Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βάλω σιδεράκια;;;;;


katerina@!!

Να βάλω σιδεράκια;;;;;  

1.033

  1. 1. Να βάλω σιδεράκια;;;;;

    • Ναι, ποτέ δεν είναι αργά για ένα τέλειο χαμόγελο.
    • Όχι, που να ταλαιπωρείσαι τώρα για 2,5 χρόνια.
    • Ούτε ναι ούτε όχι, πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη και μετά αποφάσισε.


Recommended Posts

και εγω το σκεφτομαι να βαλω τωρα στα 25,5 μου..ολοι μου λενε οτι δεν υπαρχει λογος αλλα ολο με το στομα κλειστο γελαω..αυτην την εβδομαδα θα κλεισω ραντεβου στον ορθοδοντικο και βλεπουμε....συμφωνω με τη melina-m..ειναι ωραία αν κανεις πράγματα για τον ευατό σου ...:-D :grin:

www.babiesphotos.comall i have ever wanted,all i have ever needed is here in my arms....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο δεν ειδα αν το ανεφερε καμια το κοστος για σιδερακια ειναι τεραστιο? Δηλαδη εχω εχω προβλημα μονο στα δυο μεγαλα μπροστα θα κοστισει ακριβα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περσυ τετοια εποχη ξεκινησα για μια απονευρωση.

Ο δικος μου τοτε οδοντιατρος ελειπε διακοπες και καλυτερα που ελειπε ο μαπας...κι ετσι βρηκα μια αλλη οδοντριατο που τωρα πια δεν την αλλαζω με τιποτα .. μου αλλαξε και την διαθεση και ξαναβρηκα το χαμογελο μου

και μου εκανε την απονευρωση και μια λευκανση που την ηθελα πολυ... και το κυριοτερο οτι μου καλυψε ενα κενο που ειχα αριστερα και δεν εβγαζα φωτογραφιες γιατι φαινοταν ... κι αυτο το κενο και τα στραβα κατω δοντακια μου... κι ετσι αφου φτιαξαμε τις λεπτομερειες... βαλαμε μασελακια μεσασ ε 4,5 μηνες ισιωσανε τα κατω δοντακια μου , αλλα το τελευταιο μασελακι το εβγαλα γιατι εμεινα εγκυουλα και μ'ενοχλουσε.. δεν με ενοιαζε ουτε στην δουλεια μου που οταν με ειδαν αρχισανε τα πειραγματα ουτε τιποτα κι ας ειμαι 34. ηθελα να νιωσω ανετα με την οδοντοστοιχεια μου... Η οδοντιατρος αυτη μου αλλαξε την οποια εντυπωση κι ανε ιχα για τουσ οδοντιατρους μιας κι εγω τουσ φοβομουν .., ειδικα οταν εβλεπα τις ενεσεις μπλιαχχχχχχχχχχχχχ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έβαλα σιδεράκια στα 28 καθαρά για αισθητικούς λόγους αν και ο ορθοδοντικός δεν θεωρούσε ούτε αυτό πρόβλημα. Μου είχε πει χαρακτηριστικά ΄'κάνε ό,τι νομίζεις. Δεν είναι απαίτητο στην περίπτωσή σου εκτός και αν το κάνεις για σένα'. Τα φορούσα 1 χρόνο, λίγο πριν παντρευτώ τα έβγαλα.

Πρώτον δεν τα θυμάται κανείς σχεδόν πλέον, ούτε καν ο άντρας μου.

Δεύτερον χαμογελάω άφοβα, συνεχώς και χωρίς λόγο καμιά φορα:) Δεν ντρέπομαι βρε αδερφέ.

Τρίτον είχα βάλει τα λευκά σιδεράκι (τα διάφανα)και τότε που τα φορούσα περνούσαν σχεδόν απαρατήρητα. Οι περισσότεροι, ακόμη και συνάδερφοι, δεν τα πρόσεξαν ποτέ ή τα πρόσεχαν εφόσον τους το έλεγα εγώ.

