Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιστία χείλους ή και υπερώας (λαγόχειλο, λυκόστομα)


Recommended Posts

Σου ευχομαι μονο χαρες απο εδω και εμπρος και παντα με υγεια! Και εμεις περασαμε περιπετεια αμεσως μετα την γεννηση της κορη μας ( οχι σχιστια) και τωρα ειμαστε παρα πολυ καλα σαν να μυν συνεβηκε ποτε τιποτα.

Η περιπετεια αυτη μας εδεσε ακομα πιο πολυ σαν οικογενια θα μπορουσα να πω.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


θα ηθελα πολυ, αν βρισκατε τον χρονο, να με ενημερωσεται για την πορεια της κορης σας κ ταυτοχρονα αν χρειαστει, να παρετε καποιες πληροφοριες κ απο εμενα πανω στο θεμα μιας κ ειμαι 19 χρονων κ γεννηθηκα με λαγοχειλο-λυκοστομα. επισης πιστευω πως θα μπορουσα να σας απομακρινω απο καποιες λανθασμενες επιλογες που ισως εμφανιστουν μπροστα σας στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Στις περισσότερες περιπτώσεις το λαγόχειλο/λυκόστομα δεν συνδέεται με χρωμοσωματικές ανωμαλίες και όλα πάνε καλά. Το μωράκι θα ξεπεράσει το σοκ του χειρουργίου. Όμως δυστυχώς υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που το λαγόχειλο/λυκόστομα συνδέεται με χρωμοσωματικές ανωμαλίες και νοητική καθυστέρηση (αυτό δεν το λέω με τις βάση στατιστικές, αλλά, δυστυχώς, με βάση το οικογενειακό μας ιστορικό).

Πάνω από όλα ψυχραιμία ώστε να πάρετε την καλυτερη απόφαση για την οικογένειά σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

edit admin

 

Η πιο συνηθισμένη συγγενής δυσμορφία του προσώπου είναι η σχιστίαση, η οποία χωρίζεται σε δύο κατηγορίες: τη χειλεοσχιστία ή

λαγόχειλο και τη χειλεογναθουπερώειο σχιστία ή λυκόστομα

(όταν είναι ανοιγμένος και ο ουρανίσκος).

Η Δόμνα Καλομοίρη έχει πραγματοποιήσει πολλές επεμβάσεις αποκατάστασης σε μικρά που γεννήθηκαν με σχιστίαση και επισημαίνει ότι πάρα πολύ συχνά οι γονείς πανικοβάλλονται νομίζοντας ότι το μωρό τους είναι διανοητικά καθυστερημένο.

"Αυτό που πρέπει να γνωρίζουν είναι ότι μολονότι η διανοητική καθυστέρηση μπορεί να συνοδεύεται από διάφορες δυσμορφίες, τα βρέφη που γεννιούνται με λαγόχειλο ή λυκόστομα δεν είναι καθυστερημένα" λέει η πλαστική χειρουργός. "Παλαιότερα, όταν υπήρχε άγνοια, ορισμένοι γονείς άφηναν το παιδί τους να πεθάνει επειδή αφενός δεν μπορούσαν να το ταΐσουν και αφετέρου θεωρούσαν ότι το πρόβλημά του ήταν αξεπέραστο.

Σήμερα, πιεζόμαστε από την οικογένεια να προχωρήσουμε σε επέμβαση αποκατάστασης από τις πρώτες κιόλας ημέρες της ζωής του μωρού".

Πάντως, παρά την αγωνία και ενδεχομένως την ψυχική οδύνη των γονέων, ο καταλληλότερος χρόνος για την έναρξη των αποκαταστατικών επεμβάσεων είναι δύο με τρεις μήνες μετά τη γέννηση του μωρού. Επειδή, όπως εξηγεί η κ. Καλομοίρη, τότε οι ιστοί είναι καλύτεροι, ο χειρουργός μπορεί να κάνει σωστότερα τη δουλειά του και η ασφάλεια του παιδιού δεν διατρέχει κινδύνους.

 

Η διαδικασία αποκατάστασης

 

Το βρέφος υποβάλλεται στην πρώτη του χειρουργική επέμβαση στο χείλος, εφόσον δεν πάσχει και από υπερώα, σε ηλικία δύο έως τριών μηνών. Σε αυτό το σημείο πρέπει να διευκρινιστεί ότι η χειλοσχιστία μπορεί να είναι

ετερόπλευρη ή αμφοτερόπλευρη,ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις που το πρόβλημα βρίσκεται στο μέσο του στόματος ή στη γωνία του. Μετά την πλαστική, η γνάθος, η οποία προβάλλει αρχικά, διορθώνεται σταδιακά.

