Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΓΡΙΠΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ


Sophia

Recommended Posts

Ωραια! Πιο πολύ από περιέργεια ρωτησα, η παιδιατρος μου ανεφερε ότι μπορεί να έχουμε παρενέργειες αν το κάναμε σε συνδυασμό με το εμβόλιο που είναι να κάνουμε βασει προγραμματος (4η δόση prevenar) και καλύτερα να τα κάνουμε χωριστά.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια ερώτηση προς όσες μαμάδες έκαναν το vaxigrip: Σας έκανε κάποια παρενέργεια?

κ εμεις σχεδον καμια παρενεργεια,

αλλα,

εχω ενα μηνα σχεδον σερι τα μωρα αρρωστα.

δεν μπορω να βγαλω ενα σαφες συμπερασμα αν φταιει το εμβολο, για τις απανωτες ιωσεις, για τις ωτιτιδες, για την ρηξη τυμπανου κ στα 2 αυτια του αλεξ (1 ετους).

παει παιδικο η μεγαλη κορη (παρολο που την κρατησα σπιτι 10 μερες).

κ ο ντοκ απανταει πως ειναι λογικο να περνουν ιωσεις κ γιατι η μεγαλη παει παιδικο, αλλα κ γιατι το εμβολιο της γριπης το κανουν φθινοπωρο, οπου κ λογικο ειναι να υπαρχει εξαρση ιωσεων.

 

το κακο ειναι πως δεν μπορω να κανω ουτε τη 2η δοση, ουτε κ καποιο αλλο εμβολιο στα παιδια, λογω συνεχων ιωσεων.

θεωρειστε την ταλαιπωρια κ των παιδιων κ την δικη μου δεδομενη.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειναι να το κανουμε την Παρασκευη . εχω ακουσει διαφορα αρνητικα για το αντιγριπικο σε μωρα ... ο μικρουλης μας ειναι 8 μηνων... δεν ξερω τι λετε να το κανω? η ειναι πολυ μικρος ...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειναι να το κανουμε την Παρασκευη . εχω ακουσει διαφορα αρνητικα για το αντιγριπικο σε μωρα ... ο μικρουλης μας ειναι 8 μηνων... δεν ξερω τι λετε να το κανω? η ειναι πολυ μικρος ...

 

εχει τοσο πικνες κοινωνικες συναναστροφες το μωρο?

εχει αλλο μεγαλυτερο αδερφακι που παει παιδικο?

αν συμβαινουν αυτα... εγω θα το εκανα.

 

ο παραγοντας που μου ειπε ο ντοκ να κανουμε φετος το εν λογω εμβολιο, ηταν η εναρξη του παιδικου σταθμου για την μεγαλη κορη μου.

περυσι ας πουμε που δεν πηγαινε παιδικο, δεν μου εκανε ουτε νυξη.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειναι να το κανουμε την Παρασκευη . εχω ακουσει διαφορα αρνητικα για το αντιγριπικο σε μωρα ... ο μικρουλης μας ειναι 8 μηνων... δεν ξερω τι λετε να το κανω? η ειναι πολυ μικρος ...

 

Γίνεται και σε τόσο μικρά μωρά? :shock::shock::shock: Είχα την εντύπωση πως πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 έτους! Είσαι σίγουρη πως αυτό έχετε προγραμματισει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον γεια σας μανουλες...

ειστε καλα?εχω ξαναγραψει και ετσι στα γρηγορα λεω πως εμενα ο μικρος εχει μια ευαισθησια με το ζαχαρο κανει υπογλυκαιμιες(οχι διαβητη)αν μεινει για ωρα νηστικος.

πριν 2 μηνες περασε μια ιωση που πηγαινε καλα κ στη επισκεψη στη γιατρο του εκανε κ το αντιγριπικο α'δοση.ενω περασε η πρωτη ιωση μετα απο 5 μερες εκανε παλι πυρετο(παρενεργειες εμβολιου μαλλον)και καταληξαμε νοσοκομειο.

μιλησα με παιδιατρο και ειπε πως εχουν παρατηρηθει παρενεργειες φετος.και να μην κανω την β'δοση αφου εχουμε ιστορικο νοσοκομειου.

λετε να χασει την προστασια αν δεν κανω τη β δοση?δεν θα ειναι πια καθολου καλυμενος??κατι 10ημερες καψουλες του δινω για 3 μηνες..

 

τι λετε?

