Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόδα η επιλόχειος κατάθλιψη;;


ΣΩΤΗΡΙΑ

Recommended Posts

Δεν μπορω αλλο να διαβάζω αυτά τα τέρατα ........ ειλικρινά αυτές οι κυρίες το έχουν κάνει μοδα την επιλοχεια κατάθλιψη? ούτε ξέρουν τι σημαίνει και βγαίνουν ολες τους και λενε οτι πέρασα επιλόχειο κατάθλιψη!!!!! δεν μπορει μια φορά ενας ανθρωπος να τους πει να σταματήσουν αυτο το πράγμα!!! παλι σημερα διάβασα για μια επώνυμη που γέννησε και έπαθε επιλόχειο κατάθλιψη.... δηλαδή ήταν θλιμένη λεει επειδη δεν έχασε τα κιλά την εγκυμοσύνης και κουράστηκε με το μωρό και αισθανόταν πελαγωμένη αυτο το βαφτίζουν επιλόχειο κατάθλιψη. Δηλαδή όλες μας οταν γεννάμε περνάμε επιλόχει κατάθλιψη. Οχι τιποτα αλλο θα τα διαβάζουν και μανούλες που πέρασαν πράγματι επιλόχειο και θα τραβάνε τα μαλλιά τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ βρε Σωτηρία στο μυαλό μου είσαι? χαχαχα!!

 

Ελεος πια!

Να διευκρινίσω ότι θεωρώ πολύ σοβαρά τα ψυχολογικά προβλήματα καθώς και την επιλόχειο κατάθλιψη, που θέλει παρακολουθηση και βοήθεια απο ειδικούς!

 

Βλέπεις νέες μητέρες, με το νεογέννητο στο σπίτι, να κουμαντάρουν χίλια δυο πράγματα μαζί, το μωρό το σπίτι κλπ στον ελάχιστο χρόνο που έχουν, με ελάχιστη βοήθεια, γιατί οι σύζυγοι δεν είναι επιχειρηματίες ούτε εφοπλιστές οπότε πρέπει να γυρίσουν στην δουλειά τους, να πρέπει να γυρίσουν μετά από τρεις τέσσερις μήνες στη δουλειά και αυτές δεν παθαίνουν τίποτα!

Αλλά παθαίνουν οι νέες επώνυμες μητέρες, με την οικιακή βοηθό στο σπίτι, την μαία τον πρώτο καιρό για βοήθεια και τα οικονομικά προβλήματα λυμένα! Από τι ακριβώς παθαίνουν επιλόχεια? Μήπως από τον ελεύθερο χρόνο για σκέψη?

Φυσικά και μπορεί να πάθει ο οποιοσδήποτε, αλλά ας μην κάνουμε κατάχρηση των λέξεων! Είναι άδικο και προσβλητικό για τις γυναίκες που όντως περνάνε τέτοιου είδους προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν και μιλάνε. Όχι μόνο οι "διάσημες" αλλά και οι μη. Αν έστω και μισές να λένε αλήθεια θα ακουστούν και θα βοηθηθούν ανάλογα. Άλλωστε γνωστή ηθοποιός ήταν και η Ελευθερία Βιδάκη

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει ειναι πολυ λεπτο το θεμα κ κανεις δεν ειναι σε θεση να γνωριζει ποιος πραγματικα χρειαζεται βοηθεια και ποιος οχι.ειναι επικυνδυνη κατασταση και χρηζει ιατρικης παρακολουθησης.τα λεφτα και η διασημοτητα βρε κοριτσια δεν παιζουν ρολο,αλλωστε δεν λεγεται πολυ συχνα οτι αυτοι που τα εχουν ολα υποφερουν περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά κάνουν και μιλάνε. Όχι μόνο οι "διάσημες" αλλά και οι μη. Αν έστω και μισές να λένε αλήθεια θα ακουστούν και θα βοηθηθούν ανάλογα. Άλλωστε γνωστή ηθοποιός ήταν και η Ελευθερία Βιδάκη

 

οπως και να εχει ειναι πολυ λεπτο το θεμα κ κανεις δεν ειναι σε θεση να γνωριζει ποιος πραγματικα χρειαζεται βοηθεια και ποιος οχι.ειναι επικυνδυνη κατασταση και χρηζει ιατρικης παρακολουθησης.τα λεφτα και η διασημοτητα βρε κοριτσια δεν παιζουν ρολο,αλλωστε δεν λεγεται πολυ συχνα οτι αυτοι που τα εχουν ολα υποφερουν περισσοτερο?

