Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ;


Recommended Posts

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7556

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7554

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7560

 

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω ενα μωρακι 5 μηνων. Γεννηθηκε 38 εβδομαδων 3.460 γρ. και 52 εκ.

Ετρωγε καθε 3 ωρες απο 90- 120 γρ. αλλα δεν παχαινε. Καναμε 2 φορες εξεταση για ουρολοιμωξη και βγηκε αρνητικη. Επαιρνε 400 -600γρ. τον μηνα.

Στον 4ο μηνα ζυγιζε 5,5 κιλα. :oops:

Τωρα τρωει καθε 4 ωρες 210 γρ. κανει δηλ. 5 γευματα την ημερα.

Υπαρχουν ομως και μερες που τρωει καθε 3 ωρες πολυ λιγοτερο, δηλ.110 γρ., 140 γρ., 180 κτλ.

Το βραδυ κοιμαται και πορολο που το τελευταιο γευμα ειναι στις 10 ή 11 το πρωι μπορει να φαει μονο 100 γρ. Μα δεν πειναει;;;; :?:

Τα δικα σας μωρα ποσο τρωνε και καθε ποσες ωρες;;;;

 

Την συγκρινω με την μεγαλη μου κορη ( ξεροντας οτι ειναι λαθος και οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο) η οποια ετρωγε 210 - 240 καθε 4ωρο και επαιρνε σταθερα 1 κιλο τον μηνα...

 

 

irenese καλησπερα!!!εχω και εγω ενα κοριτσακι 5,5 μηνων.Γεννηθηκε

3.170 γρ. και απο την αρχη ειχε μεινει πισω στο βαρος γιατι το γαλα μου δεν την επιανε και το ξενο δεν το επινε με τιποτα.Με πολυ προσπαθεια καταφεραμε τωρα να ζυγιζουμε 6 κιλα.Τρωει καθε 4,5-5 ωρες αλλοτε 170γρ.αλλοτε 180 γρ,καποιες φορες πινει 210γρ και ενω (οπως και το δικο σου μωρακι)το τελευαιο γευμα ειναι στις 10-11 ,το πρωι

πινει μονο 120-130γρ. Σαν μαμα και εγω ανησυχω αλλα ο παιδιατρος επιμενει οτι καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης και επομενως δεν πρεπει να ανησυχω.Ελπιζω οτι τωρα που θα αρχισουμε τισ κρεμες θα χοντρυνουμε και εμεις λιγο! :lol:

matina

Link to comment
Share on other sites

Matina γεια σου

Μου κανει εντυπωση το οτι η παιδιατρος μου επιμενει για καλιεργεια ( ηδη εχουμε κανει 2) ενω σε κανεναν αλλο απο το φορουν δεν εχει πει η παιδιατρος κατι αναλογο...

Εχω δωσει 2 φορες κρεμα και δεν ενθουσιαστηκε.... :cry:

Θα δουμε πως θα παει....

Link to comment
Share on other sites

Matina γεια σου

Μου κανει εντυπωση το οτι η παιδιατρος μου επιμενει για καλιεργεια ( ηδη εχουμε κανει 2) ενω σε κανεναν αλλο απο το φορουν δεν εχει πει η παιδιατρος κατι αναλογο...

Εχω δωσει 2 φορες κρεμα και δεν ενθουσιαστηκε.... :cry:

Θα δουμε πως θα παει....

 

 

Καλησπερα!Και ο δικος μου παιδιατρος το πρωτο που μας εβαλε να κανουμε ηταν εξεταση για ουρολοιμωξη(δεν μπορω να σου περιγραψω τι

τραβηξαμε για να μαζεψουμε ουρα-2 μερες παλευαμε).Πριν 2 μερες ξεκινησαμε και εμεις κρεμα....τι να πω...της μπεμπας δεν της αρεσε καθολου, ο συζυγος παλι εφαγε ολο το υπολοιπο ενθουσιασμενος!

Αληθεια εσυ τι κρεμα δινεις στο μωρο σου?

