Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ξηροδερμία/κοκκινίλες/φαγούρα στο πρόσωπο


Recommended Posts

Καλησπερα σας κοριτσια!

Μηπως καποια απο εσας κατα την διαρκεια του 1ου τριμηνου ειχε εντονη ξηροδερμία/κοκκινίλες/φαγούρα στο πρόσωπο. Ξυπναω το πρωι και το δερμα μου φαινεται τοσο αφυδατωμενο , σχεδον σαν γερασμενο θα ελεγα!!! Και παρολο που βαζω ενυδατικη κρεμα με ''τραβαει'' ολη μερα και ειναι κατακοκκινα ολο μου το προσωπο ακομα και γυρω απο τα ματια, αφηστε που με τσουζει κιολας!!! :cry:

Βοηθηστε με σας παρακαλω πολυ δεν ξερω τι να κανω...πηγα και στον δερματολογο αλλα μου ειπε πως λογω εγκυμοσυνης δεν μπορει να μου δωσει τιποτα...απλα να κανω υπομονη! :oops::oops::oops:

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σας κοριτσια!

Μηπως καποια απο εσας κατα την διαρκεια του 1ου τριμηνου ειχε εντονη ξηροδερμία/κοκκινίλες/φαγούρα στο πρόσωπο. Ξυπναω το πρωι και το δερμα μου φαινεται τοσο αφυδατωμενο , σχεδον σαν γερασμενο θα ελεγα!!! Και παρολο που βαζω ενυδατικη κρεμα με ''τραβαει'' ολη μερα και ειναι κατακοκκινα ολο μου το προσωπο ακομα και γυρω απο τα ματια, αφηστε που με τσουζει κιολας!!! :cry:

Βοηθηστε με σας παρακαλω πολυ δεν ξερω τι να κανω...πηγα και στον δερματολογο αλλα μου ειπε πως λογω εγκυμοσυνης δεν μπορει να μου δωσει τιποτα...απλα να κανω υπομονη! :oops::oops::oops:

 

Γλυκια μου κοπελα!

Δυστυχως ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!

Δε μου συναιβει αυτο που αναφερεις,αν και τελευταια η περιοχη γυρω απο το στομα ειναι κοκκινη και ξεφλουδιζεται,πραγμα το οποιο αντιμετωπιζω με ενυδατικη κρεμα!

Εσυ κανε χρηση της ενυδατικης 2 φορες την ημερα,κυριως μετα το πλυσιμο του προσωπου σου και να πινεις πολυ νερο!!!Χρησιμοποιεις σαπουνι αφαιρεσης μακιγιαζ?

Επισης προσεξε και το σαμπουαν που χρησιμοποιεις για τα μαλλια!Παρε κατι πιο ουδετερο και πιο μαλακο,για παραδειγμα της johnson!

Για να ερχεται το δερμα του προσωπου σου με κατι πιο ''φιλικο''!!!

Και τελος πολυυυυυυυυ υπομονη!!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου κοπελα!

Δυστυχως ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!

Δε μου συναιβει αυτο που αναφερεις,αν και τελευταια η περιοχη γυρω απο το στομα ειναι κοκκινη και ξεφλουδιζεται,πραγμα το οποιο αντιμετωπιζω με ενυδατικη κρεμα!

Εσυ κανε χρηση της ενυδατικης 2 φορες την ημερα,κυριως μετα το πλυσιμο του προσωπου σου και να πινεις πολυ νερο!!!Χρησιμοποιεις σαπουνι αφαιρεσης μακιγιαζ?

Επισης προσεξε και το σαμπουαν που χρησιμοποιεις για τα μαλλια!Παρε κατι πιο ουδετερο και πιο μαλακο,για παραδειγμα της johnson!

Για να ερχεται το δερμα του προσωπου σου με κατι πιο ''φιλικο''!!!

Και τελος πολυυυυυυυυ υπομονη!!!!!

 

Χαιρομαι που απαντας παλι εσυ Μαρια μου.

Το κυριο θεμα μου ειναι με το προσωπο μου και οχι τοσο με το κεφαλι μου, το προσωπο μου το πλενω με το υγρο σαπουνι EYBOS που μου το συστησε ο δερματολογος μου, ειναι χωρις αρωμα και το δερμα μου το δεχετε μια χαρα...Μαλλον η ενυδατικη μου δεν ειναι ενταξει, πηρα του ΚΟRRE με το ροδι και τι να πω? δεν μπορω να πω οτι την ευχαριστηθηκα 100%. Οταν τελειωσει μαλλον λεω να παρω καποια αλλη...αλλα ποια ειναι το θεμα!?

