Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εντονος βήχας το βράδυ


Recommended Posts

Δυστυχώς για την ομοιοπαθητική δεν έχω την καλύτερη γνώμη, γιατί πέρισυ την πήγα υποτίθεται στην καλύτερη που υπάρχει στην Θεσσαλονίκη και το συμπέρασμα που μου είπε μετά την εξέταση ήταν, ότι το παιδί είναι ψυχικά διαταραγμένο και θα της έδινε ένα χάπι για να ηρεμήσει εφάπαξ.:confused: Πως το έβγαλε αυτο το συμπέρασμα μέσα σε 10 λεπτά για ένα παιδάκι που είναι 3 χρονών και που συμπεριφέρεται όπως όλα τα παιδάκια? Δηλ. θέλει να ντυθεί μόνης της. να επιλέγει ορισμένες φορές μόνη τα ρούχα που θέλει να φορέσει, να τρώει μόνη της κτλ. Εξέταση 10 λεπτων που κόστισε 80 Ευρώ με αναμονή 2 μηνών περίπου για το ραντεβού γιατί έχει πολύ κόσμο.

Το σημαντικότερο είναι ότι το μετάνιωσα γιατι ταλαιπώρησα την μικρή μου που μόλις την αντίκρυσε τρόμαξε .. Το πάθημα όμως έγινε μάθημα

 

πλακα κανεις!τι ψυχικα διαταρεγμενο λεει η κυρια?ενα παιδι που εχει χρονια βρογχιτιδα οπως η κορη μου δε το εχει λογω ψυχικης διαταραχης!δεν ειναι να πεις οτι πχ εχει καποιο τικ!

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κ εμεις το βραδυ κ μονο εντονος ξεροβηχας. μας ειχε δωσει η παιδιατρος σταγονες ζιρτεκ, μηπως ηταν αλεργικος αλλα τον πειραξανε κ δεν της ξαναδινουμε. το παλευουμε με μπολικο ορο την ημερα κ ας μην εχει εμφανως πολλες μυξες,κατι βγαζει, κυριως πριν τον υπνο. του εχω σηκωσει το στρωμα οπως οταν γεννηθηκε. κ βαζουμε για 2-3 μερες otrivin(αραιωμενο με tobrex)στην μυτουλα αν συνεχισει κανουμε μασκουλα αερολιν κ αν επειμεινει για πανω απο 10 15 μερες τοτε αντιβιωση(1 φορα μονο πηραμε ευτυχως!) αλλα βρε κοριτσια αυτο το αερολιν δεν το θελω καθολου εχω την εντυπωση οτι δεν του κανει τιποτα.πολυ μουφα μου φαινεται! Α! κ πανω στο καλοριφερ ενα μπωλακι με νερο για να μην ξηραινετε ο αερας(αυτο τον βοηθαει αρκετα!)

ειναι μαρτυριο ομως, τα καημενουλια να τα ακους γκουχου γκουχου ολο το βραδυ να υποφερουν.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

οσο για ομοιοπαθητικη το εψαξα.δε ξερω τι γινεται στην ελλαδα αλλα εχω ρωτησει 4 ομοιοπαθητικους κ μου ειπαν οτι οι ασφαλειες δε καλυπτουν την ομοιοπαθητικη,κ οταν ρωτησα τιμες μου ειπαν απο 100 μεχρι κ 200+ ευρω την επισκεψη:evil:

 

Στην ομοιοπαθητική

(απο τα λίγα που ξέρω κι εγώ

γιατί τώρα μπαίνω σιγά-σιγά σε αυτό τον χώρο)

 

πηγαίνεις μια φορά μόνο για να σου πάρει το ιστορικό ο γιατρός

και μετά σου δίνουν οδηγίες απο το τηλέφωνο.

 

Δεν "εξετάζουν" αυτοί οι γιατροί.

 

Απο αυτό που έχω καταλάβει συνδυάζεις τη διάγνωση του κλασσικού γιατρού

και αντί να πάρεις τα χημικά φάρμακα και τις αντιβιώσεις

που σου δίνει αυτός

 

παίρνεις τον ομοιοπαθητικό και του λες

το παιδί μου έχει "αυτό" τι να του δώσω?

