Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΓΩΤΑ!!!


sardelaki

Recommended Posts

ΠΑΓΩΤΟ ΒΑΝΙΛΙΑ

 

Υλικά

 

- 1 κούπα γάλα

 

- 2 κούπες κρέμα γάλακτος

 

- 2/3 κούπας ζάχαρη

 

- 1/4 κουταλάκι βανίλια ή μαστίχα κοπανισμένη

 

- 5 μεγάλα κροκάδια ή 2 μέτρια αυγά

 

Εκτέλεση

 

Βράστε το γάλα. Σε μια μικρή κατσαρολίτσα, ανακατέψτε τη ζάχαρη με τα αυγά και χτυπήστε τα με το μίξερ ή το σύρμα, μέχρι να πήξουν. Ρίξτε κι ανακατέψτε το καυτό γάλα, χωρίς να σταματήσετε το χτύπημα. Βάλτε την κατσαρόλα με την κρέμα, επάνω σε νερό που σιγοβράζει και ανακατέψτε την κρέμα, μέχρι να πήξει. Κατεβάστε την από τη φωτιά, κολλήστε στην επιφάνεια ένα κομμάτι πλαστική μεμβράνη, για να μην πιάσει κρούστα και αφήστε τη να κρυώσει. Χτυπήστε την κρέμα γάλακτος με τη βανίλια, μέχρι να πήξει ελαφρά και ανακατέψτε την απαλά με την κρύα κρέμα. Αδειάστε το μίγμα σ' ένα μεγάλο μεταλλικό δοχείο παγωτού και βάλτε το στην κατάψυξη ή σε παγωτομηχανή.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα έκανα το παγωτο :

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=66888&highlight=#66888

για όσες μανουλες σκεφτονται να το κανουν θελω να πω και μια ιδεα που μου εδωσε μια συναδελφος μου για παγωτακια σαντουιτσακια.

Εβαλα σε ενα ταπερ μπισκοτα πτι μπερ , απο πανω παγωτο και πανω απο το παγωτο παλι μπισκοτα. οταν παγωσει το παγωτο τα κοβουμε με το μαχαιρι και τα βγαζουμε για να τα φαμε! (Επίσης τα τσακισαμε...)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τις ειδικές θήκες για παγωτό ξυλάκι που κυκλοφορούν στο εμπόριο θα μπορούσαμε πολύ ευκολα να το φτιάξουμε αν πάρουμε πλαστικά ποτηράκια μιας χρήσης (ό,τι μέγεθος θέλουμε), να τα γεμίσουμε με το παγωτό μας και να τα βάλουμε στην κατάψυξη.

Όταν έχει αρχίσει να πήζει το παγωτό, βάζουμε στο κέντρο τους το ξυλάκι.....(ή ακόμα και ένα πλαστικό κουταλάκι χρωματιστό...)

Το έχω κάνει γία το πάρτυ της βαπτιστηρας μου πριν 2 χρόνια!

Τα πιτσιρίκια ξετρελάθηκαν ! :)

 

*Όταν θέλουμε να τα βγάλουμε από τις θήκες, τα βάζουμε για λίγα δευτερόλεπτα κάτω από ζεστό νερό...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αφροδιτη μου το μονο που φοβαμαι ειναι οτι το πλαστικο οταν ερχεται σε επαφη μ εεντονο ψυχος η θερμοτητα απελευθερωνει ολες τις ουσιες του πλαστικου δηλ.και στοιχεια πετρελαιου!!!οποτε δεν θα ηθελ ανα το βαλω σε πλαστικο αλλα δεν ξερω και πως αλλιως να το κανω...

μαλλον με τα μπισκοτακια..

εχουμε γεμισει φοβιες..μια το ηλιελαιο μι ατο πλαστικο μια τα φαρμακα και οι ορμονες ...αει στο καλο πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστό και αυτό Demi μου....

 

(ούτε φραπέ απο εδω κ πέρα ! τουλάχιστον φραπέ χωρίς παγάκια...)

αν σκεφτούμε πόσα προιόντα παραμένουν σε πλαστικές συσκευασίες πριν τα καταναλώσουμε .... :(

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Χθες το έφτιαξα και εγώ το παγωτό.

Έβαλα μέσα κουβερτούρα και επίσης, έτριψα στον τρίφτη μια κουβερτούρα και την ανακάτεψα στο παγωτό και έριξα και από πάνω.

ΤΕΛΕΙΟ!!!! Το τσακίσαμε. Και πολύ εύκολο και κυρίως χωρίς αυγά και μαρέγκες που δεν τα αντέχω.

