Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS, HELP !!!! μειωμένο ωράριο λόγο μητρότητας (ΕΓΩ ΘΕΛΩ 2ΩΡΟ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 1)


Recommended Posts

Εν συντομία θα σας πω, πως από τον καιρό και γύρισα στη δουλειά μετά τη γέννα, με το αφεντικό μου είμαστε στα μαχαίρια... :x:x:x

Επειδή με προστατεύει ο νόμος σα μανούλα που είμαι και δε μπορεί να με απολύσει, ψάχνει τρόπο να μου σπάσει τα νεύρα για να φύγω από μόνη μου!

Δεν του κάνω όμως τη χάρη, αρκετά χαρίστηκα εδώ μέσα :evil::evil::evil:

Τώρα λοιπόν, αν και εξ' αρχής είχαμε συμφωνήσει να φεύγω 2 ώρες νωρίτερα (όπως προβλέπει ο νόμος για τον 1ο χρόνο), με φωνάζει και μου λέει πως πια δεν τον εξυπηρετεί αυτό και πως μπορεί να μου "διαθέτει" όπως ακριβώς μου είπε, μόνο τη 1 ώρα.

Ρώτησα και τη λογίστρία μας και μου είπε πως ο βασικός διακανονισμός μάνας-αφεντικού είναι η 1 ώρα και μόνο από καλή θέληση ακολουθούν το 2ωρο που προβλέπει ο νόμος....

Αλήθεια ξέρεις κανείς να μου πει, αν μπορεί να μου επιβάλει τη 1 ώρα και πως μπορώ να προφυλαχτώ και να λειτουργήσω;;;; Υπάρχει περίπτωση αν αρνηθώ να με απολύσει χωρίς να έχω δικαιώματα αποζημίωσης κ.λπ.;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο που θα σου πω εγω είναι το εξής... επειδη κι εμενα τα ίδια μου εκαναν οταν ειχα γυρισει στην δουλεια, εφοσον εχει βαλει σκοπο να σου σπασει τα νευρα και να σε κανει να φυγεις, να ξερεις οτι θα τα καταφερει !!!

 

οπότε κατα τη γνώμη μου, κανε εναν κοπο και απευθυνσου ή στην επιθεωρηση εργασιας ή στον ΟΑΕΔ της περιοχης σου και μαθε ακριβως τι δικαιουσε και τι όχι...

γνωμη μου ? τραβα του απο τωρα μια καταγγελια !!! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου , δυστυχώς αυτό που περνάς είναι κάτι που το έχουν περάσει οι περισσότερες μανούλες ( ΕΛΛΑΔΑΡΑ ) !

Ο νόμος λέει ότι θα πηγαίνεις ή θα φεύγεις δυο ώρες αργότερα/νωρίτερα ( ανάλογα την συμφωνία ) για 12 μήνες , αν όμως συμφωνήσεις για μία ώρα την ημέρα η διάρκεια αυτή γίνεται 30 μήνες ! Εμένα δεν είχε συμφωνήσει για 2 ώρες από την αρχή , αλλά για 1 και στο τέλος έχασα και 12 μήνες μειωμένου γιατί μετακόμισε η εταιρία και ΄γω παραιτήθηκα !

Για περισσότερες πληροφορίες

 

http://www.disobey.net/ergasia/ergasia/B8D392EB-71C8-4F16-82D9-ACDEA05FF6FD.html

 

Κουράγιο και υπομονή και μην τους κάνεις το χατήρι !!! :evil::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κατ' αρχήν ευχαριστώ για το άμεσο των απαντήσεων!

 

Marilena

γνωμη μου ? τραβα του απο τωρα μια καταγγελια !!!
αν δε στρώσει!! θα γίνει κι αυτό!!!

 

ELENA K.

Κουράγιο και υπομονή και μην τους κάνεις το χατήρι !!!
και κουράγιο θα κάνω και γαϊδουρινή υπομονή έχω, σίγουρα δεν θα του κάνω το χατήρι!!! Αν ήταν να παραιτηθώ θα το έκανα από τον καιρό που έμεινα έγκυος, αλλά.........

