Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΣΙ ΜΗΝΩΝ Κ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ FRISOLAC COMFORT ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑΜΕ ΑΛΛΟ Κ ΟΙ 2 Κ ΚΟΨΑΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΜΕ ΤΟ FRISOLAC ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ,ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ Κ ΟΙ ΓΟΥΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΒΑΡΥ,ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ,ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ 200ml ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΚΛΑΙΓΕ Κ ΔΕ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΤΣΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΞΗ FRISOLAC COMFORT ME FRISOLAC HA.ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ,ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΟΙ ΓΟΥΛΙΕΣ-ΕΜΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ,Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΠΑΛΙ,ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΔΕ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ! ΠΗΓΑ Κ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΤΕ,ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΟΙΣΟΦΑΓΙΤΙΔΑ!ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ,ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΕΤΑΙ..ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Vann

    Vann 18 δημοσιεύσεις

  • ntinagen

    ntinagen 14 δημοσιεύσεις

  • Abbie

    Abbie 7 δημοσιεύσεις

  • Silo

    Silo 5 δημοσιεύσεις

εμενα ο δικος μου ο γιατρος δεν μου εδινε φαρμακο γιατι πολυ απλα δεν ηθελε να παρει το παιδι απο τοσο μικρο τοσο βαρυ φαρμακο οπως το επαντορεν,δυστυχως ομως δεν την γλιτωσαμε κ το πηραμε απο 2.5μηνων.Ρωτησε τον αλλα καλο θα ηταν να το αποφυγετε εκτος εαν το παιδι υποφερει

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ Κ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΟ Κ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΛΡΟΤΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ..ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΕΔΩ Κ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ,ΟΙ ΓΟΥΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ Κ ΜΕΓΑΛΕΣ,ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΕΤΑΙ Κ ΑΥΤΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΗΣΥΧΟΣ Κ ΟΛΟ ΚΛΑΙΕΙ!..ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ Κ ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΕΑ Κ ΑΓΚΑΛΙΑ..

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ,ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 20 ΗΜΕΡΩΝ,ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ''ΙΚΑΝΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ''. ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΗΤΑΝ 5 ΕΜΕΤΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ,ΔΗΛ.ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ!

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδιατρος σου δεν θελει να παρετε φαρμακο?δεν σου το εχει αναφερει καθολου σαν περιπτωση?συζητησε το μαζι του,παντως εαν ειναι ετσι οπως τα λες καλο θα ειναι να πας σε παιδογαστρεντερολογο,εγω ειχα παει στην Ρωμα εαν θες μπορω να σου δωσω τα στοιχεια της

Link to comment
Share on other sites

TRIANTAFILAKI καλημέρα,

καταλαβαίνω την ανησυχία σου από προσωπική εμπειρία. ο γιός μου γεννήθηκε πρόωρος και έμεινε για 35 στην μονάδα. εκεί λοιπόν διαγνώσθηκε με υπερηχογράφημα ότι πάσχει από ΓΟΠ χαμηλού προς μέτριου βαθμού. όταν τον πήραμε σπίτι μας είχαν δώσει και τα δύο σιρόπια. σιλροτόν και επαντορέν 3 φορές την ημέρα μισή ώρα πριν το φαγητό το ένα και μισή ώρα μετά το φαγητό το άλλο.

δεν τον θήλασα γιατί ήταν ελιποβαρής του έδινα το γάλα μου με μπιμπερό και έβγαζε γουλιές. οι γιατροί μας είχαν πει μετά το φαγητό 40 λεπτά τουλάχιστον στον ώμο όρθιος και αυστηρά χωρίς κούνημα.... κάτι που απέδιδε αρκετά αλλά όπως καταλαβαίνεις ήταν μια σκέτη ταλαιπωρία με τα φάρμακα την προετοιμασία θηλάστρου το τάισμα το ρέψιμο....Επίσης το στρωματάκι ύπνου υπερυψομένο σε 30 μοίρες και ο μπέμπαρος στο πλάι. όμως πέρασε όπως περνάνε τα περισσότερα απλά με λίγη ταλαιπωρία. Τον βοήθησαν και τα φάρμακα αλλά και το 40λεπτο χωρίς κούνημα. από γάλα.... μόλις στους 4 μήνες δυστυχώς κόπηκε το δικό μου δίναμε συνδυασμό comfort me ha αντιαναγωγικό.

