Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στάση Ύπνου τι γνωρίζεται?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια κάπου διάβασα τώρα ότι ο ύπνος μπρούμυτα στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπεται. Εγώ όλο το πρώτο τρίμηνο τώρα το έχω περάσει να κοιμάμαι μπρούμυτα ... λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό ή αυτά ισχύουν σε μεγαλύτερους μήνες?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες κανει κατι κακο θα φαινοταν οποτε μην ανυσηχεις.

ποτε δε κοιμηθηκα μπρουμυτα σε καμια εγκυμοσυνη γιατι φοβομουν μη πλακωνω το μωρο.ε οσο να ναι 50 γραμμαρια μωρο να εχει εμενα απο πανω?:P δε ξερω αν επιτρεπετε η οχι απλα εγω δε το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα μεγαλο προβλημα στο οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω αλλιως εκτος απο μπρουμυτα,ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!

Ετσι κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και τον 5ο μηνα γιατι δεν ειχε πεταχτει καθολου η κοιλια μου και βολευομουν.

Οταν αρχισα να φουσκωνω κοιμομουν κατι αναμεσα απο πλαγια και ελαφρως μπρουμυτα.Ειχα βρει σταση που βολευομουν.

Απο εκει και περα οταν η κοιλια φουσκωσει και να θελεις δεν μπορεις!

Τωρα μονο ανασκελα και λιγο στο πλαι μονο με το μαξιλαρι θηλασμου που εχω παρει και το βαζω αναμεσα στα ποδια μου και γερνω λιγο την κοιλια μου επανω σε αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στην πρώτη εγκυμοσύνη κοιμόμουν σχεδόν μέχρι τέλους μπρούμυτα, η αδερφή μου το ίδιο και μέχρι στιγμής κοιμάμαι ΜΟΝΟ μπρούμυτα σε αυτήν την εγκυμοσύνη...Στη μικρή σίγουρα δεν έκανα κάτι κακό, όπως και η αδερφή μου στο γιο της...Λες σε αυτό το μωρό να κάνω κακό?Πάντως ανάσκελα δεν μπορώ να κοιμηθώ...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ειχα μεγαλο προβλημα στο οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω αλλιως εκτος απο μπρουμυτα,ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!

Ετσι κοιμομουν μπρουμυτα μεχρι και τον 5ο μηνα γιατι δεν ειχε πεταχτει καθολου η κοιλια μου και βολευομουν.

Οταν αρχισα να φουσκωνω κοιμομουν κατι αναμεσα απο πλαγια και ελαφρως μπρουμυτα.Ειχα βρει σταση που βολευομουν.

Απο εκει και περα οταν η κοιλια φουσκωσει και να θελεις δεν μπορεις!

Τωρα μονο ανασκελα και λιγο στο πλαι μονο με το μαξιλαρι θηλασμου που εχω παρει και το βαζω αναμεσα στα ποδια μου και γερνω λιγο την κοιλια μου επανω σε αυτο!!!

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο!!!!! Κοιμόμουν μπρούμυτα, μέχρι τον 5ο, οπότε και με ενοχλούσε η κοιλιά. Ο γιατρός δε μου το ''απαγόρευσε''.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καμια δεν ειχε προβλημα με το στηθος απο την αρχη?εγω παλι μαζευα τα χερια μου και προσπαθουσα να το βολεψω πονουσα παρα πολυ.και ανασκελα δεν ειναι καλη σταση γτ υπαρχει η κεντρικη αρτηρια στην μεση ποιο κατω που πιεζετε,στα διπλα νομιζω ειναι η καλυτερη σταση και προς το τελος με 4-5-6μαξιλαρια.ουφ!τι θυμηθικα τωρα!!!πα!πα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι για το ανασκελα ξερω κ εγω οτι δεν κανει

Ανάσκελα δεν κάνει, μπρούμυτα το φοβόμαστε και μετά από κάτι μήνες δεν μπορούμε.... Να κοιμόμαστε όρθιες τότε ;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοια σου κ κοιμομαστε κ ορθιες μετα τη γεννα...ξερεις ποσες φορες με πηρε ο υπνος ενω εκανα βολτες στο διαδρομο στις 4 κ στις 5 τα ξημερωματα?προσπαθωντας να κοιμησω το μωρο!μεχρι κ ονειρο με ανοιχτα ματια εχω δει ενω ταιζα το μικρο!:rolleyes: μια χαρα ορθια κοιμομουν:P

Link to comment
Share on other sites

μια φορα κοιμηθηκα με το μωρο στο στηθος ξαπλωτη σταση και ξυπνησα μετα απο 2μιση ωρες ....το μωρο ακομη κοιμοταν και θηλαζε!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

καμια δεν ειχε προβλημα με το στηθος απο την αρχη?

 

Βάζω το χέρι μου κάτω από το στήθος, στα πλευρά μου και ανασηκώνομαι λίγο και δεν με πονάει....Πάντα έτσι κοιμάμαι, γιατί έχω μεγάλο στήθος έτσι και αλλιώς και έγκυος να μην είμαι, με ενοχλεί το στήθος....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

μια φορα κοιμηθηκα με το μωρο στο στηθος ξαπλωτη σταση και ξυπνησα μετα απο 2μιση ωρες ....το μωρο ακομη κοιμοταν και θηλαζε!!!

 

Εννοείται ότι ξαπλωτή στάση πάντα κοιμόμουν, ακόμα και για 10 λεπτά, όσο το μωρό θήλαζε, δεν έχει σημασία...Αλλά ξαπλωτά, πάντα κοιμόμουν!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάζω το χέρι μου κάτω από το στήθος, στα πλευρά μου και ανασηκώνομαι λίγο και δεν με πονάει....Πάντα έτσι κοιμάμαι, γιατί έχω μεγάλο στήθος έτσι και αλλιώς και έγκυος να μην είμαι, με ενοχλεί το στήθος....

