Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελλειμματική προσοχή - υπερκινητικότητα ΔΕΠΥ ή ΔΕΠ (Attention Deficit Hyperactivity Disorder)


ΡΕΑ

Recommended Posts

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ,ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΕΠ-Υ ΔΙΑΓΝΩΣΜΕΝΗ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΔΕΠ-Υ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ Η ΔΕΠ-Υ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσακι ολα τα καταλαβαινω τα φαρμακα ομωσ γιατι τα δινουν στο παιδι κ ποιοσ στα χορηγησε ενα καλο σχολειο με παραδοση κ βοηθεια στα παιδια με μαθησιακα προβληματα ειναι η σχολη χουρδακη που ομωσ εχει καπωσ τσουχτερα διδακτρα αν θεσ με προσ μην σου στελνω πληροφ φιλακια:):)

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να ειμαι γιατρος θα ηθελα να πω οτι σε αρκετα συνεδρια παιδοψυχιατρων και παιδονευρολογων εχω ακουσει και μαλιστα απο πολυ σημαντικους επιστημονες οτι σε καποιες περιπτωσεις το φάρμακο ειναι απαραιτητο γιατι α) δημιουργει καλυτερη ποιοτητα ζωης. Υπάρχουν πολλα υπερκινητικα παιδια που η υπερβολικη κινηση τα κουραζει τα εξουθενωνει και τα στενοχωρει. Β) εχουν καλυτερη συγκεντρωση αρα καλυτερη επιδοση στο σχολειο αρα δε βιωνουν συναισθηματα αποτυχιας και εχουν καλες κοινωνικες σχεσεις γ) βοηθαει τα παιδια στο να αποκτησουν αυτορρυθμιση , αυτοελεγχο και αρα τα γλιτωνει απο αρνητικες συμπεριφορες π.χ. επιθετικοτητα ή παραβατικη συμπεριφορα. Ειμαι πεπεισμενη οτι σοβαροι επιστημονες οταν φτανουν στο σημειο να χορηγησουν μεθυλφαινιδατη αυτο σημαινει οτι η διαταραχη ειναι εντονη και ειναι απαραιτητη η χορηγηση του.

 

 

 

ΒΑΣΙΛΗΣ 2002 δεν εχετε ζητησει δασκαλο ειδικης αγωγης για το σχολειο του παιδιου?

Link to comment
Share on other sites

Kel ξερω οτι ειναι πολυ νωρις που ψαχνομαι μιας και ο γιος μου ειναι μολις 14 μηνων σχεδον αλλα μου εχει μπει η ιδεα οτι μπορει να εχει καποιο θεμα διασπασης προσοχης. Ειναι ενα ιδιαιτερα εξυπνο παιδι σε αντιληψη και εξελιξη παροτι γεννηθηκε προωρο αλλα με ανησυχει το γεγονος οτι δεν μπορει να σταθει σε ενα σημειο πανω απο 30 δευτερα. Απο τις 6 το πρωι μεχρι το βραδυ κινηται διαρκως σαν σιφουνας.Καταλαβαινω οτι λογω ηλικιας μπορει να ειναι φυσιολογικο αυτο αλλα μου εχει μπει η ιδεα. Περα απο την υπερκινητικοτητα εχει θεμα και με τον υπνο. Σιχαινεται τον υπνο και κοιμαται ελαχιστα απο οταν ηταν μωρο μεχρι και σημερα.

 

Σε ποια ηλικια μπορει να αποσαφηνιστει το αν ειναι απλα ενα ζωηρο παιδι η εχει θεμα διασπασης???? Θελω να εχω τα ματια μου ανοιχτα για να τον βοηθησω αν χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο τα συμπτωματα. Οσο πιο εντονα ειναι τοσο πιο νωρις το καταλαβαινεις. Οταν υπερισχυει ο τομεας της υπερκινητικοτητας συνηθως το καταλαβαινει καποιος ειδικος αρκετα νωρις. Αν ομως υπερισχυει η ελλειμματικη προσοχη συνηθως επιβεβαιωνεται με την εναρξη του νηπιαγωγειου ή του δημοτικου σχολειου.

