Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφαιρεση ινομοιωματος, πως, που, ποσο???? Βοηθεια!!!


Recommended Posts

Καλη Σαρακοστη και απο εμενα κοριτσια!!!

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας, γιατι εχω πελαγωσει!!

Οπως εχω ξανααναφερει, με βασανιζει ενα μεγαλο 8εκ ινομυωμα εκτος μητρας και βρισκομαι σε προσπαθεια για μωρακι. Αλλοι γιατροι μου λενε να το αφαιρεσω, και αλλοι να μην κανω τιποτα "ακομη"(τωρα τι περιμενουν, δεν μπορω να καταλαβω, μαλλον να γινει καρπουζι). Εγω τωρα πια, προσανατολιζομαι στο να το αφαιρεσω κατα το καλοκαιρι για να ησυχασω, αλλα δεν θελω να με στειλει ο γιατρος μου καπου σαν γουρουνι στο σακι και θελω να το ψαξω λιγο μονη μου!

Κατ' αρχας ο γιατρος μου λεει οτι δεν μπορει να βγει λαπαροσκοπικα ή ρομποτικα λογω μεγεθους και να το βγαλω με ανοιχτο χειρουργιο, και εμενα κατι δεν με πειθει!!! Γι αυτο θελω τη βοηθεια σας να δω απο που να ξεκινησω μονη μου, ψαχνοντας!!! Γιατι να υποβληθω σε καισαρικη οταν η ιδια δουλεια ισως γινεται αλλιως? Αφου αφαιρουν μεγαλες κυστες και εξωμητρια ρομποτικα ή λαπαροσκοπικα, δεν θα γινεται να αφαιρεθει ινωμυωμα αυτου του μεγεθους?

Οποιες εχετε εμπειρια απο τετοιες επεμβασεις θα με βοηθουσε να μου δωσετε πληροφοριες γιατρων και κλινικων! Επισης σημαντικο θεμα ειναι και το οικονομικο, δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να στοιχιζει μια τετοια επεμβαση και πρεπει να προγραμματιστω μια και δεν εχω ιδιωτικη ασφαλιση παρα μονο ΤΕΒΕ και απο οτι ξερω δεν καλυπτει σε ιδιωτικα τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω εμπειρία ούτε γνώσεις για να σου απαντήσω αλλά και σε άτομο της οικογενείας μου με τόσο μεγάλο υνομύωμα είπε ο γιατρός το ίδιο όσο αφορά τον τρόπο αφαίρεσής του. Είπε ότι αν γίνει λαμπαροσκοπικά και δεν καθαριστεί καλά υπάρχουν πολλά προβλήματα, όπως επίσης ότι λόγω μεγέθους κινδυνεύει να "πειράξει" κατά λάθος το έντερο και να έχει άλλα.

Απλά στο είπα για να δεις ότι δεν είσαι η μόνη που τις πρότειναν ανοιχτό χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη Σαρακοστη και απο εμενα κοριτσια!!!

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας, γιατι εχω πελαγωσει!!

Οπως εχω ξανααναφερει, με βασανιζει ενα μεγαλο 8εκ ινομυωμα εκτος μητρας και βρισκομαι σε προσπαθεια για μωρακι. Αλλοι γιατροι μου λενε να το αφαιρεσω, και αλλοι να μην κανω τιποτα "ακομη"(τωρα τι περιμενουν, δεν μπορω να καταλαβω, μαλλον να γινει καρπουζι). Εγω τωρα πια, προσανατολιζομαι στο να το αφαιρεσω κατα το καλοκαιρι για να ησυχασω, αλλα δεν θελω να με στειλει ο γιατρος μου καπου σαν γουρουνι στο σακι και θελω να το ψαξω λιγο μονη μου!

Κατ' αρχας ο γιατρος μου λεει οτι δεν μπορει να βγει λαπαροσκοπικα ή ρομποτικα λογω μεγεθους και να το βγαλω με ανοιχτο χειρουργιο, και εμενα κατι δεν με πειθει!!! Γι αυτο θελω τη βοηθεια σας να δω απο που να ξεκινησω μονη μου, ψαχνοντας!!! Γιατι να υποβληθω σε καισαρικη οταν η ιδια δουλεια ισως γινεται αλλιως? Αφου αφαιρουν μεγαλες κυστες και εξωμητρια ρομποτικα ή λαπαροσκοπικα, δεν θα γινεται να αφαιρεθει ινωμυωμα αυτου του μεγεθους?

