Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δεν ξερω τι γινεται με την λακτοζη στα υποαλλεργικα

 

εμείς ξεκινήσαμε εδώ και δύο μήνες το Frisolac AC μετά από ενάμιση χρόνο με neocate. Το Frisolac AC δεν περιέχει λακτόζη ενώ το almiron pepti περιέχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΔΙάβασα όλες τις σελίδες με το θέμα της αλλεργίας και όλες τις εμπειρίες. Φοβερό και αναρωτιέμαι τι να φταίει στην τόση μεγάλη αύξηση των αλλεργιών. Μήπως η διατροφή μας ή μήπως το περιβάλλον που ζούμε!!! Αφού διάβασα λοιπόν όλα τα μηνύματα, και αλήθεια μου πήρε μήρες γιατί ο μικρός δεν κάθεται πλέον, αποφάσισα να πω κ εγώ την ιστορία μας. Ο μικρός ΓΙαννάκης είναι σχεδόν 9 μηνών. Παρουσίασε αλεργία στους 4 μήνες με αίμα στα κακά και αποκλειστικό θηλασμό. Η παιδίατρος είχε εμπειρία (ΓΙάννενα) και μου έκοψε αμέσως τα γαλακτοκομικά. Δεν συνέστησε εξετάσεις γιατί θεώρησε ότι σε τέτοια ηλικία δεν δείχνουν τίποτα. Εισαγωγή τροφών σταδιακά και με μεγάλη προσοχή σε οτιδήποτε παράξενο, συμπεριφορά,δέρμα, κακά κλπ. Πρίν λίγες μέρες έκοψα το θηλασμό με φυσικό απογαλακτισμό. Του είχα ήδη όμως ξεκινήσει το alfare στις κρέμες και ως συμπλήρωμα για να το συνηθίσει. Όταν μια μέρα κόψαμε εντελώς τον θηλασμό μας προέκυψε ίωση και το γάλα ούτε να το δεί. Υπομονή και κλάματα και αλλαγή του γάλατος σε althera. Τώρα τα πάμε πολύ καλύτερα με το γάλα, πίνει σχεδόν 200 ml το βράδυ και τα μισά σχεδόν το πρωί. Χρησιμοποιώ κρέμες Holle (ρυζάλευρο, κεχρί, βρώμη, μούσλι) , Babynat, Humana, SInlac και βιολογικά μπισκότα για τα φρούτα. Όσο για την sinlac απαράδαικτη με την έννοια οτι για αν κάνεις ένα μπολάκι κρέμα πρέπει να αδειάσεις μισό κουτί και κάνει και 12 ?. Για τις κρέμες βάζω γάλα και αχλάδι γιατί αλλιώς δεν τρώγονται. Η παιδίατρος συνιστά πρόκληση μετά το χρόνο καθώς και εξετάσεις. Μέχρι τότε υπομονή, αν και νομίζω ότι πρέπει να τη γλιτώσαμε. Ελπίζω. Αν τα μικρά μας ήξεραν τι θα πεί γεύση και αν μπορούσαν να μιλήσουν δεν ξέρω κ γω τι θα ακούγαμε.

Δεν ξέρω αν βοήθησα κάθόλου τις ομοιοπαθούσες. Εμένα πάντως η εμπειρία σας με βοήθησε κυρίως ψυχολογικά, άσχημο βέβαια αυτό που θα πώ αλλά παρηγοριέμαι γιατί είμαστε τόσες πολλές οικογένεις που αντιμετωπίζουν πρόβλημα αλλεργίας.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι δυστηχώς υπάρχουν ταμεία που δεν δικαιολογούν αυτά τα γάλατα ούτε τις κρέμες. Γι αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν μητέρες που έχουν alfare (το βάζω στις κρέμες) ή althera (το πίνουμε) και δεν τα χρειάζονται αν μπορούν να μου τα χαρίσουν. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ?