Τέλος θα σου πω ό,τι τα είχα βάλει όπως όλα τα παιδιά της ηλικίας μου και τα είχα βγάλει μόνη μου στο μπάνιο, ενώ η μητέρα μου είχε ήδη δώσει 1 εκ. δραχμές τότε. Ποιος τολμούσε να ξαναζητήσει σιδεράκια από την μαμά και τον μπαμπά????:):):)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Από σιδεράκια έχω κακή εμπειρία.Φορούσα από το δημοτικό τα κλασικά μασελάκια , αλλά δεν ήμουν ιδιαίτερα συνεπής στο να τα φοράω.Όποτε άρχισαν να με πονάνε , τα έβγαζα.Στο γυμνάσιο έβαλα αυτά τα ασημένια που δεν βγαίνουν και όντως ένα χρόνο μετά τα έβγαλα γιατί είχανε ισιώσει τα δόντια μου και φορούσα για συντήριση μασελάκια.Βέβαια μου αφαίρεσαν και δύο τραπεζίτες για να δημιουργηθεί χώρος.Το αποτέλεσμα ήτανε να έχω ένα κενό και στις δύο πλευρές το οποίο όμως δεν με ενοχλούσε.Χρόνια όμως αργότερα άρχισε να δημιουργείτε ένα μικρό κενό ανάμεσα στα δύο μπροστινά δόντια , το οποίο όσο περνούσε ο καιρός όλο και μεγάλωνε μπορούσα να βάλω τη γλώσσα μου ανάμεσα.Απαγοήτευση.Και άρχισαν πάλι να στραβώνουνε τα δόντια μου.

Απόφάσισα λοιπόν να μιλήσω με τον οδοντίατρό μου.Και στα 30 παντρεμένη με ένα τότε παιδάκι ξαναέβαλα σιδεράκια για να κλείσω το κενό .¨Εβαλα μασελάκια.¨Εγινε όντως δουλειά και μετά από τρείς περίπου μήνες έιχε κλείσει το κενό , όμως τα μασελάκια έπρεπε να τα φοράω κάθε βράδυ.Δεν ήτανε και ότι καλύτερο να πηγαίνω για ύπνο με τον άντρα μου και να φοράω τα μασελάκια μου , καταλαβαίνετε.

Έτσι άρχισα να ψάχνω κάτι άλλο.Και κατέληξα να πάω και να τα <χτίσω>.Και βρήκα την ησυχία μου.Πλήρωσα 50 ευρώ για κάθε δοντάκι , έφτιαξα τα 4 μπροστινά και είναι άψογα.

¨Ετσι από την εμπειρία μου έμαθα ότι άμα μπλέξεις με σιδεράκια , δεν ξεμπλέκεις ποτέ.Μετά από καιρό ξαναστραβώνουν.Η ανηψιά μου που φορούσε και αυτή αρκετο καιρό σιδεράκια αυτά τα ασημένια που δεν βγαίνουν και είναι τώρα 22 χρονών έχει και αυτη το ίδιο πρόβλημα δηλ. της ξαναστράβωσαν και θα πάει και αυτή να τα χτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με απασχολεί το θέμα γιατί έχω θεόστραβα δόντια.Θα ήθελα να βάλω σιδεράκια αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ακριβή διαδικασία και δεν μου περισσεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Από σιδεράκια έχω κακή εμπειρία.Φορούσα από το δημοτικό τα κλασικά μασελάκια , αλλά δεν ήμουν ιδιαίτερα συνεπής στο να τα φοράω.Όποτε άρχισαν να με πονάνε , τα έβγαζα.Στο γυμνάσιο έβαλα αυτά τα ασημένια που δεν βγαίνουν και όντως ένα χρόνο μετά τα έβγαλα γιατί είχανε ισιώσει τα δόντια μου και φορούσα για συντήριση μασελάκια.Βέβαια μου αφαίρεσαν και δύο τραπεζίτες για να δημιουργηθεί χώρος.Το αποτέλεσμα ήτανε να έχω ένα κενό και στις δύο πλευρές το οποίο όμως δεν με ενοχλούσε.Χρόνια όμως αργότερα άρχισε να δημιουργείτε ένα μικρό κενό ανάμεσα στα δύο μπροστινά δόντια , το οποίο όσο περνούσε ο καιρός όλο και μεγάλωνε μπορούσα να βάλω τη γλώσσα μου ανάμεσα.Απαγοήτευση.Και άρχισαν πάλι να στραβώνουνε τα δόντια μου.

