Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Duphaston τι συμβαίνει????


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα να σας πω λίγο τι περίπου γίναιτε.....περίμενα περίοδο 25/10 η οποία δεν ήρθε.... στης 10/11 αρχισα να έχω λίγο καφέ αίμα το οποίο είχα για 10 μέρες μετά της 10 μέρες αρχισε να γίναιτε ροζ εντονο και κάθε μερα που περνουσε γινοτανε ολο και πιο εντονο με αποτελεσμα αυτο να σινεχείζετε για 15 μέρες.....πήγα στον γιατρό και εκανα υπέρηχο και μου ειπε πως εχω κατι σαν ψευτοενδωμητρίωση (καπως ετσι μου το ειπε) το οποιο οφείλεται είτε στης πολυκιστυκες που έχω είτε σε μια ατελή εγκυμοσύνη δλδ εγεινε η σύλληψη και εμεινε εκεί.....μου εδωσε λοιπόν να πάρω duphaston για 20 μέρες για να καθαρίσω να σταματίσει αυτο το αιματάκι που είχα και να μου ερθει κανονικά περίοδος μόλις σταματήσω τα χάπια....όντως μετα απο 2 μέρες που το πηρα σταματησανε τα καφε ροζ και ολα καλα....σήμερα είμαι στην 8η μέρα που πέρνω το χάπι ενα πρωί και ενα βράδυ.... και πάλι σημερα το πρωί ομως είχα καφέ αίμα και πρίν από λιγο κανονικό αίμα αλλά λίγο....δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει στο μυαλο μου γυρνανε πολλά μηπως τελικα δεν ήτανε μια ατελη εγκυμοσυνη και ο γιατρος εκανε λαθος....υπαρχει περιπτωση ενω πέρνεις το duphaston να σου ερχεται αιμα?????

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!

πηρα duphaston για 10 μερες στον προηγουμενο κυκλο.ειχα αιμα τις 8 απο τις 10...μου το εδωσε η γυναικολογος για να σταματησει το αιμα σε μια περιοδο που δεν ελεγε να σταματησει απο μονη της!απο 9/11 εως 1/12,με μια διακοπη 2 ημερων ενδιαμεσα,ειχα ΠΕΡΙΟΔΟ.αυτο δεν μου εχει ξανασυμβει και ανησυχησα.με καθησυχασε και μου ειπε οτι μαλλον ειναι καποια μικρη ορμονικη διαταραχη.στον ηπερηχο φανηκαν ολα φυσιολογικα.σταματησα το χαπι 5/12.ποτε λογικα θα αδιαθετησω?

παρασυρθηκα με τα δικα μου,sorry.μαλλον τελικα γινεται να παιρνεις το συγκεκριμενο χαπι και να εχεις αιμα...μην ανησυχεις!

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάσω μου καλημέρα...χθές μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να συνεχείσω να το παίρνω το χάπι και ας έχω αίμα και άμα συνεχείση για 5-6 μέρες να τον ξαναπάρω τηλέφωνο.....να σου πώ βέβαια πως εδώ και 2 μέρες δεν έχω απλά λίγο αιματάκι έχω πάρα πολυ αίμα τετιο πράγμα είχα πολυ καιρό να το δώ σε σημείο να μην μπορώ να πάω πουθενά γιατί λερώνομαι....κι'εγω πλέων εχω ενα μήνα περίοδο στην ουσία με 4 μερες μόνο που σταματησε οταν αρχισα τα duphaston και μετα πάλι απο την αρχη.....αντε να δουμε μέχρι πόσο θα τραβίξει κι'αυτό γιατι αμα συνεχίσει ετσι θα πρέπει να κάνω σύμβαση με την always

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα εγω απλα θα πω πως το συγκεκριμενο χαπι αν και ειναι μονο προγεστερονη μου δημιουργησε πολλα προβληματα στην περιοδο... Οχι απλα δεν μου την σταματησε αλλα ειχα εντονη αιμοραγια σε σημειο να πηγαινω να αλλαζω καθε 5'. Αν βλεπετε οτι δεν σταματαει η περιοδος σταματηστε να το παιρνεται παντα βεβαια σε συννενοηση με τον γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα εγω απλα θα πω πως το συγκεκριμενο χαπι αν και ειναι μονο προγεστερονη μου δημιουργησε πολλα προβληματα στην περιοδο... Οχι απλα δεν μου την σταματησε αλλα ειχα εντονη αιμοραγια σε σημειο να πηγαινω να αλλαζω καθε 5'. Αν βλεπετε οτι δεν σταματαει η περιοδος σταματηστε να το παιρνεται παντα βεβαια σε συννενοηση με τον γιατρο!

