Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Είχε η μανούλα μου μια τεράστια μεγάλη σκούπα ασήκωτη και άχαρη που την αγόρασε πριν καμμιά δεκαριά χρόνια..δεν την χρησιμοποιήσαμε ποτέ....δεν έκανε ποτέ απόσβηση τα λεφτά της ....μια φορά ξεκινήσαμε να πλένουμε τα χαλιά αλλά πολύ μπελάς βρε παιδί μου οπότε καταλήξαμε στον παραδοσιακό και αποτελεσματικό τρόπο.....η μόνη προυπόθεση που πρέπει να έχεις μια σκούπα και γερά μπράτσα..:lol::lol::lol::lol::lol:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

αχ efi28 μου να μην σου λεω και αερολογίες δεν θυμάμαι κορίτσι μου και πολλά πέρασαν και κάποια χρόνια απο τότε....και το θέμα είναι οτι δεν ξανασχοληθήκαμε απο τότε την στείλαμε και στο χωριό γιατί μας έπιανε και πολύ μέρος και απο τότε μην τον είδατε τον παναή....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ'οτι βλεπω επειδη ολες τραβαμε ζορι,σκεφτηκα να γραψω μερικα πραγματακια που ισως ειναι γνωστα αρα αχρηστα αλλα ισως μερικες μαμαδιτσες βοηθηθούν και η καθεμια συμπληρώνει οτι μπορει να συμβαλλει σε μια πιο ευκολη καθημερινοτητα!!Παμε........

1. Σε ινοξ επιφανειες βαλτε baby oil για να μην λερωνονται ευκολα

2. Για γρηγορο σφουγγαρισμα βαλτε λιγο οινοπνευμα στον κουβα και ετσι το πατωμα θα στεγνωνει σε χρονο dt!

3. Το στεγνωτηριο ειναι μια σουπερ επενδυση για προφανης λογους,αλλα επισης μαζευει κ τα χνουδια των πλυμενων αρα και λιγοτερο σκονη κ χνουδια στο σπιτι.

4. Υπαρχουν καποιες κυριες οι οποιες παιρνουν ρουχα για σιδερο κ σας τα χρεωνουν με το κιλο..δεν ειναι κακο αν πνιγεστε.

5. Επισης οσον αφορα το σιδερο,αν δεν βγαινει με ΤΙΠΟΤΑ πια σιδερωνετε πλεον μονο ρουχα κ αφηστε σεντονια ή πετσετες,καλτσες κ.τ.λ.

6. Κοβετε σαλατες ετοιμαστε τες κ βουρ για ταπερ για να μην εχετε να φτιαχνετε καθε μερα.

7. Βρειτε γρηγορες συνταγες κ καντε ενα εβδομαδιαιο προγραμμα μαγειρεματος.Δεν ξερετε πόοοσο βοηθάει.

8. Και μια που θα μαγειρεψετε την Δευτερα π.χ., καντε στο καπακι κ ενα ακομα φαι για αυριο,μεθαυριο ή για την καταψυξη για μια αλλη φουλ κ δυσκολη μερα.

9. Ετοιμαζετε ολα τα μπιμπερο,πλυσιμο αποστειρωση κ μετα σε ταπερ απο τα να τα κανετε δυο δυο ή τρια τρια.

10. Για οσες δεν εχουν,ενα πλυντηριο πιατων,θα ηταν μια καλη σκεψη...

11. Καντε τα συμμαζεματα σας το βραδυ,οσο κομματια κ αν ειστε.Εγω αυτο κανω πλεον κ το πρωϊ αλλαζει η ψυχολογια μου που εχω πολυ λιγοτερα να κανω.

12. Εχετε μια ατζεντα κ οργανωθειτε,με το τι δουλειες εχετε να κανετε.Βοηθαει ΤΡΕΛΑ δυστυχως ή ευτυχώς αυτού του είδους η οργάνωση.

13. Σε απλα ρουχα για να μην βαζετε 10000 πλυντηρια,πεταξτε μια χρωμοπαγιδα κ τελειωσε η μπουγαδα..

14. Αν εχετε ενα δευτερο μεγαλυτερο παιδακι οριστε του μια μερα π.χ. τριτη που θα βοηθαει σε ολα τα αλλαγματα του μωρου.