εύχομαι γρήγορα περαστικά και προσωπικά θα σου έλεγα να το παλέψεις λίγο με τον θηλασμό

τώρα για τα φάρμακα τι να σου πω.... προσωπικά σκεφτόμουν ότι στην μονάδα πήρε τόσα πολλά φάρμακα που αυτά τα δύο σιροπάκια αν ήταν να του κάνουν καλό πάει στο καλό. αν ήταν όμως ένας παρθένος οργανισμός που δεν έχει πάρει τίποτα άλλο πέρα από το μητρικό γαλατάκι θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ και αυτό αν δεν μου το έλεγε ο γιατρός.

κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα την απαντηση της asimina, θυμηθηκα οτι βοηθαει το στρωματακι της κουνιας να ειναι υπερυψωμενο απο την μερια που βαζεις το κεφαλακι του (γιατι μαξιλαρακι δεν συνισταται για μωρα) - στο νοσοκομειο φυσικα εχουν αυτοματες κουνιες που το κανουν αυτο με μηχανισμο αλλα στο σπιτι μπορεις να βαλεις μια διπλωμενη κουβερτουλα απο κατω απο το στρωμα στην μια μερια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, και μένα η μικρή μου από 35 ημερών πήραμε epadoren, πρωί - βράδυ μέχρι που έφτασε 8 μηνών, είχαμε υπερυψωμένη την κούνια και μετά από κάθε γεύμα σταθερά 40 λεπτά όρθια μέχρι να ρευτεί καλά, τη θήλασα αποκλειστικά χωρίς γεύματα μέχρι 8 μηνών και δεν είχε κανένα πρόβλημα, για το φάρμακο ήμουν και εγώ αντίθετη, αλλά η παιδίατρος μου επέμενε ότι πρέπει να προλάβουμε τις τυχόν οισοφαγίτιδες που παθαίνουν τα μικρά με τις παλινδρομήσεις.

Και η αλήθεια είναι ότι γενικά από τη στιγμή που ξεκινήσαμε το φάρμακο, ήταν πολύ ήρεμη...

Αυτά από τη δική μου εμπειρία...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.

Vann, η Ρωμα που λες ειναι στην Πατρα? αν ναι, θα ηθελα τα στοιχεια της. μενω Πατρα αλλα δεν ειμαι απο εδω κ δεν εχω καποιον να μου συστησει ενα καλο γιατρο.Ο ενας γιατρος που πηγα μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι για την παλινδρομηση κ ο αλλος μου ειπε να το αφησω να περασει μονο του κ δεν ειναι τιποτα γιατι ολα τα παιδια κανουν γουλιες! αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι οτι κανενας απτους 2 δεν με ενημερωσε για το οτι υπαρχει φοβος για οισοφαγιτιδα. Απο εδω μεσα εμαθα κ για το φαρμακο κ για την οισοφαγιτιδα. Α,κ κατι αλλο,οταν ρωτησα κ τους 2 μηπως να δοκιμαζαμε αλλο γαλα μου ειπαν οχι

