Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

Αχ λες mariapap82 mou???Μακαρι....Την Δευτερα 8α παω να δω αν ανεβει...Εχω πολυ αγωνια...Μοθ φενεται χαμιλη η χωριακη...τι να πω δεν ξερω....:roll::roll::roll:

 

Κανονικα πρεπει καθε δυο μερες να διπλασιαζεται. Εγω 2 μερες πριν την περιοδο ειχα 38. Κι εσυ αν εχεις 8,5 7 μερες πριν τοτε σε 4 μερες θα εχεις πριπου 33!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανονικα πρεπει καθε δυο μερες να διπλασιαζεται. Εγω 2 μερες πριν την περιοδο ειχα 38. Κι εσυ αν εχεις 8,5 7 μερες πριν τοτε σε 4 μερες θα εχεις πριπου 33!

 

εγω εκανα χοριακη 8 ημερες μετα την συλληψη και ηταν 1.38 και μετα απο δυο μερες 18 και ειμαι εγκυος πηγα στο γιατρο και ειδαμε και σακο!!!

καλη επιτυχια καλη μου!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα χοριακη 8 ημερες μετα την συλληψη και ηταν 1.38 και μετα απο δυο μερες 18 και ειμαι εγκυος πηγα στο γιατρο και ειδαμε και σακο!!!

καλη επιτυχια καλη μου!!

Δεν ξερετε τι κουραγιο μου δινεται...δεν θελω ομως να ενθουσιαστω χωρισ λογο...θα παω αυριο για 2η χωριακη να δω τι θα γινει!!!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα δευτερη χωριακη....δυστυχως επεσε απο 8 στις 4 μοναδες....:-(

Αρα τιποτα....μηπως φταιει ποθ τον προηγουμενο μηνα επερνα αντισυλληπτικα λογω αποξεσης???Δεν ξερω....δεν ηταν τυχερο αυτη την φορα...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα εκανα δευτερη χωριακη....δυστυχως επεσε απο 8 στις 4 μοναδες....:-(

Αρα τιποτα....μηπως φταιει ποθ τον προηγουμενο μηνα επερνα αντισυλληπτικα λογω αποξεσης???Δεν ξερω....δεν ηταν τυχερο αυτη την φορα...

 

κριμα!μηπως ηταν απο τα χαπια?ρωτα το γιατρο σου!Δεν πειραζει τον επομενο μηνα ελπιζω να εισαι πιο τυχερη

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ. ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 22/7, 3η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΧΟΡΙΑΚΗ 239. ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΗ 2950 Η ΧΟΡΙΑΚΗ. 381 Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ 181 Η ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΑ CYCLACOUR SE 3 THN ΗΜΕΡΑ ΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ. ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ? ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ. ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 22/7, 3η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΧΟΡΙΑΚΗ 239. ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΗ 2950 Η ΧΟΡΙΑΚΗ. 381 Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ 181 Η ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ ΤΑ CYCLACOUR SE 3 THN ΗΜΕΡΑ ΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ. ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ? ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!

Δεν καταλαβαινω γιατι ανησυχεισ...αφου η χωριακη σου αυξανεται....ολα καλα θα πανε....θετικη σκεψη....Αντε κ σε 8 μηνεσ με ενα αγγελουδι στην αγκαλια σου!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ Η ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ. ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΗΜΕΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι την ήθελα τη εξέταση...?

 

Είπα να την κάνω, δε μου έφταναν τα 5 θετικά τεστ...

 

Και αγχώθηκα πολύ....Τι την ήθελα?

 

Λοιπόν, ΤΕΡ 8/7, κύκλος μικρός, κάπου 24-26 μέρες, στις 2/8 (δηλ. 25η του κύκλου), κάνω τεστ και βγαίνει θετικό.Σήμερα είμαι 43 μέρες από την ΤΕΡ.

 

Σύμφωνα με αυτό, http://www.woman-on-top.gr/?p=485 έπρεπε η β χοριακή μου να είναι 13750-30880. Αλλά επειδή έχω μικρό κύκλο περίμενα να είναι πάνω από 22.000-23.000. Τελικά η εξέταση έδειξε 19800, μόνο. Δεν είναι χαμηλή?Μήπως αποβάλλω και πέφετι η χοριακή?Δε θα περάσουν οι μέρες μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω στο γιατρό...Τι ήθελα και την έκανα?

 

Δεν παίζει αργοπορημένη σύλληψη, ξέρω τις δυο ύποπτες μέρες και ήταν μέσα στις γόνιμες μου, όπως τις υπολογίζω...

 

Τι λέτε???Κάτι δεν πάει καλά??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ασε και εγω τις ηξερα τις υποπτες μερες αλλα τελικα και η χοριακη και ο υπερηχος εδειχναν οτι η συλληψη εγινε αρκετα πιο μετα.συμφωνα με την τελευταια περιοδο ειχα πητ 4/12,συμφωνα με τον υπερηχο 14/12 και τελικα γεννησα στις 20/12!δεν νομιζω οτι παιζει αποβολη και κατεβαινει η χοριακη,εισαι μια χαρα εγκυος,απολαυσε το!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!

 

Αν πάρω την πιο καθυστερημένη ύποπτη μέρα, είναι 31 μέρες από την επαφή-σύλληψη, που σημαίνει ότι σύμφωνα με αυτό http://www.woman-on-top.gr/?p=485 έπρεπε να είναι 19910-43220.

