Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ θα συμφωνήσω. Εμένα μου είχαν πεί να τις τραβάω (ισχύει κάτι τέτοιο?) - βοηθάει αυτό. Εγώ πάντως δεν έκανα τίποτα και όταν είχα πρόβλημα (στο 2ο - γιατί στο 1ο δεν ήξερα) έβαζα λίγο γαλατάκι απ' το δικό μου και ανακουφιζόμουνα αμέσως!

 

Το τράβηγμα της θηλής μπορεί να προκαλέσει συσπασεις στη μήτρα. Για ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν το επιτρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω. Εμένα μου είχαν πεί να τις τραβάω (ισχύει κάτι τέτοιο?) - βοηθάει αυτό. Εγώ πάντως δεν έκανα τίποτα και όταν είχα πρόβλημα (στο 2ο - γιατί στο 1ο δεν ήξερα) έβαζα λίγο γαλατάκι απ' το δικό μου και ανακουφιζόμουνα αμέσως!

 

Το τράβηγμα της θηλής μπορεί να προκαλέσει συσπασεις στη μήτρα. Για ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν το επιτρέπει...

Απαγορεύεται, μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό... Ούτε γι αστείο! :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται, μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό... Ούτε γι αστείο! :?

 

Αχ... γιατρέ μου και μετά θα λένε φταίει ο θηλασμός... όχι οι ανόητες κι επικίνδυνες συμβουλές τους...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω. Εμένα μου είχαν πεί να τις τραβάω (ισχύει κάτι τέτοιο?) - βοηθάει αυτό. Εγώ πάντως δεν έκανα τίποτα και όταν είχα πρόβλημα (στο 2ο - γιατί στο 1ο δεν ήξερα) έβαζα λίγο γαλατάκι απ' το δικό μου και ανακουφιζόμουνα αμέσως!

 

Το τράβηγμα της θηλής μπορεί να προκαλέσει συσπασεις στη μήτρα. Για ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν το επιτρέπει...

 

:oops::oops::oops: Αν θυμάμαι καλά μου το είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος (ο οποίος παρεπιμπτόντως είναι 70+) επειδή εχω μικρό στήθος! :evil::evil::evil::evil::evil:

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα συμφωνήσω. Εμένα μου είχαν πεί να τις τραβάω (ισχύει κάτι τέτοιο?) - βοηθάει αυτό. Εγώ πάντως δεν έκανα τίποτα και όταν είχα πρόβλημα (στο 2ο - γιατί στο 1ο δεν ήξερα) έβαζα λίγο γαλατάκι απ' το δικό μου και ανακουφιζόμουνα αμέσως!

 

Το τράβηγμα της θηλής μπορεί να προκαλέσει συσπασεις στη μήτρα. Για ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν το επιτρέπει...

 

:oops::oops::oops: Αν θυμάμαι καλά μου το είχε πει ο παλιός μου γυναικολόγος (ο οποίος παρεπιμπτόντως είναι 70+) επειδή εχω μικρό στήθος! :evil::evil::evil::evil::evil:

Η γυναικολόγος που έχω τώρα είναι πολύ καλή και ποτέ δεν μου είπε κάτι τέτοιο ή τίποτα άλλο περίεργο :cool: . Κάτι τετοια κι άλλα πολλά με έκαναν να τον αλλάξω! :lol:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί θα έχει βγει και η γνωστή έκφραση (της εποχής μου)

 

"Τραβάω ...ξέρετε τι... από το κρύο/τη βλακεία που άκουσα/απόγνωση κ.λπ."!! :lol::lol:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, συγχωρέστε με αν πολλές από τις απορίες μου έχουν απαντηθεί κατά καιρούς, σαν μέλλουσα μαμά ήθελα να προετοιμαστώ με τη βοήθειά σας για την πρώτη στιγμή :D Σκοπεύω να θηλάσω το μπεμπάκι μου και έχω κάποιες αποριούλες:

 

Έχω ακούσει ότι οι αιμολυτικές ενέσεις που συχνά επιβάλλονται κατά την εγκυμοσύνη όταν η μαμά έχει θρομβοφιλία επηρεάζουν τις θηλές και δυσκολεύουν το θηλασμό. Ανεξάρτητα από το βαθμό που αυτό αληθεύει, οι δικές μου θηλές δεν είναι πλέον 'στητές΄ αλλά σχεδόν επίπεδες :cry: Τι πρέπει να κάνω γι'αυτό ώστε να τα καταφέρει το μπεμπάκι? μετά από πόση (ίσως επίπονη) προσπάθεια θα πρέπει να καταφύγω σε θηλες σιλικόνης (να το αποφύγω?)

