Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ηλεκτρονικό τσιγάρο


Recommended Posts

κοριτσια ξέρει καμιά σας αν επιτρέπεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην εγκυμοσύνη??? είμαι στον πρώτο μηνα της εγκυμοσύνης και μου είναι δύσκολο να κόψω τελείως το τσιγάρο:oops:. κάπνιζα 2 πακέτα και κατάφερα να φτάσω στα 2 τσιγάρα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγκυούλα μου,

μία γνωστή μας είχε αρχίσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο (καμία σχέση με εγκυμοσύνη). Τη βλέπω μετά από λίγο καιρό και την ρωτάω πως τα πάει, μιας και σκεφτόμουνα να το πάρω για τον άντρα μου: η απάντηση: το έκοψα γιατί γνωστός της φαρμακοποιός, γιατρός ή κάτι τέτοιο την προειδοποίησε ότι είναι καρκινογόνο.

Οι γιατροί λένε ότι επιτρέπονται λίγα (μέχρι 7 περίπου) την ημέρα.

Εάν θες, όμως, να κάνεις μία φιλότιμη προσπάθεια να το κόψεις, μπορώ να σου προτείνω αυτό το φόρουμ, το οποίο προσφέρει το πρώτο μέρος του βιβλίου που σε βοηθάει δωρεάν στο ίντερνετ για να το κάνεις download. Σχεδόν όσες το διαβάσανε το κόψανε (κι εγώ μέσα σ' αυτές):

http://www.skeftomai.gr

Δες το, αξίζει!!!

Σου εύχομαι μία τελειόμηνη, τέλεια εγκυμοσύνη!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

μαριλινα μου τι εννοεις 7 τσιγαρα την μερα? ηλεκτρονικα?

γιατι αυτα δεν μετριουνται. φορτιζονται οι (2) μπαταριες τους, οπως στα κινητα κ εχουν καποιες ωρες διαρκεις ζωης. αναλογα το μεγεθος του τσιγαρου που διαλεγεις, κραταει κ η μπαταρια.

κ βαζεις μεσα υγρο-ελαιο.

ειναι ατμοποιητης στην ουσια. αλλα δεν εχει καθολου πισσα.

αν θελεις, εχει διαφορες βαθμιδες ''σκληροτητας'' το λαδι.

μεχρι κ διαφορες γευσεις εχει απο φρουτα.

 

εχει ο χασμπανος, γιατι καπνιζε αρκετα.

αλλα σαν να μου φαιναται οτι εχει εξαρτηθει παραπανω.

πχ. μασε στο σπιτι δεν καπνιζαμε ποτε. απο τοτε που το πηρε φορα παρτιδα. προμηθευτηκε κ ενα σωρο ελαια κ συναφη για το πλοιο.

μου πηρε κ εμενα ενα για δωρο.

φυσικα δεν ειμαι εγκυος (αυτο μας ελειπε παλι!!! ειπαμε πιανω τοιχο!)

αλλα σιγα μη χασω εγω τη μπαλκονοτσαρκα, για το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

 

για εγκυμοσυνη δεν ξερω αν ενδεικνυται.

εχει νικοτινη, ειναι στανταρ αυτο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο το είχε πάρει ο πατέρας μου σε μια προσπάθεια να κόψει το κάπνισμα, για αυτό ξέρω σίγουρα ότι περιέχει νικοτίνη μόνο που δεν μυρίζει όπως το κανονικό τσιγάρο (συγκεκριμένα μύριζε σαν σοκολάτα). Σκοπός του είναι να μπορούν οι καπνιστές να καπνίζουν σε χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα και όχι να απεξαρτηθούν απο το τσιγάρο. Εγώ θα σου πρότεινα φύσικά να το κόψεις αλλά αν σου είναι τόσο δύσκολο να περιοριστείς στα κανονικά τσιγάρα στον αριθμό που σου επιτρέπει ο γιατρός σου. Όλα τα άλλα είναι πειράματα που δεν νομίζω ότι αξίζει να πάρεις το ρίσκο να τα κάνεις στη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κόψε το. Ολα κακό κάνουν, υποκατάστατα, ηλεκτρονικά τσιγάρα.

Σκέψου το ως εξής: Θα έδινες στο παιδί σου να καπνίσει ηλεκτρονικό τσιγάρο ή να μασήσει τσίχλα νικοτίνης αφού δεν είναι τόσο βλαβερά? Οχι. Αρα γιατί να του τα δίνεις ενώ είναι στη μήτρα σου?

Μη ψάχνεις υποκατάστατα ή οτιδήποτε σχετικό με τσιγάρο. Απλά κόψτο.