 

Οπότε 19800 μου φαίνεται πολύ χαμηλή. Βέβαια, το συγκεκριμένο site Μιλάει πάντα για κύκλο 28 ημερών και όχι πιο χαμηλό. Και γιατί έχει τόσο μεγάλες αποκλείσεις ανάμεσα στις τιμές??Πωπω, πολύ αγχώθηκα τώρα...

 

Να χαίρεσαι την μπεμπούλα σου!!!!!!!(χμ...εριέττα σε αγοράκι δε μου ταιριάζει...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααααααχ εκανες την εριεττα μου μπεμπακο!!!!:mrgreen::mrgreen:

 

εγω θυμαμαι οτι 42 μερες μετα την τερ ειχα χοριακη 7,500 και ημουν λεει στην 5η εβδομαδα.

 

μην αγχωνεσαι καλε!!!ολα καλα ειναι!!!:wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλέ πώς το έκανα αυτό!!!!Συγγνώμη, το διορθώνω τώρα!!!Και έχει και τόσο ωραίο όνομα!!Μου αρέσει που διάβασα και το τικεράκι και σκέφτηκα ότι ΣΗΜΕΡΑ είναι 8 μηνών ακριβώς!!!Να σου ζήσει!!Πού έχω το μυαλό μου???Συγγνώμη, χίλια συγγνώμη, δεν ξέρω τι σκεφτόμουν!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμαι οτι 42 μερες μετα την τερ ειχα χοριακη 7,500 και ημουν λεει στην 5η εβδομαδα.

 

μην αγχωνεσαι καλε!!!ολα καλα ειναι!!!:wink:

 

 

ΟΥΦ...Μου φαίνεται ότι τελικά όλα είναι σχετικά και πρέπει να σταμτήσω να σκέφτομαι τους αριθμούς...

 

Σε ευχαριστώ!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

τι σκεφτοσουν και εκανες τετοιο τραγικο λαθος:lol:???????την χοριακη σου!:mrgreen:

 

οντως,αυτοι οι αριθμοι ειναι σχετικοι.σταματα να σκεφτεσαι,σε λιγες μερες θα ακουσεις καρδουλα!:wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, γνωρίζει μήπως κάποια κοπέλα γιατί οι φ.τ. της χοριακής διαφέρουν από εργαστήριο σε εργαστήριο; Δεν θα έπρεπε να ισχύει κανονικά ό,τι ισχύει με άλλες ορμονολογικές ή αιματολογικές εξετάσεις; (να υπάρχουν δηλαδή "απόλυτες φυσιολογικές τιμής" και κάθε εργαστήριο να βγάζει αποτελέσματα σύμφωνα με αυτές?).

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! έκανα χοριακή την Τρϊτη, ακριβώς 13 μέρες μετά την ωορηξία. Ξέρω πότε ακριβώς έγινε γιατί την προκαλέσαμε με πρεγκνύλ. Το αποτέλεσμα ήταν 21, θετικό. Την επανέλαβα σήμερα, δυστυχώς σε άλλο εργαστήριο γιατί μέχρι χθες ήμουν διακοπές, και σήμερα έδειξε 17. Ο γιατρός μου είπε ότι αν και από εργαστήριο σε εργαστήριο οι τίμές διαφέρουν, ωστόσο φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά... Μου είπε να την επαναλάβω το Σάββατο. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο που τελικά να εξελίχθηκε καλά; Ξέρω ότι πρέπει να ακούω τον γιατρό μου αλλά είχα χαρεί τόσο πολύ, προσπαθούμε περίπου 1 χρόνο μόνοι μας και 4 μήνες με κλομιφένη κτλ. Έχω πολυκυστικές και εντελώς άστατο κύκλο.

Όποια ξέρει ας μου πει, από την αγωνία μου έχω γράψει παντού :ρ σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! έκανα χοριακή την Τρϊτη, ακριβώς 13 μέρες μετά την ωορηξία. Ξέρω πότε ακριβώς έγινε γιατί την προκαλέσαμε με πρεγκνύλ. Το αποτέλεσμα ήταν 21, θετικό. Την επανέλαβα σήμερα, δυστυχώς σε άλλο εργαστήριο γιατί μέχρι χθες ήμουν διακοπές, και σήμερα έδειξε 17. Ο γιατρός μου είπε ότι αν και από εργαστήριο σε εργαστήριο οι τίμές διαφέρουν, ωστόσο φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά... Μου είπε να την επαναλάβω το Σάββατο. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο που τελικά να εξελίχθηκε καλά; Ξέρω ότι πρέπει να ακούω τον γιατρό μου αλλά είχα χαρεί τόσο πολύ, προσπαθούμε περίπου 1 χρόνο μόνοι μας και 4 μήνες με κλομιφένη κτλ. Έχω πολυκυστικές και εντελώς άστατο κύκλο.

Όποια ξέρει ας μου πει, από την αγωνία μου έχω γράψει παντού :ρ σόρρυ![/quote

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΑΓΩΝΙΑ!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΙΣ 11/9/10 ΚΑΙ ΧΤΕΣ ΕΙΔΑ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΣΤΗΚΑ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ!ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ???ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΟΥΜΕ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΣ ΣΑΣ!!ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ!!ΣΤΙΣ 27/8 ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ.ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 23/9 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 24/9 ΜΕ 1 ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ!ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 90,13.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ?Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΙΣΧΥΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...