 

Σ'αυτή την φάση ακριβώς βρίσκομαι γλυκιά μου εχω αιμμοραγία και οχι απλά αίμα ολόκληρα κομμάτια βγάζω (συγνώμη κι'ολας που το λέω) αλλά τέτιο πράγμα είχα να δώ απο τοτε που αδιαθέτησα για πρώτη φορά...ο γιατρος ειπε συνεχισε να τα παίρνεις και βλεπουμε βγαλε ακρη τωρα εσύ

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια με ανησυχησατε! Μετα απο μια ανεπιτυχη σπερματεγχυση και ενω τωρα ειμαι σε καινουριο κυκλο επειδη ο γιατρος ειδε πολλα ωοθυλακια , κυστεις μου ζητησε να παρω duphaston απο την 16η ημερα και για δεκα μερες. Φαντασηκα για να αδιαθετησω κανονικα και μετα να αρχισω παλι ενεσεις για προσπαθεια συλληωης. Δε ξερω τι να πω με τοσα ομως συμπτωματα και παρενεργειες.....????

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτή την φάση ακριβώς βρίσκομαι γλυκιά μου εχω αιμμοραγία και οχι απλά αίμα ολόκληρα κομμάτια βγάζω (συγνώμη κι'ολας που το λέω) αλλά τέτιο πράγμα είχα να δώ απο τοτε που αδιαθέτησα για πρώτη φορά...ο γιατρος ειπε συνεχισε να τα παίρνεις και βλεπουμε βγαλε ακρη τωρα εσύ

 

Kαι εγω γλυκια μου! τοσο μεγαλα που επεφταν στο πατωμα!!! sorry κιολας για την περιγραφη! Εγω μαλιστα με τα κωλο χαπια χρειαστηκε να κανω αποξεση! Και ο ηλιθιος ο γιατρος μου τα ξαναεδωσε! και παλι τα ιδια! σου λεω μιλα με τον γιατρο!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε να συνεχισεις να τα παιρνεις??????εμ βεβαια! αυτος ταλαιπωρειται η εσυ? Τα παιρνω ωρες ωρες με την αναισθησια τους! Οταν ξεμαξεις και παει ο αιματοκριτης σου στο ναδιρ τοτε τι γινεται? σε φορτωνουν με χαπια και μετα σου λενε κανε ενεσεις για να σταματησει .... Εχω καει και τα εχω παρει παρα πολυ αγρια γι αυτο και μιλαω ετσι...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με ανησυχησατε! Μετα απο μια ανεπιτυχη σπερματεγχυση και ενω τωρα ειμαι σε καινουριο κυκλο επειδη ο γιατρος ειδε πολλα ωοθυλακια , κυστεις μου ζητησε να παρω duphaston απο την 16η ημερα και για δεκα μερες. Φαντασηκα για να αδιαθετησω κανονικα και μετα να αρχισω παλι ενεσεις για προσπαθεια συλληωης. Δε ξερω τι να πω με τοσα ομως συμπτωματα και παρενεργειες.....????

 

Εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι!!! Δεν ειναι ο καθε οργανισμος ιδιος και ουτε σε ολους υπαρχουν παρενεργειες... Εξαρταται και ο λογος για τον οποιο ο γιατρος τα δινει ... αλλο να εισαι σε φαση περιοδου και να τα παρεις και αλλο ο λογος για τον οποιο εσενα σου ειπε...:)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με ανησυχησατε! Μετα απο μια ανεπιτυχη σπερματεγχυση και ενω τωρα ειμαι σε καινουριο κυκλο επειδη ο γιατρος ειδε πολλα ωοθυλακια , κυστεις μου ζητησε να παρω duphaston απο την 16η ημερα και για δεκα μερες. Φαντασηκα για να αδιαθετησω κανονικα και μετα να αρχισω παλι ενεσεις για προσπαθεια συλληωης. Δε ξερω τι να πω με τοσα ομως συμπτωματα και παρενεργειες.....????

