Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

επειδη οπως ειπα η μεγαλη μιλουσε σχεδον κανονικα κ αλλα παιδακια που βλεπω μιλανε πιο καλα απαυτον κ μερικα 2-3 μμηνες μικροτερα λενε πιο πολλα...καθε μερα του μιλαω...του λεω πεσ νεεεεεροοο και λεει μπαανταααα ΑΣΧΕΤΟ οτι κ να του πω που δεν ξερει να το λεει ακομα ΜΠΑΑΑΝΤΑΑΑ θα πει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα σε όλες,

σας διαβάζω σχεδον καθημερινα, αλλά σπανια γραφω.

Σημερα όμως επειδη με τρώει πολύ το θεμα είπα να τα πω να πάρω θάρρος...ελπίζω...

Οπως έχω ξαναπεί ο γιος μου ειναι 20,5 μηνων και μολις πριν 1 μηνα είπε καθαρα μαμα, μπαμπα, γιαγια.Και αυτό ειναι όλο...ΤΙΠΟΤΑ άλλο!!!!!!!!!!

Πηρα μια πρωτη γνωμη απο παιδοψυχιατρο στο παιδικό εργαστηρι που είναι κοντά μας και αυτος ειπε αναμονη, και συμβουλευτηκη σε μας.Τα κάνω όλα όσα μας έχουν πει,τραγουδακια, βιβλια, συνεχως μιλαμε στο σπιτι και μονο 1 γλωσσα (ελληνικα φυσικα), βολτες καθημερινα στην παιδική χαρα, παρέα με άλλα παιδακια, παιδικά DVD, δαφορά ΜΗΔΕΝ!!!!!!!Δείχνει να καταλαβαίνει πολλά πραγματα αλλά πχ όταν του δίνω συνθετη εντολη όπως βάλε το ένα τουβλακι στην καρέκλα και το άλλο στο τραπέζι, βάζει και τα δύο στο τραπέζι κ.τ.λ.

να πω ότι γεννήθηκε 40 εβδομάδων και 3700 με φυσιολογικό τοκετο.Η λοιπη του σωματική αναπτυξη ειναι καλή: 91 εκ.ύψος και 13400 βάρος πριν 1 μηνα.

Περιμένω με αγωνια την γνώμη σας.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να ηρεμησεις γιατι δεν ειναι ουτε 2 χρονων ακομη.

Ειναι πολυ νωρις για αγχος, τη στιγμη μαλιστα που καποιες λεξεις τις λεει.

Η δε εξελιξη ειναι σε πολλα παιδια ξαφνικη και ραγδαια.

Μετα τα 3 στην ουσια ανησυχουμε και πρεπει να παιρνουμε μια γνωμη ειδικου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες,

σας διαβάζω σχεδον καθημερινα, αλλά σπανια γραφω.

Σημερα όμως επειδη με τρώει πολύ το θεμα είπα να τα πω να πάρω θάρρος...ελπίζω...

Οπως έχω ξαναπεί ο γιος μου ειναι 20,5 μηνων και μολις πριν 1 μηνα είπε καθαρα μαμα, μπαμπα, γιαγια.Και αυτό ειναι όλο...ΤΙΠΟΤΑ άλλο!!!!!!!!!!

Πηρα μια πρωτη γνωμη απο παιδοψυχιατρο στο παιδικό εργαστηρι που είναι κοντά μας και αυτος ειπε αναμονη, και συμβουλευτηκη σε μας.Τα κάνω όλα όσα μας έχουν πει,τραγουδακια, βιβλια, συνεχως μιλαμε στο σπιτι και μονο 1 γλωσσα (ελληνικα φυσικα), βολτες καθημερινα στην παιδική χαρα, παρέα με άλλα παιδακια, παιδικά DVD, δαφορά ΜΗΔΕΝ!!!!!!!Δείχνει να καταλαβαίνει πολλά πραγματα αλλά πχ όταν του δίνω συνθετη εντολη όπως βάλε το ένα τουβλακι στην καρέκλα και το άλλο στο τραπέζι, βάζει και τα δύο στο τραπέζι κ.τ.λ.

να πω ότι γεννήθηκε 40 εβδομάδων και 3700 με φυσιολογικό τοκετο.Η λοιπη του σωματική αναπτυξη ειναι καλή: 91 εκ.ύψος και 13400 βάρος πριν 1 μηνα.

