Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σου παραθέτω τα εξής:

 

''Έλληνες Ορθόδοξοι γονείς, προκειμένου να βαπτίσουν το παιδί τους, πρέπει να ενεργήσουν ως εξής:

 

.............

 

ζ) Ανάδοχος του παιδιού δεν μπορεί να γίνει αλλόδοξος ή αλλόθρησκος, αλλά και Ορθόδοξος, ο οποίος έχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

 

 

.................

 

πηγή

''

 

Η ουσία είναι δλδ οτι αυτός που θα βαφτίσει το παιδί, θα το κατηχήσει και στην ορθόδοξη πίστη, οπότε πρεπει να εχει κανει ορθόδοξο γάμο. Δεν ξέρω ομως αν κάποιοι παπάδες το δέχονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας ,

 

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε για την βάπτιση.Εχω παντρευτει με πολιτικο γαμο και μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαπτισω παιδι δεν το δεχεται η εκκλησια .Γνωρίζεται αν ισχυει αυτο ή αν σας εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,

 

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε για την βάπτιση.Εχω παντρευτει με πολιτικο γαμο και μου ειπαν οτι δεν μπορω να βαπτισω παιδι δεν το δεχεται η εκκλησια .Γνωρίζεται αν ισχυει αυτο ή αν σας εχει συμβει?

Εμένα η κολλητή μου είναι παντρεμένη με πολιτικό γάμο κ βάπτισε μαζι με τον άντρα της ενα παιδάκι πέρυσι. Ο συγκεκριμένος παπάς δεν ρώτησε καν εαν είναι παντρεμένοι,άλλωστε δεν πας κάποιο χαρτί που λέει εαν είσαι παντρεμένη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ισχύει. Εκτός αν πέσεις σε κανένα καλό παπά που να το προσπεράσει.

Το ξέρω επειδή την Κυριακή βαφτίζω και εγώ και μας έδωσαν από την εκκλησία ένα χαρτί που το λέει σαν απαραίτητη προυπόθεση ο νονός ή η νονά να είναι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο.

Ενώ οι γονείς δεν τους πειράζει. Αυτή η φίλη μου είναι παντρεμένη με πολιτικό.

Τι να πεις... ας μην ανοίξω περισσότερο το στόμα μου χαχα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να το βαπτισεις! μου εχει τυχει και το εχω ρωτησει. δεν μπορει να μην το δεχτει παπας. το παιδακι δεν εχει να κανει με τις επιλογες των γονιων σ αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

σορυυυυυυυυυ νομισα εισαι εσυ ο γονιος~! και ηθελες να βαπτισεις το παιδακι σου!

αχ τετοια ωρα τετοια λογια! σ αυτο δεν μπορω να σ απαντησω! φιλια και συγνωμη για το μπερδεμα και παλι.

Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε διπλο μυστηριο..οταν πηγαμε στην εκκλησια ειπαμε στον παπα οτι ειμαστεηδη παντρεμενοι με πολιτικο κ υπαρχει μια περιπτωση να γινει μονο η βαφτιση κ ο γαμος να αναβληθει γι αργοτερα

Μας ειπε οτι δεν τον νοιαζει αν θα κανουμε θρησκευτικο η οχι.. αυτο πουτον νοιαζει ειναι η νονα να μην εχει κανει μονο πολιτικο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα εμένα ο άδερφός μου βάφτισε την μικρή αλλά παραλίγο να μην την βαφτίσει γιατί ο παπάς είχε εξαγριωθεί που ήταν παντρεμένος με πολίτικό και δεν ήθελε να βαφτίσει εκείνος το παιδί βέβαια με το που ζήτησα χαρτι για να κάνω την ΄βάφτιση αλλού κατευθείαν έγινε πιο συγκαταβατικός και σε ΄ολη την βάφτιση προσπαθούσε να πείσει τον αδερφό μου να παντρευτεί εκεί και σύντομα .Πάντως ο Παπάς μπορεί να το αρνηθεί υπάρχει κάποιο σχετικό έγγραφο και μου το είχαν δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ είναι το σημείο που χωρίζει η θρησκεία από την εκκλησία...χτες συζητούσα με τη μάνα μου για μια περίπτωση γνωστής μας που πέθανε και δεν την έθαβε ο παπάς του χωριού γιατί είχε παντρευτεί με πολιτικό!!!

Έκαναν οι δικοί της ολόκληρη περιοδία μέχρι να βρουν παπά να τη θάψει...έλεος πια , αν έχεις βαφτιστεί ποιός ο λόγος να σου αρνούνται?

Η κουμπάρα σου δεν μπορεί να δηλώσει ότι δεν παντρεύτηκε καθόλου και να τελειώνει το θέμα?

Αλλίμονο δηλαδή στα ζευγάρια που είτε λόγω οικονομικού , είτε λόγω επιλογής πηγαίνουν στο δημαρχείο αντί της εκκλησίας...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα δεν είναι στους γονείς που έχουν παντρευτεί με πολιτικό γάμο να βαφτίσουν το παιδί τους. Σε αυτή την περίπτωση βαφτίζεται το παιδί κανονικά.

