Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλιο γαστρεντερίτιδας


mel

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Και εμάς η παιδίατρος το έκανε στην μικρούλα μαζί με το πρώτο εξαπλό εμβόλιο που έκανε όταν ήταν 2 μηνών... Παρόλαυτα το ταμείο μας ευτυχώς το καλύπτει!!!

 

 

 

 

m.gifa.gift.gifh.gifi.gifl.gifd.gifa.gif

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου παιδίατρος είναι αρνητικός στο συγκεκριμένο εμβόλιο καταρχήν προστατεύει μόνο από τον συγκεκριμένο ιό της γαστρεντερίτιδας ο οποίος ναι μεν είναι θανατηφόρος αλλά δεν κυκλοφορούν κρούσματα στην Ευρώπη....

το ξέρω γιατί φοβήθηκα πάρα πολύ όταν έπαθε ο μικρός γαστρεντερίτιδα και ψάχνοντας έπεσα επάνω στο ροταιό ο γιατρός μου έβαλε τα γέλια όταν του το είπα και με ρώτησε αν επισκεφτήκαμε πρόσφατα την Αφρική ........

ναι μεν στους εμβολιασμούς αλλά στους απαραίτητους .............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω και γω κάτι εδώ για να μην ανοίξω καινούργιο topic?

Το MANTOUX πώς γίνεται? Σαν εμβόλιο? Γίνεται στο ιατρείο της παιδιάτρου? Έχει το παιδί μετά κάποια ενόχληση? :roll: Α! και περίπου πόσο στοιχίζει..?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι εμβολιο κανονικο ειναι.. στο ιατρειο το κάναμε.. το μόνο που παρακολουθείς είναι αν θα κοκκινίσει ή οχι η περιοχή εκει γύρω απο το εμβολιο... και αναλογα τη συμπεριφορα του δερματος το βλεπει η παιδιατρος..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας εμείς το κάναμε σε 3 δόσεις μέχρι την ηλικία των 6 μηνών.

 

Εμένα η γιατρός μου το πρότεινε επειδή η μικρή μου πήγε σταθμό 2,5 μηνών και για να αποφύγουμε δυσσάρεστα γεγονότα με την ίωση της γαστρεντερίτιδας. Σας πληροφορώ ότι τελικά γαστρεντερίτιδα πέρασε 2-3 φορές αλλά ευτυχώς πάντα ελαφρά (με λίγους εμμετούς και απύρετη) και αυτό απ' ότι φαίνεται λόγω εμβολίου.

 

Από ΄τι μου είπε η γιατρός αν η μικρή δεν πήγαινε σταθμό δεν θα το κάναμε..

 

Είναι ακριβό εμβόλιο αλλά το γράφει το ΙΚΑ

 

Αντιγόνη μου το Mantoux γίνεται όπως όλα τα εμβόλια. Το κάνουν στο ιατρείο και κυκλώνει ο γιατρός το σημείο που έγινε το εμβόλιο για να μπορείς να δεις αν υπάρξει κάποιο πρήξιμο. Δεν θυμάμαι αν μας το χρέωσε, θα σε γελάσω..΄(ποποπο τίποτα δεν θυμάμαι Αλτσχάιμερ)

Link to comment
Share on other sites

την κυριακη νοσηλευτηκε μιας φιλης μου η μπεμπα στο μητερα μολις 2 μηνων με ροταιο .στο μητερα την ρωτησαν γιατι δεν εκανε rotarix και οτι θα γλιτωνε ολη αυτη την ταλαιπωρια.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ Dettol σπρέυ σχεδόν παντού και σκοτώνει το 99,9% των μικροβίων,των βακτηρίων και των ιών που ευθύνονται για γαστρεντερίτιδες,ιώσεις και φυσικά τον ροταιο. :wink:

Δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει,αλλά είμαι απόλυτα ικανοποιημένη προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ήξερα ότι αυτό το εμβόλιο είναι κάτι εξτρά που θα μπορούσε και να μη γίνει.

 

Τα υποχρεωτικά εμβόλια αναγράφονται στο τέλος του βιβλιαρίου του παιδιού...

 

Πραγματικά δε ξέρω γιατί διάλεξε να το κάνει.

