Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποια βιβλιοπωλεία κάνουν εκπτώσεις?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Γνωρίζω ότι το βιβλιοπολείο Παπασωτηρίου και το Fnac σε ορισμένα βιβλία ανεξαρτήτως θέματος κάνουν πολύ καλές εκπτώσεις. Και τα δύο όταν γίνεις μέλος σου κάνουν 10% ανεξάρτητα αν είναι εποχή εκπτώσεων. Επίσης υπάρχει και το παζάρι βιβλίων http://www.sekb.gr/

έχω ακούσει ότι έχει φανταστικές τιμές.

Καλές αγορές.!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ POLITIA. ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠ'ΤΑ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ. ΕΓΩ ΈΧΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ 2 ΒΙΒ/ΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ 10-15% ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ POLITIAS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To βιβλιοποωλειο Ανεμος ειχε παντα τις καλυτερες τιμες εχω να το επισκεφθω ομως αρκετο καιρο. Βρισκεται στην Χ. Τρικουπη η στην Εμ.Μπενακη δεν ειμαι σιγουρη.

31-10-2003

31-10-2006

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του βιβλίου είναι ενιαία δηλ είναι ίδια τιμή σε όλα τα βιβλιοπωλεία καθώς ο εκδότης καθορίζει την τιμή. Απο κεί και πέρα όλα τα βιβλιοπωλεία βάσει νόμου υποχρεούνται να κάνουν ένα 10% σε όλα τα καινούργια βιβλία. Πολλά βιβλιοπωλεία βγάζουν κάρτες μέλους που οι εκπτώσεις στα βιβλία φτάνουν μέχρι και το 30% ανάλογα το βιβλίο δηλ όσο πιο παλιό χρονολογικά είναι τόσο μεγαλύτερη και η εκπτωσή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ηλεκτρονικά καταστήματα κάνουν εκπτώσεις, όπως το books.gr που είναι το ηλεκτρονικό κατάστημα του Ελευθερουδάκη.

Πριν δύο εβδομάδες αγόρασα 2 βιβλία (της Πατσούρου για τον Θηλασμό!)και είχα έκπτωση 10%.

Επειδή η ποσότητα ήταν μικρή με την έκπτωση στην ουσία κάλυψα το κόστος του courrier και της αντικαταβολής! Για μεγαλύτερες ποσότητες η εξοικονόμηση είναι ακόμα μεγαλύτερη :wink: . Για αυτό καλύτερα να ψωνίζεις μαζεμένα πολλά βιβλία παρά να τα ψωνίζεις ενα-ένα

Και βέβαια το πιο σημαντικό είναι ότι τα βιβλία τα παρέλαβα στο γραφείο μου και δεν χρειάστηκε να αφιερώσω χρόνο για να πάω στο κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του βιβλίου είναι ενιαία δηλ είναι ίδια τιμή σε όλα τα βιβλιοπωλεία καθώς ο εκδότης καθορίζει την τιμή. Απο κεί και πέρα όλα τα βιβλιοπωλεία βάσει νόμου υποχρεούνται να κάνουν ένα 10% σε όλα τα καινούργια βιβλία. Πολλά βιβλιοπωλεία βγάζουν κάρτες μέλους που οι εκπτώσεις στα βιβλία φτάνουν μέχρι και το 30% ανάλογα το βιβλίο δηλ όσο πιο παλιό χρονολογικά είναι τόσο μεγαλύτερη και η εκπτωσή του.

Πλάκα κάνεις βρε Ntimi?

"βάσει νόμου υποχρεούνται"????????????????? :shock::shock::shock:

Μην γράφεις σε παρακαλώ πράγματα που είναι ανυπόστατα και μάλιστα βάζοντας τέτοια επιχειρήματα γύρω τους!!!!!

Ακόμα και στις εκπτώσεις στα ρούχα σε περίοδο εκπτώσεων αν κάποιος δεν θέλει να κάνει εκπτώσεις , δεν κάνει!!!Έτσι απλά.Αλλά τότε ποιος θα αγόραζε από αυτόν???

Και αφού οι τιμές καθορίζονται από τον εκδότη γιατί τα βιβλιοπωλεία βάσει νόμου υποχρεούνται στα καινούρια βιβλία??? Αυτο που γράφεις=δεν υπάρχει κνένας απολύτως λόγος να μας κοροιδεύει κανένας με το να μας λέει ότι κάνει 15 ευρώ έστω και λόγω υποχρέωσης στο δίνει 13,50!!!!!!!

Θα στο έδινε κατευθείαν 13,50αφού είναι "υποχρεωμένος" και αργότερα θα έκανε αύξηση στην τιμή του!!!

Ελπίζω Ntimi να με κατάλαβες! :wink:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ αλλά και να είμαι ξεκάθαρη απέναντι σας :

Η παραπάνω αναλυση είναι οικονομολογικού ενδιαφέροντος μιας και το πτυχίο μου είναι οικονομολόγος και το επάγγελμα μου.....εδώ και δύο χρόνια..... βιβλιοπώλης :)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, είναι όσα λέει η ΛΕΝΑΝΕΚ.