Σ' ευχαριστώ και για το site, έχω κατεβάσει το αρχείο αλλά θα το δώ στο σπίτι. Για την ώρα σας αφήνω, σχόλασα και δε θέλω να του χαρίσω κανένα λεπτό!!!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φορτωσου οση αναισθησια διαθετεις και κανε του τα νευρα κροσια με την προστασια του νομου 8)

 

Μην ξεχνας ομως οτι εισαι νεα μανουλα και δεν μπορεις και δεν πρεπει να εχεις ενταση μεσα σου. Αν βλεπεις οτι η ενταση περναει την πορτα του γραφειου και σε κυνηγαει σπιτι κοπανα την. Αν σε παιρνει. :?

 

Εγω με το που γεννησα παραιτηθηκα (το σοου ειχε ξεκινησει με το που ανακοινωσα την εγκυμοσυνη οποτε.... :? ). Ειναι παρα πολυ δυσκολο να εισαι νεα μανα και να ψαχνεις δουλεια. Ξεχνας φυσικα μειωμενο ωραριο και ειναι τρομερα δυσκολο να πεισεις καποιον να σε προσλαβει.Αυτα να τα ξερεις. Εψαχνα δουλεια με μωρο 2 μηνων και ολοι μου ελεγαν οτι δεν με παιρνουν γιατι καταλαβαινουν οτι θα ειναι ζορικο :evil::twisted:

 

Πηγαινεις και στην επιθεωρηση εργασιας της περιοχης σου και συζητας το ολο θεμα ωστε να του κανουν καποια συσταση. Θα μαζευτει. Πες οτι ειχατε συμφωνησει 2ωρο και τωρα το αλλαζει (δεν ξερω αν γινεται αυτο). Ευτυχως ο νομος τουλαχιστον δειχνει μια σχετικη προστασια στην κατασταση αυτη. Δεν υπαρχει ανθρωπος εκει μεσα να παρει το μερος του

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονηηηηηηηηηηηηηηηη :D:D:D:D:D

μονο υπομονή και σπασιμο νευρων εσυ σε αυτον!!!

εγω αυτο που ξερω ότι ισχυει ειναι 12 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο(παρεπιπτοντως εγω εκανα συμφωνια 15 μηνες 6ωρο...και με το που ληγει φευγω με αδεια εγκυμοσύνης :lol::lol::lol: χι χιχ χι)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ αυτό ξέρω, τι να το κάνω που τη 1 ώρα μπορώ να την έχω για 30 μήνες αν θυμάμαι καλά, το μωρό στο δρόμο θα το αφήσω;;;

Μωρέ θα ψαχτώ και θα το κανονίσω! Αλλά δε θα του περάσει!!

 

Είναι που μου 'λεγε πως έχει μεγάλη ευαισθησία με τις εγκυούς και πολύ περισσότερο με τις μανούλες... το βλέπω!! Γέννησα, και με πήρε 2 μήνες μετά τηλέφωνο να ρωτήσει που ήταν το τάδε αρχείο... ά και να μου ευχηθεί!

Το μόνο καλό που είχα ήταν που δέχτηκε να δουλέψω μέχρι τέλους και έτσι γύρισα πίσω όταν ο πριγκιπάκος μου ήταν 4,5 μηνών!!

 

Αλλά βέβαια, να δουλεύεις αυστηρό 6ωρο και να σε πληρώνουν 8ωρο τους έρχεται βαρύ.... τι να πω έχει και κόρη της παντριάς, αυτά θέλει να περάσει αύριο-μεθαύριο;;;; Αλήθεια, δεν της το εύχομαι.........

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον νόμο το μειωμένο ωράριο είναι 1 ώρα για 30 μήνες αφήνοντας στην καλή θέληση του εργοδότη να μετατραπεί σε 2 ώρες για 12 μήνες και 1 ώρα για 6 μήνες.

Μόλις βρώ τον νόμο σε ηλεκτρονική μορφή θα σου πω την δ/νση...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ευτυχώς είμαι απο τις τυχερές... δεν είχα πρόβλημα με τη δουλειά μου και

αντί για μειώμένο ωράριο έγινε δεκτό να κάθομαι τις Παρασκευές και αυτό βγαίνει για 2 χρόνια. (Τον Ιούνιο τέλος! θα μου κακοφανεί τωρα που έχω συνηθίσει 4 μερες εργασίας!