 

Κι'εγώ καλό μου περίμενα να μου έρθει η περίοδος για να παω για σπερματέγχυση αλλά αυτή η κατάσταση με έχει πάει ένα μήνα πίσω....κι'εγω πρώτη φορά τα πήρα αυτά τα χάπια εμένα βέβαια μου τα έδωσε να τα πάρω για 20 μέρες και μόλις τα σταματίσω μου είπε θα έρθει κανονικά περίοδος ....δλδ την άλλη εβδομάδα που τελειώνουν θα ξαναέχω αίμα?????....αν εχει βέβαια σταματήση αυτό που ίδη έχω.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ειπε να συνεχισεις να τα παιρνεις??????εμ βεβαια! αυτος ταλαιπωρειται η εσυ? Τα παιρνω ωρες ωρες με την αναισθησια τους! Οταν ξεμαξεις και παει ο αιματοκριτης σου στο ναδιρ τοτε τι γινεται? σε φορτωνουν με χαπια και μετα σου λενε κανε ενεσεις για να σταματησει .... Εχω καει και τα εχω παρει παρα πολυ αγρια γι αυτο και μιλαω ετσι...

 

Τι να πώ ρε κορίτσια ενώ τα πήγαινα πολύ καλά με τον γιατρό που έχω με το συγκεκριμένο γεγονός αρχίζω να έχω αμφιβολίες χθές δλδ τον άκουσα πολύ χαλαρό εγώ περίμενα να με πεί να πάω απο κεί να με δεί κι'αυτός λεει οκ συνέχεισε τα χάπια και σε 5-6 μέρες αν δεν σταματίσει ξαναπάρε τηλ :shock:

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια μου η εγω εχω αρχισει να τρελλαινομαι η οι γιατροι θα μας τρελλανουν. Δε μπορω να μη νοιωθω εμπιστοσυνη στο γιατρο χανω το κουραγιο μου για τις προσπαθειΕς.Αλλα και να αλλαξεις δε θα ξανα ξεκινησεις απο την αρχη και ποιος μου λεει δεν θα εχω αμφιβολιες και γι' αυτον. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ με τους γιατρους.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια μου η εγω εχω αρχισει να τρελλαινομαι η οι γιατροι θα μας τρελλανουν. Δε μπορω να μη νοιωθω εμπιστοσυνη στο γιατρο χανω το κουραγιο μου για τις προσπαθειΕς.Αλλα και να αλλαξεις δε θα ξανα ξεκινησεις απο την αρχη και ποιος μου λεει δεν θα εχω αμφιβολιες και γι' αυτον. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ με τους γιατρους.

 

Ετσι είναι πάντα δυστηχώς.....ο θεός να μας φυλάει να λέμε....εγώ δυστηχώς εχω πολύ κακη εμπειρία απο γιατρούς με ένα θέμα της μαμα μου έπρεπε να περάσει απο 3 γιατρούς για να βρει τελικά ο τελευταίος που πήγε με μια απλή εξέταση τι ακριβώς έχει που να τον έχει παντα καλά ο θεός....είχα κάνει όρκο πως αν έχανα την μαμα μου θα τον σκότωνα με τα ιδια μου τα χέρια τον πρώτο γιατρό που πήγε.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον δικο μου τον θεωρουσα top. Kαι πρύτανης στο πανεπιστημιο και καθηγητης σε δημοσιο μαιευτηριο και σε ιδιωτικο και και και... Αλλα πιστευω οτι ηρθε η ωρα να τον αλλαξω... και απο βδομαδα εχω ραντεβου με εναν καινουργιο .. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο το θεμα με τους γιατρους κοριτσια...ειναι που θα πεσεις!γι αυτο πρεπει να εχουμε το νου μας,να ενημερωνομαστε και να μη δισταζουμε να τους αλλαζουμε οταν χρειαζεται.