Θεωρω ομως οτι το παιδι σου (14 μηνων) ειναι πολυ νωρις για να διαγνωστει. Και να σου πω την αληθεια κανενα 14 μηνο δεν μπορει να ασχοληθει με την ιδια δραστηριοτητα περισσοτερο απο 30 δευτερολεπτα. Αρα μου φαινεται οτι ανησυχεις χωρις βασιμο λογο. Αυτο ομως που μπορεις να κανεις ειναι να εξασκησεις σιγα σιγα το μικρο με ασκησεις προσοχής και συγκεντρωσης π.χ. μικρα παζλ, κυβους λεγκο, αντιστοιχισεις κ.λ.π. Αποφυγε τις ατελειωτες ωρες παιδικα ντιβιντι γιατι το υπερβολικο χρωμα, λάμψη, ενταση, ηχος οπτικα εφε ερεθιζουν το κεντρικο νευρικο συστημα με αποτελεσμα να συνηθιζουν τα παιδια σε πιο εντονα ερεθισματα με αποτελεσμα δραστηριοτητες που απαιτουν συγκεντρωση και προσοχη να τα κανουν να βαριουνται και να αναζητουν εναλλαγες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Ντιβιντι δεν εχει δει ποτε στην ζωη του και για την τηλεοραση αδιαφορει πληρως. Ουτε ενα λεπτο δεν εχει κατσει ποτε να δει κινουμενα σχεδια σαν παιδακι,δεν του αρεσουν. Με λεγκο και παζλ δεν ασχολειται καθολου. Του παιρνω τετοιου ειδους παιγνιδια αλλα δεν τους ριχνει ουτε μια ματια. Ολη την ημερα θελει να κινηται. Σε συνδιασμο και με το προβλημα υπνου γιαυτο μπαινω σε σκεψεις. Δεν συγκεντρωνεται να παιξει κατι. Αν του αρεσει καποιο παιγνιδι απλα το παιρνει στο χερι και πηγαινει περα δωθε.Γενικα ειναι ενα ακουραστο παιδι που του αρεσει να κινηται συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

san ψυχολογοσ κ εκπαιδευτικοσ κ μητερα ενοσ υπερκινητικου παιδιου σασ λεω οτι τα φαρμακα κουκουλωνουν προβληματα κ δεν τα λυνουν ...τα παιδια χρειαζονται χειρισμουσ κ οπωσ εχω ξαναπει οι γονεισ πρεπει να λυσουν τα δικα τουσ θεματα πρωτα απολα εργο ,λογοθ,ειδ διαπαιδ ναι ,τα λοιπα μοιαζουν ...αμερικανιεσ:):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω leol οτι εχουμε φτασει στ' αμερικανικα προτυπα που δινουν το χαπι σε ολες τις περιπτωσεις. Συμφωνα με τα ερευνητικα δεδομενα που εχουν παρουσιαστει σε συνεδρια , τα παιδια που παιρνουν το χαπι ειναι γύρω στο 5% απ'όλα τα παιδια με δεπυ . Νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ποσοστο. Και σιγουρα σημαντικοι επιστημονες (δε θελω να αναφερω ονοματα αλλα αν το επιθυμεις μπορω να στο στειλω σε π.μ) που πραγματικα κανουν καλη δουλεια δεν νομιζω οτι ειναι ασυνειδητοι. Απο την αλλη πλευρα νομιζω οτι η διασταυρωση αποψεων καθως και οι διεπιστημονικες αξιολογησεις βοηθουν οι διαγνωσεις να'ναι ισορροπημενες.

Link to comment
Share on other sites

ο καθε ανθρωποσ εχει εναν δικο του ρυθμο κ ειναι βασικο να τον σεβαστουμε κ οχι να τον ταλαιπωρουμε...η εμπειρια δειχνει πωσ καθενασ μασ λειτουργει διαφορετικα το ιδιο κ τα παιδια εγω πρωτα παντα συμβουλευω [κ ειμαι κ η πρωτη π το κανει] να αντιμετωπισουμε εμεισ οι γονεισ τα δικα μασ θεματα[ασ μην ξεχναμε οτι τα παιδια μασ δεν μασ διαλεξαν τυχαια ειναι οι θεραπευτεσ μασ]κ να λαβουμε υποψιν την κληρονομικοτητα πχ στην οικογ του αντρα μου ειναι ολοι υπερκινητικοι -κ δεν τουσ ειδαν ειδικοι-παρολαυτα ειναι ολοι πανεξυπνοι αριστουχοι κ πετυχημενοι επαγγελματιεσ ασ επικεντρωθουμε στο να ειναι τα παιδια ευτυχισμενα κ ασ τα αποδεχτουμε οπωσ ειναι κ ολα θα πανε καλα...:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Eχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες leol δηλαδη οτι τα παιδια που οι γονεις τους το σχολειο τους και το περιβαλλον τους τα στηριζει ψυχοκοινωνικα εχουν σαφεστατα καλυτερη προγνωση.

Για τους γονεις που επιμενουν στο γνωστικο και στη σχολικη επιδοση θα ελεγα οτι η βελτιωση στο γνωστικο αντικειμενο ερχεται μονο οταν το παιδι ειναι ψυχοκοινωνικα καλα. Και σιγουρα οσο μεγαλυτερη αποδοχη βιωνουν τα παιδια απο τους γονεις τοσο περισσοτερο υγιες αυτοσυναισθημα εχουν αρα και περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας των στοχων.