...μήπως να πάμε για δεύτερο να συνεχίσω τις παρασκευές??? χιχιχι)

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις βρώ τον νόμο σε ηλεκτρονική μορφή θα σου πω την δ/νση...

jodido, thanks!! θα περιμένω...
...μήπως να πάμε για δεύτερο να συνεχίσω τις παρασκευές??? χιχιχι
νομίζω πως είναι μια πολύ καλή ιδέα!! θα έχει και ωραία διαφορά ηλικίας από τον Timi σου!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

 

Nοείται βέβαια ότι ο χρόνος της μιας ώρας ημερήσιας διακοπής ή της βραδείας προσέλευσης ή της πρόωρης αποχώρησης, θεωρείται και αμείβεται σαν χρόνος εργασίας. Παράλληλα, η θηλάζουσα γυναίκα δεν έχει υποχρέωση να προσφέρει συμπληρωματική εργασία που να καλύπτει το διάστημα της διακοπής. Ύστερα από συμφωνία των μερών, η μείωση του χρόνου εργασίας μπορεί να ορίζεται σε δύο ώρες επί ένα χρόνο μετά τον τοκετό.

 

 

Διευκρινίζεται ότι οι διακοπές για το θηλασμό του παιδιού, είναι άσχετες και ανεξάρτητες με τις διακοπές από την εργασία που παρέχονται συνήθως και από άλλους νόμους. Πρέπει να σημειωθεί ότι η επιλογή του χρόνου διακοπής, ανήκει στην εργαζόμενη, η οποία μπορεί να τον προσδιορίσει σύμφωνα με τις ανάγκες της. Έτσι έχει την ευχέρεια να διαλέξει μια από τις τρεις περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος (δηλαδή διακοπή εργασίας, βραδεία προσέλευση ή πρόωρη αποχώρηση), χωρίς όμως να έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί όποτε θέλει μια απαυτές, δηλαδή άλλοτε να προσέρχεται αργότερα στην εργασία της, άλλοτε να αποχωρεί νωρίτερα και άλλοτε να διακόπτει την εργασία της για θηλασμό.

 

Διωρο δεν βλεπω να μπορεις να το κανεις. Αλλα μπορεις να διαλεξεις αυτο που δεν τον βολευει :wink: .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ...

Διωρο δεν βλεπω να μπορεις να το κανεις. Αλλα μπορεις να διαλεξεις αυτο που δεν τον βολευει :wink: .

αυτό είναι σίγουρο! :twisted:

αλλά ρε γμτ το δίωρο πως προκύπτει;;; δε μπορεί να είναι μόνο από καλή θέληση... (σιγα έτσι απλά να μην τον πιάσανε οι καλοσύνες του... μέχρι τώρα τουλάχιστον) κάποιο παραθυράκι θα υπάρχει :lol::lol::lol::lol: .... το ψάχνω ακόμη!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας που ισχύει σήμερα λέει: 1 ώρα μειωμένο για 30 μήνες και αν ο εργοδότης συμφωνεί 2 ώρες για 12 μήνες και 1 ώρα για τους επόμενους 6 μήνες.

Αυτό που δεν μπορεί να σου στερήσει είναι η 1 ώρα μειωμένο, δυστυχώς αν δεν συμφωνεί για τις 2 ώρες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!!!! Το είχα ψάξει και εγώ. Αυτό που σου λέω είναι σίγουρο.....

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Και εγώ αυτό ξέρω και μάλιστα αυτό κάνω, την άλλη βδομάδα τελειώνει η μια ώρα γιατί η μικρή χρονίζει και θα έχω για άλλους 6 μήνες το 7ωρο!!!!

εχεις δηλαδη 6ωρο μεχρι να χρονισει το μωρο????????????????/

τοσο λιγο ?????????????????????????????????????????????????????????

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:

 

ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΘΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕ ΠΗΤ 16/03/2011. ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΙΣ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011. ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΑΣΩ, ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ; ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2011. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ.

 

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να ρωτησω κι εγω κάτι...