 

Καλησπέρα, έχω το Λάμπρο που είναι τώρα 27 μηνών. Μετά τον αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον 15 μήνα, ξεκινήσαμε να του δίνουμε αγελαδινό, όπου ξαφνικά μάζευε πολλές μύξες με το παραμικρό κρύωμα, λόγω υψηλής περιεκτικότητας λακτόζης.

Η λύση ήρθε με την αλλαγή στο κατσικίσιο:o Δεν ανακατεύεται ποτέ με το κατσικίσιο και του είναι πολύ πιο ευχάριστο στη γεύση, απ'ότι βλέπω. το αγελαδινό σαν να του μύριζε και δεν έπινε ποτέ ολόκληρο το μπιμπερό.

 

το πρόβλημα είναι όταν γεννάνε οι κατσίκες που ταίζουν τα δικά τους μικρά και δεν έτσι δεν έχουμε εμείς για τα δικά μας..[/font

Link to comment
Share on other sites

Επισης δειτε και αυτο

Δυσανεξία στη λακτόζη στα παιδιά

Πρακτικές οδηγίες για τη διάγνωση και την αντιμετώπιση

Κατεβάστε το αρχείο PDF (1,98 ΜB)

 

http://www.helspghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=32

http://www.helspghan.org/images/stories/dysanexia.pdf

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

.....

 

Έχω προβληματιστεί... Τελικά η αλλεργιολόγος μας τα ξέρει όλα για την περίπτωση μας;;;... Πόσα χωράει ένα φάκελος κι ένα ιστορικό που έχει πάρει... Την έχω ρωτήσει πολλές φορές για το θηλασμό, αν υπάρχει περίπτωση να βλάπτει το παιδί γιατί δεν κάνω κάποια δίαιτα εγώ, τρώω τα πάντα. Mου έχει πει ότι δεν τη βλάπτει το γάλα μου εφόσον δεν έχω δει ποτέ κανένα από τα συμπτώματα που κάνει όταν φάει κάτι με γάλα μεσα (δηλ. εμετός και αναφυλαξία). Μπορεί τελικά μέσω του θηλασμού και του γάλατος που πίνει από εμένα να βλάπτεται το παιδί μου και να ενεργοποιούνται οι αλλεργίες του, και να πηγαίνουν πίσω (μια έκφραση που χρησιμοποιεί η γιατρός μας);

 

Αν θηλάζεις και φοβάσαι αλλεργία στα αγελαδινά τότε καλύτερα να διαβάσεις το:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508

 

Και η δική μου είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά που ΕΓΩ έτρωγα και έκανα αποχή από αυτά για πάνω από 1,5 χρόνο, και θηλάζαμε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Διάβασε να δεις και άλλες περιπτώσεις

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δική μου είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά που ΕΓΩ έτρωγα και έκανα αποχή από αυτά για πάνω από 1,5 χρόνο, και θηλάζαμε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Διάβασε να δεις και άλλες περιπτώσεις
Μα, αυτό λέω, ότι η κόρη μου, φαινομινικά, δεν έχει κανένα πρόβλημα με το θηλασμό. Δεν παρουσιάζει τίποτα. Δεν δείχνει κάποιο σύμπτωμα. Κι έτσι η αλλεργιολόγος έχει πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω δίαιτα.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εμείς ξεκινήσαμε εδώ και δύο μήνες το Frisolac AC μετά από ενάμιση χρόνο με neocate. Το Frisolac AC δεν περιέχει λακτόζη ενώ το almiron pepti περιέχει!

 

 

Εμεις απο 3 μηνων NEOCATE και ακομα αυτο πινει.................:?

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους, μαμάδες και μπαμπάδες:D και καλώς σας βρήκα.

Η περιπέτεια της μπέμπας μας είναι μεγάλη παρότι μόνο 4,5 μηνών και δύσκολα θα τα πώ σύντομα. Τα συμπτώματα, που μετά από πολλά η παιδίατρος κατέληξε ότι προέρχονται από αλλεργία, είναι:

1) Πολλά ρεψίματα μεταξύ των γευμάτων με αποτέλεσμα ακόμα κι αν καταφέρει να κοιμηθεί στο 40λεπτο ξυπνάει με ενόχληση και έντονο κλάμα. Αν βάλεις και γενικά ότι της είναι δύσκολο το ρέψιμο...αντίο ύπνος και κάπως ησυχάζει μόνο με αγγαλιά στον ώμο και βόλτες.