Και επειδη ισως ενδιαφερει καποιους γονεις και επειδη η ψυχοεκπαιδευση των γονεων ειναι σημαντικο βημα για την αποδοχη του παιδιου θα ηθελα να αναφερω οτι ο πανελληνιος συλλογος ατομων με ΔΕΠΥ (η προεδρος ειναι εκπαιδευτικος, η ιδια ατομο με ΔΕΠΥ και μητερα παιδιου με ΔΕΠΥ) διοργανωνει απο τον Οκτωβρη μια σειρα σεμιναριων ψυχοεκπαιδευσης ΔΩΡΕΑΝ για γονεις. Η εισηγητρια κα Γεωργουτσακου εκανε το ιδιο προγραμμα στο ΚΨΥ που εργαζεται με μεγαλη επιτυχια και απιστευτη ζητηση . Οποιοι μπορεσουν και το παρακολουθησουν πιστευω οτι θα ωφεληθουν πολυ. Περισσοτερες πληροφοριες http://www.adhdhellas.org/fullarticle.php?newsid=8

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπερα...

Εχω μια κορη που παει 2 δημοτικου και προσφατα λογω δουλειας αλλαξαμε κατοικια και ηρθαμε στο Ηρακλειο Κρητης...Μεγαλη ταλαιπωρια και δυσκολια...

Η μικρη ξεκινησε την δευτερα στο νεο τοπο στο Ηρακλειο...

Η δασκαλα εν ολιγεις μας εχει βγαλει το παιδι αχρηστο απο την πρωτη στιγμη...Ολο παραπονα ειναι και τιποτε αλλο.Επιμενει οτι πασχει απο υπερκινητικοτητα μιας και συχνα σηκωνεται απο το θρανιο της και απο οτι καταλαβαινω εχει μαλλον δικιο.Η μικρη εχει δημιουργησει ασχημη εικονα στους συμμαθητες της και ολο την κοροιδευουνε.Απο την αρχη της χρονιας επεμενε οτι το παιδι θελει υποστηριξη απο ειδικο και μαλιστα να μπει σε ειδικο τμημα ενταξης.

Ολα αυτά μας ήρθαν παρα πολυ αποτομα και εχουμε στεναχωρηθει παρα πολυ...Δεν μας εφτανε η μεταθεση μονο....:|:?

Στο σπιτι κανει κανονικα τα μαθηματα της ,διαβαζει κανονικα αλλα βεβαια με εποπτεια .Οταν παει στο σχολειο κανει λιγα πραγματα συμφωνα με τα λεγομενα της δασκαλας.

Συμφωνησα με την δασκαλα για το ΚΔΑΥ αλλα παραλληλα πηραμε την πρωτοβουλια να την παμε σε κεντρο παιδοψυχοσωματικης υγειας.

Στην δευτερη συνεδρια μετα τον κοινωνικο λειτουργο (ο οποιος μας ειπε οτι δεν ειναι σε εντονο βαθμο η διασπαση /υπερκινητικοτητα) πηγαμε στην λογοθευραπευτρια.Εκει μας εβγαλε και αλλα, π.χ στο ξ ,δεν αφηγείται καλα την περιληψη απο ενα κειμενο και χωρις ενδοιασμους μας ειπε να προχωρησουμε στην υπολοιπη ομαδα του κεντρου(παιδοψυχολογο και λοιπα...)

Παραληλα η μικρη στο σχολειο δειχνει να βελτιωνετε αλλα εξακολουθει να σηκωνετε απο το θρανιο της...

 

Σε καθε εποικοινωνια με την δασκαλα ακουμε τα ιδια και να επιμενει και να ρωτα τι γινετε με κεντρο που την παμε...

Στην πρωτη δημοτικου η μικρη οντως το πρωτο τριμηνο σηκωνοτανε αλλα μετα εγινε απο τις καλυτερες μεσα στην ταξη.

 

Δεν ξερω τι μαθημα γινετε εδω στην δευτερα ταξη ,στην οποια ειναι και η κορη τις δασκαλας μεσα.

Δεν ξερω τι βιωματα εχει η δασκαλα....δεν ξερω ποιος εχει δικιο,δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο...

 

Οι εντυπωσεις απο την δευτερη συνεδρια δεν ητα οι καλυτερες και μαλλον δεν θελω να συνεχισω...Ενιωσα κατι κατευθυνόμενο...

Απο ενστικτο μαλλον βλεπω ανωριμοτητα στο παιδι...

 

Απο αγχος και στεναχωρια γεμισαμε...Οπως επισης και απο υλη....ηδη εχουμε τελειωσει το πρωτο τευχος της γλωσσας και των μαθηματικων...

Εχω σκεφτει να αλλαξουμε σχολειο...να γυρισει στην Λαρισα η σύζυγος με το παιδι ....ολα τα ευχαριστα...:D:D

 

Ναι μπορει να εχει καποιο θεμα η μικρη αλλα και απο την αλλη βλεπω μια υπερβολη μεσα στην ταξη γενικως...

