Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.

Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.

 

Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, το αντίθετο! Πάντως ήδη από τα χρόνια τα δικά μου θυμάμαι κάναμε δώρα πάντα(κι εγω σε ιδιωτικό πήγαινα)..Πάντως στον συγκρκριμένο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ οικογενειακά και είναι και οι ίδιοι πολύ large στις παροχές τους..Οπότε το να πάρεις ένα αναμνηστικό δωράκι στις γιορτές (με 5-6€) στην δασκάλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..Είναι κίνηση αβρότητας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, το αντίθετο! Πάντως ήδη από τα χρόνια τα δικά μου θυμάμαι κάναμε δώρα πάντα(κι εγω σε ιδιωτικό πήγαινα)..Πάντως στον συγκρκριμένο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ οικογενειακά και είναι και οι ίδιοι πολύ large στις παροχές τους..Οπότε το να πάρεις ένα αναμνηστικό δωράκι στις γιορτές (με 5-6€) στην δασκάλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..Είναι κίνηση αβρότητας..

 

Για τον συγκεκριμένο σταθμό και τη συγκεκριμένη δασκάλα μια χαρά έκανες, δεν το συζητώ!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

mimika συμφωνω ειναι καθαρα προσωπικη κινηση κατι που θα εκανα σε οποιοδηποτε ατομο που εκτιμω σε καποια στιγμη

 

Συμφωνώ!

 

Με χαλάει το να καθιερώνεται σαν θεσμός.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

 

Με χαλάει το να καθιερώνεται σαν θεσμός.

 

 

Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα θα με χάλαγε αν έβλεπα να συμπεριφέρονται διαφορετικά σε ένα παιδάκι που δεν κάνει αυτή την κίνηση η μαμα του, ή να το περιμένουν..Προς το παρόν δεν έχω (ευτυχώς) αντιληφθεί κάτι τέτοιο και τα δωράκια τα κάνω επειδή θέλω και μπορώ (τουλάχιστον ακόμα, γιατί ομολογώ οτι το οικογενειακό μας budget για τέτοιες πολυτέλειες έχει πέσει στα τάρταρα!:-()

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας μαμαδες.

Εμενα η κορη μου τελειωνει τη δευτερα δημοτικου και ειχε την ιδια δασκαλα που ειχε και στην πρωτη.

Περσυ καναμε ενα ντοσιε οπου το καθε παιδι της ταξης ειχε γραψει κατι σαν εκθεση για τη δασκαλα του και μαζι μια φωτογραφια του η μια ζωγραφια του.Βαλαμε επισης καποιες φωτογραφιες των παιδιων με τη δασκαλα που ειχαμε, το βαλαμε σε ενα ωραιο κουτι και της το δωσαμε εκ μερους ολης της ταξης.

Της αρεσε παρα πολυ.

Φετος, που ειναι μαλλον η τελευταια χρονια που θα τους κανει μαθημα, θελω να της κανουμε παλι κατι συμβολικο αλλα δεν εχω συνεννοηθει ακομα με τις αλλες μαμαδες.

Εγραψα ομως σημερα κατι, και σκεφτομαι να το γραψει ενα παιδακι σ' ενα ωραιο χαρτονι και τα υπολοιπα παιδια να ζωγραφισουν κατι γυρω γυρω απο το κειμενο,να γραψουν το ονομα τους η ο,τι αλλο θελουν.

Λεω να γραψουμε το εξης..

 

Το πρωτο κουδουνι!!!!

Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!

Η καρδουλα χτυπα δυνατα....

Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.

Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!

Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....

Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

 

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...

Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

 

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...

Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

 

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....

Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

 

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

 

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!

Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

 

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...

Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

 

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....

Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

 

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

 

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!

Του χρονου θα παμε στην τριτη

Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

 

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,

στην ψυχη...και στην καρδια μας...

 

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!

Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

 

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

 

Ετσι καπως το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω σε τι μορφη να το δωσουμε.

Να το βαλουμε σε καδρακι?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?

