Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη στις 34 εβδομαδες και θερμοκοιτιδα


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!

ειμαι 26 εβδομαδων και ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη εχω διδυμα με τον ιδιο πλακουντα θα πρεπει να τα βγαλει με καισαρικη στις 34 εβδομαδες γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος να σταματησει η εγκυμοσυνη!!:(

επειδη ομως στις 34 εβδομαδεσ θα ειναι πιθανοτατα κατω απο 2 κιλα θα πρεπει να μπουν κανενα 20ημερο στην θερμοκοιτιδα.....

επειδη θα γεννησω στο ιασω και εκει "βαρανε" καθε μερα στη θερμοκοιτιδα μηπως ξερετε ποσο ειναι την ημερα και αν τα λεφτα τα δινει πισω το ικα? (γιατι ειμαι ασφαλισμενη στο ικα)

αν εχει καμια σας παρομοια εμπειρια ας μου πει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω γεννησα στο μητερα πριν ενα μηνα τα διδυμακια μου. Το ένα χρειαστηκε θερμοκοιτίδα και είναι ακομα εκει μέχρι και σήμερα. Η τιμή είναι 300ε την ημερα (για το καθε μωρο!!) για την εντατικη (ΜΕΝΝ3) και 150Ε την ημερα για την απλη παρακουλουθηση (ΜΕΝΝ2 και ΜΕΝΝ1). Αν έχεις ΙΚΑ πας τα χαρτια -τιμολογια που θα σου δωσουν απο εκει οταν παρεις τα μωρα και τα πας στο ΙΚΑ και παιρνεις τα χρηματα σου 100% εκτος το ΦΠΑ εντος (συνηθως ) 3 μηνων. Προσεξε θα πρεπει να κανεις αίτηση στο ΕΚΑΒ για να παρεις τα χρηματα σου,αυτη την αιτηση θα στην δώσουν στο ΙΑΣΩ στην μοναδα. Προσεχε γιατι αν κρινω απο εμενα στα ιδιωτικα (βεβαια και στο δημοσιο πιστευω συμβαινει) κολλανε συνεχεια λοιμώξεις και μικρόβια!!! ασε που τα κρατανε πολλες φορες παραπανω ημερες μονο και μονο για τα χρηματα...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

ειμαι 26 εβδομαδων και ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη εχω διδυμα με τον ιδιο πλακουντα θα πρεπει να τα βγαλει με καισαρικη στις 34 εβδομαδες γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος να σταματησει η εγκυμοσυνη!!:(

επειδη ομως στις 34 εβδομαδεσ θα ειναι πιθανοτατα κατω απο 2 κιλα θα πρεπει να μπουν κανενα 20ημερο στην θερμοκοιτιδα.....

επειδη θα γεννησω στο ιασω και εκει "βαρανε" καθε μερα στη θερμοκοιτιδα μηπως ξερετε ποσο ειναι την ημερα και αν τα λεφτα τα δινει πισω το ικα? (γιατι ειμαι ασφαλισμενη στο ικα)

αν εχει καμια σας παρομοια εμπειρια ας μου πει...

 

 

Καλη μου εγω θα σου προτεινα να γεννησεις με το καλο στο μαιευτηριο που θελεις αλλα να "στειλετε" τα μωρακια σε δημοσιο νοσοκομειο.Σιγουρα θα ειναι δυσκολο για σενα τις πρωτες μερες που δεν θα μπορεις να τα δεις αλλα μολις αναρρωσεις θα πηγαινεις οποτε θελεις να τα βλεπεις! Σκεψου το, ειναι πολλα τα λεφτα για δυο μωρα!!! Με το καλο σου ευχομαι!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το λογιστήριο του μαιευτηρίου για να σε ενημερώσουν ακριβώς για την διαδικασία. Πάντως καλύπτουν το κόστος 100% τα ταμεία.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!!!

πραγματικα με χαροποιει το γεγονος οτι το ικα καλυπτει 100% τα εξοδα γιατι ειναι πολλα τα λεφτα και ζοριζομαστε οικονομικα ...

παντως θα σκεφτω και αυτο που ειπε η mariazei για το δημοσιο νοσοκομειο...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αλλάξεις αμέσως γιατρό!!!!

 

Γιατρός που να προγραμματίζει τόσο νωρίς καισαρική ΔΕΝ ξανακούστηκε!! Πώς προδικάζει τέτοια προβλήματα;; Μάγος είναι?????

 

Έχω διδυμάκια και γνωρίζω τα προβλήματα και τους κινδύνους. Οι γιατροί, πάντα εύχονται "μια μέρα ακόμα"... όσο πιο πολλές "κερδίσουν" τα παιδιά για να φτάσουν αισίως στον 9ο, τόσο καλύτερο.

