Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μωρο μου κοιμαται ελαχιστα..


korinaki

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.

Καμια καλη συμβουλη και σε μενα θα δωσετε? Δεν ξερω τι να κανω με τη μπεμπα. Κλαιει πολυ και κοιμαται λιγο. Την θηλαζω και παιρνει και λιγο συμπληρωμα. Κολικους δεν εχει αφου δεν παρουσιαζει συμπτωματα. Πιπιλα δεν πιανει με τιποτα. Οταν ειναι ξυπνια δεν ηρεμει πουθενα. Ουτε αγκαλια, ουτε ρηλαξ, ουτε καροτσι. Μονο στο στηθος. Κι αν τυχον καποια στιγμη αποκοιμηθει μολις κανω την κινηση να την αφησω στην κουνια της ξυπναει και κλαιει. Σημερα εχει ξυπνησει απο τις 7 το πρωι και μεχρι τωρα 7 το απογευμα εχει κοιμηθει μονο καμια ωρα κι αυτη διακεκομενη. Το βραδυ κοιμαται το πολυ 6 ωρες. Δεν αντεχω αλλο. Νιωθω ρακος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια.

Καμια καλη συμβουλη και σε μενα θα δωσετε? Δεν ξερω τι να κανω με τη μπεμπα. Κλαιει πολυ και κοιμαται λιγο. Την θηλαζω και παιρνει και λιγο συμπληρωμα. Κολικους δεν εχει αφου δεν παρουσιαζει συμπτωματα. Πιπιλα δεν πιανει με τιποτα. Οταν ειναι ξυπνια δεν ηρεμει πουθενα. Ουτε αγκαλια, ουτε ρηλαξ, ουτε καροτσι. Μονο στο στηθος. Κι αν τυχον καποια στιγμη αποκοιμηθει μολις κανω την κινηση να την αφησω στην κουνια της ξυπναει και κλαιει. Σημερα εχει ξυπνησει απο τις 7 το πρωι και μεχρι τωρα 7 το απογευμα εχει κοιμηθει μονο καμια ωρα κι αυτη διακεκομενη. Το βραδυ κοιμαται το πολυ 6 ωρες. Δεν αντεχω αλλο. Νιωθω ρακος.

 

ki εμενα μετα τις 20 μερες την ημερα κοιμοταν μονο 3 μισαωρα κ ειχε γκρηνια....το βραδυ αλλος ανθρωπος κ ολα καλα!δεν ηθελε ρηλαξ κτλ αλλα εγω παρόλα αυτα τον εβαζα καθε μερα κι απο λιγο κ ολο κ το συνηθιζε...ειτε αυτο ηταν ρηλαξ ειτε το κρεβατι του οχι στην καλαθουνα που κοιμοταν...εβαζα κ κατι βλακειες απο πανω του κ με τον καιρο καθοταν ολο κ περισσοτερο εαν εκλαιγε πολυ τον επαιρνα αγκαλια κ τον αλλαζα θεση...φυσικα εβαζα κ ζεστα πανακια κ μασαζ κ μου αμμολουσε αρκετες θα ελεγα...ειχε κι αυτο τα ζορια του...μετα τον 3ο ακομη καλυτερα...απο τον 5ο κ μετα δεν εχω καταλαβει πως περασε ο καιρος...ετρωγε κρεμα κ "τουφεν" με το φαι τα ιδια οποτε ξεκουραζοταν καλυτερα κ δεν γκρηνιαζε.....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

παντως κι εγω τοτε εψαχνα απαντησεις...ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΡΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑ Κ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ.....ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΤΗΣΑΝ ΤΟ PARENTS....ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!:rolleyes: ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, διαβαζω τα δικα σας και παιρνω κουραγιο. Ο γιος μου ειναι 48 ημερων. Εδω και 2 περιπου εβδομαδες μετα τις 9,00 το βραδυ το ματι του γαριδα!!! και παει ετσι μεχρι τις 1,30 οπου και κοιμαται μετα απο πολυ κλαμα και μουρμουρα, με μενα και τον αντρα μου να του δινουμε πιπιλα, να του πεφτει, να κλαιει να του την ξαναδινουμε και φτου κι απ'την αρχη. λες κι εχει διακοπτη και δεν κοιμαται!!! δεν ξερουμε τι να κανουμε. δεν ειναι κολικοι γιατι μολις τον παρουμε αγκαλια του περνανε ολα!!! τι να πω, μας εχει καταλαβει και δοκιμαζει τις αντοχες μας;; και αγκαλια αποφευγω να τον σηκωνω - πονανε τα χερια μου και δεν θελω και να κακομαθει. να εχω ελπιδες πως καποια στιγμη θα του γυρισει το ωραριο και θα αρχισει παλι να κοιμαται νωρις;;

