Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρανα


baboukis

Recommended Posts

Δεν ξερω εαν εχει αναρτηθει, αλλα ξερει καμια μανουλα , πως να κανω χυμο απο κρανα?

Εννοω, συμπυκνομενο, σαν λικερ αλλα χωρις αλκοολ.

Μου εχουν φερει και ειναι κατακκοκινα μαλακα και ωριμα.

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα ρωτησω την μαμα μου και θα σου πω..κανε ιχρονια γιατι εχουμε στο χωριο της γιαγιας μου στον κηπο πολλες κρανιες..θα επανελθω

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκάκι από κράνα

 

kr1.jpg

 

 

 

Υλικά

 

Κράνα (περίπου 1 κιλό)

1 ξυλαράκι κανέλλας

1 κουταλιά λεμόνι

ζάχαρη (για κάθε 2 ποτήρια χυμό -3 ποτήρια ζάχαρη)

 

Εκτέλεση

Καθαρίζουμε τα κράνα και τα βράζουμε μέχρι να λιώσουν .

Σουρώνουμε και τον χυμό ,την ζάχαρη ,την κανέλλα και το λεμόνι τα βράζουμε πάρα πάρα πάρα πολύ καλά ,εώς να δέσει το σιρόπι.

Βάζουμε το υλικό σε γυάλες (αποστειρωμένες) και αφήνουμε να κρυώσει..

Την επόμενη μέρα , το γλυκό έχει σταθεροποιηθεί .

Τα κράνα δεν λιώνουν εύκολα..γι αυτό τα πιέζουμε με μια κουτάλα καθώς βράζουν.

Τρώγεται με το κουταλάκι ή ως συνοδευτικό με γιαούρτι και καρυδάκια ή αμύγδαλα..

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/10/blog-post_14.html

 

Στα μέρη μου φτιάχνουμε λικέρ όχι χυμό απο κράνα.:-(

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

...βρε κοριτσια συγγνωμη ,τα κρανα τι ειναι?φρουτα?

εγω πρωτη φορα τα ακουω:oops::?

 

Είναι φρουτα του δάσους,τελευταία άρχισαν να καλλιεργούνται κι όλας. :)

 

image005.jpgkrania.jpg

 

 

Η κρανιά είναι ένα αυτόχθονο, μακρόβιο φυλλοβόλο δένδρο, καλά προσαρμοσμένο στις κλιματεδαφικές συνθήκες της χώρας μας, που ευδοκιμεί σχεδόν σε όλα τα είδη των εδαφών από γόνιμα έως μέτρια γόνιμα, υγρά ή ξηρά αμμοπηλώδη έως βαριά αργιλώδη με pH Όμως προτιμά τα ελαφρά όξινα έως ουδέτερα (pH 6,0-7,0) και περιοχές με καλά κατανεμημένες βροχοπτώσεις πάνω από 500 mm. Δεν προσβάλλεται από έντομα και φυτονόσους και έτσι είναι ιδεώδες είδος για βιολογική καλλιέργεια. Αντέχει σε χαμηλές θερμοκρασίες (-30° C). Ανθίζει το χειμώνα (Ιανουάριο-Φεβρουάριο) ενώ τα άνθη της παραμένουν για 2 περίπου μήνες γεγονός που εξυπηρετεί τον εύκολο εντοπισμό των δένδρων. Οι καρποί ωριμάζουν στα τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου οπότε και παίρνουν έντονα κόκκινο, γυαλιστερό χρώμα. 3,7-7,0.

Τα κράνα έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε αντιοξειδωτικά (πλέον των 4 φλαβονοειδών). Τα κράνα χρησιμοποιούνται για φάρμακο από τους ντόπιους στα ορεινά της Βόρειας Ελλάδας. Το ότι τα κράνα έχουν σημαντικές φαρμακευτικές ιδιότητες αποδεικνύεται από τις μελέτες που έχουν γίνει.

To ξύλο της κρανιάς είναι σκληρότατο και αντοχής σε θραύση. Tα πιο γερά γκλιτσόξυλα των τσοπάνων γίνονται από νεαρούς βλαστούς κρανιάς. Από ξύλο κρανιάς κατασκευάστηκε ο Δούρειος Ίππος της Τροίας. Κρανίσια ήσαν τα δόρατα των αρχαίων θηρευτών και των πολεμιστών του Μεγ. Αλεξάνδρου. Από το σκληρό ξύλο της κρανιάς κατασκευάζονται διάφορα μικροαντικείμενα.

 

 

Κύριες χρήσεις

 

Τα κράνα παραδοσιακά χρησιμοποιούνται για την παρασκευή ποτών, μαρμελάδας και γλυκών. Τα γνωρίζουν όλες οι νοικοκυρές σε μη αστικές αλλά και σε αστικές περιοχές.

Από τα παλιά χρόνια τα κράνα ήταν γνωστά για τις φαρμακευτικές τους ιδιότητες. Χρησιμοποιούνται ακόμη και στις ημέρες μας κατά της διάρροιας και εντερικών παθήσεων λόγω της στυπτικότητάς τους που οφείλεται στις ταννίνες. Ο φλοιός, οι βλαστοί και οι ρίζες χρησιμοποιούνταν ως αντιπυρετικά. Στις ορεινές περιοχές της χώρας μας τα κράνα χρησιμοποιούνται κατά καρδιακών παθήσεων, κοιλιόπονου, κατά πόνων περιόδου, στομαχικές και εντερικές διαταραχές, ως χωνευτικό και ως τονωτικό κατά τη διάρκεια εργασίας. Από τις σημαντικότερες χρήσεις της κρανιάς είναι ότι αποτελεί όμορφο καλλωπιστικό φυτό καθόσον ανθίζει μέσα στο χειμώνα ενώ και την περίοδο ωρίμανσης των καρπών είναι εξαιρετικά ελκυστική.

Συμπυκνωμένος χυμός κράνων που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά πίνεται ως αναψυκτικό σε αναλογία με νερό 1:5, προστίθεται στο τσάϊ, το γιαούρτι, το ταχίνι, τα παγωτά, σε κέϊκ, με λεμόνι στα ψητά, σε μίξη με λεμόνι ή βαλσάμικο σε σαλάτες, φρουτοσαλάτες και γρανίτες.

 

http://www.agronews.gr/content/view/47131/249/lang,el/

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ ευχαριστω gavrias ,

πολυ ενδιαφερον,εδω που ζω δεν πρεπει να υπαρχουν, μαλλον θα ευδοκιμουν

πιο βορεια,θα μαθω ομως απο περιεργεια:P

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω gavrias ,

πολυ ενδιαφερον,εδω που ζω δεν πρεπει να υπαρχουν, μαλλον θα ευδοκιμουν

πιο βορεια,θα μαθω ομως απο περιεργεια:P

 

Ναι,είναι σε ορεινά μέρη που υπάρχουν.Αλλά είναι νοστιμότατα και σα φρούτο όταν είναι ώριμα :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω την μαμα μου και θα σου πω..κανε ιχρονια γιατι εχουμε στο χωριο της γιαγιας μου στον κηπο πολλες κρανιες..θα επανελθω

 

Ευχαριστω κοριτσια,

Ακριβως για την αντιοξιδωτικη τους δραση , μπηκα στον κοπο να ασχοληθω με αυτα,

προς το παρον τα εχω βαλει σε ενα βαζο, με ζαχαρη και 1 ποτηρακι του καφε κονιακ, για να μην μου χαλασουν.

venetia, περιμενω προταση απο την μαμα σου.

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...