Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ Ή ΤΟΝ ΛΥΚΟ?


Recommended Posts

γεια σας κι απο μενα.εχω λευκη και το ψαχνω αρκετο καιρο.μονιμη θεραπεια δεν υπαρχει.απλα χρισιμοποιω τοπικα pritopik οσο ειναι μικρα τα σημαδια και μεχρι τωρα φευγουν εντελος.ΑΛΛΑ δυστιχος βγαινουν καινουργια.ειναι κληρονομικο παντος γιατι εχει η αδερφη μου και ο ξαδερφος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


τζενη εγω εχω λευκη. την εχω απο οταν ημουν στο δημοτικο (δεκαετια του 80). τοτε ειχα κανει μια θεραπεια που δεν ειχε αποτελεσμα. η λευκη ειναι αυτοανοσο νοσημα που επιρρεαζεται απο την ψυχολογια. ετσι οταν πηγα στο πανεπιστημιο αυξηθηκε και εξαπλωθηκε και σε αλλα σημεια. ειχε ξεκινησει απο τους αγκωνες και εβγαλα και στα δαχτυλα των χεριων και ποδιων. ειχε σταματησει η εξαπλωση μεχρι την εγκυμοσυνη μου. τοτε ειδα να αυξανεται στα σημεια που ειχα ηδη αλλα και να εμφανιζεται σε αλλα σημεια.

ειναι ομως κατι με το οποιο εχω μαθει να ζω και θα μου φαινοταν περιεργο να μην εχω αυτα τα λευκα σημαδια στο σωμα μου. ειναι κατι σαν...στολιδι.

παντως εγω δεν γνωριζω καποια θεραπεια για την λευκη που να εχει αποτελεσμα μιας και ως αυτοανοσο δεν μπορουν οι γιατροι να ξερουν ακριβως την αιτια που προκαλειται.

στα βρεφη μπορει βεβαια να ειναι διαφορετικα. εγω δεν σου εγραψα για να σε αγχωσω αλλα για να εισαι προσεκτικη σχετικα με αυτα που θα σου λενε οι γιατροι. και φυσικα για να σου πω οτι η λευκη, αν δεν θεραπευτει τελικα, δεν ειναι και κατι φοβερο και τρομερο. ειναι απλως λευκα σημαδια. τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Εχω πρόβλημα και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Η μικρή μου τεσσάρων ετών, την Παρασκευή το βράδυ βάζοντας μπυζάμες παρατήρησα οτι έχει κάποιους αποχρωματισμούς στα πόδια σαν κουκίδες τα περισσότερα και κανα δυο πιο απλωμένα και μερικά στο χέρι της. Σύνολο καμια 30αριά σημάδια. Σήμερα το πρωι ήγαμε στο Συγγρός και μας είπαν λεύκη. τρελάθηκα. Το απόγευμα τη παίρνω και άμε σε γιατρό του ταμείου μου, δεν ήταν εντελώς σίγουρη για λεύκη αλλά είπε οτι αφου ήταν αυτή η διάγνωση στο Συγγρός που είναι εξειδικευμένο τότε λεύκη θα είναι. Μετά την πήγα σε ιδιώτη. Αυτός λέει κατα 99% δεν είναι λεύκη και της έβαλε στα σημάδια ένα φως τύπου μπλακ λαίτ για να δεί πως δείχνουν τα σημάδια στο σκοτάδι. Παλάβωσα τελείως. Τι να πιστέψω. Σκοπεύω να την πάω και στο αγιας σοφίας που έχει παιδοδερματολόγο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο πρώτος μου έδωσε θεραπεία, ο δεύτερος λέει να μη την κάνω....

Link to comment
Share on other sites

καλα τρεξιματα κοπελα μου....πηγαινε και παρε δυο τριες γνωμες απο εκει που ειναι οι πιο εξειδικευμενοι.....σιγουρα στο παιδων θα ξερουν καλυτερα απο ιδιωτες.....απλα ψαχτο....και ναι το συγγρος ειναι καλο απο οσο ξερω...δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω παραπανω....ευχομαι ολα καλα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

καλα τρεξιματα κοπελα μου....πηγαινε και παρε δυο τριες γνωμες απο εκει που ειναι οι πιο εξειδικευμενοι.....σιγουρα στο παιδων θα ξερουν καλυτερα απο ιδιωτες.....απλα ψαχτο....και ναι το συγγρος ειναι καλο απο οσο ξερω...δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω παραπανω....ευχομαι ολα καλα

