Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου... Εγώ έχω Β+ και ο άντρας μου Α+, η κόρη μου έχει 0+ γιατί υπάρχει στην οικογένεια (η γιαγιά της έχει 0+).

Εμένα με πείραξε ο τρόπος που μίλησε η παιδίατρος στο Αλεξάνδρα όταν μου είπε με πολύ κοροϊδευτικό και έντονο ύφος ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ κάποιος απο τους δύο γονείς πρέπει να έχει το 0 :shock: ....

 

Ευτυχώς που έχω καλή γιατρό (γυναικολόγο) και την ξέχεσε γιατί ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά της... Δηλαδή να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα στο ζευγάρι (όπως ήδη διάβασα) να τους τινάξει στον αέρα απο το τίποτα....!

 

Τώρα για το αρνητικό αν η μάνα έχει - και το παιδί + ή το αντίθετο δημιουργούνται αντισώματα και καταπολεμάει το ένα το άλλο ρέζους (σε απλή εξήγηση) γι'αυτό κάνουμε την εξέταση "εμμεση coombs) όπου βάση αυτής ο γιατρός κινήται ανάλογα....

Κοιτα η δικη σου περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη απο εκεινη του ζευγαριου που προανεφερα. Εκεινοι ειχαν Α και Ο και η μικρουλα τους βγηκε με ΑΒ. Αυτο το ...Β ηταν προφανως το υποπτο. Απ οτι διαβασα παραπανω το 0 υπαρχει και στην ομαδα Α και στην ομαδα Β οποτε προφανως υπερισχυσε.

Και πολυ καλα εκανε η γυναικολογος σου και αντεδρασε οπως αντεδρασε

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου... Εγώ έχω Β+ και ο άντρας μου Α+, η κόρη μου έχει 0+ γιατί υπάρχει στην οικογένεια (η γιαγιά της έχει 0+).

Εμένα με πείραξε ο τρόπος που μίλησε η παιδίατρος στο Αλεξάνδρα όταν μου είπε με πολύ κοροϊδευτικό και έντονο ύφος ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ κάποιος απο τους δύο γονείς πρέπει να έχει το 0 :shock: ....

 

Ευτυχώς που έχω καλή γιατρό (γυναικολόγο) και την ξέχεσε γιατί ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά της... Δηλαδή να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα στο ζευγάρι (όπως ήδη διάβασα) να τους τινάξει στον αέρα απο το τίποτα....!

 

Τώρα για το αρνητικό αν η μάνα έχει - και το παιδί + ή το αντίθετο δημιουργούνται αντισώματα και καταπολεμάει το ένα το άλλο ρέζους (σε απλή εξήγηση) γι'αυτό κάνουμε την εξέταση "εμμεση coombs) όπου βάση αυτής ο γιατρός κινήται ανάλογα....

Στην δική σας περίπτωση ο συνδυασμός πρέπει να είναι ο εξής:

ΑΟ+ΒΟ= ΑΟ ή ΒΟ, ΟΟ ή ΑΒ

Ευτυχώς επικράτησε ψυχραιμία και είχατε ενημερωμένο γυναικολόγο. Η παιδιατρος μάλλον δεν είχε ιδέα από γενετική/βιολογία.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μπερδευτηκα εγω εχω Α+ και ο συζηγος Β+ και ο μικρος μας πηρε του μπαμπα Β+, τωρα η αδερφη μου ειναι εγκυος εχει και αυτη και ο αντρας της Ο- αρα λογικα το παιδι θα εχει και αυτο το ιδιο πρεπει να κανει ενεσεις ? δεν της εχουν πει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Aν και οι δύο έχουν Ο-, όσα παιδιά και να κάνουν κι εκείνα Ο- θα έχουν, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Το rhesus είναι πρόβλημα μόνο αν μαμά είναι - και το μωρό +

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α0+00 = παιδια με Α και 0 (3 στα 4 με 0)

 

Ο σύζυγος Α+ εγώ 0+. Και τα δύο παιδιά Α+. Εμείς πέσαμε στο 1 στα 4 με Α. Πω πω τι πιθανότητες να γίνει αυτό;

 

Δεν είναι σίγουρο ότι αυτός είναι ο δικός σας συνδυασμός. για να βγουν και τα 2 παιδιά Α εσείς πιθανότατα έχετε αυτόν τον συνδυασμό:

ΑΑ + ΟΟ= όλα τα παιδιά με Α

 

Εμας μαλλον πρεπει να ειναι

Εγω ΟΟ- και ο αντρας μου ΑΟ+ και τα παιδια βγηκαν Ο+ και Α+ και Α-.