15. Σε πραγματα που δεν θα σας μεινουν,ή θα πεταχτουν αδικα,αγοραζετε πολλά τεμαχια ή πιο μεγαλες ποσοτητες για οσο το δυνατον λιγοτερες επισκέψεις στο σουπερ.

16. Οταν θελετε να κανετε οπωσδηποτε δουλειες,βαλτε το νινι στο μαρσιπο κ καντε τες παρεουλα!

17. Κανονιστε πληρωμες καρτων,λογαριασμων,τραπεζων μεσω ιντερνετ για να γλυτωνετε κοπο κ χρονο

18. Βαλτε μαζεμενα πλυντηρια το βραδυ κ κανονιστε κ με την δεη το οικονομ ικο προγραμμα που ειναι ειδικα για το βραδυ.

19. Καντε τα ψωνια σας τηλεφωνικως απο το σουπερ μαρκετ.

20.Και αλλα χαζα χαμενα απο το ιντερνετ με αντικαταβολη,πολλα σαιτς εχουν αυτην την δυνατοτητα κ παλι γλυτωνετε χρονο κ κοπο.

21. Οριστε μερες κ ειδη δουλειων π.χ. εγω μια μερα ασχολουμαι μονο με πλυσιματα μπεμπη,καθαρισμα παιχνιδιων του,καθαρισμα δωματιου του κ.τ.λ.

22. Βαλτε το ειδικο εξαρτημα στην ηλεκτρικη κ περαστε με αυτο απο επιπλα(για ξεσκονισμα),κουρτινες κτλ, ετσι φευγουν τα χοντρα κ δεν χρειαζεται να τα καθαριζετε ολα ενα ενα με τρελη λεπτομερεια γιατι τα χοντρα θα εχουν φυγει κ ουτε γρατζουνιουνται τα επιπλα αν πηγε εκει το μυαλο σας!

 

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΥΤΑ Κ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ Κ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΝΟΥ...:-P:razz::-P

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστή!!!!!!! Εμένα δεν μου έρχεται κάτι να προσθέσω, απλά ένας ατμοκαθαριστής πολλές φορές βοηθάει στον γρήγορο καθαρισμό. Πχ. σήμερα έκανα τα πλακάκια της κουζίνας και τα ντουλάπια μέσα σε 10 λεπτά και πολύ σας λέω! Αν μου έρθει κάτι άλλο θα το προσθέσω!

Link to comment
Share on other sites

Οι χρωμοπαγιδες κανουν δουλεια δηλαδη?? Φοβαμαι να τις δοκιμασω...

 

Tις περισσότερες φορές κάνουν αλλά προσοχή όχι παντα..

manoula giorgou το 12, το 18 και το 21 μου προκαλούν άγχος:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον,ήταν αποτελεσματική?

 

Κοίτα επειδή και η δική μου μάνα την παράτησε στο τέλος!!!! μάλλον δεν έκανε καλά τη δουλειά της. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά φυσικά γιατί ήμουν μικρή όταν τη χρησιμοποίησε και μετά μπήκε στην αποθήκη και έμεινε εκεί!!!!

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω πολυσκούπα ντελόνγκι,που πλένει κιολας,μια φορά το δοκίμασα και χαμος,μαλιοκούβαρα και γω κ η σκούπα κ το χαλί,και αποτέλεσμα μηδέν,πλέον τα δινω εξω γιατί ειναι πολύ μεγάλα και με το νερό γίνονται ασήκωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις φετος (η μαμα μου κι εγω) δανειστηκαμε μια τετοια σκουπα απο μια φιλη που δεν τη χρησιμοποιει.. Δεν ηταν τοσο μπελας η χρηση της και τα χαλια εγιναν μια χαρα... Νομιζω ηταν της Μουλινεξ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα σε κατάστημα με ηλεκτρικά ,οι σκούπες δεν ειναο τοσο μεγάλες όσο φαντάζομαι οι παλιές...Κοστίζουν γύρω στα 300Ε...Για το πόσο δύσκολες είανι στη χρήση δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