αμαν βρε κοπελα μου τι δυσκολα που ειναι!στο 1ο μου παιδι ειχα βαλει 21 κιλα και θυμαμε οταν ξαπλωνα με ενοχλουσε ο ...πωπος μου!ελεγα στον αντρα μου οτι πολυ θα ηθελα να ειχε δυο τρυπες για να τον βολεψω!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια, δεν θυμαμαι καθόλου απο την πρωτη μου εγκυμοσύνη,πειραζει να κοιμομαστε μπρουμυτα τους πρωτους μηνες που μπορουμε,δεδομενου οτι αργοτερα ειναι αδύνατον αυτό ?? πιεζουμε το μωρο ?? ειμαι στην 7η εβδομαδα κυησης και ολο μπρουμυτα θελω και μπορω να κοιμαμαι :roll:

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω δεν υπαρχει κανενα προβλημα.. ειδικα τωρα που εισαι στις αρχες.. ρωτα καλυτερα ομως τον γιατρο σου.. εγω τον ειχα ρωτησει και μου ειπε να κοιμαμαι οπως θελω αρκει να νιωθω ανετα και να ξεκουραζομαι..

καλη εγκυμοσυνη..:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχετε μήπως βρει κάτι να σας βοηθά στη στάση ύπνου; Εγώ ας πούμε κοιμόμουν πάντα μπρούμυτα και τώρα τα έχω βρει σκούρα. Ακόμα χωράει η κοιλιά μου αλλά νιώθω ενοχές και πονάω κιόλας, οπότε προσπαθώ να μένω στο πλάι, αλλά δεν έχω μεγάλη επιτυχία. Ανάσκελα αδύνατον να ξεκουραστώ. Συχνά ξυπνάω και είμαι ημι-μπρούμυτα. Βάζω ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και για να αλλάξω πλευρό ξυπνάω πάλι για να μεταφέρω το μαξιλάρι. Λίγο η άβολη θέση, λίγο η συχνοουρία, έρχεται μετά και το άγχος, πάει ο ύπνος! Πώς μπορώ να κρατηθώ με κάποια άνεση στην πλάγια θέση; Κάποιο από τα ειδικά μαξιλάρια που πουλάνε ωφελεί σε κάτι; Ξυπνάω άγρια μεσάνυχτα και βλέπω τελεμάρκετινγκ! Έλεος! Α, και κάπου 5-6 το πρωί έχει στο Μακεδονία ένα ιταλικό σίριαλ με γιατρούς, αντιγραφή του Greys Anatomy...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός ήταν κατηγορηματικός για τη στάση. Ανάσκελα απαγορεύεται γιατί μπορεί να διακόψει το βάρος της κοιλιάς την κυκλοφορία του αίματος. (Δυστυχώς για μένα γιατί ουκ ολίγες φορές με έπαιρνε ο ύπνος σε αυτή τη στάση όπως έβλεπα τηλεόραση...:-()

 

Για μπρούμυτα φοβάμαι και να το σκεφτώ...

 

Οπότε μόνο στο πλάι. Δεν μου διευκρίνισε αν είναι καλύτερα δεξιά ή αριστερά. Όμως ήδη έχω κάνει κοιλιά που, όταν γυρίζω στο πλάι νιώθω να "πέφτει" και να με τραβάει. Έτσι βολεύομαι βάζοντας διπλωμένη μια μικρή κουβερτούλα κάτω από την κοιλιά μου για να την "κρατάει". Προς το παρόν έτσι μπορώ και κοιμάμαι. Αργότερα ίσως χρησιμοποιήσω κάποιο μαξιλαράκι με τον ίδιο τρόπο.

 

Ακόμα δεν έχω προμηθευτεί με τα ειδικά μαξιλάρια για την εγκυμοσύνη και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψουν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκυούλες μου, εγώ γέννησα πέρυσι. Καθ' όλη μα όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κοιμόμουν μπρούμυτα με ελαφριά κλίση προς τα πλάγια, αναγκαστικά λόγω της κοιλιάς. Ακόμη και την παραμονή της γέννας μου κοιμήθηκα μπρούμυτα. Και φυσικά επειδή φοβόμουν είχα ρωτήσει τη γυναικολόγο μου τουλάχιστον 10 φορές και μου έλεγε πως το μπρούμυτα δεν πειράζει. Επειδή όμως κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική ρωτήστε τους γυναικολόγους σας που είναι και οι αρμόδιοι. :cool:

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μπρούμυτα δεν πειράζει και ακόμα ούτε το ανάσκελα. Το ανάσκελα πειράζει όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου είπε. Οπότε κι εμένα μπρούμυτα με μικρή κλίση προς το πλάι με βλέπω.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μπρούμυτα δεν πειράζει και ακόμα ούτε το ανάσκελα. Το ανάσκελα πειράζει όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου είπε. Οπότε κι εμένα μπρούμυτα με μικρή κλίση προς το πλάι με βλέπω.

 

Μην το φοβάσαι καθόλου. Και γω 9 μήνες μπρούμητα με ελαφρά κλίση πλάγια και δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ύπνο. 9 Μήνες κοιμόμουν κάθε μέρα 10ωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβάσαι καθόλου. Και γω 9 μήνες μπρούμητα με ελαφρά κλίση πλάγια και δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ύπνο. 9 Μήνες κοιμόμουν κάθε μέρα 10ωρα!!

 

Αχ τυχερή!!! Εγώ έχω αϋπνίες + ότι έχω και τη μικρή που με ξυπνάει από τα χαράματα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...