2) Αρκετές γουλιές που τις ακούς να της ανεβαίνουν αλλά δεν τις βγάζει πάντα, ειδικά αν την έχεις ξάπλα για παιχνίδι κι ας είναι μες τα γέλια και τη χαρά.

3) Στην αγκαλιά μας εδώ και 2 μήνες δεν θέλει καθόλου ανάσκελα.

4) Αν μεταξύ των γευμάτων δεν την κρατήσεις κυρίως όρθια στον ώμο στο επόμενο γεύμα δυσκολεύεται να πιεί το γάλα κάνοντας τεντώματα αριστερά-δεξιά και τόξο την πλάτη με πολλή γκρίνια. Πλέον αυτό συμβαίνει όλο και περισσότερο ακόμα κι αν δεν την βάζουμε ξάπλα καθόλου:(

5) Μεγάλη επιμονή να βάζει τα χέρια στο στόμα πολύ βαθιά, μέχρι σημείου να της έρχεται αναγούλα το οποίο όμως δεν ξέρω αν συνδέεται.

6) Συχνά τρίβει με δύναμη την μούρη της με τα 2 χέρια όταν τη βάζουμε στον ώμο ακόμα κι αν δεν νυστάζει τόσο πολύ (ίσως κι αυτό να είναι άσχετο).

 

Παιδίατρος και παιδοαλλεργιολόγος έχουν καταλήξει ότι η αλλεργία της κάνει και ΓΟΠ με αποτέλεσμα να της έχει κάνει οισοφαγήτιδα. Παίρναμε για 1,5 μήνα συρόπι epadoren μαζί με frisolac AC (που είχαμε ξεκινήσει από ακόμα πιο πριν όταν μερών είχαμε δει λίγο αίμα στα κακά της) αλλά δεν βοήθησε καθόλου.

Πλέον έχουμε περάσει εδώ και 3 βδομάδες σε nexium για την ΓΟΠ και γάλα neocate. Έχουμε δει μια μικρή βελτίωση (άραγε πιο από τα 2 βοηθάει?) στα ρεψίματα και στον ύπνο, αν και ακόμα δεν ξεκουράζεται αρκετά, αλλά μεγάλωσε η δυσκολία στο φαγητό:cry:

Δερματικό τεστ, Ige, ηωσινόφηλα, rast-test έχουν βγει όλα αρνητικά και εκτός από λίγα σπυράκια και ξηρότητα στο πρόσωπο δεν έχουμε κάτι άλλο που να φωνάζει αλλεργία.

 

Οποιοδήποτε σχόλιο σας θα ήταν ευπρόσδεκτο αλλά πιο πολύ θέλω να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν neocate, πόσο σύντομα είδαν βελτίωση και σε ποιό βαθμό:?::!:

Να διευκρινήσω ότι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ανάπτυξης, το αντίθετο. Ίσως γιατί μέχρι στιγμής έχουμε τη δύναμη και το περιθώριο και επιμένουμε στο να φάει και πίνει περί τα 800-850ml την ημέρα αν κι αυτό πλέον έχει αρχίσει να μειώνεται.

PLEASE HELP!! Έχουμε λυώσει και δεν βλέπουμε λύση πουθενά!:-(

Link to comment
Share on other sites

mars2, εμεις με το νεοκειτ ειχαμε αμεση βελτιωση εντοσ 24 ωρων, αλλα το προβλημα μας ηταν αιμα στα κακα και οχι παλινδρομηση.(ηταν 6 μηνων τοτε ο μικρος)

γιατι εχετε παει σε παιδοαλλεργιολογο και οχι σε παιδογαστρεντερολογο?ειναι πολυ μικρο το μωρο σου και φυσικα ολα τα τεστ αλλεργιας δεν ειναι αξιοπιστα.