σε αλλο θεμα μια κοπελα προτεινε το Dr.Beckmann καθαριστικο φουρνου σε gel,το δοκιμασα κι ειναι οντως πολυ καλο.Το αφηνεις περιπου 20 λεπτα και μετα με βετεξ φευγουν ολα ,δε θελει τριψιμο.Υπαρχει στα σουπερ μαρκετ

 

Αγόρασα το συγκεκριμμένο προϊόν, ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα ήταν μηδαμινά. Τί άλλο να κάνω?:confused:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

για τους αυτοκαθαριζόμενους φούρνους λένε ότι δεν κάνουν όλα αυτά τα προΐοντα. Και εγώ το κάνω όπως λέει το βιβλίο με νέρο και σαπούνι αλλά τίποτα δεν γίνεται. μένουν πολλά. Εσείς τι χρησιμοποιείτε για τους αυτοκαθαριζόμενους φούρνους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο φούρνος δεν έχει πυρόλυση αλλά εχω διαβάσει οτι δεν επιτρέπεται περα απο 2 φορες ετησίως γιατι καιει το εμαγιέ.

Δοκιμασα το νερο με σαπουνι και ξυδι που προτεινει το βιβλιο της κουζινας και μετα αναρωτιομουν τι λεκεδες προσπαθουσαν να καθαρισουν με αυτο το φαρμακο;

Δοκιμασα και το fairy sprey για τα λιπη αλλά δεν ημουν ικανοποιημενη. Ηθελα να την κανω και καινουργια, τρομαρα μου.

Η μανα μου προτεινε το overlay sprey για ιnox, το οποιο ειναι μακραν καλυτερο του φαιρυ αλλά οπως ειπαν και αλλες πασχουσες πανω απο το γκριλ ηταν δυσκολα τα πραγματα.

Και μετα εφαρμοσα .... τον αντρα μου.... Μετα τις διακοπες του Πασχα στο πατρικο μου και βλεποντας τη κουζινα της μανας μου πως ηταν παρα τα 30 χρονια χρησης(η πρωτη αεροθερμη Neff που εισηχθει στην Ελλάδα) δεν θα πιστεψετε τι εκανε.

Εβγαλε για αρχη το γκριλ, αλλά και παλι ειναι δυσκολο να τριψεις αναποδα. Ε, ξαπλωσε τη κουζινα στο πατωμα της κουζινας (!), την ετριψε με τη ξυστρα, αφου εσπασε-ελιωσε τη ξυστρα, την ετρυψε με ενα κοπίδι, τη σαπουνισε, ραντισε ενα μπουκαλι οβερλαι, την ξανασαπουνισε, εβγαλε οτι εβγαινε, μεχρι και το κρυσταλλο της πορτας και μετα από 5 ωρες δουλειάς μου δηλωσε πως θα μου κοψει τα ποδια αν την ξαναδει οπως ηταν!

Εγω τωρα τη διατηρω με υγρο για τα πιατα μετά απο καθε μαγειρεμα, χρησιμοποιω τονους αλουμινόχαρτου για να μην πιτσιλάνε τα φαγητα αλλά προχτες εψησα ενα κοκορετσι και να μη σας πω πως εγινε.... ε, πως να ξεροψηνοταν το ατιμο κατω απο το αλουμινοχαρτο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς αλλά έπεσε λάδι στo ένα παπούτσι του συζύγου στη βάφτιση των μικρών μας.Έχετε καμιά ιδέα πώς μπορώ να το καθαρίσω;Κρίμα, είναι ολοκαίνουρια και ακριβά παπούτσια,τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Με απορρυπαντικό πιάτων Ava.

Είναι θαυματουργό στους λεκέδες λαδιού.

Αν και πλένω τα πιάτα μου με fairy

το Ava το έχω πάντα στο νουλάπι μου για τέτοιες περιπτώσεις. Κάνει εξαιρετική δουλειά.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φρέσκο το λάδι, να ρίξεις μπόλικο ταλκ, να μείνει κάποιες ώρες και μετά βούρτισμα, αυτό το εφαρμόζει η μαμά μου!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Έχουν περάσει ήδη 2 εβδομάδες από τότε επομένως η λαδιά δεν είναι φρέσκια για να χρησιμοποιήσω ταλκ.

Δηλαδή μπορώ άφοβα να σαπουνίσω δερμάτινο παπούτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...