 

Για να κάνει πειράματα; Δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται... Κάτι σίγουρα θα της έταξε η εταιρεία που το παράγει...

 

Θα τη ρωτήσω την επόμενη φορά το σκεπτικό της.

 

Δεν θα σου το πει...

 

Και θα είμαι πιο προσεκτική από δω και πέρα και θα τη ρωτάω κάθε φορά γιατί πρέπει να γίνει ένα εμβόλιο' date=' αν δεν είναι από αυτά που είναι υποχρεωτικά. Και να φανταστείς ότι ούτε και γω είμαι της άποψης να τα βομβαρδίζουμε τα παιδιά με εμβόλια και φάρμακα... :cry:[/quote']

 

Δεν ρωτάς ποτέ. Εσύ σύμφωνα με το νόμο αποφασίζεις τι θα κάνεις στο παιδί σου. Ο γιατρός προτείνει, εσύ αποφασίζεις. Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία, δεν είναι δικαστής.

 

Δες τις τελευταίες σελίδες και καλύτερα περιορίσου στα υποχρεωτικά. Τα πειράματα άφησέ τα για άλλους...

 

Τις απαντήσεις που σας έδωσε η Αγλαία είναι οι καλύτερες, δηλ παρακολουθώ το θέμα καιρό αλλά είπα να μη σας τα γράψω εγώ και μου πείτε ότι είμαι προκατηλημένει γιατί δεν είμαι , καμένη είμαι από εμβόλαιο...όλα δείχνουν ότι ο οργανισμός του Νεκτάριου επιρρεάστηκε από το εμβόλαιο MMR που αφού πρώτα του έκανε αλλεργική αντίδραση μετά του άφησε τον αυτισμό ! εννοείται ότι έπειτα δεν κάνουμε εμβόλαια!!!

Οσο λιγότερα εμβόλαια κάνει ένα μωρό τόσο λιγότερες πιθανότητες έχει για αυτή την αλλεργική αντίδραση αλλά και για τις παρενέργειες τους που σπάνιες μεν αλλά υπάρχουν και είναι συνήθως η εγκεφαλίτιδα που μπορεί να αφήσει το παιδί μέχρι και φυτό, (αυτό έγινε πρόσφατα προ μηνός σε κορίτσι 12 ετών που νοσηλευόταν στο Παίδων και ξαφνικά έμεινε παραλυτο)!!! Τα εμβόλαια που είναι 3 σε 1 έχουν συνδετικό συστατικό τον επικίδυνο υδράργυρο που θεωρήτε ο νουμερο ένα υπεύθυνος για τον δευτερογενή αυτισμό που έχουμε εμείς!Καλά είναι και χρήσιμα όλα αλλα μη το παρακάνουμε , όλα είναι μιακαλοστημένη επιχείρηση με κέρδη δισεκατομυρίων και πάντα πριν κάνουμε κάτι να διαβάζουμε τις παρενέργειες γιατί υπάρχουν και αυτές!!! :!:

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενο σχολίου μου σας παραθέτω ένα απόσπασμα για τα εμβόλαια :

 

 

....4) Ομάδα ατόμων που παρουσιάζουν καταστροφικές μη αναστρέψιμες βλάβες.