Link to comment
Share on other sites

kalispera emena avrio ginete 3 minon apo 20 meron tis ekopsa to endiameso vradino fagito kai etsi koimomastan 10 kai sikonomastan 5..otan mpikame ston 2 min ta xalase ola gia mia evdomada meta katalava oti itan apo kolikous tora exoume 3 vdomades koimatai kata tis 10 kai ksipnaei stis 7.30..oson afora to proi mono kana misaoro meta apo kathe gevma

Link to comment
Share on other sites

Δεν θηλαζω,και οταν ειναι ξυπνιο την περισσοτερη ωρα η κλαιει η γκρινιαζει...Απο το απογευμα και μετα ολα αυτα,μεχρι το πρωι.. :cry:

Καλησπερα κορινακι...Το ξερω οτι μπορει να σου φανει περιεργο αλλα μηπως τα ουλα του ειναι πρισμενα...?εμενα η κορουλα μου 40 ημερων ητανε οταν ξεκινησαν να πριζονται τα ουλακια της και 6 μηνων εβγαλε 4 μαζι...!!!!κοιταξε του το στοματακι...ειχα μεγαλο προβλημα με το γαλατακι της υπεφερε το παιδακι μου πολυ δεν το καταλαβα απο την αρχη της το αλλαξα δυο μηνων της πηρα το S26GF kai ηρεμησε αμεσως το παιδακι μου!!!ρωτησε το...μεχρι εναμιση χρονων το επινε...!!!υπομονη..!!!Να σου Ζηση..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KORINAKI EMENA I MIKRI EINAI 20 IMERON KAI TIS 2 TELEYTAIES MERES TO MATI GARIDA SXEDON SINEXEIA.VEVEA EXEI AKOMA IKTERO KAI ANAGAZOMAI NA TIN XIPNAO KATHE 2 ORES NA TROEI OSTE NA PERNEI ARKETA IGRA.ALLA MILAME APISTEYTES ANTOXES.ASE POY LENE OTI AN EXOUN IKTERO TA PEDIA EINAI NOTHRA KAI EXOUN IPNILIA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

min apogoiteveste emas den kimotan pano apo misi ora oli tin mera mexri 2,5 minon apo ki kai pera arxise na kimate kana 40lepto meta apo kathe gevma i pediatros mou pe oti pernai tin fasi tis kai tha strosi..ipomoni to ksero ta nevra spane k xronos giatipota den iparxei...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μες στην πίκρα μου χαίρομαι που δεν είμαι μόνη μου. Η μικρή δεν κοιμάται την ημέρα, παρά μόνο στο στήθος, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα να ξυπνά μετά από λίγο για να ρευτεί. Όσο ήμασταν διακοπές είχαμε βρει τη λύση: βόλτα με το καρότσι, χωρίς παύσεις, όλους μας τους φίλους τους είδαμε στο περπατητό. Τώρα όμως οι δουλειές τρέχουν κι εγώ πίσω τους, που καιρός για βόλτες... Πιπίλα δεν βάζει, μόνο αγκαλιά. Ο άντρας μου με κατηγορεί ότι την κακόμαθα. Έτσι ήταν και με την πρώτη, αλλά ήταν μόνη της, τώρα δεν τα βγάζω πέρα. Αρχίζω και τα μαθήματα... Πως διορθώνουν εκθέσεις με το μωρό στην αγκαλιά; Το βράδυ κοιμάται ευτυχώς (ξυπνά κάποια στιγμή για να θηλάσει), την ημέρα όμως σχεδόν καθόλου. Της φτάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Koritsia vlepo oti uparxoun kai xeirotera apo auta pou traviksame me ton mikro peripou prin 9 mines.Oi proseuxes mas epiasan giati apo tous 3 mines kai meta koimatai seri to bradu 8-9 ores alla kai kana 4oro tin imera kai genika einai ena poli isixo paidaki!Oi kolikoi ekanan tin zimia kai otan stamatisan to paidi iremise.To mono kako einai oti den mporesa na thilaso giati apo tin apeiria mou nomiza oti to paidi eklaige giati peinouse ki allo,ksekinisa kai to kseno,to gala mou meionotan mexri pou meiname mono me to kseno...Stenaxorithika polu kai prota o Theos sto deutero den tha kano to idio lathos..

