Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχές ΟΓΑ για Τρίτεκνες οικογένειες


nat-left

Recommended Posts

εγω μετα απο 13 μηνες απο τη γεννα (10-2010) περιμενω εναγωνιως την πληρωμη του Δεκεμβριου. ετσι μου ειπαν απο τον Ογα. αυτο με την καρτα πολιτισμου με ενδιαφερει. πως θα μαθω περισσοτερα;

Κάρτα πολιτισμού τα δικαιολογητικά στο πλησιέστερο ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω Σταυρο!!! να σε ρωτησω: τα 516 ευρω ειναι για τα 3 παιδια μεχρι 18 ετων;

Κάλα θα ταν....!!!!;)μόλις το 3ο σου παιδάκι κλεισει τα 6 του χρόνια.....το ποσο των 516 ευρω...θα μειωθει στα....250 ευρω...!!!!:-(:sad:και θα μειωνεται καθε φορα που θα ενηλικιωνεται καθε ενα παιδι σου....μέχρι να κοπει έντελως......!!!!(έαν βεβαια δεν μας το κοψουν απο μονοι τους....νωριτερα...!!!!:evil:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κλαρα μου εκανες την καρδια.... μπαξε!!! οχι οτι περιμενα κατι διαφορετικο. αθανατη Ελλαδαρα!!!

καταργηθηκε η καρτα πολιτισμου;;; εμ βεβαια! τι καλο παραμενει σε αυτο τον τοπο;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Σταυρο!!! να σε ρωτησω: τα 516 ευρω ειναι για τα 3 παιδια μεχρι 18 ετων;

Όταν το 3ο τέκνο συμπληρώσει τα 6 έτη σταματά το επίδομα του 3ου τέκνου(170ευρώ) και θα λαμβάνετε 44 ευρώ για κάθε παιδί(για τα τρία) μέχρι να συμπληρωθεί το 23 έτος. Κάθε τέκνο που συμπληρώνει αφαιρείται το ποσο των 44 ευρώ.

Ήτοι όταν το 3ο γίνει 6 ετών(συμπληρωμένα) τότε θα λαμβάνετε για τα τρία τέκνα 3χ44/μηνα=132/μηνα

Σύνολο /μηνα=132/μηνα κια το δίμηνο 132χ2=264 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα που είπαν από το ΚΕΠ ότι ίσως να καταργήθηκε αλλά επειδή δεν ήταν σίγουροι (!!!) κάναμε την αίτηση προ 2 μηνών. Δεν έχουμε βέβαια ακόμα νέα.

 

Δεν καταργήθηκε ισχύει και για τριτέκνους.Υπήρξε κάποια ΄΄ολιγωρία΄΄από το Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

"Ολιγωρία" από το σπιρτσόζικο αυτό κράτος; Πως κι έτσι; ;)

 

Εγώ ενημερώθηκα από υπάλληλο σε Αρχαιολογικό Χώρο το καλοκαίρι (Επίδαυρος) ότι για τους τρίτεκνους απαιτείται η κάρτα, ενώ οι πολύτεκνοι περνάνε δωρεάν με την ταυτότητα πολυτέκνων. Έγινε μάλιστα συζήτηση για το θέμα διότι μπροστά μας ήταν κάποιοι τρίτεκνοι που τελικά πλήρωσαν, ενώ εμείς δεν πληρώσαμε (με ταυτότητες πολυτέκνων). Η υπάλληλος ήταν κατηγορηματική και σίγουρη για όσα έλεγε...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

24. ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Χορηγείται Κάρτα Πολιτισµού σε τρίτεκνες οικογένειες, με την οποία παρέχονται τα παρακάτω δικαιώματα:

Ι. Ελεύθερη είσοδος σε:

α) Μουσεία του Υπουργείου Πολιτισμού και Αρχαιολογικούς χώρους όλης της χώρας, καθʼ όλη τη διάρκεια του έτους