Θα ηθελα την αποψη σας και τις ιδεες σας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ωραίο αλλά θα καταλάβει ότι το έγραψε μαμά. Ίσως μπορείς να ζητήσεις από κάθε παιδάκι να γράψει 2-3 προτασούλες για αυτό που εκείνο θέλει να πεί τις δασκάλας με το όνομα του και να το κάνεις ένα κολάζ. Πχ να τους δώσεις χαρτάκια σε σχήμα φύλλου / λουλουδιού να γράψουν ότι θέλουν πάνω και να σχηματίσετε μια εικόνα μετά ένα δέντρο ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαμαδες.

Εμενα η κορη μου τελειωνει τη δευτερα δημοτικου και ειχε την ιδια δασκαλα που ειχε και στην πρωτη.

Περσυ καναμε ενα ντοσιε οπου το καθε παιδι της ταξης ειχε γραψει κατι σαν εκθεση για τη δασκαλα του και μαζι μια φωτογραφια του η μια ζωγραφια του.Βαλαμε επισης καποιες φωτογραφιες των παιδιων με τη δασκαλα που ειχαμε, το βαλαμε σε ενα ωραιο κουτι και της το δωσαμε εκ μερους ολης της ταξης.

Της αρεσε παρα πολυ.

Φετος, που ειναι μαλλον η τελευταια χρονια που θα τους κανει μαθημα, θελω να της κανουμε παλι κατι συμβολικο αλλα δεν εχω συνεννοηθει ακομα με τις αλλες μαμαδες.

Εγραψα ομως σημερα κατι, και σκεφτομαι να το γραψει ενα παιδακι σ' ενα ωραιο χαρτονι και τα υπολοιπα παιδια να ζωγραφισουν κατι γυρω γυρω απο το κειμενο,να γραψουν το ονομα τους η ο,τι αλλο θελουν.

Λεω να γραψουμε το εξης..

 

Το πρωτο κουδουνι!!!!

Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!

Η καρδουλα χτυπα δυνατα....

Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.

Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!

Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....

Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

 

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...

Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

 

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...

Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

 

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....

Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

 

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

 

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!

Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

 

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...

Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

 

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....

Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

 

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

 

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!

Του χρονου θα παμε στην τριτη

Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

 

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,

στην ψυχη...και στην καρδια μας...

 

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!

Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

 

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

 

Ετσι καπως το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω σε τι μορφη να το δωσουμε.

Να το βαλουμε σε καδρακι?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?

Θα ηθελα την αποψη σας και τις ιδεες σας.

Ευχαριστω

 

Κορίτσι έβαλα τα κλάματα και δεν είναι το δικό μου τμήμα καν(είμαι νηπιαγωγός). Θα με συγκινούσε απίστευτα ένα τέτοιο δώρο. Βάλε τις φατσούλες τους οπωσδήποτε. ίσως το γράμμα στη μέση και γύρω γύρω σαν κορνίζα τις φωτογραφίες των παιδιών. Τέλειο είναι μπράβο σου!.

 

Jannis φανταστική ιδέα!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miriki, σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Η κορη μου αγαπαει πολυ τη δασκαλα της και προσπαθησα να εκφρασω αυτα που νομιζω οτι θα ηθελε να της πει αλλα λιγο πιο ...ποιητικα ας πουμε..

Χαιρομαι που σου αρεσε, ελπιζω ν' αρεσει και στη δασκαλα μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια!!!!

Να δω τωρα πως θα παρω φωτογραφιες των παιδιων.

Μαλλον θα παω στο σχολειο καμια μερα για να τα φωτογραφισω.

Αχ , δουλειες που ανοιγω....

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω οτι τα πιο όμορφα δώρα είναι αυτά που έχει φτιάξει το παιδί,πριν μερικά χρόνια είχα ένα παιδάκι με δυσλεξία,δύσκολη περίπτωση,στο τέλος μου είχε φτιάξει μια κάρτα με τα γράμματα του-ακόμα κλαίω οταν τη διαβάζω,επίσης μου έχουν χαρίσει κοχυλάκια και λουλούδια που έχουν μαζέψει μονα τους,κεικ που έφτιαξαν με τη μαμά,καδράκια με φωτογραφία μου την ώρα του μαθήματος,επίσης ένα παιδάκι μου είχε φέρει αυγά και χωριάτικο κοτόπουλο!!τυλιγμένο με χαρτί και κορδέλα!!ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με τα δώρα-δωράκια σε εκπαιδευτικούς. Να κάνεις κάποιο δώρο στο τέλος της συνεργασίας ως ένδειξη ικανοποίησης-ευχαριστησης είναι κάτι θεμιτό, αλλά όλα τα άλλα ενδιαμεσα ειναι απλώς "γλειψιμο" ( sorry δε βρήκα πιο light λέξη).