Απόφάσισα λοιπόν να μιλήσω με τον οδοντίατρό μου.Και στα 30 παντρεμένη με ένα τότε παιδάκι ξαναέβαλα σιδεράκια για να κλείσω το κενό .¨Εβαλα μασελάκια.¨Εγινε όντως δουλειά και μετά από τρείς περίπου μήνες έιχε κλείσει το κενό , όμως τα μασελάκια έπρεπε να τα φοράω κάθε βράδυ.Δεν ήτανε και ότι καλύτερο να πηγαίνω για ύπνο με τον άντρα μου και να φοράω τα μασελάκια μου , καταλαβαίνετε.

Έτσι άρχισα να ψάχνω κάτι άλλο.Και κατέληξα να πάω και να τα <χτίσω>.Και βρήκα την ησυχία μου.Πλήρωσα 50 ευρώ για κάθε δοντάκι , έφτιαξα τα 4 μπροστινά και είναι άψογα.

¨Ετσι από την εμπειρία μου έμαθα ότι άμα μπλέξεις με σιδεράκια , δεν ξεμπλέκεις ποτέ.Μετά από καιρό ξαναστραβώνουν.Η ανηψιά μου που φορούσε και αυτή αρκετο καιρό σιδεράκια αυτά τα ασημένια που δεν βγαίνουν και είναι τώρα 22 χρονών έχει και αυτη το ίδιο πρόβλημα δηλ. της ξαναστράβωσαν και θα πάει και αυτή να τα χτίσει.

 

Vassiliki, πώς ακριβώς το εννοείς το "χτίσιμο";

 

Κι εγώ πάντως έβαλα στο γυμνάσια αλλά απέτυχαν λόγω γιατρού και δικής μου αμέλειας, μετά ξανά έβαλα στα 25 περίπου αλλά μετά από κάποια χρόνια ξανά στράβωσαν αφού δεν μου είχαν αφαιρέσει δόντια. Την τρίτη φορά που πήγα να βάλω αυτά τα "διαφανή" μου είπαν ότι χρειάζονται τα διπλά λεφτά και χρόνια απ' ότι στα ασημένια, συν ότι καλύτερα θα ήταν να κάνω και γναθοπλαστική! Οπότε παρέμεινα μ' ένα απαίσιο χαμόγελο που από οτι μου είπαν όσο περνάνε τα χρόνια τα δόντια θα στραβώνουν συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα σιδεράκια και είμαι 27,5 και μαμα μιας τέλειας μπουμπους 2 και κάτι ετών !!!!!

Είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσένα λιγο καιρό πριν.

 

Τα 23 που είσαι εσύ νομίζω ότι εισαι πολύ μικρή ακόμα!!!!!!!

Τώρα που τα φοράω εκλεισα εναν μήνα και μου αρέσουν πολύ πολύ !!!!!!! Δεν ξερω γιατί μαλλον γιατι νοιωθω οτι κανω κατι για τον εαυτό μου κατι το οποίο το ήθελα αλλα δεν το είχα κυνηγήσει για διάφορους λόγους .

Το πρόβλημα μου ήταν μικρό σε 8 μήνες θα είναι ολα τέλεια και μεχρι το χρόνο θα τα εχω βγάλει αλλα του λεω του γιατρού ότι μου αρέσουν και τα θέλω να τα κρατήσω και άλλο !!!!!!

 

πάντως τώρα που τα έβαλα και παρατηρώ και άλλους που φοράνε και ανταλλάσσουμε και απόψεις τελικά δεν είναι κατι το τόσο σπουδαίο να τα φοράς αντίθετα με το χαμόγελο που θα είναι τέλειο αργότερα.

και τυχόν άλλα προβλήματα με την οδοντοστοιχία που θα σε ταλαιπωρούν.

 

 

Υπάρχουν και κάτι σιδεράκια που ειναι πάρα παρα πολυ διακριτικά τα είδα να τα φοράνε και πραγματικά σχεδόν δεν φαίνονται ρώτα τον γιατρό σου για αυτά.

