτός σπιτιού": Με ωράριο, με συγκεκριμένους στόχους και παραδοτέα, λίγο πιο απρόσωπα, πιο ψυχρά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαμα σου κουκλα μου μπορει να μην εχει εμμονη , εσυ ομως δυστηχως εχεις με το τι θα πει η μαμα σου (δεν θελω να με παρεξηγησεις ) , αμα σου λεει αυτο εσυ απαντα αναλογως και δωστης να καταλαβει οτι δεν την αφορα το πως ειναι το σπιτι στο οποιο μενετε εσυ και ο αντρας σου , αρα εσεις οι 2 εχετε και λογω για το ποσο τακτοποιημενο ή ποσο ακαταστατο θα ειναι το σπιτι σας. Οσο πιο γρηγορα το κανεις αυτο τοσο γρηγοροτερα θα χαλαρωσεις και εσυ . Αγαπω πολυ ενα σπιτι τακτοποιημενο σπιτι , να ειναι γυαλισμενο κατω , να το χαιρομαστε ρε παιδι μου , αλλα εντα3ει αμα ειναι να διαλεξω αμα θα βγω η αμα θα κατσω να κανω δουλειες διαλεγω να βγω . Επισης αφηνω και δεινω παντα περιθωρια και στον αντρα μου να μοιραζομαι μαζι του καποιες δουλειες , σφουγγαρισμα ή σκουπισμα , και την κουζινα το εχουμε καθιερωσει καθε βραδυ να την φτιαχνει εκεινος . Προσπαθησε να καθαριζεις 2-3 φορες τη βδομαδα μονο και μονο αμα χρειαζεται . Ενα δωματιο τη φορα , επειτα ?καφεδακι και εξω απο το σπιτι οσο λιγοτερο εισια μονη εκει τοσο λιγοτερες δουλειες θα κανεις . Οσο για τη μαμα ? κανε την κουφη αφου τη βαλεις στη θεση της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερα για τη μαμά έχει να κάνει με τα χρόνια που έμενα μαζί με τους γονείς μου. Αυτό μου έμεινε κατάλοιπο και εσωτερικό άγχος. Κατά τα άλλα, έμεινα μόνη μου στα 27, παντρεύτηκα στα 33 .. αλλά δεν ξανασχολίασε τίποτε ... την ενδιέφερε το δικό της σπίτι :cool:

Ωστόσο, πιστεύω ότι πάρα πολλές γυναίκες επηρεάζονται από τη μαμά τους ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η amaretto τα είπε όλα!

Αν καταφέρεις να μην έχεις και ενοχές κάθε φορά που κάνεις κάτι άλλο αντί για μια δουλειά στο σπίτι, νομίζω ότι έχεις βρει τη μαγική συνταγή.

Εγώ πριν το παιδί, έβλεπα μία ζάρα στο ριχτάρι και τσίτωναν τα νεύρα μου :D . Τώρα έχω χαλαρώσει. Κατά τη διάρκεια της μέρας δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά γιατί μέχρι το μεσημέρι δουλεύω και μετά κοιμόμαστε και το απόγευμα προτιμώ να βγάλω το παιδί μια βόλτα να πάρουμε αέρα. Το βράδυ κοιμάται μετά τις 11 τώρα το καλοκαίρι και έτσι μέσα στα μεσάνυχτα μαγειρεύω, σφουγγαρίζω, ξεσκονίζω κλπ, τα απολύτως βασικά γιατί το πρωί είμαι στο πόδι στις 7. Το σ/κ κάνω όλες τις υπόλοιπες δουλειές με μεγαλύτερη σχολαστικότητα και βέβαια όλα είναι προγραμματισμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρια δλδ στάνταρ θα σιδερώσω κάθε τετάρτη ή θα κάνω πρόγραμμα για το φαγητό της εβδομάδας και θα ετοιμάσω ότι μπορώ από το σ/κ.