Δλδ κι εμεις δεν ειμαστε τοσο των ποσοστων :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ. Ο άντρας μου έχει Β+ και εγώ Ο+, τα παιδάκια μας έχουν Ο- και Β-. Πρώτον δεν καταλαβαίνω γιατί στον παραπάνω συνδυασμό είναι 3 στα 4 τα παιδιά να είναι με Ο, αφού αυτό είναι το "υπολειπόμενο". Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι κληρονομικό το ρέζους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θα πίστευα!

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις: η πρώτη να μην είναι αυτός ο πατέρας και η δεύτερη και πιο σπάνια να έχει γίνει λάθος στην ομάδα του μωρού ή του πατέρα.

Ο πατέρας μου 50 χρόνια το βιβλιάριο του έλεγε ότι ήταν Ο θετικό και πριν λίγο καιρό που έκανε μια εγχειρηση και χρειαστηκε μετάγγιση μάθαμε ότι ήταν Ο αρνητικό!!!!

 

O σύζυγος μου από το στρατό ήξερε και υπήρχε γραμμένο ότι είχε Β+...

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε μετάγγιση ή τεστ πατρότητας:D:D:D:D

Στα 39 του χρόνια θα έκανε λιθοτριψία και έκανε εξετάσεις... ο μικροβιολόγος όταν του είπε ότι ξέρει την ομάδα από το στρατό του εξήγησε πως πρέπει να κάνει νέα εξέταση. Τελικά Ο+...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΜΩΠΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΡΕΖΟΥΣ,ΕΓΩ ΕΧΩ Α ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Α ΑΡΝΙΤΙΚΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ;

εσυ εχεις Α,αλλα εχεις γονοτυπο ΑΟ,το ιδιο και ο αντρας σου ΑΟ.το μωρο πηρε το Ο και απο τους δυο σας,οποτε εχει Ο.και πηρε και το ρεζους απο σενα αρα ειναι Ο+;)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Α+ ΟΠΩΣ ΚΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ Ο+ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΣΥΓΓΕΝΗ

εσυ εχεις Ο αρα εχεις γονοτυπο ΟΟ,ο αντρας σου εχει Α,οποτε εχει γονοτυπο ΑΑ ή ΑΟ.το μωρο πηρε το Ο το δικο σου και το Α του μπαμπα του,οποτε εχει γονοτυπο ΑΟ το οποιο εκφραζεται σε Α ομαδα αιματος(φαινοτυπος).τον παραγοντα ρεζους τον εχετε και οι δυο οποτε τον εχει και το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ. Ο άντρας μου έχει Β+ και εγώ Ο+, τα παιδάκια μας έχουν Ο- και Β-. Πρώτον δεν καταλαβαίνω γιατί στον παραπάνω συνδυασμό είναι 3 στα 4 τα παιδιά να είναι με Ο, αφού αυτό είναι το "υπολειπόμενο". Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι κληρονομικό το ρέζους.