 

Bρε κορίτσια δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Φυσικά και θα ήταν ωραίο και σωστό όποια βιώνει την επιλόχεια κατάθλιψη επώνυμη να έβγαινε να το έλεγε και να γινόταν μια ωραία συζήτηση προς γνώση και βοήθεια όλων των μέλλουσων μαμάδων . Αλλα πλεον δεν εχουν ιδέα τι είναι επιλόχεια κατάθλιψη!!!!!!!!!! 8/10 που έχουν γεννήσει έχουν πει οτι έχουν πάθεια επιλόχεια κατάθλιψη και αν΄διαβάσετε τους λόγους που εννοούν αυτές την επιλόχειο κατάθλιψη θα καταλάβετε γιατί συγχίζομαι.!!!!!!! Επίσης θα πρέπων ο δημοσιογράφος που παίρνει την συνέντευξη να ξέρει τι είναι η επιλόχειος κατάθλιψη και να ειναι ενημερωμένος και όχι να γεμίζουν τίτλους σε περιοδικά και τηλεοράσεις . Η κυρια τάδε πχ που είδα μια συνεντευξη της διαβασα περασε λεει επιλόχειο κατάθλιψη και 40 μέρες μετά την γέννα φόραγε ένα σεξυ μαγιό ήταν σε γνωστή παραλία και μόνο κατάθλιψη δεν έδειχνε να περνάει μια εβδομάδα μετά έδωσε συνέντευξη και έλεγε οτι πέρασε ΚΑΙ ΑΥΤΗ επιλόχειο κατάθλιψη. Τώρα πριν απο λιγο διάβασα για αλλη μια ηθοποιός οπου και ΑΥΤΗ ΠΕΡΑΣΕ ΕΠΙΛΟΧΕΙΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ με κάτι γελοία πράγματα αν μου επιτρέπεται να το πω!! Φυσικά καμία σχέση δεν έχει η περίπτωση της συγχωρεμένης Βιδάλη που και γι αυτο δεν βγηκε ποτε στα περιοδικά να πει οτι περναγε επιλόχειο και αυτο γιατί η γυναίκα αυτη ΝΟΣΟΥΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και δυστυχώς είχε την κατάληξη αυτή. Γι αυτό μην συγκρίνετε εκ διαμέτρου αντίθετες περιστάσεις γιατί θέλει σεβασμό προς κάθε γυναίκα που βιωσε την επιλόχειο και την νίκησε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αδυνατώ να τις πιστέψω και αυτό γιατί δεν είναι δυνατό να το παθαίνουν όλες οι επώνυμες. Οπως ξαναείπα, το θεωρώ και λίγο προσβλητικό απέναντι στις γυναίκες που όντως έχουν επιλόχεια κατάθλιψη.

 

Επειδή στο πολύ οικογενειακό μου περιβάλλον, έχω άνθρωπο που αγαπώ πολύ με κατάθλιψη, ξέρω από πρώτο χέρι τι ακριβώς σημαίνει αυτός ο όρος. Η επιλόχεια κατάθλιψη κλινικά είναι παρόμοια και με συμπτώματα ίδια με αυτά της κατάθλιψης γενικά.

Πρώτον να πω, ότι δυστυχώς στην πλειοψηφία τους, οι ίδιες γυναίκες που αντιμετωπίζουν μία τέτοια διαταραχή δεν το καταλαβαίνουν οι ίδιες αλλά γίνεται αντιληπτό από το κοντινό περιβάλλον. Οπότε, δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να βοηθήσουν οι συνεντεύξεις των κυριών αυτών.

Αλλά αλήθεια σας λέω, όταν διαβάζω μία τέτοια συνέντευξη με χαμογελαστές κυρίες που κατα καιρούς φωτογραφιζόντουσαν και έδειχναν μια χαρά, θεωρώ ότι υποτιμάται πολύ το γεγονός και η ίδια η πάθηση. Να κοιτάξτε με, πέρασα για λίγο επιλόχεια κλπ κλπ αλλά να! τώρα είμαι μια χαρά.

Δυστυχώς, η καταθλιψη δεν ξεπερνιέται έτσι εύκολα, θέλει χρόνο, πολλες φορές ψυχοθεραπεία, ειδική φαρμακευτική αγωγή και κυρίως επιμονή και επιμονή από τους ανθρώπους του κοντινού περιβάλλοντος.