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι μενεις στην πατρα η Ρωμα ειναι στην Αθηνα αλλα μπορεις να την παρεις ενα τηλ να σου πει μερικα πραγματα,πηγαινε κ σε εναν αλλον παιδιατρο να σου πει κ αυτος την αποψη του.Και ρωτησε τον για το αν πρεπει το παιδι να παρει φαρμακο,παντως για το γαλα για μενα μην αλλαξεις για να παρεις ΑR η παιδογαστρεντερολογος μου ειχε πει να το αποφυγω τελειως γιατι χειροτερευει την κατασταση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα να αναφέρω τη δικιά μας περίπτωση. Εμεις θηλάζουμε αποκλειστικά, έχουμε παλλινδρόμηση και πέρνουμε το epadoren 3 φορές την ημέρα. Το θέμα είναι ότι εμεις δεν βγάζουμε γουλιές σχεδόν πότε αλλά η γουλιά πηγαίνει μέχρι τον οισοφάγο ή μέχρι το λαιμό όπου τον ακούω να την καταπίνει. Το δράμα είναι με τον ύπνο που κοιμάται πολλές φορές πάνω στο φαι τον κρατάω κανένα 15λεπτο όρθιο όπου συνήθως δε ρεύετε και όταν τον αφήσεις κάτω μετά από ένα 10λεπτο του έρχετε η γουλιά, κλαίει και ξυπνάει. Αυτό μπορεί να επαναληφθει πολλές φορές μέχρι που στο τέλος εκνευριζόμαστε από την έλλειψη ύπνου και γκρινιάζουμε. Για αυτό οποιαδήποτε συμβουλή από πιο έμπειρες μανάδες είναι ευπρόσδεκτη, όπως στάσεις ύπνου κ.α.

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

mikaela η κορη μου ειχε ευρεια παλινδρομηση κ εβγαζε πολυ,αυτο που ειχα βρει για να μην βγαζει τοσο ηταν να την ταιζω στον υπνο της,εννοειται οτι την κραταγα μια ωρα μετα γιατι η μικρη συνεχιζε να κοιμαται κ δεν ρευοταν.Δοκιμασετο κ προσπαθησε να ακουσεις εαν του ανεβαινουν κ παλι οι γουλιες,εγω ειχα σωθει με αυτον τον τροπο κ ετσι σιγα σιγα της εκοψα κ τα φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

το τάισμα στον ύπνο που βοηθάει? εννοείς μια ώρα στον ώμο? ποπο αυτό πραγματικά είναι πολύ δύσκολο αλλά θα το δοκιμάσω, ειδικά το βράδυ που ξεκινάω να τον βάλω για ύπνο και λόγω των γουλιών κάνουμε 2 ώρες μέχρι να κοιμηθεί

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτή τη διάγνωση έδωσαν οι γιατροί του ιπποκρατείου νοσοκομείου οπου πήγαμε την μικρή μας κόρη 11 μηνων για εισαγωγή λογω στασιμότητας βάρους.της έκαναν χιλιάδες εξετάσεις και δεν βρέθηκε τίποτε άλλο παρά μια μεγάλου βαθμού παλινδρόμηση, που όμως δεν έφτανε σε εμετο, εκτός από λίγες, ελάχιστες φορές και σε συνάρτηση με ταυτόχρονα φλέγματα. η παλινδρόμηση έφτανε μεχρι πάνω λοιπόν και ξανακατέβαινε, και γιαυτό μας δώσανε και εμας τσιλροτόν και επαντορέν.αυτό όμως που δεν καταλαβα είναι γιατί αφού δεν έκανε εμετό, γιατί δεν έβαζε γραμμαρια.καναμε και αλλεργικά τεστ σε φαγητα και γάλατα και στην γλουτένη, για τα αποτελέσματα της οποίας περιμέναμε και 1 μήνα και σε αυτό το διάστημα της κάναμε διατροφή ελεύθερη γλουτένης, μπας και βάλει κάτι, αλλά τελικα ουτε εκει είναι αλλεργική ουτε πουθενα!!!

 

τωρα ειναι 13 μηνών και βρίσκεται ακόμα στα ίδια κιλα,5.200 περίπου, δεν ξέρω τι να κάνω, σκέφτομαι μήπως φταίει το μοσχαράκι που της αρέσει πολύ και της το κάνω συχνα..αλλά δεν νομίζω...τι να πω, το παιδί έχει όρεξη , ανοίγει το στόμα να φάει, είναι λιχούδα, πίνει το γάλα της καλύτερα αποτι παλιά,απλά δεν βάζει! και με την μεγάλη μου είχα ντράβαλα, ήταν δυσανεκτική στο γάλα , αλλά μετά από εκατομμυρια εμετούς, το βρήκαμε και της κάναμε διαιτα και είναι καλα, μόνο ολιγοφαγη καθαρά απο ψυχολογικούς λόγους.

