Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΣΧΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ


Kate2

Recommended Posts

Σκεφτόμαστε να πάμε φέτος Κέρκυρα το Πάσχα με τον άντρα μου και τα πιτσιρίκια για αλλαγή. Έχει πάει κανείς Πάσχα εκει? Είναι καλά? που αξιζει να μείνεις? Κέντρο ή έξω? Πείτε μου please, όποιος/α έχει εμπειρία.... καθότι ο χρόνος πιέζει... :roll::roll::P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Καθότι έχουμε έρωτα με το νησί και εγώ και ο σύζυγος και πάμε τακτικά θα σου πω ότι το Πάσχα στην Κέρκυρα είναι καταπληκτικό αλλά έχει πάρα μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο, σε σημείο που δεν μπορείς να κινηθείς, και απλά πας με το ρεύμα, η απίστευτη λαοθάλασσα, δεν ξέρω τι ηλικία έχουν τα πιτσιρίκια σου αλλά αν είναι πολύ μικρά εγώ θα το ξανα-σκεφτόμουν.

 

Για διαμονή κέντρο καθώς όλα εκεί συμβαίνουν, Μεγ. Παρασκευή οι επιτάφιοι, Μεγ. Σάββατο πρωί η περιφορά του Αγίου και τα κανάτια στο Liston, η Ανάσταση επίσης στην επάνω πλατεία. Οι μετακινήσεις εκτός πόλης αξίζουν αλλά το Parking μετά θα είναι ένα στοίχημα. Επίσης, αν θέλεις να δεις τα παραπάνω και είσαι εκτός κέντρου θα χρειαστεί να πας πολύ νωρίτερα για να πετύχεις καλό πόστο. Για τα κανάτια εμείς είχαμε στηθεί στο Πεντοφάναρο από τις 8:30 για να τα δούμε στις 11:00.

Έχε υπόψιν ότι όλα τα ξενοδοχεία στην Κέρκυρα χρεώνουν high season για το Πάσχα.

 

Επίσης, θέμα στην Κέρκυρα είναι ο καιρός, να μην βρέχει.

 

Γενικότερα είχαμε περάσει πάρα πολύ καλά αλλά είμασταν παρέα χωρίς παιδιά, ξέραμε πως να κινηθούμε και που να παρκάρουμε ώστε να είμαστε κοντά στην πόλη αλλά και να βγούμε από αυτήν χωρίς πολύ ταλαιπωρία, ο καιρός ήταν σχεδόν καλοκαιρινός.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες. Η αλήθεια είναι ότι τα μικρα μου είναι μικρα..... 1,5 και 2,5 ετών περίπου. Ξενοδοχείο στο κέντρο δεν βλέπω καθότι όλα ήδη δεν έχουν δωμάτια... Θα δείξει... Ελπίζω να μην το μετανιώσουμε μετά...

Link to comment
Share on other sites

Kate2, θα πρότεινα να αποφύγεις την Κέρκυρα, τα ζουζουνάκια σου είναι μικρά για τέτοια εμπειρία και ο σκοπός είναι να το ευχαριστηθείτε και όχι να ταλαιπωρηθείτε.

 