Οποιες εχετε εμπειρια απο τετοιες επεμβασεις θα με βοηθουσε να μου δωσετε πληροφοριες γιατρων και κλινικων! Επισης σημαντικο θεμα ειναι και το οικονομικο, δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να στοιχιζει μια τετοια επεμβαση και πρεπει να προγραμματιστω μια και δεν εχω ιδιωτικη ασφαλιση παρα μονο ΤΕΒΕ και απο οτι ξερω δεν καλυπτει σε ιδιωτικα τιποτα!!

 

εσεις εχετε το πανεπιστημιακο στα Γιαννενα γιατι δε ρωτας εκει Ή λαρισα?πηγαινε σε ολους τους γυναικολογους και ρωτα.ακομη και του νοσοκομειου ολους ρωτα κι μετα παρε αποφαση.δε ξερω και δεν εχω γνωσεις.σιγουρα τα χρηματα θα ειναι λιγοτερα απο Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω για το κόστος κ το που αλλά θα ήθελα να σου αναφέρω ένα περιστατικό.

Η ξαδέρφη μου διαγνώστηκε με ινομοίωμα ενώ ήτανε έγκυος στο πρώτο της παιδί κ ο γιατρός της της είχε πει ότι είναι επίφοβο για την υγεία της κ ότι θα ασχοληθούνε με αυτό όταν τελειώσει από παιδιά κτλ.Το παιδί γεννήθηκε πρόωρο στους 8 μήνες για άγνωστους λόγους κ με φυσιολογικό τρόπο.

Στους 3 μήνες μετά τη γέννηση του παιδιού της ξαναμένει έγκυος,γεννάει με καισαρική στους 9 μήνες κ ακόμα το έχει.

Δυστυχώς δε γνωρίζω το μέγεθος για να σε βοηθήσω.

Τα συμπεράσματα δικά σου.Είναι απλά μια περίπτωση.

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο γιατρός μου ( είναι και γιατρός γνωστών μου που έχουν ίδιο πρόβλημα) λέει δεν τα πειράζουμε αν είναι εκτός μήτρας και αν είναι μικρά και δεν προκαλούν προβλήματα(αιμορραγίες, πόνο κτλ.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!!!

Εχω παει σε πεντε γιατρους συνολικα οι δυο εκ των οποιων ειναι σε Αλεξανδρας και Ελενας!!! Οι αποψεις διυστανται!! Αλλα ολοι συμφωνουν οτι οταν υπαρχει ινομυωμα μπορει να γινουν και αυτοματες αποβολες ή να υπαρχει προβλημα με πονους εντονους κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!! Εν τω μεταξυ, προσπαθουμε για παιδακι περιπου 9 μηνες τωρα και δεν εχει ερθει, αλλο προβλημα που να ξερουμε δεν υπαρχει! Ορμονολογικες και σπερμοδιαγραμμα ειναι πολυ καλα, αρα μηπως φταιει αυτο!!

Ο γιατρος μου λεει οτι δεν πρεπει να ανησυχω ακομη γιαυτο, αλλα τα χρονια περνανε, ήδη παιδευομαι 1,5 χρονια απο γιατρο σε γιατρο και εφτασα 35.5.