Πρόκειται για την ομάδα ατόμων που το εμβόλιο άλλαξε ριζικά αρνητικά τη ζωή τους. Ενώ στην προηγούμενη ομάδα ο οργανισμός έχει έντονη προδιάθεση για τη νόσο κατά της οποίας γίνεται ο εμβολιασμός και αντιδρά έντονα με σοβαρά συμπτώματα λόγω της καλής του άμυνας, εδώ ο οργανισμός έχει την ίδια έντονη προδιάθεση, αλλά δεν έχει την ικανή άμυνα για να αντιδράσει. Τα καταστροφικά συμπτώματα δεν προέρχονται από την αντίδραση του οργανισμού-γιατί αυτός δεν αντιδρά καθόλου- αλλά από την δράση των αντιγόνων και των συντηρητικών των εμβολίων ιδιαίτερα πάνω . στο κεντρικό νευρικό σύστημα και στην δομή των πρωτεϊνών αυτού. Εδώ δεν θα έχουμε άμεσα συμπτώματα (πυρετό κτλ) " μετά το εμβόλιο, αλλά σε λίγε ημέρες το παιδί θα κάνει μηνιγγίτιδα, εγκεφαλίτιδα, αυτισμό ή πιο σπάνια θα πεθάνει (πρόκειται για τις περιπτώσεις αιφνίδιου θανάτου των βρεφών λίγες ημέρες μετά τον εμβολιασμό ή τα περιστατικά στα οποία θάνατοι, λίγες ημέρες μετά τον εμβολιασμό, αποδόθηκαν στους γονείς με το σύνδρομο ότι ταρακουνήθηκαν μέχρι θανάτου (Shaken Baby Syndrome) που παραδόξως έχει μεγάλη αύξηση στην Αμερική όπως πριν μερικά χρόνια το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου, το οποίο σημειωτέον αποδείχτηκε τελικά ότι δεν είχε σχέση με τα κλινοσκεπάσματα.

Αυτά τα περιστατικά και οι συσπειρώσεις των γονιών σε συλλόγους, ιδιαίτερα στην Αμερική οδήγησαν στην κινητοποίηση και κρατικών φορέων όπως αναφέρθηκε στο παρόν άρθρο).

Δύο είναι οι βασικοί λόγοι που, στατιστικά μέσα από τα περιστατικά, εξηγούν την εξαιρετικά χαμηλή άμυνα των παιδιών αυτών.

Πρώτον προβλήματα κατά την εγκυμοσύνη της μητέρας, λήψη ισχυρών φαρμάκων από αυτήν και προωρότητα των νεογνών.

Δεύτερον , προηγηθείσες χορηγήσεις στα παιδιά ισχυρών χημικών φαρμάκων επανειλημμένα, όπως βέβαια και οι ήδη προηγηθέντες, πολλαπλοί τις περισσότερες φορές, εμβολιασμοί.

Πολλά από τα παιδιά που βλέπουμε στο ιατρείο με αυτισμό ή παρομοίου τύπου νευρολογικά σύνδρομα που χρονικά συνδέονται άμεσα με κάποια δόση εμβολίου, έχουν ιστορικό πάρα πολλών επανειλημμένων χρήσεων αντιβιοτικών πριν το εμβόλιο. Η κατηγοριοποίηση αυτή μολονότι εξηγεί σε μεγάλο βαθμό τις διαφορετικές αντιδράσεις του ανθρώπινου οργανισμού στους εμβολιασμούς, χρήζει λεπτομερέστερης ανάλυσης, δεδομένων και άλλων παραμέτρων (δόσεις εμβολίων, πολλαπλές χορηγήσεις, ειδικά συμπτώματα από τα συντηρητικά των εμβολίων κ.ά). Ωστόσο πιστεύουμε ότι είναι ένα χρήσιμο θεωρητικό εργαλείο για την πληρέστερη κατανόηση της δράσης των εμβολιασμών....

Ύπαρξη υψηλών ποσοτήτων υδραργύρου σε εμβόλια με το συντηρητικό Thimerosal...

 

Ολόκληρο το άρθρο με τις 16 σελίδες θα το βρείτε εδώ:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_scientific_critisism.html

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγνωμη αλλα πως το χρησιμοποιειτε το Dettol spray?

Εγω το ειχα αγορασει για να ψεκασω τα χαλια και τους καναπεδες.

Οσον αφορα το μωρο πως το χρησιμοποιειτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια συγνωμη αλλα πως το χρησιμοποιειτε το Dettol spray?

Εγω το ειχα αγορασει για να ψεκασω τα χαλια και τους καναπεδες.

Οσον αφορα το μωρο πως το χρησιμοποιειτε?

 

Απλά μετα τον καθαρισμό της τουαλέτας,της μπανιέρας,των νιπτίρων ψεκάσουμε παντού και αγηνουμε να στεγνώσει(1 λεπτο χρειάζεται) και δεν ξεβγάζουμε!

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε επιφάνειες που αγγίζουν πολλά χέρια,όπως θυροτηλέφωνο,πόμολα πόρτας,κ.α.