Είναι εύκολο να το κόψεις, το κόβεις κάθε φορά μεχρι το επόμενο τσιγάρο.

το δύσκολο είναι να μη το ξαναπιάσεις.

Τα 2 τσιγάρα ίσως είναι λιγότερα από 2 πακέτα αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτε, το παιδί τα καταπίνει. Κόψτο. Τί 2 τί 1, τί κανένα.

Απαγορεύεται δια ροπάλου στην εγγυμοσύνη, δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Οσο για το στρες και τις χαζομάρες που λενε κάποιοι δήθεν ψαγμένοι γιατροί όταν το κόβεις

και σου λένε κάνε 2-3 τσιγάρα αν δε μπορείς να το κόψεις για να μη στρεσάρεσαι αυτά είναι παλαβομάρες για μένα και παρηγοριά στην καπνίστρια έγγυο!

Εγώ το έκοψα 24 Ιούλη, αρχίσαμε προσπάθειες για μωρό αρχές αυγούστου. Εμεινα με την μια έγγυος, κανένα στερητικό δεν είχα. Το έκοβα για νακάνω παιδί άκαπνο! Είναι θέμα προτεραιοτήτων.

Α και κάπνιζα πολύ πιο πολύ και πολλά πολλά χρόνια, δυστηχώς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

evint εμένα και οι 2 γονει΄ς μου κάπνιζαν κανονικά και μέσα στο σπίτι όταν είμασταν παιδιά και εγώ μέχρι πριν την εγκυμοσύνη κάπνιζα και μάλιστα στριφτά. Με την εγκυμοσύνη το καλό έιναι οτι μου μυρίζει άσχημα το τσιγάρο παρ ολα αυτά καποιες φορές θέλω πάρα πολύ να κάνω ένα. Απλά τότε μου 'ρχετε αυτόματα η εικόνα στον υπέρηχο και πόσο μικρούλη έιναι και τελικά δεν το κάνω (έχω κάνει 2-3 απο τότε που έκανα το τεστ). Επίσης μετά αν το ξαναρχίσω που δεν το εύχομαι αποφάσισα οτι θα βγαίνω ΜΟΝΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ όπως κανουν και άλλοι φίλοι που έχουν μικρά παιδιά. Απορώ με τους γονείς μου που κάπνιζαν μέσα, επιστήμνες άνθρωποι και οι 2.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω μια εγκυο που καπνιζει το ηλεκτρονικο. στην 1η της εγκυμοσυνη καπνιζε κανονικο τσιγαρο δε ξερω ποσα αλλα ξερω πως γενικα καπνιζε πολυ. ισως το ηλεκτρονικο να εναι καλυτερο αποτελεσματα τοσο νωρις επιστημονικα δε μπορουμε να εχουμε..Επισης οσες γνωστες εχω που καπνιζαν στην εγκυμοσυνη δε το κοψε καμια τελειως. ολες κανανε 2-3-4 τη μερα. τουλαχιστον ετσι ελεγαν!κι εγω στη 1η μου καπνιζα ως 4 μηνων γιατι το μαθα αργα, και ενδιαμεσα καπνισα τους υπολοιπους 5 μηνες 2 μισα τσιγαρα 2 φορες συνολο δηλαδη. στη 2η μου το κοψα απο τον 2ο μηνα κ δε ξανακαπνισα μεχρι που 40 ισα. Καμιας το παιδακι δεν εχει παθει κατι αλλα μακροχρονια πραγματικα δε ξερουμε τι γινεται. και νιωθω τυψεις που καπνια στη 1η μου εγκυμοσυνη παρολο που δε το ξερα πως ημουν εγκυος...αναδρομικες τυψεις. εσυ που το ξερεις καλο θα ναι να το κοβεις σιγα σιγα το ξερω πως ειναι φρικη... αλλα το κανεις για το παιδακι σου δεν ειναι για σενα γιατι τωρα ειστε δυο!!!! ακαρι να το καταφερεις. και μετα την εγκυμοσυνη θα υπαρχουν παλι τσιγαρα, εσυ θα αποφασισεις αν μετα απο τοσους μηνες δε το χρειαζεσαι πια ! ( εγω παντως αποφασισα πως το θελω ακομα μαζι με το ποτο, το καφε η μετα το φαγητο χαλαρα....)

