Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Κατερίνα τα νύχια δεν σχετίζονται με το ασβέστιο;

Πιστεύω ότι αν αρχίσεις ξανά εντατικά τους ζωμούς θα επανέλθουνε, μην ανησυχείς.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έκανα εγώ βελονισμό σ' ένα γιατρό που κατέβαινε κάποιες μέρες του μήνα Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη.

Εμένα δεν με βοήθησε καθόλου στις ημικρανίες μου ο βελονισμός αλλά αν θα ήθελε ο φίλος σου να δοκιμάσει ο συγκεκριμένος γιατρός είναι από τους καλύτερους και πιο έμπειρους στην Ελλάδα.

Ιωάννης Λιάπης ονομάζεται, το βιογραφικό του εδώ: http://naturopathyingreece.wordpress.com/about/

Και τα στοιχεία του εδώ:

http://naturopathyingreece.wordpress.com/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1/

 

Και ένα άρθρο που βρήκα τυχαία στην ιστοσελίδα αυτή από τη γυναίκα του, τη Ματίνα Χρονοπούλου, για τις τροφικές αλλεργίες και την εντερική δυσβίωση:

http://naturopathyingreece.wordpress.com/2011/02/12/%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b4%cf%85%cf%83%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%be%ce%af%ce%b5%cf%82-%cf%83%cf%84/

Δεν είναι ακριβώς GAPS αλλά πιστεύω ότι τα εξηγεί πολύ καλά για τους φίλους και γνωστούς μας που δυσκολεύονται με τα αγγλικά, και η διατροφική της προσέγγιση είναι κοντά στην GAPS.

Τροφικές Αλλεργίες και Δυσανεξίες στις Τροφές

 

Την έχω γνωρίσει τη γιατρό αυτή, πολύ καλή και μ' αρέσει η διατροφική της προσέγγιση στα ιατρικά θέματα, αν δεν ήτανε μακριά από το σπίτι μας (στο κέντρο της Αθήνας είναι) θα την ήθελα για τα παιδιά μου.

 

Από ότι κατάλαβα περισσότερο θέλει να προωθήσει τον βιοσυντονισμό που τελικά πιστεύω πως και αυτός είναι για προσωρινή βελτίωση και στην συνέχεια τα προβλήματα επανέρχονται εφόσον η διατροφή και η ζωή δεν αλλάξει.

Ίσως έχει νόημα να χρησιμοποιηθεί σε συντονισμό με την gaps αλλά δεν αξίζουν τα χρήματα. Το θέμα μας στην Ελλάδα είναι η έλλειψη gaps practitioner... :cry:

Πόσοι μπορούν να στηριχθούν σε ένα βιβλίο και τις διάφορες ομάδες/νήματα στο internet; Λίγοι πιστεύω...

Κάποια στιγμή πιστεύω θα έχουμε practitioner, ελπίζω να μην αργήσει πολύ ... Η ανάγκη πολλών είναι μεγάλη και εμφανής και καταφεύγουν σε νηστιολόγους, ειδικούς δυσανεξίας, dadamo και άλλες δίαιτες κλπ που μάλλον προσφέρουν τις περισσότερες φορές προσωρινή βελτίωση (όταν το κύριο θέμα είναι στο έντερο)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς γίνεται γρήγορα μάλλον επειδή δεν έχουν πετάξει (ναι, ξέρω, στο χώμα) κανένα από τα "γέρικα" μανιτάρια ακόμα.

 

Ξέχασα να σου απαντήσω ότι εγώ δεν πρόσεξα διαφορά στο πόσο γρήγορα γίνεται η ζύμωση ανάλογα με τον αριθμό των μανιταριών.

Για να καταλάβεις την περασμένη Δευτέρα έφτιαξα μια νέα κομπούχα (1.5 λίτρο) και επειδή ήθελα να γίνει γρήγορα έβαλα πολλά μανιτάρια στο βάζο, δεν τα μέτρησα γιατί ήτανε κολλημένα τα πιο πολλά το ένα πάνω στο άλλο.