 

Τα ομοιοπαθητικά είναι τελείως αγνά,

και ενισχύουν τον οργανισμό!

 

Υπάρχει και αντίστοιχο τόπικ για την ομοιοπαθητική

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1883437#post1883437

με άτομα που κάνουν στα παιδιά τους ομοιοπαθητική

και είναι ΠΛΗΡΩΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

Aχχχχχχχ!!!!!!!!!

Απόψε είχαμε ξενύχτιιιιι!!!

Τα μάτια μου με το ζόρι τα κρατάω ανοιχτά.....

 

Χθες το βράδυ την έπιασε την καημενούλα

απο τις 3 το βράδυ έως τις 5 το πρωί!! :shock:

 

Χωρίς να είχε βήξει καθόλου όλη την ημέρα!! :roll:

 

Τι νεράκι της έδινα της κακομοίρας,

τι τις μύξες της έβγαζα για να ξεμπουκώσει η μύτη,

τι γλειφιτζούρια της έδινα για να μαλακώσει ο λαιμός της :roll:

τίποτα!!

 

Ωσπου της έβαλα 2 μαξιλάρια και ησύχασε!!

 

Δεν ξέρω απόψε τι έφταιξε.......

.................αλλά τι μαρτύριο ήταν αυτό!!!

 

Το πρωί ήταν μια χαρά!! Ούτε που έβηξε καθόλου!!

 

Πήγα και πήρα (σήμερα) υγραντήρες καλοριφέρ

http://www.supershop.gr/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=%F5%E3%F1%E1%ED%F4%E7%F1%E5%F2&x=52&y=6

μπας και μειωθεί λίγο το πρόβλημα.

 

Αφού έχω αρχίσει να σκέφτομαι

μήπως πρέπει να βρω να βάλω κάτι

και κάτω απο το στρώμα του κρεβατιού της

για να του δώσω μια κλίση.

 

Κάτι τέτοιο ας πούμε :mrgreen: (ανακλινόμενο στρώμα)

http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=5549&ct=84

 

οι υγραντηρες δεν ειναι για τους βροχοσπαμους ειναι για την λαριγγιτιδα....ουτε τα έλαια λένε επιτρεπονται διοτι προκαλουν αλλεργιες ρωτα τον γιατρο σου....θα γινει χειρότερα αν βάλεις υγραντηρα.....αν ο βηχας ειναι συνεχομενος και όχι στο πενταλεπτο ειναι κριση βροχικου άσθματος....αν χρησιμοποιεις εισπεομενα.....τοτε θα σου αυξησει τις δοσεις αντι για 8 ωρο θα σε πάει στις 6 ωρες.... ο γιατρος....στην δική μου κορη για το βηχα μου δινει περα απο αερολιν και φλιξοταιτ και το ατροβεντ....με το οποιο συνερχεται πέρυσι που ειχα τετοιο θεμα πολυ έντονο μας έδινε χαπάκι κορτιζονης για 2 μερες και έτσι ηρεμουσε....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....αν χρησιμοποιεις εισπεομενα.....τοτε θα σου αυξησει τις δοσεις αντι για 8 ωρο θα σε πάει στις 6 ωρες....

 

Δεν το παθαίνει συχνά και γιαυτό δεν της δίνω τίποτα!

Δεν θέλω να την επιβαρύνω με ένα σωρό χημικά φάρμακα!

 

ο γιατρος....στην δική μου κορη για το βηχα μου δινει περα απο αερολιν και φλιξοταιτ και το ατροβεντ....με το οποιο συνερχεται πέρυσι που ειχα τετοιο θεμα πολυ έντονο μας έδινε χαπάκι κορτιζονης για 2 μερες και έτσι ηρεμουσε....

 

Και μόνο που τα διαβάζω ΟΛΑ αυτά τα φάρμακα

μου έχει σηκωθεί η πέτσα!!

 

Αυτή η κοριζόνη τέλοσπάντων τι είναι

και την δίνουν τόσο εύκολα......