Στην περίπτωση της ηθοποιού, προς Θεού δεν αμφιβάλλω, φυσικά και είναι γενικά αποδεκτό και μάλιστα αυτό είναι και ένα παράδειγμα για την σκληρή πραγματικότητα της επιλοχειας κατάθλιψης.

Στατιστικά πάντως, επιλόχεια παθαίνουν μία στις δέκα γυναίκες.

Δευτερον, στον υπέροχο κόσμο της show biz, τις περισσότερες φορές στις συνεντεύξεις δεν λέγονται αλήθειες αλλά αυτό που πουλάει. Και πιστεύω, πως στον βωμό της δημοσιότητας, πολλοί χρησιμοποιούν διάφορα κόλπα για να είναι "στην πρώτη γραμμή". Αν είχαμε διαβάσει μόνο κανα δυο περιπτώσεις, ποιος θα τολμούσε να τις αμφισβητήσει? Αλλά όταν όλες τους πέρασαν επιλόχεια αρχίσεις και αμφισβητείς πλέον.

 

Τέλος, θέλω να πω, πως εκτός από την επιλόχεια κατάθλιψη, υπάρχει και η επιλόχεια θλίψη (ή αλλιώς μελαγχολία). Αυτό λοιπόν, το παθαίνουν 8 στις 10 γυναίκες λίγο μετά τον τοκετό, είναι ήπιας μορφής διαταραχή και δεν διατρέχει κίνδυνος για την νέα μητέρα. Απλά περιλαμβάνει κάποια συμπτώματα, όπως νεύρα, θλίψη, κλάμα, εκνευρισμό και κάποια ψυχοσωματικά όπως πχ πονοκέφαλος αλλά με το πέρας των ημερών, καθώς γίνεται η προσαρμογή στην νέα πραγματικότητα, υποχωρεί.

Οπότε καλό θα είναι, επώνυμες ή ανώνυμες να μην μπερδεύουμε τις έννοιες αλλά ούτε και να μεγαλοποιούμε τις καταστάσεις.

 

Θεωρώ την επιλόχεια κατάθλιψη μία πολύ σοβαρή και επικίνδυνη ασθένεια και οι γυναίκες χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα. Οι άνθρωποι γύρω από τις γυναίκες αυτές, διαδραματίζουν ενεργό ρόλο, καθώς σε όλη αυτή την περίοδο (που μπορεί να κρατήσει αρκετό καιρό) πρέπει να έχουν "τα μάτια τους 14" και να αναγνωρίζουν όλα τα ύποπτα σημάδια και να τα αντιμετωπίζουν.

 

Συμφωνώ με την Σωτηρία, ότι τις συνεντεύξεις αυτές πρέπει να τις παίρνουν άνθρωποι που γνωρίζουν, οπότε οι ερωτήσεις να είναι συγκεκριμένες και όχι απλά λόγια στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και πραγματικά, διαβάζοντας τις συνεντεύξεις, το κριτήριο είναι κυρίως το κλάμα. "Εκλαιγα όλη την ημέρα, είχα επιλόχιο".

Εγω, δεν έχω γνωρίσει καμία λεχώνα που τον πρώτο καιρό να μην είχε έντονη συναισθηματική φόρτιση. Ολα αυτά τα θεωρώ μέσα στα λογικά πλαίσια αυτών των πρώτων ημερών.

Εγώ που κλαίω συνέχεια στην εγκυμοσύνη και τα νεύρα μου είναι χάλια με έντονες κρίσεις φόβου και ανασφάλειας, τι περνάω?

 

Δεν θέλω να μειώσω καμία γυναίκα, και όσες πραγματικά πέρασαν επιλόχειο κατάθλιψη, και κατάφεραν να βγουν αλώβητες, μπράβο τους και τους εύχομαι να μην ξαναπεράσουν ποτέ κάτι παρόμοιο. Και είναι λαμπρά παραδείγματα προς όλους όσους έχουν ανάγκη για βοήθεια.

