Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Ναι, είναι λογικό να υπάρχει αύξηση... Ανάλογα με την τιμή που θα μπεις στην Α γυμνασίου θα συνεχίσεις και τις υπόλοιπες τάξεις με ένα πολύ μικρό ποσοστο αύξησης (όπως γινεταί στο δημοτικό δηλαδή). Στην Α γυμνασίου μπαίνεις σε άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης και όλα τα δεδομένα είναι διαφορετικά... Αλλά για πόσο μεγάλη αύξηση μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι, είναι λογικό να υπάρχει αύξηση... Ανάλογα με την τιμή που θα μπεις στην Α γυμνασίου θα συνεχίσεις και τις υπόλοιπες τάξεις με ένα πολύ μικρό ποσοστο αύξησης (όπως γινεταί στο δημοτικό δηλαδή). Στην Α γυμνασίου μπαίνεις σε άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης και όλα τα δεδομένα είναι διαφορετικά... Αλλά για πόσο μεγάλη αύξηση μιλάμε;

΄

 

ΣΤ' ΤΑΞΗ: 450

Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:500

Πώς το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω και εγω καταλαβει σωστα το συστημα παει ως εξης..Αναμεσα σε δυο διαφορετικες βαθμιδες εκπαιδευσης το ιδιωτικο σχολειο μπορει να κανει οτι αυξηση θελει...ετσι παρατηρειται σε αρκετα ιδιωτικα σημαντικη αυξηση διδακτρων απο το νηπαιγωγειο στηο δημοτικο και απο το δημοτικο στο γυμνασιο ...η αυξηση που αναφερει barbie2000 ειναι λογικη...Απο την αλλη αυτο που λεει η ισμηνη νομιζω οτι συμβαινει λογω της εντολης του υπουργειου για την μη αυξηση των διαδακτρων των ιδιωτικων ετησιως...πχ στο αρσακειο με τιμες περυσινες η α ταξη του δημοτικου ηταν 6750 και η β 6509 ..αυτο ομως συμβαινει λογω της εντολης του υπουργειου ...αν αρθει αυτη η εντολη (που δεν νομιζω) μπορει να υπαρξει σημαντικη αυξηση απο χρονια σε χρονια (λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εχω και εγω καταλαβει σωστα το συστημα παει ως εξης..Αναμεσα σε δυο διαφορετικες βαθμιδες εκπαιδευσης το ιδιωτικο σχολειο μπορει να κανει οτι αυξηση θελει...ετσι παρατηρειται σε αρκετα ιδιωτικα σημαντικη αυξηση διδακτρων απο το νηπαιγωγειο στηο δημοτικο και απο το δημοτικο στο γυμνασιο ...η αυξηση που αναφερει barbie2000 ειναι λογικη...Απο την αλλη αυτο που λεει η ισμηνη νομιζω οτι συμβαινει λογω της εντολης του υπουργειου για την μη αυξηση των διαδακτρων των ιδιωτικων ετησιως...πχ στο αρσακειο με τιμες περυσινες η α ταξη του δημοτικου ηταν 6750 και η β 6509 ..αυτο ομως συμβαινει λογω της εντολης του υπουργειου ...αν αρθει αυτη η εντολη (που δεν νομιζω) μπορει να υπαρξει σημαντικη αυξηση απο χρονια σε χρονια (λεμε τωρα)

 

Aκριβώς έτσι! Και σε μας τα 2 τελευταία χρόνια (λόγω της εντολής για μηδενικές αυξήσεις) έχουμε συνεχώς μειώσεις! Απλά πρέπει όταν το παιδί πάει στην Ε' δημ. για παράδειγμα να πληρώσει την τιμή που πλήρωνε η περυσινή πέμπτη (δηλ. λιγότερα από την Δ'δημ.) αφού τα παιδιά που πήγαιναν πέρυσι πέμπτη είχαν μπει με μικρότερη αύξηση στην Α'δημ. και συνέχισαν μετά με αυξήσεις. Το παιδί όμως που τώρα είναι στην τετάρτη, είχε μπει στην Α΄δημ. με μεγαλύτερη τιμή (από το παιδί που τώρα πάει πέμπτη), οπότε θα πρέπει να ακολουθήσει πλέον την τιμή που ισχύει για την πέμπτη δηλ. μικρότερη από αυτά που έδινε ως τώρα. Ετσι κάθε χρόνο εμφανίζεται μείωση.