 

Συγνωμη εαν κουρασα και καθε συμβουλη ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

jimbrav, μην χάνεις την ψυχραιμία σου, την χρειάζεσαι κι εσύ και το παιδί κι όλοι σας. Πες μου κάτι, γιατί δεν το κατάλαβα. Στο ΚΔΑΥ έγινε αξιολόγηση;

Η λογοθεραπεύτρια που αναφέρεις είναι του ΚΔΑΥ ή του ιδιωτικού κέντρου; Πώς έγινε η αξιολόγηση του παιδιού στο ιδιωτικό κέντρο; Σας έδωσαν κάποια έκθεση, κάποιο ατομικό πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθήσει; Έχουν σημασία αυτά όλα, γι αυτό σε ρωτώ. Αν θέλεις, πες μας, για να σχηματίσουμε καλύτερα άποψη.

Και πάνω απ' όλα, ψυχραιμία :wink:

Link to comment
Share on other sites

jimbrav, μην χάνεις την ψυχραιμία σου, την χρειάζεσαι κι εσύ και το παιδί κι όλοι σας. Πες μου κάτι, γιατί δεν το κατάλαβα. Στο ΚΔΑΥ έγινε αξιολόγηση;

Η λογοθεραπεύτρια που αναφέρεις είναι του ΚΔΑΥ ή του ιδιωτικού κέντρου; Πώς έγινε η αξιολόγηση του παιδιού στο ιδιωτικό κέντρο; Σας έδωσαν κάποια έκθεση, κάποιο ατομικό πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθήσει; Έχουν σημασία αυτά όλα, γι αυτό σε ρωτώ. Αν θέλεις, πες μας, για να σχηματίσουμε καλύτερα άποψη.

Και πάνω απ' όλα, ψυχραιμία :wink:

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση ,οντως καπου χαθηκε η ψυχραιμια...

 

Για το ΚΔΑΥ υπεγραψα μια αιτηση πριν δυο μηνες αλλα δεν ξερω εαν την εστειλε η δασκαλα .Μηπως επειδη τις ειπα οτι παω σε παιδοψυχιατρικο κεντρο ?δεν ειχα καμια ενημερωση για την αιτηση.Παντως σε αυτη απο οτι ειχα δει ειχε βαλει μπολικες παρατηρησεις, και αναρωτιομουνα τι παιδι εχω...

 

Τωρα στο κεντρο δεν ολοκληρωθηκαν οι συνεδριες και δεν βγηκε αποτελεσμα.Απλως μετα το δευτρο ραντεβου με την λογοθεραπευτρια σκεφτομαι για το αν πρεπει να συνεχισω .

Το κεντρο δεν ειναι ιδιωτικο και ειναι κρατικο απο οτι καταλαβα...

 

Υ.Γ Η λογοθεραπευτρια ειναι του κρατικου κεντρου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα-πρώτα μην αναρωτιέσαι τί παιδί έχεις ;) Έχεις το καλύτερο παιδί, δλδ το δικό σου!!! Οι δάσκαλοι, γιατροί, ψυχολόγοι, λογοθεραπευτές και λοιπές ειδικότητες παρατηρούν τα παιδιά και δίνουν κατευθύνσεις και οδηγίες για να τα βοηθήσουν και όχι για να "βάλουν ταμπέλα"(ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να λειτουργούν). Ένα υπερκινητικό παιδί πχ δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο καλό παιδί εξαιτίας της υπερκινητικότητας. Αυτό είναι απλά ένα χαρακτηριστικό του και καλό είναι να το λάβει υπ'όψη το σχολείο και η οικογένεια, ώστε να έχει κι αυτό ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση.

Ας πάμε τώρα στο πρακτικό μέρος κι εδώ θα ήθελα να μας βοηθήσουν και οι συμφορουμίτισες που είναι ειδικές. Έχω την εντύπωση ότι στο δημοτικό γίνονται δεκτές και οι αξιολογήσεις εκτός ΚΔΑΥ, ισχύει αυτό ή κάτι έχει αλλάξει και δεν το ξέρω; Προσωπικά, αν και δεν ήμουν μπροστά ώστε να έχω άποψη για τον τρόπο που προσεγγίζει το θέμα η δασκάλα, βρίσκω θετικό το γεγονός ότι η δασκάλα ενδιαφέρεται, έγραψε όπως λες και τις παρατηρήσεις της, ασχολήθηκε λοιπόν συγκεκριμένα με το παιδί και την απασχολεί η εξέλιξή του. Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει και φτάνουμε να έχουμε παιδιά του Γυμνασίου με μαθησιακές δυσκολίες που κανένας δάσκαλος δεν μπήκε στον κόπο να παραπέμψει για αξιολόγηση. Και τότε είναι και πολύ αργά για παρέμβαση.