Αύριο συμπληρώνεται μια βδομάδα, τη γεύτηκα σήμερα και ακόμη είναι αρκετά γλυκιά!

 

Φυσικά αυτό είναι και θέμα γούστου, έχει τόσο πολύ καιρό να φάω ζάχαρη που και η ελάχιστη γεύση της με χαλάει πολύ.

Και βέβαια δεν ρισκάρω να πιω κομπούχα με ζάχαρη ακόμη μέσα γιατί θα μποϊκόταρω την GAPS big time!

 

ΥΓ. Μήπως εγώ έχω πιο έντονα συμπτώματα με την κομπούχα γιατί την κάνω πολύ δυνατή; Μόλις το σκέφτηκα αυτό...

Πάντως ήπιαμε μια χαρά την κομπούχα των 18 ημερών, μας έκαψε λιγάκι το λαιμό μας αλλά ήτανε απόλαυση!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

@Rosie

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για τον βελονιστή.

 

@mesastoura

Φυσικά οι ειδικοί είναι απαραίτητοι και σου λύνουν τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις, παρόλα αυτά πιστεύω ότι η συμβολή τους δεν είναι το σημαντικότερο κομμάτι. Πρέπει ο κάθε ασθενής να έχει συμμετοχή και ευθύνη στην επίλυση του προβλήματος. Η γνώση του τι του συμβαίνει και γιατί είναι το ουσιαστικότερο.

 

Προτιμώ να έχω έναν πολύ μέτριο γιατρό αλλά να καταλαβαίνω τι κάνει και γιατί καθώς και πρόσβαση σε άλλους ασθενείς με το ίδιο πρόβλημα (forum ή ομάδες υποστήριξης) παρά έναν σούπερ καταρτισμένο εξειδικευμένο γιατρό που λειτουργεί υπό την μορφή μαύρο κουτιού που λέει κάνε αυτό κανε εκείνο.

 

Τα προβλήματα συνήθως δεν είναι τόσο πολύπλοκα, γίνονται όμως απίστευτα πολύπλοκα όταν μπλέκουν φαρμακα και χειρουργεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το cheddar της εταιρείας piligrim's choice; Το βρήκα σε ένα τοπικό σουπερμάρκετ. Στα συστατικά γράφει: Παστεριωμένο γάλα αγελάδος, αλάτι, καλλιέργεια μικροβιακή οξυγαλακτική, πυτιά φυτικής προέλευσης. Το kerrygold τι συστατικά έχει; Δεν είχε εκεί για να συγκρίνω και δεν θυμάμαι... Παράγεται στην Αγγλία πάντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

@mesastoura

Φυσικά οι ειδικοί είναι απαραίτητοι και σου λύνουν τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις, παρόλα αυτά πιστεύω ότι η συμβολή τους δεν είναι το σημαντικότερο κομμάτι. Πρέπει ο κάθε ασθενής να έχει συμμετοχή και ευθύνη στην επίλυση του προβλήματος. Η γνώση του τι του συμβαίνει και γιατί είναι το ουσιαστικότερο.

 

Προτιμώ να έχω έναν πολύ μέτριο γιατρό αλλά να καταλαβαίνω τι κάνει και γιατί καθώς και πρόσβαση σε άλλους ασθενείς με το ίδιο πρόβλημα (forum ή ομάδες υποστήριξης) παρά έναν σούπερ καταρτισμένο εξειδικευμένο γιατρό που λειτουργεί υπό την μορφή μαύρο κουτιού που λέει κάνε αυτό κανε εκείνο.

 

Τα προβλήματα συνήθως δεν είναι τόσο πολύπλοκα, γίνονται όμως απίστευτα πολύπλοκα όταν μπλέκουν φαρμακα και χειρουργεία.