Διαβασα για καποια Χατζηραφαηλ που κανει ρομποτικη και λαπαροσκοπικη, ξερει καμια σας τιποτα γι αυτην? Σιγουρα αυτες οι μεθοδοι ειναι λιγοτερο επιπονες απο ενα ανοιχτο χειρουργειο και με λιγοτερες συμφισεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκι. Ούτε εγώ μπορώ να σε διαφωτίσω πλήρως, αλλά επειδή γράφεις ότι βρίσκεται έξω από τη μήτρα ίσως δεν χρειάζεται να το πειράξεις ακόμη, ειδικά αν δεν πιέζει άλλα όργανα, αν δεν ενοχλεί τη μήτρα σε τυχόν εμφύτευση εμβρύου ή αν δεν προκαλεί άλλα συμπτώματα όπως πόνο, δυσφορία, τυχόν αιμορραγία κτλ. Το μέγεθός του δεν ξέρω αν θεωρείται πολυ μεγάλο, αλλά γνωστή μου το έβγαλε με ανοιχτό χειρουργείο γιατί είχε καταλάβει όλη τη μήτρα της εσωτερικά. Να πάρεις σίγουρα και άλλες γνώμες γιατρών χωρίς να βιαστείς, αν δεν είναι επείγον για την υγεία σου, γιατί ένα χειρουργείο ανοιχτό ή μη δεν είναι κάτι απλό. Ισως μπορεί και να αφαιρεθεί αργότερα μετά την εγκυμοσύνη ή ταυτόχρονα σε μια ενδεχόμενη καισαρική. Δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που γράφω, απλές σκέψεις κάνω. Ρώτα και σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία στα Γιάννενα, στην Πάτρα, στη Λάρισα, έχουν καλούς γιατρούς και οικονομικά μπορεί να σε καλύπτουν. Να σου πάνε όλα καλά και εύχομαι πρώτα να έρθει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκι. Ούτε εγώ μπορώ να σε διαφωτίσω πλήρως, αλλά επειδή γράφεις ότι βρίσκεται έξω από τη μήτρα ίσως δεν χρειάζεται να το πειράξεις ακόμη, ειδικά αν δεν πιέζει άλλα όργανα, αν δεν ενοχλεί τη μήτρα σε τυχόν εμφύτευση εμβρύου ή αν δεν προκαλεί άλλα συμπτώματα όπως πόνο, δυσφορία, τυχόν αιμορραγία κτλ. Το μέγεθός του δεν ξέρω αν θεωρείται πολυ μεγάλο, αλλά γνωστή μου το έβγαλε με ανοιχτό χειρουργείο γιατί είχε καταλάβει όλη τη μήτρα της εσωτερικά. Να πάρεις σίγουρα και άλλες γνώμες γιατρών χωρίς να βιαστείς, αν δεν είναι επείγον για την υγεία σου, γιατί ένα χειρουργείο ανοιχτό ή μη δεν είναι κάτι απλό. Ισως μπορεί και να αφαιρεθεί αργότερα μετά την εγκυμοσύνη ή ταυτόχρονα σε μια ενδεχόμενη καισαρική. Δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που γράφω, απλές σκέψεις κάνω. Ρώτα και σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία στα Γιάννενα, στην Πάτρα, στη Λάρισα, έχουν καλούς γιατρούς και οικονομικά μπορεί να σε καλύπτουν. Να σου πάνε όλα καλά και εύχομαι πρώτα να έρθει το μωράκι σου.

 

Φιλη να εισαι καλα, μακαρι να ειναι ετσι και να ερθει το μωρακι πρωτα!

Σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο, κοντεψε ο γιατρος να με εξετασει στα "ορθατα" και μονο με το "δαχτυλο". Οσες περισσοτερες προλαβει να ξεπεταξει και να παρει την επισκεψη,(μαυρα εννοειται).Εχω τρομοκρατηθει! Ειλικρινα σκεφτομαι οτι μπορει να μην αντεχω το κοστος σε ιδιωτικο και να καταληξω σε δημοσιο και με πιανει καταθλιψη. Δεν θα ηθελα με τιποτα αλλα..... εξαρταται!!!! Ας μαθω καποιους γιατρους και σε ιδιωτικα, και τι περιπου πληρωσαν αλλα κοριτσια και θα δω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφερω το θεμα, μηπως βρεθει καποια που να εχει κανει την επεμβαση.:(

 

girandola έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυώματος πριν από 1 χρόνο στο Λητώ. Το δικό μου ήταν μικρότερο μεν από το δικό σου-γύρω στ 4,5 εκ- αλλά ήταν εντός μήτρας και η έκθεση του υπερηχογραφήματος έλεγε "παρεκτοπίζει το ενδομήτριο".Ο γιατρός μου με είχε ενημερώσει οτι υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να μην βγαίνει λαπαροσκοπικά και να γίνει ανοικτό χειρουργείο. Ευτυχώς όμως δεν χρειάστηκε.