καραμέλα για το λαιμό???? :confused:

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου δεν εκανε ακομα κορτιζονη.το σπρει που κανει ειναι χωρις κορτιζονη.κ ελπιζω να μη χρειαστει.σκεφτομαι σοβαρα να της κανω αλλεργικα τεστ.αλλα οταν το ειχα ξαναπροτεινει στο γιατρο μου ειχε πει οτι θα μου δωσει μια αντιβιωση κ αν γινει καλα μαυτη σημαινει οτι δεν εχει αλλεργια καπου.μου εδοσε το αζιθρομιζιν για 3 μερες μια φορα την ημερα κ οντως ειχε γινει καλα.τωρα δε ξερω εχω μπερδευτει.να του το ξαναπω?:confused:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

οι υγραντηρες δεν ειναι για τους βροχοσπαμους ειναι για την λαριγγιτιδα....ουτε τα έλαια λένε επιτρεπονται διοτι προκαλουν αλλεργιες ρωτα τον γιατρο σου....θα γινει χειρότερα αν βάλεις υγραντηρα.....αν ο βηχας ειναι συνεχομενος και όχι στο πενταλεπτο ειναι κριση βροχικου άσθματος....αν χρησιμοποιεις εισπεομενα.....τοτε θα σου αυξησει τις δοσεις αντι για 8 ωρο θα σε πάει στις 6 ωρες.... ο γιατρος....στην δική μου κορη για το βηχα μου δινει περα απο αερολιν και φλιξοταιτ και το ατροβεντ....με το οποιο συνερχεται πέρυσι που ειχα τετοιο θεμα πολυ έντονο μας έδινε χαπάκι κορτιζονης για 2 μερες και έτσι ηρεμουσε....

 

Εμας μας έδινε τις σταγόνες soldesanil 35/stagones μονο το βράδυ για 2 μέρες που επίσης έχουν κορτιζόνη .. Δυστυχώς φέτος αυξήθηκε η δοσολογία στις 40 σταγόνες -επειδή μεγαλώσαμε-!!

Link to comment
Share on other sites

οντως ρε παιδια γιατι δεινουν κοριτζονη τοσο ευκολα?ο δικος μου δε μου εχει δωσει ακομα γιατι ειναι παρα πολυ ''κατα''

οσο για τον υγραντηρα κ εγω τον ρωτησα κ μου ειπε οτι οι υγραντηρες για τα βρογχικα δε κανουν τιποτα.κ ειχα παραγγειλει 2 εκεινη τη μερα κ τελικα τους ακυρωσα

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

οντως ρε παιδια γιατι δεινουν κοριτζονη τοσο ευκολα?ο δικος μου δε μου εχει δωσει ακομα γιατι ειναι παρα πολυ ''κατα''

οσο για τον υγραντηρα κ εγω τον ρωτησα κ μου ειπε οτι οι υγραντηρες για τα βρογχικα δε κανουν τιποτα.κ ειχα παραγγειλει 2 εκεινη τη μερα κ τελικα τους ακυρωσα

 

Και εγώ είχα τρελλαθεί πέρισυ ..κάθε φορά που το άκουγα συγχυζόμουν ..ήταν τοσο χάλια όμως που έπρεπε να την βοηθήσω και άκουγα πιστά τον παιδιάτρο . Η πρώτη χρονιά δυστυχώς στον παιδικό δεν περιγράφεται από την απόψη των ιώσεων. Και εμείς ξεκινήσαμε την χειρότερη περίοδο πέρισυ τον Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παει παιδικο εδω κ 2.5 χρονια.απλα εχει ευαιθσησια κ οποτε αρωσταινει παντα θα της το γυρναει σε σπαστικη βρογχιτιδα.αντι να περασει δηλαδη ενα απλο συναχι μονο με κανενα τσαγακι αντε κ καμια σταγονα στη μυτη...της το γυρναει σε βρογχικα κ θα χρειαστει να κανει εισπνεομενα για 14 μερες!τις πρωτες 7 μερες ειναι 3 φορες την ημερα.καθε φορα 2χ5 αναπνοες.κ τις αλλες 7 μερες παλι 3 φορες τη μερα αλλα 1χ5 αναπνοες τη φορα.