Υ.Γ. Απο υπομονη δεν κανω και τιποτα αλλο...χα χα χα!!! :lol:

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που απαντας παλι εσυ Μαρια μου.

Το κυριο θεμα μου ειναι με το προσωπο μου και οχι τοσο με το κεφαλι μου, το προσωπο μου το πλενω με το υγρο σαπουνι EYBOS που μου το συστησε ο δερματολογος μου, ειναι χωρις αρωμα και το δερμα μου το δεχετε μια χαρα...Μαλλον η ενυδατικη μου δεν ειναι ενταξει, πηρα του ΚΟRRE με το ροδι και τι να πω? δεν μπορω να πω οτι την ευχαριστηθηκα 100%. Οταν τελειωσει μαλλον λεω να παρω καποια αλλη...αλλα ποια ειναι το θεμα!?

Υ.Γ. Απο υπομονη δεν κανω και τιποτα αλλο...χα χα χα!!! :lol:

 

Xαχα!!!!

Βρε κοριτσι,τωρα προσεξα το ονομα σου!!!

Πως εισαι περαν απο τις κοκκινιλες?

Ξερεις γιατι σου ειπα για το σαμπουαν μαλλιων?Οχι γιατι ενδεχομενως εχεις δερματικο προβλημα και εκεινη την περιοχη,απλα καθως λουζεσαι ισως να ερχεται και το προσωπο σου σε επαφη με τους αφρους,οποτε μηπως ειναι καλυτερα να ερχεται σε επαφη με κατι πιο ουδετερο!

Μπορει να ευθυνεται και η κρεμα,δε το θεωρω απιθανο!Και κατι ακομη που μου ηρθε τωρα στο νου,μηπως να χρησιμοποιεις αποκλειστικα δικη σου πετσετα για το προσωπο?Εγω το σκεφτηκα και αυτο!:):)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ στο πρόσωπο και στο κεφάλι. Μου είπε ο δερματολογος ότι είναι ήπια μορφή σμηγματοροικης δερματιτιδας. Μου έδωσε ένα σαπούνι για το πρόσωπο, μια κρέμα ενυδατικη και ρυθμιστική αλλά ακινδυνη για την εγκυμοσύνη και ένα σαμπουαν από τα μαγαζιά που πουλανε βιολογικά γιατί εκτός από ξηροδερμια στο κεφάλι έχω και πολύ φαγουρα. Για να πω την αλήθεια τώρα που μπηκα στον πέμπτο μήνα έχει αρχίσει να ηρεμεί λίγο η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα έχει και ο γιός μου (από ημερών εως 9 μηνών με πολύ έντονο πρόβλημα, φανταστείτε έκζεμα σε όλο το πρόσωπο) και ο σύζυγος (φαίνεται μόνο αφού ξυριστεί). Θέλει κρέμα πολύ καλή ενυδατική χωρίς κορτιζόνη.

Σαπουνάκι όσο ακίνδυνο και να 'ναι δεν κάνει τίποτα, σίγουρα θα προσέξεις να είναι κάτι μη ερεθιστικό, αλλά θέλει οπωσδήποτε ενυδάτωση. Το σαμπουαν που βοηθησε τον μικρό και τον άνδρα μου έχει μέσα 2% κετονοζάνη, κάπως έτσι λέγεται, που έχει αντιβακτηριδιακή δράση γιατί η πάθηση σχετίζεται και με ένα μύκητα. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται όμως, αν θυμάμαι καλά στη γαλουχία απαγορεύεται.

 

Μία εντελώς ακίνδυνη με καλέντουλα είναι της Weleda για το πρόσωπο παιδιών. Επίσης βοηθάει η βρώμη.

Στο μωρό μου ο γιατρός έγραψε 2-3 κρέμες φαρμακευτικές για ατοπικό δέρμα (Avene, La Roche και άλλη μία αλλά δεν θυμάμαι πια), αλλά δεν ξέρω αν είναι εντάξει να τις βάλεις στην εγκυμοσύνη. δεν έχουν αρώματα, parabens κτλ.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Xαχα!!!!

Βρε κοριτσι,τωρα προσεξα το ονομα σου!!!

Πως εισαι περαν απο τις κοκκινιλες?

