Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΓΩΤΑ!!!


sardelaki

Recommended Posts

ελάχιστα, ίσα ίσα να μαλάκώσει, αν φροντίσεις να κάνεις ακριβως το ένα μπισκότο πάνω στο άλλο εγώ άλλες φορές το πετύχαινα και άλλες όχι τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή η συνταγή είναι ωραία,δοκιμασμένη,τα χτυπάμε όλα μαζί και γίνεται μεγάλη ποσότητα ( από 3-6 κιλά)

 

Παγωτό

2 garni Γιώτης σαντιγύ ή κακάο

2 κουτιά ζαχαρούχο γάλα

2 κρεμες γάλακτος (250 ml η μία)

1 λίτρο φρέσκο γάλα

4 βανίλιες

 

Χτυπάμε όλα τα υλικά μαζί. εγώ κάνω το μισό κρέμα μισό σοκολάτα. Αφήνουμε λίγο να παγώσει και το ξαναχτυπάμε.

Αν θέλουμε χωρίζουμε σε δυο, τρία μεγάλα μπολ και σε κάθε ένα προσθέτουμε ότι μας αρέσει

 

Παραλλαγές:

1. Παίρνουμε γλυκό κεράσι, κόβουμε τα κεράσια και τα ανακατεύουμε μέσα στο παγωτό (Κρέμα βανίλια- κεράσι)

2. Μπισκότα Rollers γεμιστά με σοκολάτα. Αφήνουμε λίγο τα μπισκότα να μαλακώσουν και τα τρίβουμε μέσα στο παγωτό βανίλια. Χτυπάμε με το μίξερ (όπως το Νιρβάνα με μπισκότα)

3. Σιρόπι καραμέλας

Βάζουμε ζάχαρη σε ένα τηγάνι και ανακατεύουμε μέχρι να γίνει καραμέλα. Χαμηλώνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε κρέμα γάλακτος. Ανακατεύουμε μέχρι να πήξει.

4. ξηροί καρποί ή φρουί γλασέ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με 1 morfat στο τενεκεδένιο κουτάκι, 1 εβαπορέ γάλα κι 1 ζαχαρούχο!! Τα χτυπάω στο μίξερ να πήξουν και να αφρατέψουν και μετά στρώνω πτι-μπερ στον πάτο από ένα ταψάκι, το παγωτό κι από πάνω πάλι πτιμπερ. Κατάψυξη κι έτοιμο!!
Αν θελεις μπορεις και χωρίς μπισκότα να το κανεις ;Εχει ωραία γευση χωρίς;;;;
a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι η δικη μου συνταγη ειναι παραπλησια με τα κοριτσια του μπισκοτου:D

 

 

  • 1 ζαχαρουχο νουνου 397γρ.
  • 1 φυτικη σαντιγυ vagetalcrem 500ml

 

  • 2 lacta αμυγδαλου μεγαλες
  • μπισκοτα πτι-μπερ

χτυπαμε με μιξερ χεριου την σαντιγυ με το ζαχαρουχο και προσθετουμε τα κομματακια της σοκολατας.

αδειαζουμε στην σειρα των μπισκοτων το μειγμα μας, και προσθετουμε και τα υπολοιπα μπισκοτα στην ιδια ακριβως σειρα με τα κατω,

ετσι οταν παγωσουν εχουμε ατομικα μικρα σαντουιτσοπαγωτακια!!

(σκεφτηκα να το κανω και με επικαλυψη κουβερτουρας για πιο εντυπωσιακο αποτελεσμα αλλα δεν το επιχειρησα εως τωρα:roll:)

 

Minnie και χωρις μπισκοτα ωραιο ειναι;)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Minnie και χωρίς μπισκότα είναι πολύ ωραίο!! Δοκίμασέ το κι έτσι!! Το έχω κάνει και με γλυκό του κουταλιού κεράσι, βύσσινο, σύκο (ό,τι έχω κάθε φορά) και γίνεται επίσης ωραίο!!