 

Αλλά βρε κορίτσια, ας μην υποτιμάμε την ασθένεια. Είναι πολύ σοβαρή και δεν είναι κάτι που πρέπει να χρησιμοποιείται "ελαφρά τη καρδία"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πιστεύω ότι οι επώνυμες είναι πιο επιρρεπείς στην επιλόχειο κατάθλιψη. Έχουν πιο πολλά να χάσουν, μόλις έρχεται το παιδί. Από εκεί που "τα είχαν όλα" κάποιες από αυτές, ρούχα, πάρτι, να μη δουλεύουν ουσιαστικά, έναν άντρα να τις έχει θεές, ξαφνικά αυτές πρέπει να τα κάνουν όλα, να αλλάζουν πάνες, να κλειστούν κάπου μέσα σε ένα σπίτι ή σε ένα μέγαρο :rolleyes:, με ένα παιδί που δεν μιλάει, άντε και καμιά φιλιπινέζα, να βλέπουν το σώμα με το οποίο πιθανόν "κατέκτησαν" τη θέση που έχουν να μην επανέρχεται αμέσως... Μικρή διαφορά έχει το ότι κλείνονται σε ένα μέγαρο σε σχέση με ένα διαμέρισμα. Θα μου πεις έχουν και τα μέσα να επανέλθουν γρήγορα, να ορίστε, μπορούν να πάνε με τη νταντά στη Μύκονο και να δίνουν συνεντεύξεις...

Link to comment
Share on other sites

athina p συμφωνω. Αλλα αντι να μιλανε για την επιλοχειο ας μιλησουν για αυτα που θα αντιμετωπισουν ως μαμαδες οι γυναικες που εχουν μαθει να ζουν ετσι. Αλλα η επιλοχειος ειναι της μοδας......τις κανει να αισθανονται καλυτερα. Οτι φταινε οι ορμονες και οχι τα μυαλα τους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μοδα? Η καταθλιψη μετα τον τοκετο ειναι μια πολυ σοβαρη κατασταση η οποια συμβαινει συχνα. Τα περσιστατικα δεν εχουν αυξηθει (κατα την γνωμη μου) απλα πλεον εχουν το θαρρος οι γυναικες να το πουν και να προσπαθησουν να το αντιμετωπισουν.

Η καταθλιψη εχει πολλα σταδια και μπορει να εκδηλωθει διαφορετικα. Αλλη μπορει να το αντιμετωπισει μονη της, αλλη μιλωντας με την ψυχολογο της, αλλη με φαρμακα. Το οτι εχουμε εμεις ενα συγκεκριμενο μοντελο στο μυαλο μας δεν σημαινει οτι ειναι ετσι παντα τα συμπτωματα ή οι αντιδρασεις αυτης που εχει καταθλιψη.

Ειναι πολυ ευκολο απο την ηρεμια του καναπε μας να κανουμε κριτικη...

Link to comment
Share on other sites

Μοδα? Η καταθλιψη μετα τον τοκετο ειναι μια πολυ σοβαρη κατασταση η οποια συμβαινει συχνα. Τα περσιστατικα δεν εχουν αυξηθει (κατα την γνωμη μου) απλα πλεον εχουν το θαρρος οι γυναικες να το πουν και να προσπαθησουν να το αντιμετωπισουν.

Η καταθλιψη εχει πολλα σταδια και μπορει να εκδηλωθει διαφορετικα. Αλλη μπορει να το αντιμετωπισει μονη της, αλλη μιλωντας με την ψυχολογο της, αλλη με φαρμακα. Το οτι εχουμε εμεις ενα συγκεκριμενο μοντελο στο μυαλο μας δεν σημαινει οτι ειναι ετσι παντα τα συμπτωματα ή οι αντιδρασεις αυτης που εχει καταθλιψη.

Ειναι πολυ ευκολο απο την ηρεμια του καναπε μας να κανουμε κριτικη...

 

ΕΛΕΟΣ βρε ΖΩΗ ΕΛΕΟΣ πια!!!!!!!!!!! σε θερμοπαρακαλώ μην απαντάς σε θέματα μου αφου πρόκειται πάντα να είσαι καυστική μην ασχολείσαι καν. Ολες καταλάβανε τι ήθελα να πω ακομα και οι κοπελες που είχαν αντίθετη γνώμη. Σε παρακαλώ μην μου το χαλάς το θέμα σε θερμοπαρακαλώ μην ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χαλαω το θεμα? Επειδη εχω αντιθετη αποψη? Ειμαστε ολοι εμεις στο σπιτι της καθε κοπελας να δουμε αν εχει ή δεν εχει καταθλιψη? Αντι να πουμε μπραβο που βγαινουν και σπανε το ταμπου της καταθλιψης καθομαστε και τις κρινουμε?