εσυ εχεις γονοτυπο ΟΟ και ο αντρας σου ΒΟ.στην περιπτωση αυτη εχεις 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΒ(δηλαδη ομαδα αιματος Β)και 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΟ(δηλαδη ομαδα αιματος Ο)φυσικα καταλαβαινεις οτι και 5 παιδια να κανεις μπορει να βγουν ολα Ο ή Β...το ρεζους ειναι κληρονομικο(απο τα λιγα που ξερω),οποτε δεν ξερω πως προεκυψε το - στα παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

lena-aggelos πολυ με ιατρικους ορους μου τα λες και με μπερδεψες μπορεις να μου το εξηγισεις πιο απλα γιατι δεν τα πιανω και τοσο ευκολα.δηλαδη ολοι οι ανθρωποι εχουμε το γονοτιπο ο και το παιδι απλος διαλεγει αν θα ειναι + η _¨;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσυ εχεις γονοτυπο ΟΟ και ο αντρας σου ΒΟ.στην περιπτωση αυτη εχεις 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΒ(δηλαδη ομαδα αιματος Β)και 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΟ(δηλαδη ομαδα αιματος Ο)φυσικα καταλαβαινεις οτι και 5 παιδια να κανεις μπορει να βγουν ολα Ο ή Β...το ρεζους ειναι κληρονομικο(απο τα λιγα που ξερω),οποτε δεν ξερω πως προεκυψε το - στα παιδια :)

 

δεν ειναι ακριβως έτσι

για να βγουν σωστά τα ποσοστά πρεπει να γίνουν όλες οι πιθανές διασταυρώσεις των γονιδίων, δλδ το ένα Ο γονιδιο της μαμάς με το κάθε ένα του μπαμπα και το άλλο γονίδιο Ο της μαμάς με το καθε ένα του μπαμπά. Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι 3 πιθανότητες για ΟΟ και 1 πιθανότητα για ΒΟ. Και να τονίσουμε ότι οι πιθανότητες μετράνε για κάθε εγκυμοσύνη ξεχωριστά και όχι για το σύνολο των παιδιών, δλδ ενα τέτοιο ζευγάρι μπορεί να κάνει 4 παιδιά με ομάδα αίματος ΒΟ, άσχετα αν αυτή η ομάδα έχει τις μικρότερες πιθανότητες εμφάνισης.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως έτσι

για να βγουν σωστά τα ποσοστά πρεπει να γίνουν όλες οι πιθανές διασταυρώσεις των γονιδίων, δλδ το ένα Ο γονιδιο της μαμάς με το κάθε ένα του μπαμπα και το άλλο γονίδιο Ο της μαμάς με το καθε ένα του μπαμπά. Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι 3 πιθανότητες για ΟΟ και 1 πιθανότητα για ΒΟ. Και να τονίσουμε ότι οι πιθανότητες μετράνε για κάθε εγκυμοσύνη ξεχωριστά και όχι για το σύνολο των παιδιών, δλδ ενα τέτοιο ζευγάρι μπορεί να κάνει 4 παιδιά με ομάδα αίματος ΒΟ, άσχετα αν αυτή η ομάδα έχει τις μικρότερες πιθανότητες εμφάνισης.

 

Πως γινεται αυτο που λες?

Συμφωνα με αυτα που ξερω

 

Β0 + 00=

1. ΒΟ -->Β

2. ΒΟ -->Β

3. 00 -->0

4. 00 -->0

 

Αρα 50/50

 

Τωρα αν ο Β υπαρχει περιπτωση να ειναι ΒΒ απο 2 γονεις....δεν το ξερω (θα πρεπει να ειναι απο 2 παπουδες με β, ΑΒ ή συνδυασμο. Παντως Α με Β ή Β με ) παππους δεν το δινει)

 

Συμφωνα με το αποτελεσμα ειναι η 1η κατασταση

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις γονοτυπο ΟΟ και ο αντρας σου ΒΟ.στην περιπτωση αυτη εχεις 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΒ(δηλαδη ομαδα αιματος Β)και 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΟ(δηλαδη ομαδα αιματος Ο)φυσικα καταλαβαινεις οτι και 5 παιδια να κανεις μπορει να βγουν ολα Ο ή Β...το ρεζους ειναι κληρονομικο(απο τα λιγα που ξερω),οποτε δεν ξερω πως προεκυψε το - στα παιδια :)

Το ρέζους είναι κληρονομικό. Ο κάθε άνθρωπος παίρνει ένα γονίδιο από τον πατέρα και ένα από την μητέρα. Το + είναι επικρατές δηλ. Αν έχεις ++ είσαι ρέζους +. Αν είσαι -- το ρέζους είναι- και αν έίσαι +- τότε είσαι πάλι ρέζους +.Προφανώς και συ και ο άντρας σου ειστε +-. Το μωρό πήρε το - και απότους δυο σας και είναι -.