Πριν από 10 περίπου χρόνια είχα κάνει και ανοικτό χειρουργείο για αφαίρεση κυστών απ'τις ωοθήκες. Σίγουρα η ανάρρωση καμία σχέση με αυτήν της λαπαροσκ. αλλά και πάλι δεν ήταν κάτι τραγικό.Μόνο που πονούσα περισσότερες μέρες και φυσικά νοσηλεύτηκα και περισσότερο. Το πρήξιμο το έχεις και στις 2 περιπτώσεις-σαν έγκυος ήμουν!

Όσο για το οικονομικό, 1700 πήγε το μαιευτήριο συν την αμοιβή του γιατρού. Απ το ΙΚΑ πήρα πίσω 153 ευρώ!!!!!!!.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, ετσι ειναι που τρελλαινεσαι!!!! Σημερα εμαθα για μια γνωστη μου, 40 χρονων με ενα ινομυωμα 7 εκατοστων και ενα δευτερο 3 εκατοστων οτι εμεινε εγκυος! Το μεγαλο ινομυωμα μαλιστα ειναι μεσα στη μητρα διπλα στο παιδι!!!! Και μαλιστα δεν προσπαθουσε για παιδι, ετυχε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 6 μηνες αφαιρεσα λαπαροσκοπηκα τρια εξωτερικα ινομυωματα απο την μητρα μου, τα δυο 5,5 εκ και το ενα 7εκ. Δεν βασιστηκα να το κανω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο, προτιμησα κλινικη.Συγκεκριμενα στην Γενικη στην Θεσσαλονικη. Εμεινα μεσα ενα βραδυ, ειχα μια υπεροχη γυναικολογο και συνολικα μου κοστισε 3000 απο τα οποια τα 1000 περιπου ηταν της κλινικης. Ηταν μια μεγαλη και δυσκολη επεμβαση τεσσαρων ωρων.

Οι πρωτοι 3 μηνες ηταν δυσκολοι τωρα απλα που και που αν κουραστω η αν ξαπλωσω μπρουμυτα εχω πονακια.Εχω το ελευθερο κ εχουμε ξεκινησει προσπαθειες για εγκυμοσυνη.Αν δεν εκανα την επεμβαση θα μεγαλωναν κι αλλο τα ινομυωματα, μπορει κ να ειχα αποβολες. Δεν υπηρχε λογος να το ρισκαρω.Αν μη τι αλλο εφυγε ενα βαρος απο πανω μου.:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!!!

Εχω παει σε πεντε γιατρους συνολικα οι δυο εκ των οποιων ειναι σε Αλεξανδρας και Ελενας!!! Οι αποψεις διυστανται!! Αλλα ολοι συμφωνουν οτι οταν υπαρχει ινομυωμα μπορει να γινουν και αυτοματες αποβολες ή να υπαρχει προβλημα με πονους εντονους κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!! Εν τω μεταξυ, προσπαθουμε για παιδακι περιπου 9 μηνες τωρα και δεν εχει ερθει, αλλο προβλημα που να ξερουμε δεν υπαρχει! Ορμονολογικες και σπερμοδιαγραμμα ειναι πολυ καλα, αρα μηπως φταιει αυτο!!

Ο γιατρος μου λεει οτι δεν πρεπει να ανησυχω ακομη γιαυτο, αλλα τα χρονια περνανε, ήδη παιδευομαι 1,5 χρονια απο γιατρο σε γιατρο και εφτασα 35.5.

Διαβασα για καποια Χατζηραφαηλ που κανει ρομποτικη και λαπαροσκοπικη, ξερει καμια σας τιποτα γι αυτην? Σιγουρα αυτες οι μεθοδοι ειναι λιγοτερο επιπονες απο ενα ανοιχτο χειρουργειο και με λιγοτερες συμφισεις!

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Καταλαβαίνω την αγωνια σου, γιατι ειχα και εγω ενα ινομυωμα μεγεθους 4.50 εκ.

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια

Πριν από 3 χρόνια, λογω της καθυστέρησης να μείνω έγκυος ειχα αρχισει να το ψαχνω περισσοτερο, παρολο που καποιοι γιατροι ηταν αρκετα καθησυχαστικοί και με ειχαν κοιμίσει λεγοντας οτι δεν δημιουργει προβλημα στη σύλληψη και σε τυχόν εγκυμοσυνη . (τοτε ηταν 3.50εκ)

Μετα απο πολυ ψαξιμο Κατελειξα σε ενα πολυ καλο γιατρο και επιστημονα , εξειδικευμένο σε προβλήματα υπογεννητικότητας στην Αγγλία και εξωσωματικών(εάν χρειαζόταν).