Σωτηρια ειμαστε σε δημοσιο φορουμ και ο καθενας θα λεει την γνωμη του ειτε αρεσει στον αλλον ειτε οχι. Εχεις περασει επιλοχειο και ξερεις τα συμπτωματα? ΞΕρεις πως να τα αντιμετωπισεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω απο εκει που είχαμε την κουβέντα μας και ελπίζω να μην συγχιστώ άλλο γιατί δεν κάθομαι στο καναπέ μου αλλα αντιθέτως είμαι στην δουλειά μου και δουλεύω για να βγάλω λεφτά να ταϊσω τα παιδιά μου... Λοιπον μου κάνει εντύπωση που λέτε με πόση ευκολία πετάνε ΄΄πέρασα και εγώ επιλόχεια κατάθλιψη΄΄ σαν να λένε ότι πέρασαν και αυτές τον ιό της γρίπης και έγιναν καλά. Οχι τίποτα αλλο τα βλέπουν και οι πιτσιρίκες που τις έχουν και σαν αγαπημένες τους και στενοχωριούντε αυτά ότι το πρώτυπο τους πέρασε άσχημη περίοδος. Μακάρι να υπήρχε προσοχή σε αυτά που λένε αυτές και σε αυτά που βγάζουν οι άλλοι προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τοσο σοβαρο θεμα οφειλουμε να απανταμε σοβαρα και εμπεριστατωμενα. Δυστυχως η καταθλιψη σε οποιαδηποτε μορφη γυρω μας θεριζει. Κανεις δεν θα βγει με ευκολια να πει οτι περασε ή οτι εχει καταθλιψη. Για να το πει παει να πει οτι τα εχει καλα με τον εαυτο του, εχει συνειδητοποιησει τι του συμβαινει (γιατι δυστυχως αυτος που πασχει ειτε το συνειδητοποιει πολυ αργα ειτε καθολου).

Το καλυτερο ειναι να ειμαστε διπλα σε αυτους τους ανθρωπους χωρις ιχνος κριτικης ή με οποιοδηποτε αλλο αρνητικο συναισθημα.

Κανουν τον αγωνα τους για τον ιδιο τους τον εαυτο αλλα και για τους ανθρωπους που ειναι γυρω τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αλήθεια ότι έχουν τον όρο κατάθλιψη (επιλόχειο και μή) καραμέλα τελευταία. Γιατί δεν ξεχωρίζουν την έννοια θλίψη ή μελαγχολία με την κατάθλιψη που είναι κλινική περίπτωση. Ψυχιατρική. Που όποιος πραγματικά την έχει περάσει ξέρει πολύ καλά ότι είναι μια κατάσταση που μπορεί να υποβόσκει για πάντα και όταν είναι σε έξαρση τον έχει ακινητοποιήσει, δεν μπορεί να δουλέψει, κλείνεται σε βαθμό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τον εαυτό του και για τους άλλους.

Σίγουρα δεν μπορεί να είμαστε μέσα στο σπίτι του καθενός, αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αναφέρονται σε κατάθλιψη. Λεχώνα και κλάμμα είναι συνώνυμα. Λεχώνα και πελάγωμα επίσης. Λεχώνα και απελπισία επίσης. τι λέμε τώρα;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι έχουν τον όρο κατάθλιψη (επιλόχειο και μή) καραμέλα τελευταία. Γιατί δεν ξεχωρίζουν την έννοια θλίψη ή μελαγχολία με την κατάθλιψη που είναι κλινική περίπτωση. Ψυχιατρική. Που όποιος πραγματικά την έχει περάσει ξέρει πολύ καλά ότι είναι μια κατάσταση που μπορεί να υποβόσκει για πάντα και όταν είναι σε έξαρση τον έχει ακινητοποιήσει, δεν μπορεί να δουλέψει, κλείνεται σε βαθμό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τον εαυτό του και για τους άλλους.