Ξερεις γιατι σου ειπα για το σαμπουαν μαλλιων?Οχι γιατι ενδεχομενως εχεις δερματικο προβλημα και εκεινη την περιοχη,απλα καθως λουζεσαι ισως να ερχεται και το προσωπο σου σε επαφη με τους αφρους,οποτε μηπως ειναι καλυτερα να ερχεται σε επαφη με κατι πιο ουδετερο!

Μπορει να ευθυνεται και η κρεμα,δε το θεωρω απιθανο!Και κατι ακομη που μου ηρθε τωρα στο νου,μηπως να χρησιμοποιεις αποκλειστικα δικη σου πετσετα για το προσωπο?Εγω το σκεφτηκα και αυτο!:):)

 

Περαν των κοκκινηλων ειμαι μια χαρουλα , κατι ανεπαισθητα πονακια τυπου περιοδου και κατι ψιλοαναγουλιτσες, κατα τα αλλα ομως ολα καλα!!! :-D

Για το σαμπουαν που λες θα το δοκιμασω και αυτο που ξερεις μπορει να κανει δουλεια, οσο για την πετσετα χρονια τωρα λογω προβληματικου δερματος (ακμη) χρησιμοποιω δικη μου πετσετα :wink: σε βρισκω πολυ εξυπνη παντως, ηταν το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο γιατρος!

Εσυ τι κανεις? Πως πας? Φουσκωνεις???

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ στο πρόσωπο και στο κεφάλι. Μου είπε ο δερματολογος ότι είναι ήπια μορφή σμηγματοροικης δερματιτιδας. Μου έδωσε ένα σαπούνι για το πρόσωπο, μια κρέμα ενυδατικη και ρυθμιστική αλλά ακινδυνη για την εγκυμοσύνη και ένα σαμπουαν από τα μαγαζιά που πουλανε βιολογικά γιατί εκτός από ξηροδερμια στο κεφάλι έχω και πολύ φαγουρα. Για να πω την αλήθεια τώρα που μπηκα στον πέμπτο μήνα έχει αρχίσει να ηρεμεί λίγο η κατάσταση.

 

Καλησπερα Sanna δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο προβλημα αλλα να σου κανω μια ερωτηση? Ειδες διαφορα με την ενυδατικη που σου εδωσε και αν ναι πως την λενε μπας και σωθω και εγω :wink:.

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα έχει και ο γιός μου (από ημερών εως 9 μηνών με πολύ έντονο πρόβλημα, φανταστείτε έκζεμα σε όλο το πρόσωπο) και ο σύζυγος (φαίνεται μόνο αφού ξυριστεί). Θέλει κρέμα πολύ καλή ενυδατική χωρίς κορτιζόνη.

Σαπουνάκι όσο ακίνδυνο και να 'ναι δεν κάνει τίποτα, σίγουρα θα προσέξεις να είναι κάτι μη ερεθιστικό, αλλά θέλει οπωσδήποτε ενυδάτωση. Το σαμπουαν που βοηθησε τον μικρό και τον άνδρα μου έχει μέσα 2% κετονοζάνη, κάπως έτσι λέγεται, που έχει αντιβακτηριδιακή δράση γιατί η πάθηση σχετίζεται και με ένα μύκητα. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται όμως, αν θυμάμαι καλά στη γαλουχία απαγορεύεται.

 

Μία εντελώς ακίνδυνη με καλέντουλα είναι της Weleda για το πρόσωπο παιδιών. Επίσης βοηθάει η βρώμη.

Στο μωρό μου ο γιατρός έγραψε 2-3 κρέμες φαρμακευτικές για ατοπικό δέρμα (Avene, La Roche και άλλη μία αλλά δεν θυμάμαι πια), αλλά δεν ξέρω αν είναι εντάξει να τις βάλεις στην εγκυμοσύνη. δεν έχουν αρώματα, parabens κτλ.

 

Ουτε και εγω ξερω αν ειναι ενταξει, οπως και να εχει εγω σε ευχαριστω για την βοηθεια!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα στο πρόσωπο αλλά όχι ότι υπάρχει ξηροδερμία, το αντίθετο θα έλεγα. Είναι πολύ λιπαρό (αφήνει λάδι σε στυπόχαρτο) αλλά στην αφή είναι ξηρό, σαν να έχουν κλείσει οι πόροι. Εχω έντονες κοκκινίλες και σπυράκια σαν εσωτερικά, σπασμένα αγγεία και φαγούρα ή τσούξιμο. Μόνο στα μήλα, τη μύτη και λίγο στο πηγούνι.