Link to comment
Share on other sites

KORINAKI EMENA I MIKRI EINAI 20 IMERON KAI TIS 2 TELEYTAIES MERES TO MATI GARIDA SXEDON SINEXEIA.VEVEA EXEI AKOMA IKTERO KAI ANAGAZOMAI NA TIN XIPNAO KATHE 2 ORES NA TROEI OSTE NA PERNEI ARKETA IGRA.ALLA MILAME APISTEYTES ANTOXES.ASE POY LENE OTI AN EXOUN IKTERO TA PEDIA EINAI NOTHRA KAI EXOUN IPNILIA.

 

Αχχχχ, τα πέρασα κι εγώ αυτά με τον ίκτερο. Πόσα κιλά είναι η μικρή; Πόσα γεννήθηκε; Τι γάλα της δίνεις; Όταν την ξυπνάς ανά δίωρο, πεινάει; Πίνει το γάλα της ευχάριστα; Θέλω να συγκρίνω την δική μου κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KORINAKI EMENA I MIKRI EINAI 20 IMERON KAI TIS 2 TELEYTAIES MERES TO MATI GARIDA SXEDON SINEXEIA.VEVEA EXEI AKOMA IKTERO KAI ANAGAZOMAI NA TIN XIPNAO KATHE 2 ORES NA TROEI OSTE NA PERNEI ARKETA IGRA.ALLA MILAME APISTEYTES ANTOXES.ASE POY LENE OTI AN EXOUN IKTERO TA PEDIA EINAI NOTHRA KAI EXOUN IPNILIA.

 

Αρετή μου , δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο το γεγονός ότι η μικρούλα σου δεν σου κοιμάται καθόλου. Πέρασαμε και εμείς εποχές όπου βρέφος ακόμα ο μικρούλης μου κρατιότανε άυπνος 12 ώρες συνεχόμενες . μιλάμε για 5 ημερών παιδί , ο παιδίατρος είχε φρικάρει με την πάρτυ του. αλλά ευτυχώς μετά τους 6 μήνες καρποφορήσαν οι ελπίδες μας και κοιμήθηκε 8 ώρες σερί και βράδυ πλέον γιατί όλο αυτό τον καιρό είχε κάνει τη νύχτα μέρα και τη μέρα νύχτα.

υπομονή μικρούλα είναι και θα το περάσεις αυτό το στάδιο είναι σίγουρο.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά η μικρή μας κατάφερε να κοιμάται... Βάλαμε ροδάκια στην κούνια της και την κουνούσα όποτε μου φαινόταν να νυστάζει. Μου βγήκε το χέρι, αλλά ησύχασα λίγο. Και ξαφνικά άρχισε να μασουλά το χέρι της, οπότε της έχωσα την πιπίλα (κυριολεκτικά και αποφασιστικά) και η μικρή ανταποκρίθηκε. Δεν το πιστεύω ότι φταίει ότι είναι το δεύτερο και αποκτήσαμε κάποια σοφία, η πρώτη μας δεν έπαιρνε πιπίλα με τίποτα και μέχρι πριν από τέσσερις μήνες την κοιμίζαμε ακόμα. Καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κουραγιο...Η αρχη ειναι δυσκολη.Εμενα ως δυο μηνων λογω κολικων κοιμοταν μονο κανα 6 ωρο μονο τη νυχτα(παλι καλα)διακεκομενο και αυτο..μου ειχαν πει οτι τα νεογεννητα ολο κοιμουνται και εγω ζζουσα το "εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες" και οτι θα το ζουσα αυτο για