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

εμενα παει παιδικο εδω κ 2.5 χρονια.απλα εχει ευαιθσησια κ οποτε αρωσταινει παντα θα της το γυρναει σε σπαστικη βρογχιτιδα.αντι να περασει δηλαδη ενα απλο συναχι μονο με κανενα τσαγακι αντε κ καμια σταγονα στη μυτη...της το γυρναει σε βρογχικα κ θα χρειαστει να κανει εισπνεομενα για 14 μερες!τις πρωτες 7 μερες ειναι 3 φορες την ημερα.καθε φορα 2χ5 αναπνοες.κ τις αλλες 7 μερες παλι 3 φορες τη μερα αλλα 1χ5 αναπνοες τη φορα.

 

Πω πω εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας!! Καλή ανάρρωση και κουράγιο σας εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Mε όλα αυτά τα εισπνεόμενα κλπ βλέπετε αποτέλεσμα?

 

Eγώ μέχρι στιγμής της έχω δώσει μόνο spiropent για τον βήχα.

Και αυτό με τα χίλια ζόρια γιατί δεν πήγαινε άλλο

και υπέφερε το παιδάκι...

 

Είμαι κατά των φαρμάκων και προσπαθώ όσο γίνεται να τα αποφεύγω.

 

Οταν χρειάστηκε να της δώσουμε αντιβίωση και κορτιζόνη

είχε φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση! :(

 

ΥΓ: Oι υγραντήρες που πήρα (δεν ξέρω εαν είδατε το λινκ)

δεν είναι ηλεκτρικοί.

Είναι απλά δοχειάκια που τα κρεμάς στο καλοριφέρ

και βάζεις λίγο νεράκι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχαμε κι εμείς μια πρώτη συνάντηση με τη λέξη "άσθμα" πρόσφατα. Ο μικρός μας κολλούσε τακτικά ιώσεις λόγω παιδικού αλλά και από τα μεγαλύτερα αδέλφια του. Και συχνά οι ιώσεις τον χτυπούσαν στο αναπνευστικό, οπότε γνωριστήκαμε με τα αερολίν και τα φλιξοτάιντ από 8 μηνών.

 

Πρόσφατα λοιπόν σε μια έκτακτη επίσκεψή μας στα επείγοντα του νοσοκομείου και μετά από διαμονή 3 ημερών μας ανέφεραν για πρώτη φορά τη λέξη "άσθμα". Όλες αυτές τις ιώσεις και τις βρογχιολίτιδες που μας έκαναν διάγνωση οι παιδίατροι, οι παιδοπνευμονολόγοι τις θεωρούν ως κρίσεις άσθματος.:shock:

 

Έκτοτε έχω διαβάσει απίστευτα πολλά για το άσθμα. Σχετικά με τον υγραντήρα που ανέφερε η soevan07, έχω διαβάσει ότι είναι ότι χειρότερο και περισσότερο επιβαρύνει την κατάσταση παρά την βελτιώνει.

 

Για την κλασική ιατρική η κορτιζόνη είναι κάτι σαν πανάκεια για όλες τις μορφές άσθματος και θεωρείται αναντικατάστατη.

 

Κάποιοι από τους κλασικούς γιατρούς χρησιμοποιούν το singulair προληπτικά αλλά από ό,τι διάβασα έχει χειρότερες παρενέργειες από την κορτιζόνη...

 

Η ομοιοπαθητική.... άλλη περίπτωση κι αυτή... Επισκεφθήκαμε και μία ομοιποαθητικό εδώ στη Θεσσαλονίκη, ίσως και την ίδια με αυτή που προαναφέρθηκε από μία φίλη παραπάνω (-100 ευρουλάκια από το οικογενειακό ταμείο :wink:). ΚΑΙ αυτή αφού μας έδωσε μια θεραπεία για την ενίσχυση του οργανισμού, μας είπε ότι αν παρουσιάσει το παιδί πάλι παρόμοια κρίση βήχα και δύσπνοιας να του δώσω άμεσα και αερολίν και φλιξοτάιντ (=εισπνεόμενη κορτιζόνη) και να το πάω στο νοσοκομείο....

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε όλα αυτά τα εισπνεόμενα κλπ βλέπετε αποτέλεσμα?

 

Eγώ μέχρι στιγμής της έχω δώσει μόνο spiropent για τον βήχα.