Βάσει νόμου ο ανταγωνισμός είναι ελεύθερος. Ο νόμος περί ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαγορεύει σε οποιονδήποτε παραγωγό/προμηθευτή (άρα και εκδότη) να επιβάλλει στους πελάτες του (βιβλιοπώλες σε αυτή την περίπτωση) την τιμή μεταπώλησης των προϊόντων του (η προτεινόμενη τιμή δεν απαγορεύεται). Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα είχε επέμβει (λέμε τώρα...) η επιτροπή ανταγωνισμού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω ξερω τον "Ποθητο" στην Πλ.Κανιγγος...τα περισσοτερα βιβλια τα ψωνιζω απο εκει...

απλα κανω τηλ την παραγγελια και μετα πηγαινω κ τα παιρνω...

νομιζω στα στελνουν κ σπιτι αλλα δεν ξερω αν εχει χρεωση...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ως πρωην βιβλιοπωλισσα

 

Κανεις δεν υποχρεουται να κανει εκπτωσεις. Ομως επειδη υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος ολα σχεδον τα βιβλιοπωλεια κανουν εκπτωση 10% στα καινουργια βιβλια (αλλά άλλα μεγάλα οπως ο ελευθερουδάκης δεν κανουν ), στα βιβλια ανω των 3 ετών κανουν ο,ση εκπτωση θελουν γιατί δε καλυπτονται απο την εννιαια τιμή. Μεσα στο αλλαλουμ ομως ο καθενας κανει οτι θελει. Βλεπω οτι η πρωτοπορια πχ κανει εκπτωση ως και 60% σε καινουργια βιβλια, οπως και διάφοροι εκδοτες.

Εκεινο που ειναι σημαντικο ειναι οχι η πληθωρα βιβλιων (παλια λεγαμε οτι οι ξενοι διαβαζουν ως και στα λεοφωρεια,,,ναι το 90% των βιβλιων που διαβαζονται στα Μεσα μαζικης μεταφορας ειναι ροζ λογοτεχνεια χιχιχιιιι) αλλά η ποιοτητα τους. Θα δείτε οτι στα παιδια σας αρεσει να διαβαζουν ξανα και ξανα καποια βιβλια και αυτο δεν ειναι κακο, απλα θελουν αλλους χρονους να αφομοιωσουν το μηνυμα και την αισθητικη του βιβλιου.

Τεσπα, εκεινο που ειναι σημαντικο ειναι να αγοραζονται σωστα βιβλια. Αυτο το κρινει το αισθητηριο του καθενος αλλα ειναι σημαντικη η συμβολη του βιβλιοπωλη που πρεπει να εμπιστευεσθε. Προτιμειστε τα μικρα συνοικιακα βιβλιοπωλεια και καντε τις παραγγελειες σας απο εκει. Μαθετε στα παιδια σας να περνουν χρονο σε ενα βιβλιοπωλειο ψαχνοντας (χωρις να αφηνετε πισω σας σωρους κατεστραμενα βιβλια ομως,,,,)

Ενημερωθειτε απο τις εκθεσεις απο τα μεγαλα βιβλιοπωλεια απο το ιντερνετ, κρατειστε ομως ζωντανο το βιβλιοπωλειο της γειτονιας σας,,,, το λεω απο πονο καθως μεσα στο τελευταιο διμηνο κλεισαμε 2 βιβλιοπωλεια στην περιοχη μου, ενα μειωσε το μεγεθος του και ακομα ενα εκλεισε λογω συνταξης χωρις να πωληθει σε αλλον, οπως παλιοτερα...

Το ένα ή τα 2 ευρω το μηνα επιπλεον κοστος (αν υποτεθει οτι πατε καπου που σας κανουν 20% εκπτωση αντι του 10% που θα λαβετε απο τον δικο σας βιβλιοπωλη), πιστεψτε με αξιζουν τον κοπο, Το βιβλιοπωλειο περα απο μαγαζι ειναι και στεκι επικοινωνιας,,,,, αυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα

μπορώ με βεβαιότητα να σε πληροφορήσω οτι ο Πατάκης στο παιδικό του τμήμα έχει ενα μικρό τμήμα με 50%-70% έκπτωση με παιδικά βιβλία.Εχω αγοράσει δλδ βιβλία με 2 και με 3 ευρώ που τα έχω βρεί στο βιβλιοπωλείο σουπερ - μαρκετ στην κανονική τους τιμή. Και μην φανταστείς οτι είναι σαβούρα, καποια απο αυτά τα θεωρώ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω ψωνιζω απο το "ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ" ειναι στην Ομονοια, Αιολου 104Α

Δεν ειναι μαγαζι με βιτρινα και παντα εχει καλλυτερες τιμες απο ολους τους αλλους.