 

Πόσο καθοριστικά είναι τα πρώτα εικοσιτετράωρα για την μετέπειτα εξέλιξη? ανησυχώ γιατί γνωρίζοντας τι συμβαίνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια, όσο υστερική και να γίνω, μάλλον δεν θα επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό...

 

Πρέπει να έχω ένα θήλαστρο από την αρχή?

Συγνωμη για το μεγάλο ποστ :oops: Ίσως η Αγλαϊα να μπορεί να με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο όλα ηρεμία....Πραγματικά!

:D

Φαίνεται ότι έχεις κάνει το διαβασματάκι σου σχετικά, και γιαυτό πιθανότατα είσαι τόσο αγχωμένη! Είναι καλό δείγμα...σημαίνει ότι δεν θα μασήσεις κουτόχορτο, ότι κι άν σου πουν...που αυτό είναι το πρώτο (και ίσως σημαντικότερο) βήμα για να θηλάσετε επιτυχώς!

Θα μοιραστώ την προσωπική μου εμπειρία για να σου δείξω ότι ναι μεν θα παλαίψεις όσο μπορείς για να πετύχεις τις καλύτερες συνθήκες για το θηλασμό σας, αλλά και όλα να μην πάνε "By the book", αφού έχεις τη θέληση, την άμεσα προσβάσιμη γνώση, και την επαφή (εστω και ηλεκτρονική) με άτομα που μπορούν να σε βοηθήσουν, να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε!!!!! Όλες μας ξέρουμε την ανασφάλεια που νιώθεις τώρα, αλλά και την ακόμη μεγαλύτερη ανασφάλεια που θα νιώσεις τότε! Μην ανησυχείς, όλες τα περάσαμε, άλλες χειρότερα,άλλες καλύτερα...

 

Εμένα ποτέ οι θηλές μου δεν ήταν εξέχουσες (μάλιστα δεν καταλάβαινα την έννοια εξέχουσες θηλές....εμένα μόνο υπο πολύ κρύο ή υπο αρκετή διέγερση πεταγόντουσαν λιγάκι...). Η Μάγια όμως έπιασε μιά χαρα! Τη θηλαία άλω επρεπε να πιάσει και αυτή έπιασε..Δεν μπορώ να σου πω ότι δεν είχα ενόχληση....και γιαυτό είμουν σχεδον σίγουρη ότι κάτι δεν κάνω σωστά...αλλά με επιμονή και έλεγχο της στάσης πάντα (μόνη μου - με τα βιβλία μου) συνέχισα και ο ερεθισμός υποχώρησε. Μου φαίνεται ότι κάποιος ερεθισμός (επιπονος) είναι αναμενόμενος στην αρχή, ακόμα και όταν όλα πηγαίνουν καλα.

Δεν την έβαλαν να θηλάσει την πρώτη ώρα.Είμαι σίγουρη αν και έκραζα εγώ ο γιατρός μου και ο συζυγος για αποκλειστικό θηλασμό, ότι της έδιναν ξένο στο θάλαμο (είχε βγάλιε γουλιά μιά φορά με το που την έφεραν). Δεν με βοήθησαν στο πως να τοποθετώ το μωρό στο στήθος (μία φορά μόνο).