εμενα το αιμα μου σταματησε την 8η μερα που επαιρνα duphaston.μου προκαλεσε εντονη ποη τις μερες που το επαιρνα και να φανταστειτε οτι η γιατρος μου το εδωσε για να μου σταματησει το αιμα!την πηρα τηλ καποια στιγμη και της ειπα τι συνεβαινε,μου απαντησε πως επρεπε να το παρω για τις 10 μερες και μετα να τν παρω τηλ αν δε σταματαγε.σταματησε την 8η μερα,το πηρα για αλλες 2 μερες,οπως επρεπε,και τωρα περιμενω περιοδο ΠΑΛΙ!!!

αντε να δουμε...

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Ελπίζω όσα σας πω να σας βοηθήσουν. Η τελευταία μου περίοδος ήρθε με dufaston το οποίο πήρα και για πρώτη φορά. Ο γιατρός μου είχε πει να πάρω 10 μόνο χάπια, από τα 14 που είχε το κουτί και όταν τον ρώτησα πότε θα αδιαθετήσω μου είπε, μετα από περίπου 4 μέρες αφού τελειώσω τα 10 χάπια. Από το 5ο όμως χάπι άρχισα να έχω καφέ υγρά, του τηλ και του το είπα, και μου είπε να ξανατηλεφωνήσω την επόμενη μέρα για να του πω την ποσότητα της περιόδου. Σε 2 ακόμα μέρες είχα αδιαθετήσει κανονικότατα! Δηλαδή πήρα μόνο τα 8 χάπια, ούτε καν 10, και ούτε καν περίμενα 4 μέρες. Το θέμα ήταν να αδιαθετήσω. Και αφού αδιαθέτησα κανονικά στις 8 ημέρες μου είπε να τα κόψω! Αφού ο ρόλος τους αυτός είναι να αδιαθετήσουμε, γιατί εσείς συνεχίζετε να τα παίρνετε?? Παρτε τους τηλ και ρωτήστε τους. Ελπίζω να βοήθησα με την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Ελπίζω όσα σας πω να σας βοηθήσουν. Η τελευταία μου περίοδος ήρθε με dufaston το οποίο πήρα και για πρώτη φορά. Ο γιατρός μου είχε πει να πάρω 10 μόνο χάπια, από τα 14 που είχε το κουτί και όταν τον ρώτησα πότε θα αδιαθετήσω μου είπε, μετα από περίπου 4 μέρες αφού τελειώσω τα 10 χάπια. Από το 5ο όμως χάπι άρχισα να έχω καφέ υγρά, του τηλ και του το είπα, και μου είπε να ξανατηλεφωνήσω την επόμενη μέρα για να του πω την ποσότητα της περιόδου. Σε 2 ακόμα μέρες είχα αδιαθετήσει κανονικότατα! Δηλαδή πήρα μόνο τα 8 χάπια, ούτε καν 10, και ούτε καν περίμενα 4 μέρες. Το θέμα ήταν να αδιαθετήσω. Και αφού αδιαθέτησα κανονικά στις 8 ημέρες μου είπε να τα κόψω! Αφού ο ρόλος τους αυτός είναι να αδιαθετήσουμε, γιατί εσείς συνεχίζετε να τα παίρνετε?? Παρτε τους τηλ και ρωτήστε τους. Ελπίζω να βοήθησα με την εμπειρία μου.

 

Καλη μου καλά τα λες εσύ αλλά ποιος μας ακουει....όπως εγραψα και παραπάνω εγω τον πήρα τηλ και ενω περιμενα να με πει είτε να τα σταματησω είτε να πάω να με δει μου λεει ασε 5-6 μερες ακομα και αν δεν σταματησει ξαναπαρε τηλ....εγω ομως βλεπω σε 5-6 μερες αμα συνεχεισω να εχω τέτια ροή και τετια κομματια να με μαζέυουν απο κάτω....σημερα ειμαι στην 12η μερα που περνω τα χαπια απο 2 την ημερα εχω αλλες 8 μπροστα μου αντε να δουμε

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η πλακα ειναι οτι μου ειπε να τα παρω ενω ειχα ηδη περιοδο 11 μερες και δεν μου σταματαγε η περιοδος με τπτ!!!!! και μαλιστα οχι ενα αλλα 2 την ημερα για 15 μερες....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η πλακα ειναι οτι μου ειπε να τα παρω ενω ειχα ηδη περιοδο 11 μερες και δεν μου σταματαγε η περιοδος με τπτ!!!!! και μαλιστα οχι ενα αλλα 2 την ημερα για 15 μερες....