Αφού δεν χρειάζεται να βάζω ρουζ..

Βάζω της αβέν μία κρεμούλα θρεπτική που κάνει για εγκυμοσύνη και κάνω μεγάλη υπομονή να περάσει. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν σαν να είχα καεί απ' τον ήλιο. Μου πέρασε 2 μήνες αφού είχα γεννήσει. Τώρα είναι σαν να έχω καεί τοπικά από οξύ!

Ορμονικό είναι κορίτσια, υπομονή θέλει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα στο πρόσωπο αλλά όχι ότι υπάρχει ξηροδερμία, το αντίθετο θα έλεγα. Είναι πολύ λιπαρό (αφήνει λάδι σε στυπόχαρτο) αλλά στην αφή είναι ξηρό, σαν να έχουν κλείσει οι πόροι. Εχω έντονες κοκκινίλες και σπυράκια σαν εσωτερικά, σπασμένα αγγεία και φαγούρα ή τσούξιμο. Μόνο στα μήλα, τη μύτη και λίγο στο πηγούνι.

Αφού δεν χρειάζεται να βάζω ρουζ..

Βάζω της αβέν μία κρεμούλα θρεπτική που κάνει για εγκυμοσύνη και κάνω μεγάλη υπομονή να περάσει. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν σαν να είχα καεί απ' τον ήλιο. Μου πέρασε 2 μήνες αφού είχα γεννήσει. Τώρα είναι σαν να έχω καεί τοπικά από οξύ!

Ορμονικό είναι κορίτσια, υπομονή θέλει...

 

Παρηγορουμαι που δεν ειμαι η μονη που εχει κατι τετοιο...τελικα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη! Τα βιβλια και τα περιοδικα που λενε οτι κατα την εγκυμοσυνη γινεται τελεια η επιδερμιδα και φωτεινοτερο το προσωπο ειναι μυθος. Κριμα γιατι περιμενα πως με την εγκυμοσυνη θα καθαριζε επιτελους το προσωπο μου, τζιφος! Δεν πειραζει τα μωρακια μας τα αξιζουν ολα, οποτε υπομονη και παλι υπομονη κοριτσι!!!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που απαντας παλι εσυ Μαρια μου.

Το κυριο θεμα μου ειναι με το προσωπο μου και οχι τοσο με το κεφαλι μου, το προσωπο μου το πλενω με το υγρο σαπουνι EYBOS που μου το συστησε ο δερματολογος μου, ειναι χωρις αρωμα και το δερμα μου το δεχετε μια χαρα...Μαλλον η ενυδατικη μου δεν ειναι ενταξει, πηρα του ΚΟRRE με το ροδι και τι να πω? δεν μπορω να πω οτι την ευχαριστηθηκα 100%. Οταν τελειωσει μαλλον λεω να παρω καποια αλλη...αλλα ποια ειναι το θεμα!?

Υ.Γ. Απο υπομονη δεν κανω και τιποτα αλλο...χα χα χα!!! :lol:

 

καλά βρε κορίτσι μου, έχεις το πρόσωπό σου σε κακά χάλια και δεν αλλάζεις κρέμα;; πέτα την να πάει στα κομάτια, πάρε μια άλλη να στρώσει λίγο το δέρμα σου. από χρυσάφι είναι φτιαγμένη;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

@ maria-gts και xena μήπως περιμένετε κοριτσάκια;

 

Αγαπητη Velv δεν ξερω αν περιμενω κοριτσακι...αλλα πολυ θα το ηθελα!

Οσο για την κρεμα δεν εχω βαλει μονο μια αλλα πολλες καμια δεν μου κανει δουλεια...μαλλον εχω κοριτσκι...χα χα χα :-D

