Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι σταθμοι στα ιωαννινα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Είναι νομίζω 3 ή 4.

Αν ανοίξεις τον τηλ. κατάλογο στο "Δ" εκεί που λέει για τις υπηρεσίες του "Δήμου Ιωαννιτών" θα βρεις ποιοι είναι. Οι αιτήσεις νομίζω σταματάνε ΑΥΡΙΟ! 20-6 ! Πρέπει να βιαστείς! (Είναι από 20/5 - 20/6).

 

Μόνο που ο 4ος παιδικός σταθμός είναι ΚΑΙ βρεφονηπιακός. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

 

Από εκεί και πέρα... κι εγώ στα τυφλά πήγα. Έκανα μια βόλτα για να πάρω "αιτήσεις" και προσπαθούσα να ξεκλέψω καμιά ματιά, είχα αφτιά και μάτια τεντωμένα για πληροφορίες. Ρώτησα κάποια πράγματα αλλά όλες με κοιτούσαν κάπως παράξενα λες και όλοι πάνε τα παιδιά τους εν λευκώ. Τέλος πάντων.... πήγα εκεί που μου φάνηκε καλύτερα .... από καθαρά δική μου κρίση. Αλλά με ελλειπή στοιχεία. Οπότε δεν μπορώ να προτείνω τίποτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Ξανανοιγω το θεμα των βρεφ/δικων σταθμων στην πολη μας και παρακαλώ για τις εμπειριες σας και την κριτική σας.

Alcyon καλα που εβαλες τις προθεσμιες γιατι ως ασχετη θα πηγαινα του χρονου το σεπτεμβριο να ρωτησω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πάρε μια ιδέα από εδώ... για τους άλλους δεν ξέρω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53087&highlight=%E2%F1%E5%F6%EF%ED%E7%F0%E9%E1%EA%FC%F2+%E9%F9%DC%ED%ED%E9%ED%E1

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ιδέα από εδώ... για τους άλλους δεν ξέρω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53087&highlight=%E2%F1%E5%F6%EF%ED%E7%F0%E9%E1%EA%FC%F2+%E9%F9%DC%ED%ED%E9%ED%E1

 

alcyon που βρίσκεται ο 2ος σταθμός?

Επίσης τι ώρες μπορούν να κρατούν τα παιδιά? προσωπικά θα με βόλευε από 7.30 εως 14.30.

Εγώ ενδιαφέρομαι να την στείλω του χρόνου τον Φλεβάρη που θα είναι 26 μηνών και αναρωτιέμαι εάν πρέπει από φέτος να κάνω εγγραφή για την επόμενη σχολική χρονιά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά τα κρατάνε νομίζω από 7:00 - 3:00 (χωρίς να είμαι σίγουρη).

Εγώ τα αφήνω 9:00-12:30 ή 13:00 κι έτσι δε γνωρίζω το ακριβές ωράριο λήξης. Νομίζω όμως πως είναι μέχρι 3.

 

Στη μέση της χρονιάς δεν παίρνουν παιδιά (φαντάζομαι πλην σοβαρών εξαιρέσεων). Αν θες θα κάνεις τα χαρτιά σου τώρα και κράτα το σπίτι μέχρι τότε.

Οι εγγραφές γίνονται από 20/5 έως τέλος Ιούνη (μου είπαν... υποθέτω έως 20/6).

 

Ο σταθμός βρίσκεται στη Ζαγορίου. Δε φαίνεται πολύ από το δρόμο. Αν δεν έχεις το νου σου το μπερδεύεις με σπίτι! :D Έχει αυλή με θάμνους και δέντρα σα φυσικό φράχτη και δεν ξεχωρίζει από το δρόμο. Είναι κοντά στη Βηλαρά.