Περιμένω με αγωνια την γνώμη σας.

ευχαριστω

 

Καλησπέρα.Μην ανησυχείς, ο γιος μου είναι 2 ετών και 9 μηνών και ξεκίνησε να λέει λέξεις μετά τα 2.Τώρα κάνει φρασούλες 2-3 λέξεων, χωρίς όμως να πολυχρησιμοποιεί ρήματα.Βελτίωση είδα φέτος που τον έστειλα παιδικό.Η παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ γιατί είναι πανέξυπνος, το ίδιο και η δασκάλα του.Η νηπιαγωγός του μάλιστα μου τονίζει πως από την πείρα της τόσα χρόνια, τα αγοράκια παρουσιάζουν συχνά καθυστέρηση στην ομιλία.Ο δικός μου τρώει μόνος του από 18 μηνών και καταλαβαίνει τα πάντα από πολύ μικρός.Επειδή το είχα ψάξει όταν ήταν δύο και τον είχα πάει σε κέντρο λογοθεραπείας, αυτό που εξετάζουν είναι η κατανόηση εντολών και το παθητικό λεξιλόγιο, δηλαδή τι λέξεις καταλαβαίνει το παιδί.Οπότε μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

CHRISTIE , kassiani, καλή σας μέρα,

ευχαριστώ πολύ για τισ απαντήσεις σας, ο δικός μου δεν τρώει μόνος του ακόμα, τώρα εδώ και κανλα μήνα μασάμε και στερεα τροφή κανονικά, προσπαθούμε και το κρέας αλλά με δυσκολία και αρκετά τα φτήνει, και για νερό χρησιμοποιεί ακόμα το μπιμπερό του......το ποτήρι δεν θέλει ούτε να το δει.....

΄θα περιμένω μέχρι τέλοσ απριλίου που γίνεται 2 και μετά.......είμαι πάντως πολύ αγχομένη με το θέμα και πολλές φορες τα βάζω και με το παιδι.....

Το ξέρω αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλίως......

Ρέα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βαφτηστήρι μου είναι δυο παρα 10μέρες! ΔΕν λεει απολυτως καμια κουβεντα και ουτε προσπαθει. Πριν 2 μήνες ειπε μπαμπα για λιγες μέρες και μετα ξανα σιωπή. Εινα χαρουμενο παιδάκι, παιζει με τα υπολοιπα και ψαχνει για παρέα. Δειχνει και με το Εχει ταλαιπωρηθει πολυ απο ωτιτιδες και απεκτησε καιι αδερφακι πριν 8 μήνες.ΔΕν ξέρω κατα ποσο τον εχουν επηρεασει όλα αυτα όμως. Συστησα στη μαμα του την αναπτυξιακη Παιδων και το πηρε πολυ καλα, δεν στραβωσε δηλαδη. Εσει ς το βρίσκετε φυσιολογικο? Το ενστικτο μου παντως λεει οτι είναι περα για περα ενταξει!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το ενστικτο που λες ειναι πολυ σημαντικο.

Συνηθως βλεπεις οτι "κατι" δεν παει καλα.

Με τις ωτιτιδες πχ υπαρχει περιπτωση το παιδι να μην ακουει καλα απο καποιο αυτι και αρα να μην μπορει να μιλησει και καλα.

Βεβαια 2 ετων δεν ειναι και παραλογο ενα παιδακι να μη μιλαει. Μεχρι τα 3 μπορει να μιλησει ξαφνικα και πολυ.

Αλλα λογω ωτιτιδας εγω θα το κοιτουσα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι μητέρα ενός γλυκύτατου αγοριού, του Κωνσταντίνου που είναι μόλις 17 μηνών, αλλά διαθέτει μια ιδιαίτερα αναπτυγμένη αντίληψη.

 

Ο Κωνσταντίνος είπε "γιαγιά" σε ηλικία μόλις 4 μηνών. Σε ηλικία 10 μηνών έκανε τα πρώτα του βήματα κι έλεγε συνειδητά "μαμά, μπαμπά, παππού, γιαγιά, γκάγια (γάλα)".

 

Από 13 μηνών μπορούμε και συνεννοούμαστε κανονικά και μαθαίνει σχεδόν κάθε νέα λέξη που αφορά την δική του καθημερινότητα.