 

Είναι ΑΠΙΘΑΝΟ να γνωρίζει από τώρα για .... τότε.

 

 

Πραγματικά σου το λέω μέσα από την καρδιά μου, πήγαινε σε άλλο γιατρό να πάρεις δεύτερη γνώμη!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτος μου ειπε οτι μετα τις 34 εβδομαδες υπαρχει κινδυνος να σταματησει η εγκυμοσυνη (στα διδυμα με τον ιδιο πλακουντα).

εγω παντως επειδη γεννησα το πρωτο μου παιδακι με αυτον τον γιατρο και φερθηκε πολυ ενταξει(εκανε τα παντα για να γεννησω φυσιολογικα ενω θα μπορουσε να με παει ανετα για καισαρικη) ειμαι ευχαριστημενη απο αυτον και τον εμπιστευομαι...

τι να σου πω....αν δεν τον ακουσω και τελικα βγει αληθινος τι θα κανω μετα???θα βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο...

εγω εχω και διαβητη κυησης και θρομβοφιλια οποτε μπορει να παιζουν και αυτα ρολο...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με διδυμα με ένα πλακουντα γεννησα την 36 εβδομαδα και αν το μικρο μου έπαιρνε βαρος θα το καθυστερουσαμε και αλλο.

Αλεξανδρα προσεχε στον τροπο πληρωμης. Εγω στο μητερα για τις θερμοκοιτιδες (οχι για την νοσηλεία) μου είπαν όταν τους είχα παρει τηλεφωνο μεσα Ιανουαριου, ότι θα πληρωσω όλο το ποσο με συναλαγματικη 3μηνη που θα έχω προλαβει να παρω τα χρηματα απο το ΙΚΑ. Τωρα που τους πήρα για να δω που εχει φτασει ο λογ/σμος γιατι σε λίγες μερες ελπιζω να παρω το μωρο μου,μου είπαν τα μισα μετρητα και τα αλλα μισα με συν/κη 40 ημερων!!!! αν είναι δυνατον.Τους είπα τι μου είχαν πει και τοτε μου είπε η υπαλληλος,αααα, τωρα τι να σας πω ,μαλλον έχουν αλλαξει τα πραγματα,αν θελετε πληρωστε και με πιστωτικη καρτα. Εγω όταν παω να παρω το παιδι μου θα κανω φασαρία,μας ρωτανε που βρισκουμε εμεις τα χρηματα??

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

zitzmar αστα να πανε!!!!

αν ενδιαφεροντουσαν για το που βρισκουμε εμεις τα χρηματα και για το αν τα βρισκουμε καλα θα ηταν.....

να σε ρωτησω κατι....ποσα κιλα γεννηθηκαν τα μωρα σου?

γιατι εμενα το ενα ειναι πιο μικρο 750γρ. και το αλλο 950..(ειμαι 26 εβδομαδων τωρα)

φοβηθηκα για υποκλοπη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πιο μικρο στο κεφαλι και οχι στην κοιλια ....

αν ηταν στην κοιλια θα σημαινε υποκλοπη τωρα σημαινει οτι απλα λογω κατασκευης το ενα ειναι πιο μικρο απο το αλλο...

οποτε μαλλον το μικρο θα χρειαστει πιο πολυ θερμοκοιτιδα(μπορει και 1 μηνα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας είναι ο πλακούντας...

και γέννησα κι εγώ στις 38 εβδομάδες, με τοκετό που ξεκίνησε μόνος του.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι... όχι να κάνεις κάτι παράξενο, απλά ρώτα και κανέναν άλλο γιατρό, για να δεις καμιά δεύτερη γνώμη.

 

Οι κίνδυνοι είναι αρκετοί στα δίδυμα, αλλά δεν είναι και μαύρα τα πράγματα!!

 

Η δική μου ανησυχία από το μήνυμά σου, είναι πως ο γιατρός σε έχει προδιαθέσει... πως κάτι θα πάει στραβά. Άλλο η ενημέρωση κι άλλο να έχεις από τώρα την ψυχολογία πως κάτι θα πάει στραβά.

 

Είναι εκπληκτικά νωρίς....

Ελπίζω να μη σε αγχωσα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν με αγχωσες alycon ισα-ισα μου εδωσες κουραγιο που μου ειπες οτι εφτασες αισιως μεχρι τις 38 εβδομαδες!!!

βεβαια δεν ειναι ολες οι εγκυμοσυνες ιδιες και μαλλον ο γιατρος μου θελει να προλαβει το κακο..