Σίγουρα δεν μπορεί να είμαστε μέσα στο σπίτι του καθενός, αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αναφέρονται σε κατάθλιψη. Λεχώνα και κλάμμα είναι συνώνυμα. Λεχώνα και πελάγωμα επίσης. Λεχώνα και απελπισία επίσης. τι λέμε τώρα;

 

Πόσο σωστά τα λες...... !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι έχουν τον όρο κατάθλιψη (επιλόχειο και μή) καραμέλα τελευταία. Γιατί δεν ξεχωρίζουν την έννοια θλίψη ή μελαγχολία με την κατάθλιψη που είναι κλινική περίπτωση. Ψυχιατρική. Που όποιος πραγματικά την έχει περάσει ξέρει πολύ καλά ότι είναι μια κατάσταση που μπορεί να υποβόσκει για πάντα και όταν είναι σε έξαρση τον έχει ακινητοποιήσει, δεν μπορεί να δουλέψει, κλείνεται σε βαθμό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τον εαυτό του και για τους άλλους.

Σίγουρα δεν μπορεί να είμαστε μέσα στο σπίτι του καθενός, αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αναφέρονται σε κατάθλιψη. Λεχώνα και κλάμμα είναι συνώνυμα. Λεχώνα και πελάγωμα επίσης. Λεχώνα και απελπισία επίσης. τι λέμε τώρα;

H καταθλιψη δεν χρηζει παντα ψυχιατρικης παρακολουθησης ή ψυχιατρικης αγωγης. Μπορει καποιος να εχει απλα καποια στοιχεια καταθλιψης ή οντως να εχει πολυ βαρια μορφη. Δεν ειμαστε αρμοδιοι να κρινουμε πως και τι εχει περασει ο καθενας. Δεν ξερουμε αν παιρνει φαρμακευτικη αγωγη ή οχι. Επειδη καποιος μπορει να ειναι διασημος δεν τον κανει λιγοτερο ανθρωπο ή αλωβητο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευκολο απο την ηρεμια του καναπε μας να κανουμε κριτικη...

ε τοτε μην κανεις...Μην κρινεις τα μηνυματα πες απλα τη γνωμη σου.

Η επιλοχειος καταθλιψη ειναι συγκεκριμενη..και διαφορετικη και απο την επιλοχειος μελαγχολια και απο το 'στεναχωριεμαι που παχυνα'.

 

Σίγουρα δεν μπορεί να είμαστε μέσα στο σπίτι του καθενός, αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αναφέρονται σε κατάθλιψη. Λεχώνα και κλάμμα είναι συνώνυμα. Λεχώνα και πελάγωμα επίσης. Λεχώνα και απελπισία επίσης. τι λέμε τώρα;

αυτο ακριβως....ολες τα βρισκουν σκουρα....

Οπως ειπε και η αθηνα, οσο πιο πολλα εχεις να 'χασεις' τοσο πιο πολυ πελαγωνεις...

 

επισης, μπορουμε να ξεχωρισουμε αν καποια πραγματικα ζοριζεται απο επιλοχειο καταθλιψη η απο το 'χαλασα τη βολεψη μου'. Δενμπαινουμε στα σπιτια τους αλλα δυστυχως μπαινουν πολλες στα δικα μας.

Εννοω οτι δεν μπορει να μου μιλας για επιλοχειο καταθλιψη και 10 ημερων λεχωνα να περνας ωραια και να διασκεδαζεις φρεσκοτατη και ορεξατη σε διαφορα μαγαζια.... Καταθλιψη σημαινει οτι δεν εχω κουραγιο να τα κανω αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε μην κανεις...Μην κρινεις τα μηνυματα πες απλα τη γνωμη σου.

Η επιλοχειος καταθλιψη ειναι συγκεκριμενη..και διαφορετικη και απο την επιλοχειος μελαγχολια και απο το 'στεναχωριεμαι που παχυνα'.

 

 

αυτο ακριβως....ολες τα βρισκουν σκουρα....

Οπως ειπε και η αθηνα, οσο πιο πολλα εχεις να 'χασεις' τοσο πιο πολυ πελαγωνεις...

 

επισης, μπορουμε να ξεχωρισουμε αν καποια πραγματικα ζοριζεται απο επιλοχειο καταθλιψη η απο το 'χαλασα τη βολεψη μου'. Δενμπαινουμε στα σπιτια τους αλλα δυστυχως μπαινουν πολλες στα δικα μας.

Εννοω οτι δεν μπορει να μου μιλας για επιλοχειο καταθλιψη και 10 ημερων λεχωνα να περνας ωραια και να διασκεδαζεις φρεσκοτατη και ορεξατη σε διαφορα μαγαζια.... Καταθλιψη σημαινει οτι δεν εχω κουραγιο να τα κανω αυτα.