 

Σήμερα μετράει μόνος του μέχρι το 10 και χρησιμοποιεί σωστά πάνω από 120 λέξεις (τόσες έχω καταγράψει τουλάχιστον) γνωρίζοντας ακριβώς την έννοια της κάθε μιας, ενώ συνδυάζει σωστά 2 ή και 3 λέξεις μαζί.

 

Γνωρίζει και κάνει τις φωνές των παρακάτω ζώων:

1) της γάτας,

2) του σκύλου,

3) της μαϊμούς,

4) του λύκου,

5) της πάπιας,

6) της κότα,

7) του κόκορα,

:cool: του γουρουνιού,

9) της αγελάδας,

10) του ελέφαντα,

11) του λιονταριού,

12) της κουκουβάγιας,

13) του προβάτου,

14) της μέλισσας,

15) του πουλιού.

 

Τα αναγνωρίζει δε, ανάμεσα σε περισσότερα από 30 ζώα, όπως επίσης αναγνωρίζει και την καμηλοπάρδαλη, το φίδι, τον αστερία, το ψάρι, το δελφίνι, το χταπόδι, το άλογο, τον κροκόδειλο, τον ιπποπόταμο, το κουνέλι, κά.

 

Αναγνωρίζει και δείχνει όταν τον ρωτάς την κοιλιά του, τα μάτια του, τα αυτιά του, τα δόντια του, τα μαλλιά του, τα πόδια του, το πουλάκι του και τα δάχτυλα του.

 

Αναγνωρίζει και ονοματίζει από τα χρώματα το κόκκινο, το κίτρινο, το πράσινο, το ροζ, το καφέ και το μπλε το οποίο κάποιες φορές το μπερδεύει με το μοβ.

 

Αναγνωρίζει και ονοματίζει πολλά φρούτα, πολλά λαχανικά και πολλές τροφές, όπως το μήλο, τη μπανάνα, το αχλάδι, τη φράουλα, το σταφύλι, το πεπόνι, το ψωμί, το μπρόκολο, τη ντομάτα, τη φέτα, το τυρί, το κρουασάν, το κουλούρι, το σαλάμι κ.ά.

 

Αναγνωρίζει και ονοματίζει από τους ήρωες του Disney τον Μίκυ, το Ντόναλτ, τον Γκούφυ, τη Μίνυ, την Νταιϊζι.

 

Παρακολουθεί μαζί μου, με μεγάλη προσοχή και για τουλάχιστον 20' κινούμενα σχέδια και βρεφικά dvds, απασχολείται με ένα παιχνίδι, όταν βέβαια το βρίσκει ενδιαφέρον, για αρκετή ώρα, φτιάχνει μόνος του ψηλά πυργάκια με τα ξύλινα τουβλάκια του, του αρέσει πολύ να ξεφυλλίζει βιβλία δείχνοντας ότι δεν αναγνωρίζει για να του πούμε τι βλέπει.

 

Αυτή τη περίοδο μαθαίνει τα οχήματα, ενώ απολαμβάνει να ζωγραφίζει. Πιάνει επιδέξια με το χεράκι του τα μολύβια του και προσπαθεί να τα κατευθύνει χωρίς ποτέ να ξεφεύγει από τα όρια του χαρτιού. Μας ζητάει να του ζωγραφίζουμε τη θάλασσα, το βουνό, τον ήλιο, το καράβι, την πεταλούδα, τα λουλούδια, τα ψάρια, τα δέντρα, τα σύννεφα, το τραίνο, ενώ ταυτόχρονα ζωγραφίζει κι αυτός. Μπορεί δε και ζωγραφίζει την σπείρα!

 

Επίσης, του αρέσει πολύ η μουσική και ο χορός. Όταν του τραγουδάμε παιδικά τραγουδάκια, προσπαθεί να συμμετέχει στο τραγούδι κι εκείνος. Για παράδειγμα όταν τραγουδάμε το ¨Ήταν ένα μικρό καράβι", τραγουδάει σωστά και πάντα με ρυθμό το ΑΑΑ στο Αταξίδευτό και το ΟΕ,ΟΕ, Ο, Ε, Ο, Ε. Ενώ στο "Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι" κάνει όλες τις φωνές των ζώων που γνωρίζει.