 

Επίσης στην αίτηση δηλώνεις και 2η επιλογή σταθμού στην πόλη. Σε περίπτωση που ένας δεν έχει θέση, να έχεις δυνατότητα να πας σε κάποιο άλλο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα που βρίσκεται. Και μια συνάδελφός μου - και αυτή με 4 παιδιά - μου είπε καλά λόγια για αυτόν τον σταθμό.

Θα περάσω να πάρω αίτηση λοιπόν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για βρεφικό σταθμό στα Γιάννενα. Το μωρό μας θα είναι 18 μηνών το Σεπτέμβρη και σκεφτόμαστε να τον στείλουμε.

Εκτός από το 2ο σταθμό που αναφέρεται παραπάνω, υπάρχει κάποια λίστα; Ξέρουμε ποιοί άλλοι λειτουργούν; Ιδιωτικοί και δημόσιοι.

Καμιά ιδέα που μπορεί να είναι καταγεγραμμένοι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άνοιξα τον τηλεφωνικό κατάλογο στο "Δ" για τα τηλέφωνα του δήμου. Εκεί βρήκα και τα τηλέφωνα των Δημοτικών παιδικών σταθμών. Για ιδιωτικούς δε γνωρίζω... κουβέντες "εδώ κι εκεί"... αλλά δεν ενδιαφερόμουν για ιδιωτικό (λόγο πολλών παιδιών και απαγορευτικού κόστους για εμάς). :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Για τους Δημοτικούς μου είπαν ότι έχει λήξει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων. Γι αυτό έγραψα και για ιδιωτικούς. Αλλιώς εννοείται το προτιμώ, σε κανέναν δεν περισσεύουν.

Θα δω τί θα βρω και θα ενημερώσω...

 

 

Εικονιδιάκια πώς βάζετε; Εμένα δεν μου τα παίρνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημερα σε όλες.Λόγω ξαφνικής μετακόμισης ψάχνω παιδικό σταθμό για το γιο μου που είναι 3,5 χρονών.Μετακομίζω τις 18/9 και αρχίζω δουλειά στις 20 οπότε καιγομαι κορίτσια!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Θα μένω Αμπελόκηπους αλλά η δουλεία μου είναι στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κοριτσια να ρωτησω για τους δημοσιους βρεφικους πρεπει να δουλευουν και οι δυο γονεις;οι αιτησεις εχουν αρχισει ή ακομα;οποιαδηποτε πληροφορια θα βοηθουσε...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τον Ιούνιο είναι οι εγγραφές (δε θυμάμαι ημερομηνίες). Δες από τηλεφωνικό κατάλογο, στο "Δ" (Δήμος Ιωαννιτών)... και δες το γραφειο για τους Παιδικούς σταθμούς. Πάρε τηλέφωνο και θα σου λύσουν τις απορίες περί εγγραφών κτλ. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο νωρίς φέτος;!

Θα ρωτήσω κι εγώ (γιατί έχουν κάτι απεργίες - στάσεις εργασίας αυτό τον καιρό).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας.Εγω τωρα δεν δουλευω αλλα σκεφτομαι αν τον παρουν τον μικρο να ξεκινησω δουλεια αρα τωρα που θα γινονται οι αιτησεις δεν θα εχω βεβαιωση εργοδοτη μηπως ξερετε τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις μια υπεύθυνη δήλωση πως αναζητάς εργασία και για αυτό κρίνεται αναγκαίο να πάει το παιδί στον παιδικό σταθμό (έτσι ώστε να μπορείς να πας σε συνεντεύξεις κτλ).

 

Και μετά... εύχεσαι να σε παρουν... Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι...

Ούτε εγώ είχα ένσημα όταν πήραν τα παιδιά, αλλά στη δική μου περίπτωση εκκρεμούσε διορισμός. Έτσι με πήραν (και ήρθε και ο διορισμός).

 

Εύχομαι να μη δυσκολευτείς. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο...πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο εισοδημα για να σε παρουν;στους ιδιωτικους μηπως καμια μανουλα ξερει που κυμαινονται οι τιμες στα ιωαννινα;ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...