 

Το μειωμενο ωράριο ξεκινάει από τη στιγμή που γυρνάς στη δουλειά ή όταν τελειώνει η άδεια λοχείας στο ΙΚΆ? Γιατί αν ισχύει το 2ο, δεδομένου ότι παίρνουμε το εξάμηνο του ΟΑΕΔ χάνονται οι άδειες 6 μηνών...

 

Στο πρώτο μου ξεκινησε να μετραει η αδεια απο τη στιγμη που γυρισα, αλλα τωρα ακουσα οτι θα ισχυσει, μαλλον, η 2η περιπτωση. Εχει αλλαξει κατι στο νομο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Δυστυχωσ κι εγω ξερω οτι ισχυει η 2η περιπτωση και μονο αν παρεισ το μειωμενο σε μηνες (δυσκολο δεν τους συμφερει)δεν χανεις ουτε μερα.Καπου εδω μεσα υπαρχει θεμα που αναλυεται εξονυχιστικα το ερωτημα σου , αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως! Ψαξτο λιγο!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου φίλες,

το μειωμένο ωράριο ισχύει από την στιγμή που επιστρέφεις στην εργασία σου.

όταν όμως κάνεις χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ και επιστρέφεις δικαιούσαι για 6 μήνες 2 ώρες (προσέλευσης ή αποχώρησης από την εργασία σου) και για άλλους 6 μήνες 1 ώρα.

αν τώρα μπορείτε να πάρετε τις ώρες μαζεμένες σε 1 ημέρα τότε οι μέρες που αντιστοιχούν είναι 65 αλλά δουλεύεις πλήρες ωράριο.

 

ελπίζω να σας κάλυψα!!!καλή σας μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου φίλες,

το μειωμένο ωράριο ισχύει από την στιγμή που επιστρέφεις στην εργασία σου.

όταν όμως κάνεις χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ και επιστρέφεις δικαιούσαι για 6 μήνες 2 ώρες (προσέλευσης ή αποχώρησης από την εργασία σου) και για άλλους 6 μήνες 1 ώρα.

αν τώρα μπορείτε να πάρετε τις ώρες μαζεμένες σε 1 ημέρα τότε οι μέρες που αντιστοιχούν είναι 65 αλλά δουλεύεις πλήρες ωράριο.

 

ελπίζω να σας κάλυψα!!!καλή σας μέρα!!!

καλησπερα..να σε ρωτησω κατι αν γνωριζεις..εγω ειμαι 6ωρη στην δουλεια μου.μετα το 6μηνο ποσες ωρες θα δικαιουμε να παιρνω??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου φίλες,

το μειωμένο ωράριο ισχύει από την στιγμή που επιστρέφεις στην εργασία σου.

όταν όμως κάνεις χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ και επιστρέφεις δικαιούσαι για 6 μήνες 2 ώρες (προσέλευσης ή αποχώρησης από την εργασία σου) και για άλλους 6 μήνες 1 ώρα.

αν τώρα μπορείτε να πάρετε τις ώρες μαζεμένες σε 1 ημέρα τότε οι μέρες που αντιστοιχούν είναι 65 αλλά δουλεύεις πλήρες ωράριο.

 

ελπίζω να σας κάλυψα!!!καλή σας μέρα!!!

 

Εννοείς 65 εργάσιμες από την στιγμή που γυρνάς στην εργασία σου μετά το εξάμηνο, ή από την στιγμή που λήγει η λοχεία του ικα?

 

Μargelin, θυμάμαι κι εγώ να το έχω διαβάσει κάπου, αλλά δεν το βρήκα τωρα που το εψαχνα. Και αν θυμάμαι καλα δεν είχαν καταλήξει πουθενά, γιατί ο κανονισμος άφηνε παραθυράκι που ο κάθε εργοδότης το μετέφραζε όπως ήθελε. Στην πρωτη μου κόρη το 2009 είχε ξεκινήσει να μετράει απο την ωρα που γυρισα. Συναδελφος που επεστρεψε περσι τον Ιουνιο, επισης. Τωρα όμως, ακουσα ότι μπορεί να αρχισει να μετρασει απο την στιγμη που ληγει η λοχεια του ΙΚΑ. Ξερει κανεις αν εχουν βγαλει καινούρια αποφαση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...