 

Τέλος, είναι γενικά ένα πολύ δραστήριο μωρό που κοιμάται λιγότερο από το φυσιολογικό (περίπου 10 ώρες, χωρίς μεσημεριανό ύπνο), είναι υπάκουο και δεν πειράζει τίποτα άλλο μέσα στο σπίτι, έκτος από τα παιχνίδια του. Έχει όμως πείσμα, φαντασία, περιέργεια και προτιμά την παρέα των μεγαλύτερων παιδιών ή των ενηλίκων.

 

Ξέρω πως μπορεί να ακούγομαι σαν χαζομαμά, αλλά πιστεύω πως το παιδί μου έχει κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες, έστω κι αυτή είναι μόνο η εκπαιδευσιμότητα του, και θα ήθελα μια καθοδήγηση.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απο πολυ μα πολυ προσωπικη εμπειρια, εχω να σου πω οτι δε χρειαζεται καμμια καθοδηγηση, αλλα ελευθερια στη μαθηση.

Καθοδηγηση χρειαζονται κυριως τα παιδια που μενουν πισω, οχι εκεινα που ειναι σαφως πολυ μπροστα στην αναπτυξη.

Πιθανον ο γιος σου να εχει πολυ αυξημενο iq.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις για εκεινον ειναι να του προσφερεις τη γνωση που θελει.

Αν δηλαδη θελει απο μονος του να ασχοληθει και να μαθει κατι που ειναι πιο προχωρημενο απο την ηλικια του, να του το δωσεις.

Δε θελει πιεση, δε θελει να του τονιζεις σε καθε ευκαιρια ποσο ξεχωριστος και εξυπνος ειναι, γιατι αυτο καποια στιγμη μπορει να του δημιουργησει μια περιεργη υποχρεωση προς τη μητερα του οτι πρεπει συνεχεια να ειναι μπροστα.

Ασε τον να κανει αυτο που θελει και απλα να εισαι διπλα του να τον υποστηριζεις.

Κι αμα παει 12 χρονων φερτον στη μενσα να τον γνωρισουμε:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με απασχολεί το θέμα της ομιλίας. Ο γιός μου είναι 22 μηνών και λέει λίγα πράγματα.Καταλαβαίνει τα πάντα, μας αντιγράφει, μου φέρνει πράγματα, μας αγκαλιάζει όταν ερχόμαστε στο σπίτι από τη δουλειά (αυτό το αναφέρω γιατι μου είπε η παιδίατρος ότι είναι σημαντικό) και γενικά κάνει ότι του πείς.

Πριν κανα δίμηνο συνάντησα την αδελφή μιας φίλης μου η οποία είναι λογοθεραπεύτρια στο ΠΑΙΔΩΝ και μου είπε ότι πρέπει να λέει δυο λεξούλες μαζί μέχρι 2 ετών αλλά γενικά τα αγόρια αργούν να μιλήσουν. Τα κορίτσια μου είπε μιλάνε πιο νωρίς γιατί έχουν μεγαλύτερο κροταφικό λοβό. Μετά τα 2 μου είπε υπάρχει σημαντική εξέλιξη στα περισσότερα παιδάκια.

Τώρα τελευταία βλέπω ότι προσπαθεί να μιλήσει και νευριάζει ο καημένος, είναι και υπερικινητικός...πάιρνει ένα βιβλίο και με τον αντίχειρα και κάνει ότι διαβάζει. Λέει τα εξής :

μαμά, μπαμπά, παππού

άντε ντε, αντε ε (άντε ρε)

άντε γα = άντε γεια

μουυυ= κάνει την αγελάδα

νιαα= κάνει τη γατούλα

κάνει το γαϊδουράκι

κάκα= κάηκα

ντιά = το σκυλάκι

παπά =παπούτσια, παπάκια

κακά = κακά

τθθθ= τσίσα

γκλλ= ματάκια! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως καπου εκει κοντα στα 2 πρεπει να λενε 10 λεξεις και να καταλαβαινουν απλες εντολες.

Αρα αρκετα λεει ο γιος σου.

Συνδυασμο με δυο λεξεις πρεπει να κανουν μετα τα 2.

Οι δυο μηνες που σας μενουν μεχρι να γινετε 2 μπορει να εχουν ραγδαια εξελιξη και διαφορα.