Τα σιδεράκια που αναφέρομαι είναι μονο μια γραμμή λευκή κατα μήκος των δοντιών.

Αόρατα σχεδόν !!!!

 

 

Εγώ έβαλα τα κλασικά κολλητά ινοξ σιδεράκια και πραγματικά τα απολαμβάνω !!!!!

και από όταν τα φόρεσα φαίνομαι τουλάχιστον 10 χρόνια μικρότερη.(χαχαχα).

 

Στα πρώτα - αντα μου θα εχω χαμόγελο σουπερ!!!!!!

 

 

 

 

ιδια ιστορια και εγω μονο που τα εβαλα στα 23 και στα 24 τα εβγαλα...

τελειο χαμογελο τελεια ολα γιατι ημουν σαν λαγος...

δεν το μετανιωσα ποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vassiliki, πώς ακριβώς το εννοείς το "χτίσιμο";

 

Κι εγώ πάντως έβαλα στο γυμνάσια αλλά απέτυχαν λόγω γιατρού και δικής μου αμέλειας, μετά ξανά έβαλα στα 25 περίπου αλλά μετά από κάποια χρόνια ξανά στράβωσαν αφού δεν μου είχαν αφαιρέσει δόντια. Την τρίτη φορά που πήγα να βάλω αυτά τα "διαφανή" μου είπαν ότι χρειάζονται τα διπλά λεφτά και χρόνια απ' ότι στα ασημένια, συν ότι καλύτερα θα ήταν να κάνω και γναθοπλαστική! Οπότε παρέμεινα μ' ένα απαίσιο χαμόγελο που από οτι μου είπαν όσο περνάνε τα χρόνια τα δόντια θα στραβώνουν συνέχεια.

 

Τροχίζουν λιγάκι το δικό σου δοντάκι και περνάνε από πάνω ένα υλικό σαν αυτό που βάζουνε στα σφραγίσματα .Ντύνουν ας πούμε το δικό σου δόντι και στα κάνουν χαμόγελο colgate.Μπορείς να κλείσεις κενά στα μπροστινά δόντια ή να ισιώσεις εξωτερικά ότι έιναι στραβό.Εμένα μου τα μεγάλωσε κιόλας γιατί τα δόντια μου ήταν λιγάκι μικρούλικα.

Για περισσότερες πληροφορίες ψάξε για αισθητική οδοντιατρική.Δεν είμαι και πολύ καλή στις περιγραφές.Αλλά αξίζει και δεν είναι και πολύ ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Τροχίζουν λιγάκι το δικό σου δοντάκι και περνάνε από πάνω ένα υλικό σαν αυτό που βάζουνε στα σφραγίσματα .Ντύνουν ας πούμε το δικό σου δόντι και στα κάνουν χαμόγελο colgate.Μπορείς να κλείσεις κενά στα μπροστινά δόντια ή να ισιώσεις εξωτερικά ότι έιναι στραβό.Εμένα μου τα μεγάλωσε κιόλας γιατί τα δόντια μου ήταν λιγάκι μικρούλικα.

Για περισσότερες πληροφορίες ψάξε για αισθητική οδοντιατρική.Δεν είμαι και πολύ καλή στις περιγραφές.Αλλά αξίζει και δεν είναι και πολύ ακριβά.

 

Vasiliki, αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία του δικού σου οδοντιάτρου, αφού όπως λες είσαι ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και να βαλεις.....εγω εβαλα στα 28 για 2 χρονια......και πιστεψε με επειδη ειμαι σχετικη με το αντικειμενο οτι τα προβληματα που προκυπτουν απο ενα στομα με κακη συγκλιση σε βαθος χρονου ειναι τεραστια και σοβαρα

 

καλυτερα να επενδυσεις τωρα σε χρονο και χρημα παρα να φτασεις στα 40 με ενα καρο θεματα,,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Ψηφίζω δαγκωτό να βάλεις....όσο χρονών και αν είσαι και για όσο διάστημα κρατήσουν....δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να κοιτάς τον καθρέπτη σου και να βλέπεις ένα λαμπερό χαμόγελο....θα σου πω την δική μου εμπειρία που δεν ήθελα να βάλω σιδεράκια...