Συμφωνώ. Το πρόβλημα είναι δικό μου που βλέπω γύρω μου ανθρώπους και παιδιά που έχουν ανάγκη gaps αλλα αδυνάτω να τους πείσω εστω να διαβάσουν λίγα πράγματα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το cheddar της εταιρείας piligrim's choice; Το βρήκα σε ένα τοπικό σουπερμάρκετ. Στα συστατικά γράφει: Παστεριωμένο γάλα αγελάδος, αλάτι, καλλιέργεια μικροβιακή οξυγαλακτική, πυτιά φυτικής προέλευσης. Το kerrygold τι συστατικά έχει; Δεν είχε εκεί για να συγκρίνω και δεν θυμάμαι... Παράγεται στην Αγγλία πάντως

Ίδια συστατικά εχουν.

 

Δες αν γράφει πόσων μήνων ωρίμανσης είναι.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγώ βελονισμό σ' ένα γιατρό που κατέβαινε κάποιες μέρες του μήνα Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη.

Εμένα δεν με βοήθησε καθόλου στις ημικρανίες μου ο βελονισμός αλλά αν θα ήθελε ο φίλος σου να δοκιμάσει ο συγκεκριμένος γιατρός είναι από τους καλύτερους και πιο έμπειρους στην Ελλάδα.

Ιωάννης Λιάπης ονομάζεται, το βιογραφικό του εδώ: http://naturopathyingreece.wordpress.com/about/

Και τα στοιχεία του εδώ:

http://naturopathyingreece.wordpress.com/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1/

 

Και ένα άρθρο που βρήκα τυχαία στην ιστοσελίδα αυτή από τη γυναίκα του, τη Ματίνα Χρονοπούλου, για τις τροφικές αλλεργίες και την εντερική δυσβίωση:

http://naturopathyingreece.wordpress.com/2011/02/12/%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b4%cf%85%cf%83%ce%b1%ce%bd%ce%b5%ce%be%ce%af%ce%b5%cf%82-%cf%83%cf%84/

Δεν είναι ακριβώς GAPS αλλά πιστεύω ότι τα εξηγεί πολύ καλά για τους φίλους και γνωστούς μας που δυσκολεύονται με τα αγγλικά, και η διατροφική της προσέγγιση είναι κοντά στην GAPS.

Τροφικές Αλλεργίες και Δυσανεξίες στις Τροφές

 

Την έχω γνωρίσει τη γιατρό αυτή, πολύ καλή και μ' αρέσει η διατροφική της προσέγγιση στα ιατρικά θέματα, αν δεν ήτανε μακριά από το σπίτι μας (στο κέντρο της Αθήνας είναι) θα την ήθελα για τα παιδιά μου.

 

Έχω επισκεφθεί τον συγκεκριμένο βελονιστή, πριν κάποια χρόνια, ως φοιτήτρια, είχα δει κάποια θετικά αποτελέσματα, μετά το τέλος της συνεδρίας, ένιωθα πραγματικά αρκετά καλύτερα.

Σε μια απο τις επισκέψεις μου, που ομολογώ δεν ήταν και πολλές, συνάντησα και την σύζυγό του, την κ. Χρονοπούλου, είχε έρθει απο Αθήνα, μου έβγαλε ένα πρόγραμμα θεραπευτικής διατροφής που βασιζότανε στην ομάδα αίματός μου, δεν μπορώ να πω πως το ακολούθησα κατα γράμμα:oops:. Α τώρα θυμήθηκα και την χορτόσουπα του Ιπποκράτη!:wink:

Επίσης, μου είχε συσταθεί να αγοράσω διάφορα ανθοϊάματα του dr. Bach, όπως και ένα σωρό βιταμίνες της Solgar, τότε δεν τα πήρα, ειδικά εκείνη την εποχή, ήταν πολύ ακριβά για εμένα , ίσως το κοιτάξω κάποια στιγμή τώρα, κάλιο αργά.

