Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρέπει να πάρει κιλά και τρόπος μαγειρέματος


Κυριακή

Recommended Posts

Ο γιός μου είναι 10 μηνών και έχει παλινδρόμηση με αποτέλεσμα να μην παίρνει τα ιδανικότερα κιλά για την ηλικία του. Είναι 9κ 100-400γρ. Του δίνω μικρά γεύματα μέχρι 100-140 ml και με την ψυχή στο στόμα. Τί πρέπει να κάνω για να πάρει κάποια κιλά γιατί πρέπει να δυναμώσει και να μπορει "να σταθεί στα πόδια του"; Δέν έχει μπουσουλήσει ακόμη και με δυσκολία στέκεται. Η γιατρός μου λέει υπομονή. Θέλω να τον βοηθήσω. Του δίνω σύμφωνα με τις εντολές της γιατρού 2 φορές την εβδομάδα όσπρια και μία βδομάδα λαχανικά ή ζυμαρικά με μοσχαράκι και την άλλη με κοτόπουλο. Του δίνω το μοσχαράκι αλλά βγάζω το λίπος απο το ποντίκι. Είναι λάθος; Του μαγειρεύω ανα 3 ημέρες το κρέας και κάθε μέρα τα λαχανικά. Τί πρέπει να κάνω; Δέν μπορώ να παίρνω κάθε μέρα απο τον κρεοπώλη 100 γρ.περίπου κρέας. Παίρνω 300 γρ. και πάλι μας στραβοκοιτάει. Εσείς τι κάνετε; Κάποια γνωστή μου παίρνει 1/2 κ. και το βάζει στην κατάψυξη. Η γιατρός όμως μου είπε φρέσκο κρέας να του δίνω. Τώρα έχω αρχίσει και του δίνω και τυρί. για να πάρει κανένα κιλό παραπάνω. Ανθότυρο-κασέρι-la vas que rit. Ποιά είναι η σωστή ποσότητα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και πώς μπορώ να βάλω και εγώ χάρακα για την ηλικία του Χρήστου μου.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παντως αγοραζω κανονικα κρεας και το βαζω καταψυξη. Δεν μου εχει πει κατι τετοιο ο παιδιατρος, να το παιρνω δηλαδη καθημερινα για να ειναι φρεσκο. Ισα-ισα που μου εχει πει για λογους πρακτικης να βραζω κρεας ή κοτοπουλο διπλη μεριδα για να τρωει δυο μερες συνεχομενες. Τα λαχανικα βεβαια τα βραζω καθε μερα. Οσπρια ξεκινησαμε μετα το χρονο.

Τωρα για διατροφη να παρει κιλα δεν ξερω να σε βοηθησω. Εμενα μου ειπε να την προσεχω να μην παρει αλλα. Ομως δεν κανω κατι ιδιαιτερο, ουτε γλυκα, ουτε περιττα της δινω. Τρωει κανονικα το φαγητο της, ανα 2 μερες αυγο, καθε μερα φρουτα, γιαουρτακι το απογευμα(αποφευγω τις κρεμες γιατι παχαινουν) και γαλα πρωι-βραδυ.

Παντως για το μπουσουλημα που λες, εμενα δεν μπουσουλησε καθολου-καθολου. Αρχισε να στεκεται στα ποδια της περιπου 10-11 μηνων, περπατουσε με βοηθεια στους 12 και μετα περπατησε κανονικα μονη της.

Εξαρταται και απο το παιδι.

 

Οσο για το ticker αν πατησεις επανω σε οποιοδηποτε χαρακα θα σε παει στο αναλογο site για να το φτιαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η δικιά μου που είναι 14 μηνών δεν έχει φτάσει ακόμα τα 10 κιλά.... Αλλά είναι μια χαρά ζωηρή και γελαστή.

Και ο γιατρός έτσι μου είπε... Αφού είναι ζωηρή δεν έχει πρόβλημα.... Θα φάει όσο θέλει μην τρελένεσαι....

Όσον αφορά το κρέας, εμείς παίρνουμε ένα κιλό περ. και το χωρίζω το δικό της σε μεριδούλες και το φυλάω στην κατάψυξη. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο κάνω και με το κοτόπουλο.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου είναι 10 μηνών και έχει παλινδρόμηση με αποτέλεσμα να μην παίρνει τα ιδανικότερα κιλά για την ηλικία του. Είναι 9κ 100-400γρ.