Το βασικό είναι όμως ότι έχω πάρει πλέον απόφαση ότι το σπίτι μας θα είναι από δω και στο εξής μονίμως ακατάστατο και όχι όπως στην αρχή να τρέχω να μαζέυω κάθε παιχνίδι που πετάει ο μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!Απ ο'τι βλεπω δεν ειμαι η μονη με αυτη την εμμονη.Βεβαια εγω δεν εχω απλα εμμονη με το καθαρισμα του σπιτιου αλλα και με ολες τις λεπτομερειες που υπαρχουν σε αυτο.Απο καθαρισμα ενα ενα τα καλυντικα του μπανιου,μεχρι σε ο'τι υπαρχει στο σπιτι αρκει να ειναι ολα πεντακαθαρα.. :shock: Πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι απλα μια εμμονη αλλα ψυχολογικο..Δεν ημουν ετσι πιο μικρη..Πριν καποια χρονια αρχισε να εμφανιζεται αυτο και σιγα σιγα εξελιχτηκε ετσι..Αρχιζω να σκεφτομαι οτι η πηγη του προβληματος ειναι για συγκεκριμενο λογο που δεν θα ηθελα να αναφερθω,το μονο που θα πω ειναι οτι εχει να κανει με τραυματικη παιδικη ηλικια και εφηβεια που απορω κι εγω με τον εαυτο μου πως βρηκα την δυναμη και καταφερα να ξεφυγω χωρις συνεπειες ασχημες..Ημουν τυχερη βεβαια γιατι βρεθηκε στον δρομο μου ο αντρας μου που μου συμπαρασταθηκε απιστευτα και με βοηθησε να το ξεπερασω και να προχωρησω,ομως πιστευω οτι εχουν μεινει καποια καταλοιπα και μου βγαινουν με αυτην την εμμονη.Μονο να πω οτι τα χερια μου τα πλενω καμμια 50αρια φορες την ημερα..Θελω πολυ να αλλαξω σε αυτο θεμα και να χαιρομαι τις στιγμες αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι η "κακομαθημενη" της παρεας , οταν εμενα στο πατρικο μου ποτε δεν ασχοληθηκα με δουλειες περα του δικου μου χωρου και δικων μου προσωπικων πραγματων (ρουχων κτλ ) . Ουτε η μητερα μου το ζητησε ποτε και εγω δεν το εκανα ποτε μονη μου , μερικες φορες βεβαια οταν μαγειρευα εφτιαχνα την κουζινα ή τους εφτιαχνα πρωινο να ειναι ετοιμο οταν ξυπνησουνε , επειτα συχνα μαγειρευα οτι μου ρχοτανε στο μυαλλο επειδη μου αρεσει το χομπι , αλλα ποτε μα ποτε δεν μου ζητησε το παραμικρο η μητερα μου να κανω σπιτι και ουτε και εγω δηλαδη θα ζητησω ποτε απο την κορη μου και το γιο μου να με βοηθησουνε σε δουλειες σπιτιου περαν των δικων τους χωρων και δικων τους πραγματων .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα έλεγα ότι είμαι μανιακή με την καθαριότητα, αλλά έχω κι εγώ τις εμμονές μου... Βεβαια το θέμα ειναι οτι λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να κάνω όλα αυτα που θα ήθελα με την ίδια λεπτομέρεια, αφού μέχρι να σχολάσω και να παώ να πάρω το παιδι απο την μαμά μου εχει παει σχεδόν 7 η ώρα, οποτε γίνονται μόνο τα απολύτως βασικά... Περισσότερες λεπτομερειες το ΣΚ, κι αυτό αν δε φύγουμε....

 

Πάντως όταν το παιδί θα έιναι μεγαλύτερο θα δεις οτι ειναι δύσκολο να έχεις το σπιτι στην εντελεια, αφού πάντου θα υπάρχουν παιχνίδια και όλο και κατι θα λερώσει.... Όχι οτι οι αντρες μας ειναι πιο τακτικοι και προσεκτικοί από τα πιτσιρίκια :lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου σπίτι (καινούριο, χτισμένο πριν 2.5 χρόνια) το θέλω στην εντέλεια. Έχω μανία με την καθαριότητα, αλλά όχι σε τρελό βαθμό (π.χ. δεν έχω γυαλίσει ποτέ τα λίγα ασημικά που έχω, μια φορά το έκανε η μάμυ μου όταν η μικρή κοιμόταν και δεν είχε τι να κάνει..να της πω όχι? :P ).

Μέχρι και πριν κανένα μήνα, άφηνα την καθαριότητα για το Σάββατο ή την Κυριακή. Αυτό είχε σαν συνέπεια, τρελούς καβγάδες με τον σύζυγο με θέμα "Γιατί δεν φωνάζεις την Μ. να καθαρίσει να τελιώνουμε" (δηλ. να κρατάω εγώ τη μικρή όσο καθαρίζει η Μ. και ο σύζυγος να διαβάσει την εφημερίδα του :P ).

Τελικά, κατέληξα στην εξής μέθοδο για να είμαστε ευχαριστημένοι και οι δύο:

δευτέρα σίδερο, τετάρτη σούπερμαρκετ, πέμπτη μπαλκόνια, παρασκευή σκούπισμα και σφουγγάρισμα σπιτιού, σαββατοκύριακο μπάνιο και τίποτα άλλα ψιλολόγια. Την Μ. την φωνάζω κάθε 20 μέρες για τα χοντρά (πατζούρια, σκάλες, κλπ). Με αυτόν τον τρόπο είμαστε όλοι χαρούμενοι και ευδιάθετοι και προπαντώς η μικρή μου, που μας χαίρεται πολύ περισσότερο.

 

Αυτό που κρατάω βέβαια από αυτή τη μανία μου είναι η κουζίνα. Εκεί ΔΕΝ μπαίνει άλλο χέρι (εκτός της μητέρας μου για το καθημερινό φαγητό της μικρής). Είναι ο χώρος δημιουργίας μου και δεν τον μοιράζομαι με κανέναν :cool:

 

Επίσης, αγόρασα σαγιονάρες για όλους, για εντός σπιτιού, με απαγορευτικό να χρησιμοποιηθούν οπουδήποτε αλλού :P

Link to comment
Share on other sites

Όντως θελει εναν προγραμματισμο κι εγώ δυστυχώς δεν το εχω κανει αυτο με αποτελεσμα να μπλεκω με πολλά μαζί και να πελαγώνω ή να μην προλαβαίνω να τα τελειώσω, δε βοηθά και ο συζυγος ιδιαίτερα και το πραγμα γίνεται χειρότερο :roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όταν με το καλό ερθει το μωρό ο χρόνος σου θα

πηγαίνει σε άλλα πράγματα πιο ευχάριστα απο το καθάρισμα του σπιτιού.