Ωστόσο, το παιδί πρέπει να παρακολουθείται από ορθοδοντικό, προκειμένου να κάνει αργότερα διορθωτική επέμβαση. Παράλληλα, ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δίνεται και στη μύτη, καθώς ενδέχεται να χρειαστεί

ρινοπλαστική , η οποία όμως πραγματοποιείται στην ηλικία των 17 ετών. Εάν το πρόβλημα της σχιστίας αφορά και στην υπερώα, μετά τη σύγκλιση του λυκοστόματος, το παιδάκι σας θα χρειαστεί τη βοήθεια

λογοθεραπευτή για να μάθει να μιλά σωστά.Άν οι θεραπείες αποκατάστασης δεν λάβουν χώρα εγκαίρως, είναι πιθανό να χρειαστεί η επέμβαση γναθοχειρουργού, ο οποίος θα φέρει κάποιο τμήμα του προσώπου "

προς τα έξω " δίνοντάς του καλύτερη μορφή. Εάν το χάσμα της γνάθου είναι πολύ μεγάλο, ο ειδικός ενδέχεται να προβεί και σε τοποθέτηση οστικών μοσχευμάτων. Συνεπώς, για να αντιμετωπιστεί η σχιστία, είναι απαραίτητη μια σειρά χειρουργικών επεμβάσεων ή συντηρητικών αγωγών. Η πλαστική χειρουργός τονίζει ότι, επειδή η αποκατάσταση είναι

χρονοβόρα και αρκετά αγχογόνος διαδικασία, είναι απαραίτητη η ψυχολογική στήριξη των γονέων από ειδικό.

Η σημασία του προγεννητικού ελέγχου Σημαντικό ρόλο στη σχιστία παίζει ο κληρονομικός παράγοντας. Εάν λοιπόν έχετε λόγους να φοβάστε ότι το μωράκι σας θα γεννηθεί με λαγόχειλο ή λυκόστομα, μπορείτε να

το διαπιστώσετε κατά τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης, εάν υποβληθείτε σε ενδοκοπικό υπερηχογράφημα. Τα σύγχρονα

υπερηχογραφήματα μπορούν να δώσουν απάντηση στο ερώτημά σας, αποσαφηνίζοντας μάλιστα εάν πρόκειται για μονή ή διπλή σχιστίαση. Εάν το μωράκι σας αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα,φανείτε δυνατοί και δείξτε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες της επιστήμης και συγκεκριμένα

στην πλαστική χειρουργική, αυτή την τόσο παρεξηγημένη ειδικότητα που,

, φέρει εις πέρας με επιτυχία το δύσκολο αλλά σημαντικότατο έργο της αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητέ peter thanos,

πολύ χαίρομαι που παρέθεσες αυτό το άρθρο. είναι από τα πιο κατατοπιστικά που έχω βρει. (μετά από πάαααρα πολύ ψάξιμο)

λυπάμαι μόνο που δεν ήσουν εδώ στην παρέα μας ενάμιση χρόνο πριν να το βρεις για 'μένα και να απαλλαγώ από πολλά βάσανα:(

κλείνοντας επιστρέφω στο συναίσθημα της χαράς και σε ευχαριστώ εκ μέρους όλων των μαμάδων που δεν θα ζήσουν την αγωνία μου προσπαθώντας να καταλάβουν "τι έχει το παιδί" τους αλλά θα πάρουν πολύτιμες πληροφορίες από το άρθρο αυτό.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ peter thanos,

πολύ χαίρομαι που παρέθεσες αυτό το άρθρο. είναι από τα πιο κατατοπιστικά που έχω βρει. (μετά από πάαααρα πολύ ψάξιμο)

λυπάμαι μόνο που δεν ήσουν εδώ στην παρέα μας ενάμιση χρόνο πριν να το βρεις για 'μένα και να απαλλαγώ από πολλά βάσανα:(

κλείνοντας επιστρέφω στο συναίσθημα της χαράς και σε ευχαριστώ εκ μέρους όλων των μαμάδων που δεν θα ζήσουν την αγωνία μου προσπαθώντας να καταλάβουν "τι έχει το παιδί" τους αλλά θα πάρουν πολύτιμες πληροφορίες από το άρθρο αυτό.

 

 

Σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.uronet.gr/

http://www.uronet.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=listcat

 

http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=239:lagocheilo-lykostoma&catid=62:cosmetic-plastic-surgery&Itemid=158

 

Η πιο συνηθισμένη συγγενής δυσμορφία του προσώπου είναι η σχιστίαση, η οποία χωρίζεται σε δύο κατηγορίες: τη χειλεοσχιστία ή λαγόχειλο και τη χειλεογναθουπερώειο σχιστία ή λυκόστομα (όταν είναι ανοιγμένος και ο ουρανίσκος). Η Δόμνα Καλομοίρη έχει πραγματοποιήσει πολλές επεμβάσεις αποκατάστασης σε μικρά που γεννήθηκαν με σχιστίαση και επισημαίνει ότι πάρα πολύ συχνά οι γονείς πανικοβάλλονται νομίζοντας ότι το μωρό τους είναι διανοητικά καθυστερημένο.