 

σταλιτσα και οι δικοι μου το ιδιο, οπως το λες μορφωμενοι ανθρωποι...αλλα τοτε δεν ηξεραν οσα ξερουν τωρα! ο μπαμπας μου το χει κοψει 30 χρονια και προπερσι βρηκαν στο πνευμονα του ειδος καρκινωματος που γινεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο το καπνισμα. ευτυχως αφαιρεθηκε εγκαιρως κ ειναι καθαρος 1 χρονο και... οχι πως φοβηθηκε κανεις μας, κ εγω και η μαμα και η αδερφη μου καπνιζουμε, οχι πολυ αλλα υπαρχει στη ζωη μας. κι εγω τις μπαλκονοτσαρκες κανω ο συζυγος δε καπνιζει οποτε ειμαι μονη μου σαυτο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα παρει το τσιγαρο πριν την εγκυμοσυνη για λογους οικονομικους.Αλλα οταν εμεινα εγκυος καπνιζα τα κανονικα μεχρι μεριπου τον 2ο μηνα,το ειχα ελλατωσει απλα μου πηρε λιγο μεχρι να το κοψω.Μετα συνηθησα χωρις τσιγαρο αλλα τον τελευταιο καιρο παλι μου ερχεται να καπνισω και κανω 2-3 τζουρες απο το ηλεκτρονικο μια στο τοσο.Εχει και αυτο νηκοτινη αλλα ειναι καλυτερο απο το κανονικο δεν εχει τοσες βλαβερες ουσιες.Υπαρχουν και φιλτρακια χωρις νηκοτινη και ειναι ακριβως σαν να ρουφας αερα με γευση!Εγω παντως το προτειμω απο το κανονικο για να κανω μια φορα στην εβδομαδα τις 2-3 τζουρες μου.Αλλα οπως και να εχει καλυτερα να το κοψεις εντελως,θα δεις οτι αμα ασχολεισαι με διαφορα την ημερα δεν το σκεφτεσαι τοσο και να θυμασαι οτι ειναι απλα μια συνηθεια και οχι η αναγκη της νηκοτινης τοσο!Το εχω παρατηρισει οτι αναβω τσιγαρο πχ μετα το φαγητο οχι επειδη μου καπνιζεται αλλα απλα απο συνηθεια

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

επειδή ήμουν φανατική καπνίστρια γιατί το τσιγάρο μου άρεσε πολύ, κανείς δεν με πίστευε ότι εγώ θα το κόψω ούτε και γω που το έλεγα .... αλλά ένα πρωί σηκώθηκα άναψα ένα τσιγαράκ,ι έκανα και το τεστ και όταν βγήκε θετικό είχα μόλις προλάβει να κάνω δυο τζούρες ... αυτές ήταν και οι τελευταίες .... κορίτσια πλέον δεν είμαι εγώ αλλά αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο, μπορει να εχει νικοτινη μπορει και οχι (τουλαχιστον απο το εξωτερικο που γνωριζω, υπαρχουν και οι 2 αυτοι τυποι τσιγαρων). Ομως το βλαβερο στο καπνισμα δεν ειναι μονο η νικοτινη! Η νικοτινη ειναι η εθιστικη ουσια που σε κανει να θες να καπνιζεις κι αλλο και σε δυσκολευει να το κοψεις. Εκτος αυτης καθε τσιγαρο περιεχει την πολυ βλαβερη πισσα καθως και χιλιαδες αλλες χημικες ουσιες που ειναι βλαβερες για τον οργανισμο! Και παρα πολλες απο αυτες, καθως και αλλες, εμπεριεχονται και στο ηλεκτρονικο τσιγαρο! Επιπλεον, το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν υπαρχει τοσα χρονια στην αγορα ωστε να εχουν γινει μελετες για τα αποτελεσματα που εχει στην υγεια των ανθρωπων. Υπαρχουν αρκετοι που υποστηριζουν οτι μπορει να ειναι και ισως πιο βλαβερο! Το σιγουρο ειναι, πως μεχρι σημερα δεν υπαρχει καμμια ενδειξη που να υποστηριζει οτι ειναι αβλαβες για αυτον που το καπνιζει καθως και για τον παθητικο καπνιστη που βρισκεται διπλα του, ποσο μαλλον για το εμβρυο! Εγω προσωπικα παραπονουμαι παντα οταν καπνιζει καποιος εστω και ηλεκτρονικο τσιγαρο σε χωρο μη καπνιστων!

Ελπιζω να βοηθησα καπως...