παντα.ξαφνικα ενα πρωι ξυπνησα απο τις 24:00 που κοιμηθηκα στις 07:00 το πρωι χωρις να με ξυπνησει τιποτα "ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ" Φωναζα και ετρεχα στη κουνια της σκοτωμενη εγω μπροστα και πισω ο αντρας μου.Τελικα το παιδι κοιμοταν υσηχο...Μετα απο λιγους μηνες ξανα τα ιδια..ΔΟΝΤΙΑ...Μηδεν υπνος..Τωρα 20 μηνω πια περασαν ολα κοιμαται σερι τη νυχτα 10-12 ωρες και δυο ωρες το μεσημερι...!!!!Υπομονη και θα περασει...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω την εμπειρια μου! Οταν γυρισαμε σπιτι απο το μαιευτηριο η Μαρια μου ετρωγε και κοιμοταν. Ξυπνουσε βεβαια καθε 3ωρο, ομως με το που την ταϊζαμε ξανακοιμοταν κατευθειαν! Δεν χρειαζοταν ουτε να την κουνησουμε, ουτε τιποτα! Στις 20 μερες σταματησε να κοιμαται. Και το εννοω! Ολη την ημερα "κοιμοταν" (και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι ηταν τοσο ελαφρυς ο υπνος που εκανε που πεταγοταν με το παραμικρο) σπασμενα τεταρτα, που αν τα εκανες σουμα εβγαινε γυρω στα 45 λεπτα και απο τις 00:00 μεχρι τις 03:00. Απο τις 3 κι επειτα μεχρι να ξαναπαει 12 το βραδυ, κοιμοταν αυτα τα σπασμενα τεταρτα που προανεφερα.. Κυκλοφορουσαμε σαν τα ζομπι, δεν το συζητω! Ειχαμε δοκιμασει τα παντα κι ομως δεν ηρεμουσε με τιποτα. Και να σας πω την αληθεια δεν με πειραζε τοσο που ηταν ξυπνια αλλα το οτι γκρινιαζε συνεχως! Και φυσικα δεν καθοταν πουθενα αλλου παρα μονο στο ριλαξ. Μονο εκει κοιμοταν, την κουνια ουτε να τη φτυσει! Ολα αυτα μεχρι 3 μηνων. Απο τον 3ο κι επειτα κοιμαται σερι απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 8-9 το πρωι. Υπαρχουν βεβαια και βραδια που ξυπναει και κλαιει αλλα βγαλαμε τα δυο κατω δοντακια μας, οποτε οχι απλα τη δικαιολογω, αλλα πιστευω πως μου εκανε και λιγα!

Υπομονη μεχρι να στρωσουν ενα προγραμματακι.. Δυσκολο μεν, αλλα οχι ακατορθωτο!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αχ κι η δικιά μου η μπουμπού είναι νυχτοπούλι... Κλείνει τους 3 μήνες σε 5 μέρες, και από τότε που μπήκε στον 2ο μήνα κοιμάται αφού εξαντληθεί από το κλάμα και την γκρίνια μετά τις 2:00 τα ξημερώματα.. Χτες πχ κοιμήθηκε στις 4:00. Η γκρίνια ξεκινάει συνήθως αργά το βράδυ και τραβάει μέχρι να κοιμηθεί. Κολικούς δεν νομίζω ότι έχει... κλαίει γοερά και λυσάει μέχρι να της προσφέρω στήθος, οπότε και ηρεμεί. Δεν τρώει όμως, απλώς πιπιλάει και παρηγοριέται. Την θηλάζω αποκλειστικά. Πιπίλα και μπιμπερό δεν δέχεται με τίποτα. Κλαίει και μόνο στη θέα τους. Τι να κάνω???? Έχω εξαντληθεί!

 

Ως προ το φαγητό τα ίδια έκανε κι ο δικός μου (50 ημερών είναι). Τελικά αποδείχτηκε ότι πείναγε κι απλά πάθαινε σύγχιση μια με στήθος μια με μπιμπερό. Οπότε αυτό που με συμβούλεψε η παιδίατρος κι έπιασε είναι να βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο και να του δίνω και συμπλήρωμα αν χρειάζεται. Για ρώτησε κι εσύ και πες μου.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera se olous kai oles.

eimai nea sto site san egegrameni alla to parakoloutho poly kairo tora kai me exei voithisei arketa kai me tin egkymosyni.