"Αυτό που πρέπει να γνωρίζουν είναι ότι μολονότι η διανοητική καθυστέρηση μπορεί να συνοδεύεται από διάφορες δυσμορφίες, τα βρέφη που γεννιούνται με λαγόχειλο ή λυκόστομα δεν είναι καθυστερημένα" λέει η πλαστική χειρουργός. "Παλαιότερα, όταν υπήρχε άγνοια, ορισμένοι γονείς άφηναν το παιδί τους να πεθάνει επειδή αφενός δεν μπορούσαν να το ταΐσουν και αφετέρου θεωρούσαν ότι το πρόβλημά του ήταν αξεπέραστο. Σήμερα, πιεζόμαστε από την οικογένεια να προχωρήσουμε σε επέμβαση αποκατάστασης από τις πρώτες κιόλας ημέρες της ζωής του μωρού".

Πάντως, παρά την αγωνία και ενδεχομένως την ψυχική οδύνη των γονέων, ο καταλληλότερος χρόνος για την έναρξη των αποκαταστατικών επεμβάσεων είναι δύο με τρεις μήνες μετά τη γέννηση του μωρού. Επειδή, όπως εξηγεί η κ. Καλομοίρη, τότε οι ιστοί είναι καλύτεροι, ο χειρουργός μπορεί να κάνει σωστότερα τη δουλειά του και η ασφάλεια του παιδιού δεν διατρέχει κινδύνους.

Η διαδικασία αποκατάστασης

Το βρέφος υποβάλλεται στην πρώτη του χειρουργική επέμβαση στο χείλος, εφόσον δεν πάσχει και από υπερώα, σε ηλικία δύο έως τριών μηνών. Σε αυτό το σημείο πρέπει να διευκρινιστεί ότι η χειλοσχιστία μπορεί να είναι ετερόπλευρη ή αμφοτερόπλευρη, ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις που το πρόβλημα βρίσκεται στο μέσο του στόματος ή στη γωνία του. Μετά την πλαστική, η γνάθος, η οποία προβάλλει αρχικά, διορθώνεται σταδιακά. Ωστόσο, το παιδί πρέπει να παρακολουθείται από ορθοδοντικό, προκειμένου να κάνει αργότερα διορθωτική επέμβαση. Παράλληλα, ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δίνεται και στη μύτη, καθώς ενδέχεται να χρειαστεί ρινοπλαστική, η οποία όμως πραγματοποιείται στην ηλικία των 17 ετών. Εάν το πρόβλημα της σχιστίας αφορά και στην υπερώα, μετά τη σύγκλιση του λυκοστόματος, το παιδάκι σας θα χρειαστεί τη βοήθεια λογοθεραπευτή για να μάθει να μιλά σωστά.

Η Δόμνα Καλομοίρη τονίζει ότι, εάν οι θεραπείες αποκατάστασης δεν λάβουν χώρα εγκαίρως, είναι πιθανό να χρειαστεί η επέμβαση γναθοχειρουργού, ο οποίος θα φέρει κάποιο τμήμα του προσώπου "προς τα έξω" δίνοντάς του καλύτερη μορφή. Εάν το χάσμα της γνάθου είναι πολύ μεγάλο, ο ειδικός ενδέχεται να προβεί και σε τοποθέτηση οστικών μοσχευμάτων. Συνεπώς, για να αντιμετωπιστεί η σχιστία, είναι απαραίτητη μια σειρά χειρουργικών επεμβάσεων ή συντηρητικών αγωγών. Η πλαστική χειρουργός τονίζει ότι, επειδή η αποκατάσταση είναι χρονοβόρα και αρκετά αγχογόνος διαδικασία, είναι απαραίτητη η ψυχολογική στήριξη των γονέων από ειδικό.

Η σημασία του προγεννητικού ελέγχου

Σημαντικό ρόλο στη σχιστία παίζει ο κληρονομικός παράγοντας. Εάν λοιπόν έχετε λόγους να φοβάστε ότι το μωράκι σας θα γεννηθεί με λαγόχειλο ή λυκόστομα, μπορείτε να το διαπιστώσετε κατά τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης, εάν υποβληθείτε σε ενδοκοπικό υπερηχογράφημα. Τα σύγχρονα υπερηχογραφήματα μπορούν να δώσουν απάντηση στο ερώτημά σας, αποσαφηνίζοντας μάλιστα εάν πρόκειται για μονή ή διπλή σχιστίαση. Εάν το μωράκι σας αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα, φανείτε δυνατοί και δείξτε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες της επιστήμης και συγκεκριμένα στην πλαστική χειρουργική, αυτή την τόσο παρεξηγημένη ειδικότητα που, όπως τονίζει η Δόμνα Καλομοίρη, φέρει εις πέρας με επιτυχία το δύσκολο αλλά σημαντικότατο έργο της αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειχα δει παλια στη τηλεοραση,υπαρχει εγχειρηση πλαστικης στα μωρα που εχουν λαγοχειλα με αποτελεσμα να μη φενεται απολυτως τιποτα.Ψαξτο οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα από Ξάνθη!