 

πόσο συμφωνώ!!!! ακριβώς αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι που δεν απαντηθηκε? Εχει περασει καμια σας καταθλιψη μετα τον τοκετο ή καταθλιψη γενικοτερα?

Στην καταθλιψη δεν σημαινει οτι εισαι ολη μερα μεσα στην μαυρη μαυριλα, σε ενα κρεβατι με τα παραθυρα κλειστα!!!! Εχεις και μερες ή ωρες που λες δεν θα αφησω να με επηρεασει τιποτα, θα κανεις μπανιο, θα βαλεις το πιο ωραιο σου ρουχο το πιο ωραιο σου ψευτικο χαμογελο και θα βγεις να κανεις τον καραγκιοζη ια τους αλλους....

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι έχουν τον όρο κατάθλιψη (επιλόχειο και μή) καραμέλα τελευταία. Γιατί δεν ξεχωρίζουν την έννοια θλίψη ή μελαγχολία με την κατάθλιψη που είναι κλινική περίπτωση. Ψυχιατρική. Που όποιος πραγματικά την έχει περάσει ξέρει πολύ καλά ότι είναι μια κατάσταση που μπορεί να υποβόσκει για πάντα και όταν είναι σε έξαρση τον έχει ακινητοποιήσει, δεν μπορεί να δουλέψει, κλείνεται σε βαθμό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τον εαυτό του και για τους άλλους.

Σίγουρα δεν μπορεί να είμαστε μέσα στο σπίτι του καθενός, αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αναφέρονται σε κατάθλιψη. Λεχώνα και κλάμμα είναι συνώνυμα. Λεχώνα και πελάγωμα επίσης. Λεχώνα και απελπισία επίσης. τι λέμε τώρα;

 

Έτσι ακριβώς!

Μα το χρησιμοποιούν τοσο συχνά πια που δεν ξέρεις ποιος λέει αλήθεια και ποιος υπερβαλλει. Επιλοχια θλίψη, όπως ξαναείπα, περνάνε οκτώ στις δέκα γυναικες!

 

Εγω λοιπόν, που εχω σηκωθεί πολλές φορες απο τον καναπε μου για άνθρωπο με κατάθλιψη, και σε δευτερη περίπτωση μια πολυ φίλη μου με επιλοχια, ναι δηλώνω υπευθυνως οτι γνωρίζω πολυ καλα αυτη την πολυ άσχημη και σοβαρή δυστυχώς πάθηση. Και σαν μορφωμένος άνθρωπος, πριν διαμορφωσω γνώμη, διαβάζω και ενημερωνομαι. Φυσικα και γνωρίσω οτι υπάρχουν πολλα στάδια της κατάθλιψης, πολλές μορφές, διαφορετικά συμπτώματα σε καθε περίπτωση καθώς και διαφορετική αντιμετώπιση σε καθε άτομο μενονωμενα.

Εξέλιξη

Αλλα βρε κορίτσια πρέπει να πρυτανευει η λογική!

Δεν συμφωνω για να συμφωνω ούτε απλα διαφωνώ για να διαφωνησω, η γνώμη μου ειναι οτι η κατάχρηση απο μερικές κυρίες

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι έχουν τον όρο κατάθλιψη (επιλόχειο και μή) καραμέλα τελευταία. Γιατί δεν ξεχωρίζουν την έννοια θλίψη ή μελαγχολία με την κατάθλιψη που είναι κλινική περίπτωση. Ψυχιατρική. Που όποιος πραγματικά την έχει περάσει ξέρει πολύ καλά ότι είναι μια κατάσταση που μπορεί να υποβόσκει για πάντα και όταν είναι σε έξαρση τον έχει ακινητοποιήσει, δεν μπορεί να δουλέψει, κλείνεται σε βαθμό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τον εαυτό του και για τους άλλους.

Σίγουρα δεν μπορεί να είμαστε μέσα στο σπίτι του καθενός, αλλά από τις περιγραφές καταλαβαίνει κανείς ότι δεν αναφέρονται σε κατάθλιψη. Λεχώνα και κλάμμα είναι συνώνυμα. Λεχώνα και πελάγωμα επίσης. Λεχώνα και απελπισία επίσης. τι λέμε τώρα;

 

Έτσι ακριβώς!

Μα το χρησιμοποιούν τοσο συχνά πια που δεν ξέρεις ποιος λέει αλήθεια και ποιος υπερβαλλει. Επιλοχια θλίψη, όπως ξαναείπα, περνάνε οκτώ στις δέκα γυναικες!