 

Η δύναμή μου όμως ήταν ότι περίμενα τα χειρότερα από αυτούς....Και έτσι δεν περίμενα ούτε τη γνώμη τους, ούτε τη βοήθειά τους. Με το που έφερναν το μωρό, κοιμόταν δεν κοιμόταν, εγώ την είχα στο στήθος (αγνόησα εντελώς το επισκεπτήριο και όλους τους περίεργους που με κοιταζαν σαν έκθεμα). Γυάλιζε και λίγο το μάτι μου :lol: και έτσι μου την άφηναν αρκετά παραπάνω στο θάλαμο, πολλές ώρες... :lol:

 

Με μαραθώνιους θηλασμούς, αλλά με τη βεβαιότητά μέσα μου (κατόπιν διαβάσματος) ότι το γάλα μου, δεν υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει....τα καταφέραμε!

 

Τα πρώτα εικοσιτετράωρα είναι καθοριστικά, αλλά πιο καθοριστικό από όλα είναι 1. η θέλησή σου 2. πόσο ενημερωμένη ήδη είσαι 3. η προετοιμασία σου για το αν κάτι πάει στραβά (δηλ. έχε μαζί σου κάποιο τηλ από μία κοπέλα της La Leche, πάρτην και απο τώρα αν θες). 4. Δείξε στον άντρα σου το site και πως να κάνει Post τις όποιες απορίες έχεις τις μέρες του μαιευτηρίου! 5. Θήλαστρο δεν χρειάζεσαι στην αρχή, αλλά αν χρειαστείς να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό!

 

Με το καλό να το δεχτείς γερο και τυχερό! :D

Και εμεις θα ειμαστε εδώ να σου κραταμε το χέρι και να σου ανεβάζουμε το ηθικό , όταν και εφόσον το χρειαστείς!

 

Με τις καλυτερες ευχές μου για μία υπέροχη γέννα, ένα γερό μωρό και την αρχή της τρυφερότερης σχέσης της ζωής σου! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως είπε η erica...θέληση κι όλα γινονται! :wink: για παράδειγμα,ενώ στο πρωτο μου παιδί δεν ήμουν καθόλου ενημερωμένη και στην κλινική που γέννησα δεν υποστήριζαν τον θηλασμό,εγώ απλά ήθελα να θηλάσω... μέσα λοιπόν προσπαθούσα να τον ταίσω (αν και μου τον έφερναν ταισμένο γκρρρ :evil: κι ας έλεγαν το αντίθετο),ό,τι κατάφερα κατάφερα,και μόλις βγήκα αποκλειστικός θηλασμός και όλα καλά :)

 

μην ανησυχείς,όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγχωρέστε με αν πολλές από τις απορίες μου έχουν απαντηθεί κατά καιρούς, σαν μέλλουσα μαμά ήθελα να προετοιμαστώ με τη βοήθειά σας για την πρώτη στιγμή :D Σκοπεύω να θηλάσω το μπεμπάκι μου και έχω κάποιες αποριούλες:

 

Έχω ακούσει ότι οι αιμολυτικές ενέσεις που συχνά επιβάλλονται κατά την εγκυμοσύνη όταν η μαμά έχει θρομβοφιλία επηρεάζουν τις θηλές και δυσκολεύουν το θηλασμό. Ανεξάρτητα από το βαθμό που αυτό αληθεύει, οι δικές μου θηλές δεν είναι πλέον 'στητές΄ αλλά σχεδόν επίπεδες :cry: Τι πρέπει να κάνω γι'αυτό ώστε να τα καταφέρει το μπεμπάκι? μετά από πόση (ίσως επίπονη) προσπάθεια θα πρέπει να καταφύγω σε θηλες σιλικόνης (να το αποφύγω?)

 

Πόσο καθοριστικά είναι τα πρώτα εικοσιτετράωρα για την μετέπειτα εξέλιξη? ανησυχώ γιατί γνωρίζοντας τι συμβαίνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια, όσο υστερική και να γίνω, μάλλον δεν θα επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό...

 

Πρέπει να έχω ένα θήλαστρο από την αρχή?

Συγνωμη για το μεγάλο ποστ :oops: Ίσως η Αγλαϊα να μπορεί να με βοηθήσει...

