Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΥΡΑ- ΟΡΜΟΝΕΣ


Recommended Posts

δεν το συζητω νιωθω πολυ τυχερη και μονο που ειμαι εγκυος και το μωρακι ειναι μεχρι στιγμης καλα!!!εννοειται οτι τα νευρα οταν δε κανεις τιποτα ειναι πολυ χειροτερα..Thanx για το μηνυματακι σου μου εδωσες ιδεες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ μπράβο ρε κορίτσια... Με κάνατε και ένιωσα λίγο καλύτερα γιατί νόμιζα οτι μόνο εγώ εχω μεταλλαχτεί σε στρίγγλα!!

Βασικά είχα μέχρι τώρα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Ε, και κάπου έπρεπε να ξεδώσουν οι ορμόνες!! Μιλάμε για νεύρα!! Κλάμματα και φωνές χωρίς λόγο, κακιούλες ανευ προηγουμένου. Και μετά στο καπάκι τύψεις απέναντι στον άντρα μου αλλά και στο μωρό. Ο άντρας μου ο κακομοίρης απορώ πως αντέχει ακόμα και δεν έχει μεταναστεύσει. Ευτυχώς έχει πειστεί απόλυτα οτι για όλα φταίνε οι ορμόνες και δεν δίνει σημασία. Κάποια φορά βέβαια που το παρατράβηξα γυρνάει και μου λέει: "θα γεννήσεις, δε θα γεννήσεις; που θα πάει!!"

Πιο πολύ στεναχωριέμαι για το μωρο. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζεται το ίδιο από τα νεύρα μου...

Η κολλητη μου που είναι ψυχολόγος με καθησυχάζει πάντως οτι το μωρό δεν παθαίνει τίποτα, και γενικά μου έχει πει οτι είναι απολύτως φυσιολογικό να έχουμε νεύρα πρώτον γιατί είναι ορμονικο και δεύτερον γιατί ζούμε και περιμένουμε να ζήσουμε κάτι εντελώς πρωτόγνωρο και αρα πολύ στρεσσογόνο, και ότι ίσως και να είναι ενας μύθος αυτό που λένε οτι η εγκυμοσύνη για τη γυναίκα είναι η ωραιότερη περίοδος της ζωής της. Και οτι καλό θα ήταν να μην απογοητευόμαστε όταν δεν μας κατακλύζουν αυτά τα συναισθήματα ηρεμίας και ευτυχίας που είχαμε φαντασει, αλλά να αποδεχόμαστε αυτό που αισθανόμαστε, οσο ασχημο κ αν είναι.

Μα άλλωστε αν η εγκυμοσύνη ήταν τοσο γουαου, δεν θα μας εύχονταν όλοι "Καλή λευτεριά!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο - αφού χαλάρωσα λίγο από τις αγωνίες του πρώτου τριμήνου (συνειδητοποίηση της κατάστασης, φόβος αποβολής, φόβος για την υγεία του μωρού) λες και άνοιξε άλλος ορίζοντας μπροστά μου!

 

Από τότε είμαι μέσα στη χαρά!... Λες και δεν μπορεί κανείς να μου χαλάσει το κέφι. Ξυπνάω κάθε πρωί και γεμίζω από ευτυχία όταν ξαναθυμάμαι ότι είμαι έγκυος! Σαν να ξαναζώ το ίδιο συναίσθημα της συνειδητοποιήσης, κάθε μέρα!

 

Εύχομαι σε όλες μας όλα να πηγαίνουν καλά μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μας και έχουμε μόνο "νευράκια" και όχι πραγματικούς λόγους για να μην είμαστε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίμηνο ήμουν στο κόσμο μου!!! Περνούσα υπέροχα, δεν το είχαμε καταλάβει αφού δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Στο δέυτερο τρίμηνο το μόνο άγχος ήταν η καμπύλη που τη πέρασα και αυτή και καλύτερα να μην τη θυμάμαι.. Το κακό άρχισε τώρα στο 3 τρίμηνο που ακόμα δεν μπορούμε να το καταλάβουμε οτι σε 2 μήνες θα έχουμε τον μικρό μας!!! Και εδώ ξεκινάει η τρέλα!! Πώς, που και γιατί να γεννήσω?!?! Καλά δεν περνάμε γιατί να γεννήσω τώρα?!?! Σε 4-5 μηνές δεν γίνετε?!?! Μετά απο αυτά έρχοντε τα νέυρα και μετά και ενα κλάμα και όλα αυτα σε μονόλογο γατι ειλικρινά νοιώθω οτι έχω κάνει το σαλόνι μου σκηνή θεάτρου και ο άνδρας μου είναι ο μόνος θεατής που γουστάρει τρελά το θέαμα!!! Τρελό γέλιο πέφτει και μετά βέβαια στην αναπαράσταση :P:p Δεν πάμε καλά το ξέρουμε αλλά τι άλλο να κάνεις?!?!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερααααα.εγω ειμαις τον εκτο κ εχω κατι νευρα,που τρεμω.ενιωσα λιγο την κοιλια μ να σκληραινει κ μετα κατι κλωτσιτσες.προσπαθω να μαι ηρεμη αλλα δεν μπορω.εχω τρομερα νευρα κ ολοι με προκαλουν.κ φοβαμαι μην παθει κ τιποτα το μωρο ,μπορει να παθει καρδιακη προσβολη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερααααα.εγω ειμαις τον εκτο κ εχω κατι νευρα,που τρεμω.ενιωσα λιγο την κοιλια μ να σκληραινει κ μετα κατι κλωτσιτσες.προσπαθω να μαι ηρεμη αλλα δεν μπορω.εχω τρομερα νευρα κ ολοι με προκαλουν.κ φοβαμαι μην παθει κ τιποτα το μωρο ,μπορει να παθει καρδιακη προσβολη;

 

 

αχ το ιδιο εχω και εγω,δυσκολο και εγω το μωρο σκεφτομαι ,θα το περασουμε και αυτο βαλε μουσικη χαλαρη δουλευει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει τίποτα το μωρό, αλλά σίγουρα η ηρεμία είναι προτιμότερη! Καμια μαγική συνταγή πάντως δεν υπάρχει, υπομονή απ 'τους γύρω μόνο χρειάζεται και κατανόηση. Εμένα η πεθερά μου μου κάποιες φορές που ξεφυγα έλεγε "δε σε παρεξηγώ, έγκυος είσαι"! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...