Και αυτό με τα χίλια ζόρια γιατί δεν πήγαινε άλλο

και υπέφερε το παιδάκι...

 

Είμαι κατά των φαρμάκων και προσπαθώ όσο γίνεται να τα αποφεύγω.

 

Οταν χρειάστηκε να της δώσουμε αντιβίωση και κορτιζόνη

είχε φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση! :(

 

ΥΓ: Oι υγραντήρες που πήρα (δεν ξέρω εαν είδατε το λινκ)

δεν είναι ηλεκτρικοί.

Είναι απλά δοχειάκια που τα κρεμάς στο καλοριφέρ

και βάζεις λίγο νεράκι μέσα.

 

Το spiropent έχει ακριβώς την ίδια δράση με τα εισπνεόμενα αερολίν (είναι και τα δύο βρογχοδιασταλτικά). Απλά το σπιροπεντ, ως σιρόπι δεν μπορεί να δράσει τόσο άμεσα όσο το αερολίν που εισπνέεται και δρα κατευθείαν τοπικά. Από την άλλη, σε μωράκια είναι πιο δύσκολο να ελέγξεις τη δόση με τα εισπνεόμενα, οπότε ίσως με το σπιροπέντ να είναι ευλολότερα.

 

Υγραντήρες και νεράκια στο καλοριφέρ καλύτερα να τα αποφεύγεις. Ψάξτο καλύτερα ή ρώτησε και κανέναν γιατρό γι 'αυτό...:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το spiropent έχει ακριβώς την ίδια δράση με τα εισπνεόμενα αερολίν (είναι και τα δύο βρογχοδιασταλτικά). Απλά το σπιροπεντ, ως σιρόπι δεν μπορεί να δράσει τόσο άμεσα όσο το αερολίν που εισπνέεται και δρα κατευθείαν τοπικά. Από την άλλη, σε μωράκια είναι πιο δύσκολο να ελέγξεις τη δόση με τα εισπνεόμενα, οπότε ίσως με το σπιροπέντ να είναι ευλολότερα.

 

Υγραντήρες και νεράκια στο καλοριφέρ καλύτερα να τα αποφεύγεις. Ψάξτο καλύτερα ή ρώτησε και κανέναν γιατρό γι 'αυτό...:wink:

 

Για το spiropent μας είπε ο γιατρός ότι είναι το πιο "ελαφρύ" βρογχοδιασταλτικό.

(τα εισπνεόμενα νόμιζα οτι ήταν κορτιζόνες....:oops:

Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα γιαυτό δεν τα ήξερα)

 

Οσο για τους υγραντήρες ομολογώ οτι με έχετε προβληματίσει!! :?

Λέτε να τα κάνω χειρότερα?

 

Μια δοκιμή πάντως θα μας πείσει....

Για να δούμε απόψε πως θα πάμε...

αν και μπορεί απόψε να μην την πιάσει καθόλου βήχας και να την ξαναπιάσει σε μια εβδομάδα! :roll:

 

Οσον αφορά τους ομοιοπαθητικούς

είναι πολύ σημαντικό να πέσεις σε ΚΑΛΟ ομοιοπαθητικό......

 

.......κυκλοφορούν και "τσαρλατάνοι"

που έχουν κάνει μετεκπαίδευση στις Ινδίες!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε και μεις πέρυσι έναν ολόκληρο χειμώνα με βήχα, πρώτη χρονιά στον παιδικό, χωρίς σοβαρές ιώσεις και πυρετούς, αλλά το παραμικρό συναχάκι γύρναγε σε ατελείωτο βήχα. Οι γιατροί κατέληξαν ότι επρόκειτο για άσθμα, τα πάντα είχαμε δοκιμάσει, δεν βλέπαμε αποτέλεσμα, ώσπου ο παιδοπνευμονολόγος μας έδωσε το singulair, να το παίρνει προληπτικά ολόκληρο το χειμώνα και σε κρίσεις άσθματος να παίρνουμε εισπνεόμενα για κάποιο διάστημα. Ευτυχώς φέτος καμία σχέση με πέρυσι, μόνο για μία βδομάδα ταλαιπωρήθηκε πριν από κανά 2μηνο και αυτό ήτανε. Εχουμε περάσει και μεις πολλά ξενύχτια με ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ βήχα, μιλάμε να ξεκινάει από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί. Σε τέτοιες περιπτώσεις έδινα και atarax (κατόπιν συμβουλής του γιατρού), όχι για να περάσει ο βήχας, αλλά για να ηρεμήσει το παιδί και να μπορέσει να κοιμηθεί. Πάντως σε γενικές γραμμές αυτό μας είπαν κρατάει περίπου μέχρι το παιδί να πάει 7 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Για το spiropent μας είπε ο γιατρός ότι είναι το πιο "ελαφρύ" βρογχοδιασταλτικό.