 

με την άλλη όμως, την μικρούλα, πέστε μου, τι να κάνωωωω:?::?::?::?::?::?::roll::roll::roll:

 

βοηθήστε με!!!!

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει δίκιο η Vann.

Δεν μπορεί να είναι τόσο ελαφριά η κόρη σου.

Πόσα κιλά γεννήθηκε; Τι ύψος έχει τώρα;

Ακόμη και ταινία να είχε, τόσα λίγα κιλά δεν θα ήταν….

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας...δεν έκανα λάθος, παιδιά, τόσο είναι αν και πριν από λιγο που τη ζυγίσαμε ήταν 5350 περίπου, δηλαδη έβαλε λίγο.τι να πω;;ίσως αρχίσει να βάζει από δω και πέρα.είμαι πολύ αγχωμένη πάντως κάθε φορά που είναι να την ζυγίσω, παραείναι μικρή!!!γεννήθηκε 1620, που με ρωτήσατε, ήμουν 36 εβδομάδων ακριβώς και τη βγάλαμε γιατί δεν τρεφόταν καλά από τον πλακούντα.μπήκε στη θερμοκοιτιδα, πήρε τα πάνω της και όταν έφτασε 1800 την πήραμε σπίτι.όλα καλά κατά τα άλλα, ψηλώνει κιόλας, αμα μπει και το βάρος σε μια σειρά, όλα θαναι μια χαρά.

 

και η μεγαλη μου πάντως, 4 χρονων, είναι 10400...και δεν τογραψα λάθος, ούτε κι αυτό!!! ίσως είναι το σκαρί τους τέτοιο!!απλά για τη μικρή ανησυχώ τώρα πιο πολύ γιατί 5 κιλά παραείναι λίγα, η μεγάλη είχε παραπάνω στην ίδια ηλικία.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μιλησεις οπωσδηποτε με παιδογαστρεντερολογο,εχεις κανει ολες τις εξετασεις για αλλεργια?ηταν σιγουρα σωστα τα αποτελεσματα?ο παιδιατρος τι σου λεει?

Link to comment
Share on other sites

εμείς όπως έχω πει περνουμε το επαντορέν και επειδή καμιά βελτίωση δεν έχουμε δει τώρα μας είπε ο γιατρός το βράδυ 30 λεπτά πρίν το τελευταίο γεύμα να πάρουμε το σιλροτρόν. Εσάς σας είχε βοηθήσει αυτό; Εμεις ειδικά το βράδυ έχουμε μεγάλο πρόβλημα προσπαθεί ο καημενούλης να κοιμηθεί αλλά του έρχονται γουλιές κάθε λίγο και ξυπνάει μέχρι που εκνευρίζεται και μπορεί να κάνουμε να κοιμηθεί και 2 ώρες!!! Έσεις έχετε πρόβλημα με τον ύπνο λόγω της παλινδρόμησης;