 

Rosie, επειδή απουσίαζα για ένα διάστημα, και μπορεί να μου διέφυγε, μήπως ρώτησες την οδοντίατρό σου σχετικά με τα υλικά σύνθεσης των σφραγισμάτων;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Στοίχημα πως δεν γνωρίζατε (λέμε τώρα) πως το καντιντα, είναι γυναικείο όνομα!

 

Το ανακάλυψα τις προάλλες που έψαχνα για ονόματα( κοιτάμε για την μικρή μου, βάφτιση alert).

 

Ιδού και τα πειστήρια!

 

Candida meaning and name origin

 

Candida \c(a)-ndi-da, can-dida\ as a girl's name is pronounced kan-DEE-dah. It is of Latin origin, and the meaning of Candida is "white". From "candidus". The color was associated by Christians with purity and salvation. A Roman politician wore a special white toga to show he had these qualities, and hence the word "candidate" and "candid". Name of several early saints, including a woman supposedly cured by Saint Peter himself. However the name was hardly used in the English-speaking world until the 20th century. This may have been inspired by George Bernard Shaw's play "Candida" (1897), which was based on the name of the hero in Voltaire's 1759 novel "Candide", which is the French form. Candido is Spanish. Names which have the same meaning are Bianca and Blanche. "Candida" is also a clinical name for yeast infection. Journalist Candida Crewe.

 

Πάντως σίγουρα αυτό, θα απουσιάζει από την λίστα μας!:lol:

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς το cheddar της εταιρείας piligrim's choice; Το βρήκα σε ένα τοπικό σουπερμάρκετ. Στα συστατικά γράφει: Παστεριωμένο γάλα αγελάδος, αλάτι, καλλιέργεια μικροβιακή οξυγαλακτική, πυτιά φυτικής προέλευσης. Το kerrygold τι συστατικά έχει; Δεν είχε εκεί για να συγκρίνω και δεν θυμάμαι... Παράγεται στην Αγγλία πάντως

 

Εγώ το παίρνω αυτό αν και δεν το βρίσκω συχνά, μόνο σε μεγάλο Carrefour.

Είναι πολύ νόστιμο, ισάξιο του Kerrygold το λιγότερο θα έλεγα, προσωπικά το βρίσκω καλύτερο σε γεύση και ποιοτικότερο.

Αν και πρέπει να είναι πιο ακριβό, δεν θυμάμαι τώρα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σε μια απο τις επισκέψεις μου' date=' που ομολογώ δεν ήταν και πολλές, συνάντησα και την σύζυγό του, την κ. Χρονοπούλου, είχε έρθει απο Αθήνα, μου έβγαλε ένα πρόγραμμα θεραπευτικής διατροφής που [b']βασιζότανε στην ομάδα αίματός μου[/b], δεν μπορώ να πω πως το ακολούθησα κατα γράμμα:oops:. Α τώρα θυμήθηκα και την χορτόσουπα του Ιπποκράτη!:wink:

 

Αυτό είναι κατ' εμένα ένα από τα αρνητικά της συγκεκριμένης γιατρού.

Ακολούθησα τη συγκεκριμένη διατροφή χρόνια πριν για τις ημικρανίες μου και δεν είδα βελτίωση.

Και πάλι όταν έκανα βιοσυντονισμό και βελονισμό μαζί τους ακολουθούσα τη διατροφή αλλά καμία βελτίωση παρόλο το συνδιασμό... :confused:

 

Δεν "ξαναπετάω" χρήματα σε εναλλακτικούς γιατρούς για χρόνιο πρόβλημα, με την GAPS είδα απίστευτα αποτελέσματα στην υγεία μου που κανένα εναλλακτικό σχήμα δεν μου πρόσφερε ούτε στο ελάχιστο (είχα κάνει και ομοιοπαθητική, και κινέζικη ιατρική στο Λονδίνο και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε!).