εμεις πινουμε ακομη νεοκειτ και επειδη ειναι το μονο γαλα που εχει πιει ο μικρος, το πινει ανετα ακομα και τωρα. παντως μην ανησυχεις, η συντριπτικη πλειψηφια των παιδιων ξεπερνουν αυτα τα προβληματα τον πρωτο χρονο.

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις neocate αλλα λογω αλεργιας στην πρωτεινη του γαλακτος που μας εκανε εκζεμα και αιμα στα κακκακια...οχι ΓΟΠ. Για ΓΟΠ νομιζω δινουν διαφορετικο γαλα, ειδικο για ΓΟΠ, οχι ομως το neocate.

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

θα σου μιλησω απο την δικη μου εμπειρια που ειμαι ολοκληρη "γαιδαρα"το nexium ειναι οτι καλυτερο για την γοπ.μην το κοψεις χωρις συνεννοηση με το γιατρο.στην δικη μου θεραπεια οποτε το εκοβα αυτοβουλως με πηγαινε πισω!αρχιζα παλι την παλλινδρομηση και χαλαγε η σειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου ειναι τωρα 14 μηνων. Θηλαζε μεχρι τους 13. Τωρα πινει νεοκειτ κανενα αλλο γαλα δεν του εκανε.

Απο ημερων ειχε ΓΟΠ που μαλλον οφειλεται σε αλλεργια στο αγελαδινο.(τα τεστ βγηκαν αρνητικα).

Λοιπον το 5 δεν νομιζω οτι εχει καμια σχεση αν και ο δικος μου το εκανε.

Το 6 ειναι και ηταν και δικο μας θεμα. Συνεχεια τριβει τη μουριτσα του μαλλον εχει φαγουρα. Οταν του εκανα προκληση ετριβε και τα ματακια του.Πανικος.

Οι γουλιες λιγοστεψαν με την εναρξη τον στερεων μετα τον 6 μηνα(οχι τελος 5 αλλα τελος 6).

Το ρεψιμο ηταν και ειναι ακομα ενα θεμα. Συνεχεια ακομα και μετα απο 3 ωρες υπνου κλεει και ρεβεται.

Εκτος απο ΓΟΠ και φαγουρα το μονο συμπτωμα μας ηταν κοκκινος ποπος(συγκαμα).

Link to comment
Share on other sites

ναι τα δοκιμαζουμε γιατι ειμαστε στο σταδιο που θα κανουμε προκληση. Ο αλλεργιολογος μας ειπε να του δινουμε τυρι, γιαουρτι κτλ αλλα οχι γαλα ακομα...Του δωσαμε, δεν του προκαλεσαν κανενα συμπτωμα αλλα δεν του αρεσουν, δε ειναι συνηθισμενος σε τετοιεσ γευσεις...18 μηνων θα ξεκινησουμε δειλα δειλα με γαλα...

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστούμε και οι 3:grin: για τις χρήσιμες απαντήσεις σας!!!

 

@ sagia:

Εντομεταξύ πήγαμε και σε παιδογαστρεντερολόγο ο οποίος είπε ότι το neocate πραγματι έπρεπε να την έχει ήδη βοηθήσει, οπότε ζήτησε επιπλέον αιματολογικές (ηλεκτρολύτες, τρανσαμινάσες κλπ) και υπέρηχο σε συκώτι, νεφρά κλπ πριν σκεφτούμε για γαστροσκόπηση. Ρώταγε επίμονα και για θέμα απλής γκρίνιας του μωρού αλλα πλέον ξέρουμε πολύ καλά τα σημάδια της ενόχλησής της που πέρα από αυτή πολύ σπάνια έχει απλή γκρίνια.

 

@ Ilianaki:

Δυστυχώς τα αντιαναγωγικά γάλατα δεν είναι και αντιαλλεργικά:(

Άλλωστε το ζητούμενο είναι να θεραπεύσουμε το αίτιο και όχι το σύμπτωμα (γοπ).

Πάντως πριν υποψιαστούμε την αλλεργία κάναμε και μια δοκιμή με τέτοιο γάλα αλλά αμέσως έκανε αίμα στα κακά και δεν βοήθησε και καθόλου.