Στο Γυμνάσιο βέβαια είναι διαφορετική η αρχική "τιμή εκκίνησης" αλλά και πάλι ό,τι ίσχυε για τα περυσινά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη αφορά το ακούω.....

Κι όμως ισχύει. Στο δικό μας σχολείο, ανάμεσα στην πράτη και την έκτη δημοτικού υπάρχει περίπου 20% μείωση. Μετά στο γυμνάσιο ξανααρχίζουν από τις τιμές της πρώτης δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι για τον μικρό μου το ΔΕΛΑΣΑΛ. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει καλά η κακά. Μια μαμά που γνώρισα όλα καλά τα έλεγε, αλλά δεν την ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συνεχίζω το θέμα για να μας που οι μαμάδες που έκαναν τον περασμένο χρόνο τις επιλογές τους για σχολείο τις εντυπώσεις τους.

 

Έμειναν ευχαριστημένες;

Ήταν τα σχολεία όπως τα περίμεναν;

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι για τον μικρό μου το ΔΕΛΑΣΑΛ. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει καλά η κακά. Μια μαμά που γνώρισα όλα καλά τα έλεγε, αλλά δεν την ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη.

 

λες για το δελασαλ θεσσαλονικη να υποθεσω ετσι?

ενας φιλος μου πηγε εκει γ γυμνασιου-1 λυκειου.δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος,γυρισε στο αρχικο του σχολειο μετα απ αυτες τις 2 χρονιες.οι λογοι ηταν αφενος υπερβολικη κατ εκεινον προσκολληση στα γαλλικα και αφετερου σαν επιπεδο εκαπιδευσης δεν τον ικαονοποοιουσε(ο φιλος μου ειχε βλεψεις για νομικη,οπου και περασε)

 

οπως και να χει κοριτσια,οταν ψαχνεται για ιδιωτικα,συστηνω να κοιτατε 1.ποια δινουν δινατοτητα για υποτροφια στο τελος του δημοτικου(μπορει το παιδι να παρακολουθησει δωρεαν ολο το γυμνασιο λυκειο αν τα καταφερει) 2.ποια στελνουν παιδια με συνεργασιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου στην γ λυκειου.

Link to comment
Share on other sites

1.ποια δινουν δινατοτητα για υποτροφια στο τελος του δημοτικου(μπορει το παιδι να παρακολουθησει δωρεαν ολο το γυμνασιο λυκειο αν τα καταφερει) 2.ποια στελνουν παιδια με συνεργασιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου στην γ λυκειου.

 

 

Δηλαδή να δω στην πρώτη δημοτικού, αν το παιδί θα πάρει υποτροφία στο γυμνάσιο? Μεγάλο άγχος για το παιδί, αν επιλέξω στολείο με αυτό το κριτήριο. Άλλωστε τα σχολείο που ξέρω δίνουν τέτοιες υποτροφίες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Το δεύτερο κριτήριό σου δεν το κατάλαβα καθόλου. Στην τρίτη λυκείου (ετών 16) να πάει το παιδί στο εξωτερικό? Ή μετά να μπει κατευθείαν σε συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο?

Μπορείς να το διευκρινίσεις?

Link to comment
Share on other sites

δε λεω να δεις αν το παιδι θα παρει την υποτροφια στο γυμνασιο αλλα γιατι να μην εχει κι αυτη την επιλογη αν σου βγει διαβαστερο?:-)

επιπλεον υπαρχουν και ιδιωτικα που παιρνουν με υποτροφια παιδια που ανηκουν σε αθλητικες ομαδες(για να δημιουργησουν καλη σχολικη ομαδα),ακομα και ωδεια.γιατι να μην εχει αυτη την ευκαιρια αν εχει αθλητικο πνευμα η μουσικο πνευμα?

σιγουρα παιρνουν υποτροφους απο οποιο δημοτικο και να ηρθε το παιδακι αλλα σιγουρα απο το δικο τους εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες.