Για να μην σου πω όταν μεγαλώσει 2-3 ότι δεν θα έχει και νόημα. Το σπίτι είναι πάντα χάλια... :lol::lol:

 

δυστυχως στα 2-3 ομως αυτο το αγχος μεγαλωνει για τον λογο που αναφερει η mydrim δηλ.οτι το σπιτι ειναι συνεχεια αστα να πανε.εγω να φανταστειτε περιμενω να κοιμηθουν μπαμπας και γιος και ξεκιναω νυχτιατικα ετσι ωστε να μπορεσω να χαλαρωσω και αφου σηκωθουμε το πρωι και γυρισω απο τη δουλεια να ειναι ολα στην εντελεια.αστα να πανε.Μακάρι να μπορουσαμε να διωξουμε αυτο το περιττο αγχος.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια...κι εγώ ανήκω στο club των υποχόνδριων και μανιακών με την καθαριότητα :lol::lol:

Αλλά σας παρακαλώ πείτε μου...γιατί με έχουν κράξει πολλές φορές.... :lol::lol::lol:

τι ζώδιο είστε εσείς????? :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το ξέρω....αλλά σε όσους λέω οτι είμαι μανιακή με την τάξη και την καθαριότητα...μου λένε Παρθένος είσαι???

ΝΑΙ... :shock:

ΦΑΙΝΕΤΑΙ..................... :roll::roll::roll:

 

Γι'αυτό ρωτάω κι εγώ να δω αν φαίνεται και σε άλλους... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν τραβαω και κανα τρελο κολλημα..

κανω καθημερινα το μπανιο (για λογους υγιεινης), σκουπιζω και σφουγγαριζω καθημερινα το μπαλκονι γιατι μενουμε στον πρωτο και ειναι και κατηφορα και ολη η βρωμα του δρομου ερχεται στο μπαλκονι μου και απο κει και περα σιδερο και πλυσιμο ρουχων..

1 φορα το μηνα κανω και πατζουρια και τζαμια (αν και τα τζαμια κρατανε 5 λεπτα με τον μικρο) Σκουπισμα σφουγγαρισμα σπιτιου οποτε κρινω οτι χρειαζεται (1-2 φορες τη βδομαδα και αν κατι μας πεσει κατω)

Το ξεσκονισμα το εχω καταργησει προσωρινα.. αφηνω τη σκονη να γινει βουναλακι και μετα..

Η μαμα μου με λεει "βρωμιαρα" και της απανταω "σε οποιον αρεσει.. σε οποιον δεν αρεσει η δεν ερχεται ή παιρνει αζαξ και καθαριζει.." :P

Φευγω για τη δουλεια στις 6 το πρωι και γυρναω στις 5 το απογευμα.. ο χαρης θελει τουλαχιστον 4 αλλαξιες την ημερα + τα πιτζαμακια τα φανελακια κλπ οποτε μανι μανι βαζω και ενα πλυντηριο την ημερα στανταρ..

βαλε να κανεις και ενα φαγητο ανα 2 μερες (γιατι καθημερινα δεν παιζει με τιποτα..) καταληγω και κοιμαμαι καθε βραδυ στις 2 για να σηκωθω ξανα στις 5.30 το πρωι..

ε δεν τρελαθηκα να αγχωθω και τρελα με το σπιτι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τη Μονικα απο τα friends την ξερετε ?? χαχαχααχα

Εγω παντως ενω ημουνα αδιαφορη εως βρωμιαρα , εδω και ενα χρονο μου εχει προκυψει φοβερη μανια με την καθαριοτητα , καθαριζω συνεχεια και αμα τυχων δω κατι βρωμικο τρελαινομαι .

 

Τη Μόνικα από τα friends την είχα ως... αντιπρότυπο!! Όσο ήμουνα έγκυος, το σπίτι καθαριζόταν μία φορά την εβδομάδα από την κοπέλα που έρχεται και σήμερα... Μόνο που τώρα καθαρίζεται και άλλες 2-3 φορές μέσα στην εβδομάδα, γιατί το μωρό μου ρίχνει ψίχουλα παντού. Δε λέω και τότε το μεγάλο μωρό (το γαϊδούρι μου) τα έκανε όλα χάλια, αλλά δε νοιαζόμουν ιδιαίτερα. Τώρα, που κυκλοροφεί το νινί το σπίτι πρέπει να είναι καθαρο, αλλά, να εξηγούμαστε... όχι και πολύ τακτοποιημένο. Εκείνο το τραπέζι της τραπεζαρίας θυμίζει λίγο αποθηκη... βομβαρδισμό... ότι μπορείς να φανταστείς...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...