Πολύ φοβάμαι μην καταντήσουν και οι εκπαιδευτικοι σαν καποιους γιατρους που χωρις φακελακι δε σε κοιτάνε...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις δίκιο,ενα δωρακι δείχνει τη σκέψη και την αγάπη του παιδιού,και εμένα δεν μου αρέσει να μου κάνουν δώρα,ντρέπομαι και νιώθω άσχημα,αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ γλύψιμο,άλλωστε κάνω ιδιαίτερα οπότε δεν υπάρχει και λόγος.Επίσης κανένας σοβαρός εκπαιδευτικός δεν το θεωρεί "φακελάκι" και αγαπάει όλα τα παιδιά το ίδιο,πιο σωστά το θέτεις ως ένδειξη ικανοποίησης-ευχαριστησης.Πριν μερικά χρόνια έκανα μάθημα σε ενα παιδάκι 11 ετών,ήταν το τελευταίο μου μάθημα αργά το μεσημέρι και επειδή η μαμά του έλειπε στη δουλειά του ζέσταινα το φαγάκι του που ήταν στο ψυγείο και του έκανα παρέα να φάει ή κάποιες φορές του έλεγα να τακτοποιήσουμε το δωμάτιο του να το δει η μαμά καθαρό,εννοείται οτι το έκανα απο ευχαρίστηση και χωρίς χρήματα,το αγοράκι αυτό όποτε έβλεπα λουλούδια έκοβε και μου το έδινε στο μάθημα,αυτό εγώ το λέω αγάπη και σε καμμια περίπτωση "γλύψιμο"!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις δίκιο,ενα δωρακι δείχνει τη σκέψη και την αγάπη του παιδιού,και εμένα δεν μου αρέσει να μου κάνουν δώρα,ντρέπομαι και νιώθω άσχημα,αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ γλύψιμο,άλλωστε κάνω ιδιαίτερα οπότε δεν υπάρχει και λόγος.Επίσης κανένας σοβαρός εκπαιδευτικός δεν το θεωρεί "φακελάκι" και αγαπάει όλα τα παιδιά το ίδιο,πιο σωστά το θέτεις ως ένδειξη ικανοποίησης-ευχαριστησης.Πριν μερικά χρόνια έκανα μάθημα σε ενα παιδάκι 11 ετών,ήταν το τελευταίο μου μάθημα αργά το μεσημέρι και επειδή η μαμά του έλειπε στη δουλειά του ζέσταινα το φαγάκι του που ήταν στο ψυγείο και του έκανα παρέα να φάει ή κάποιες φορές του έλεγα να τακτοποιήσουμε το δωμάτιο του να το δει η μαμά καθαρό,εννοείται οτι το έκανα απο ευχαρίστηση και χωρίς χρήματα,το αγοράκι αυτό όποτε έβλεπα λουλούδια έκοβε και μου το έδινε στο μάθημα,αυτό εγώ το λέω αγάπη και σε καμμια περίπτωση "γλύψιμο"!