για τα συνεργαζομενα πανεπιστημια εννοω το εξης.τελειωνοντας τα παιδια το σχολειο και με βαση τους βαθμους των πανελλαδικων της γ λυκειου + τους ενδοσχολικους βαθμους, καποια ιδιωτικα παρεχουν τη δυνατοτητα φοιτησης σε πανεπιστημια του εξωτερικου.εχουν συναψει συμφωνιες μ αυτα και στελνουν εκει τους πρωτους αποφοιτους τους(κατ επιλογην παντα).κι οταν λεω καποια πανεπιστημια,μιλαω για φημισμενα ονοματα,ακομα και ΜΙΤ.τη διαδικασια δεν τη γνωριζω ακριβως,ισως δηλαδη να περιλαμβανει και καποια αλλη εξεταση αλλα το σιγουρο ειναι οτι γινοταν μεσω της συμφωνιας του σχολειου.το δικο μου σχολειο δεν ειχε τετοιες συμφωνιες.το πως ειχα λυσσαξει οταν εβλεπα τα παιδια του αλλου ιδιωτικου που οι γονεις μου ειχαν απορριψει να πηγαινουν εκει..ας μη το θυμαμαι.1 χρονο τους ελεγα οτι κατεστρεψαν το μελλον μου.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι πολύ ενδιαφέρον. Απλά εγώ δεν ξέρω κανένα ιδιωτικό σχολείο που να συνεργάζεται με πανεπιστήμιο, πολύ περισσότερο με το ΜΙΤ. Υποθέτω ότι θα ήταν το πρώτο που θα έλεγαν στους γονείς. Αν έχεις υπόψη σου κάποιο συγκεκριμένο σχολείο, πες μου, έστω και με πμ, αν δεν θέλεις να κάνει διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τα συνεργαζομενα πανεπιστημια εννοω το εξης.τελειωνοντας τα παιδια το σχολειο και με βαση τους βαθμους των πανελλαδικων της γ λυκειου + τους ενδοσχολικους βαθμους, καποια ιδιωτικα παρεχουν τη δυνατοτητα φοιτησης σε πανεπιστημια του εξωτερικου.εχουν συναψει συμφωνιες μ αυτα και στελνουν εκει τους πρωτους αποφοιτους τους(κατ επιλογην παντα).κι οταν λεω καποια πανεπιστημια,μιλαω για φημισμενα ονοματα,ακομα και ΜΙΤ.τη διαδικασια δεν τη γνωριζω ακριβως,ισως δηλαδη να περιλαμβανει και καποια αλλη εξεταση αλλα το σιγουρο ειναι οτι γινοταν μεσω της συμφωνιας του σχολειου.

 

Δεν ξέρω που την βρήκες την σιγουριά - και δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τα αγγλικά πανεπιστήμια για την ένταξη αλλά θα σου πω με σιγουριά ότι

κανένα σοβαρό πανεπιστημιο Αγγλίας ή Αμερικής δεν κάνει τετοιες συμφωνίες δεν το χει ανάγκη, εχει χιλιάδες αιτητές που το παρακαλούνε, μπορεί να διαλέξει τους καλύτερους από αυτούς που θα το προτίμησουν.

 

Τώρα πως διαλέγει τους καλύτερους? Για τα Παν. Αμερικής θα σου πω ότι βασίζεται σε πολλά, μεταξύ άλλων βαθμολογίες σε standarised tests (όχι μονο TOEFL/SAT αλλά και θεματικά τα οποία δεν τα ζητάνε αλλά βοηθάνε πολύ), τον βαθμό, το class rank, τι είδους σχολείο τελίωσες (προτιμάνε να έχεις IB αλλά περνουνε και χωρίς - αν εχεις τα θεματικά τεστ το αντισταθμίζεις, τις συστατικές , την φήμη του σχολείου και πολλά άλλα.

Αυτό το τελευταίο είναι κάτι που ίσως δίνει την εντύπωση ότι προτιμάνε από ένα σχολείο. Στην ουσία όμως, επειδή δεν εχουν γνώση των ξένων σχολείων και του επιπέδου τους και ειδικότερα αν δεν έχουν IB, τους επηρεάζει θετικά ή αρνητικά ενδεχομένως η πορεία που είχαν ξένοι φοιτητές στο πανεπιστήμιο που προέρχονται από το ίδιο σχολείο.

Με λίγα λόγια ένα σχολείο μπορεί να δημιουργήσει και καλή και κακή φήμη έξω.

 

Τώρα δεν υποτιμώ το σχολεία της Ελλάδας αλλά το MIT δεν κάνει συμφωνίες με κανένα σχολείο - ούτε με τα πιο elit της Αμερικής - σίγουρα δεν εχει ανάγκη να κανει με της Ελλάδας...