Προτιμότερο να την επισκεφτείς το καλοκαίρι και με χαρά να σου δώσω ότι πληροφορία θέλεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήγαμε Κέρκυρα φέτος το καλοκαίρι και ένα Πάσχα πριν 3 χρόνια...τέλειο νησί!!!μιλάμε το ερωτεύτηκα!!απλά βρίσκω πως τα παιδιά είναι ακόμα μικρούλια...θα ταλαιπωρηθείτε και για να πάτε (πολλές ώρες ταξιδι) αλλά και μέσα στον πανικό που θα γίνεται θα τα ψάχνεις !!!για να παρκάρεις πρέπει να πας σίγουρα πολύ νωρίς ώστε να καταφέρεις να αφήσεις το αυτοκίνητο στο δημοτικό πάρκινγκ και σίγουρα να σας κάτσει να είναι και ωραίος ο καιρός καθώς όταν είχαμε πάει εμείς έβρεχε συνέχεια.Αν βρεις να μείνεις στο κέντρο θα είσαι τυχερή καθώς θα γλιτώσεις τα πολλά πολλά με τις μετακινήσεις αλλά εμείς όσες φορές είχαμε πάει έχουμε μείνει στην Παλαιοκαστρίτσα που είναι πολύ όμορφη τοποθεσία ειδικά το καλοκαίρι!!!!(villa fiorita την μία φορά και την δεύτερη στο hotel palaiokastritsa).Καλά να περάσετε πάντως αν πάτε!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύγια τις πληροφορίες. Ευτυχώς με πολύ προσπάθεια βρήκα ξενοδοχείο κέντρο.... Θα πάμε από Μ.Πέμπτη γιατι την Παρασκευή μαλλον θα γίνεται χαμός και ο Θεός βοηθός... Ερώτηση... Επειδή δεν έχω ξαναπάει Πάσχα κάπου αλλού εκτος από δικό μας σπίτι ή συγγενών, ξέρει καμιά αν υπάρχει κάτι χαρακτηριστικό για φαγητό Πασχαλινό στην Κέρκυρα? Δηλαδή το βράδυ μετά την Ανάσταση τί τρωνε εκεϊ? μαγειρίτσα? ΄΄η Την Κυριακή αν δεν ψήσεις τί κανεις? ψιλοπερίεργα μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

καταγομαι απο κερκυρα και πηγαινω καθε χρονο το πασχα.

ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ και ΤΕΛΕΙΑ.τωρα τα αρνητικα, με τοσο μικρα παιδια φανταζομαι οτι θα εχεισ καροτσια. επειδη το εχω δοκιμασει το σπορ, σε προειδοποιω οτι προκειται για very extreme sport., λογω της κοσμοσυροης.

 

Φαγητο τα μεγαλα ξενοδοχεια στα πακετα διακοπων περιλαμβανουν ανα στασιμο δειπνο και σουβλισμα αρνιων. διαφορατικα τα περισσοτερα εστιατορια ειναι κλειστα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα!μήπώς κάποια κοπέλα είναι απο Κέρκυρα να μου δώσει πληροφορίες για φαγητό (όχι τουριστικά αλλά εκει που θα πήγαινε και ένας ντόπιος) και για καφέ;αν τώρα δεν βαριέται να μου γράψει και για τα δρώμενα εκεί το Πάσχα πολύ θα με εξυπηρετούσε:-)

Link to comment
Share on other sites

Για φαγητό στον Τρύπα στους Κυνοπιάστες ή στον Ποντή στο δρόμο προς Αχίλλειον. - ρώτα τους ντόπιους θα σου πουν πώς πας - Για μες στην πόλη έχει κανα δυο καλά Ιταλικά αλλά δεν θυμάμαι ονόματα.για καφέ Εν Πλω στο Φαληράκι - καταπληκτικό καφέ πάνω στο κύμα - ή στο Ακταίον μες στην πόλη κ τα δυο. Η στα καφέ που έχει στο Παλιό κ στο Νέο Φρούρειο. Επίσης αξίζει το καφέ στον λόφο του Κάιζερ στον Πέλεκα - έχει ωραία θέα.Αυτά.... καλά να περάσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.Μέσα στην πόλη υπάρχει κάποιο καλό μέρος για φαγητό; (όχι τουριστικό).Επίσης μπότηδες απο που μπορώ να αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μια μέρα που έβρεχε φάγαμε και στον Μουρμούρη λίγο πιο έξω από το καινούριο λιμάνι στον κεντρικό δρόμο προς Γουβιά. Έχει ένα μικρό παιδότοπο μέσα στο μαγαζί. Πολύ ωραία πίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...