 

@ ditop:

Βλέπω ότι έχουμε πολλά κοινά! Ο κόκκινος ποπός είναι κάτι που ξέχασα και μάλιστα βελτιώνεται ΜΟΝΟ με ελαιόλαδο (δοκιμάσαμε τις καλύτερες κρέμες και τίποτα!).

Το ρέψιμο πολλή ώρα μετά το φαί το κάνει ακόμα κι αν έχει φάει κάτι άλλο εκτός από γάλα?

Σας έχει πει κανείς γιατί δεν βελτιώνεται αυτό?

Εμάς σερί 3 ώρες ύπνο μόνο το βράδυ. Κάνα κόλπο?:)

Λόξιγκα και φταρνίσματα έχετε επίσης πολλά?

Σε καρότσι δέχετε να κάτσει γιατί εμάς όλες οι βόλτες στο 20' καταλήγουν σε γκρίνια για να την σηκώσουμε για ρέψιμο:?

Too many questions?! Χαχα!

 

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

@ ditop:

Βλέπω ότι έχουμε πολλά κοινά! Ο κόκκινος ποπός είναι κάτι που ξέχασα και μάλιστα βελτιώνεται ΜΟΝΟ με ελαιόλαδο (δοκιμάσαμε τις καλύτερες κρέμες και τίποτα!).

εγω του βαζω βαλσαμελαιο που γινεται με ελαιολαδο

Το ρέψιμο πολλή ώρα μετά το φαί το κάνει ακόμα κι αν έχει φάει κάτι άλλο εκτός από γάλα?

να σου πω μονο στο γαλα το παρατηρησα

Σας έχει πει κανείς γιατί δεν βελτιώνεται αυτό? οχι

Εμάς σερί 3 ώρες ύπνο μόνο το βράδυ. Κάνα κόλπο?:)

αμα βρεις πες μου και εμενα:)

Λόξιγκα και φταρνίσματα έχετε επίσης πολλά?

Λοξιγκα οχι , αλλα φτερνισμα πολυ

Σε καρότσι δέχετε να κάτσει γιατί εμάς όλες οι βόλτες στο 20' καταλήγουν σε γκρίνια για να την σηκώσουμε για ρέψιμο:?

μπα καθεται αλλα ουτος ή αλλος ειναι γκρινιαρης οποτε...

Too many questions?! Χαχα!

 

Καλό βράδυ.

 

σημερα η εξυπνη μανουλα μου του εδωσε μιλκσεικ του μεγαλου μου. Ε, ρε γλεντια. Θα σκασω απο το κακο μου

Link to comment
Share on other sites

σημερα η εξυπνη μανουλα μου του εδωσε μιλκσεικ του μεγαλου μου. Ε, ρε γλεντια. Θα σκασω απο το κακο μου

 

Ωχ:shock:!! Κι ο μεγάλος πρόβλημα με αλλεργία ή απλά θέμα παγωμένου?

 

QUOTE= να σου πω μονο στο γαλα το παρατηρησα

 

Μακάρι να δούμε βελτίωση σε λίγο που θα μπούμε και στις κρέμες.

 

QUOTE= αμα βρεις πες μου και εμενα:-)

 

Πλέον κοιμόμαστε μόνο μπρούμυτα (κάτι μισάωρα), ανάσκελα ακόμα και με αρκετη κλίση δεν το μπορεί με τίποτα. Κάποιες ελάχιστες φορές όταν ξυπνάει κλαίγοντας μπορεί να ηρεμήσει μόλις την γυρνάμε πλευρό. Αλλιώς αγκαλιά και ανησυχία φουλ:-(

 

Αλήθεια πώς τα βγάζεις πέρα με αυτή τη κατάσταση και 4 παιδιά?!

Εμείς με ένα και εχουμε βγει και οι 2 off! Μόλις λήξει και η άδεια της μαμάς να δούμε τι θα κάνουμε..:?