 

Αkamatra ωραία ιδέα με τα rollers, θα το δοκιμάσω κι έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συνταγή είναι ωραία,δοκιμασμένη,τα χτυπάμε όλα μαζί και γίνεται μεγάλη ποσότητα ( από 3-6 κιλά)

 

Παγωτό

2 garni Γιώτης σαντιγύ ή κακάο

2 κουτιά ζαχαρούχο γάλα

2 κρεμες γάλακτος (250 ml η μία)

1 λίτρο φρέσκο γάλα

4 βανίλιες

 

Χτυπάμε όλα τα υλικά μαζί. εγώ κάνω το μισό κρέμα μισό σοκολάτα. Αφήνουμε λίγο να παγώσει και το ξαναχτυπάμε.

Αν θέλουμε χωρίζουμε σε δυο, τρία μεγάλα μπολ και σε κάθε ένα προσθέτουμε ότι μας αρέσει

 

Παραλλαγές:

1. Παίρνουμε γλυκό κεράσι, κόβουμε τα κεράσια και τα ανακατεύουμε μέσα στο παγωτό (Κρέμα βανίλια- κεράσι)

2. Μπισκότα Rollers γεμιστά με σοκολάτα. Αφήνουμε λίγο τα μπισκότα να μαλακώσουν και τα τρίβουμε μέσα στο παγωτό βανίλια. Χτυπάμε με το μίξερ (όπως το Νιρβάνα με μπισκότα)

3. Σιρόπι καραμέλας

Βάζουμε ζάχαρη σε ένα τηγάνι και ανακατεύουμε μέχρι να γίνει καραμέλα. Χαμηλώνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε κρέμα γάλακτος. Ανακατεύουμε μέχρι να πήξει.

4. ξηροί καρποί ή φρουί γλασέ

 

indica, αυτή είναι η συνταγή...

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Απλό παγωτό(κλασικό)

1κιλό γάλα

250γρ. ζάχαρη

3 αυγά

1 βανίλια

Σε μια κατασαρόλα ρίχνουμε το γάλα με την ζάχαρη σε σιγανή φωτιά και ανακατεύουμε να λιώσει η ζάχαρη και μετά τα αυγά και την βανίλια, να πάρει μία βράση το αφήνουμε να κρυώσει και το βάζουμε σε τάπερ και μετά κατάψυξη.Κάθε μισή ω΄ρα το βγάζουμε από την κατάψυξη και το χτυπάμε με την συσκευή του μίξερ ή του χειρός για πέντε φορές και μετά το βάζουμε στην κατάψυξη και το αφήνουμε να παγώσει καλά μεχρι την άλλη μέρα.Το σερβίρουμε με σιρόπι του κουταλιού της αρεσκείας μας και αν θέλουμε μπορούμε μέσα να βάλουμε και κομματάκια σύκο,μπισκότο,κουβερτούρα και ότο άλλο θέλουμε:D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΑΓΩΤΟ ΠΑΡΦΕ ΜΕ ΑΛΜΥΡΗ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΦΙΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟΥ

Υλικά για 6 άτομα :

300 γρ. καστανή ζάχαρη ψιλή

50 γρ. αλατισμένο βούτυρο

285 ml κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά

5 κρόκους αυγών

500 ml γάλα πλήρες

Για την καραμέλα φιστικοβούτυρου :

100 γρ. καστανή ζάχαρη ψιλή

2 κουτ.σούπας φιστικοβούτυρο

1 γενναία πρέζα αλάτι

Ετοιμάζουμε πρώτα την καραμέλα. Ρίχνουμε τη ζάχαρη σε ένα τηγάνι σε μέτρια φωτιά και προσθέτουμε 2 κουταλιές σούπας νερό. Όταν αρχίσει να λιώνει η ζάχαρη, γέρνουμε το τηγάνι και για να κρατηθεί σταθερή η θερμοκρασία ανακατεύουμε με ξύλινο κουτάλι κάνοντας κυκλικές κινήσεις από την περιφέρεια προς το κέντρο. Ξαναβάζουμε το τηγάνι στη φωτιά να ψηθεί η καραμέλα λίγο ακόμη, μέχρι να αποκτήσει σκούρο χρυσαφί χρώμα. Τραβάμε το τηγάνι από τη φωτιά και αφού κρυώσει λίγο η καραμέλα, προσθέτουμε το φιστικοβούτυρο και το αλάτι και ανακατεύουμε να ενσωματωθούν. Στρώνουμε την καραμέλα σε λεπτό στρώμα πάνω σε λαδόκολλα και αφήνουμε να σκληρύνει.