Μακάρι να είχα διαβάσει το μήνυμά σου πιο νωρίς! Τα περάσαμε κι εμείς αυτά που λες και σε λίγες μέρες θα κάνουμε το πρώτο μας χειρουργείο στην Αθήνα στο Μητέρα! Έυχομαι να πήγαν όλα καλά και σε σένα! Κι εμάς μας είχαν πεί να κάνουμε διακοπή κοίησης στην 24 εβδομάδα, αλλά γέννησα το πιό όμορφο μωρό πυ έχω δεί! Κουράγιο λοιπόν και δύναμη! Περιμένω νέα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα από Ξάνθη!

Μακάρι να είχα διαβάσει το μήνυμά σου πιο νωρίς! Τα περάσαμε κι εμείς αυτά που λες και σε λίγες μέρες θα κάνουμε το πρώτο μας χειρουργείο στην Αθήνα στο Μητέρα! Έυχομαι να πήγαν όλα καλά και σε σένα! Κι εμάς μας είχαν πεί να κάνουμε διακοπή κοίησης στην 24 εβδομάδα, αλλά γέννησα το πιό όμορφο μωρό πυ έχω δεί! Κουράγιο λοιπόν και δύναμη! Περιμένω νέα σου!

Καλημέρα κάθε μέρα! να σου ζήσει το μωρό σου το οποίο είμαι σίγουρη ότι είναι κουκλί!!!!!!!!! και εγώ όταν πρωτοείδα την μπέμπα μου έπαθα πλάκα. περίμενα ένα "περίεργο" παιδί και είδα μια κούκλα!!!! εύχομαι καλή επιτυχία στην πρώτη σας επέμβαση που ελπίζω να είναι και η τελευταία. σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!! καλή επιτυχία λοιπόν και μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις...!

νέα δικά μας θα έχετε από τον ερχόμενο μήνα που θα πάμε στο γιατρό μας να κανονίσουμε την τελευταία (θέλω να πιστεύω) επέμβαση...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν 2 μέρες έκανα την εξέταση Β' επιπέδου όπου μου είπαν ότι το μωρό μου έχει σχιστία χείλους και υπερώας (λαγώχειλο και λυκόστομα). Ευτυχώς ο γυναικολόγος μου με στηρίζει και μου συμπαραστέκεται πάρα πολύ ανέλαβε να μου κλείσει την επόμενη μέρα κιόλας ραντεβού με τον ειδικό πλαστικό του Μητέρα (μιας και εκεί ανήκει) ο οποίος μας ενημέρωσε και μπορώ να πω ότι μείωσε αρκετά τις ανησυχίες μας. Την Παρασκευή θα κάνω αμνιοκέντηση για να δούμε αν σχετίζεται με κάποιο πιο σοβαρό σύνδρομο. Διαβάζοντας στο forum είδα πολλούς γονείς που έχουν αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι για την καθημερινότητα του μωρού. Πως θα είναι η διατροφή του και γενικά οι ζωούλα του μέχρι να γίνουν οι πρώτες εγχειρήσεις αποκατάστασης. Θα εκτιμούσα την εμπειρία όποιας μητέρας θα ήθελε να την μοιραστεί. Ο πλαστικός μου είπε οτι το μωρο υπάρχει πιθανότητα και να θηλάζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είστε πολύ τυχεροί που βρήκατε τον Λαζάρου!Είχε εγχειρίσει και εμένα πριν από 10 χρόνια και πάνω απ όλα είναι αυτό που είπες:ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Επεξεργάστηκαν by labc81
λάθος

labc81

Link to comment
Share on other sites

labc81 έχει εγχειρήσει εσένα; για σχιστεία; σε ποιά ηλικία; εμείς πάντως τον είδαμε προχθές για τα δοντάκια της. πήγαμε και σε κάποιους άλλους ειδικούς για τα δόντια της και όλοι μας είπαν ότι ο κος λαζάρου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σε ολους, ειμαι απο Κυπρο και ειμαι στον 6μηνα της 2 μου εκγυμοσηνης! Στην εξεταση του 5 μηνα οι γιατροι διεγνωσαν οτι το αγορακι μου εχει λαγωχειλο-λυκοστομα! Στην αρχη τρομοκρατηθηκα, φοβηθηκα και για κατι χειροτερο εκανα ομως αμνειοκαντηση και εδειξε οτι ολα ειναι καλα εκτος απο το λαγωχειλο. Εδω στην Κυπρο δεν ειμαστε και πολυ ενημερωμενοι για το θεμα, οτι ξερω το διαβασα στο ιντερνετ, δεν ξερω τι να κανω τωρα, πιο ειναι το επομενο μου βημα; να περιμενω να γεννηθει πρωτα το αγγελουδι μου; να ψαξω απο τωρα για καποιον ειδικο; να του πω τι; δεν εχω τιποτα στα χερια μου, το αγορακι μου δεν καθοταν για να βγαλουμε μια καθαρη φωτογραφια οσο και να προσπαθησαμε την τελευταια φορα! Εχω διαβασει απιστευτα πραγματα και εχω πανικοβληθει... οτι θα εχει προβλημα, ομηλιας, ακοης, σητησης, ακομα και τα δοντακια και η μυτουλα του, οτι οι επεμβασεις κοστιζουν παρα πολυ!!!