Το πρόβλημα είναι όταν έχεις παντρευτεί με πολιτικό γάμο δεν μπορείς να γίνεις νονός ή νονά. Το απαγορεύει η εκκλησία.

 

Παράλογο? Ε ναι όπως πολλά σ αυτή την χώρα.

 

Αλλά κατά τα άλλα (την Κυριακή βαφτίζω ένα παιδάκι) όταν πας να πληρώσεις τους λες τι πληρώνω και σου λένε ότι θέλετε αλλά οι περισσότεροι δίνουν 150 ευρώ.... και άμα τους δώσεις λιγότερα σε κοιτάνε με μισό μάτι.... Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο αντρας μου βαφτισε παιδακι και εχουμε παντρευτει με πολιτικο και ουτε καν τον ρωτησαν...μη μου λετε τωρα τετοια γαιτι το σεπτεμβρη βαφτιζω κι εγω, μην εχουμε τρεχαματα!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα μου φαινεται τους χρειαζεται το ψεματακι!!!

τα αισχη που γινονται απο τους ιδιους δε μετρανε?ας μην ηθελαν ενα σωρο λεφτα για το θρησκευτικο και θα σου ελεγα εγω εαν θα εκανε ο κοσμος πολιτικους γαμους!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ελπιζω να εχω ανοιξει το θεμα στο σωστο μερος..

Λοιπον, του χρονου με το καλο θα παντρευτει μια πολυ καλη μου φιλη σε ενα νησακι και εχουμε πει εδω και 4 χρονια να την παντρεψω εγω. Ολα καλα μεχρι εδω! Φετος παντρευομαι με πολιτικο και εχω ακουσει διαφορα για το οτι οι παπαδες δεν αφηνουν κτλ. Ρωτησε λοιπον η φιλη μου εναν παπα εκει τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση και της ειπε δεν δεχονται κουμπαρο που δεν εχει κανει θρησκευτικο γαμο. Επισης της ειπε οτι αν το κανουμε και αρχικα δεν μας παρουν χαμπαρι, μπορει να ακυρωθει ο γαμος της φιλης μου και να υπαρξουν προστιμα για μενα καθως και ποινικες κυρωσεις, φυλακιση κτλ...:shock::shock:. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κανω θρησκευτικο γαμο και θελω πολυ να παντρεψω την φιλη μου, επισης δεν μπορω να καθυστερησω τον δικο μου γαμο, ωστε να ειμαι ανυπαντρη στην κουμπαρια... Πως μπορουμε να μαθουμε κατα ποσο ισχυουν ολα αυτα που της ειπε ο παπας; Επισης αυτος ειναι ο κανονας ή υπαρχουν και εκκλησιες που επιτρεπουν κουμπαρους με πολιτικο γαμο; Της ειπε επισης ο παπας οτι θα με βαλουν να υπογραψω και υπευθυνη δηλωση για την οικογενειακη μου κατασταση. :?:???:....

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

προς θεου οχι ...απλα μην αναφερει η φιλη σου την σχεση σας και τελος...εγω το 2007 βαφτισα αγορακι ημουν παντρεμενη με πολιτικο και δεν το ξεραμε οτι δεν αφηνουν οι παπαδες, αλλα επειδη δεν ρωτησαν βαφτισα το μωρακι χωρις προβληματα...τωρα μαθαινω οτι δεν κανει....παιξτε το κινεζακια....

Link to comment
Share on other sites

προς θεου οχι ...απλα μην αναφερει η φιλη σου την σχεση σας και τελος...εγω το 2007 βαφτισα αγορακι ημουν παντρεμενη με πολιτικο και δεν το ξεραμε οτι δεν αφηνουν οι παπαδες, αλλα επειδη δεν ρωτησαν βαφτισα το μωρακι χωρις προβληματα...τωρα μαθαινω οτι δεν κανει....παιξτε το κινεζακια....

Και μεις ελενη λεμε να το παιξουμε κινεζοι, αλλα αν ο παπας μας βαλει να υπογραψουμε υπευθυνη δηλωση για την οικογενειακη μου κατασταση; Ετσι ειπαν στην φιλη μου, οτι τωρα οι κουμπαροι αυτο πρεπει να κανουν. Εντωμεταξυ η αδερφη μου που παντρευτηκε περισυ δεν μου ειπε τπτ τετοιο, απλα οτι εραψε τα ονοματα των κουμπαρων σε ενα χαρτι, απολυτως τπτ αλλο.

Εχουν δικαιωμα να μου ζητησουν κατι τετοιο; να ξερω αν μπορω να αρνηθω...