Έχω στο στενό συγγενικό μου περιβάλλον παιδί (έφηβη πια) με δυσλεξία και διάσπαση προσοχής που αν δεν έμενε στην ίδια τάξη στην Α'Γυμνασίου δεν θα παραδέχονταν οι γονείς της ότι είχε μαθησιακές δυσκολίες και που κανένας δάσκαλος του δημοτικού επίσης δεν το δεχόταν, όταν με τη δική μου προτροπή τους έθεσαν το ζήτημα. Χάθηκε έτσι πολύτιμος χρόνος και δεν το εύχομαι για κανένα παιδάκι.

Θα έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή, να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να βγει ένα ατομικό πρόγραμμα παρέμβασης για το παιδί. Τώρα είσαι ακόμη αιφνιδιασμένη και φοβισμένη, δεν ξέρεις τί σας περιμένει και είναι λογικό, αλλά στο λέω αλήθεια, η έγκαιρη διάγνωση και παρέμβαση έχει αποτελέσματα! Θα είμαστε εδώ και θα μιλάμε, υπάρχουν μέσα στο φόρουμ μέλη πολύ πιο κατάλληλα από εμένα για πιο ειδικές συμβουλές( emmaki, kel και άλλες και συγγνώμη αν ξεχνάω καμμιά) και θα βρεις αρκετά τόπικ για τις μαθησιακές δυσκολίες, διάβασε, σκέψου και εδώ θα είμαστε να τα λέμε:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα-πρώτα μην αναρωτιέσαι τί παιδί έχεις ;) Έχεις το καλύτερο παιδί, δλδ το δικό σου!!! Οι δάσκαλοι, γιατροί, ψυχολόγοι, λογοθεραπευτές και λοιπές ειδικότητες παρατηρούν τα παιδιά και δίνουν κατευθύνσεις και οδηγίες για να τα βοηθήσουν και όχι για να "βάλουν ταμπέλα"(ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να λειτουργούν). Ένα υπερκινητικό παιδί πχ δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο καλό παιδί εξαιτίας της υπερκινητικότητας. Αυτό είναι απλά ένα χαρακτηριστικό του και καλό είναι να το λάβει υπ'όψη το σχολείο και η οικογένεια, ώστε να έχει κι αυτό ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση.

Ας πάμε τώρα στο πρακτικό μέρος κι εδώ θα ήθελα να μας βοηθήσουν και οι συμφορουμίτισες που είναι ειδικές. Έχω την εντύπωση ότι στο δημοτικό γίνονται δεκτές και οι αξιολογήσεις εκτός ΚΔΑΥ, ισχύει αυτό ή κάτι έχει αλλάξει και δεν το ξέρω; Προσωπικά, αν και δεν ήμουν μπροστά ώστε να έχω άποψη για τον τρόπο που προσεγγίζει το θέμα η δασκάλα, βρίσκω θετικό το γεγονός ότι η δασκάλα ενδιαφέρεται, έγραψε όπως λες και τις παρατηρήσεις της, ασχολήθηκε λοιπόν συγκεκριμένα με το παιδί και την απασχολεί η εξέλιξή του. Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει και φτάνουμε να έχουμε παιδιά του Γυμνασίου με μαθησιακές δυσκολίες που κανένας δάσκαλος δεν μπήκε στον κόπο να παραπέμψει για αξιολόγηση. Και τότε είναι και πολύ αργά για παρέμβαση.

Έχω στο στενό συγγενικό μου περιβάλλον παιδί (έφηβη πια) με δυσλεξία και διάσπαση προσοχής που αν δεν έμενε στην ίδια τάξη στην Α'Γυμνασίου δεν θα παραδέχονταν οι γονείς της ότι είχε μαθησιακές δυσκολίες και που κανένας δάσκαλος του δημοτικού επίσης δεν το δεχόταν, όταν με τη δική μου προτροπή τους έθεσαν το ζήτημα. Χάθηκε έτσι πολύτιμος χρόνος και δεν το εύχομαι για κανένα παιδάκι.

Θα έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή, να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να βγει ένα ατομικό πρόγραμμα παρέμβασης για το παιδί. Τώρα είσαι ακόμη αιφνιδιασμένη και φοβισμένη, δεν ξέρεις τί σας περιμένει και είναι λογικό, αλλά στο λέω αλήθεια, η έγκαιρη διάγνωση και παρέμβαση έχει αποτελέσματα! Θα είμαστε εδώ και θα μιλάμε, υπάρχουν μέσα στο φόρουμ μέλη πολύ πιο κατάλληλα από εμένα για πιο ειδικές συμβουλές( emmaki, kel και άλλες και συγγνώμη αν ξεχνάω καμμιά) και θα βρεις αρκετά τόπικ για τις μαθησιακές δυσκολίες, διάβασε, σκέψου και εδώ θα είμαστε να τα λέμε:D

 

Kαταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που διεθεσες και μου απαντησες...Πολυ κατατοπιστική η απαντηση σου.