β) Συναυλίες – παραστάσεις των Κρατικών Ορχηστρών Αθηνών και Θεσσαλονίκης, της Ορχήστρας των Χρωμάτων, της Εθνικής Λυρικής Σκηνής (για όλες τις ημέρες εκτός Σαββάτου), του Μουσικού Κέντρου Καλαβρύτων, του Διεθνούς Καλλιτεχνικού Κέντρου Athenaeum, καθώς και σε ορισμένες εκδηλώσεις του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών και του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης

γ) Κινηµατογραφικές αίθουσες του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης ΟΛΥΜΠΙΟΝ Ι & ΙΙ (κάθε Τρίτη),, του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας και του Φεστιβάλ Ταινιών Μεγάλου Μήκους-Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

ΙΙ. Μειωµένο εισιτήριο:

α) Στις συναυλίες – παραστάσεις της Κρατικής Ορχήστρας Ελληνικής Μουσικής

β) Στις θεατρικές παραστάσεις της Όπερας Θεσσαλονίκης (για μια καθορισμένη μέρα), του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, των ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ και ορισμένων θεάτρων σε Αθήνα – Θεσσαλονίκη.

γ) Στις κινηµατογραφικές αίθουσες ΟΛΥΜΠΙΟΝ Ι & ΙΙ του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (ορισμένες ημέρες), του Δικτύου Δημοτικών Κινηματογράφων του ΥΠΠΟ, των συγκροτημάτων ΟDΕΟΝ, SΤΕR CΕΝΤURY και VILLAGΕ CΕΝΤΕR, στις αίθουσες ΒΑΚΟΥΡΑ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ, ΤΙΤΑΝΙΑ και ΦΑΡΓΚΑΝΗ στη Θεσσαλονίκη

δ) Σε ορισμένα σπήλαια της Ελλάδας

ΙΙΙ. Έκπτωση στην αγορά βιβλίων (50% σε βιβλία στοκ και 10% σε σχολικά βιβλία) σε ορισμένα βιβλιοπωλεία της Βόρειας Ελλάδας και Αθήνας.

Πληροφορίες στην τηλεφωνική γραμμή 800-1-100-100 (χωρίς χρέωση)

ΝΟΜΟΙ/ΦΕΚ/Π.Δ.ΥΠ.ΑΠ./ΕΚΓΥΚΛΙΟΙ: παρ. 6 του άρθρου 2 του Ν. 3454/2006 (επίσης βλέπε σχετικά την αριθµ. ΥΠΠΟ/ΔΟΕΠΥ/ΤΟΠΥΝΣ/15055/2004 απόφαση του Υπουργού Πολιτισµού (ΦΕΚ 423 Βʼ).

 

 

Αυτη την καρτα απο που την παιρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομορφη παρεα,παιδια εγω που πηγα πριν ενα μηνα στον λευκο μας πυργο εδω στην θεσσαλονικη που θεωρειται μουσειο δειχνοντας την καρτα πολιτισμου περασα ετσι δωρεαν σαν τριτεκνη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομορφη παρεα,παιδια εγω που πηγα πριν ενα μηνα στον λευκο μας πυργο εδω στην θεσσαλονικη που θεωρειται μουσειο δειχνοντας την καρτα πολιτισμου περασα ετσι δωρεαν σαν τριτεκνη

 

θα πρεπει να ειναι καποιας ηλικιας τα παιδια για να την βγαλουμε;;;

 

και κατι αλλο,το καλοκαιρι ειχα παει σε ενα μουσιο με ψαρια στην Κρητη και εκει μου ειπε η κοπελα πως θα πρεπει να εχω καρτα οτι ειμαι τριτεκνη για να μου κανει εκπτωση,αυτη η καρτα ειναι η ειναι καποια αλλη οπως εχουν οι πολυτεκνοι;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ειναι καποιας ηλικιας τα παιδια για να την βγαλουμε;;;

 

και κατι αλλο,το καλοκαιρι ειχα παει σε ενα μουσιο με ψαρια στην Κρητη και εκει μου ειπε η κοπελα πως θα πρεπει να εχω καρτα οτι ειμαι τριτεκνη για να μου κανει εκπτωση,αυτη η καρτα ειναι η ειναι καποια αλλη οπως εχουν οι πολυτεκνοι;;;