o gios mou gennithike prin 17 imeres. Meta ton erxomo mas sto spiti irthe kai mas episkeftike o paidiatros , o opoios me rotise an ithela na thilaso kai fysika apantisa thetika. Me proetimase vevaia pos tha einai kapos diskola kai pos to moro den tha exei orario oute me to fai alla oute me ton ypno. Afto vevaia pou zoume teleftaia einai poly dyskolo. Ego mera me ti mera exo olo kai perisotero gala afou ton vazo synexeia kai thylazei. To moro omos thelei synexeia na thylazei... kai koimate poly ligo. Ayto pou me anisixei poio poly einai oti yparxoun fores pou mesolavoun 4 me 6 ores apo tin ora pou tha ksypnisei (ton thylazo - ton allazo (toulaxiston 2 me 3 fores) - ton ksanathylazo) alla den koimatai me tipota. Aporo den kourazetai? einai dynaton?????? exthes gia paradeigma koimithike stis 1,30 to vrady. Ksypnise stis 4.30.... ton allaksa, ton thylasa (toulaxiston 30 lepta sto kathe stithos, apo anxos mipos den xortasei alla kai to moro thylazei kanonika ... mborei kai parapano) kai eixe paei 10.30 to proi kai akomi na koimithei. Opote to evaza sto krevati tou arxize na klaiei.... to eperna agalia alla den isixaze... mono otan to evaza na thylazei.... Ayto ginetai synexeia.... Kano kati lathos? den prepei na thylaso? sas parakalo peite me mou kati... exo pelagosei.............

Link to comment
Share on other sites

κ μένα η δική μου έχει τώρα πόσες μέρες που το βράδυ δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου..μ΄νο αν την εχω αγκαλιά στο στήθος μου ηρεμεί κ κοιμάται για λίγο.κ το πρωί αγκαλιά κ βόλτα.τώρα αρχίζω κ την βάζω στο καρότσι κ την κουνάω έτσι.

 

αφήστε τα κορίτσια..μανάδες ζόμπυ θα έπρεπε να μας λένε..

όλα όμως για τα μωρά μας..

μέχρι να πέσουμε κάτω από την εξάντληση

τα παιδιά μας είναι η ελπίδα μας για ένα πιο όμορφο αύριο..

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous kai oles.

eimai nea sto site san egegrameni alla to parakoloutho poly kairo tora kai me exei voithisei arketa kai me tin egkymosyni.

o gios mou gennithike prin 17 imeres. Meta ton erxomo mas sto spiti irthe kai mas episkeftike o paidiatros , o opoios me rotise an ithela na thilaso kai fysika apantisa thetika. Me proetimase vevaia pos tha einai kapos diskola kai pos to moro den tha exei orario oute me to fai alla oute me ton ypno. Afto vevaia pou zoume teleftaia einai poly dyskolo. Ego mera me ti mera exo olo kai perisotero gala afou ton vazo synexeia kai thylazei. To moro omos thelei synexeia na thylazei... kai koimate poly ligo. Ayto pou me anisixei poio poly einai oti yparxoun fores pou mesolavoun 4 me 6 ores apo tin ora pou tha ksypnisei (ton thylazo - ton allazo (toulaxiston 2 me 3 fores) - ton ksanathylazo) alla den koimatai me tipota. Aporo den kourazetai? einai dynaton?????? exthes gia paradeigma koimithike stis 1,30 to vrady. Ksypnise stis 4.30.... ton allaksa, ton thylasa (toulaxiston 30 lepta sto kathe stithos, apo anxos mipos den xortasei alla kai to moro thylazei kanonika ... mborei kai parapano) kai eixe paei 10.30 to proi kai akomi na koimithei. Opote to evaza sto krevati tou arxize na klaiei.... to eperna agalia alla den isixaze... mono otan to evaza na thylazei.... Ayto ginetai synexeia.... Kano kati lathos? den prepei na thylaso? sas parakalo peite me mou kati... exo pelagosei.............

 

Ματίνάκι μου μην στεναχωριέσαι..

τα ίδια άρχισε τώρα και η δικιά μου..

δοκίμασε το βράδυ να τον ξαπλώνεις δίπλα σου στο κρεβάτι και να θηλάζει έτσι..άφησε τον έτσι μέχρι να αποκοιμηθεί..η μυρωδιά σου βοηθάει..

το βράδυ πάντα πρέπει να έχεις μόνο ένα φωτάκι μικρό ανοιχτό,να έχει ησυχία και να μην του μιλάς καθόλου εν αντιθέση με την μέρα που πρέπει να έχεις φως κ θόρυβο ώστε να μάθει να τα ξεχωρίζει..επίσης δοκίμασε να τον παίζεις θα εξαντλε'ιται έτσι..όπως και να τον κάνεις μπανάκι το βράδυ κ μετά μασαζάκι για να χαλαρώσει..

 

ιδέες σου λέω..δοκίμασε και βλέπεις..