Εμεις ξεκινησαμε με ΓΙΩΤΗΣ (ουτε να τη μυρισει) και τωρα καταληξαμε

στη NOVALAC (τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα) :?

matina

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ξανα Ματινα

Της δινω ΝΟΥΝΟΥ ρυζαλευρο βανιλια και γαλα ΑΛΜΙΡΟΝ ΑΡ.

Σημερα της εδωσα τωρα το μεσημερι κρεμα ( λογω γραφειου τα περισσοτερα απογευματα λειπω), και επειδη επεμενα λιγο παραπανω κατι εφαγε...μετα συμπληρωσα γαλα, απο 180ml ηπιε 90...

Βεβαια σημερα γενικα δεν πινει πολυ γαλα, το φτυνει το μπουκαλι...

 

Κ φυσικα και ο δικος μου αντρας εφαγε την υπολοιπη κρεμα....στο σπιτι μας την τρωει οποιος προλαβαινει, εκτος απο μενα που την συχαινομαι...

χτες και προχτες την καταβροχθισε η μεγαλη μου κορη...

Εσυ τι γαλα δινεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ξανα Ματινα

Της δινω ΝΟΥΝΟΥ ρυζαλευρο βανιλια και γαλα ΑΛΜΙΡΟΝ ΑΡ.

Σημερα της εδωσα τωρα το μεσημερι κρεμα ( λογω γραφειου τα περισσοτερα απογευματα λειπω), και επειδη επεμενα λιγο παραπανω κατι εφαγε...μετα συμπληρωσα γαλα, απο 180ml ηπιε 90...

Βεβαια σημερα γενικα δεν πινει πολυ γαλα, το φτυνει το μπουκαλι...

 

Κ φυσικα και ο δικος μου αντρας εφαγε την υπολοιπη κρεμα....στο σπιτι μας την τρωει οποιος προλαβαινει, εκτος απο μενα που την συχαινομαι...

χτες και προχτες την καταβροχθισε η μεγαλη μου κορη...

Εσυ τι γαλα δινεις;

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο και αφου δοκιμασαμε αρκετα καταληξαμε στο

novalac 1.Σε 15 μερες μαλιστα θα παρουμε το novalac 2....για να δουμε τι θα δουμε!!!

matina

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μωρακι 5 μηνων. Γεννηθηκε 38 εβδομαδων 3.460 γρ. και 52 εκ.

Ετρωγε καθε 3 ωρες απο 90- 120 γρ. αλλα δεν παχαινε. Καναμε 2 φορες εξεταση για ουρολοιμωξη και βγηκε αρνητικη. Επαιρνε 400 -600γρ. τον μηνα.

Στον 4ο μηνα ζυγιζε 5,5 κιλα. :oops:

Τωρα τρωει καθε 4 ωρες 210 γρ. κανει δηλ. 5 γευματα την ημερα.

Υπαρχουν ομως και μερες που τρωει καθε 3 ωρες πολυ λιγοτερο, δηλ.110 γρ., 140 γρ., 180 κτλ.

Το βραδυ κοιμαται και πορολο που το τελευταιο γευμα ειναι στις 10 ή 11 το πρωι μπορει να φαει μονο 100 γρ. Μα δεν πειναει;;;; :?:

Τα δικα σας μωρα ποσο τρωνε και καθε ποσες ωρες;;;;

 

Την συγκρινω με την μεγαλη μου κορη ( ξεροντας οτι ειναι λαθος και οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο) η οποια ετρωγε 210 - 240 καθε 4ωρο και επαιρνε σταθερα 1 κιλο τον μηνα...