Να είσαι καλά γιασεμάκι και μόνο που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα. Ο άντρας μου έχει λεύκη και γι'αυτό σου απαντάω. Απ' όσο ξέρω υπάρχουν 2 παρεμβάσεις: ή προσθέτεις μελανίνη ή αφαιρείς και ασπρίζει όλο το δέρμα. Αυτό μου είχαν πει στη δερματολογική που έτυχε να βρίσκομαι εκεί σαν φοιτήτρια. Προσωπικά δεν θα έβαζα το παιδί μου σε αυτή την διαδικασία εκτός και αν υπήρχε κάποια άλλη μέθοδος θεραπείας, πιο ανώδυνη. Το κοριτσάκι θα μεγαλώσει με αυτό και περισσότερο θα ενοχλεί εσένα παρά εκείνη. Για τον άντρα μου που το έχει από 10 χρονών περίπου έτσι είναι. Έχει στους αγκώνες, στα γόνατα, στα δάχτυλα χεριών και ποδιών, στα μάτια (εκεί ακριβώς που εμείς βάζουμε σκιά) και στο....., χωρίς να αυξάνεται με τον καιρό. Στο παρελθόν είχε χρησιμοποιήσει φτιαχτές αλοιφές αλλά δεν του έκαναν τίποτα. Σίγουρα αξίζει να το ψάξεις γιατί ίσως να υπάρχει κάτι καινούριο αλλά προσπάθησε να μην το περάσεις στο παιδί και κομπλεξαριστεί γιατί απ' ότι λένε αυξάνεται με το άνχος.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σου πω από προσωπική εμπειρία δημόσιο και πάλι δημόσιο! Το πέρασα με παθήσεις των παιδιών μου το να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς εντός και εκτός νοσοκομείου και πραγματικά καλύτερα να διασταυρώνεις γνώμες στο νοσοκομείο που η εμπειρία τους είναι κλάσης ανώτερη από αυτή των ιδιωτών

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σου πω από προσωπική εμπειρία δημόσιο και πάλι δημόσιο! Το πέρασα με παθήσεις των παιδιών μου το να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς εντός και εκτός νοσοκομείου και πραγματικά καλύτερα να διασταυρώνεις γνώμες στο νοσοκομείο που η εμπειρία τους είναι κλάσης ανώτερη από αυτή των ιδιωτών

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συμφωνώ μαζί σου οτι τα δημόσια είναι καλύτερα. Αλλά σκέψου οτι ο τελευταίος γιατρός (ιδιωτικός) μου είπε οτι η αληφή που μου έδωσαν στο Συγγρός έχει κατηγορηθεί για καρκηνογεννεση. Τι κάνω πλέον η μάνα; Η πρώτη γιατρός βεβαία για τη λέυκη ο τελευταίος γιατρός βέβαιος για το οτι δεν είναι λεύκη. Πατάω στον αέρα. Δε ξέρω βρε συ, έχω παλαβώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λευκη μου εμφανιστηκε μετά απο ενα ισχυρό σοκ.

Το ανακάλυψα καποιο καλοκαιρι οταν επεστρεψα απο διακοπες και ολοι μου ελεγαν-και πρωτη η μητέρα μου- ..."καλά ...ολη μερα ηλιοθεραπεια με τα γυαλιά εκανες;;;..."

Εχω λευκη ακριβως κάτω απο τα ματια...

Τυχερη μεσα στην ατυχια μου.

Φαινεται σαν να εχω βαλει λιγο παραπανω κονσιλερ...

Δεν χρειάζομαι και μακιγιάζ.

 

Πολλά μας ειχαν πει και εμας και μαλιστα ειχαμε πάει σε μια κορυφαια δερματολογο στο Παγκράτι, την Γεωργαλά αν θυμαμαι καλά το ονομά της και μου ειχε δωσει φαρμακευτικη αγωγη και ενα βαμα που σκουραινε την ασπρη περιοχη.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο που 1ος μου ξαδελφος εχει λευχη καθως και ενα μου ανηψι...

 

Να σου πω πως σιγα σιγά σαν να υποχωρει -η εγω το συνηθιζω- και μονο το καλοκαιρι φαινεται πιο εντονα γιαυτο και πλακωνομαι με δεικτη 50 απο τον Φλεβαρη να μην παρω χρωμμα.