 

Σου είπε ο παιδίατρος ότι το παιδί δεν έχει τα κιλά που πρέπει;

Είμαστε και εμείς 10 μηνών και ζυγίζουμε 9,460 κιλά. Σύμφωνα όμως με την καμπύλη ανάπτυξης τα παιδιά μας ανήκουν λίγο άνω του μέσου όρου.

Επομένως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Κατα την γνώμη μου και την γνώμη της παιδιάτρου μου δεν νομίζω πως θα έπρεπε να ανησυχείς.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Για το κρέας εσείς καλά τα λέτε. Και θα το ακολουθήσω. Παρα είναι υπερβολική η γιατρός. Εμένα είναι αδύνατος και ψηλός. Πήρε απο τον πατέρα του. Και τι κρέας προτιμάτε; Το ποντίκι ειναι καλό. Αλλά όταν παγώσει το "ζελεδάκι" που έχει γίνεται λίπος και δεν λιώνει καλά. Και αναγκάζομαι και το βγάζω. Λάθος ή σωστό αυτό που κάνω;

 

Επίσης και εμένα έχει αρχίσει να στέκεται σιγά σιγά απο τον 8ο και τώρα είναι αρκετά καλύτερα. Αλλά το οτι δυσκολεύεται να κάτσει σταθερά με ανησυχεί. Μου είπε η γιατρός να τον μπουκώνω. Εχτές π.χ. έφαγε μόνο 586 ml. Κάθομαι και μετράω για να μην ξεφύγω τα 140 ml και τα βγάλει.

Έχω ακούσει οτι η παλινδρόμηση κρατάει μέχρι και 2 1/2 χρονών.

:roll:

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ γιατί να πάρει κιλά το μωρό σου? Μια χαρά είναι τα κιλά του για την ηλικία του!!! Δεν χρειάζεται να τον παχύνεις!

 

Και η διατροφή του μιά χαρά ακούγεται! Προσωπική μου άποψη μόνο, με ρεγουλα το τυρί γιατί αν και έχει ασβέστιο και είναι θρεπτικό, είναι και αρκετά αλμυρο και γενικά πρέπει να αποφεύγεται το αλάτι στα μωρά.

 

Δεν βρίσκω πάντως λόγο ανησυχίας. Μέχρι και 12 μηνών η κόρη μου είχε τα κιλά σας και θεωρείται και ανεπτυγμένο παιδάκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αυτές οι καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας, υπάρχουν πιο πολύ για να μας αγχώνουν, παρά για να βοηθούν.

H ανάπτυξη ενός παιδιού δεν φαίνεται από τα κιλά. Άλλα παιδάκια είναι αδύνατα και άλλα πιο γεμάτα. Kαι να πω την αλήθεια προτιμώ που το παιδάκι μου δεν είναι χοντρουλό. Eίναι 11.5 μηνών, 10 κιλά και 80εκ, ύψος. Bάσει της καμπύλης είναι λίγο πάνω από το μέσω όρο στα κιλά, αλλά είναι σε υψηλά επίπεδα για το ύψος του. Kαι είναι ζωηρότατος, κινητικότατος και έξυπνος.

O γιατρός τον βρίσκει και πολύ ανεπτυγμένο μάλιστα. Άρα γιατί να ανησυχώ;

Ξέρω παιδάκια που είναι "γεμάτα" και υποτονικά και ξέρω παιδάκια αδύνατα που είναι απίστευτα προχωρημένα.

Συγκεκριμένα, παιδάκι 12 μηνών, 9.5 κιλά που περπατάει εδώ και 1 μήνα και έχει βγάλει 10 δόντια!!! :shock:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη την βρισκω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ υπερβολικη την παιδιατρο και μη σου πω και λαθος...

Πρωτον εδωσε στο παιδι οσπρια πριν το χρονο, που ολοι οι παιδιατροι (με ελαχιστες εξαιρεσεις) συμφωνουν οτι τα δινουμε μετα το χρονο..

Δευτερον σου ειπε φρεσκο κρεας στο παιδι.. αυτο ειναι επισης λαθος.. το κρεας πρεπει να μεινει στην καταψυξη εστω μια μερα (το ξερω απο τον θειο μου τον χασαπη) .. Επισης οι περισσοτεροι γιατροι σου λενε οτι θα μαγειρευεις για δυο μερες.. ολα μαζι.. και το κρεας και τα λαχανικα.