Αν το μουσείο είναι δημόσιο,απαιτείται κάρτα πολιτισμού που εκδίδεται από το ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ,ειμαι καινουργιο μελος στο forum και εχω κι' εγω την ιδια απορια με πολλους εδω μεσα: γεννησαμε 28/3/11 καταθεσαμε τα απαραιτητα δικαιολογιτικα στις αρχες Μαιου στον ανταποκριτη ΟΓΑ του δημου μας και απο τοτε ουτε φωνη ουτε ακροαση, ουτε καν για το εφαπαξ επιδομα

Link to comment
Share on other sites

μολις ενημερωθηκα απ'τον ΟΓΑ οτι θα αργησει η καταβολη του επιδοματος, γιατι συμφωνα με τον καινουργιο νομο,θα πρεπει να λαβουμε μια επιστολη λεει ,συμφωνα με την οποια θα πρεπει με καποια δικαιολογητικα να αποδηκνειεται οτι κατοικουμε στην Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια καιαφου γινει αυτο θα γινει η καταβολη του εφαπαξ και του επιδοματος

Link to comment
Share on other sites

...εδω παιδια πλεων δεν πληρωνουν κανονικα και τους ηδη τριτεκνους-πολυτεκνους που παιρνουν το επιδομα χρονια τωρα......!!!!:evil::evil:

6 δεκεμβριου σημερα και τπτ......!!!!!

Μηπως πληρωθηκε κανεις απο τους παλαιους??????:confused:

Link to comment
Share on other sites

Eβγαλε ανακοίνωση ο ΟΓΑ ότι εφόσον ολοκληρωθούν οι διαδικασίες(??????)θα πληρωθούμε στις 14/12/2011 οι παλιοί.Οποτε καταλάβατε θα πρεπει να παρουμε την 6η δοση και ειδομεν.:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Eβγαλε ανακοίνωση ο ΟΓΑ ότι εφόσον ολοκληρωθούν οι διαδικασίες(??????)θα πληρωθούμε στις 14/12/2011 οι παλιοί.Οποτε καταλάβατε θα πρεπει να παρουμε την 6η δοση και ειδομεν.:-(:sad::-(

Ο.Γ.Α.

Δελτίο Τύπου Τρίτη 6.12.2011

«Πληρωμή των Πολυτεκνικών Επιδομάτων από τον ΟΓΑ»

Η Διοίκηση του ΟΓΑ ανακοινώνει ότι:

Τα οικογενειακά επιδόματα (πολυτεκνικό επίδομα, επίδομα τρίτου παιδιού,πολυτεκνικό επίδομα στις τρίτεκνες οικογένειες, εφάπαξ παροχή και ισόβια σύνταξη) του ΣΤʼ διμήνου 2011 θα καταβληθούν, με την ολοκλήρωση των απαραίτητων διαδικασιών, με πιθανή ημερομηνία την

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2011.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΟΓΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κατέθεσα τα χαρτιά μου στις 18/3/2011 για το επίδομα τριτέκνων και το εφάπαξ αλλα τίποτα ακόμα..απο τον ΟΓΑ με ενημέρωσαν οτι είχε παγώσει το θέμα και ξαναξεκινήσαν τον Οκτώμβριο όποτε θα αργήσουμε πολύ ακόμα να τα πάρουμε.Μήπως γνωρίζει κανείς πόσο θα περιμένουμε ακόμα????

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗN IΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΣΤΙΣ 14.04.11 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:roll:

και γω ακόμα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

παρολο που τα πήγα η ιδια στον ογα λαρισας και μου είπαν θα τα παρω τωρα , τίποτα ακόμα! 11/04/11 γέννησα και τίποτα!

όλα τα επιδόματα μπήκαν σήμερα? εννοω υπάρχει περίπτωση να μπουν σε καποιους αυριο? η ελπίδα πεθαινει τελευταια!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...