Link to comment
Share on other sites

Το μιλκσεικ ηταν του μεγαλου που δεν εχει κανενα προβλημα. ΣΤΟ ΜΩΡΟ το εδωσε που εχει την αλλεργια , γι΄αυτο φρικαρα.

Τωρα το πως τα βγαζω περα... Αν ηταν το πρωτο μου θα το σκεφτομουν πολυ να κανω και δευτερο. Παντως ειμαι πολυ χαρουμενη που εχω 4 παιδακια οσες και αν ειναι οι δυσκολιες. Οταν με το καλο περασει και αυτη η αλλεργια θα ειμαι ακομα πιο χαρουμενη. (λενε μεχρι το 2 χρονο, αντε να δουμε)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια γειά σας! Είμαι νέα στο forum! Ο γιός μου έχει πολύ σοβαρή αλλεργία στο αγελαδινό γάλα καθώς και σε πολλές άλλες τροφές! Του δίναμε αυτά τα υποαλλεργικά γάλατα neocate κ.τ.λ. Σήμερα είναι σχεδόν 2 ετών και μετά από πολλά του δώσαμε γάλα γαιδουρινό. Το αποτέλεσμα είναι οτι έχει τρελλαθεί να πίνει γάλα! έχει πολύ καλή ανάπτυξη και το σημαντικό είναι οτι πλέον με το γάλα αυτό του φτιάχνουμε κρέμες, ρυζογάλα και πολλά άλλα. Το γαιδουρινό βέβαια δεν το δώσαμε από μόνοι μας. Πήγαμε στο νοσοκομείο σε συνεργασία με την αλλεργιολόγο μας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας! Είμαι νέα στο forum! Ο γιός μου έχει πολύ σοβαρή αλλεργία στο αγελαδινό γάλα καθώς και σε πολλές άλλες τροφές! Του δίναμε αυτά τα υποαλλεργικά γάλατα neocate κ.τ.λ. Σήμερα είναι σχεδόν 2 ετών και μετά από πολλά του δώσαμε γάλα γαιδουρινό. Το αποτέλεσμα είναι οτι έχει τρελλαθεί να πίνει γάλα! έχει πολύ καλή ανάπτυξη και το σημαντικό είναι οτι πλέον με το γάλα αυτό του φτιάχνουμε κρέμες, ρυζογάλα και πολλά άλλα. Το γαιδουρινό βέβαια δεν το δώσαμε από μόνοι μας. Πήγαμε στο νοσοκομείο σε συνεργασία με την αλλεργιολόγο μας.

 

 

απο που το προμηθευεστε; Ειναι ακριβο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

mwraki23

καλημέρα! εχουμε και εμεισ τρελή αλλεργια στο αγελαδινό γάλα. που βρηκες γαιδουρινο γαλα???? ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεθει καθώς η γαιδουρα εχει γαλα μόνο όσο θηλάζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αλλο παλι και τουτο! Πρωτη φορα το ακουω!!! Και μενα η ιδια απορια μου δημιουργειται, απο που παιρνεις τετοιο γαλα και ποσο κοστιζει; Οταν λες τρελλη αλλεργια στο γαλα τι τιμες εννοεις;

 

Εμενα ο δικος μου κοντευει τρια και απο τοτε που κοψαμε το θηλασμο (κατα τι Πασχα) δεν καταναλωνει τιποτα γαλακτοκομικο... μονο ασβεστιο και d3 σε σκευασματα παιρνει.... και απο αναπτυξη... χαλια!!!