καλό κουράγιο!:)

τα παιδιά μας είναι η ελπίδα μας για ένα πιο όμορφο αύριο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια,αλλη μια μαμα -ζομπι αποδω....ειχα ανοιξει θεμα αλλα σε λαθοσ μεροςμαλλον.λοιπον τωρα γραφω κ ο μπεμπης θηλαζει...

απο τις 20 μερες κ μετα αρχισε μια γκρινιτσα,σιγα σιγα εκει που κοιμοτανε ενα 5ωρο το βραδυ ακομη κ 6-7 ωρες σπαστα λογω θηλασμου,αρχισε να πηγαινει ολο κ πιο αργα τον βραδυνο υπνο με γκρινια κ ανησυχια...το 11.30 εγινε 12.30 ,το 12.30 εγινε 2.00,το 2.00 εγινε 4 ...το 4 εγινε 6 το 6 εγινε 8,το 8 εγινε 10,το 10 εγινε 12...κ τις τελευταιες μερες δεν υπαρχει γιατι απλακοιμαται ελαχιστα.2ωρο σερι το πολυ...καταλαβα οτι εχει κολικους,δυσκολευοταν κ ηθελε ολο το πρωι βολτες στον ωμο.τωρα εχω εξαντληθει πλεον...εχθες 1.30 ωρα υπνου σπαστη εκανα.λαγοκοιμαται την ημερα αλλα γκρινιαζει ειδικα σημερα.εχει αερια κ δυσκολευεται πολυ...

καποιες φορες εξαντλημενος κ αυτος εκανε κατι 4ωρα μπρουμυτα επανω μου.εχει βγαλει φοβερη νευρικοτητα.οφειλεται στουσ κολικους τελικα αλλα ειλικρινα τα χω παιξει...διαβαζοντας εσας πηρα κουραγιο πως θα περασει σε λιγο καιρο...οταν δεν ποναει ειναι ενα απιστευτα καλο μωρο ,μονο που πλεον τισ τελευταιες εβδομαδες εχω ξεχασει πως ηταν...

κοριτσια μου να ελπιζω οτι θα ξαναβρει τον υπνο του???παρηγορηστε με ...

δειτε την ωρα κι εγω ακομη δεν εχω κοιμηθει απο χθες με τη μιαμιση ωρα υπνου...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,αλλη μια μαμα -ζομπι αποδω....ειχα ανοιξει θεμα αλλα σε λαθοσ μεροςμαλλον.λοιπον τωρα γραφω κ ο μπεμπης θηλαζει...

απο τις 20 μερες κ μετα αρχισε μια γκρινιτσα,σιγα σιγα εκει που κοιμοτανε ενα 5ωρο το βραδυ ακομη κ 6-7 ωρες σπαστα λογω θηλασμου,αρχισε να πηγαινει ολο κ πιο αργα τον βραδυνο υπνο με γκρινια κ ανησυχια...το 11.30 εγινε 12.30 ,το 12.30 εγινε 2.00,το 2.00 εγινε 4 ...το 4 εγινε 6 το 6 εγινε 8,το 8 εγινε 10,το 10 εγινε 12...κ τις τελευταιες μερες δεν υπαρχει γιατι απλακοιμαται ελαχιστα.2ωρο σερι το πολυ...καταλαβα οτι εχει κολικους,δυσκολευοταν κ ηθελε ολο το πρωι βολτες στον ωμο.τωρα εχω εξαντληθει πλεον...εχθες 1.30 ωρα υπνου σπαστη εκανα.λαγοκοιμαται την ημερα αλλα γκρινιαζει ειδικα σημερα.εχει αερια κ δυσκολευεται πολυ...

καποιες φορες εξαντλημενος κ αυτος εκανε κατι 4ωρα μπρουμυτα επανω μου.εχει βγαλει φοβερη νευρικοτητα.οφειλεται στουσ κολικους τελικα αλλα ειλικρινα τα χω παιξει...διαβαζοντας εσας πηρα κουραγιο πως θα περασει σε λιγο καιρο...οταν δεν ποναει ειναι ενα απιστευτα καλο μωρο ,μονο που πλεον τισ τελευταιες εβδομαδες εχω ξεχασει πως ηταν...

κοριτσια μου να ελπιζω οτι θα ξαναβρει τον υπνο του???παρηγορηστε με ...

δειτε την ωρα κι εγω ακομη δεν εχω κοιμηθει απο χθες με τη μιαμιση ωρα υπνου...