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια..κοιτάξτε, εγώ καμιά βελτίωση με τα συγκεκριμένα φάρμακα δεν έχω δει. δηλαδή, οι αναγούλες συνεχίζονται ίσως λίγο πιο αραιά και βασικά έχω δει ότι αναγουλιάζει σε ό,τι δεν της πολυαρέσει.στο μεσημεριανό ας πούμε πάμε μια χαρά και στο γάλα πρωί-βράδυ, αρκεί να της το δώσω κοιμισμένη.εκεί που φαίνεται η παλινδρόμηση είναι στα δεκατιανα και απογευματινα γεύματα, φρουτόκρεμες και γενικώς κρέμες. ευτυχως εμείς δεν βγάζουμε γουλίτσες και στον ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα.το μόνο που έχω κάνει κι εγώ είναι να βάλω ένα μαξιλάρι κάτω από το στρώμα της για να είναι λίγο υπερυψωμένη αλλά 40 λεπτά δεν την κρατάω όρθια, όπως διάβασα κάπου παραπάνω.πρόβλημα λοιπόν στον ύπνο δεν έχουμε, εμετό δεν κάνουμε, αλλά η παλινδρόμηση είναι παρούσα και οι γιατροί μας δώσανε τα φαρμακα για να μην παλινδρομεί η τροφή στους πνεύμονες, για να αποφευχθούν δηλαδη αναπνευστικα προβλήματα. αυτό που με ανησυχεί είναι το λιγο βάρος και θέλω να ελπίζω ότι την πέμπτη που θα τη ζυγίσω-μια φορά τη βδομαδα-θα έχει βάλει, έστω και λίγο. ο παιδίατρός μας για την μεγάλη μου κόρη δεν ανησυχούσε ιδιαίτερα, έβαζε 20 γραμμάρια π.χ. και ήταν οκ.αλλα με την μικρή έδειξε μια ανησυχία και γιαυτό πήγαμε και στο νοσοκομείο και κάναμε ένα σωρό εξετάσεις, οι οποίες βγήκαν,δόξα το Θεό,όλες καλές. σε 10 μέρες περίπου θα την ξαναπάμε στο νοσοκομείο απλά για να την εξετάσουν, αλλά ελπίζω μέχρι τότε να φτάσουμε τα 5600, να ανεβούμε δηλαδή λιγο,ουφ.....

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

ntinagen το επαντορεν ειναι για τα γαστρικα υγρα για να μην καινε το παιδι κ ποναει,δεν κανει τιποτα στην παλινδρομηση κ δεν υπαρχει φαρμακο γι αυτο,να σε ρωτησω το παιδι λογικα περπαταει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εψαξα στο ιντερνετ και βλεπω οτι τα δυο φαρμακα που αναφερετε ειναι τα ιδια με αυτα που δινουμε εμεις, μονο εδω συνιθιζουμε να τα ονομαζουμε με βαση την ουσια που εχουν μεσα και οχι την εμπορικη τους ονομασια. Το πρωτο που αναφερετε, το τσιλροτόν ειναι αντιεμετικο και αυτο ειναι που εμας μας βοηθησε. Εμεις το λεμε εδω domperidone, μπορειτε να το ελεξετε και στην συσκευασια αν ειναι το ιδιο φαρμακο. Εδω αν εχουμε πολλους εμετους απλα το λεμε στον γιατρο και αυξανει την δοση. Μπορει να το παιρνει αρκετες φορες αν το χρειαζεται, εμας μας το αυξανει ή το μειωνει αναλογα. Το αλλο που αναφερετε, το επαντορεν, εμεις εδω το λεμε ranitadine, και παλι μπορειτε να ελεξετε το κουτι για δειτε την ουσια, αυτο το παιρνουμε γιατι ειχαμε παλια εμετο με αιμα, αλλα το στομαχακι ειναι ηδη επιβαριμενο με την γαστροστομια. Αυτο εγινε μονο μια φορα, πριν απο εναμιση χρονο περιπου, αλλα επειδη φοβαμαι μη το ξαναπαθει ζητησα απο τους γιατρους να μην το κοψουν. Για τον εμετο δεν νομιζω οτι κανει πολλα πραγματα, οπως ειπε και η Vann.

εμεις ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τους εμετους, και γιατι επιβραδυνουν την αναπτυξη αλλα και γιατι κατεβαζουν την πιεση και ο μικρος ηταν πολλες φορες αφυδατωμενος. Αλλα δινοντας του το γαλα με πολυ χαμηλη ταχυτητα, δινοντας τα φαρμακα και κανοντας υπομονη, ειμαστε σημερα πολυ καλυτερα. Βεβαια δεν το διακινδυνευω να σταματησω τα φαρμακα, αλλα που θα παει, θα'ρθει και κεινη η μερα που δεν θα τα χρειαζομαστε πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...