 

Παρε και αλλη γνωμη και εγω θα σου ελεγα για Παιδων...Δεν ξερω εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη εκει μεσα...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

gioli,

έχω παρομοια εμπειρία και γράφω τι έγινε μήπως βοηθάει:

Και η δική μου 4 χρονών έχει αποχρωματισμούς μεγάλους λεκέδες στην πλάτη και μικρά στιγματα στα πόδια (επίσης έχει ξηροδερμία και κατα καιρούς ατοπική δερματίτιδα)

Την πήγα σήμερα δερματολόγο

έκανε τα εξής:

την εξέτασε με λάμπα για να δει αν είναι όντως λεύκη

την φωτογράφισε (για να έχουμε να συγκρίνουμε σε 2 μήνες)

έξυσε την πλάτη της και πήρε δείγμα από δέρμα και το είδε στο μικροσκόπιο μήπως και είναι κανένας μύκητας

Μου είπε ότι δεν είναι λεύκη, έχει όμως υπομελάνωση (με ξεροδερμία η οποία μάλλον το προκαλεί) η οποία είναι λευκή πιτυρίαση η οποία παρουσιάζεται συχνά σε παιδιά και κυρίως ανοικτόχρωμα (στα λέω με κάθε επιφύλαξη αυτά γιατί τα παιδιά μου παρεξήγησαν το ιατρείο με παιδική χαρά και κάναν φασαρία την ώρα που μιλούσαμε με την γιατρό...)

Μου έδωσε 1 σαπούνι μια ενυδατική (είπε πολύ σημαντική η ενυδάτωση) και μια άλλη κρέμα η οποία κάνει ελαφριά απολέπινση και "δεν ανησυχούμε" το ξαναβλεπουμε σε 2 μήνες. Θα πάρει καιρό να συνέλθει , ίσως όχι πριν το καλοκαίρι που θα ξαναδεί ο ήλιος το σώμα της. Μου είπε ότι τα σημαδάκια στα πόδια είναι από κτυπήματα ή τσιμπήματα που μετά την επούλωση δεν παράχθηκε αρκετή μελανίνη, συμβαίνει αυτό σε ορισμένα παιδιά

(Νομίζω ότι είναι αλήθεια και τώρα που το σκέφτομαι η κόρη μου είναι πολύ "μαυρισμένη" από το καλοκαίρι και αν αυτά έγιναν μετά π.χ. Σεπτεμβρη Οκτώβρη τότε δεν την είδε ήλιος σε εκείνα τα σημεία)

Αυτά προς το παρον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

΅Ελπιζω να εχεις καλα νεα και να μην ειναι λευκη, γιατι ειναι λιγο μανικι η κατασταση. Απλα θελω να σε συμβουλεψω, να κανεισ της μικρης και εξετασεις για θυρεοειδη και για τα αντισωματα του γιατι συνηθως συνυπαρχουν οι 2 αυτες νοσοι. Εχω την κορη μου με 3 αυτοανοσα και το σοκ ειναι μεγαλο, ιδιατερα στην αρχη. Η κορη μου ξεκινησε με ρευματοειδη αρθριτιδα 3,5 χρονων, και μετα απο 2 χρονια βγηκε στην επιφανεια η λευκη και η θυρεοειδιτιδα Hashimoto. Τωρα ειναι 10 χρονων και τα παμε καλα, θα μπορουσα να πω γιατι εχω δει πολλα χειροτερα τοσα χρονια που δεν ξερω αν πρεπει να παραπονιεμαι τελικα η οχι. Απλα μην αμελησεις και το ψυχολογικο κομματι της ολης ιστοριας, του παιδιου σου αλλα και της δικιας σου ψυχολογιας. Αν δεν εισαι εσυ καλα, δεν θα μπορεσεις να σταθεις στο παιδι σου....που οπως ειπα ελπιζω ολα να ειναι οκ..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ελπίζω μέχρι τώρα να έχεις πάρει απαντήσεις και όλα να ειναι καλύτερα.Η περασμένη χρονία ήταν μια δύσκολη για εμένα και τον άντρα μου γιατι εκείνος διαγνώσθηκε με δισκοειδη ερυθματώδη λύκο (στην μύτη )και εγώ με λευκη (σε μια ελία στο μέτωπο)λοιπόν ο άντρας μου έκανε θεραπεία με μια ειδική κρέμα και ουσιαστικά τώρα έχει εξαφανιστει το σημάδι του το δικό μου δεν παίρνει κάποια θεραπεία απλώς το καλύπτω με αφέλειες και φυσικά αποχή απο τον ήλιο και πολύ δυνατό αντηλιακό το κλειδι γιαυτά τα 2είναι η αποχή απο τον ήλιο ή όσο το δυνατον καλύτερη προστασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γειά σας Γωγώ! :)