φυσικα δεν ειναι σιγουρο οτι παντα στα διδυμα με τον ιδιο πλακουντα σταματαει η εγκυμοσυνη μετα τις 34 εβδομαδες...

εξου και το δικο σου παραδειγμα και της zitamar αλλα και χιλιαδες αλλα.

απλα επειδη υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα και ο γιατρος μου θελει να την εξαλειψει γι αυτο μου ειπε να τα βγαλουμε στις 34..

παντως εχθες πηγα στο σε εναν αλλο γυναικολογο(του ικα)για να μου γραψει τα φαρμακα και εκεινος μου ειπε οτι θα τα εβγαζε στις 36

ξερω εγω τωρα....ο καθενας λεει τα δικα του και οσους και να παω θα πουν τα δικα τους και δεν θα ξερω ποιον να ακουσω...

ετσι λοιπον αποφασισα να ακουω μονο εναν γιατι αλλιως θα τρελαθω!!!!!

σ'ευχαριστω παντως!!!ειλικρινα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου πριν προδιαθετεις απο τώρα ποτε θα γεννήσεις! Απλά εγω αυτο που έκανα μετα την 34η εβδ. πηγαινα τακτικότατα στο γιατρο κ ελέγχαμε την κατάσταση, στο τέλος έφτασα να πηγαινω καθε μέρα. Τα δικά μου ειχαν διαφορετικό πλακούντα κ γεννησα 37κ2. Απλά πες τον γιατρο σου να σε παρακολουθει στενά κ να το τραβηξετε όσο γινεται, ποτε εις βαρος των μωρων εννοειται. Απλά δεν έπρεπε να σου τα πει έτσι, επρεπε να σου πει οτι θα το παλέψετε. Καταλαβαινω οτι ο γιατρος μας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο μικρός θεος μας, αλλα δειξε κ εσυ τι θελεις. Αν δηλ συνεχιζονται όλα ομαλα γιατι να τα βγάλει στις 34?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω γεννησα τον οκτωβρη του 2008!η μικρη εμεινε θερμοκοιτδα 21 μερες.μας ενημερωσαν απο την εντατικη νεογνων για τη διαδικασια που επρεπε να ακολουθησουμε για να παρουμε τα χρηματα απο το ικα.καναμε 4μηνη συναλλαγματικη ,πηραμε τα χρηματα ομως νωριτερα οποτε εξοφλησαμε το μαιευτηριο νωριτερα.οσον αφορα τωρα το γιατρο και εμενα με ειχε <φοβισει> επειδη το μωρο ηταν μικρο και ολοι μου ελεγαν οτι μου λεει βλακειες...τελικα εκενα καισαρικη 35 εβδ.και ευτυχως γιατι η μικρη μπορει να μην αντεχε παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

zitzmar αστα να πανε!!!!

αν ενδιαφεροντουσαν για το που βρισκουμε εμεις τα χρηματα και για το αν τα βρισκουμε καλα θα ηταν.....

να σε ρωτησω κατι....ποσα κιλα γεννηθηκαν τα μωρα σου?

γιατι εμενα το ενα ειναι πιο μικρο 750γρ. και το αλλο 950..(ειμαι 26 εβδομαδων τωρα)

φοβηθηκα για υποκλοπη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πιο μικρο στο κεφαλι και οχι στην κοιλια ....

αν ηταν στην κοιλια θα σημαινε υποκλοπη τωρα σημαινει οτι απλα λογω κατασκευης το ενα ειναι πιο μικρο απο το αλλο...

οποτε μαλλον το μικρο θα χρειαστει πιο πολυ θερμοκοιτιδα(μπορει και 1 μηνα)

 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ απο ότι είδα στις σημειώσεις μου την 25η εβδομαδα το ένα ήταν 659 και το μεγαλο 844γρ.(Δεν εχω μετρηση της 26ης). Την 27η εβδομαδα ήταν 846 και 980γρ. Γεννηθηκαν 1350γρ ο μικρος και 2480 ο μεγαλος,ο μεγαλος δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα καν,ενω ο μικρος είναι μεσα 1μηνα και 1εβδομαδα μεχρι σήμερα και ελπίζω να τον παρω τις επομενες ημερες Εγω άρχισα να έχω διαφορα απο την 32εβδομαδα και μετα. Ξεχασα να σου πω ότι μου είπαν στο λογιστηριο οτι ενω το ΙΚΑ σου πληρωνει τις θερμοκοιτιδες δεν σου πληρωνει το φπα (13%). Και εγω θα σου προτεινω να τα πας αν χρειαστεις σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα πιστευω ότι ακομα και εκει πολλες φορες χρειαζεσαι μεσο για να βρεις θερμοκοιτιδα... Και εμενα ο μικρος είχε ένα λιγοτερο αγγειο στο λωρο οποτε δεν μπορουσαν να μου πουν με βεβαιοτητα για υποκλοπη ή αν έφταιγε ότι τρεφόταν λιγότερο. Πανω απο 20% διαφορα μεταξύ τους θεωρήτε υποκλοπή αν δεν υπαρχουν άλλες αιτιες. Εγω πιστευω ότι είναι μια χαρα το βαρος τους και ίσως να μην χρειαστείς θερμοκοιτιδα:P. Ελπιζω να εχεις κανει τα ψωνια σου γιατι αργοτερα θα χρειαστείς περισσοτερο ξεκουραση και ίσως να μην προλάβεις..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ zitamar!!α γενηθηκαν με αρκετη διαφορα τα δικα σου!!!1 κιλο!!!