Link to comment
Share on other sites

lena-aggelos πολυ με ιατρικους ορους μου τα λες και με μπερδεψες μπορεις να μου το εξηγισεις πιο απλα γιατι δεν τα πιανω και τοσο ευκολα.δηλαδη ολοι οι ανθρωποι εχουμε το γονοτιπο ο και το παιδι απλος διαλεγει αν θα ειναι + η _¨;

 

Το πιο απλό που μπορούμε να πούμε είναι ότι το Ο και το - μπορεί να κρύβονται, δηλαδή να υπάρχουν στα γονίδια των γονέων αλλά να μη φαίνονται. Αν ο γονέας έχει γονίδιο + και γονίδιο - εμφανίζεται σαν +

Αν ο γονέας έχει ομάδα Α τότε μπορεί να έχει γονίδια ΑΑ ή ΑΟ

Αν έχει ομάδα Β, μπορεί να έχει γονίδια ΒΒ ή ΒΟ

Τα - και Ο για να φανούν θα πρέπει να έχουν κληρονομηθεί και από τους δύο γονείς

 

Πιο αναλυτικά

 

Τα χαρακτηριστικά που ακολουθούν τις αρχές της Μενδελικής γενετικής, καθορίζονται από ένα ζευγάρι γονιδίων που κληρονομούνται το ένα από τη μητέρα και το άλλο από τον πατέρα.

 

Οι ομάδες αίματος καθορίζονται από 2 σειρές ανεξάρητα κληρονομούμενων γονιδίων.

Η μία σειρά αφορά στην παρουσία ή απουσία κάποιων συγκολλητινογόνων : Α, Β για παρουσία Ο για απουσία (εδώ κάτι έχει αλλάξει αλλά ιστορικά παραμένουν έτσι οι ονομασίες). Τα Α και Β καθορίζονται από κυριαρχα (επικρατούντα) γονίδια τα οποία είναι συνεπικρατή, το Ο από υπολλειπόμενο.

 

 

και η άλλη σειρά αφορά τον παράγοντα ρέζους, ένα αντιγόνο που ονομάζεται D, όταν αυτό υπάρχει χαρακτηρίζεται + και όταν δεν υπάρχει -.

Εδώ το + είναι κυρίαρχο (επικρατές) και το - υπολλειπόμενο.

 

 

Αυτό που βλέπουμε στους γονείς (πχ ομάδα αίματος) δεν είναι ο γενότυπος αλλά ο φαινότυπος. Για τις ομάδες ΑΒ και ΟΟ γνωρίζουμε άμεσα και το γενότυπο, για τις ομάδες Α και Β όμως υπάρχουν δύο δυνατότητες γενοτύπων.

 

Η ομάδα αίματος καθορίζεται από τα γονίδια με έκφραση Α, Β, Ο

τα Α και Β καθορίζονται από κυρίαρχα γονίδια (παρουσία συγκολητογόνων) και το Ο (απουσία) από υπολλειπόμενο, δηλαδή κάποιος που έχει ομάδα αίματος Α έχει γονίδια ΑΑ ή ΑΟ

Κάποιος που έχει ομάδα αίματος Β έχει γονίδια ΒΒ ή ΒΟ

Κάποιος που έχει ομάδα αίματος ΑΒ έχει γονίδια μόνο ΑΒ

και κάποιος που έχει ομάδα αίματος Ο έχει γονίδια μόνο για ΟΟ

 

ο παράγοντας ρέζους επίσης κληρονομείται και το + είναι κυρίαρχο ενώ το - υπολειπόμενο,

δηλαδή το άτομο που έχει ρέζους + μπορεί να έχει γονίδια ++ ή +-

το άτομο που έχει ρέζους - έχει γονίδια μόνο --

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο που λες?