Μου εξέθεσε την πραγματικότητα εμπεριστατωμένα και μου είπε τα εξής

Α. Εάν τα καταφέρω να μείνω έγκυος με το ινομύωμα είμαι λιγο στην τυχη.

Μπορει να πανε ολα καλα η μπορει να αποβαλλω η να γεννησω προωρα.

Επισης λογω της προχωρημενης ηλικιας μου δεν ειχα τα χρονικα περιθωρια να κανω δοκιμες.

Β. Με την σαλπιγγογραφια και τον υπερηχο δεν μπορει να εντοπιστει ακριβως η θεση του ινομυωματος σε σχεση με τα αλλα οργανα και να ειναι σιγουρος οτι δεν εμποδιζει στην συλληψη.

Μου πρότεινε λαπαροσκοπικη αφαίρεση ινομυώματος και εξέταση των οργάνων με την λαπαροσκόπηση ώστε να εξαλείψει κάθε αίτια της υπογεννητικότητας και σε επερχόμενη εγκυμοσύνη η μήτρα να είναι ενταξει.

Να μην προχωρησω σε ορμονες, σπερματεγχυσεις, εξωσωματικες κτλ. πριν εξεταστει και φτιαχτει η μητρα.

Και ολα αυτα σε συνδυασμο με τις υπολοιπες εξετασεις μου που ηταν καλες και του αντρα μου επισης .

Η ιδεα του χειρουργιου με αγχωσε παρα πολυ. Ενώ είχα αποφασίσει να το κάνω, παρέβλεψα την άποψη του γιατρού σχετικά με τις επιπλοκές σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη και κάναμε εντατικές προσπάθειες με τον σύζυγο μου για εγκυμοσύνη πριν το χειρουργείο για κάποιους μήνες και τελικα τα καταφεραμε.

Εμεινα εγκυος, ειχα ομως πολλες επιπλοκες στην εγκυμοσυνη. Συσπασεις

εντονες στις οποιες το ινομυωμα εμφανιζοταν στην κοιλια μου σαν ενα πορτοκαλι. Ειχε φτασει τα 7 εκοταστα στην εγκυμοσυνη και προβαλε σχεδον ολο μεσα στην μητρα.

Δεν θα ξεχασω τον γενετιστη στο Β. ΕΠΙΠΕΔΟΥ που μου ειπε οτι το ινομυωμα ειναι στο λαιμο του παιδιου και οτι επρεπε να το ειχα βγαλει πριν την εγκυμοσυνη .

Τελος γεννησα προωρα στην 33η εβδομαδα και περασαμε πολυ μεγαλη αγωνια που κινδυνευσε η ζωη του παιδιου και μεσα στην κοιλια αλλα και εξω.

Βαζοντας μυαλο και τωρα που το μωρακι μου εφτασε 2 χρονων σχεδον, εβγαλα το ινομυωμα λαπαροσκοπικα πριν 2 εβδομαδες στον ιδιο γιατρο και στο Ιασω.

Δεν το συζητουσα να ξαναπερασω τα ιδια σε επομενη εγκυμοσυνη.

Οσο για την λαπαροσκοπικη επεμβαση πηγε τελεια.

Μια μερα νοσηλευτηκα , χωρις παυσιπονα.

Την τεταρτη ημερα πηγα στην δουλεια μου και εκανα και πολυ περπατημα.

Η θεση του ινομυωματος ειχε αλλαξει κατα πολυ την γεωμετρια των οργανων μου ειπε ο γιατρος και πολυ σωστα καναμε που το βγαλαμε.

Στο υπολογιστη του ιατρειο του μου εδειξε αναλυτικα την επεμβαση.

Τωρα εχουν περασει δυο εβδομαδες και δεν καταλαβαινω τιποτα.

Η επεμβαση δεν ηταν τιποτα τελικα.

Δυστυχως δεν εμπιστευομαστε τους γιατρους και κανουμε του κεφαλιου μας.

Αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια

Εαν δεν εχεις καταληξει καπου ακομα και θελεις πρισσοτερες πληροφοριες για τον γιατρο και για το κοστος στειλε μου μηνυμα.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κιεγώ κάτι γιατί βλέπω ότι οι γνώμες διίστανται. Κάθε χρόνο στον έλεγχο παπ και ηπέρηχο που κάνω όλα καλά. Φέτος μου λέει η γιατρός υπάρχει ένα ινομύωμα 3 εκατοστά (πώς έφτασε τα 3 εκ. ενώ περσυ δεν υπήρχε τίποτα????). Τρόμαξα λίγο αλλά με καθησύχασε και μου είπε ότι έχει το μέγεθος καρυδιού και ότι σ'αυτό το μέγεθος δεν εμποδίζει ούτε τη σύλληψη ούτε μια πιθανή εγκυμοσύνη. Απλά μου είπε να ξαναπάω σε 6 μήνες να το δει κι ότι αν δεν έχει μεγαλώσει όλα οκ.

Εμένα 3 εκατοστά μου φάνηκαν πολλά αλλά αφού μου είπε έτσι η γιατρός...πάω πάσο. Φοβάμαι που φοβάμαι τα χειρουργία, μην οδηγηθώ και μονη μου εκεί! Εσείς είχατε καμιά παρόμοια εμπειρία σ'αυτά τα εκατοστά?

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Ακομη δεν εχω καταληξει στο τι θα κανω γιατι με προλαβαν αλλα δυσαρεστα γεγονοτα!

 

Rinoula εγω πριν 1,5 χρονο που το ανακαλυψα ηταν 4,5 εκατοστα, εχοντας να κανω υπερηχο δυομισι χρονια περιπου. Μετα απο εξι μηνες που πηγα σε αλλον γιατρο, ιδιωτικο και με πολυ συγχρονα μηχανιματα το βρηκε 6,8 εκ., και τρομαξα, βεβαια ο ανθρωπος μου εξηγησε οτι επειδη ο υπερηχος του ειναι ο πιο συγχρονος απεικονιζεται ακριβως ποσο ειναι, μιας και ειναι σε δυσκολη μερια(πισω και εξω απο τη μητρα), κατι που στον απλο υπερηχο δεν μπορει να γινει. Απο τοτε και μετα πηγαινω εκει, καθε 3μηνες ή καθε 6μηνες(οποτε μου τη δωσει και αρχισουν οι ανασφαλειες), και εχει μεγαλωσει λιγοτερο απο ενα εκατοστο. Σου εγραψα την εμπειρια μου, μηπως και το δικο σου προυπηρχε μικροτερο και δεν το ειχε δει ο γιατρος στον υπερηχο.Οτι κι αν κανεις καλα αποτελεσματα αλλα αυτο που εχω να σου πω παρε πολλες γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα..

εγω έχω κάνει αφαίρεση κύστης ωοθήκης 9 εκ...δεν ήταν ινομύωμα βεβαια...αλλά λόγω μεγέθους στο αναφέρω. Την έκανα στο Λητώ και λαπαροσκοπικά (βεβαια ο γιατρός ειναι πολύ καλός χειρούργος...αστέρι στον τομέα του και παιδεύτηκε αρκετά για να μην κάνει ανοικτό χειρουργειο). Και φυσικά τα χρήματα ήταν ανάλογα...πολλά. Ο ίδιος γιατρός χειρουργεί και στο Ρέα που τα νοσήλεια είναι λιγότερα απο το Λητώ...αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 3000 ευρώ.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε βοηθαω με την προσωπικη μου εμπειρια αλλα εγω εχω ενα ινομοιωμα εκτος μητρας 6 εκ. Πολλοι γιατροι με ειχαν συμβουλεψει να το βγαλω πριν μεινω εγκυος. Τελικα μετα απο επισκεψη στον αγιο αυτο ανθρωπο τον γιατρο κο Χασιακο μου ειπε να μεινω εγκυος χωρις να κανω αφαιρεση καθοτι καθε επεμβαση γυναικολογικη μειωνει αυτοματως τη γονιμοτητα μας. Οπως μου ειπε και ο γιατρος το ινομοιωμα αυξηθηκε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης (πηγε 11εκ...) αλλα μετα την εγκυμοσυνη επανηλθε στα 6 εκ. Δεν ειχα καποια ενοχληση στην εγκυμοσυνη απο το ινομυωμα απλα ημουν προσεκτικη για προωρο τοκετο και εκανα ενεσεις κορτιζονης. Τελικα γεννησα στην ωρα μου απλα με καισαρικη αφου το μωρο δεν χωρουσε να περασει απο κατω λογω του ινομοιωματος.