Για το παγωτό λιώνουμε πάλι τη ζάχαρη στο τηγάνι με δύο κουταλιές σούπας νερό. Όταν αρχίσει να καραμελώνει, προσθέτουμε εκτός φωτιάς το βούτυρο και την κρέμα γάλακτος και το βούτυρο και ανακατεύουμε να ενσωματωθούν όλα τα υλικά. Ρίχνουμε τους κρόκους στον κάδο του μίξερ, ρίχνουμε το μίγμα της κρέμας και χτυπάμε καλά. Προσθέτουμε το γάλα, χτυπάμε για λίγο ακόμη και μεταφέρουμε ξανά το μίγμα στην κατσαρόλα αφού το περάσουμε από λεπτό σουρωτήρι. Βάζουμε την κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά και σιγομαγειρεύουμε την κρέμα ανακατεύοντας διαρκώς μέχρι να αρχίσει να πήζει, όχι όμως να πάρει βράση γιατί θα κόψει. Αφήνουμε το μίγμα να κρυώσει τελείως και παγώνουμε σε παγωτομηχανή ή το μεταφέρουμε απʼευθείας σε μεταλλικό δοχείο και το αφήνουμε στην κατάψυξη μέχρι να παγώσει, βγάζοντάς το όμως τουλάχιστον δύο φορές ενδιάμεσα και ανακατεύοντάς το με πιρούνι. Στο μεταξύ σπάμε την καραμέλα που έχουμε φτιάξει σε κομματάκια και ανακατεύουμε απαλά με το παγωτό στο δεύτερο ανακάτεμα. Αφήνουμε το παγωτό στην κατάψυξη. Όταν θέλουμε να σερβίρουμε, βγάζουμε το παγωτό πέντε λεπτά νωρίτερα

 

 

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα προσφατα 2 παγωτα κρεμα-σοκολατα με ζαχαρουχο γαλα αλλα ηταν πολυ γλυκο το παγωτο κι ο μικρος μου δεν τρελαθηκε..μηπως ξερετε καμια χωρις ζαχαρουχο μεσα στη συνταγη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες την συνταγή παραπάνω που έγραψα για απλό παγωτό.

Είναι πολύ ωραίο και ελαφρύ αλλά έχει κάποια διαδικασία για γίνει.Εγώ βάζω και κομματάκια σοκολάτα,σύκο,φουντούκια όταν το κάνω για μας, αλλά για τα παιδιά όπως είναι.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

λοιπον οι εντυπωσεις μου....γαλα εβαλα φρεσκο, δεν εβαλα καθολου ζαχαρη, παντως εμενα κρυσταλλιασε και ας το ανακατεψα κανα δυο φορες,...αυτο που μου αρεσε ηταν η γευση του λεμονιου, σε οσες αρεσουν τα ξινα, νομιζω θα τους αρεσει και αυτο το παγωτακι-γρανιτουλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγω το εφτιαξα αλλα εβαλα κανονικα την ζαχαρη. ειναι πολυ νοστιμο. νομιζω το κρυσταλιασμα οτι ειναι αναγκαιο καθως ειναι σορμπε και οχι κανονικο παγωτο. μοιαζει με γρανιτα. τα παιδια το τσακισαν και νομιζω οτι θα το ξαναφτιαξω μολις τελειωσει γιατι εχει μικρη ποσοτητα ζαχαρης και πολλα φρουτα!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...