 

Εγω λοιπόν, που εχω σηκωθεί πολλές φορες απο τον καναπε μου για άνθρωπο με κατάθλιψη, και σε δευτερη περίπτωση μια πολυ φίλη μου με επιλοχια, ναι δηλώνω υπευθυνως οτι γνωρίζω πολυ καλα αυτη την πολυ άσχημη και σοβαρή δυστυχώς πάθηση. Και σαν μορφωμένος άνθρωπος, πριν διαμορφωσω γνώμη, διαβάζω και ενημερωνομαι. Φυσικα και γνωρίσω οτι υπάρχουν πολλα στάδια της κατάθλιψης, πολλές μορφές, διαφορετικά συμπτώματα σε καθε περίπτωση καθώς και διαφορετική αντιμετώπιση σε καθε άτομο μενονωμενα.

Εξέλιξη

Αλλα βρε κορίτσια πρέπει να πρυτανευει η λογική!

Δεν συμφωνω για να συμφωνω ούτε απλα διαφωνώ για να διαφωνησω, η γνώμη μου ειναι οτι η κατάχρηση απο μερικούς ανθρώπους, υποβιβάζει την πραγματικότητα της πάθησης και τους ανθρώπους που εχουν όντως προβλημα.

 

Αυτη ειναι η δική μου γνώμη! Βεβαίως και δέχομαι και σέβομαι και τις αντίθετες γνώμες, οπότε θεωρώ οτι πρέπει να ειναι σεβαστή και η δικη μου.

Όμορφα και πολιτισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, και γενικά όταν οι υπερβολές παίρνουν έκταση, γίνονται κακός σύμβουλος για διάφορες μανούλες, που είτε είναι άμαθες, είτε κουρασμένες, μπορεί να ρίξουν σε μια "επιλόχειο κατάθλιψη" τις ευθύνες και να πάψουν να προσπαθούν για κείνες και για το παιδί τους. Αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πλέον τέτοια άτομα, γιατί υπάρχει μεγαλύτερη πληροφόρηση. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Κι εγώ έχω ζήσει από κοντά την κατάθλιψη ενός πολύ κοντινού μου ανθρώπου, και μπορώ να σας πώ με σιγουριά ότι απείχε πάρα πολύ από αυτό που περιγράφουν, ακόμα και στα αρχικά στάδια.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι που δεν απαντηθηκε? Εχει περασει καμια σας καταθλιψη μετα τον τοκετο ή καταθλιψη γενικοτερα?

Στην καταθλιψη δεν σημαινει οτι εισαι ολη μερα μεσα στην μαυρη μαυριλα, σε ενα κρεβατι με τα παραθυρα κλειστα!!!! Εχεις και μερες ή ωρες που λες δεν θα αφησω να με επηρεασει τιποτα, θα κανεις μπανιο, θα βαλεις το πιο ωραιο σου ρουχο το πιο ωραιο σου ψευτικο χαμογελο και θα βγεις να κανεις τον καραγκιοζη ια τους αλλους....

 

Ζωή δεν έχεις ιδέα τι είναι επιλόχειος κατάθλιψη ούτε και εσυ μου φένεται Εδώ υπάρχουν μαμάδες που κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας και άλλες το δυστυχώς το κατάφεραν και εσυ μου λες ότι ότι επιλόχειος κατάθλιψη είναι ότι υπάρχουν μέρες και ώρες που φορέσαν αυτές οι γυναίκες το ωραίο τους το ρούχο , το ψευτικο χαμόγελο και βγήκανε και κάνανε τον καραγκιόζη? Τότε γιατι παίρνουν φάρμακα , γιατί κάνουν απόπειρες γιατί κάποιες έχουν πεθάνει? Είδες λοιπον που πρέπει κάθε φορά να προσέχεις πως μιλάς? έχεις ένα κακό και στο έχω ξαναπεί μπαίνεις πετάς την ''κακιούλα'' σου χωρίς να σκέφτεσαι τον άλλο απλά μπαίνεις για να πεις την αντίθετη άποψη! Καλά κάνεις και έχεις αντίθετη άποψη σε φορουμ ειμαστε αλλα πρόσεχε πολύ τον τρόπο σου. Για εμένα πλεον έχεις γίνει ενοχλητική. Με χαρά μου θέλω να συμετάσχεις στην κουβέντα αλλα προσεχε πως μιλας .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...