ονομάζομαι Μαρία και έχω λεύκη....εδώ και 2 χρόνια και είμαι μόλις 15....κατ αρχήν να ρωτήσω τί ηλικία έχει η κόρη σας; και πόσο καιρό έχει που της εμφανίστηκαν τα σημάδια; Η αιτία όπως είπατε και η ίδια είναι κληρονομική...! επισκεφθήκατε κάποιον δερματολόγο; βάζετε κάποια αλοιφή στα σημεία ωστε αν σταματήσει η εξάπλωση; έχω διαβάσει ΟΛΑ τα άρθρα στο διαδίκτυο για τη λεύκη και όλα λένε τα ίδια σχεδόν... το πάν είναι η ψυχολογία πιστεύω... ενθαρρύνετε την κόρη σας πως θα της περάσει, ακόμα και αν δεν το πιστεύετε πραγματικά κάντε την να πιστέψει οτι είναι κάτι το προσωρινό και το εύκολα γιατρευόμενο... εγλω πήγα αρχικά σε 2 δερματολόγους και μου δώσαν κατι αλοιφές, ο ένας μάλιστα μου έδωσς αν πάρω και κορτιζόνη, "αν είναι δυνατόν" είπε ο δεύτεροσ δερματολόγος μου , τον οποίο και άκουσα αφού είναι καθηγητής πανεπιστημίου, ενώ ο άλλος ήταν του ΙΚΑ..ή αλοιφή που μου πρότεινε ο καθηγητής ονομάζεται betnovate και την φοράω την ημέρα μία φορά (εγώ προσωπικά κάθε βράδυ) και με προέτρεψε να την βάζω εναλλάξ με μία από τις κρέμεςπου μου έδωσε ο πρώτος μου γιατρός που λέγεται vericort .. και έτσι φοράω 3 εβδομάδες την betnovate και 1 την vericort. δεν μπορώ να πώ ότι μίκραιναν τα σημάδια άλλα ούτε και εξαπλώθηκαν!!! ΕΥΤΥΧΩΣ !!! έχω ένα σημάδι στον αγκώνα και ένα πολύ μεγάλο στη πλάτη στο κέντρο ψηλά.... :((((( άρχισα μόνη μου να παίρνω βιταμίνη Β που την προμηθεύτηκα από το φαρμακείο ζητώντας την έτσι.... αφού είναι βιταμίνη που δεν προκαλεί παρενέργειες και βοηθάει την επιδερμίδα !! 2 την ημέρα παίρνω πρωί-βράδυ...και έχω ακούσει οτι το άρσενικό μικρό κουνέλι έχει πρωτείνες αναντικατάστατες άλλων τροφίμων που εμποδίζουν την εξάπλωση αυτης της ασθένειας... τώρα παρείγγειλλα από μία γνώστη μας απο την Ρωσία ένα φάρμακο που όσες το πήραν που είχαν λεύκη θεραπεύτηκε ολοκληρωτικά!! και ελπίζω να το βρεί και για μενα.. όταν το πάρω θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματά του... όσο για τώρα καλύπτω τα σημάδια μου με ένα αρκετά σκουρόχρωμο προίον που προμηθέυτηκα 40 ευρώ από ένα κέντρο αισθητικής γνωστο ώς camouflage επειδή μαύρισα αρκετά στις διακοπές και ήταν έντονη η αντίθεση που γινόταν.. προσόχη με το προιον αυτό δεν είναι τέλεια η κάλυψη των σημαδιών καθώς η διαφορά πάντα θα υπάρχει...

ελπίζω να βοήθησα ....

ΥΓ. συγνώμη΄αν κάνω ερωτήσεις που είδη έχουν απαντηθεί αλλά δεν έχω διαβάσει όλη τη συνομιλία μόνο το μύνημά σας...

Να΄στε καλά....

