Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αττικο Παρκο


Recommended Posts

Πηγαμε τελικα σημερα και δεν μου αρεσε καθόλου μα καθόλου.. πρωτον ξεποδαριαστηκαμε για να δουμε την καμηλοπαρδαλη... χαθηκαμε σκετος λαβυρινθος και χαρτες εχει μονο σε 2-3 κεντρικα σημεια..

Από την αλλη δεντρα πουθενα..

Κατακαήκαμε από τον ηλιό.. Τα δε αμοιρα ζωακια είχαν κρυφτει όπου μπορουσαν να βρουν λίγη δροσια..

Εδωσαν τοσα λεφτα να το φτιάξουν.. ήταν δυσκολο να βαλουν καμια καλαμωτη εκει που περπαταει ο κόσμος ή να φυτεψουν κανα δεντρο?

Δε το χωρο του πικ νικ δεν τον ειδα? Τι εννοουν? Εκει που ειναι τα 10 τραπεζακια για τους εκατονταδες επισκεπτες ή εκει που ειναι το γκαζον και δεν εχει ιχνος σκιας να καθίσεις?

Τι να πω κατενθουσιαστικα.. Η επομενη φορα που θα παει το παιδι μου ειναι με το σχολείο του .. και μονο αν προκειτε για εκπαιδευτικη που δεν απαιτειται η παρουσια συνοδου και τα παιδια γυρνανε το μεσημερι..

Μετα αφού εκει λογο ζεστης ηταν αδυνατον να κατσουμε να φαμε (εχα κουβαλήσει ενα καρο φαγητα για πικ νικ) φυγαμε και ειπαμε να παμε καπου εκει κοντα να βρουμε κανα δεντρο να κατσουμε..

Γυρνουσαμε με το αυτοκίνητο επι 3 ωρες σχεδόν και δεν βρηκαμε τιποτα..

Σκεφτήκαμε τη λυση της παραλίας και ταταυθυνθηκαμε πως Αρτεμιδα, Λουτσα κλπ περιοχες.. Παντου πανικός αλλα αυτό που μας ενόχλησε περισσοτερο ήταν οι ψααροταβερνες στη σειρα πανω απο τη θαλασσα απ΄ακρη σ΄ακρη.. δεν εχουν αφησει τιποτα.

Δεν ξεραμε και την περιοχη καλα οπότε και να υπήρχε καποιο κομματακι που θα μπορουσαμε να καθίσουμε αποκλείεται να το βρίσκαμε εμεις..

Τελικα αφου δεν μας εκατσε η θαλασσα ειπαμε να ανεβουμε το βουνό και κατευθυνθηκαμε προς Διονυσο σε ενα μερος που ονομαζοταν "Δασος αναψυχής"

Καναμε τα χιλιόμετρα στον παλιοδρομο με τις στροφες για να βρούμε 2 μονο μερη που θα μπορουσε καποιον να σταματήσει για λίγο.. Και τα δυο ακρως επικίνδυνα για το μωρο, μεσα στα σκουπίδια, τα υποτιθεμενα τραπεζια που ειχε ηταν όλα σπασμενα και τελικα καταλήξαμε να γυρίσουμε στις 7 θεονηστικοι στο σπίτι μας (οτι τσιμπήσαμε μεσα στο αυτοκινητο αυτο ηταν το φαγητο μας)

Αφού ειπα οτι δεν προκειτε να ξαναξεκινησω να παω πουθενα.. θα πηγαινω μονο στη σαλαμίνα που μπορει να θεωρείτε μπαναλ αλλα αν θελει μια οικογενεια να παει να στρωσει μια κουβερτα και να κατσει υπαρχουν παρα πολλα μερη να το κανει.. :cry:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την επόμενη φορά άμα δεν ξαναβρεις δέντρο , έλα στον κήπο μου στρώσε την κουβέρτα σου να φας με την ησυχία σου :cool::cool::cool:

Θα δεις 4~5 σκυλιά 2 κουτάβια 3 γάτες 1 καναρίνη..........λεοπάρδαλη δεν έχουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

dora κι εμείς έτσι την πατήσαμε.

Πρώτη φορά Αύγουστο μήνα πήγαμε και σκάσαμε. :evil:

 

Τελικά κάναμε την πρωτοποριακή κίνηση να επισκεφτούμε ατο καπάκι το Σπήλαιο Κουτούκι στην Παιανία, οπότε αποζημιωθήκαμε απο πολλές απόψεις. Χρειάζεσαι ζακετάκι μέσα στο βράχο και δροσιστήκαμε αρκετά :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα ξερεις που να πας μετα....