 

Το θεμα ειναι οτι και εγω στην αρχη ελεγα οτι μπραβο στην δασκαλα που ασχολειτε...Αλλα εν καιρω ειδα οτι κατι δεν παει καλα με αυτην...Ναι οντως οτι μπορει η μικρη να εχει υπερκινητικοτητα αλλα ο τροπος της δασκαλας δεν μας παροτρυνει αλλα μας αποθαρυνει.Πολλες φορες ετσι πως τα λεει σε προσβαλει και αυτη η συνεχης ερωτηση τι εγινε με το κεντρο,τι εγινε με το κεντρο δε μου καθετε καλα και παραληλα η συνεχης επιμονη της για ενταξη σε ειδικο τμημα σαν να θελει να μας ξεφτορωθει !!!

 

Συμφωνα με τα λεγομενα της μαλλον ολα τα παιδια θελουν ψυχολογο....Και απο αλλους γονεις που μιλησα δεν ειναι ευχαριστημένοι μαζι της ...!!!

 

 

 

Θα δω τι θα βγει απο το κεντρο....

 

Και παλι ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ευχαριστείς, δεν έκανα δα και τίποτα! Αφού έχεις επιφυλάξεις για τη δασκάλα, συζήτησέ το με την ψυχολόγο του κέντρου. Είναι πολύ σημαντικό να προσεγγίζει θετικά το παιδί, έχεις δίκιο. Ένας λόγος παραπάνω για να προχωρήσετε στην ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης του παιδιού, ώστε να ξέρεις την πραγματική κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελει να ξεφορτωθει καποια παιδια απο την ταξη και να τα στειλει σε τμημα ένταξης

 

Επειδη ειναι λιγα τα παιδια αυτα στο σχολειο και προσπαθει να βαλει και αλλα μεσα για να μαζευτουν πολλα και ερθει στο σχολειο νεος δασκαλος για το τμημα αυτο.

 

Επειδη εμεις ηρθαμε τωρα στο δευτερο ετος και δειξαμε ενδιαφερον για το παιδι,σου λεει αυτοι εδω του εχω και αφου ειναι και λιγο ζωηρουλα να φυγει απο την ταξη μου...

 

Επειδη οσο τις λεμε νεα για το κεντρο που παμε κάνει την καλή,και οταν τις ειπαμε οτι μπορει να μην ξαναπαμε αγριεψε....!!!!

 

Επειδη χρειαζετε χαρτι απο ειδικο για να μπει το παιδι στο τμημα ενταξης , γι αυτο και εχει τρελαθει και ρωταει συνεχεια τι εγινε τι εγινε...

 

Επειδη παραλιγο να διαλυσω την οικογενεια μου.....!!!

 

Επειδή μεσα στην ταξη μαλλον κατι δεν παει καλα....

 

Επειδη δεν πιστευω αυτα που γραφω...

 

Αλλα δοξα τω Θεω ο γριφος στο φτωχο μου μυαλό λυθηκε...

 

Να παω στον διευθηντη ? Να παω στην δευτεροβαθμια εκπση ?

Να αλλαξω σχολειο ???:|:|:|

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:) Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο με τη δασκάλα;

Πήγατε όπως είπαμε στο κέντρο και ξεκινήσατε τις συνεδρίες για να διαγνωστεί αν όντως το παιδί είναι υπερκινητικό κλπ. Δεν κατάλαβα γιατί δεν θέλετε να ξαναπάτε μετά τη δεύτερη συνεδρία με τη λογοθεραπεύτρια. Για ποιό λόγο;

Όπως είπες η δασκάλα δεν μπορεί να στείλει ένα παιδί αναγκαστικά σε τμήμα ένταξης χωρίς γνωμάτευση του ειδικού. Πώς ακριβώς σε προσβάλει; Μιλάει άσχημα, είναι κακότροπη; Της είπες ότι σε ενοχλεί η συμπεριφορά της και σε αγνόησε; Τότε συζήτα το με τον διευθυντή, ΟΚ, αλλά αυτό είναι δεν έχει σχέση με το κέντρο, τη λογοθεραπεία κλπ., έχει;

Θέλω να πω, αν υπάρχει μαθησιακή δυσκολία, που ακόμα δεν το ξέρουμε γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η αξιολόγηση, το παιδί θα χρειαστεί ειδική βοήθεια για το σχολείο, άσχετα από τον δάσκαλο που θα έχει, άσχετα από τα παιδιά στην τάξη, το σχολείο κλπ. Αυτό δεν θέλεις να το γνωρίζεις;

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο εύκολο να δημιουργηθεί τμήμα ένταξης σε ένα σχολείο μέσα στη μέση της χρονιάς, ούτε στέλνουν αβασάνιστα ένα παιδί σε τμήμα ένταξης, ακριβώς επειδή είναι περιορισμένες οι θέσεις, οι πολύ δύσκολες περιπτώσεις πηγαίνουν εκεί.

Ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις με τον Σχολ. Σύμβουλο της περιοχής σου για να στο εξηγἠσει καλύτερα από εμένα. Σε κάθε περίπτωση το θέμα με τη δασκάλα είναι δεύτερο σε σχέση με την αξιολόγηση του παιδιού, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:) Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο με τη δασκάλα;

Πήγατε όπως είπαμε στο κέντρο και ξεκινήσατε τις συνεδρίες για να διαγνωστεί αν όντως το παιδί είναι υπερκινητικό κλπ. Δεν κατάλαβα γιατί δεν θέλετε να ξαναπάτε μετά τη δεύτερη συνεδρία με τη λογοθεραπεύτρια. Για ποιό λόγο;

Όπως είπες η δασκάλα δεν μπορεί να στείλει ένα παιδί αναγκαστικά σε τμήμα ένταξης χωρίς γνωμάτευση του ειδικού. Πώς ακριβώς σε προσβάλει; Μιλάει άσχημα, είναι κακότροπη; Της είπες ότι σε ενοχλεί η συμπεριφορά της και σε αγνόησε; Τότε συζήτα το με τον διευθυντή, ΟΚ, αλλά αυτό είναι δεν έχει σχέση με το κέντρο, τη λογοθεραπεία κλπ., έχει;

Θέλω να πω, αν υπάρχει μαθησιακή δυσκολία, που ακόμα δεν το ξέρουμε γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η αξιολόγηση, το παιδί θα χρειαστεί ειδική βοήθεια για το σχολείο, άσχετα από τον δάσκαλο που θα έχει, άσχετα από τα παιδιά στην τάξη, το σχολείο κλπ. Αυτό δεν θέλεις να το γνωρίζεις;

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο εύκολο να δημιουργηθεί τμήμα ένταξης σε ένα σχολείο μέσα στη μέση της χρονιάς, ούτε στέλνουν αβασάνιστα ένα παιδί σε τμήμα ένταξης, ακριβώς επειδή είναι περιορισμένες οι θέσεις, οι πολύ δύσκολες περιπτώσεις πηγαίνουν εκεί.

Ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις με τον Σχολ. Σύμβουλο της περιοχής σου για να στο εξηγἠσει καλύτερα από εμένα. Σε κάθε περίπτωση το θέμα με τη δασκάλα είναι δεύτερο σε σχέση με την αξιολόγηση του παιδιού, έτσι δεν είναι;

 

Πλεον δεν εμπιστευομαι τα λεγομενα της δασκαλας και δεν θελω να βαλω σε τετοια διαδικασια την μικρη....Περασαμε απο την λογοθεραπευτρια και μας ειπε για το ξ οτι δεν το λεει σωστα και οτι δεν βγαζει ακριβως την περιληψη απο το κειμενο....Το ολο προβλημα ξεκινησε απο την δασκαλα που πλεον δεν την πιστευω...Την πονηραδα και την ειρωνια δεν την αντεχω...

Μαθησιακα το παιδι δεν εχει προβλημα ....

 

Παντως σε ευχαριστω για το διαλογο που εχουμε αλλα μαλλον πρεπει να ηρεμησω λιγο...:):D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Εχουμε ενα αγορακι 7 ετων με ΔΕΠΥ, κανει λογο/εργο/ειδ.παιδ. εδω και 4 χρονια (ηταν σχεδον 3 οταν καταλαβαμε οτι κατι δεν παει σωστα) εχει σαφη βελτιωση, επανελαβε και το νηπιαγωγειο και τωρα ειμαστε στην Α Δημοτικου! Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι η διασπαση του μοιαζει σαν να αυξανεται μερα με την μερα.Η δασκαλα (εχει εξαιρετικη δασκαλα και με γνωσεις στο θεμα και διαθεση να βοηθησει) χαρακτηριστικα μου ειπε: "απο το ξεκινημα της χρονιας ειχαμε διαστηματα διασπασης την ωρα του μαθηματος ενω εδω και 20 μερες εχουμε μονιμη διασπαση με διαστηματα συγκεντρωσης".Επισης βγαζει πολλη ενταση στο διαλλειμα με φωνες τρεξιματα σπρωξιματα περισσοτερο απο τα αλλα παιδια. Απο το κεντρο που παει μας προτεινε ο παιδοψυχιατρος φαρμακα (στα οποια ειμαστε αντιθετοι) με σκοπο να ηρεμησει και να αποδωσει και καλυτερα στο σχολειο.Εψαξα λιγο το θεμα της ομοιοπαθητικης και μου φανηκε πολυ ενθαρρυντικο ως προς τα αποτελεσματα που εχει σε σχεση με την ασφαλεια των σκευασματων που προτεινει.Υπαρχει καποιος που να εχει αποψη ή εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα:?: Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, θα προτιμούσα κι εγώ την ομοιοπαθητική από τα φάρμακα, αλλά σε συνδυασμό με ένα καλό πρόγραμμα εκπαιδευτικής παρέμβασης, όχι μόνη της. Η ομοιοπαθητική είναι εναλλακτική ιατρική και μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις όπου αποτυγχάνει η κλασική ιατρική, αλλά δεν είναι πανάκεια. Σίγουρα θα βοηθήσει τον οργανισμό να λειτουργήσει καλύτερα και επομένως πιο ήρεμα και συγκεντρωμένα, αλλά ως ποιό βαθμό θα γίνει αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...