Γενικά δεν φοβάμαι τους οδοντίατρους αλλά δεν είναι και το καλύτερο μου...Στην πέμπτη δημοτικού λοιπόν κάποιος είπε στους γονείς μου ότι πρέπει να βάλω σιδεράκια....και εννοείται εγώ ούτε που να το ακούσω...Περνώντας τα χρόνια....ανακαλύπτω 2 νεογιλούς κυνόδοντες οι οποίοι δεν έπεσαν στην ώρα τους και εγώ φυσικά το είχα αμελήσει...Αποτέλεσμα??Είχαν φυτρώσει τα μόνιμα δοντάκια από μεσα...αλλά δεν κατέβαιναν στη σωστή θέση...και ήταν πάνω στις ρίζες κανονικών δοντιών και σπρώξε σπρώξε για να βγούν τις κατέστρεφαν σιγά σιγά....Από την αμέλεια μου λοιπόν έπρεπε και επέμβαση να κάνω στην άνω και κάτω γνάθο...να βγουν τα νεογιλά και με τρυπούλες που θα μου άνοιγαν στα ούλα να τοποθετηθούν 2 αγκιστράκια που θα συνδέονταν με τα σιδεράκια και θα έσπρωχναν τα κανόνικά δόντια να πάνε στη θέση τους....δεν θέλει κανένας να ξέρει τι πέρασα....ήταν πολύ δύσκολο άλλα άξιζε και τον κόπο και την ταλαιπωρία....Τώρα που όλα έχουν περάσει μπορώ πια να το πω με σιγουριά.Έχω βγάλει τα συστήματα που μου είχαν τοποθετήσει στο στόμα και δεν μπορούσα ούτε να μιλήσω...έχω βγάλει και τα πάνω σιδεράκια και έχουν μείνει μόνο τα κατώ που δε νομίζω να αργήσουν και αυτά γιατι τα φοράω ήδη 2,5 χρόνια...Γι'αυτό παιδιά κάντε την καρδιά σας πέτρα και μη σκέστεστε πως θα φαίνεστε με τα σιδεράκια αλλά το πως θα είστε μετά από αυτα...Το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει...

Επίσης ξέχασα να πω ότι επειδη και εγω σκεφτόμουν οτι όταν θα βάλω σιδεράκια θα είμαι σαν την iron-woman...μου πρότεινε η ορθοδοντικός μου και έβαλα στα 6 πάνω και 6 κάτω δόντια(αυτά που φαίνονται δλδ όταν χαμογελάς) διάφανα...και στα υπόλοιπα μεταλλικά...Σας το λέω γιατί τα διάφανα στοιχίζουν κάτι παραπάνω(25ε το καθε σιδερακι παραπανω από το μεταλλικό) και δεν έχουν καμμία διαφορά με τα μεταλλικά...

Επλίζω να σας βοήθησα στην απόφαση σας.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω φοραω σιδερακια εδω και ενα χρονο.. ημουν μια εγκυος μαμα με σιδερακια!! ειχε πολυ πλακα!!ο γιος μου με κοροιδευε συνεχεια!! εβαλα πανω κατω, διαφανα, στοιχισαν 3.300€ και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη με το αποτελεσμα.

δυσκολευτηκα πολυ να τα συνηθισω ομως και ακομα με ενοχλουν. στο χρονο πανω εβγαλα τα κατω. την αλλη βδομαδα θα βγαλω και τα επανω. τα κρατησα κατι λιγο παραπανω απο 1 χρονο, χωρις να βγαλω δοντια. στα κατω δοντια, μετα την αφαιρεση μου εβαλαν εσωτερικα, ενα συρμα, που θα το εχω παντα. δεν με ενοχλει καθολου. στα επανω για τα επομενα 2 χρονια, θα φοραω μασελακι το βραδυ. μετα ισως βαλω αυτο το συρμα, για να μην ξαναστραβωσουν.

ο καιρος περασε πολυ γρηγορα και μετανιωσα που δεν το εκανα νωριτερα. (τωρα ειμαι 39 ετων!!!). νομιζω οτι αν διαθετει καποιος τοσα χρηματα, αξιζει να το κανει. νιωθεις αλλος ανθρωπος, γελας χωρις να νιωθεις ασχημα....