Γιατι δυστυχως εγω δεν ηξερα..

Αλμακ εσενα θα προτιμήσουμε τον εσωτερικό σου χωρο με τα μπριζολίδια :lol: γιατι αν θυμαμαι καλα ο κηπος σου εχει και μια μυρμυγκοφωλια την οποία πατησα και μπορει να το θυμούνται ακόμα τα ατιμα τα μυρμυγκακια :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αμα ξερεις που να πας μετα....

Γιατι δυστυχως εγω δεν ηξερα..

Αλμακ εσενα θα προτιμήσουμε τον εσωτερικό σου χωρο με τα μπριζολίδια :lol: γιατι αν θυμαμαι καλα ο κηπος σου εχει και μια μυρμυγκοφωλια την οποία πατησα και μπορει να το θυμούνται ακόμα τα ατιμα τα μυρμυγκακια :P

θα γελάσεις :lol::lol: αλλά σήμερα έριξα μια ματιά στα ποστ εκείνης της συνάντησης και διάβασα αυτά που είχες γράψεις για την μυρμυγκοφωλιά και είχα σκάσει στα γέλια........................και τώρα βλέπω πως ακόμα τα θυμάσαι......καλή σύμπτωση :shock:
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε γινει κολλητοι εκεινη τη μερα με τα μυρμηγκακια σου... Πως να τα ξεχασω.. :lol:

Βρηκαν τον περιεργο ανθρωπο να πανε.. (η μαλλον τα βρηκε ο περιεργος ανθρωπος και τα πατησε.. :P )

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν άξίζει απ' ότι κατάλαβα ειδικά για καλοκαίρι.. Λέγαμε να πάμε καμια φορά με τη μικρή, μιας και τα πεθερικά μου μένουν Βραυρώνα και πάμε συχνά, αλλά αν είναι να ταλαιπωρηθούμε με το παιδί να λέιπει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς (ξανα)πήγαμε εχτες. Περάσαμε πολύ ωραία. Ίσως γιατί πήγαμε νωρίς. 10.20 ήμασταν εκεί, και όταν άρχισε η πολύ ζέστη, κατά τη μία δηλαδή, φύγαμε. Να πηγαίνετε νωρίς, και πάντα με καπελάκια και αντηλιακό. Το χτυπάει πολύ ο ήλιος εκεί. Κάναμε συχνές στάσεις σε κάποιον ίσκιο για νεράκι, (έχει και παγκάκια με ίσκιο), και κάτσαμε και φάγαμε στα τραπεζάκια με τις ομπρέλες. Εάν πηγαίνετε λίγο πιο νωρίς το πρωί είναι ωραία, και χωρίς πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

με χαρα ανοιγω αυτο το θεμα,που δεν το βρηκα καπου..πηγαμε σημερα στο αττικο ζωολογικο παρκο,και μονο καλα λογια εχω να γραψω..το καταευχαριστηθηκαμε..πεντακαθαρα,πολυ οργανομενα,πολλα ζωα,.λιγο κουραστικα επειδη ειναι μεγαλη η εκταση,αλλα καθολου δεν μας πειραξε..καναμε μια σταση στην καφετερια και ηπιαμε ενα καφεδακι..η μικρη μου ξετρελαθηκε,ειδαμε και την παρασταση με τα δελφινια..πολυ ωραια..μας αρεσαν ολα..λιγο ισως ακριβο το εισητηριο,αν και λογικο,για να συντηρηθουν ολα αυτα τα πραγματα..εμεις ευτυχως ειχαμε παρει με προσφορα εισητηρια οποτε μας ηρθε καλα...θα παμε καποια στιγμη ξανα

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε παει 3 φορες και θα παμε αλλη μια το επομενο Σαββατο για να το δει και ενας συγγενης μου που ρχεται απο εξωτερικο..συμφωνω οτι ειναι αρκετα καλα, βεβαια δεν εχει καποια ειδη ζωων (πχ ο ζωολογικος του Βερολινου ειναι πραγματικα τεραστιος με ισως διπλασια ειδη ζωων, εμενα μου χει παρει 5 ωρες να τον γυρισω και δεν τα ειδα ολα και παλι συν αλλες 2 το Aquarium) ωστοσο στο Αττικο το μονο που θα ηθελα περισσοτερο θα ηταν

α) να χει περισσοτερα σημεια σκιασης για να κανουν σταση οι οικογενειες (το τρωει ο ηλιος εκ των πραγματων)

β) δεν ξερω αν δεν ετυχε να δω, να χει και θεσεις για αλλαγμα των μωρων καθως πολλες οικογενειες πανε με μωρα..ισως αυτο να μην το χω δει εγω..

