Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακεντηση


Recommended Posts

Μολις επεστεψα απο το γυναικολογο που με ειχε κανει την αμνιοπαρακεντηση πριν 15 μερες(λογο ηλικιας). Ειχαμε παρει τα πρωτα αποτελεσματα(τηλεφωνικα) μετα απο 4 μερες οτι ηταν ολα καλα και τωρα περιμεναμε τα τελικα αποτελεσματα. Ο γιατρος ομως μας ενημερωσε οτι τα κυτταρα ηταν αδυναμα τελικα και δεν μπορουσαν να βγαλουν αποτελεσματα. Μας ειπε οτι μπορουμε να ξανακανουμε την αμνιοπαρακεντηση τωρα, αν θελουμε. Τι να κανουμε τωρα ομως? Το μωρο μας ειναι 19 εβδομαδων και μεχρι να βγουν ξανα τα αποτελεσματα θα ειναι 21 εβδομαδων. Να το ξανα ρισκαρουμε η να βασιστουμε στα πρωτα αποτελεσματα? Και να το ξανακανουμε, ειναι ηδη αργα να γινει κατι με το μωρο μας. Δεν ειχαμε κανει τις Α εξετασεις γιατι ο γυναικολογος μας ειπε οτι δεν χρειαζεται αφου πρεπει να καναμε την αμνιοπαρακεντηση διοτι ειμαι 40 χρονων. Εχω απογοητευτει με ολη τη διαδικασια. Τελικα μαλλον θα κανουμε το σταυρο μας και να ευχομαστε οτι το κοριτσακι μας ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μολις επεστεψα απο το γυναικολογο που με ειχε κανει την αμνιοπαρακεντηση πριν 15 μερες(λογο ηλικιας). Ειχαμε παρει τα πρωτα αποτελεσματα(τηλεφωνικα) μετα απο 4 μερες οτι ηταν ολα καλα και τωρα περιμεναμε τα τελικα αποτελεσματα. Ο γιατρος ομως μας ενημερωσε οτι τα κυτταρα ηταν αδυναμα τελικα και δεν μπορουσαν να βγαλουν αποτελεσματα. Μας ειπε οτι μπορουμε να ξανακανουμε την αμνιοπαρακεντηση τωρα, αν θελουμε. Τι να κανουμε τωρα ομως? Το μωρο μας ειναι 19 εβδομαδων και μεχρι να βγουν ξανα τα αποτελεσματα θα ειναι 21 εβδομαδων. Να το ξανα ρισκαρουμε η να βασιστουμε στα πρωτα αποτελεσματα? Και να το ξανακανουμε, ειναι ηδη αργα να γινει κατι με το μωρο μας. Δεν ειχαμε κανει τις Α εξετασεις γιατι ο γυναικολογος μας ειπε οτι δεν χρειαζεται αφου πρεπει να καναμε την αμνιοπαρακεντηση διοτι ειμαι 40 χρονων. Εχω απογοητευτει με ολη τη διαδικασια. Τελικα μαλλον θα κανουμε το σταυρο μας και να ευχομαστε οτι το κοριτσακι μας ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι εχω διαβασει απο αλλες κοπελες εδω στο forum σε αλλη ενοτητα για αμνιοπαρακεντηση, εχουν αναφερει οτι συνηθως τα πρωτα αποτελεσματα ειναι ιδια με τα τελικα. Αρα εφοσον τα πρωτα σου ειναι καλα μαλλον και τα αλλα θα ηταν καλα. Ψαξτο ομως και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Tracey κι εγω λογω ηλικιας εκανα αμνιοπαρακεντηση και μου ειχαν πει αυτη την πιθανοτητα, αν τα κυτταρα δεν ειναι αρκετα οτι επαναλαμβανουν τη διαδικασια δωρεαν, σε μενα βεβαια δε χρειαστηκε. Βεβαια αν τα πρωτα ειναι οκ το πιθανοτερο ειναι ολα να ειναι οκ, συζητησε το ομως καλυτερα με το γιατρο σου και μετα παρτε αποφαση με τον αντρα σου

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω που εκανα αμνιοπαρακεντηση, μου ειπαν πως αν τα αρχικα αποελεεσματα ειναι καλα ετσι θα ειναι και τα τελικα.....Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και θα πάνε όλα καλά... να μην ανησυχείς. Αν έχεις πίστη βασίσου επάνω της. Αν όχι... οτι λογικά νομίζεις! Κανείς δεν μπορέι να σου πει τι να κάνεις. Αυτό βγαίνει απο μέσα σου....

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος σου τι λεει? Υπαρχει καποια ενδειξη εκτος ηληκιας που να σε ανησυχει?

Αν δεν υπαρχει κατι να σε αγχωνει εγω θα ελεγα να μην το ξαναρισκαρεις.

Συζητησε το με τον γιατρο να σου πει την γνωμη του

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισαμε να βασιστουμε στα πρωτα αποτελεσματα εφοσον μας ειπε ο γιατρος οτι 99% τα δευτερα θα ηταν τα ιδια. Απογοητευτητα με ολο το σκηνικο αφου περιμενα σιγουρα αποτελσματα και δεν ειχα ακουσει ποτε για αποτυχια. Δεν πειραζει, να μη στεναχωρεθουμε και να προσευχουμε οτι ολα ειναι καλα. Ευχαριστω για τη συμπαρασταση σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βοηθαει ψυχολογικα μου ειχαν τονισει οταν μου ειπαν τα 1α οτι ειναι ακριβως ιδια και τα 2α. Θα ελεγα να νοιωσεις σιγουρια οπως και εμεις με την χαρα των 1ων τα οποια ηταν ίδια με τα 2α (αλλα ειχε περασει ο καιρος οποτε βασιστηκαμε στα 1α).

Ολα θα πανε καλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...