 

Δωσε μας καμμια πληροφορια ακομη, ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κοριτσια!! Γραφω κ εγω την δικη μας εμπειρια απο τα υποαλλεργικα γαλατα η οποια ειναι αρκετα μεγαλη, αν κ ο γιος μας ειναι μολις 10 μηνων. Αρχικα να σας πω οτι δεν θηλασε καθολου κ στο Αρεταιειο οπου γεννησα ξεκινησε με το Almiron. Τους πρωτους 2 μηνες ολα ηταν πολυ καλα, το επινε χωρις κανενα προβλημα. Ξαφνικα οταν εγινε 2 μηνων, σχεδον μεσα σε 2 ημερες εβγαλε πολλες κοκκινιλες σε ολο του το σωμα, πολυ ξηροδερμια στο κεφαλι κ ειδικα στις κλειδωσεις χεριων κ ποδιων, κ παρα πολυ ξηροδερμια στο κεφαλι (σχεδον σαν μια κασκα). Η παιδιατρος μασ συνεστησε να ξεκινησουμε το υποαλλεργικο Almiron HA. Μεσα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα μειωθηκε η φαγουρα χωρισ ομως να βελτιωνονται τα δερματολογικα του προβληματα. Φυσικα χρησιμοποιουμε μονο φαρμακευτικα προιοντα περιποιησης, μπανιου κ ενυδατωσης. Αφου το ηπιε περιπου για 4 μηνες η παιδιατρος μας προετρεψε να περασουμε στο ακομα πιο υποαλλεργικο Almiron Pepti allergy care, κ επειδη ειχε ερθει η ωρα να εισαγουμε στερεες τροφες, μας ειπε να μην δωσουμε καθολου μοσχαρι στο μωρο. Επειδη αυτο μας προβληματισε, κλεισαμε ραντεβου με το αλλεργιολογικο τμημα του νοσοομειου παιδων Αγλαια Κυριακου. Ηταν η καλυτερη κινηση που καναμε κ απορουμε ακομα πως δεν την πραξαμε νωριτερα...Εκαναν στο μωρο ολα τα αλλεργικα τεστ τα οποια δεν εδειξαν παρα ελαχιστη αλλεργια στο αγελαδινο γαλα κ πολυ μεγαλο βαθμο αλλεργιας στο αβγο κ στα σιτηρα!!! Επισης μασ εγραψαν μια αλοιφη που την παραγει το φαρμακειο, την οποια τολμω να χαρακτηρισω θαυματουργη!!! Ακολουθωντας τις οδηγιες των γιατρων περασαμε μεσα σε 2 μηνες απο το Almiron Pepti sto Frezylac HA κ τωρα επιστρεψαμε κανονικα στο απλο Almiron. Δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα, δεν ξυνεται, δεν εχει εξεματα στο δερματακι του κ εμεις δεν πληρωνουμε πια μια περιουσια στα γαλατα. Προσεχουμε παρα πολυ να μην τον αγγιζουμε αν προηγουμενως εχουμε πιασει καποιου ειδους δημητριακων κ ψωμι κτλ. Οσοι γονεις αντιμετωπιζετε τετοια προβληματα να απευθυνθειτε σε αυτο το τμημα. Αριστοι γιατροι, προσεχουν πολυ το καθε μωρο- παιδι, συμβουλευονται παντα τον καθηγητη τις κλινικης κ μονο με την συμφωνη γνωμη του προχωρανε σε επομενο βημα. Επισης κατι αλλο που θελω να επισημανω ειναι οτι αν οντως βγει το παιδι αλλεργικο στο αγελαδινο γαλα, μπορειτε απο την συγκεκριμενη κλινικη, που ειναι πανεπιστημιακη, να παρετε παραπεμπτικο για να περασετε απο Α/βαθμια επιτροπη κ αν σα το εγκρινουν να περνετε τα υποαλλεργικα Pepti/Allergy Care δωρεαν γιατι θεωρουνται φαρμακα!!!!! Τελος να σας πω οτι το δυσκολο ειναι να κλεισεις το πρωτο ραντεβου με αυτο το τμημα, γιατι αυτο γινεται τηλεφωνικως, αλλα στην συνεχεια σου κλεινει το επομενο ραντεβου η γραμματεας της κλινικης μετα την ληξη της εξετασης απο τον γιατρο. Να σας πω οτι τ κοστος ειναι 5 ευρω για καθε ραντεβου που πηγαινουμε. Αξιζει τον κοπο να προσπαθησετε να κλεισετε ραντεβου σε αυτο το τμημα, θα βοηθηθειτε πολυ κ εσεις κ τα παιδια σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...