Οπως και να εχει εγω το αγγελουδι μου το περιμενω με αγωνια, οπως ακριβως θα περιμενα και χωρις να ξερω για τα χειλακια του, απλα θα ηθελα την γνωμη σας και την εμπειρα οσον εχουν ζησει κατι παρομοιο!

Ευχαριστω πολυ!

tse7olsgpw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις στείλε μου με προσωπικό μήνυμα τον αριθμό σου να σε πάρω να τα πούμε.η ιστορία μου βρίσκεται σε προηγούμενα μηνύματα. Όπως και να 'χει σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω τις διευθύνσεις κάποιων site όπου μπορείτε να προμηθευτείτε με μπιμπερό ειδικά σχεδιασμένα για παιδιά με σχιστίες. Συγκεκριμένα το Haberman feeder. Εγώ έχω αγοράσει και από τα δυο site και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το συγκεκριμένο μπιμπερό μας βοήθησε πάρα πολύ και δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα. Συγκεκριμένα ο χρόνος ταΐσματος μειώθηκε από 40 λεπτά με 1 ώρα σε 15 λεπτά. Χρησιμοποιούσαμε αυτό το μπιμπερό μέχρι 1,5 χρονών που έκανε η μικρή μου την επέμβαση για να κλείσει η υπερώα. Το προτείνω σε όλες τις μαμάδες που αντιμετωπίζουν αντίστοιχες δυσκολίες.

 

http://www.expressyourselfmums.co.uk/cleft-lip-or-palate-baby/medela-haberman-feeder.htm

 

http://www.poshmums.com/breastfeeding/medela-haberman-feeder.htm

 

Αν έχετε σκοπό να θηλάσετε και να βγάζετε το γάλα με θήλαστρο πολύ χρήσιμο είναι και το παρακάτω σουτιέν που συγκρατεί το θήλαστρο και επιτρέπει στα χέρια να είναι ελεύθερα. Εγώ έδινα αποκλειστικά μητρικό γάλα στη μικρή μου μέχρι 7 μηνών χωρίς να μπορέσει ποτέ να θηλάσει απ' ευθείας από το στήθος.

 

http://www.poshmums.com/general/express-yourself-bra.htm

 

http://www.expressyourselfmums.co.uk/Expressing-Bra

 

Είμαι πάντα στη διάθεση οποιασδήποτε μαμάς έχει ανησυχίες για το συγκεκριμένο θέμα.

 

SouSou μην ανησυχείς όλα αντιμετωπίζονται με τον καλύτερο τρόπο. Να είσαι αισιόδοξη γιατί έχεις στην κοιλίτσα σου ένα τόσο υπέροχο πλάσμα που θα σε εκπλήξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας, θα θέλαμε να καταθέσουμε τον προβληματισμό μας σχετικά με τις επόμενες κινήσεις μας. Είμαστε στην 23 εβδομάδα κύησης και στον υπέρηχο β-επιπέδου διαγνώστηκε ότι η μικρούλα μας έχει λαγόχειλο και λυκόστομα. Αμέσως κανονίσαμε μαγνητική εμβρύου στο Ιασώ, και η οποία επιβεβαίωσε τη σχιστία σε χείλος, γνάθο και υπερώα. Εκεί κάναμε και μία πρώτη συζήτηση η οποία ήταν αρκετά ενθαρρυντική, με τον κ. Λαζάρου που μας είπε ότι το «πρόβλημα» αποκαθίσταται πλήρως με πραγματοποίηση 3 χειρουργίων μέσα στον πρώτο χρόνο του μωρού. Από την πλευρά μας υπάρχει ένας προβληματισμός κατά πόσο η αποκατάσταση είναι πλήρης και αν υπάρχουν κάποια άλλα προβλήματα (π.χ ομιλία, ακοή, οδοντοστοιχία) τα οποία ταλαιπωρούν το παιδί για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα παρακαλούσαμε γονείς με αντίστοιχη εμπειρία και που έχουν πραγματοποιήσει παρόμοιες επεμβάσεις να μας πληροφορήσουν, για να μπορέσουμε να θέσουμε το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θέλω να πω στον γονιό που περιμένει μωράκι με σχιστία να ΜΗΝ φοβάται, όλα θα πάνε καλά και όλα είναι αντιμετωπίσιμα. Με κάθε ειλικρίνια, η μεγαλύτερη δυσκολία μέχρι σήμερα για μένα, ήταν που έγινα μαμά δύο παιδιών.

 

Το μωρό μας γεννήθηκε με σχιστία στο χείλος και στη μαλακή υπερώα. Το ξέραμε από τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης για το χείλος, φάνηκε στον υπέρηχο. Επισκεφθήκαμε τους χειρουργούς που είχαμε υπόψιν, ώστε να προγραμματίσουμε και το πρακτικό μέρος αλλά και τα οικονομικά μας.