Και τελος.. γιατι να παρει το παιδι κιλα? Ο Χαρης ηταν λιγοτερο 10 μηνων και ηταν στα ανωτερα επιπεδα της καμπυλης.. δηλαδη αν ειχε παραπανω θα ηταν και χοντρος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη την βρισκω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ υπερβολικη την παιδιατρο και μη σου πω και λαθος...

Πρωτον εδωσε στο παιδι οσπρια πριν το χρονο, που ολοι οι παιδιατροι (με ελαχιστες εξαιρεσεις) συμφωνουν οτι τα δινουμε μετα το χρονο..

Δευτερον σου ειπε φρεσκο κρεας στο παιδι.. αυτο ειναι επισης λαθος.. το κρεας πρεπει να μεινει στην καταψυξη εστω μια μερα (το ξερω απο τον θειο μου τον χασαπη) .. Επισης οι περισσοτεροι γιατροι σου λενε οτι θα μαγειρευεις για δυο μερες.. ολα μαζι.. και το κρεας και τα λαχανικα.

Και τελος.. γιατι να παρει το παιδι κιλα? Ο Χαρης ηταν λιγοτερο 10 μηνων και ηταν στα ανωτερα επιπεδα της καμπυλης.. δηλαδη αν ειχε παραπανω θα ηταν και χοντρος..

dora το μωρό είναι 10 μηνων μόλις, η περίμετρος του κεφαλιού είναι ναι μεν στα φυσιολογικα όρια αλλά η υψηλότερη καμπύλη, το ύψος είναι 49,5 σύμφωνα με την γιατρό. Εγώ πάλι που τον μέτρησα είναι 46-47. Και είναι γύρω στα 9 100 κιλα. Το μωρό λόγω του ύψους και του κεφαλιού που πήρε απο τον μπαμπά του λόγω το οτι είναι αδύνατο δυσκολεύεται να κάθεται άνετα. Και επειδή θέλω να αποστομώσω την γιατρό κάνω προσπάθειες να τον παχύνω. Ανεπιτυχώς. Να φανταστείς σηκώνεται το βράδυ επειδή πεινάει και του δίνω γάλα μου 2 φορές απο 130ml στις 7 του δίνω άλλα 100ml Aptamil 2 και στις 11:00 τρώει σπάνια 100 ml φρουτόκρεμα στις 14:00 τρώει 140 ml σπάνιες φορές 160ml μετα το απόγευμα θα πιεί γάλα 70-100ml, αλλιώς θα μου βγάλει το μεσημεριανό και στις 20:00 του δίνω ή μπισκοτόκρεμα, ή φαρίν λακτέ ή κρέμα δημητριακών 120 ml.

Ξέρω είναι βαρετό να το διαβάζεις αλλά που να τα πώ να με καταλάβουν.

 

Επίσης δεν κατάφερα να βάλω τον χάρακα για την ηλικία του μωρόυ. Πήγα στο site τελείωσα ότι ζητούσα και μετά δεν κατάλαβα πώς το βάζω στο profile μου.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη μου μην αγχωνεσαι σε παρακαλω.... καταλαβαινω την αγωνία σου αλλά πρόσεξε μην τυχον και καταφερεις και το παχυνεις και μετα... παρει την πανω βόλτα...

Στο λέω γιατι επειδη κι εγω και ο αντρας μου ειμαστε παχυσαρκοι, το εχουμε αγχος για τα παιδια .... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα 10 μηνων ακριβως ηταν 8750κ. και 74 εκ υψος.Η γιατρος μου λεει ειναι φυσιολογικος.ΕΜενα βεβαια τρωει πολυ αλλα κινειται και ΠΑΡα ΠΟΛΥ και τα καιει!Νομιζω οτι η γιατρος σου ομως ειναι υπερβολικη....

 

 

Μου είπε η γιατρός να τον μπουκώνω

 

:shock::shock::shock: Ειναι συμβουλη αυτη γιατρου?

 

Επισης εμεις τρωμε καθε μερα κρεας(μοσχαρι,κοτοπουλο ή ψαρι) και οχι οσπρια.Αυτο το λιπος που λες απο το ποντικι εγω δεν το βγαζω (αν και το βλεπω και αηδιαζω,εκτος αν ειναι κανενα πολυ μεγαλο κομματι),γιατι καπου διαβασα οτι για τα μωρακια κανει καλο :?:?

 

Τραχανα του δινεις?Αν κανεις τον τραχανα με γαλα αντι με νερο παιρνει παραπανω γαλατακι το μωρο σου αν δεν εισαι ικανοποιημενη απο αυτο που πινει...