Link to comment
Share on other sites

λες για το δελασαλ θεσσαλονικη να υποθεσω ετσι?

ενας φιλος μου πηγε εκει γ γυμνασιου-1 λυκειου.δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενος,γυρισε στο αρχικο του σχολειο μετα απ αυτες τις 2 χρονιες.οι λογοι ηταν αφενος υπερβολικη κατ εκεινον προσκολληση στα γαλλικα και αφετερου σαν επιπεδο εκαπιδευσης δεν τον ικαονοποοιουσε(ο φιλος μου ειχε βλεψεις για νομικη,οπου και περασε)

 

οπως και να χει κοριτσια,οταν ψαχνεται για ιδιωτικα,συστηνω να κοιτατε 1.ποια δινουν δινατοτητα για υποτροφια στο τελος του δημοτικου(μπορει το παιδι να παρακολουθησει δωρεαν ολο το γυμνασιο λυκειο αν τα καταφερει) 2.ποια στελνουν παιδια με συνεργασιες σε πανεπιστημια του εξωτερικου στην γ λυκειου.

 

Καταρχήν να σας χαιρετήσω καθώς είμαι καινούρια μανούλα στο forum!

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για όσα έχω ακούσει για ιδιωτικά σχολεία γιατί κι εγώ ψάχνομαι... Έχω δύο παιδάκια το ένα θα πάει Α' δημοτικού και το άλλο προνήπια!

Για το Δελασάλ ξέρω από τον ξάδερφό μου που είχε το γιο του εκεί... Τον πήρε κακήν κακώς. Τώρα τον έχει στα Εκπαιδευτήρια Ανδρεάδη όπου κατέληξε μετά από πολλή έρευνα...

Είναι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το εκπαιδευτικό προσωπικό που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό! Γιατί ο μαθητής πρέπει πρώτα να αγαπήσει τη δασκάλα του!

Όσο για το Νηπιαγωγείο τους. Επισκέφθηκα τους χώρους και μου άρεσαν πολύ! Καθαροί, φωτεινοί και καινούριοι...

 

Τέλος, να πω ότι δε συμφωνώ πως πρέπει το κριτήριο επιλογής ενός Δημοτικού σχολείου να είναι η υποτροφία στο γυμνάσιο ή η συνέχεια στο εξωτερικό. Αν το παιδί πάρει καλές βάσεις από το ΔΗμοτικό, μπορεί σε οποιοδήποτε Γυμνάσιο να κερδίσει κάποια υποτροφία. Άλλωστε, όλοι από εξετάσεις τα περνάνε. Και για το προγράμματα τα λεγόμενα I.B. που αφορούν το εξωτερικό... Έχουμε καιρό μπροστά!!! Ακόμη τώρα θα ξεκινήσουμε να γράφουμε και να διαβάζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! :P

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στέλνει κάποιος το παιδάκι του στη Εκπαιδευτική Αναγέννηση, στις Αφίδνες. Μετακομίσαμε πρόσφατα στην περιοχή και έγραψα εκεί το γιο μου μιας και είναι αρκετά κοντά και μου έκανε και καλή εντύπωση. Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες, θα το εκτιμούσα αν τις μοιραζόταν μαζί μου.

 

Ευχαριστώωω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
γεια σας! θελω μονο να ενημερωσω Για το Ιταλικο Σχολειο γιατι κι εγω εδω εψαχνα για πληροφοριες.Τελικα εγραψα τα παιδια μου 2,5 και 6 στον παιδικο σταθμο και το δημοτικο σχολειο...στο ιταλικο που δεν μιλουν τη γλωσσα και ξεκινουν απο το μηδεν:P ! κοστος δημοτικου 500ε το χρονο παιδικου 1500 ε θεωρώ πως ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρια σε σχεση με ολα τα υπολοιπα ιδωτικα σχολεια και παρεχει πολλες μελλοντικες ευκαιριες στα παιδια μας...σχολικο συννενοουνται μεταξυ τους να βαλλουν οι γονεις...εγς παντως θα τα πηγαινω η ιδια απο φαληρο κι ας ξυπναω νωρις...ολα για το μελλον τους τα κανουμε αλλωστε ! καντε ενα τηλεφωνο οποια θελει περισσοτερες πληροφοριες..2102282720 Ηθελα να το μοιραστώ μαζι σας γιατι σ αυτο το φορουμ βρηκα και τον τελειο παιδικο ιδιωτικο Μάρη Ρετζέπη που πηγε ο μεγαλος μου ! :)