 

Αχ, αχ οι περισσοτερες μαμαδες (και εγω και η κουμπαρα μου μεσα) φευγουν απο το νοσοκομειο και συναντουν στο σπιτι ενα νεογεννητο το οποιο κοιματε μεχρι και 6ωρα και πρεπει να το ξυπνησεις για να το ταισεις. Και λεμε απο μεσα μας 'αχ τι καταπληκτικα ησυχο παιδι πυ εχω'......χωρις καμια μας να συνειδητοποιει οτι εκεινες τις στιγμες και για καποιες εβδομαδες το νεογεννητο κοιματε ετσι λογο κουρασης. Οταν γεννιουνται ειναι στην κυριολεξια πως λεμε ? 'ψωφια'......και θελουν υπνο.....μετα απο λιγο σταματαει το παραμυθι και αρχιζουν τα γερμανικα νουμερα και ισως και σε καποιες περιπτωσεις οι κολικοι. Κολικους εμεις δεν καναμε αλλα εκαναν της κουμπαρας μου (δυδυμα παρακαλω και τα 2 με κολικους).......:( Εκει φρικαρουμε και λεμε 'τι εγινε το μωρακι μου που κοιμοταν ησυχα?΄....πολυ απλα φιλεναδα ξεκουραστικε και τωρα αρχιζει το παρτι......μην ανησυχεις ειναι ακομα μικρο, μια χαρα κοιματε αν κοιματε ανα 2ωρα. Ετσι κανουν τα περισσοτερα. Καποια στιγμη θα αρχισει να κοιματε πιο πολυ και πιο πολυ....ωσπου θα σου κοιματε παλι 5ωρα το βραδυ χωρις ταισμα, μετα 6ωρα κοκ, βεβαια προετημασου (και μενα μου τα ελεγαν και ελεγα τι λες ρε)......καποια στιγμη ΔΕΝ θα κοιματε ΚΑΘΟΛΟΥ μεσα στην μερα ή το πολυ 1 ωρα το μεσημερι και εσυ θα το κυνηγας απο πισω μεσα σε ΟΛΟ το σπιτι......εκει να δεις παρτι......χαχαχαχαχα (εκει ειμαστε εμεις τωρα ουφ.....)......αυτα.......ελπιζω να σε βοηθησα......εν ολιγης εχεις ενα απολυτα φυσιολογικο νεογεννητο και εισαι μια απολυτα φυσιολογικα εξαντλημενη μανα.......:-D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμένα. Εμένα η μικρή μου ειναι 3,5 μηνών και κοιμάται σε λίκνο στο δωμάτιό μου. Λέω "δωμάτιό μου" γιατί ο καλός μου μετακόμισε σε άλλο δωμάτιο, κοιμάται με το σκύλο! :lol:

Τη νύχτα ευτυχώς κοιμάται αρκετά από τις 12:00 μέχρι τις 6:30 το πρωί συνεχόμενα. Περάσαμε βέβαια και εμείς τις 40 ημέρες "φρίκης", είχε κάνει τη νύχτα μέρα!

Το πρόβλημά μου είναι την ημέρα, συνήθως απο τις μία το μεσημέρι μέχρι το βράδυ που δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου και γκρινιάζει διαρκώς. Και αν αποκοιμηθεί για λίγο (δεκάλεπτο-τέταρτο) πάντα ξυπνάει κλαίγοντας. Δεν μπορώ να το καταλάβω.

Όλη την ημέρα βρίσκεται στο ριλάξ που μάλλον το έχει ερωτευτεί. Ακόμα και το βράδυ την αφήνω να αποκοιμηθεί στο ριλαξ και την σηκώνω σιγα-σιγα για να τη βάλω στο λίκνο. Αλλιώς δεν κοιμάται.

Οι απορίες μου ειναι οι εξής:

-Υπάρχει περίπτωση να γκρινιάζει όλη μερα γιατί δεν κοιμάται αρκετά;

Και αυτό γιατί το πρωι που ειναι ξεκούραστη είναι χαρούμενη...