 

Γενικα ομως ειμαι της αποψης να μην τα πιεζουμε τα μωρα μας...Δεν ειναι πια οτι δεν τρωει και καθολου και ειναι πετσι και κοκκαλο το παιδι!Εχει περισσοτερα κιλα απο τον δικο μου πσντως!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το τικερακι σου,οπως συζητηθηκε εδω http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=356

 

Πατωντας πανω στο τικερακι το δικο μου ή οποιουδηποτε αλλου,θα σε βγαλει στη σελιδα που το φτιαξαμε.Εκει θα χρειαστει να βαλεις τα στοιχεια που θα σου ζητησει για να δημιουργησει το χαρακακι.

 

Αφού σου ετοιμάσει τον χαρακα, τότε στην υπογραφή του προφίλ σου κάνεις copy-paste τον κώδικα από τα κουτάκια που σου έχει ετοιμάσει

 

Χρησιμοοίησα κι εγω το κουτάκι "PseudoHTML, UBBCode™ or BBCode

 

Σωσε και εισαι ετοιμη

:wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

dora το μωρό είναι 10 μηνων μόλις, η περίμετρος του κεφαλιού είναι ναι μεν στα φυσιολογικα όρια αλλά η υψηλότερη καμπύλη, το ύψος είναι 49,5 σύμφωνα με την γιατρό. Εγώ πάλι που τον μέτρησα είναι 46-47. Και είναι γύρω στα 9 100 κιλα. .

 

Κυριακη δεν καταλαβα κατι... ποσο ειναι το υψος του παιδιου? Γιατι αποκλειεται να ειναι 47 ποντοι.. 47 ηταν το κεφαλι του χαρη 10 μηνων..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη δεν καταλαβα κατι... ποσο ειναι το υψος του παιδιου? Γιατι αποκλειεται να ειναι 47 ποντοι.. 47 ηταν το κεφαλι του χαρη 10 μηνων..

 

Σωστα 77 πόντους ύψος έχει ο Χρήστος. Sorry, ευτυχώς που μου το είπες, θα τον πέρναγαν για νανάκι. :lol:

 

Με βοηθήσατε σε πολλά. Ευχαριστώ πολύ.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι τόσο!!!

 

Εμένα η δικιά μου ειναι 8 μηνών 74εκ ύψος και 8.250kg... είναι αδυνατούλα, αλλά εμένα μου αρέσει, και την καμαρώνω που είναι νευρώδης και αδυνατούλα.

 

Τώρα για το κρέας, εννοείται ότι αγοράζω 1/2 ή 1 κιλό και το χωρίζω στην κατάψυξη, το ίδιο και για το κοτόπουλο.

Το μοσχάρι το ποντικι το άσπρο που έχει δεν είναι λίπος αλλά αυτές οι «ίνες» δεν ξέρω πως λέγονται, που κάνουν αυτό το ζελέ που είναι ΠΟΛΥ πΟΛΥ καλό για την ανάπτυξη του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος... οπότε να μην το βγάζεις!!! και την επόμενηε μέρα, να παίρνει το φαγητό πάλι μια βράση, ώστε και το ζελε΄να λώνει και το κρέας να κοβεται πιο καλά

 

Και βασικό μην αγχώνεσαι, και μην μπουκώνεις το παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι ικανοποιημένη με το αντράκι μου. Είναι γενικά πολύ καλό παιδί και ποτέ δεν με στεναχώρησε με το φαί...όμως τους 2 τελευταίους μήνες, τρώει σαν σπουργίτι και άν φάει κάτι παραπάνω απο 120-140 τα βγάζει, έχει και τα δόντια...παράγονται σάλια και το αποτέλεσμα είναι ή να πνίγεται ή να πηγαίνουν στο στομάχι του, να αραιώνει η τροφή (η λύση της παλινδρόμησης είναι η πηχτές κρέμες(π.χ.Γιώτης)και να τα βγάζει...υπεφέρει και αυτός κατα την διάρκεια και μετά εγώ γιατί στεναχωριέμαι για να μην ακούσω βλακείες απο την γιατρό. Εάν πάω στο ΙΚΑ και κάνω τα εμβόλια θα τον μετράνε και εκεί κιλά,υψος;

Τέλοσπάντων θα το δώ...πάντως σας ευχαριστώ είστε πολύ καλοί.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...