Αυτό με τα μπι μπερ πήγα να το κάνω αλλά ανακατευόταν με το παγωτό και νευρίασα και τα έβγαλα. άφησα ένα για να τα δοκιμάσω. Από γεύση τέλειο, στην εμφάνιση όμως.

Λίτσα ευχαριστούμε για τη συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

μια απορία έχω επειδή με βάλατε σε πειρασμό να το κάνω και εγώ..

 

Στην κατάψυξη πόση ώρα το αφήνουμε προκειμένου να παγώσει αλλά να μην κρυσταλλώσει κίόλας

Link to comment
Share on other sites

Mamavasia εγω κάνω το εξής :

 

Καλύπτω την επιφάνεια του μπόλ ή της παγωτιέρας με διαφανή μεμβράνη και ανοίγω με μια καρφίτσα τρύπες για να φεύγει ο αέρας.Το βάζω στο ψυγείο και το αφήνω για 4 τουλάχιστον ώρες.

Βασικά παγωτό φτιάχνω μόνο βράδυ ! για να μείνει όλη την νυχτα στο ψυγείο ... που κοιμόμαστε χωρίς να ανοιγοκλείνουν το ψυγείο οι περίεργοι του σπιτιού... :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λίτσα ευχαριστούμε για τη συνταγή.

παρακαλώ, χαρά μου :)

 

 

αυτό με τα μπι μπερ πήγα να το κάνω αλλά ανακατευόταν με το παγωτό και νευρίασα και τα έβγαλα

 

πρεπει να βρεισ ενα ταψακι η ταπερακι που να χωραει ακριβως τα μπισκοτα. Υπαρχει και η αλλη λυση όμως. Τα φτιαχνεις επιτόπου. Λίγο πριν παγωσει το παγωτο με ένα κουταλακι το βαζεις στα μπισκοτα.

 

Στην κατάψυξη πόση ώρα το αφήνουμε προκειμένου να παγώσει αλλά να μην κρυσταλλώσει κίόλας

 

εμεις μετα απο καμια ωρα αρχιζουμε τις επισκεψεις στο ψυγειο.... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
  • 3 months later...

Βρήκα αυτή τη συνταγή για παγωτό μπανάνα και την έφτιαξα. Μάλιστα δεν έβαλα καθόλου ζάχαρη. Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε!!! Σας την δίνω και εσάς:

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/pagoto-mpananas.html

 

Παγωτό μπανάνας

 

Συστατικά

1 κιλό μπανάνες

1/2 κούπα ζάχαρη (κατά προτίμηση ζάχαρη άχνη)

1 κούπα παγωμένο γάλα

1/3 κούπα χυμό λεμονιού

Στα γρήγορα

Κατηγορία

Παγωτά, Γρανίτες, Σορμπέ

Εποχιακά

Καλοκαιρινή

Μέθοδος

Χωρίς μαγείρεμαΔιατροφή

Χορτοφαγική

Κύριο συστατικό

ΦρούταΟδηγίες

 

1.Καθαρίζουμε τις μπανάνες και τις κόβουμε σε κομμάτια (ροδέλες).

2.Απλώνουμε τα κομμάτια σε ένα μικρό ταψάκι και το βάζουμε στην κατάψυξη μερικές ώρες για να παγώσουν.

3.Μόλις παγώσουν τα κομμάτια, τα βγάζουμε από το ψυγείο και τα βάζουμε στο μπλέντερ.

4.Τα χτυπάμε στη δυνατή ταχύτητα μέχρι να πολτοποιηθούν.

5.Ρίχνουμε λίγο-λίγο το παγωμένο γάλα και χτυπάμε (θα βοηθήσει πολύ αν το μπλέντερ μας έχει ειδική υποδοχή για ρίψη υλικών).

6.Ρίχνουμε τη ζάχαρη και το χυμό λεμονιού και χτυπάμε μέχρι να ενσωματωθούν με το υπόλοιπο μείγμα.

7.Βάζουμε το μείγμα σε ένα μπολ και το τοποθετούμε στην κατάψυξη για μερικές ώρες (ανάλογα το ψυγείο).