Οταν μου το ελεγαν κι εμενα, δεν το πιστευα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

manu, καλημέρα! Η kassiani έχει απόλυτο δίκιο σε ό,τι σου είπε! Το πιο σημαντικό πράγμα που μπορείς να του χαρίσεις ως μητέρα είναι η ελευθερία να αναπτύξει την προσωπικότητά του, για να αισθάνεται ισορροπημένος ψυχικά ανάμεσα στους συνομηλίκους του!

Μίλησα κι εγώ στους 7 μήνες και διάβασα στα 4 χρόνια, αλλά θα ευγνωμονώ πάντα τους γονείς μου που δεν άφησαν αυτές τις πρόωρες δεξιότητες να "σημαδέψουν" την παιδική μου ηλικία και την αρμονική συνύπαρξη με τους άλλους!

Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου εκει κοντα στα 2 πρεπει να λενε 10 λεξεις και να καταλαβαινουν απλες εντολες.

Αρα αρκετα λεει ο γιος σου.

Συνδυασμο με δυο λεξεις πρεπει να κανουν μετα τα 2.

Οι δυο μηνες που σας μενουν μεχρι να γινετε 2 μπορει να εχουν ραγδαια εξελιξη και διαφορα.

Οταν μου το ελεγαν κι εμενα, δεν το πιστευα.

 

Μακάρι Kassiani μου, και εγώ αυτό πιστεύω ότι 2 μήνες έχουν μεγάλη διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το οτι η κορούλα μου δεν μιλάει στα 2,5 της χρόνια με ανησυχεί!!

 

Προσωπικα κι εμενα θα με ανησυχουσε. Δεν ειμαι και πολυ υπερ της αποψης "θα μιλησει μωρε καποια στιγμη".

Ομως οταν λες δε μιλαει, τι εννοεις? καθολου? λεει μερικες λεξεις? μιλαει μεν αλλα ακατανοητα? καταλαβαινει οταν της μιλατε? ζηταει αυτο που θελει?

 

 

Kassiani,

ο παιδίατρος της, με καθησυχάζει (για πιο σοβαρά αίτια!)

λέγοντάς μου οτι αφου το παιδί "ακούει" και επικοινωνούμε (με τον δικά της τα ακαταλαβίστηκα)

να μην ανησυχώ!

 

Μου είπε να την στείλω απο Μάρτιο σε παιδικό σταθμό και οτι με διαβεβαιώνει οτι μέσα σε 3-4 μήνες θα δώ θεαματικά αποτελέσματα.

 

Εγώ σκέφτομαι μήπως φταίμε εμείς σε κάτι!

Η αλήθεια είναι οτι μπορεί να έχει πάιξει και το ρόλο του το οτι η μητέρα μου (που την κρατάει) είναι ιταλίδα και της μιλάει ιταλικά.

Link to comment
Share on other sites

Kassiani,

ο παιδίατρος της, με καθησυχάζει (για πιο σοβαρά αίτια!)

λέγοντάς μου οτι αφου το παιδί "ακούει" και επικοινωνούμε (με τον δικά της τα ακαταλαβίστηκα)

να μην ανησυχώ!

 

Μου είπε να την στείλω απο Μάρτιο σε παιδικό σταθμό και οτι με διαβεβαιώνει οτι μέσα σε 3-4 μήνες θα δώ θεαματικά αποτελέσματα.

 

Εγώ σκέφτομαι μήπως φταίμε εμείς σε κάτι!

Η αλήθεια είναι οτι μπορεί να έχει πάιξει και το ρόλο του το οτι η μητέρα μου (που την κρατάει) είναι ιταλίδα και της μιλάει ιταλικά.

 

Φυσικα και παιζει μεγαλο ρολο. το παιδι ειναι στην ουσια διγλωσσο και αρα θα μαθει και τις δυο γλωσσες ταυτοχρονα, αλλα μπορει να αργησει λιγο περισσοτερο.

Με τον παιδικο θα δεις τρελη βελτιωση:D

 

Μακάρι Kassiani μου, και εγώ αυτό πιστεύω ότι 2 μήνες έχουν μεγάλη διαφορά!

 

Βρε δε φανταζεσαι. Στη θεωρια το ηξερα κι εγω, αλλα στην πραξη φυσικα τρελαινομουνα.

Επειδη εγω ειχα μιλησει πολυ μικρη, με φουντωνε κι η μανα μου και μου ελεγε οτι δηθεν το παιδι μου αργει πολυ.