 

Το Σεπτέβριο θα ξαναπάω στην οδοντίατρό μου για να σας πω, πάντως διάβαζα ότι δεν είναι όλα τα λευκά που περιέχουνε ΒΡΑ, ίσως όμως αυτά που χρησιμοποιούνε οι συμβατικοί γιατροί να έχουνε.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στοίχημα πως δεν γνωρίζατε (λέμε τώρα) πως το καντιντα' date=' είναι γυναικείο όνομα!

 

Το ανακάλυψα τις προάλλες που έψαχνα για ονόματα( κοιτάμε για την μικρή μου, βάφτιση alert).

 

Ιδού και τα πειστήρια!

 

[b']Candida meaning and name origin[/b]

 

Candida \c(a)-ndi-da, can-dida\ as a girl's name is pronounced kan-DEE-dah. It is of Latin origin, and the meaning of Candida is "white". From "candidus". The color was associated by Christians with purity and salvation. A Roman politician wore a special white toga to show he had these qualities, and hence the word "candidate" and "candid". Name of several early saints, including a woman supposedly cured by Saint Peter himself. However the name was hardly used in the English-speaking world until the 20th century. This may have been inspired by George Bernard Shaw's play "Candida" (1897), which was based on the name of the hero in Voltaire's 1759 novel "Candide", which is the French form. Candido is Spanish. Names which have the same meaning are Bianca and Blanche. "Candida" is also a clinical name for yeast infection. Journalist Candida Crewe.

 

Πάντως σίγουρα αυτό, θα απουσιάζει από την λίστα μας!:lol:

 

Ανατρίχιασα τώρα! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα προβιοτικά BioKult από το www.blueherbs.co.uk.

10 πακέτα, βρήκα και τυχαία ένα κωδικό για 10% έκπτωση SOCIAL10 και έτσι μου βγήκανε αρκετά φθηνά, γύρω στα 28 Ευρώ το πακέτο για τα 120!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το πέταξα το χαρτάκι... αλλά ήταν mature όχι mild αν έχει σημασία αυτό

 

Λογικά θα είναι καλύτερο. Σε καρφούρ είπατε ότι το βρήκατε? Θα πάω να δω όταν επιστρέψω.

 

Η ελληνική επαρχία έχει απίστευτες πρώτες ύλες (κάθε σπίτι έχει και τον μπαξέ του εδώ στην Κοζάνη) αλλά τα σούπερ μάρκετ έχουν πολύ λίγα πράγματα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορείτε να φανταστείτε αυγά που έχω βρει εδώ! Τόσο κόκκινος κρόκος που νομίζεις ότι τον βάφουνε! Και από νοστιμιά...πραγματικά ασύγκριτα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ροζυ από Σεπτέμβρη λέω κι εγώ να πάω στην οδοντίατρο σου. Πρέπει να κάνω την αρχή. Έστω και ένα το 6μηνο να βγάζω που λέει ο λόγος, θα είναι πλεονέκτημα στον οργανισμό μου.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

A. I think we should still eat fish. Studies show that women who eat fish while pregnant have smarter offspring, in spite of the mercury. And in general, only the very large fish have mercury accumulation. PLUS, if you have good gut flora, they bind with mercury and prevent its absorption. A much bigger threat than mercury in fish is mercury from amalgam fillings

 

από Weston Price Foundantion

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

If one slow cooks meat and vegetables in a crock pot or slow cooker for an extended amount of time (ie more than 10 hrs), will that still effect the levels of amines? Dr Mercola's website site suggests to slow cook food by using these methods but does not discuss the duration of slow cooking.

 

A. This is a good question and I am not sure of the answer. I know that glutamic acid is freed up by the long slow cooking and some people are sensitive to this. However, long slow cooking was the way almost all food got cooked in the past, so I am sure that it is fine for a healthy person.

 

Από την ίδια πηγή.

 

Το βρήκα ενδιαφέρον..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ ενδιαφέρον για εμάς τις μαμάδες που φοβομαστε μήπως το παιδι δεν έχει φάει αρκετά...