 

Το 2014 οι χειρουργοί που είχαμε υπόψιν ήταν: κ. Λαζάρου στο Ιασώ, κ. Αλεξάνδρου στο Υγεία, η επιλογή να πάμε στο Παίδων και νομίζω υπάρχει χειρουργός σε αυτό το αντικείμενο και στο ΚΑΤ. Τελικά επιλέξαμε το ΙΑΣΩ όπου έγινε και ο τοκετός και έγιναν όλα όπως έπρεπε να γίνουν. Ο γιατρός είναι εξαιρετικός επιστήμονας αλλά και άνθρωπος.

 

Η αποκατάσταση του χείλους έγινε άμεσα, δύο μέρες μετά τη γέννα όσο ήμουν κι εγώ ακόμα στο μαιευτήριο. Το μωρό βέβαια έπρεπε να μείνει λίγο παραπάνω για να αναρρώσει (λίγες μέρες). Έτρωγε κανονικά με μπιμπερό όταν βγήκαμε (σου δείχνουν οι μαίες τον τρόπο και βγαίνετε αφού έχεις κάνει δύο ταίσματα μόνη σου και αυτές μόνο να βλέπουν).

 

Η αποκατάσταση της υπερώας έγινε λίγο πριν κλείσει το μωρό τους έξι μήνες, έτσι ώστε όταν θα αρχίζαμε τις στερεές να ήταν εντάξει. Στην αρχή μπορεί να χρειαστεί να ταίσεις το γάλα με κοινή σύριγγα (όπως δίνεις π.χ. το σιρόπι στα μωρά) το οποίο θα δεις ότι είναι πανεύκολο και θα σου το μάθουν και αυτό πριν πάρεις εξιτήριο. Μετά κανονικά μπιμπερό (ή αν θες προχωράς σιγά-σιγά στο παιδικό ποτηράκι, το μωράκι σου έχει μάθει και καταπίνει άλλωστε από νωρίς). Στο νοσοκομείο θα μείνεις δύο βράδυα, καλύτερα με ακόμη έναν για να μοιραστείτε την κούραση. Στο σπίτι, εάν το μωρό βάζει τα δάχτυλα στο στόμα, προτείνω πάνες τυλιγμένες στα χεράκια (σαν μποξέρ φαντάςου) βάλε και κρέμα αλλαγής πάνας αν δεις σπυράκια ιδρώτα. Τουλάχιστον στον ύπνο, που δε μπορείς να επιβλέπεις βοηθάει αυτό με το τύλιγμα. Σε λιγότερο από ένα μήνα, όλα θα είναι μια χαρά. Και πολύ λέω ίσως ένα μήνα, αλλά πάρτο σαν το περισσότερο.

 

Το εσωτερικό τελειώνει μια κι έξω. Το εξωτερικό, το οποίο πρακτικά και αυτό τελειώνει με την πρώτη, επειδή ξέρεις ότι μπορείς και να το βελτιώσεις οπτικά, μάλλον θα το κάνεις. Εγώ θα το κάνω. Το έχω τοποθετήσει χρονικά, ένα χρόνο πριν ξεκινήσουμε τον παιδικό σταθμό (περίπου 1,5-2 ετών). Δεν έχω πληροφορίες να σου γράψω για αυτό, αλλά σκέψου ότι είναι μόνο πλαστική, εννοώ ότι ανατομικά μιλώντας έχεις τελειώσει.

 

Οπότε, θέλω συνοψίζοντας να σου πω ότι: κάθε σχιστία είναι ανατομικό τραύμα και έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί. Κάθε τραύμα αντιστοιχεί και σε μία αποκατάσταση (προφανώς δε μπορούν να γίνουν όλα μαζί ταυτόχρονα). Και όταν θα διαβάζεις στο διαδίκτυο πολλά και διάφορα, όπως διάβαζα και εγώ μόλις πέρισυ, μην τα λαμβάνεις όλα σοβαρά υπόψιν σου, θα με καταλάβεις μετά!

 

Επίσης, για την ιστορία και στατιςτικά να σου αναφέρω ότι: έμεινα έγκυος φυσιολογικά, είμαι 38 και είναι το δεύτερο παιδί (το 1ο το έκανα στα 35), δεν πήρα φάρμακα, δεν έκανα καμία κατάχρηση, δεν είχαμε πρόγονο που να θυμόμαστε με σχιστία, ναι έκανα αμνιοπαρακέντηση και βγήκε φυσιολογική. Άρα λοιπόν... καμιά φορά συμβαίνει και χωρίς προφανή λόγο, είναι "σποραδικό" όπως λένε.