να σε ρωτησω?μετα τις 15 μερες που πηρες το χαπι ΠΟΤΕ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΣ?

το εχω σταματησει απο την παρασκευη και περιμενωωω...

παρεπιμπτοντως και εγω για τον ιδιο λογο πηρα duphaston,δεν ελεγε να σταματησει με τιποτα η περιοδος!:confused:

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Το χαπι αυτο το ειχα παρει πριν ενα χρονο για αλλο λογο και μου δημιουργησε μεγαλα προβληματα... τωρα τον πηρα τηλ και του ζητησα να μου πει τι να κανω για να μου σταματησει η ακατασχετη αιμοραγια ...Ηταν η 11 μερα περιοδου..Και μου ειπε κανε ενεσεις και παρε για 15 μερες 2 dufaston την μερα ...Φυσικα και δεν τον ακουσα και εκλεισα ραντεβου με καινουργιο γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Το χαπι αυτο το ειχα παρει πριν ενα χρονο για αλλο λογο και μου δημιουργησε μεγαλα προβληματα... τωρα τον πηρα τηλ και του ζητησα να μου πει τι να κανω για να μου σταματησει η ακατασχετη αιμοραγια ...Ηταν η 11 μερα περιοδου..Και μου ειπε κανε ενεσεις και παρε για 15 μερες 2 dufaston την μερα ...Φυσικα και δεν τον ακουσα και εκλεισα ραντεβου με καινουργιο γιατρο!

 

Παντος οπως βλεπω καμια δεν το εχει παρει για 20 μερες οπως μου ειπε εμενα ο δικος μου γιατρος πολυ large τον βρισκω τον δικο μου....ρε τι παθαμε περιττο να σας πω βεβαια πως συνεχειζω να εχω ακομα περιοδο....εχω μεγαλη απορια να δω οταν το σταματησω θα ξαναεχω αιμα????

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντος οπως βλεπω καμια δεν το εχει παρει για 20 μερες οπως μου ειπε εμενα ο δικος μου γιατρος πολυ large τον βρισκω τον δικο μου....ρε τι παθαμε περιττο να σας πω βεβαια πως συνεχειζω να εχω ακομα περιοδο....εχω μεγαλη απορια να δω οταν το σταματησω θα ξαναεχω αιμα????

εγω που το σταματησα την προηγουμενη παρασκευη,και οπως μου ειχε πει η γιατρος θα επρεπε να αδιαθετησω 2-3 μερες μετα,ακομα περιμενω περιοδο...θα περιμενω λιγες μερες ακομα και θα την ξαναπαρω τηλ.εχω αρχισει να ανησυχω...:rolleyes:

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

στις 4/12 σταματησα το duphaston.περιμενα να αδιαθετησω,οπως μου ειχε πει η γιατρος 7-8/12,αλλα ακομα τιποτα...γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?εχετε καμια ιδεα?

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα τα duphaston απο τη 16η ημερα για να καθαρισουν οι ωοθηκες απο ωοθηλακια κυστες και να ερθει η περιοδος. Τωρα ειμαι 19 ημερα , το στηθος τουμπανο και ποναει. Ειμαι πρησμενη και εχω χαλια διαθεση. Δεν εχω αιμα ενδιαμεσα οπως αναφερετε οι περισσοτερες αλλα κοριτσια ειδα αιμα ροζ μετα πο την επαφη και τις δυο τελευταιες φορες που καναμε απο τοτε που παιρνω τα χαπια.Ειναι αραγε σχετικο...?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...