 

το δελφιναριο ειναι αρκετα καλο και συγκινητικο.. μπραβο τους γενικοτερα γιατι και η συντηρηση ειναι δυσκολη και τα εξοδα παρα πολλα..

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα καθημερινη και ισως μου φανηκαν αρκετες οι σκιερες θεσεις..το σ/κ λογικα θα εχει πιο πολυ κοσμο και αρα πιο λιγες θεσεις..σιγουρα πολλα ζωα δεν υπηρχαν αλλα για τα ελληνικα δεδομενα ειναι πιστευω κατι προχωρημενο..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν 1 μήνα με το μωρό, σε γενικές γραμμές μας άρεσε. Ωστόσο επειδή ήταν Κυριακή πρωί είχε πάααααρα πολυ κόσμο (αποφύγετέ το) και πάααααρα πολύ ήλιο (ήταν αδύνατο να σταθούμε πολύ ώρα). Το εισιτήριο μας φάνηκε ακριβό (ειδικά όταν έχει πάει κανείς σε φοβερούς ζωολογικούς κήπους του εξωτερικού που είναι και δωρεάν) ωστόσο είναι μια αξιαίπενη προσπάθεια και θα ξαναπάμε. Σκέφτομαι να βγάλω την ετήσια κάρτα, γιατί είναι ωραίο μέρος για βόλτα και το μωρό ξετρελλαίνεται με τα ζώα. Από το να το πηγαίνω συνέχεια στις καφετέριες ας πηγαίνουμε για βόλτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

επιστροφή απο το Αττικό πάρκο. Μιας και μεγάλη εταιρία κινητής τηλεφωνιάς εχει προσφορά στα 2 εισητήρια το 1 δώρο(15 ευρωπουλακια) και ο μικρός σε ενα μηνα κλείνει τα 3 ( δωρεάν είσοδος) αποφασίσαμε να πάμε οικογενειακός . Φαει για πικ-νικ, καροτσι για τις δυσκολες ώρες, μπολικο νερό καπέλο και πολύ-πολύ αντιηλιακο!!!Εντυπωσιακό το σοου με τα δελίνια. Ο μικρός καταενθουσιάστηκε!!!!!Περάσαμε πολύ γρήγορα απο τα πουλια αλλά δ'ωσαμε περισσότερο χρόνο σε αρκούδες που ηταν πολύ ενεργητικές και παιζανε συνέχεια, στα λιοντάρια φυσικά και στη σαβάνα.!!!Αν δεν εισαι καλά οργανωμένος ειναι μεγάλη ταλαιπωρεία. Εμείς πλήρως οργανωμένοι με τα ταπεράκια καθίσαμε στα τραπέζια , με παχιά , παχιά σκιά φαγαμε και συνεχίσαμε τη βολτα μας. Η ζέστη ηταν έντονη αλλά έσωζε την κατάσταση το αεράκι που είχε. Καλά να περάσετε σε όσους πάτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χριστός ανέστη

Πήγαμε χτες στο Αττικό Πάρκο και για άλλη μια φορά ενθουσιαστήκαμε. Ο μικρός βέβαια, κουράστηκε γιατί είναι σε ηλικία που δεν αντέχει πολλή ώρα στο καρότσι, και φυσικά δεν έχει καμία αντοχή να καθίσει ήσυχος για το show με τα δελφίνια (καθισα μόνη μου και ξετρελάθηκα), αλλά σε γενικές γραμμές είχαμε τα σαντουιτσάκια μας, ήπιαμε καφεδάκι και κάναμε ατελείωτες βολτες στα ζώα. Τον αμολύσαμε και αρκετά στο γκαζόν με το πόνυ και γενικά όπου είχε άνοιγμα και όχι πάρα πολύ κόσμο (έχω αποκτήσει μια φοβία ότι θα μου τον κλέψουν) και πέρασαν περίπου 5 ωρες ευχάριστα. Όντως ακριβό το εισιτήριο, αλλά νομίζω ότι για να συντηρηθούν τόσα ζώα και τόσες εγκαταστάσεις είναι νορμάλ το εισιτήριο. Ωραία βόλτα, υπέροχος καιρός (δεν είχε τόση ζέστη) και γενικά υπέροχη εμπειρία.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...