 

Τέλος... το ότι θα στενοχωριέσαι που και που (γιατί να τύχει αυτό στο μωράκι μου θα λες...) είναι φυσιολογικό και υγιές... Αλλά όταν πια θα έχεις πάρει διδακτορικό στο google search και θα έχεις διαβάσει έστω και τυχαία και άλλες περιπτώσεις, θα κάνεις το σταυρό σου κάθε μέρα και θα ευχαριστείς το Θεό που το μωρό σου είναι υγιές και που τελικά σε σένα έτυχε κάτι που διορθώνεται και μάλιστα 100%!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω στον γονιό που περιμένει μωράκι με σχιστία να ΜΗΝ φοβάται, όλα θα πάνε καλά και όλα είναι αντιμετωπίσιμα. Με κάθε ειλικρίνια, η μεγαλύτερη δυσκολία μέχρι σήμερα για μένα, ήταν που έγινα μαμά δύο παιδιών.

 

Το μωρό μας γεννήθηκε με σχιστία στο χείλος και στη μαλακή υπερώα. Το ξέραμε από τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης για το χείλος, φάνηκε στον υπέρηχο. Επισκεφθήκαμε τους χειρουργούς που είχαμε υπόψιν, ώστε να προγραμματίσουμε και το πρακτικό μέρος αλλά και τα οικονομικά μας.

 

Το 2014 οι χειρουργοί που είχαμε υπόψιν ήταν: κ. Λαζάρου στο Ιασώ, κ. Αλεξάνδρου στο Υγεία, η επιλογή να πάμε στο Παίδων και νομίζω υπάρχει χειρουργός σε αυτό το αντικείμενο και στο ΚΑΤ. Τελικά επιλέξαμε το ΙΑΣΩ όπου έγινε και ο τοκετός και έγιναν όλα όπως έπρεπε να γίνουν. Ο γιατρός είναι εξαιρετικός επιστήμονας αλλά και άνθρωπος.

 

Η αποκατάσταση του χείλους έγινε άμεσα, δύο μέρες μετά τη γέννα όσο ήμουν κι εγώ ακόμα στο μαιευτήριο. Το μωρό βέβαια έπρεπε να μείνει λίγο παραπάνω για να αναρρώσει (λίγες μέρες). Έτρωγε κανονικά με μπιμπερό όταν βγήκαμε (σου δείχνουν οι μαίες τον τρόπο και βγαίνετε αφού έχεις κάνει δύο ταίσματα μόνη σου και αυτές μόνο να βλέπουν).

 

Η αποκατάσταση της υπερώας έγινε λίγο πριν κλείσει το μωρό τους έξι μήνες, έτσι ώστε όταν θα αρχίζαμε τις στερεές να ήταν εντάξει. Στην αρχή μπορεί να χρειαστεί να ταίσεις το γάλα με κοινή σύριγγα (όπως δίνεις π.χ. το σιρόπι στα μωρά) το οποίο θα δεις ότι είναι πανεύκολο και θα σου το μάθουν και αυτό πριν πάρεις εξιτήριο. Μετά κανονικά μπιμπερό (ή αν θες προχωράς σιγά-σιγά στο παιδικό ποτηράκι, το μωράκι σου έχει μάθει και καταπίνει άλλωστε από νωρίς). Στο νοσοκομείο θα μείνεις δύο βράδυα, καλύτερα με ακόμη έναν για να μοιραστείτε την κούραση. Στο σπίτι, εάν το μωρό βάζει τα δάχτυλα στο στόμα, προτείνω πάνες τυλιγμένες στα χεράκια (σαν μποξέρ φαντάςου) βάλε και κρέμα αλλαγής πάνας αν δεις σπυράκια ιδρώτα. Τουλάχιστον στον ύπνο, που δε μπορείς να επιβλέπεις βοηθάει αυτό με το τύλιγμα. Σε λιγότερο από ένα μήνα, όλα θα είναι μια χαρά. Και πολύ λέω ίσως ένα μήνα, αλλά πάρτο σαν το περισσότερο.

 

Το εσωτερικό τελειώνει μια κι έξω. Το εξωτερικό, το οποίο πρακτικά και αυτό τελειώνει με την πρώτη, επειδή ξέρεις ότι μπορείς και να το βελτιώσεις οπτικά, μάλλον θα το κάνεις. Εγώ θα το κάνω. Το έχω τοποθετήσει χρονικά, ένα χρόνο πριν ξεκινήσουμε τον παιδικό σταθμό (περίπου 1,5-2 ετών). Δεν έχω πληροφορίες να σου γράψω για αυτό, αλλά σκέψου ότι είναι μόνο πλαστική, εννοώ ότι ανατομικά μιλώντας έχεις τελειώσει.

 

Οπότε, θέλω συνοψίζοντας να σου πω ότι: κάθε σχιστία είναι ανατομικό τραύμα και έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί. Κάθε τραύμα αντιστοιχεί και σε μία αποκατάσταση (προφανώς δε μπορούν να γίνουν όλα μαζί ταυτόχρονα). Και όταν θα διαβάζεις στο διαδίκτυο πολλά και διάφορα, όπως διάβαζα και εγώ μόλις πέρισυ, μην τα λαμβάνεις όλα σοβαρά υπόψιν σου, θα με καταλάβεις μετά!

