Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜHΝΟΠΑΥΣΗ & DHEA


melaniti22

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς παίρνει dhea λόγω εμμηνόπαυσης και υψηλής FSH.

Ευχαριστώ

εγω εγω παρουσα!!!!!!!!!!!!!!επαιρνα dhea λογω μαλλον προωρης εμηνοπαυσης αν και τελικα ηταν ψυχολογικο και οχι ορμονικο.οσο για την fsh ασε μην σου πω τιμες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δν το πιστευω οτι υπαρχουν κ αλλες γυναικες που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα με εμενα!!!!!!!!Ειμαι 23 χρονων κ στις τελευταιες εξετασεις μου η FSH ηταν ανεβασμενη..Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο για να βρω την αιτια κ αν οντως ειναι προωρη εμμηνοπαυση..Εχω αγχωθει παρα πολυ πρεπει να πω..

Αντιμετωπιζεται η υψηλη FSH? theano1980 η ορμονη αυτη ηταν υψηλη πριν μεινεις εγκυος?

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Ζητω συλλογη πληροφοριων σχετικα με το θεμα. Ειμαι 42 ετων και μετα απο αφαιρεση θυρεοειδους, μου διακοπηκε η περιοδος για ενα μηνα και επανηλθε στο δευτερο κυκλο. Τωρα στον τριτο κυκλο παλι αφαντη. Εχει καποια παρομοια εμπειρια?

Γυναικολογικες εξετασεις ΟΚ. και σιγουρα δεν ειμαι εγκυος ουτε εχω πολυκυστικες ωοθηκες. Πριν 2 χρονια αφαιρεσα 2 ινομυωματα. Και οι θυρεοειδικες ορμονες αποκατασταθηκαν προ 2 μηνων. Η ενδροκρινολογος μου απαντα πως δεν ευθυνεται ο αδενας. Εχω φυσιολογικη sex ζωη.

Δυο φυσιολογικους τοκετους και δεν εκανα ποτε χρηση αντισυλληπτικων

ή εκτρωση. Διαβασα για την FSH και θα την κανω συντομα.

Οι γυναικες στο σοϊ δεν τελειωσαν την παραγωγικη φαση πριν τα 48-50.Εγω γιατι απο τωρα????

 

Λετε να ειναι προ-κλημακτηριος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
εγω εγω παρουσα!!!!!!!!!!!!!!επαιρνα dhea λογω μαλλον προωρης εμηνοπαυσης αν και τελικα ηταν ψυχολογικο και οχι ορμονικο.οσο για την fsh ασε μην σου πω τιμες!!!!!!

 

ψαχνω απεγνωσμενα να μαθω πώς θα παρω την dhea πριν μπω για εξωσωματικη μπας κ τη γλιτωσω.Τη δίνουν οι γιατροι;

θα ταν ευκολο να μιλησουμε καποια στιγμη με καποιες απο οσες την πήρατε ; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλει πολύ προσοχή αυτό το σκευασμα. Καταρχήν πρέπει να κάνετε ορμονικο έλεγχο ανδρογονων και dhea και dhaes κι αν είναι αυτές οι τιμές σας χαμηλές μόνο τότε κάνει να το παρετε αλλά και πάλι με πολλές επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Sanna ο γιατρος δε μου ειπε τιποτα για εξετασεις

τις κλασικες μονο ειδε που κανουμε συνηθως.

Μηπως σε παρακαλω ξερεις να μου γραψεις πως θα τις ζητησω αυτες τις εξετάσεις να παω να τις κανω μονη στο μικροβιολογικό ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Sanna ξέρεις κάτι σχετικο

εαν σου ειναι ευκολο περιμενω π.μ.

ευχαριστώ!!

Staxi, καλησπερα!

Εγω τις εκανα προσφατα.Αν δεν κανω λαθος ειναι η Dhea( ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ) και η DHEA-S (ΘΕΙΙΚΗ ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ).Δεν εχω παει ακομα στο γιατρο, για να μου πει αν ειναι το Dhea καταλληλο για εμενα, παντως στον προηγουμενο κυκλο επαιρνα για 2 εβδομαδες, μονο ενα χαπακι των 25 καθε πρωι, και ειχα τρομερο πονοκεφαλο, για αυτο τα σταματησα κιολας. Επισης για πρωτη φορα μου επεσε πολυ η Fsh, απο 20 στο 4,5 αλλα μου ανεβηκε η Ε2 στα υψη-πηγε 116- ενω ηταν παντα γυρω στο 25..Αυτο σημαινει οτι μαλλον μου δημιουργηθηκε κυστη. Μπορει να ειναι και τυχαιο, αλλα δεν ειχα ποτε ξανα κυστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πηρα για 3 εβδομαδες περιπου ενα χαπακι την ημερα. ειχα πολύ πονοκέφαλο. τα σταματησα γιατι φοβήθηκα. αλλα η περιοδος έχεις εξαφανισθεί εδω και δυο μήνες και παω για τον τριτο μηνα. Τι λέτε οτι πρέπει να κανω ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...
εγω εγω παρουσα!!!!!!!!!!!!!!επαιρνα dhea λογω μαλλον προωρης εμηνοπαυσης αν και τελικα ηταν ψυχολογικο και οχι ορμονικο.οσο για την fsh ασε μην σου πω τιμες!!!!!!

 

 

Γεια σου theano1980. Ειμαι σχετικά καινούρια στο forum, αν και έχω γραφτεί αρκετό καιρο, αλλα δεν έχω γράψει παρά ελάχιστα μηνύματα. Δυστυχώς έχω διαγνωστεί κι εγώ με Πωα από τα 28 μου (τώρα είμαι 34) με πολύ υψηλές τιμές FSH. Το έχω ψάξει πολύ και η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί! Διάβασα ότι τελικά στην περίπτωσή σου ηταν ψυχολογικό. Τώρα ο κύκλος σου έχει επανέλθει? Εκανες κάτι συγκεκριμένο και επανήλθε; Με συγχωρείς που σε ρωτάω αλλά είμαστε σε μια φάση που προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι και δυστυχώς δεν έχω περίοδο εδώ και 4 μήνες. Έχω δοιμάσει όλα αυτά τα χρόνια πολλά, όπως DHEA, όπου είχα πολλές παρενέργειες, cyclacur, ομοιοπαθητική, βελονισμο...και πάλι είμαι στο σημείο που ήμουν πριν από 6 χρόνια. Θα εκτιμούσα πολύ την προσωπική σου εμπειρία μιας και μόνο η μία στην άλλη μπορεί να δώσει κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
εγω εγω παρουσα!!!!!!!!!!!!!!επαιρνα dhea λογω μαλλον προωρης εμηνοπαυσης αν και τελικα ηταν ψυχολογικο και οχι ορμονικο.οσο για την fsh ασε μην σου πω τιμες!!!!!!

 

theano1980, έπεσε η fsh σου τελικά με dhea? πώς το συμπέρανες ότι ήταν ψυχολογικό; κατάφερες να την ρίξεις με κάποιο τρόπο;

έχω 25.8 fsh και 1 amh. Ο ένας γιατρός μου λέει ότι δεν έχει νόημα να κάνω εξωσωματική με αυτές τις τιμές και να πάρω dhea και ο άλλος μου λέει να κάνω άμεσα για να μην χάνω χρόνο και επιθετικά. την dhea δεν την πολυπιστεύει.

είμαι 41 και απέκτησα ένα αγοράκι στα 39 μου με φυσιολογική σύλληψη (εύκολα και γρήγορα). μου δίνεις σε παρακαλώ τα φώτα σου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...