 

 

Εγω έκανα αντιθρομβωτικές ενέσεις και θήλασα. Το πρόβλημά μου ήταν οι επίπεδες θηλές. Ενώ είχα διαβάσει και ενημερωθεί με επηρέασαν οι ... μαίες και μου έδωσαν θηλές σιλικόνης και μάλιστα μονολογούσαν ότι δεν θα μπορέσω να θηλάσω. Με τις σιλικονάτες θηλές ταλαιπωρήθηκα και πληγώθηκαν οι πραγματικές μου θηλές αλλά τελικά μετά από 2 μήνες τις πέταξα και ησύχασα. Πήγαινε στις συναντήσεις της LLL και μην ακούς κανέναν άλλο εκτός από αυτές και μητέρες που θήλασαν αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι οι αιμολυτικές ενέσεις που συχνά επιβάλλονται κατά την εγκυμοσύνη όταν η μαμά έχει θρομβοφιλία επηρεάζουν τις θηλές και δυσκολεύουν το θηλασμό.

 

Εννοείς πως αν ερεθιστούν οι θηλές δεν επουλώνουν τόσο γρήγορα; Γιατί άλλη δυσκολία δεν προσθέτουν.

 

Αυτό σημαίνει ότι είναι καλό να δεις μαμάδες να θηλάζουν για να καταλάβεις τι σημαίνει σωστή τοποθέτηση. Αν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο δεν πονάει και δεν πληγώνει το στήθος.

 

οι δικές μου θηλές δεν είναι πλέον 'στητές΄ αλλά σχεδόν επίπεδες :cry:

 

Μια χαρά είναι οι θηλές σου! Μπορείς να πάρεις τη nipplette της avent αν και ο γυναικολόγος σου μάλλον δεν θα σου επιτρέψει να τη χρησιμοποιήσεις όσο είσαι έγκυος, μπορείς όμως να τη χρησιμοποιήσεις μετά για να βελτιώσεις τις θηλές και να διευκολύνεις το μωρό. Η διαδικασία δεν είναι απαραίτητη αλλά μπορεί να σε διευκολύνει.

 

5272.jpg

 

Τι πρέπει να κάνω γι'αυτό ώστε να τα καταφέρει το μπεμπάκι? μετά από πόση (ίσως επίπονη) προσπάθεια θα πρέπει να καταφύγω σε θηλες σιλικόνης (να το αποφύγω?)

Ο πόνος υπάρχει για να σου πει ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το διορθώσεις. Αν πονάς σημαίνει ότι το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο, δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα και πρέπει να διοθρώσεις τη στάση για να μην πονάς και κυρίως για να πίνει το μωρό όσο γάλα χρειάζεται.

 

Δικαιολογείται μια ελαφριά ενόχληση στις πρώτες 2-3 θηλαστικές κινήσεις, όχι περισσότερο.

 

Πόσο καθοριστικά είναι τα πρώτα εικοσιτετράωρα για την μετέπειτα εξέλιξη? ανησυχώ γιατί γνωρίζοντας τι συμβαίνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια, όσο υστερική και να γίνω, μάλλον δεν θα επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό...

Οι περισσότερες μητέρες γεννήσαμε στα ελληνικά μαιευτήρια (ιδιωτικά ή δημόσια) και παρά τις παρεμβάσεις τα καταφέραμε! Μπορεί να τα καταφέραμε πιο δύσκολα και με περισσότερη σύγχιση αλλά τα καταφέραμε!

 

Πρέπει να έχω ένα θήλαστρο από την αρχή?

Όχι, στην αρχή είναι καλύτερα να συγκεντρωθείς στο θηλασμό. Αν και όταν προκύψει πρόβλημα θα πάρεις ένα θήλαστρο που θα είναι κατάλληλο για το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου είναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της. Προσπαθώντας να την πείσω να θηλάσει μου εξήγησε ότι αρχικά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος γιατί είχε αυξημένη προλακτίνη και επειδή έπερνε χάπια για να τη μειώσει της απαγόρεψε ο γιατρός να θηλάσει.

Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να θηλάσει παρά το γεγονός ότι για πολλά χρόνια παίρνει το χάπι το οποίο απ' ότι μου είπε είναι αυτό που δίνουν για να κοπεί το γάλα; όταν γέννησε τη μικρή της είχε γάλα αλλά της δώσαν αμέσως χάπια γιατί φοβήθηκε ο γιατρός ότι το γάλα μετά από τόσα χάπια θα ήταν επικίνδυνο για το μωρό της.

Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ να με βοηθήσει. Αγλαία μάλλον πάλι θα χρειαστώ τη βόήθειά σου. :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φίλη μου είναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της. Προσπαθώντας να την πείσω να θηλάσει μου εξήγησε ότι αρχικά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος γιατί είχε αυξημένη προλακτίνη και επειδή έπερνε χάπια για να τη μειώσει της απαγόρεψε ο γιατρός να θηλάσει.

Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να θηλάσει παρά το γεγονός ότι για πολλά χρόνια παίρνει το χάπι το οποίο απ' ότι μου είπε είναι αυτό που δίνουν για να κοπεί το γάλα; όταν γέννησε τη μικρή της είχε γάλα αλλά της δώσαν αμέσως χάπια γιατί φοβήθηκε ο γιατρός ότι το γάλα μετά από τόσα χάπια θα ήταν επικίνδυνο για το μωρό της.

Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ να με βοηθήσει. Αγλαία μάλλον πάλι θα χρειαστώ τη βόήθειά σου. :oops:

 

Η υπερπρολακτιναιμία δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Ίσως υπάρχει πρόβλημα με υπερβολική παραγωγή.

 

Αν η υπερπρολακτιναιμία δεν δημιουργεί άλλα προβλήματα δεν ασχολούμαστε, εξαρτάται από τις τιμές και την αιτιολογία.

 

Τα χάπια που λες πράγματι απαγορεύονται στη διάρκεια του θηλασμού αλλά το θέμα είναι κατά πόσο είναι απαραίτητα. Τα χάπια που πήρε στο παρελθόν δεν αποτελούν πρόβλημα.

 

Τα όσα γράφεις δείχνουν ότι η άμεσα ενδιαφερόμενη ή δεν έχει καταλάβει τι της λέει ο γιατρός ή κάνει ότι δεν έχει καταλάβει... Δεν σου είχει πει ούτε τη μισή ιστορία... Αν θέλει να θηλάσει μπορεί να πάει στην Άννα Πατσούρου που είναι παιδίατρος και σύμβουλος γαλουχίας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Αγλαϊα. Όντως στην μικρή δεν ήθελε ούτως ή άλλως να θηλάσει, αλλά τώρα μετά την πλύση εγκεφάλου που της έχω κάνει το σκέφτεται. Σχετικά με την προλακτίνη έχει κάνει πολλές εξετάσεις αλλά πάντα ήταν υπερβολικά υψηλή, πχ. αν το αποδεκτό είναι 20 εκείνη είχε 6000.

Θα της πω να απευθυνθεί στην κυρία Πατσούρου. Αν το θέλει πραγματικά μάλλον θα τη βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια Καλημερα.

Μπαινω στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης και το στηθος μου δεν εχει πρηστει καθολου,παραμενει ιδιο.Απο ποιον μηνα και μετα γεμιζει γαλα?Ειναι φυσιολογικο που δεν εχει πρηστει?Μηπως εχω καποιο οργανικο προβλημα και δεν καταφερω να θηλασω?Σε ποιες περιπτωσεις δεν κατεβαζουμε γαλα?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό! :D

 

Σου εύχομαι να ζήσεις μία υπέροχη γέννα και να αγκαλιάσεις ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Δεν είναι απαράιτητο να πρηστεί το στήθος σου, μην αγχώνεσαι! :D

Ούτε πρόκειται να γεμίσει για να έχεις γάλα όταν γεννήσεις...

Θυμάμαι που αγχωνόμουνα κάπως στον 9ο, που δεν είχα δει καθόλου πρωτόγαλα να ρέει από τις θηλές μου... :D

Ποτέ δεν το είδα, ούτε όταν ήρθε στη ζωή μου η Μάγια, ούτε τους υπέροχους 18 και κάτι μήνες που θηλάσαμε!!!!