8.Για καλύτερα αποτελέσματα, κάθε μία ώρα το βγάζουμε και το ανακατεύουμε με το κουτάλι.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

Οι ποσότητες αναφορικά με τη ζάχαρη και το χυμό λεμονιού είναι ενδεικτικές, ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός. Μπορούμε κάλλιστα να βάλουμε λιγότερη ή και καθόλου ζάχαρη (αν θέλουμε το παγωτό μας πιο light). Καλό είναι να προσθέτουμε σιγά-σιγά τη ζάχαρη και το χυμό λεμονιού και να δοκιμάζουμε προτού προσθέσουμε κι άλλο. Επίσης, μπορούμε να βάλουμε λιγότερο ή και καθόλου γάλα (αν θέλουμε να κάνουμε γρανίτα αντί για παγωτό). Προσέτι, μπορούμε να αντικαταστήσουμε το γάλα με ένα κεσεδάκι γιαούρτι. Το τελευταίο βήμα του ανακατέματος ανά μία ώρα, μπορούμε να το παραλείψουμε αν θέλουμε. Προσωπικά, όσες φορές το έχω παραλείψει, το παγωτό δεν μου κρυστάλλιασε. Πιστεύω όμως ότι το παγωτό αποκτά καλύτερη υφή αν το ανακατέψουμε ενδιάμεσα έστω 1-2 φορές.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

-ΠΑΓΩΤΟ-

2 φακελάκια garni(ή άλλη σαντιγύ σε σκόνη)

4 1/2 γάλα περίπου

1 ΄ζαχαρούχο γάλα

Ότι θες μέσα στο παγωτό,μπισκότα,κομματάκια σοκολάτα,σιρόπι........

Χτυπάμε το garni στο μίξερ με 3φλ.γάλα για 10λεπτά και το βάζουμε στην ψύξη για 30λεπτά.

Το βγάζουμε από την ψύξη και προεθέτουμε το ζαχαρούχο γάλα, γεμίζουμε το άδειο κουτί από το ζαχαρούχο με γάλα και το προσθέτουμε και αυτό,χτυπαμε στο μιξερ για άλλα 10 λεπτά.Το ξαναβάζουμε στην ψύξη για άλλα 10λεπτά,το βγάζουμε και ρίχνουμε μέσα ξηρούς καρπούς κ.α. μετά το βάζουμε στην κατάψυξη και το σερβίρουμε την επόμενη μέρα.

{μπορούμε να βάλουμε μέσα και μερέντα,κακάο,νες καφέ,λιωμένα φρούτα ή ξύσμα λεμονιού και ότι άλλο θέλουμε.........}

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι.......εκεί που λέει γάλα βάζεις φρέσκο και μετά το ζαχαρούχο.Εγώ το χτυπάω στο μίξερ το απλό έτσι;Βάλε όμως κάτι και μέσα και θα δεις πόσο θα αλλάξει η γεύση.:lol:

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με 1 morfat στο τενεκεδένιο κουτάκι, 1 εβαπορέ γάλα κι 1 ζαχαρούχο!! Τα χτυπάω στο μίξερ να πήξουν και να αφρατέψουν και μετά στρώνω πτι-μπερ στον πάτο από ένα ταψάκι, το παγωτό κι από πάνω πάλι πτιμπερ. Κατάψυξη κι έτοιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με 1 morfat στο τενεκεδένιο κουτάκι, 1 εβαπορέ γάλα κι 1 ζαχαρούχο!! Τα χτυπάω στο μίξερ να πήξουν και να αφρατέψουν και μετά στρώνω πτι-μπερ στον πάτο από ένα ταψάκι, το παγωτό κι από πάνω πάλι πτιμπερ. Κατάψυξη κι έτοιμο!!

 

κι εγω ετσι το κάνω και γίνεται τέλειο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με 1 morfat στο τενεκεδένιο κουτάκι, 1 εβαπορέ γάλα κι 1 ζαχαρούχο!! Τα χτυπάω στο μίξερ να πήξουν και να αφρατέψουν και μετά στρώνω πτι-μπερ στον πάτο από ένα ταψάκι, το παγωτό κι από πάνω πάλι πτιμπερ. Κατάψυξη κι έτοιμο!!

 

Πολυ ωραια ιδεα και ευκολη καθως φαινεται!

Δεν εχω φτιαξει ποτε παγωτο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω παγωτομηχανη η συνταγη που εχω λεει οτι χτυπαμε ολα τα υλικα κ μετα τα βαζουμε στην παγωτομηχανη κ το αφηνουμε να χτυπηθει εκει.

γνωριζει καμια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με 1 morfat στο τενεκεδένιο κουτάκι, 1 εβαπορέ γάλα κι 1 ζαχαρούχο!! Τα χτυπάω στο μίξερ να πήξουν και να αφρατέψουν και μετά στρώνω πτι-μπερ στον πάτο από ένα ταψάκι, το παγωτό κι από πάνω πάλι πτιμπερ. Κατάψυξη κι έτοιμο!!

 

το είχα κάνει και εγώ...πανεύκολο και πεντανόστιμο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...