Συμφωνα με αυτα που ξερω

 

Β0 + 00=

1. ΒΟ -->Β

2. ΒΟ -->Β

3. 00 -->0

4. 00 -->0

 

Αρα 50/50

 

Τωρα αν ο Β υπαρχει περιπτωση να ειναι ΒΒ απο 2 γονεις....δεν το ξερω (θα πρεπει να ειναι απο 2 παπουδες με β, ΑΒ ή συνδυασμο. Παντως Α με Β ή Β με ) παππους δεν το δινει)

 

Συμφωνα με το αποτελεσμα ειναι η 1η κατασταση

 

Φυσικά και έχεις δίκιο, τι να σου κάνει ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι!

Ζητώ συγνωμη για την αναστάτωση! :$

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Ο+ ο μπαμπάς έχει Α+...το μωρό μας έχει Ο+...Θεωρώ...λοιπόν πως πήρε απο εμένα την ομάδα αίματος, όπως και εγώ πήρα απο τη μητέρα μου που έχει κ εκείνη Ο+...Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Ο+ ο μπαμπάς έχει Α+...το μωρό μας έχει Ο+...Θεωρώ...λοιπόν πως πήρε απο εμένα την ομάδα αίματος, όπως και εγώ πήρα απο τη μητέρα μου που έχει κ εκείνη Ο+...Σωστά;

 

Το παιδί έχει δύο γονίδια που καθορίζουν την ομάδα αίματος, το ένα από τη μαμά και το άλλο από το μπαμπά.

 

Δεν μπορεί να κληρονομηθεί η ομάδα αίματος μόνο από τον ένα γονέα.

 

Εσύ έχεις γονίδια ΟΟ, άρα όλα τα ωάριά σου δίνουν γονίδια Ο

 

Ο μπαμπάς που είναι φαινότυπος Α, θα μπορούσε να είναι ή ΑΑ ή ΑΟ

 

Αν ήταν ΑΑ θα μπορούσε να δώσει μόνο Α, άρα το παιδί θα ήταν ΑΟ, δηλαδή θα είχει ομάδα αίματος Α γιατί το Ο είναι υποτελές, δεν εκφράζεται ή πιο απλά, το Α κρύβει το Ο, δεν το αφήνει να φανεί.

 

Αφού το παιδί είναι Ο σημαίνει ότι έχει γονίδια ΟΟ, το ένα Ο το πήρε από τη μαμά και το άλλο Ο το πήρε από το μπαμπά.

 

Άρα ο μπαμπάς είναι ΑΟ, μπορεί να δώσει και Α και Ο. Αν στο επόμενο παιδάκι δώσει Α, τότε το παιδί θα έχει γονίδια ΑΟ, οπότε θα έχει ομάδα αίματος Α

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αν εγω εχω Α+ κ ο αντρας μου ΑΒ+ τα παιδια τι εχουν???:roll:

δημητρουλα,το οτι εισαι Α σημαινει οτι εισαι ΑΑ ή ΑΟ.αν εισαι ΑΑ:

ΑΑ+ΑΒ=ΑΑ,ΑΒ,ΑΑ,ΑΒ,δηλαδη 50%πιθανοτητα να ειναι τα παιδια Α και 50%να ειναι ΑΒ.αν εισαι ΑΟ:

AO+AB=A,AB,A,B,δηλαδη 50% να ειναι Α,25% να ειναι ΑΒ και 25% να ειναι Β.;);)

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 0+

 

Ο κάθε άνθρωπος έχει δύο γονίδια που καθορίζουν την ομάδα αίματος, ο γιος σου έχει γονίδια ΟΟ, το ένα το πήρε από εσένα και το άλλο από το μπαμπά του. Ο μπαμπάς μπορεί να έχει γονίδια ΑΟ και να φαίνεται Α, ή ΒΟ και να φαίνεται Β. Αν δεν δώσει και ο μπαμπάς Ο δεν μπορεί το παιδί να έχει ομάδα αίματος Ο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...