Μην ανησυχείς, η φύση έχει προνοήσει...μην ψάχνεις για δείγματα....γάλα θα έχεις!....Τοσο απλά! :D

 

Και πάλι με το καλό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λογικό να έχεις γάλα στο στήθος η να πρηστεί πριν γεννήσεις!

το γάλα έρχεται μεσα σε λίγες μέρες απο τον τοκετό (καποιοι λενε 3 μέρες, αλλά δεν είναι κανόνας). Το πρωτόγαλλα συνήθως το βλέπεις στον 9ο, αλλά εγώ δεν είδα κάτι..

Ζητησε να σου φέρουν το μωρό και να στο βάλουν στο στήθος γρήγορα μετα τη γέννα και όλα τα άλλα θα έρθουν μονα τους.

καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη καλωσόρισες και η ώρα η καλή για το μωράκι σου :)

 

Για τον θηλασμό χρειάζεσαι 2 πράγματα: διάθεση και σωστή πληροφόρηση. Για την επιτυχία του θηλασμού ισχύει 1 νόμος: προσφορά και ζήτηση (όσο θηλάζεις, τόσο θα έχεις).

 

Και μην ξεχνάς: Ήρθες στο σωστό μέρος!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης και το στηθος μου δεν εχει πρηστει καθολου,παραμενει ιδιο.

 

Mπορεί να μην παρατηρήσεις καμία μεταβολή στο μέγεθος του στήθους. Μεγαλώνει ο αδένας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά μερικές φορές αντικαθιστά σε όγκο λιπώδη ιστό που απομακρύνεται και μπορεί να μην παρατηρήσεις καμία μεταβολή στο μέγεθος. Οι μητέρες θηλάζουν τα παιδιά τους ακόμη και αν το στήθος τους δεν είναι ορατό σε σχήμα και μέγεθος...

 

Απο ποιον μηνα και μετα γεμιζει γαλα?

Συνήθως το 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό (για τις πρωτοτόκες) παρατηρείται λεμφιμό οίδημα, δηλαδή το στήθος πρήζεται αλλά όχι από γάλα, το πρήξιμο είναι εξαιτίας της λέμφου, τότε αρχίζει να παράγεται και το μεταβατικό γάλα γιά να γίνει ώριμο γάλα περίπου τη 10 μέρα. Αυτό το πρήξιμο δεν συμβαίνει σε όλες τις μητέρες.

Πριν τον τοκετό μπορεί να δεις πρωτόγαλα μπορεί και όχι.

 

 

Σε ποιες περιπτωσεις δεν κατεβαζουμε γαλα?

Δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις αν δεν έχουν αφαιρεθεί χειρουργικά και οι δύο αδένες από τους μαστούς. 4 στις 1000 μητέρες δεν έχουν αρκετό γάλα για το παιδί τους αλλά και αυτές κατεβάζουν γάλα και έχουν τουλάχιστον το μισό από όσο χρειάζεται το παιδί τους.

 

Με το καλό! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Συγχαρητήρια για το site! Είμαι στον 7ο μήνα και μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα το θηλασμού και έχω αποφασίσει να θηλάσω το μωρό μου όσο πιο πολύ γίνεται. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο από αυτό το στάδιο της εγκυμοσύνης μου π.χ προετοιμασία θηλών κτλ για να είμαι όσο γίνεται καλύτερα προετοιμασμένη για όταν έρθει με το καλό το μωρό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν χρειαζεται να κάνεις :) Να εισαι ήρεμη και χαλαρή και με το καλό να υποδεχτείς το παιδάκι σου !!!

 

ΑΑΑα λαθος , χρειαζεται να κανεις κατι . Τωρα που έχεις χρόνο ξεσκονισε καλά την ενότητα Θηλασμός . Θα μάθεις πολλα χρησιμα πράγματα :)

Αλλα και μετά που θα γεννήσεις εδω θα ειναι ολα τα κορίτσια και με χαρα θα βοηθήσουν σε κάθε σου απορία :D

 

Με το καλό !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...