 

Δεν σε ενοχλεί που δεν θα έχουν τα παιδιά ελληνική παιδεία? Δηλαδή θα μεγαλώσουν σαν Ιταλάκια. Θα μάθουν την ιταλική ιστορία, την ιταλική λογοτεχνία κλπ κλπ. Και μετά θα πρέπει, αν θέλουν να σπουδάσουν, να σπουδάσουν στην Ιταλία? Θέλω να πω ότι τα σχολεία αυτά (υπάρχει και το αντίστοιχο γαλλικό και γερμανικό) ακολουθούν το ιταλικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, είχαν δημιουργηθεί για ιταλούς αλλά τώρα με την κρίση (συγκεκριμένα από το 2010) δέχονται και ελληνάκια. Γιατί όμως κάποιος να θέλει το παιδί του να μεγαλώσει σαν ιταλάκι, γαλλάκι, γερμανάκι? Εκτός αν υπάρχει σύνδεσμος με το ξένο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Γονεις αν αποφασισετε να γραψετε τα βλασταρακια σας στην σχολη ******* τα ματια σας 14 και μην παραλειψετε τις συχνες απροειδοποιητες επισκεψεις ειδικα αν προκειτε για μικρουλια που δεν εχουν την δυνατοτητα να σας πουν πως περνανε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις ξεκίνησε η μικρή μου νηπιαγωγείο στο συγκεκριμένο σχολείο. Υπάρχει κάποια μαμά που να στέλνει εκεί τα παιδιά της για να με κατατοπίει λίγο? Για αρχή βέβαια μια χαρά μου φαίνονται τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καταρχας καλημερα σε ολες και ολους.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια η καποιος στα ιδιωτικα σχολεια κατα την διαρκεια των διακοπων χριστουγεννων και πασχα και στην εναρξη της σχολικης χρονιας τον σεπτεμβριο αν πρεπει να πληρωνεται ολοκληρος ο μηνας απο την στιγμη που σχεδον ενα δεκαπενθημερο δεν γινονται μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλημερα σε ολες και ολους.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια η καποιος στα ιδιωτικα σχολεια κατα την διαρκεια των διακοπων χριστουγεννων και πασχα και στην εναρξη της σχολικης χρονιας τον σεπτεμβριο αν πρεπει να πληρωνεται ολοκληρος ο μηνας απο την στιγμη που σχεδον ενα δεκαπενθημερο δεν γινονται μαθηματα.

 

Καλημέρα!

Τα παιδιά μου δεν πάνε σε ιδιωτικό, αλλά πήγαιναν σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι μας έδινα μια συνολική τιμή για το χρόνο, οπότε το μοιράζαμε στους μήνες αναλόγως. Δεν έχει να κάνει με τις διακοπές των σχολείων. Καλή σας χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλημερα σε ολες και ολους.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια η καποιος στα ιδιωτικα σχολεια κατα την διαρκεια των διακοπων χριστουγεννων και πασχα και στην εναρξη της σχολικης χρονιας τον σεπτεμβριο αν πρεπει να πληρωνεται ολοκληρος ο μηνας απο την στιγμη που σχεδον ενα δεκαπενθημερο δεν γινονται μαθηματα.

 

Αναλόγως το σχολείο πρέπει να είναι....γνωρίζω σχολεία που πλήρωνες και δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα.

 

Εγώ ξέρω (από το δικό μας) πως πληρώνουμε 10 μήνες, δηλ: Σεπτέμβριο-Ιούνιο.

 

Τα χρήματα τα πληρώνεις κάθε μήνα τις ημερομηνίες που έχεις συνεννοηθεί , συνήθως 1-10 κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

το ποσό ειναι ενιαιο για ολη τη χρονια. το σχολειο θελει ...τοσα ευρω για καθε παιδι. εαν θα πληρώσει ο γονιός σε μηνιαιες δόσεις, εαν θα πληρώσει σε τριμηνα ή ολο το ποσο ειναι στη συννενοηση γονιου-σχολειου. το συνολικο ποσό θα ειναι το ίδιο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...