 

Τωρα εκανα και δευτερο μωρακι χωρις κανενα προβλημα. Σε αυτην την εγκυμοσυνη δεν εκανα ουτε κορτιζονες. Γενικα τα ινομοιωματα αν δεν μας ενοχλουνε δεν τα πειραζουμε (αν δεν εχεις εντονες αιμορραγιες κλπ..)

Ποσο μαλλον οταν ειναι εκτος μητρας!

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι παιδιά ήταν μισχωτό, γύρισε ο μίσχος στην εγκυμοσύνη (είχε φτάσει 14 εκ.), αυτοκαταστρεφόταν και κόντεψε να με στείλει στα θυμαράκια. Το βγάλαμε με επείγον χειρουργείο όταν ήμουν 4 μηνών έγγυος.

ΕΥΤΥΧΩΣ ήταν εξωμήτριο και δεν είχα πρόβλημα με τη συνέχεια της εγγυμοσύνης!

 

Οπότε θα σε συμβούλευα μάλλον να το αφαιρέσεις, αφού είναι αρκετά μεγάλο, για να συνεχίσεις τις προσπάθειες χωρίς αυτό το άγχος!

Κι εγώ ιδιωτικά το έκανα, στη γυναικολόγο μου, αλλά αναγκαστικά χειρουργείο, γιατί ήμουν έγγυος και δεν γινόταν λαπαροσκοπικά.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Είχα ένα ινομύωμα 6,3 εκ στα τοιχώματα της μήτρας, κοντά στο ενδομήτριο, χωρίς να το επηρεάζει. Βασανίστηκα όσο δε φαντάζεστε να αποφασίσω αν έπρεπε να το βγάλω ή όχι...φοβόμουν και την επέμβαση, φοβόμουν και τις επιπλοκές. Τελικά αποφάσισα να το βγάλω, το έκανα λαπαροσκοπικά πριν από 6 μέρες, την τρίτη μέρα βγήκα βόλτα, την πέμπτη γύρισα στη δουλειά. Συνήλθα πολύ εύκολα,έφαγα αμέσως, σηκώθηκα αμέσως, δεν πόνεσα καθόλου, τώρα το μόνο που νιώθω είναι ένα τράβηγμα στα ράμματα. όχι όμως κάτι τραγικό. το πιο ενοχλητικό ήταν δυσφορία από τον αέρα που βάζουν στην κοιλιά. Μου στοίχισε 2000 στο μητέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κ από μένα! Να σας πω κ εγώ το δικό μου θέμα! Έχω 2 ινομυωματα 4, κάτι εκατοστά το καθένα κ άλλο ένα 2,5.κ τα 3 εξωμητρια. Εδώ κ 1,5 χρόνο δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος.οι δικές μου ορμονικες πολύ καλές αλλά έχουμε λίγο προβληματικό σπέρμα. Ήμασταν σε δίλημμα εξωσωματική ή αφαίρεση ινομυωματων?(δεν επηρεάζουν τη σύλληψη αλλά θα δημιουργησουν προβληματα στην εγκυμοσύνη κ πιθανώς αποβολή, κ σίγουρα καισαρική γτ το ένα θα εμποδίζει το μωρό να βγει). Μιλώντας κ με τον γιατρό μου κ με τον εξωσωματιστη που συνεργάζεται καταλήξαμε στο να τα βγάλω γιατί μπορεί για πχ να πάρω τις ορμόνες της εξωσωματικής, να μεγαλώσουν αυτά αλλά να πιάσει με τη πρώτη κ μετά να τα βγάλω αναγκαστικά. Δλδ διπλά λεφτά. 3-6 μήνες μετά ανάλογα με τα ράμματα στη μήτρα δε θα πρέπει να μείνω έγκυος κ με βιταμίνες κτλ θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε το σπέρμα κ μετά με καθαρό δικό μου "σύστημα" μπορεί να μείνω φυσιολογικα έγκυος. Έχω τρομοκρατηθει με την ιδέα της λαπαροσκοπησης που θα κάνω αλλά όλοι λένε είναι για καλό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