(τα εισπνεόμενα νόμιζα οτι ήταν κορτιζόνες....:oops:

Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα γιαυτό δεν τα ήξερα)

 

 

aerolin εισπνεόμενο = βρογχοδιασταλτικό, ακριβώς αντίστοιχο του spiropent

flixotide εισπνεόμενο = εισπνεόμενη κορτιζόνη

soldesanil = κορτιζόνη πόσιμη σε σταγόνες

prezolon = κορτιζόνη σε χάπια

 

:roll:

 

Γενικά θεωρείται ότι τα εισπνεόμενα που δρουν τοπικά στους πνεύμονες είτε βρογχοδιασταλτικά είτε κορτιζόνες δρουν πιο γρήγορα και αποτελεσματικά και έχουν λιγότερες παρενέργειες από τα αντίστοιχα πόσιμα φάρμακα.

 

Κάτι σε μη χείρον, βέλτιστον δηλαδή.

 

Το singulair φαίνεται να έχει σώσει πολύ κόσμο ακόμα και από απλές ιώσεις αλλά είναι από τα πιο αμφιλεγόμενα φάρμακα σχετικά με τις παρενέργειες.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα , έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα με το μωρο μου το οποιο είναι 6 1/2 μηνων.Ενω δεν ειναι αρρωστος έχει συνέχεια βήχα (ξηρό θα έλεγα) και ειδικα το βράδυ βήχει πάρα πολυ και πνιγεται.Μιλησα προχθες με τον παιδιατρο και μου εδωσε το σιρόπι μουκοθιολ (το οποιο είναι απο 2 ετων και πάνω) άλλα δεν του έκανε κάτι , σήμερα το βράδυ δεν κοιμηθηκαμε απο τον βήχα , τον σήκωνα συνεχεια γιατί πνιγότανε και δεν μπορουσε να πάρει ανασα ο κακομοιρης. Θα ξαναπάρω τον παιδιατρο σήμερα να δω τι θα μου πει..Εσείς πιστεύετε ότι μπορεί να είναι και αλλεργικός αυτος ο βήχας?:confused::confused:

μήπως έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση?Αλλεργικό δεν νομίζω οτι είναι.ειναι πολύ μικρούλι.Εκτός εαν έχει μύξες.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μια απο τα ίδια κι εμείς!2 εβδομάδες με aerolin kai flixotide!!!Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι είναι αλλεργικό!δεν είναι δυνατόν όλη μέρα να βήχουν και τα δύο 2,3 φορές μέσα στην μέρα και το βράδυ να τυραννιούνται!Σκέφτομαι μήπως ξεραίνεται ο λαιμός τους απο το καλοριφέρ.Μήπως έχει υγρασία όλη μέρα το σπίτι και το βράδυ που δυναμώνει το καλοριφερ να ξεραίνεται η ατμόσφαιρα!Τι άλλο να σκεφτώ???:confused:

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμας και το βήχα μας,εμεις είμαστε 2,5 μήνες παρέα του.Πότε πιο έντονο πότε λιγότερο.Ειμαστε με singoulair (παμε για τέταρτο κουτι).Δεν ξέρω τι λένε γι αυτό το φαρρμακο αλλά τη βοήθησε αρκετα.Πήρε τα πάνω του το παιδί γιατί είχε αρχίσει να μαραζώνει απο το μπούκωμα και το βήχα και τα εξανθήματα.Ακόμα τις κάνω μασκούλες aerolin που δεν έχει κορτιζόνη.η αλήθεια είναι οτι θα ψάξω ομοιοπαθητικό γιατί δεν αντέχω τα φαρμακά μήπως και δούμε άσπρη μέρα ...αντε να καλοκαιριάσει θεε μου

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επανέρχομαι με νεότερα , εχθές τον εξέτασε ο γιατρός και τελικά έχει φαρυγγίτιδα μου έδωσε και κάτι σταγόνες κορτιζόνης και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το βράδυ κοιμηθήκαμε!!Μονο μια φορα έβηξε!!