 

δεν αναφέρομαι σε αυθόρμητες εκφράσεις των παιδιών, αλλά σε τακτικη των γονιών να "δωροδοκουν" δασκάλους σε γιορτες (χριστουγεννα, πασχα, ονομαστικες, κτλ) ποιος ο λόγος??? Δεν πιστευω οτι επηρεαζεται η γνωμη και το φερσιμο του εκπαδευτικου απο τα δώρα, απλώς εξέφρασα την ανησυχία μου μην καταντησει σιγα σιγά δεδομένο να παιρνουμε δώρα..εξάλλου και οι γιατροι δεζητούσαν από πάντα φακελακι.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι σε αυθόρμητες εκφράσεις των παιδιών, αλλά σε τακτικη των γονιών να "δωροδοκουν" δασκάλους σε γιορτες (χριστουγεννα, πασχα, ονομαστικες, κτλ) ποιος ο λόγος??? Δεν πιστευω οτι επηρεαζεται η γνωμη και το φερσιμο του εκπαδευτικου απο τα δώρα, απλώς εξέφρασα την ανησυχία μου μην καταντησει σιγα σιγά δεδομένο να παιρνουμε δώρα..εξάλλου και οι γιατροι δεζητούσαν από πάντα φακελακι.

 

δωρο παιρνουμε μονο στο τελος της χρονιας κ αυτο περισσοτερο για να ευχαριστησει το παιδι τον ανθρωπο που του μαθαινει γραμματα.στην ουσια για το ιδιο το παιδι το κανεις.να αγαπησει το σχολειο κ τους δασκαλους.δεν συμφωνω να κανουν δωρα ολη τη χρονια.στο τελος ειναι κ σαν αναμνηστικο απο καποιο μαθητη που μπορει να μη τον εχεις την αλλη χρονια.το πιο πιθανο δηλαδη.δεν το θεωρω δωροδοκια σε καμια περιπτωση

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι σε αυθόρμητες εκφράσεις των παιδιών, αλλά σε τακτικη των γονιών να "δωροδοκουν" δασκάλους σε γιορτες (χριστουγεννα, πασχα, ονομαστικες, κτλ) ποιος ο λόγος??? Δεν πιστευω οτι επηρεαζεται η γνωμη και το φερσιμο του εκπαδευτικου απο τα δώρα, απλώς εξέφρασα την ανησυχία μου μην καταντησει σιγα σιγά δεδομένο να παιρνουμε δώρα..εξάλλου και οι γιατροι δεζητούσαν από πάντα φακελακι.

 

Δεδομένο δεν καταντάει τίποτα αν δεν του επιτρέψεις να καταντήσει.

 

Και ναι, εμένα μου έκαναν δωράκια και ο Πάσχα, και τα Χριστούγεννα και το καλοκαίρι. Με συγκινούσε απίστευτα το γεγονός ότι με θυμόταν και ότι ήθελαν να μου δείξουν την αγάπη και την ευγνωμοσύνη τους. Τα δωράκια μπορεί να ήταν από μια ζωγραφιά ή μια κάρτα των παιδιών ή ένα γραμματάκι ή ένα κερί (τα Χριστούγεννα). Δεν γνωρίζω πόσο πλήρωναν, αλλά υποθέτω ότι ήταν ευτελούς αξίας. Δεν με ένοιαζε το πόσο στοίχιζαν. Μου αρκούσε που με σκέφτηκαν! Ένα φιλί ήταν επίσης αρκετό!

Δεν άλλαξα ποτέ τον τρόπο που αντιμετώπιζα τα παιδιά. Δεν τα χώρισα ποτέ σε αυτά που φέρνουν δώρα και σε αυτά που δεν φέρνουν. Αλλά και να το έκανα, πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά; Θα έβαζα άλλες δραστηριότητες; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να "γλυφτεί" και πώς το "γλιψιμο" θα έχει καλά απποτελέσματα στο παιδί (άντε στο λύκειο ή στο γυμνάσιο να βάλει καλύτερο βαθμό. Και; Θα δώσει εξετάσεις και θα φανεί η πραγματικότητα)....

Link to comment
Share on other sites

δωρο παιρνουμε μονο στο τελος της χρονιας κ αυτο περισσοτερο για να ευχαριστησει το παιδι τον ανθρωπο που του μαθαινει γραμματα.στην ουσια για το ιδιο το παιδι το κανεις.να αγαπησει το σχολειο κ τους δασκαλους.δεν συμφωνω να κανουν δωρα ολη τη χρονια.στο τελος ειναι κ σαν αναμνηστικο απο καποιο μαθητη που μπορει να μη τον εχεις την αλλη χρονια.το πιο πιθανο δηλαδη.δεν το θεωρω δωροδοκια σε καμια περιπτωση

 

να ξαναπω οτι αναφερομαι στα δώρα ενδιαμεσα της χρονιας που δεν ειναι απλες καρτες και ζωγραφιες αλλά κοσμηματα κ.α.