παντως δυσκολο να μην χρειαστουν θερμοκοιτιδα τα δικα μου...

η μικρη ειδικα...

η μεγαλη ισως και οχι γιατι ειναι ηδη 1 κιλο σχεδον...

ε, δε θα φτασει τα 2 μεχρι τις 34 εβδομαδες?

για το ικα ξερω οτι δεν δινει το φ.π.α.

πηρε ο συζηγος μου το λογιστηριο του ιασω και ρωτησε...

ενταξει δεν πειραζει αν ειναι μονο το φ.π.α θα τα βγαλουμε περα!!

ελπιζω να μην χρειαστει να τα στειλω σε δημοσιο.

οσο για τα ψωνια εχω αρχισει ηδη γιατι ξερω οτι δεν θα προλαβαινω..

εχω και τον μικρο μου που ειναι 2μιση και ειναι πολυ ζωηρος...

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια σου είναι στον ίδιο σάκο; Όπως και να έχει, με τον ίδιο πλακούντα δεν είναι όπως τα άλλα δίδυμα και καλύτερα να μη συγκρίνεις με τα άλλα δίδυμα. Είχα διαβάσει κάμποσο, τότε στην εγκυμοσύνη, που υπήρχε χρόνος.

 

Θέλει συχνή παρακολούθηση, από ό,τι είχα διαβάσει. Το λιγότερο που μπορεί να πει κανείς.

 

Εμένα με πήγαν προγραμματισμένα, χωρίς να το πολυθέλω, στις 36 και είχα κανονικά δίδυμα, σε δύο σάκους και με καλό βάρος. Μου στοίχισε λίγο, αλλά τι να γίνει. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα παιδάκια που γεννιούνται στις 34 εβδομάδες, δεν υστερούν από τα άλλα, αν έχουν καλή φροντίδα μετά. Γρήγορα φτάνουν τα τελειόμηνα.

 

Όλα καλά να πάνε :)

Link to comment
Share on other sites

AthinaP τα μωρακια μου ειναι σε διαφορετικους σακους αλλα εχουν τον ιδιο πλακουντα!!

ειναι απο το ιδιο ωαριο που διαιρεθηκε στα 2.το ξερω οτι δεν ειναι οπως τα αλλα διδυμα και οτι ειναι πιο επικινδυνη η κατασταση απο αυτα που εχουν διαφορετικους πλακουντες.γι αυτο θελω να συγκρινω με κοπελες που ειχαν διδυμα με 1 πλακουντα.

ναι μωρε αυτο σκεφτομαι και εγω.....

εχω διαβασει οτι επιβιωνουν και στις 27 εβδομαδες αν εχουν την σωστη φροντιδα...

βεβαια οσο περισσοτερες μερες καθησουν στην κοιλια τοσο το καλυτερο!

ειναι αληθεια οτι τα διδυμα θελουν στενη παρακολουθηση.

ο γιατρος μου με παρακολουθουσε καθε 2 εβδομαδες και απο εδω και περα θα με παρακολουθει καθε εβδομαδα...

σε ευχαριστω για τις ευχες και να σου ζησουν τα παιδακια σου!

zitamar τι εγινε με τον μικρουλη σου?τον πηρες τελικα σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλεξανδρα μου επιτελους πηρα το μικρο αντρακι μου!!!! Τελικα παλι καλα που είχα ψιλοπροπονηθεί με τον ένα γιατι και με τους δύο έχασα την μπαλα!!!! Το πρωτο βραδυ κοιμηθηκα 1,5 ωρα,τωρα το δευτερο βραδυ τα πήγαμε πολύ καλύτερα!!:P

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι το φανταζομαι οτι θα ειναι δυσκολο με 2 μωρα...

τωρα ομως τα εχεις και τα 2 σπιτακι σου!!!!

να σε ρωτησω...ποσα κιλα επρεπε να παει για να σε αφησουν να τον παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...