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ γω το εχω ακουσει αυτο,οτι δεν πρεπει να βαφτιζει η' να παντρευει καποιος που εχει κανει πολιτικο γαμο!!κ απ'οτι ξερω ο λογος ειναι ο εξης βαση της εκκλησιας...οτι αφου δεν δεχτηκες τον θρησκευτικο γαμο κ δεν τον ενταξες στη ζωη σου,ποιος ο λογος να βαφτισεις η' να παντρεψεις??το ενα μυστηριο το δεχεσαι κ το αλλο οχι???τη μια το απαρνεισαι κ την αλλη θες να γινεις κουμπαρος???

καποιοι ιερεις ειναι αυστηροι πανω σ'αυτο κ καποιοι αλλο οχι,μερικοι ουτε καν ρωτανε!!!

πρωτον μπορεις ν'αλλαξεις εκκλησια κ δευτερον μπορεις να πεις ψεματα!!

κανενα βεβαια εγω προσωπικα δενθα προτιμουσα,ουτε θα επελεγα!!καποιος λογος υπαρχει γι'αυτη την πραξη!!!δεν θα αναιρουσα τους κανονες της εκκλησιας μου!!

κ πιος ο λογος αλλωστε??ναμου πει δηλ ο παπας απαγορευεται να βαφτισεις αφου εχεις κανει πολιτικο κ γω μετα να παω σε αλλη εκκλησια κ να βαφτισω???πληρης ανυπακοη...η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

κ γω το εχω ακουσει αυτο' date='οτι δεν πρεπει να βαφτιζει η' να παντρευει καποιος που εχει κανει πολιτικο γαμο!!κ απ'οτι ξερω ο λογος ειναι ο εξης βαση της εκκλησιας...οτι αφου δεν δεχτηκες τον θρησκευτικο γαμο κ δεν τον ενταξες στη ζωη σου,ποιος ο λογος να βαφτισεις η' να παντρεψεις??το ενα μυστηριο το δεχεσαι κ το αλλο οχι???τη μια το απαρνεισαι κ την αλλη θες να γινεις κουμπαρος???

καποιοι ιερεις ειναι αυστηροι πανω σ'αυτο κ καποιοι αλλο οχι,μερικοι ουτε καν ρωτανε!!!

πρωτον μπορεις ν'αλλαξεις εκκλησια κ δευτερον μπορεις να πεις ψεματα!!

κανενα βεβαια εγω προσωπικα δενθα προτιμουσα,ουτε θα επελεγα!!καποιος λογος υπαρχει γι'αυτη την πραξη!!!δεν θα αναιρουσα τους κανονες της εκκλησιας μου!!

κ πιος ο λογος αλλωστε??ναμου πει δηλ ο παπας απαγορευεται να βαφτισεις αφου εχεις κανει πολιτικο κ γω μετα να παω σε αλλη εκκλησια κ να βαφτισω???πληρης ανυπακοη...η δικη μου συνειδηση δεν θα το αντεχε με τιποτα...κ ακομα χειροτερα να πω ψεματα του παπα....με τιποτα....!δεν θα κοιμαμαι ησυχα πια...[/quote']

Θα τα δοκιμασουμε και τα δυο, αλλα μαλλον με βλεπω να δηλωνω ψεμματα.

Αν και η ερωτηση μου ειναι αν ξερει κανενας αν ισχυει το θεμα με την υπευθυνη δηλωση, και οχι αν θα κοιμαμαι ησυχα το βραδυ, που θα κοιμαμαι μια χαρα!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμασουμε και τα δυο, αλλα μαλλον με βλεπω να δηλωνω ψεμματα.

Αν και η ερωτηση μου ειναι αν ξερει κανενας αν ισχυει το θεμα με την υπευθυνη δηλωση, και οχι αν θα κοιμαμαι ησυχα το βραδυ, που θα κοιμαμαι μια χαρα!

 

Μπορεί να πέσατε σε κολλημένο παπά! Δεν νομίζω ότι όλοι απαιτούν υπεύθυνες δηλώσεις. Εμάς τίποτα τέτοιο δεν μας ρώτησε ο παπάς για τη νονά! Μήπως να΄αλλάζατε εκκλησία?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμασουμε και τα δυο, αλλα μαλλον με βλεπω να δηλωνω ψεμματα.

Αν και η ερωτηση μου ειναι αν ξερει κανενας αν ισχυει το θεμα με την υπευθυνη δηλωση, και οχι αν θα κοιμαμαι ησυχα το βραδυ, που θα κοιμαμαι μια χαρα!

 

οκ!!σορι τοτε!!!για τη δικη μου συνειδηδη μιλουσα βεβαια!!ο καθενας κανει οτι νιωθει!!!

για τη δηλωση δεν ξερω καθολου...ελπιζω καποια αλλη κοπελα θα σε βοηθησει!!!

 

με το καλο ο γαμος σου κ ευχομαι να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ!!σορι τοτε!!!για τη δικη μου συνειδηδη μιλουσα βεβαια!!ο καθενας κανει οτι νιωθει!!!

για τη δηλωση δεν ξερω καθολου...ελπιζω καποια αλλη κοπελα θα σε βοηθησει!!!

 

με το καλο ο γαμος σου κ ευχομαι να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!!!

Σε ευχαριστω, νασαι καλα!:)

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...