Πώς μπορώ να την κάνω να κοιμηθεί λίγο παραπάνω την ημέρα;

-Γιατί πάντα όταν ξυπνάει κλαίει απαρηγόρητη; Δεν την έχω ακούσει ποτέ να ξυπνάει φυσιολογικά. Πρέπει να πάω να της μιλήσω να την ηρεμήσω, να την πάρω αγκαλια. Μήπως φοβάται;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα. Εμένα η μικρή μου ειναι 3,5 μηνών και κοιμάται σε λίκνο στο δωμάτιό μου. Λέω "δωμάτιό μου" γιατί ο καλός μου μετακόμισε σε άλλο δωμάτιο, κοιμάται με το σκύλο! :lol:

Τη νύχτα ευτυχώς κοιμάται αρκετά από τις 12:00 μέχρι τις 6:30 το πρωί συνεχόμενα. Περάσαμε βέβαια και εμείς τις 40 ημέρες "φρίκης", είχε κάνει τη νύχτα μέρα!

Το πρόβλημά μου είναι την ημέρα, συνήθως απο τις μία το μεσημέρι μέχρι το βράδυ που δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου και γκρινιάζει διαρκώς. Και αν αποκοιμηθεί για λίγο (δεκάλεπτο-τέταρτο) πάντα ξυπνάει κλαίγοντας. Δεν μπορώ να το καταλάβω.

Όλη την ημέρα βρίσκεται στο ριλάξ που μάλλον το έχει ερωτευτεί. Ακόμα και το βράδυ την αφήνω να αποκοιμηθεί στο ριλαξ και την σηκώνω σιγα-σιγα για να τη βάλω στο λίκνο. Αλλιώς δεν κοιμάται.

Οι απορίες μου ειναι οι εξής:

-Υπάρχει περίπτωση να γκρινιάζει όλη μερα γιατί δεν κοιμάται αρκετά;

Και αυτό γιατί το πρωι που ειναι ξεκούραστη είναι χαρούμενη...

Πώς μπορώ να την κάνω να κοιμηθεί λίγο παραπάνω την ημέρα;

-Γιατί πάντα όταν ξυπνάει κλαίει απαρηγόρητη; Δεν την έχω ακούσει ποτέ να ξυπνάει φυσιολογικά. Πρέπει να πάω να της μιλήσω να την ηρεμήσω, να την πάρω αγκαλια. Μήπως φοβάται;

 

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με το μπέμπη μου. Κι έχουν την ίδια ακριβώς ηλικία.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αχ ακόμα τα ίδια... Εσένα Δέσποινα ηρέμησε καθόλου; Βρήκες καμια λύση;

 

Δυστυχώς όχι!

Κάθε μέρα είναι και χειρότερα! Όλη την ημέρα που είναι ξύπνιος, γκρινιάζει συνέχεια!

Ακόμα κι όταν τον πάω βόλτα θέλει το καρότσι του να κινείται συνεχώς για να μην κλαίει...Ακόμα και στον ύπνο μου, νομίω ότι ακούω το κλάμμα του.

Καμία με ανάλογη εμπειρία μπορεί να μας πει σε ποια ηλικία ηρεμούν κάπως; Αύριο μπαίνουμε στους 4 μήνες.:rolleyes:

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλαξε τροπάριο τώρα. Όλο το πρωινό έως τις 2-3 το μεσημέρι είναι super. Ξυπνάει σχετικά αργά το πρωι και είναι όλο χαρούλες. Κατά τις 3 προσπαθώ να την πηγαίνω στην κούνια της να κοιμηθεί και τα έχω καταφέρει κάτι μέρες τώρα, κοιμάται κανά μισάωρο, κάποιες φορές μπορεί και 45 λεπτά. Μόλις την ακούω να ξυπνάει πηγαίνω αμέσως και της μιλάω και σταματάει το κλάμα.

Μετά απο καμια ώρα αρχίζει το μεγάλο μαρτύριο... Ξεκινάει ένα κλάμα απίστευτο. Κλαίει τόσο πολύ, τόσο δυνατά που κάποιες φορές αρχίζει να μελανιάζει, και βγάζει κοκκινίλες στο κορμάκι της.:shock: Και ενω την βλέπω πως νυστάζει, γλαρώνει αλλά δεν λέει να κοιμηθεί. Και δώστου κλάμα. Μπορεί να κλαίει συνεχόμενα για 1-1,5 ώρα, ούτε να φάει δεν θέλει όταν το παθαίνει αυτό. Κάθε απόγευμα το ίδιο πράγμα. Τι να φταίει που δεν κοιμάται, αφου νυστάζει... την βλέπω! Και γιατί πάντα την ίδια ώρα;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...