Έχετε την τύχη να έχετε μια δασκάλα πολύ συνεργάσιμη και που παρακολουθεί προσεκτικά το παιδί. Ξεκινήστε λοιπόν με την ομοιοπαθητική, κάνοντας παράλληλα τις συνεδρίες που χρειάζεται για να μην έχει κενά στο σχολείο και βλέποντας και κάνοντας.

Επεξεργάστηκαν by mariazil
ορθογραφικός έλεγχος
Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου mariazil, ειμαι σιγουρη οτι αποκλειεται να διαβασες το αρθρο που παρεθεσες.

Απ'ότι διαβαζω απο τα γραφομενα σου κατα καιρους εχεις ενα ευρυ πεδιο γνωσης στο αντικειμενο και σιγουρα αποκλειεται να συμφωνεις με το συγκεκριμενο αρθρο.

Το ιντερνετ ειναι σημαντικη πηγη πληροφορησης αλλα και παραπληροφορησης. Εκτος του οτι βριθει ανακριβειών γραφει και απιστευτα πραγματα πχ. οτι τα παιδια με ΔΕΠΥ εχουν ταση για κλεπτομανια ή οτι η ΔΕΠΥ ειναι νοητικη και συναισθηματικη διαταραχη.

Το κειμενο ειναι απαραδεκτο και νομιζω οτι θα επρεπε να αποσυρθει επειδη αποτελει κειμενο εντελως παραπλανητικο και αντιεπιστημονικο σε σχεση με τις αποψεις που παρουσιαζει για τη ΔΕΠΥ. Ευχαριστω πολύ. Με εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή μου kel:), σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και να πω εδώ ότι ειλικρινά δεν είχα καμμία πρόθεση να παραπληροφορήσω... νομίζω δε ότι ούτε παραπληροφορήθηκα. Το άρθρο το έχω διαβάσει και θα σου πω πως το αντιλήφθηκα εγώ:

Είναι ένα άρθρο που αφορά 2 συγκεκριμένες περιπτώσεις παιδιών που, μεταξύ άλλων, παρουσιάζουν ΔΕΠΥ. Δεν συμπεραίνεται πουθενά ότι τα υπερκινητικά παιδιά ανεξαιρέτως έχουν τάση για κλεπτομανία, το συγκεκριμένο παιδάκι είχε και αυτό το θέμα και αναφέρεται ως άλλο ένα χαρακτηριστικό της συμπεριφοράς του. (αυτού του είδους τα άρθρα βασίζονται σε σημειώσεις των γιατρών που περιλαμβάνονται στο ιστορικό των ασθενών και παρουσιάζονται με την συγκατάθεσή τους, συμπεριλαμβάνουνοποιασδήποτε φύσης συμπτώματα, γιατί βλέπουν τον ασθενή ολιστικά. Γι αυτό και ο τρόπος γραφής, ύφος, γλώσσα κλπ είναι εντελώς διαφορετικά...)

Επίσης 2 παιδιά δεν είναι ικανό δείγμα για να πειστούμε ότι όλες οι περιπτώσεις ΔΕΠΥ θα είχαν βελτίωση μόνο με αυτό τον τρόπο.

Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις που έχεις, τις οποίες σε μεγάλο βαθμό και συμμερίζομαι, αν πρόσεξες έχω γράψει παραπάνω ότι δεν είναι πανάκεια. Επίσης η ΔΕΠΥ δεν είναι γρίπη, βρογχίτιδα, μαγουλάδες, παίρνω ένα χάπι και πέρασε! Η πρόθεσή μου δεν ήταν να πείσω την μητέρα να καταφύγει στην ομοιοπαθητική, ούτε είπα ότι συμφωνώ με το άρθρο. Το παρέθεσα για να το διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματά της χωρίς ακριβώς να την επηρεάσω εγώ, που δεν είμαι και γιατρός, έτσι;

Επειδή όμως μιλάμε εδώ για την προσπάθεια να ηρεμήσει το παιδί σε βαθμό που το πρόγραμμα παρέμβασης να έχει κάποια αποτελέσματα κι επειδή τα φάρμακα που δίνονται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι επιβαρυντικά για τον οργανισμό, έχουν πιστεύω οι γονείς το δικαίωμα, αν θέλουν, να στραφούν σε πρώτη φάση σε μια άλλη λύση και να προσπαθήσουν και αυτό για ένα χρονικό διάστημα και αναλόγως να πάρουν τις αποφάσεις τους. Μπορεί να είμαι λάθος. Αλλά αυτό ήταν ακριβώς το σκεπτικό μου. :)

Η εκτίμηση είναι αμοιβαία:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...