Link to comment
Share on other sites

Marylek γεια σου, :P

μόλις διάβασα το μύνημα σου,έχουμε και εμείς λεύκη με τον αδερφό μου κ θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία της κρέμας που έχεις παραγγείλει απο τη Ρωσία,επειδή έχω εύκολη πρόσβαση στη Ρωσία και θα ήθελα να τη δοκιμάσω,να δουμε αν θα μας βοηθήσει καθόλου.Θα σου ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσες να μου γράψεις τα στοιχεία της κρέμας ή εδώ ή να τα στείλεις στη διεύθυνση:[email protected]

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Κορίτσια καλησπέρα. Εχω πρόβλημα και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Η μικρή μου τεσσάρων ετών, την Παρασκευή το βράδυ βάζοντας μπυζάμες παρατήρησα οτι έχει κάποιους αποχρωματισμούς στα πόδια σαν κουκίδες τα περισσότερα και κανα δυο πιο απλωμένα και μερικά στο χέρι της. Σύνολο καμια 30αριά σημάδια. Σήμερα το πρωι ήγαμε στο Συγγρός και μας είπαν λεύκη. τρελάθηκα. Το απόγευμα τη παίρνω και άμε σε γιατρό του ταμείου μου, δεν ήταν εντελώς σίγουρη για λεύκη αλλά είπε οτι αφου ήταν αυτή η διάγνωση στο Συγγρός που είναι εξειδικευμένο τότε λεύκη θα είναι. Μετά την πήγα σε ιδιώτη. Αυτός λέει κατα 99% δεν είναι λεύκη και της έβαλε στα σημάδια ένα φως τύπου μπλακ λαίτ για να δεί πως δείχνουν τα σημάδια στο σκοτάδι. Παλάβωσα τελείως. Τι να πιστέψω. Σκοπεύω να την πάω και στο αγιας σοφίας που έχει παιδοδερματολόγο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο πρώτος μου έδωσε θεραπεία, ο δεύτερος λέει να μη την κάνω....

 

Εγώ έκανα 3 βιοψίες και τα αποτελέσματα και των 3 ήταν διαφορετικά.

Μάλιστα την μια την έκανα στο Συγγρός και η απαντηση τους ηταν ότι μπορεί να ειναι λεύκη!!!!!

Καλό κουράγιο σου εύχομαι.

Για διαβάστε και αυτο το ενδιαφερον άρθρο

 

http://www.dromostherapeia.gr/astheneies-kai-enallaktikes-therapeies/levki-nea-stoiheia-ipostirizoun-oti-ta-antioxeidotika-mporei-na-apoteloun-to-kleidi-stin-evresi-therapeias-gia-aiti-ti-hronia-dermatiki-diatarahi.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δεν γνωρίζω κάτι για τις δύο ασθένειες πέραν του ότι ειναι αυτοάνοσα, γνωρίζω όμως μια κοπέλα απο τη γιόγκα η οποία ειναι και ψυχολόγος και παρουσίασε λύκο. Πήγε νομιζω σε κάποιο νοσοκομείο (ισως το Γεννηματας δεν ειμαι σίγουρη) σε ενα ειδικό πρόγραμμα και της είπε ο καθηγητής οτι θέλει ειδική θεραπεία κτλ...η κοπελα ξεκίνησε θεραπεία αλλά στην πορεία είπε να δοκιμάσει ομοιοπαθητική και ξεκίνησε με εναν πολύ καλό ομοιοπαθητικό και έτσι έκοψε τα συμβατικά φάρμακα. Μετά απο ενα χρόνο ξαναπήγε στο νοσοκομείο για επαναξέταση και η ασθένεια κοιμόταν, φυσικά ο καθηγητής δεν παραδέχεται οτι ειναι λόγω της ομοιοπαθητικής. Εννοείται οτι η κοπέλα συνεχίζει μονο ομοιοπαθητικα την θεραπεία. Πάντως δεν καταλαβα ποτέ ή παρατήρησα κάποιο σύμπτωμα επάνω της οπότε δεν γνωρίζω περαιτέρω για τον λύκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ κ θα ήθελα εαν μπορείτε να με βοηθήσετε.Ο γιός μου ο οποίος είναι 3,5 ετών παρουσίασε ξαφνικά μικρά άσπρα στίγματα στα πόδια του. Τον πήγα σε δερματολόγο πριν 2 μέρες κ μου είπε ότι είναι λεύκη.Από εκείνη την ώρα έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Μήπως σας έτυχε κάτι παρόμοιο;Γνωρίζετε κάποιον καλό παιδοδερματολόγο για να ζητήσω κ μια δεύτερη άποψη; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...