 

λοιπον κοριτσαρα για να μην ανησυχεις, εμας ετρωγε ελάχιστα, 500-600 την ημέρα μεχρι περίπου 5 μηνών, βαρος επαιρνε κανονικά γελούσε, απλα ηταν σχετικά λεπτουλα, την πηγαμε πολλες φορες στο γιατρο και μας κοροιδευε εν ολίγης, καναμε καλλιεργεια αλλες τοσες, εκλαιγε μόνο για να κοιμηθει και τίποτε άλλο...αστα, κοιμόταν 10 ωρες το βραδι και οταν ξυπνουσε αν δεν την ταιζα δεν θα εκλαιγε!!!πολύ γελιο!και τωρα δεν τρωει και πολύ απλα τρωει πολυ το μεσημερι το κρεας.

Εγω το απεδωσα αφενος οτι δεν ηταν φαγανο παιδί αλλά αφου επαιρνε βαρος όλα καλά και επισης είχα και εχω πολύ αγχος για το αν θα φαει και ποσο (χαζομαρα ξέρω) και λογικά το περνουσα και στο παιδί.

να μην ανησυχεις καθολου ίσα ισα η ποσοτητα που λες ειναι μεγαλη στο συνολο.Επισης, το καθε παιδι ειναι ξεχωριστο, θα το θυμαμαι και εγω απο εδω και στο εξης!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσαρα για να μην ανησυχεις, εμας ετρωγε ελάχιστα, 500-600 την ημέρα μεχρι περίπου 5 μηνών, βαρος επαιρνε κανονικά γελούσε, απλα ηταν σχετικά λεπτουλα, την πηγαμε πολλες φορες στο γιατρο και μας κοροιδευε εν ολίγης, καναμε καλλιεργεια αλλες τοσες, εκλαιγε μόνο για να κοιμηθει και τίποτε άλλο...αστα, κοιμόταν 10 ωρες το βραδι και οταν ξυπνουσε αν δεν την ταιζα δεν θα εκλαιγε!!!πολύ γελιο!και τωρα δεν τρωει και πολύ απλα τρωει πολυ το μεσημερι το κρεας.

Εγω το απεδωσα αφενος οτι δεν ηταν φαγανο παιδί αλλά αφου επαιρνε βαρος όλα καλά και επισης είχα και εχω πολύ αγχος για το αν θα φαει και ποσο (χαζομαρα ξέρω) και λογικά το περνουσα και στο παιδί.

να μην ανησυχεις καθολου ίσα ισα η ποσοτητα που λες ειναι μεγαλη στο συνολο.Επισης, το καθε παιδι ειναι ξεχωριστο, θα το θυμαμαι και εγω απο εδω και στο εξης!

_________________

ngeo

κι η δικια μου γελαει συνεχεια και με τα παντα...εντελως κουκουρουκου λεμε!!! Και για το φαγητο δεν πολυνοιαζεται....

Εχεις δικαιο τελικα, ετσι ειναι το παιδι αυτο το λιγο της φτανει...μοιαζει και στον μπαμπα της που ειναι λεπτος, οποτε μαλλον πρεπει να χαλαρωσω...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο μπαμπας της είναι λεπτος, και τρωει κατα βαση κρεας, οχι γλυκα και κοκορευεται οτι το ιδιο κανει η κορη του μιας και τρωει τεραστια ποσοτητα κρεας (300 συνηθως εχει φαει και παραπανω).

Εμεις διναμε aptamil allergy digest, δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαλια ηταν γιατι ειχε κολικους και εβγαζε και γαλα και καθε φορα που προσπαθουσαμε να δωσουμε κανονικό το εβγαζε όλο μετα απο περιπου 30 λεπτα...ασε και ξαφνικα μια μερα αρχισε να τρωει τρελα και αλλαξαμε και το γαλα, περιπου στον 6ο μηνα, λιγο πριν και βρηκαμε την υγεια μας,ασε που το παλιο εκανε 27 το μικρο μπουκαλι, τωρα δινουμε frisomel,μια χαρα.

Και εγω παντως ειμαι πολύ αγχωμενη με το φαγητο και φοβαμαι οτι την μπουκωνω γιατι το φρουτο πρεπει να το φαει, εχει βιταμινες...αστα, και επονται και χειροτερα σου λεω!!!

καλο βραδι σε ολους

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...