Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΕΒΑΝΤΑ, ΦΑΣΚΟΜΗΛΟ, ΚΑΠΠΑΡΗ, ΘΥΜΑΡΙ, ΜΟΣΧΟΚΑΡΥΔΟ = ΠΡΟΣΟΧΗ!!


Recommended Posts

Έχει αποδειχθεί ότι καποιες ουσίες, όπως η λεβάντα, το φασκόμηλο, η κάππαρη, το θυμάρι και το μοσχοκάρυδο έχουν την ιδιότητα να προκαλούν συσπάσεις στη μήτρα, άλλα σε μεγαλύτερο κι άλλα σε μικρότερο βαθμό.

 

Το διαπίστωσα, όταν στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, αγόρασα ένα baby oil με λεβάντα για να αλείφομαι μετά το μπάνιο, και μέσα στις επόμενες μέρες άρχισα να έχω συσπάσεις.

Οπότε ψάχνοντας στη συνέχεια στο ίντερνετ, βρήκα τις παραπάνω ουσίες, που είναι και οι πιο "δημοφιλείς" στο είδος τους.

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες.

Θέλει προσοχή!

Meli

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Εγω παλι , σε σχεση με την λεβάντα , εχω διαφορετική εμπειρία .

Στο νοσοκομειο που νοσηλευομουν μια εβδομαδα για παρακολουθηση και πρόκληση , οταν οι χτυποι της καρδουλας του μωρου μου στον καρδ/φο ήταν πολυ ανεβασμένοι , τοτε η μαία μου έδινε να μυρίσω λεβάντα και ως του θαυματος σε λιγα δευτερόλεπτα ηρεμούσα και γω και η μωρουλινίτσα μου :D

 

Αντιθέτως καποιες μέρες που κοιμόταν και θελαμε να την ξυπνήσουμε την ωρα του καρδ/τος , μου εδιναν να μυρίσω γκρειπ φρουτ ή πορτοκάλι .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

daskala τώρα με σκότωσες.. :(

τρελαίνομαι για μαραθόπιτα... :?

Κι εμένα μου αρέσουν πολύ οι μαραθόπιτες Ζαχαρίνη μου!!! Και οι σουπιές με τα μάραθα κι εδώ στην Κρήτη χρησιμοποιούμε σε πολλά φαγητά μάραθο. Θα ψάξω να βρω μια εγκυκλοπαίδεια με βότανα που έχω για να σιγουρευτώ αλλά θυμάμαι ότι όταν το διάβασα κάπου(δεν θυμάμαι πού) σκέφτηκα κι εγώ το ίδιο... "Όχι ρε γμτ!! Πάνε οι μαραθόπιτες!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!!!!!!! Κάπου είχα διαβάσει και για τον μαιντανό ότι οι έγκυες δεν πρέπει να τον λαμβάνουν κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Λένε ότι γίνεται διακοπή της κύησης, αλλά φαντάζομαι αν φας γερή ποσότητα. Το είχα διαβάσει εδώ http://www.hungry.gr/bahar/maintanos.asp

 

Επίσης στον αντίποδα, υπάρχει και αυτή η σελίδα που λεει για ασθένειες και ποια βότανα βοηθάνε. Κάπου γράφει ότι η ανορεξία θεραπεύεται με το μάραθο, γιαυτό εγώ είμαι παχουλούλα, επειδή παντού βάζουμε μάραθο!!!!!

http://gym-n-zichn.ser.sch.gr/fruta/nosos.htm

 

Αλλά αυτό με τη λεβάντα δεν το ήξερα, και εμένα με ηρεμεί, έχω στο κομοδίνο μου και κάθε βράδυ το ανοίγω για να τη μυρίζω και να ηρεμώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...