 

Δεδομένο δεν καταντάει τίποτα αν δεν του επιτρέψεις να καταντήσει.

 

Και ναι, εμένα μου έκαναν δωράκια και ο Πάσχα, και τα Χριστούγεννα και το καλοκαίρι. Με συγκινούσε απίστευτα το γεγονός ότι με θυμόταν και ότι ήθελαν να μου δείξουν την αγάπη και την ευγνωμοσύνη τους. Τα δωράκια μπορεί να ήταν από μια ζωγραφιά ή μια κάρτα των παιδιών ή ένα γραμματάκι ή ένα κερί (τα Χριστούγεννα). Δεν γνωρίζω πόσο πλήρωναν, αλλά υποθέτω ότι ήταν ευτελούς αξίας. Δεν με ένοιαζε το πόσο στοίχιζαν. Μου αρκούσε που με σκέφτηκαν! Ένα φιλί ήταν επίσης αρκετό!

Δεν άλλαξα ποτέ τον τρόπο που αντιμετώπιζα τα παιδιά. Δεν τα χώρισα ποτέ σε αυτά που φέρνουν δώρα και σε αυτά που δεν φέρνουν. Αλλά και να το έκανα, πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά; Θα έβαζα άλλες δραστηριότητες; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να "γλυφτεί" και πώς το "γλιψιμο" θα έχει καλά απποτελέσματα στο παιδί (άντε στο λύκειο ή στο γυμνάσιο να βάλει καλύτερο βαθμό. Και; Θα δώσει εξετάσεις και θα φανεί η πραγματικότητα)....

 

προφανώς δε θα βαλει διαφορετικες δραστηριοτητες ο δασκαλος στο παιδι που φερνει δώρα, αλλά θα το προσεξει λιγο παραπάνω έτσι δεν ειναι?...

Link to comment
Share on other sites

 

προφανώς δε θα βαλει διαφορετικες δραστηριοτητες ο δασκαλος στο παιδι που φερνει δώρα, αλλά θα το προσεξει λιγο παραπάνω έτσι δεν ειναι?...

 

Τι να προσέξει παραπάνω βρε καλή μου;

Πρακτικά δεν γίνεται αυτό.......

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά....Τον τρόπο....Ακόμα και να θέλεις να προσέξεις παραπάνω ένα παιδί δεν γίνεται (και δεν εννοώ δεν γίνεται ηθικά, γιατί η ηθική του καθενός είναι ξεχωριστή από τον άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Τι να προσέξει παραπάνω βρε καλή μου;

Πρακτικά δεν γίνεται αυτό.......

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά....Τον τρόπο....Ακόμα και να θέλεις να προσέξεις παραπάνω ένα παιδί δεν γίνεται (και δεν εννοώ δεν γίνεται ηθικά, γιατί η ηθική του καθενός είναι ξεχωριστή από τον άλλο)

 

πρακτικά και γίνεται και συμβαινει, μου το' χει ομολογησει φίλη μου η οποία απλώς γνωριζει προσωπικά-εξωσχολικα τη δασκαλα και την έχει την κόρη της απο κοντά. Δεν το κατακρίνω αλλά δεν μπορώ να πω οτι δε συμβαινει...να μην πάω και παλιοτερα απο τη δική μου εποχη (20 χρονια πισω:oops::oops::oops::lol::lol::lol:), μικρό παιδακι ήμουν και η πιο χαρακτηριστική διακριση που είχα βιώσει ήταν μ' ενα παιδακι στο νηπιαγωγειο του οποιου η μαμα ήταν δασκαλα γνωστη της νηπιαγωγου... ε μόνο οι δικες του ζωγραφιες ήταν ωραίες???:confused::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...