Γράφει το μπουκάλι πάνω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και μεις καναμε το rotarix τωρα που η κορη μου ειναι τριων μηνων. Το εμβολιο το οποιο ειναι ποσιμο επιτηδες λογω της φυσης του (πρεπει να ακολουθησει ολη την διαδρομη οισοφαγο κ.λ.π για να λειτουργησει) ειναι για τον ροταιο μονο που προκαλει γαστρεντεριτιδα για τον οποιο η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι συχνος στην Ελλαδα. Βεβαια με ενημερωσε οτι δεν ειναι αιτια θανατου στην χωρα μας απλα το παιδι περναει δυσκολα μεχρι την αναρωση του. Αυτο το διασταυρωσα και απο φιλο ο οποιος δουλευει στα φαρμακα. Το εμβολιο αυτο ειναι καινουργιο και για αυτο απο οτι καταλαβα και σε συζητησεις με αλλους γονεις με μωρα δεν το προτεινουν ολοι.

Οπως και το εμβολιο του πνευμονιοκοκου (αν το λεω σωστα) δεν εχει πολυ καιρο που μπηκε στα υποχρεωτικα εμβολια.

Τι να πω ελπιζω να ειναι καλο γιατι ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος με τα φαρμακα ιδιως με τα εμβολια του παιδιου. Παντα διαβαζω τα συννημενα των εμβολιων και στο συγκεκριμμενο δεν ειδα περιεργες παρενεργειες οπως π.χ του MMR για το οποιο εψαξα στο ιντερνετ και οντως στις παρενεργειες αναγραφει επιπτωσεις στον εγκεφαλο (σε πολυ σπανιες περιπτωσεις βεβαια αλλα υπαρχει). Πιστευω οτι ολα εχουν να κανουν με την αμυνα του παιδιου. Απο την αλλη δεν μπορεις να αφησεις το παιδι σου ακαλυπτο (το σκεφτηκα και αυτο να πω την αληθεια) γιατι τοτε εκτιθεται σε μεγαλυτερους κινδυνους μιας και οι ιοι σε σχεση με αυτους της εποχης των γονιων μας η και προγενεστερα εχουν γινει πολυ πιο ανθεκτικοι και επικινδυνοι για τον ανθρωπο.

 

Επισης ειδα παραπανω να αναφερεται απο την Αγλαια οτι η ηπατιτιδα Β μεταδιδεται μονο με σεξουαλικη επαφη. Λαθος μεταδιδεται και με το αιμα καθως υπαρχουν υποψιες και για τον ιδρωτα:

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2255

 

Για τον ροταιο και κατα ποσο ειναι Αφρικανικος μονο, κοιταξτε εδω:

 

http://www.iatrotek.org/ioArt.asp?id=20

 

http://www.scipub.gr/CncScientificPublicationsGreek/Vaccines%20ar-Apr%2007%20Low.pdf

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απαντώ λίγο καθυστερημένα, αλλά είμαι νέα στο forum. Ψάχνοντας για εμβόλια βρήκα αυτό το άρθρο για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Και επειδή και γω δεν ήξερα τι είναι Intussusception, σας λέω ότι είναι ο εγκολεασμος, άσχημο πράμα.... :cry:

Και το άρθρο είναι απο το FDA οχι από οποιονδήποτε. Τώρα για σας που το έχετε κάνει, ελπίζω να μην είχατε παρενέργεια

 

http://www.fda.gov/CbER/safety/phnrota021307.htm

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το ποσιμο εμβολιο ονομαζεται ROTATEC και ειναι σε 3 δοσεις, στον τριτο, τεταρτο και πεμπτο μηνα του παιδιου

 

Όχι απαραίτητα.

Υπάρχει και το ROTARIX, το οποίο είναι 2 δόσεις και γίνονται πριν από τους 6 μήνες.

Εμείς αυτό κάναμε.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το εμβόλιο με τις 2 δόσεις, στον 2ο και 4ο μήνα. Από την πρώτη δόση περίπου και μέχρι πριν από μερικές μέρες, δηλαδή και για 1,5 μήνα μετά την 2η δόση, το μωρό έκανε πράσινα κακά.