Επειδη καταγραφω ο,τι εχει σχεση με τα παιδια μου για να μπορω να βλεπω τι γινεται (ειπαμε, ειμαι του γιατρου:P), σου λεω οτι η εξελιξη ειναι ξαφνικη και ραγδαια, ειδικα μετα τα 2.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου πάει παιδικό σταθμό απο τον Οκτώβριο. Θεαματικά αποτελέσματα ακόμα δεν είδα η αλήθεια είναι στο θέμα της ομιλίας αλλά βλέπω το σύνολο ότι δηλαδή η αντίληψή του έχει αναπτυχθεί πολύ.

Και η παιδίατρος μου είπε ότι στον παιδικό θα μιλήσει πιο γρηγορα, περιμένω...

Της κουνίαδας μου μέχρι τα 2 έλεγε μόνο μαμά και μπαμπά τίποτα άλλο και μετά τα 2 με 2,5 τα είπε όλα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου πάει παιδικό σταθμό απο τον Οκτώβριο. Θεαματικά αποτελέσματα ακόμα δεν είδα η αλήθεια είναι στο θέμα της ομιλίας αλλά βλέπω το σύνολο ότι δηλαδή η αντίληψή του έχει αναπτυχθεί πολύ.

Και η παιδίατρος μου είπε ότι στον παιδικό θα μιλήσει πιο γρηγορα, περιμένω...

Της κουνίαδας μου μέχρι τα 2 έλεγε μόνο μαμά και μπαμπά τίποτα άλλο και μετά τα 2 με 2,5 τα είπε όλα μαζι!

 

Παντως νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο το παιδι σου για να περιμενεςι θεαματικα αποτελεσματα. Μην αγχωνεσαι:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω ενα γιο 2 ετων.εχει αρχισει να μιλαει απο 1ετους.πλεον στα 2λεει τα παντα.φτιαχνει προτασεις ολοκληρωμενες.λεει διαφορες ιστοριες,ξερει την αλφαβηττα,ξερει να μετραει μεχρι το20,ξεχωριζει χρωμματα κ για να μην σας κουραζω οπως λεει κ η παιδιατρος ειναι πολυ μπροστα απο την ηλικια του.το προβλημα ξεκινησε πριν40 μερες που γεννησα την κορουλα μου.αρχισε να τραυλιζει.μπορει να θελει να πει θελω νερο κ να κανει πολυ ωρα σε σημειο που θα νευριασει.μπορει ομως να μιλαει κ να μην κολλησει καθολου.μερα με την μερα ομως πιστευω οτι ειναι πιο εντονο.ολοι λενε να το αφησω θα περασει.μην του δινω σημασια.αν ομως του μεινει?τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα γιο 2 ετων.εχει αρχισει να μιλαει απο 1ετους.πλεον στα 2λεει τα παντα.φτιαχνει προτασεις ολοκληρωμενες.λεει διαφορες ιστοριες,ξερει την αλφαβηττα,ξερει να μετραει μεχρι το20,ξεχωριζει χρωμματα κ για να μην σας κουραζω οπως λεει κ η παιδιατρος ειναι πολυ μπροστα απο την ηλικια του.το προβλημα ξεκινησε πριν40 μερες που γεννησα την κορουλα μου.αρχισε να τραυλιζει.μπορει να θελει να πει θελω νερο κ να κανει πολυ ωρα σε σημειο που θα νευριασει.μπορει ομως να μιλαει κ να μην κολλησει καθολου.μερα με την μερα ομως πιστευω οτι ειναι πιο εντονο.ολοι λενε να το αφησω θα περασει.μην του δινω σημασια.αν ομως του μεινει?τι να κανω??

 

Ειναι μια απο τις φυσιολογικες αντιδρασεις στον ερχομο νεου μωρου.

Πιστευω οτι καταρχην (επειδη ειναι και ουτως η αλλως μικρος) να το αγνοησεις για λιγο καιρο και να μην το κανεις θεμα γιατι θα αντιδρασει χειροτερα.

Αν δεν φτιαξει απο μονο του, στα 3 μπορεις να παρεμβεις με εναν λογοθεραπευτη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχθες παρατηρουσα την κορη μου που σε ενα μηνα γινεται 3 και σκεφτομουν αυτο το τοπικ.