 

Επίσης, για την ιστορία και στατιςτικά να σου αναφέρω ότι: έμεινα έγκυος φυσιολογικά, είμαι 38 και είναι το δεύτερο παιδί (το 1ο το έκανα στα 35), δεν πήρα φάρμακα, δεν έκανα καμία κατάχρηση, δεν είχαμε πρόγονο που να θυμόμαστε με σχιστία, ναι έκανα αμνιοπαρακέντηση και βγήκε φυσιολογική. Άρα λοιπόν... καμιά φορά συμβαίνει και χωρίς προφανή λόγο, είναι "σποραδικό" όπως λένε.

 

Τέλος... το ότι θα στενοχωριέσαι που και που (γιατί να τύχει αυτό στο μωράκι μου θα λες...) είναι φυσιολογικό και υγιές... Αλλά όταν πια θα έχεις πάρει διδακτορικό στο google search και θα έχεις διαβάσει έστω και τυχαία και άλλες περιπτώσεις, θα κάνεις το σταυρό σου κάθε μέρα και θα ευχαριστείς το Θεό που το μωρό σου είναι υγιές και που τελικά σε σένα έτυχε κάτι που διορθώνεται και μάλιστα 100%!

καλημέρα,καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου ή μάλλον..τα παιδάκια σου...εγώ δεν έχω γίνει ακόμα μανούλα,είμαι στη προσπάθεια...έχω διαβάσει κι εγώ στο google κάποια πράγματα γι'αυτό..έτσι πληροφοριακά... επειδή είμαι καπνίστρια κ σχετικά μ'αυτό κ την αρχή της εγκυμοσύνης είχα διαβάσει πως σχετίζεται...εσύ κάπνιζες πρίν ή στην αρχή της εγκυμοσύνης; ή τελικά είναι κάτι εντελώς τυχαίο;πάντως μπράβο σου για τη ψυχραιμία σου κ έχεις δίκιο ότι είναι κάτι που διορθώνεται ενώ έχουμε δεί(ειδικά στο google)περιπτώσεις που είναι πραγματικά πάρα πολύ δύσκολες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπράβο ένα θετικό μήνυμα για τα φυσιολογικοτατα παιδακια με σχιστιες.

Εντάξει άμα σου τύχει λες γιατί έγινε αυτό αλλα όλα αντιμετωπίζονται!

Μακρυά απο βαριές αρρώστιες να λέμε!!!!

 

Να ειναι καλά το μπεμπάκι σου!!!! :-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και στις δύο :) ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν τις περίμενα!!

Όλο έλεγα πως θα γράψω την εμπειρία μου, ώστε αν τύχει και σε άλλο γονιό κάτι παρόμοιο, να τα βρει και να τα διαβάσει, να πάρει κουράγιο.

 

Κατερίνα, σε αυτό που ρωτάς, όπως θα φαντάζεσαι η απάντηση είναι ότι το τσιγάρο βλάπτει. Σε πολλά επίπεδα. Ήμουν κι εγώ παλιά καπνίστρια και ο άντρας μου επίσης. Σε κάποια πράγματα δυσάρεστα που μπορεί να τύχουν φταίει η κληρονομικότητα, είναι στα γονίδιά μας κι ας μην μας αρέσει, σε άλλα φταίει κάποια κατάχρηση, σε άλλα η ηλικία μας, σε άλλα ακόμη δεν έχουν ανακαλύψει..

Οπότε εγώ θα πρότεινα να κάνεις αυτό που λέει η λογική και να έχεις τι πιθανότητες με το μέρος σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και στις δύο :) ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν τις περίμενα!!

Όλο έλεγα πως θα γράψω την εμπειρία μου, ώστε αν τύχει και σε άλλο γονιό κάτι παρόμοιο, να τα βρει και να τα διαβάσει, να πάρει κουράγιο.

 

Κατερίνα, σε αυτό που ρωτάς, όπως θα φαντάζεσαι η απάντηση είναι ότι το τσιγάρο βλάπτει. Σε πολλά επίπεδα. Ήμουν κι εγώ παλιά καπνίστρια και ο άντρας μου επίσης. Σε κάποια πράγματα δυσάρεστα που μπορεί να τύχουν φταίει η κληρονομικότητα, είναι στα γονίδιά μας κι ας μην μας αρέσει, σε άλλα φταίει κάποια κατάχρηση, σε άλλα η ηλικία μας, σε άλλα ακόμη δεν έχουν ανακαλύψει..

Οπότε εγώ θα πρότεινα να κάνεις αυτό που λέει η λογική και να έχεις τι πιθανότητες με το μέρος σου!

σ'ευχαριστώ για την απάντησή σουΕλισάβετ μου...έχεις δίκιο...κ μπράβο σου που έγραψες την εμπειρία σου,όντως θα δώσει κουράγιο σε όσες μανούλες αντιμετωπίσουν το ίδιο θέμα...κ πάλι να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κ να έχετε υγεία... κ καλές γιορτές!!!:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...