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 4,5 ΧΡΟΝΩΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΙΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΒΗΧΑ-ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ ΚΑΙ SOLDESANIL ΣΤΑΓΟΝΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΜΟΝΟ ΒΗΧΑ ΕΝΤΟΝΟ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ SOLDESANIL ΜΗΝ ΠAΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ποτέ δεν κάνω εμβόλιο σα παιδιά μου, όταν είναι άρρωστα, πολύ περισσότερο όταν παίρνουν και φάρμακα. Πηγαίνει παιδικό? Γιατί το αφήσατε τόσο αργά το αντιγριππικό, τέλη Ιανουαρίου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ποτέ δεν κάνω εμβόλιο σα παιδιά μου, όταν είναι άρρωστα, πολύ περισσότερο όταν παίρνουν και φάρμακα. Πηγαίνει παιδικό? Γιατί το αφήσατε τόσο αργά το αντιγριππικό, τέλη Ιανουαρίου?

 

Hταν αρκετό καιρό με πυρετούς κλπ και είχαν σειρά άλλα εμβόλια, ναι πηγαίνει παιδικο και έχω κάνει όλα τα εμβόλια εκτός από την δέυτερη δόση του αντιγριπικου και το Prevenar 13 που είναι να το κάνει μέχρι να κλεισςι τα 5 του έτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Hταν αρκετό καιρό με πυρετούς κλπ και είχαν σειρά άλλα εμβόλια, ναι πηγαίνει παιδικο και έχω κάνει όλα τα εμβόλια εκτός από την δέυτερη δόση του αντιγριπικου και το Prevenar 13 που είναι να το κάνει μέχρι να κλεισςι τα 5 του έτη

 

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση θα ακυρώσω το εμβόλιο και θα το κάνω μόλις γίνει καλά και δεν παιρνει φάρμακα και ας λεέι ο γιατρος εφοσον δεν εχει πυρετο δεν υπάρχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

προσφατα μας ειπε ο παιδιατρος οτι περιμενουν ΄δυσκολο΄χειμωνα. Εγω αντιγριπικα δεν κανω στα παιδια συνηθως, αλλα η αληθεια ειναι οτι θορυβηθηκα.

Σας εχουν πει κατι οι γιατροι σας?

Εσεις κανετε αντιγριπικα?

Αν κανετε, μεχρι ποια ηλικια ?

 

Παρακαλω ας απαντησουν οσες δεν ειναι κατα του εμβολιασμου γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

οχι πουτε!

οταν το εκανα αρρωσταινα στανταρ 2 φορες το χρονο με πυρετο υψηλο

οταν σταματησα να το κανω σταματησα να αρρωσταινω κατα τη διαρκεια της χρονιας βαρεια και δεν ξαναεκανα υψηλο πυρετο,,,μονο λιγο συναχι και λιγο λαιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και πως ξέρουν δηλαδή ότι θα έχουμε δύσκολο χειμώνα; αυτοί αμολάνε τις ιωσεις;

κουλό μου φαίνεται...και ο σύζυγος μου είπε ότι δεν θα έχουμε πολύ κρύο φέτος γιατί του το είπαν παλιοί καπεταναίοι που κοιτάν τους καιρούς να το δέσω κόμπο; :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι.. Ειχα ρωτησει τη πνευμονολογο για μενα οταν ειχα τον μικρο 5 μηνων και μου ειχε πει οχι. Φετος μας ρωτησαν στην δουλεια αλλα μια και μεχρι τωρα την εχω γλυτωσει ελπιζω και για φετος.

Για τα παιδια δεν το αναφερει καν η παιδιατος παρα το γεγονος οτι περισυ ή προπερσι ο μεγαλος περασε γριπη (ιατρικη διαγνωση - οχι ιωση...)

Η μαμα μου ομως 70 plus θα το κανει οπως και τα τελευταια χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Αληθια στην Ελλαδα το προτινουν ολοι οι γιατροι? Η φιλη μου που εχει παιδακια συνομιλικα το κανουν καθε χρονο χωρις να φαινεται να εχουν ως ερυτερη οικογενεια προβλημα υγειας... Αν καποιος απο μας ειχε θεμα μαλλον θα το καναμε...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν ειχα σκοπο να το κανω αλλα απο την ωρα που μου το ειπε με περιτριγυριζει ενα αγχος και ηθελα να δω τι γινεται...

Εμενα καθε χρονο εχουν περασει και μια γριπουλα.... Οποτε για τον μεγαλο που ειναι στα 7 δεν το συζητω...δεν κανω τιποτα. Ο μιρκουλης μου ομως η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει....βεβαια και αυτος εχει περασει 2 γριπουλες με πληρη επιτυχια :D

Ηθελα και αλλες αποψεις....και αν σας ειπαν και εσας περι 'δυσκολου χειμωνα'.

Link to comment
Share on other sites

και αν σας ειπαν και εσας περι 'δυσκολου χειμωνα'.