 

 

We‟re all born with these built-in wisdom and knowledge within our bodies – what works for us and what doesn‟t work for us. You should listen to that appetite. If you‟re child has

30

more appetite today, doesn‟t want to eat, just drinks and just takes this, that and the other, don‟t force your child to eat, because what if the child‟s body went into a cleansing mode? It wants to fast a little bit. There‟s no danger in it. There‟s nothing to worry about.

Let your child guide you in that sense. If they have no appetite, fine. They will eat tomorrow, or they will eat two days later. When the appetite returns, that‟s the signal coming from the child‟s body that says, “All right, I‟m cleansed now. I‟m ready to be fed. I‟m ready to be built now, so let‟s start eating and feeding.” Your child will have an appetite, and he‟ll devour the whole roast chicken, half a duck, or something like that. You‟ll be absolutely surprised how much your child will eat.

 

Από την Καμπελ στην συνέντευξη που έδωσε στον Μερκολα

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενδιαφέρον πολύ για την οστεοπόρωση

 

Some people who are particularly focused on their weight and on being slim – and people who exercise a lot – find that when they stop eating the GAPS Diet and they weigh themselves religiously every day, they found, “I‟m getting heavier! My scales are showing that I have put on two, three, or five kilograms.” But I‟m telling them, “What about the shape of your body? Has that changed?”

 

They‟ll say, “No. I still fit into the same clothes.” I‟ll say, “What‟s happening in your body is that you have osteoporosis.” Many people, including children, young people, and people in their 30s or 40s suffer from osteoporosis in our world – particularly people with damaged gut flora who are unable to digest and absorb their food properly. Their bones are thin. They‟re translucent on X-ray.

When you go on the right diet and you start eating fats… Your bones are made out of fats to a large degree. Your teeth are made out of fat to a large degree in their structure. What you find is that your bones are becoming heavier. They‟re rebuilding themselves. The osteoporosis is going away, so your bones are becoming heavier. Those kilograms that you put on and that your scales are showing are your bones healing themselves and getting rid of osteoporosis. Rejoice and be happy about it, rather than weighing yourself every day and worrying about it.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωστεοπόρωση και ωστεοπενια συχνά συγχέονται. Ενδιαφέροντα όσα γράφει η wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Osteoporosis

Malnutrition: Nutrition has an important and complex role in maintenance of good bone. Identified risk factors include low dietary calcium and/or phosphorus, magnesium, zinc, boron, iron, fluoride, copper, vitamins A, K, E and C (and D where skin exposure to sunlight provides an inadequate supply). Excess sodium is a risk factor. High blood acidity may be diet-related, and is a known antagonist of bone ... low protein diets cause poor bone health... soft drinks (many of which contain phosphoric acid) may increase risk of osteoporosis

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και άλλο ενδιαφέρον σημείο (κάποια είναι γνωστά στους "παλιούς", αλλά παρακολουθούν πλέον και άλλοι το θέμα, οπότε πιστεύω ότι θα χρειαστούν)

 

What you have to understand is that vitamin C in the natural form is bound to amino acids,

biofl****oids, and to many other molecules. Theyʼre all together. Itʼs a complex, a vitamin C

complex that has to come into the body. Only in that shape and form, the body recognizes it and

knows what to do with it. Only in that shape and form it helps. The fact they analyzed oranges and lemons in the laboratory and found that there is so much

vitamin C in oranges and lemons, the methods and chemicals that we can use in the laboratory to

extract that vitamin C may not be available to your digestive system. Your digestive system may

not possess those chemicals and methods. It may not be able to extract the same amounts of

vitamin C from the orange, so it may not be as bioavailable to you.

 

But if you fermented the food, if your orange got so overripe that the skin developed a slight

subtle molds around, became soft, and the whole orange started fermenting naturally, that orange

will release all the vitamin C to you in your digestive system. You will get much, much more

from it. The riper the fruit is, the more vitamin C is available from it.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...