 

Αφού ψάξαμε διάφορα, σκεφτήκαμε μήπως είναι παρενέργεια του εμβολίου. (Υπόψην ότι το μωρό θηλάζει και τα περί αλλεργίας αγελαδινού και υπερπαραγωγής δικής μου τα ψάξαμε).

 

Είχε κανείς από σας παρόμοια αντίδραση στο εμβόλιο?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει ενα αρθρο σχετικο σε γνωστο περιοδικο για παιδια, ρωτησα και τη γνωμη της παιδιατρου μας και αν το κανει... μου ειπε πως δεν ειναι μεσα στα υποχρεωτικα εμβολια, αλλα πως ειναι ποιο γνωστο "εξω" και πως στην Ελλαδα δεν εχει και πολυ καιρο που εχει ερθει, με αποτελεσμα ή να μην το ξερουν ακομη ολοι ή καποιοι να μην το κανουν, να δισταζουν κλπ. Με διαβεβαιωσε πως εχει λαβει γνωση πως εχει γινει σε παρα πολλα παιδια στο εξωτερικο, χωρις αναφορες για τρελες παρενεργειες, πως και η ιδια το εχει κανει σε πολλα παιδια χωρις να διαπιστωσει προβληματα και μου αφησε ελευθερη επιλογη στο αν θα το κανω!

Με τα λιγα που ηξερα μεχρι εκεινη τη στιγμη και με την ελπιδα να προφυλαξω το μωρο οσο περισσοτερο μπορω απο ιους και ειδικα φονικους αποφασισα να του το κανουμε... (δεν αντεχα στη σκεψη πως αν δεν του το εκανα και τυχενε να κολλησει θα με τρωγανε οι τυψεις...).

 

Καναμε το ροτατεκ σε 3 δοσεις μεχρι τον 6ο μηνα και ευτυχως δεν παρουσιασε τιποτε ο μικρος!

στοιχισε περιπου 70 ευρω η δοση

 

Παρ' ολα οσα ανησυχιτικα διαβαζω για το εμβολιο αυτο... δε μετανοιωνω που του το εκανα :? απλα θα ηθελα να ειχα διαβασει και το εσωκλειστο χαρτι οδηγιων... που ενω το ειχα στο μυαλο μου... τελικα ξεχαστηκα :oops:

 

Είναι ακριβό εμβόλιο αλλά το γράφει το ΙΚΑ
και μενα που η γιατρος μας ειναι και στο ΙΚΑ γιατι μου ειπε πως δεν γραφεται και το πληρωσα κανονικα;;; :evil: (τα υπολοιπα που γραφοντε, μου τα γραφει κανονικα!)

 

Παντως αναφορικα με τα εμβολια, ειχα μαυρα μεσανυχτα πριν γραφτω στο φορουμ :oops:

τωρα τουλαχιστον ειμαι αρκετα ποιο ενημερωμενη και συζητω με τη γιατρο...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γνωρίζετε το εμβόλιο rotarix? Ό μπεμπούλης μου είναι πέντε μηνών, η προηγούμενη παιδίατρος μας είχε κάνει την πρώτη δόση από αυτό το εμβόλιο. Τώρα ήρθε η ώρα για τη 2η δόση. Πήγα στο ίκα να γράψω το prevenar κι ο γιατρός εκεί μου είπε ότι θεωρεί τελείως περιττό το μωρό να κάνει το rotarix. Επίσης η παιδίατρος που μας παρακολουθεί τώρα μου είπε ότι δε χρειάζεται να το κάνει κι ότι δε συγκαταλέγεται στους υποχρεωτικούς εμβολιασμούς. Τι να κάνω τώρα εγώ; Εάν δε χρειάζεται λέω να μην το κάνουμε. Γιατί να ταπαιπωρούμε το μωράκι μου χωρίς λόγο; Γνωρίζετε κάτι για το θέμα; Θα με βοηθούσε η γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ειναι κατα της γαστρεντερίτιδας

 

*προσωπική μου άποψη , επειδή περάσαμε σοβαρό περιστατικό γαστρεντεριτιδας (σε ηλικία -23 μηνών όμως) αν ήξερα για το εμβόλιο θα το είχαμε σίγουρα κάνει.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...