Οσο για το άσθμα μου το απέκλισε προς το παρόν!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παθαίνει συχνά και γιαυτό δεν της δίνω τίποτα!

Δεν θέλω να την επιβαρύνω με ένα σωρό χημικά φάρμακα!

 

 

 

Και μόνο που τα διαβάζω ΟΛΑ αυτά τα φάρμακα

μου έχει σηκωθεί η πέτσα!!

 

Αυτή η κοριζόνη τέλοσπάντων τι είναι

και την δίνουν τόσο εύκολα......

καραμέλα για το λαιμό???? :confused:

 

η κορτιζονη ειναι ένα ειδος το οποιο χρησιμοποιειται σε πολυ σοβαρες περιπτώσεις.....εγω της έδωσα πέρυσι γιατι δεν ήθελα να το παίξω έξυπνη και να καταλήξουμε στο νοσοκομειο.....με πνευμονια.....για την δικη μου βλακεια......γιατι έχει ιστορικο απο 4 μηνων που έπαθε βροχιολιτιδα και καπάκι ωτηττιδα.....και περυσι ειμασταν με σοβαρες κρισεις άσθματος....οποτε δεν το διακυνδυνευω...ηδη φετος αρρωστησε πολυ λιγοτερο και πιο έλαφρά...δεν χρειάστηκε να κάνουμε πολλές φορες εισποές...

εσυ στο παιδι σου μην δινεις αλλά να ξέρεις πως αν δεν συνέλθει και στο καπάκι κολλησει κάτι άλλο ίσως του δημιουργησει χειροτερο θέμα.....

μπες στο google και γραψε κορτιζονη να ενημερωθείς.....

το αερολιν δεν ειναι κορτιζόνη όπως και το ατροβεντ.....είναι εισπεόμενα τα οποια διαστελουν τους βρογχους στον λαιμο για γίνεται πιο ευκολη η ροη του αερα και την αναπνοής......

πρόσεχε όμως μήπως απο δική σου χαζομάρα και χωρίς να συμβουλευτεις γιατρο να κάνεις την λάθος θεραπεια και να επιδυνωθει το παιδι....φιλικά στο λέω δεν ειμαι ειδικος αλλά πέρασα πολλά με την κόρη μου και φοβάμαι πολυ τις ιώσεις του αναπνευστικου.....και η ίωση δεν είναι κρυωμα....να πιεις ένα τσάι....ειναι μικροβιο που επωάζει στον οργανισμο.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμας και το βήχα μας,εμεις είμαστε 2,5 μήνες παρέα του.Πότε πιο έντονο πότε λιγότερο.Ειμαστε με singoulair (παμε για τέταρτο κουτι).Δεν ξέρω τι λένε γι αυτό το φαρρμακο αλλά τη βοήθησε αρκετα.Πήρε τα πάνω του το παιδί γιατί είχε αρχίσει να μαραζώνει απο το μπούκωμα και το βήχα και τα εξανθήματα.Ακόμα τις κάνω μασκούλες aerolin που δεν έχει κορτιζόνη.η αλήθεια είναι οτι θα ψάξω ομοιοπαθητικό γιατί δεν αντέχω τα φαρμακά μήπως και δούμε άσπρη μέρα ...αντε να καλοκαιριάσει θεε μου

 

και εμεις φετος με το singoulair σωθήκαμε...ρωτα τον γιατρο σου για το ατροβεντ....εισπεομενο....το αερολιν απο μονο του δεν κάνει τιποτα.....ή να σου δωσει ένα εισπνεομενο αναλογο του ατροβεντ για τον έντονο βηχα.....εγω με αυτο φέτος έκοψα και το φλιξοταιτ γιατι κάνει καλη δουλειά....

για το μπουκωμα κανω συνεχεια ορο...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...