Λοιπον καμμια σχεση το παιδι πως ηταν πριν ενα μηνα και πως ειναι τωρα.

Ηθελα να το γραψω για να σας πω οτι ειναι τελικα μεγαλο οροσημο τα 3 χρονια.

Αλλαζει πολυ το παιδι.

Υπομονη σε ολες μας λοιπον:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Κασσιανή για την ηλικία των 3 ετών.Όπως σας έχω ξαναπεί, ο γιος μου είναι 33 μηνών και ενώ έχει ξεκινήσει να μιλάει, το επίπεδο του είναι χαμηλά σε σχέση με τα περισσότερα συνομήλικα παιδάκια.Προχθές λοιπόν είχα κλείσει ραντεβού στο Παίδων Πεντέλης με την αναπτυξιολόγο κ.Αλεξάνδρα Νικολάου-Παπαναγιώτου για να του κάνει αξιολόγηση.Μετά από διάφορα τεστ και εξέταση 30-40 λεπτών, αποφάνθηκε πως ο γιος μου έχει φυσιολογικότατη ψυχονοητική ανάπτυξη, απλά παρουσιάζει μια ελαφριά καθυστέρηση ομιλίας με καλή πρόγνωση.Μας σύστησε να πάει σε παιδικό σταθμό, πράγμα που έχουμε κάνει από φέτος και μας εξήγησε τα εξής:

1) Η καθυστέρηση ομιλίας από μόνη της δεν μας ανησυχεί, εφόσον το παιδί φυσικά δεν παρουσιάζει και άλλα συμπτώματα(π.χ.εμμονές, αποφυγή βλεμματικής επαφής, μη σωστή κατανόηση και εκτέλεση εντολών, τάσεις έντονης απομόνωσης, μη κοινωνικότητα).

2)Μέχρι την ηλικία των 3-3,5 περιμένουμε γιατί αυτή η ηλικία είναι ορόσημο για την ομιλία, εφόσον φυσικά το παιδί έχει εξεταστεί από ειδικό και έχει φυσιολογική εξέλιξη, βάσει της αξιολόγησης που θα γίνει με τα ειδικά τεστ.

3)Εάν σαν γονείς μας ανησυχεί η καθυστέρηση ομιλίας, να το ψάχνουμε , γιατί αυτό είναι το πρώτο σύμπτωμα αναπτυξιακών διαταραχών και πολλές φορές αργούμε να πάμε το παιδί σε ειδικό με αποτέλεσμα εάν υπάρχει πρόβλημα π.χ.αυτισμός , να χάνουμε πολύτιμο χρόνο.

Ευτυχώς έτσι ησύχασα κι εγώ γιατί τώρα είμαι βέβαιη πως το αγοράκι μου είναι μια χαρά και βούλωσα και το στόμα γνωστών και συγγενών που με χαρακτήριζαν υπερβολική που ανυσηχούσα.

Άρα το ρεζουμέ είναι:Η καθυστέρηση λόγου από μόνη της δεν μας ανησυχεί, αλλά επειδή μόνο ο ειδικός μπορεί να κάνει διάγνωση, εάν κάτι μας προβληματίζει , ας το ψάχνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα γιο 2 ετων.εχει αρχισει να μιλαει απο 1ετους.πλεον στα 2λεει τα παντα.φτιαχνει προτασεις ολοκληρωμενες.λεει διαφορες ιστοριες,ξερει την αλφαβηττα,ξερει να μετραει μεχρι το20,ξεχωριζει χρωμματα κ για να μην σας κουραζω οπως λεει κ η παιδιατρος ειναι πολυ μπροστα απο την ηλικια του.το προβλημα ξεκινησε πριν40 μερες που γεννησα την κορουλα μου.αρχισε να τραυλιζει.μπορει να θελει να πει θελω νερο κ να κανει πολυ ωρα σε σημειο που θα νευριασει.μπορει ομως να μιλαει κ να μην κολλησει καθολου.μερα με την μερα ομως πιστευω οτι ειναι πιο εντονο.ολοι λενε να το αφησω θα περασει.μην του δινω σημασια.αν ομως του μεινει?τι να κανω??[/QU

 

 