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Φόρεσα σιδεράκια όταν ήμουν στη δευτέρα δημοτικού. Η θεραπεία μου τελείωσε 10 χρόνια μετά! Όλα αυτά τα χρόνια, φόραγα συνέχεια σιδεράκια. Έβαλα τα πάντα! Τα κλασικά κολυτά για χρονικό διάστημα που δεν θυμαμαι, λαστιχάκια (που εννώνουν τα πάνω με τα κάτω δόντια στον ύπνο), εξωστοματικό μηχάνημα (2 χρόνια όλη μέρα) ότι μασελάκι κυκλοφορεί...

Δεν έβγαλα ούτε ένα δόντι, απλά όποιο παιδικό δόντι άλλαζα έμπαινε κατευθείαν στη θέση του με σιδεράκι.

Βέβαια είχα πααααααρα πολύ στραβά δόντια (τα έχω δεί στραβά μόνο σε ακτινογραφία).

Μετα από 10 χρόναι συνεχούς θεραπίας, μπορώ να πω πως δεν νοιώθω πως ταλεπορίθηκα!:rolleyes:

Εχω κάνει από τότε άλλες 2 μικρές θεραπείες για συντήριση (6 μηνες και ένας χρόνος με μασελάκι μόνο το βράδυ).

Νομίζω πως πραγματικά αξίζει κανεις να βάλει σιδεράκια γιατί εκτώς απο αισθητικό είναι και θέμα υγείας του στώματος.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι 28ετών και φοράω σιδεράκια τους τελευταίους 5 μήνες στην πάνω οδοντοστοιχία. Είχα πρόβλημα από μικρή με τα 3 μπροστινά δόντια γιατί συνωστίζονταν και όσο μεγάλωνα ντρεπόμουν. Όσο θυμάμαι τον ευατό μου κάθε φορά που γελούσα είχα το χέρι μου μπροστά στο στόμα, ότι χειρότερο. Αποφάσισα, μετά από 2παιδιά, να τα βάλω και μπορώ να πω ότι έχω δει ήδη αποτέλεσμα. Έβαλα τα κεραμικά, που δεν φαίνονται κι έτσι δεν τα παρατηρεί κανείς, και μέχρι το Πάσχα θα τα βγάλω.

 

Δεν είναι ποτέ αργά να βάλει κανείς σιδεράκια. Μπροστά σε ένα τέλειο χαμόγελο και ένα καθαρό στόμα αξίζει η αναμονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφιζω να πας! Εχω βαλει και εγω οταν ημουν στο λυκειο και δεν το μετανιωσα ποτε! Με ταλαιπωρησε μεχρι τα πρωτα ετη στην σχολη μου περιπου στην ηλικια σου τα εβγαλα δηλαδη. Μπορω να πω οτι δεν ηταν επωδυνα στη δικη μου περιπτωση ηθελε ομως τακτικες επισκεψεις και υπομονη...Πιστεψε με ομως οταν τα βγαλεις αυτο που νιωθεις βλεποντας το χαμογελο σου αξιζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγω εχω το ιδιο θεματακι και οι αποψεις σας μου δινουν κουραγιο.....

 

Ετυχε να χαλασει ενα δοντι μου απο μεσα ....αυτο που επρεπε χρονια να βγαλω για να μπορεσω να βαλω σιδερακια! Ο Οδοντιατρος μου, μου προτεινε να βγαλουμε το δοντι αυτο αλλα και το ιδιο του το απεναντι, παρολο που ειναι καλο και να βαλω σιδερακια ωστε να γλυτωσω πολλα μελλοντικα προβληματα!

 

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα απλα ειναι λιγο πετατχτα! Το μονο που φοβαμαι ειναι οι εξαγωγες ......και εχω κανει και γεννα φυσιολογικη τρομαρα μου!!!!!! Δυο τοσο δα δοντακια που θα βγουν με τοπικη αναισθησια φοβαμαι!

 

Ειδα οτι υπαρχουν και τα σιδερακια που τα βαζεις απο την πισω μερια των δοντιων! Ξερετε τιποτα γι αυτα?!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...