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια.επαναγερω το.θεμα του ηλεκτρονικου τσιγαρου καθως ειμαι εγκυος στο τριτο μου παιδακι και διανυω την 6η εβδομαδα.το.εμαθα πριν μια εβδομαδα και μου ηρθε ταμπλας γιατι δε το.περιμενα.εχω ενα μπεμπη 9 μηνων.ειμαι σε μια φαση λοιπον που θελω να χαλαρωσω στις διακοπες που τις περιμενα πως και πως και παροτι δε καπνιζω παρα πολυ τωρα εχω λυσσαξει και δε μπορω να το κοψω.κανω περιπου 5 τσιγαρα την ημερα.εχω ομως κι ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο χωρις καθολου νικοτινη.μπορω να κανω ή ειναι χειροτερο?θα το κοψω μαχαιρι πριν το πρωτο τριμηνο αλλα σε αυτη τη φαση ειμαι ηδη πιεσμενη και μονο με αυτο το ατιμο χαλαρωνω!!σας παρακαλω απαντηστε μου για τις εμπειρίες σας μεχρι να βρεθω με το γιατρο μου μες στην εβδομαδα

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει ουτε νικοτίνη ουτε πίσσα καλύτερο δεν θα ειναι απο το παραδοσιακό τσιγάρο; Δεν θα ειναι τέλειο γιατι θα εχει και αλλα μεσα οποτε το ρίσκο υπαρχει παντα ....

Το πρώτο τρίμηνο ειναι πολυ σημαντικό οποτε καλυτερα να το κοψεις τωρα παρα πριν τελειώσει το πρώτο τρίμηνο.... Και να μην εισαι χαλαρωμένη δεν έγινε και τιποτα :-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Το πρώτο τρίμηνο ειναι πολυ σημαντικό!

Δεν ξερω αν το ηλεκτρονικό κανει κακο... Εξαρτάται τι υγρο εχει μεσα!

Ρωτά τον γυναικολογο σου σχετικά.

Ομως προσπάθησε να μην καπνιζεις!

Εάν εισαι κοντα στην θάλασσα κανε μπανακια να χαλαρωσεις μην το σκεφτεσαι οσο δυςκολο και να ειναι! Υπομονη!!!!

Σίγουρα ξερεις τι καλο θα κανεις στο μωρακι σου αν δεν καπνιζεις!

:wink:

Κρίμα ειναι!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
Just now, Giabasema είπε:

Εγώ κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο και θηλάζω αλλά χωρίς νικοτίνη.. είναι επιβλαβές για το μωρό Μ ????

Στο e-lactancia το βγαζει ως "χαμηλου ρισκου". Δεν το εχει στο "πολυ χαμηλο ρισκο" επειδη οι χημικες ουσιες του ηλεκτρ.τσιγαρου θεωρουνται τοξικες. Οσο για την νικοτινη, εφ'οσον ειναι χωρις δεν υπαρχει καποιο θεμα με αυτο αλλα κυριως με τις υπολοιπες ουσιες που δεν ειναι γνωστο τι προκαλουν μακροπροθεσμα

 
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Giabasema είπε:

Επειδή δεν μπορώ να μην καπνίζω καθόλου μου είναι δύσκολο προτείνετε καλύτερα το τσιγάρο το κανονικό από το ηλεκτρονικό?

Θεωρω πως το κανονικο ειναι πολυ χειροτερο. Εκτος απο την νικοτινη, εχει ποσες γνωστες καρκινογονες ουσιες και στο μητρικο γαλα ανιχνευονται βαρεα μεταλλα. Συζητησε και με τον παιδιατρο αλλα αν δυσκολευεσαι τοσο πολυ προσπαθησε τουλαχιστον να το μειωσεις κι αλλο και συνεχισε χωρις νικοτινη.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάλι, χωρίς να έχω έρευνες να παραθέσω, ξέρω πως το ηλεκτρονικό θεωρείται μακράν χειρότερο, αφού δεν γνωρίζουμε μακροπρόθεσμα τις επιδράσεις του, ενώ φαίνεται να συσχετίζεται με σοβαρή πνευμονική νόσο, η οποία προκαλείται αποκλειστικά λόγω ατμισματος. Από την άλλη, το κάπνισμα με το κλασικό τσιγάρο δεν αποτελεί αντένδειξη για θηλασμό. Μπορείς πχ να καπνίσεις αμέσως μόλις τελειώσεις το θηλασμό ώστε να υπάρχει μια "Α" χρονική απόσταση από τον επόμενο θηλασμό. Εγώ πχ έτσι έκανα και το είχα διαβάσει σαν συμβουλή εδώ, στην ομάδα στο φμπ, σε άρθρα που βρήκα και αυτό μου είχε προτείνει και η μαία μου και η παιδιατρος μας... Προσωπικά θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού... Αυτή λογικά θα ξέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...