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ θεματάκι με την ξηροδερμία που εμφανίζεται κατά καιρούς από την εφηβεία μου τόσο στο δέρμα του προσώπου όσο και του κεφαλιού, όσο ήμουν έγκυος δεν εμφανίστηκε παραδόξως μετά τη γέννα έγινα χάλια (κοκκινήλες, ξεφλούδισμα όλα τα ωραία). Την κρέμα που έβαζα παλιά δεν μπορώ να την βάζω επειδή θηλάζω αλλά μια μέρα μου ήρθε και έβαλα (μη γελάσετε :oops:)την Bepanthol τη ροζ που βάζω στο μωρό για το σύγκαμμα. Λοιπόν το δερματάκι έστρωσε μιά χαρά και δεν βάζω καν κάθε μέρα. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ή αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη -αν και λογικά αφού τη βάζουμε στα μωρά υποθέτω πως θα είναι ασφαλής- πάντως σε εμένα έκανε θαύματα. Ά, και πριν την Bepanthol έβαζα ελαιόλαδο που και αυτό κάτι έκανε αλλά ένιωθα σαν χωριάτικη σαλάτα :lol:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και εγώ θεματάκι με την ξηροδερμία που εμφανίζεται κατά καιρούς από την εφηβεία μου τόσο στο δέρμα του προσώπου όσο και του κεφαλιού, όσο ήμουν έγκυος δεν εμφανίστηκε παραδόξως μετά τη γέννα έγινα χάλια (κοκκινήλες, ξεφλούδισμα όλα τα ωραία). Την κρέμα που έβαζα παλιά δεν μπορώ να την βάζω επειδή θηλάζω αλλά μια μέρα μου ήρθε και έβαλα (μη γελάσετε :oops:)την Bepanthol τη ροζ που βάζω στο μωρό για το σύγκαμμα. Λοιπόν το δερματάκι έστρωσε μιά χαρά και δεν βάζω καν κάθε μέρα. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ή αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη -αν και λογικά αφού τη βάζουμε στα μωρά υποθέτω πως θα είναι ασφαλής- πάντως σε εμένα έκανε θαύματα. Ά, και πριν την Bepanthol έβαζα ελαιόλαδο που και αυτό κάτι έκανε αλλά ένιωθα σαν χωριάτικη σαλάτα :lol:

 

Izaki ευχαριστω για τις συμβουλες σου...αυτο με το ελεολαδο το εκανα και εγω αλλα ματαια...οσο για την Bepanthol το σκεφτηκα αλλα δεν το δοκιμασα ακομα...σημερα πηγα στο φαρμακειο και η ευτυχως για μενα η εγκυος φαρμακοποιος μου συστησε μια κρεμα της Frezyderm για τις κοκκινηλες και μια ενυδατικη της Aven ελπιζω και ευχομαι να κανει δουλεια γιατι εδωσα και 33 ευρωπουλακια :D. Θα σου πω νεα σε κανα δυο μερες!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ξέρω σίγουρα πως έχω κοριτσάκι και αυτή τη φορά!

Η Velv υπονόησε ότι όταν έχουμε κοριτσάκι συμβαίνει αυτό! και λέω.... βρε ΛΕΣ να είναι όντως έτσι;

Γιατί και στην 1η εγκυμοσύνη τα ίδια και είχα κοριτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Sanna δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο προβλημα αλλα να σου κανω μια ερωτηση? Ειδες διαφορα με την ενυδατικη που σου εδωσε και αν ναι πως την λενε μπας και σωθω και εγω :wink:.

 

Ναι είδα διάφορα Η κρέμα λέγεται uriage ds και θα σου πω κάτι που θα γελασεις. Τη βάζω κι εγώ σε συνδυασμό με την μπεπανθολ την απλή όχι την ροζ και έχει στρωσει αρκετά το δέρμα.

δηλαδή βάζω πρώτα την uriage ds και μόλις απορροφηθεί βάζω την μπεπανθολ. Μιλάμε για μεγάλη διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Izaki ευχαριστω για τις συμβουλες σου...αυτο με το ελεολαδο το εκανα και εγω αλλα ματαια...οσο για την Bepanthol το σκεφτηκα αλλα δεν το δοκιμασα ακομα...σημερα πηγα στο φαρμακειο και η ευτυχως για μενα η εγκυος φαρμακοποιος μου συστησε μια κρεμα της Frezyderm για τις κοκκινηλες και μια ενυδατικη της Aven ελπιζω και ευχομαι να κανει δουλεια γιατι εδωσα και 33 ευρωπουλακια :D. Θα σου πω νεα σε κανα δυο μερες!