Σοφία γεια σου.Ασχολούμαι επαγγελμτικά με τα προβλήματα λόγου.Τα παιδια μερικές φορές αντιδρούν μ ενα δικό τους τρόπο στις αλλαγές των καταστασέων που συμβαίνουν.Αυτό που συμβαίνει στον γιο σου είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν πρέπει να γίνεται αιτία άγχους για σένα γιατί μεταφέρεται στο παιδί και μπορέι να επιδεινώσει την κατάσταση.Προσπάθηστε μέσα στην οικογένεια να το αντιμετωπίζεται όσο πιο αδιάφοα μπορείτε όπως πίσης και όλοι όσοι συναναστρέφονται το παιδίΜην μιλάτε ποτέ μπροστά του γαι το πρόβλημα του, καταλαβαίνει περισσότερα απ ότι νομίζεις.Πολλα απο τα παιδιά, εκει γύρω στα 3-3,5 μπορεί να παρουσιάσουν αυτή την διαταραχή αλλα ίσως και νωριτερα, στν φάση κυρίως που ο λόγος τους αναπτύσσεται ραγδαία και σκέφτονται περισσότερα απ όσα προλαβαίνουν να πουν.Συνήθως μεσα σε 6 εβδομάδες η δυσκολία έχει ξεπεραστεί κατα πολύ ή μπορεί και να σταματησει.Παρακολούθησέ το, μπορεί τώρα να σου φαίνεται ότι γίνεται πιο έντονο αλλλα κοίτα πως θα πάει και αργότερα.Αν δώσεις τον όρο εξελικτικός τραυλισμός στο google θα σου βγάλει κα΄ποιες πολυ αξιολογες συμβουλές για γονείς.Και προς Θεού, το παιδί είανι μαι χαρά νοητικά απλά δεν καταλαβαίνει κι αυτός αυτό που γίναται στον λόγο του γι αυτό μην τον κάνετε να το συνειδητοποιήσει και του γίνει εμμονή.Να του δώσεις φιλακια

Link to comment
Share on other sites

18 μηνών λέει μόνο φωνήεντα και καθόλου σύμφωνα. Χρησιμοποιεί 2-3 λέξεις δυσκατάληπτες ή λέει 2-3 λέξεις αλλά δεν τις χρησιμοποιεί πάντα για να δηλώσει το ίδιο πράγμα, π.χ. βλέποντας τη μαμά λέει "μαμά", αλλά το λέει κι όταν βλέπει τον μπαμπά τον αδελφό κ.λ.π.

 

Η μικρή μου είναι το πρώτο μας παιδάκι και είναι σχεδόν 18 μηνών… περπάτησε 10 μηνών, παίζει με πολλά παιχνίδια(κύβους, τουβλάκια, κρίκους, σχήματα, κουζινικά), είναι πολύ χαρούμενο, εύκολο στο φαγητό και στον ύπνο, χωρίς προβλήματα υγείας ούτε τώρα αλλά ούτε στην εγκυμοσύνη(αν εξαιρέσουμε τα νεύρα μου), αρκετά κοινωνικό και πολύ μα πάρα πολύ εκφραστικό με το βλέμμα και το σώμα αλλά από λεξούλες… πάμε πίσω αντί μπροστά…

 

Άρχισε να λέει τα πρώτα λογάκια περίπου 9 μηνών (μα μα, μπα μπα, παπ και γκια γκια, μαμ) αλλά εδώ και 2 μήνες τα έχει κόψει. Λέει μόνο μπαμπά(έτσι μας λέει όλους) και ουνια(κούνια) και άλλα ακαταλαβίστικα… δε με ανησυχεί τόσο ότι δε μιλάει ακόμα αλλά με ανησυχεί το γεγονός ότι έλεγε μερικές λεξούλες και φαινόταν η πρόοδος της και τώρα το έκοψε.

 

Η παιδίατρος λέει ότι είναι μικρή ακόμα και να μη τη πιέζω (να μη της λέω πες «αυτό» πες «εκείνο»)… το μόνο που κάνω είναι να της επαναλαμβάνω κάποιες εύκολες λέξεις, αργά και καθαρά χωρίς να την πιέζω να της πει. Κάνω καλά??? Θα μπορούσα να κάνω κάτι επιπλέον ή κάτι άλλο???

 

Έχει συμβεί αυτό σε κάποιο δικό σας παιδάκι??? Θα πρέπει να ανησυχήσω???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...