I'm in LOVE with two babies I haven't yet met...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι 41 ετών. Μου βρήκαν μέσω μαγνητικής τομογραφίας τρία ινωμυώματα μήτρας, μήκους 10, 11 και 12 εκατοστών αντίστοιχα. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτά πρέπει κανονικά να αφαιρεθούν με καισαρική τομή (ανοιχτό χειρουργείο), λόγω μεγέθους και πως η λαπαροσκόπηση δεν ενδείκνυται για την περίπτωσή μου. Δεν σας κρύβω ότι με φοβίζει η ιδέα του ανοιχτού χειρουργείου, γιατί έχω ακούσει πολλά, όπως μεγάλη απώλεια αίματος και πιθανή ανάπτυξη συμφύσεων εκ των υστέρων. Έχει βιώσει μήπως καμία από εσάς αυτήν την εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Είχα αφαιρέσει ινομύωμα με ανοιχτό χειρουργείο πριν από χρόνια. Συμφύσεις δεν έκανα. Η μόνη επίπτωση που είχα ήταν ότι όταν αργότερα έμεινα έγκυος, γέννησα με καισαρική λόγω της παλιότερης τομής στη μήτρα.

 

Βέβαια το ανοιχτό χειρουργείο έχει ταλαιπωρία μετά, όπως όλα τα χειρουργεία φαντάζομαι. Η πρώτη εβδομάδα ήταν ζόρικη, η δεύτερη κάπως καλύτερα, την τρίτη μπορώ να πω ότι είχα επανέλθει. 

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη, τόσο για τη μέθοδο όσο και για το κατά πόσο είναι απαραίτητο να αφαιρεθούν. Σε επηρεάζουν με κάποιον τρόπο; Εγώ το είχα αφαιρέσει επειδή μου προκαλούσε φοβερή και παρατεταμένη αιμορραγία - η περίοδός μου κρατούσε δέκα μέρες και γενικά είχε αρχίσει να επηρεάζεται άσχημα η καθημερινότητά μου. Το ανοιχτό χειρουργείο επιλέχθηκε ακριβώς για να αποφευχθεί η πιθανότητα συμφύσεων από κακή αφαίρεση. Για την ακρίβεια ο γιατρός μου είχε πει ότι αν είχα τελειώσει από εγκυμοσύνες και παιδιά, θα το αφαιρούσε λαπαροσκοπικά, επειδή δεν θα τον ένοιαζε αν θα παρουσιαστούν συμφύσεις αργότερα.

 

Θέλω να πω, δεν υπάρχουν πάντα ίδιες απαντήσεις. Η απόφαση πρέπει να λαμβάνεται (και) με γνώμονα το φίντμπακ της γυναίκας και τα μελλοντικά της σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

@Ilaeira Μου είπε να αφαιρεθούν γιατί μελλοντικά θα πιέζουν μήτρα και ουροδόχο κύστη. Αιμορραγίες δεν έχω όχι, έχω όμως ένα φούσκωμα στην κοιλιά. Εν τω μεταξύ, για πρώτη φορά είχα και μια διαταραχή στον κύκλο μου: η περίοδος μου ήρθε 40 ημέρες μετά την τελευταία φορά και κατόπιν λήψης dufachon. Ο γιατρός βέβαια δεν μου έχει απαντήσει ακόμη αν αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στα ινωμυώματα. Έχω επίσης και ένα πρήξιμο στα πόδια και πολύ φοβάμαι μήπως και αυτό οφείλεται σε αυτά. Λόγω μεγάλου μήκους, μου είπε ότι δεν μπορούν να αφαιρεθούν λαπαροσκοπικά. Είναι 10, 11 και 12 εκατοστά αντίστοιχα και είναι υπορρογόνια, ενώ η μήτρα μου λέει είναι 5 εκατοστά. Θυμάσαι πόσες ώρες κράτησε το δικό σου χειρουργείο και πόσες μέρες έμεινες στο νοσοκομείο; Η περίοδος μετά σου ήρθε αμέσως;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...