 

Παρακαλώ! Δοκίμασε την κρέμα και αν δεις διαφορά πες μου μήπως την πάρω κι εγώ!;)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσι περιμένω και από το δεύτερο τρίμηνο και μετά έχω θέμα με δερματίτιδα στο σαγόνι και γύρω από τα χείλη-όποτε έχω έξαρση βάζω retavate και ησυχάζει!τα ίδια συμπτώματα. . . Φαίνεται σαν ξηροδερμία,αλλά δεν είναι.επίσης χρησιμοποιώ κι ένα φανταστικό σαπούνι τις frezyderm,το milde wash.φυσικά μου τα συνέστησε δερματολόγος!

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου,τι νοσοκομα θα ημουν αν δεν ηξερα και καποια βασικα!!!Χεχε!

Ω ναιιι,φουσκωνω!Και πως ποναει η μεση μουυυυ....πφφφφ.....υπομονη!

Παντως και γω με την ξηροδερμια γυρω απο τα χειλη...κοριτσακι περιμενω!!!!

Τελικα μηπως ισχυει?

Διοτι και μια συναδελφος που περιμενε κοριτσι ειχε ερεθισμο γυρω απο τα χειλη!!!!!

Οπως ειπες Μαρακι,να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερα παιδια και ολα τ'αλλα θα περασουν!!!!:)

Ειχαν τελικα αποτελεσματα οι κρεμες?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου,τι νοσοκομα θα ημουν αν δεν ηξερα και καποια βασικα!!!Χεχε!

Ω ναιιι,φουσκωνω!Και πως ποναει η μεση μουυυυ....πφφφφ.....υπομονη!

Παντως και γω με την ξηροδερμια γυρω απο τα χειλη...κοριτσακι περιμενω!!!!

Τελικα μηπως ισχυει?

Διοτι και μια συναδελφος που περιμενε κοριτσι ειχε ερεθισμο γυρω απο τα χειλη!!!!!

Οπως ειπες Μαρακι,να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερα παιδια και ολα τ'αλλα θα περασουν!!!!:)

Ειχαν τελικα αποτελεσματα οι κρεμες?

 

A! Και νοσοκομα...τωρα μαλιστα...τωρα εξηγουνται ολα! Χα χα χα!!!

Με το καλο να ερθει το κοριτσακι σου! Αν ισχυουν ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα και με το πως εχει γινει το καημενο το δερματακι μου μαλλον και εγω για κοριτσακι το παω :-D.

Τωρα οσο για τις κρεμες δεν μπορω να κρινω με μια εφαρμογη που εκανα. Σημερα το πρωι εβαλα την ενυδατικη της AVEN (μεταξυ μας για να στρωσει λιγο το δερμα μου απο την ξηροτητα που εχει εχω βαλει 3 φορες σημερα και νομιζω πως θελει παλι) οσο για την αλλη για τις κοκκινηλες τι να πω...δεν περιμενω να γινουν θαυματα και να γινει φυσιολογικο το δερμα μου με μια φορα που την φορεσα! Αχ τι να πω δεν ξερω...νομιζω χαλαω τσαμπα τα λεφτακια μου. Μαλλον μονο υπομονη πρεπει να κανω και τιποτα αλλο... Ειναι τοσο αφυδατωμενο το δερμα του προσωπου μου που δεν ξερω τι να κανω... :confused::cry::?

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου,τι νοσοκομα θα ημουν αν δεν ηξερα και καποια βασικα!!!Χεχε!

Ω ναιιι,φουσκωνω!Και πως ποναει η μεση μουυυυ....πφφφφ.....υπομονη!

Παντως και γω με την ξηροδερμια γυρω απο τα χειλη...κοριτσακι περιμενω!!!!

Τελικα μηπως ισχυει?

Διοτι και μια συναδελφος που περιμενε κοριτσι ειχε ερεθισμο γυρω απο τα χειλη!!!!!

Οπως ειπες Μαρακι,να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερα παιδια και ολα τ'αλλα θα περασουν!!!!:)

Ειχαν τελικα αποτελεσματα οι κρεμες?

 

Κανενα αποτελεσμα οι κρεμες...μην σου πω οτι με κανανε χειροτερα. Το δερματακι μου κατακοκκικο , μεσα στην αφυδατωση και με τραβαει οσο δεν παει αλλο...Εχω απηυδησει!!! Εκανα λιγο πιλινγκ με ζαχαρη και ελαιολαδο και εφυγαν τα ξεραμενα κομματια αλλα το τραβηγμα δεν παλευεται!! Εσυ σαν νοσοκομα μηπως εχεις κανα γιατρο δερματολογο εκει στο νοσοκομειο που να μπορει να βοηθησει?!

yjb4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...