 

Α! τωρα καταλαβα! Εμεις στο βελγιο δεν εχουμε δυσκολο χειμωνα... (αστειο σαν επειχειρημα νομιζω). Φυσικα και εδω εχει επιδιμιες γριπης και βαριες για τις ευπαθεις ομαδες αλλα για ολους τους υπολοιπους???

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάθετος ο ντοκ κ το κάναμε πάλι, παρόλο που αρχικά είχα πάρα πολλούς ενδοιασμούς.

 

ΥΓ: έτυχε κ δεν μου τα έγραψε ποτέ στο συνταγολόγιο, ούτε ηλεκτρονικά.

 

Αν δεν πήγαινε παιδικό η μεγάλη, δεν θα τους το έκανα.

Πέρυσι όμως που μερικά παιδάκια δεν είχαν εμβολιαστεί στον παιδικό κ χτύπησε η γρίπη, είχαν πολύ χειρότερες επιπλοκές από εμάς.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εχω εναν μπεμπη 7 μηνων..εγω δεν εργαζομαι και ο αντρας ειναι οδηγοσ σε λεοφωρειο κτελ ...μας ειπε η παιδιατρος μας να κανουμε το εμβολιο γιανα προφυλαχτουμε...τι λετε???εγω δεν τον βρισκω σημαντικο να επιβαρυνουμε τον ευτο μας αφου δεν παει παιδικο το μωρο μας

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς μπέμπης μου. Το παιδί δεν μπορείς να το βάλεις σε γυάλα μέχρι να μεγαλώσει, ότι ειναι να πάθει θα το πάθει. Αν δεν αρρωστήσει και ποτέ πωε θα κάνει αντισώματα; εφόσον δεν έχετε άλλο παιδάκι οι πιθανότητες να σου κολλήσει αν είστε προσεχτικοί είναι λιγότερες αλλά και πάλι δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά πέραν των παιδικών ασθενειών φοβάστε τόσο πολύ και τη γρίππη. Με τη λογική των επιπλοκών δεν υπάρχει τίποτα που να μην πρέπει να φοβόμαστε αλλά δεν γίνεται να ζεις έτσι

Link to comment
Share on other sites

προσφατα μας ειπε ο παιδιατρος οτι περιμενουν ΄δυσκολο΄χειμωνα. Εγω αντιγριπικα δεν κανω στα παιδια συνηθως, αλλα η αληθεια ειναι οτι θορυβηθηκα.

Σας εχουν πει κατι οι γιατροι σας?

Εσεις κανετε αντιγριπικα?

Αν κανετε, μεχρι ποια ηλικια ?

 

Παρακαλω ας απαντησουν οσες δεν ειναι κατα του εμβολιασμου γενικοτερα.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε δεν μας είπε τίποτα για "δύσκολο χειμώνα".

Αντιγριπικά κάνω στα παιδιά από όταν ξεκίνησαν παιδικό. Όσο δεν πήγαιναν δεν τους έκανα.

Φέτος θα κάνουμε μόνο στη μικρή και όχι στο μεγάλο γιατί όπως μας είπε ο γιατρός είναι αρκετά μεγάλος (5 χρονών) για να την αντιμετωπίσει.

 

καλησπερα σας

εχω εναν μπεμπη 7 μηνων..εγω δεν εργαζομαι και ο αντρας ειναι οδηγοσ σε λεοφωρειο κτελ ...μας ειπε η παιδιατρος μας να κανουμε το εμβολιο γιανα προφυλαχτουμε...τι λετε???εγω δεν τον βρισκω σημαντικο να επιβαρυνουμε τον ευτο μας αφου δεν παει παιδικο το μωρο μας

 

Σε εμάς δεν μας είχα προτείνει να κάνουμε παρόλο που ο σύζυγος εγάζεται σε σχολείο και εγώ με αρκετό κόσμο. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου αντιγριππικό (βέβαια εγώ είμαι ειδική περίπτωση αφού αρρωσταίνε από σπάνια έως ποτέ)

 

 

ακριβώς μπέμπης μου. Το παιδί δεν μπορείς να το βάλεις σε γυάλα μέχρι να μεγαλώσει, ότι ειναι να πάθει θα το πάθει.

 

Αλλιώς θα αντιμετωπίσει όμως τη γρίπη (ή οποιαδήποτε ίωση) ένα παιδί 5 χρονών (που δεν έχει άλλα προβλήματα) και αλλιώς ένα μωρό 1 έτους, που όμως από τη στιγμή που δεν πάει παιδικό δεν υπάρχει (για εμένα πάντα) κανένας λόγος να του κάνεις εμβόλιο).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...