Ακομα και αν δν εχει καποιο στο παραγγελνει. Οποιος χρειαζεται παραπανω πληροφοριες ας μου πει.

eNortjKzUjI0NbY0tFSyBlwwFZwC2Q,,15.png

 

line_m121_beg_micky_time_1248408000_text_cf20ecf0ddecf0e7f220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Και για να μην παρεξηγηθώ αλλά και να είμαι ξεκάθαρη απέναντι σας :

Η παραπάνω αναλυση είναι οικονομολογικού ενδιαφέροντος μιας και το πτυχίο μου είναι οικονομολόγος και το επάγγελμα μου.....εδώ και δύο χρόνια..... βιβλιοπώλης :)

 

Έχω ακούσει ότι με την ενιαία τιμή βιβλίου δεν μπορούν σε καινούρια βιβλία να κάνουν έκπτωση απάνω από 10%. Αληθεύει;

Γι αυτό σε καινούρια βιβλία όλοι έχουν περίπου την ίδια τιμή. Οι προσφορές αφορούν σε παλαιότερα βιβλία.

 

Αυτό προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου διότι δεν υπάρχει φρέσκο και μπαγιάτικο βιβλίο....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ως πρωην βιβλιοπωλισσα

 

Τεσπα, εκεινο που ειναι σημαντικο ειναι να αγοραζονται σωστα βιβλια. Αυτο το κρινει το αισθητηριο του καθενος αλλα ειναι σημαντικη η συμβολη του βιβλιοπωλη που πρεπει να εμπιστευεσθε. Προτιμειστε τα μικρα συνοικιακα βιβλιοπωλεια και καντε τις παραγγελειες σας απο εκει. Μαθετε στα παιδια σας να περνουν χρονο σε ενα βιβλιοπωλειο ψαχνοντας (χωρις να αφηνετε πισω σας σωρους κατεστραμενα βιβλια ομως,,,,)

Ενημερωθειτε απο τις εκθεσεις απο τα μεγαλα βιβλιοπωλεια απο το ιντερνετ, κρατειστε ομως ζωντανο το βιβλιοπωλειο της γειτονιας σας,,,, το λεω απο πονο καθως μεσα στο τελευταιο διμηνο κλεισαμε 2 βιβλιοπωλεια στην περιοχη μου, ενα μειωσε το μεγεθος του και ακομα ενα εκλεισε λογω συνταξης χωρις να πωληθει σε αλλον, οπως παλιοτερα...

Το ένα ή τα 2 ευρω το μηνα επιπλεον κοστος (αν υποτεθει οτι πατε καπου που σας κανουν 20% εκπτωση αντι του 10% που θα λαβετε απο τον δικο σας βιβλιοπωλη), πιστεψτε με αξιζουν τον κοπο, Το βιβλιοπωλειο περα απο μαγαζι ειναι και στεκι επικοινωνιας,,,,, αυτα

 

Συμφωνω απολυτα!! Ασε που στο τελος μπορει να μην παρεις εκπτωση στο καινουριο βιβλιο, θα παρεις ομως δωρο ενα πιο παλιο βιβλιο ή γραφικη υλη. Θελω να πω υπαρχει αναγνωριση απο την μερια του βιβλιοπωλη, ειναι μια αμφιδρομα σχεση. :wink:

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει ότι με την ενιαία τιμή βιβλίου δεν μπορούν σε καινούρια βιβλία να κάνουν έκπτωση απάνω από 10%. Αληθεύει;

Γι αυτό σε καινούρια βιβλία όλοι έχουν περίπου την ίδια τιμή. Οι προσφορές αφορούν σε παλαιότερα βιβλία.

 

Αυτό προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου διότι δεν υπάρχει φρέσκο και μπαγιάτικο βιβλίο....

 

Ο νόμος περί ενιαίας τιμής είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις... απαγορεύεται να κάνεις έκπτωση μεγαλύτερη του 10% σε νέες εκδόσεις... προσοχή: εκδόσεις, όχι βιβλία... δηλαδή ακόμα και ένα παλαιότερο βιβλίο που όμως έχει επανακυκλοφορήσει, δεν μπορεί να έχει έκπτωση, γιαυτό και σπάνια βλέπουμε προσφορές σε παλαιά, αλλά "κλασικά" και καλά βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας!Εγω χρονια τωρα ψωνιζω απο το βιβλιοπωλειο "Ποθητος".Ειναι στην πλατεια Κανιγγος.Εγω μενω στα Χανια και κανω τις παραγγελιες μου τηλεφωνικα.Εχει μονιμη εκπτωση σε ολα τα βιβλια και πολλες extra προσφορες.Μεχρι και τα βιβλια για το φροντηστηριο αγγλικων παραγγελνω απο εκει.Γλιτωνω περιπου 35 ευρω για καθε παιδι.Εχω συγκρινει τιμες με τα βιβλιοπωλεια στους ιδιους τιτλους βιβλιων.Μονο που πηγαινω στην εναρξη καθε σχολικης χρονιας,μια βδομαδα πριν ξεκινησουν τα μαθηματα στο φροντηστηριο και ζηταω απο την καθηγητρια να μου δωσει τη λιστα με τα βιβλια που θα χρειαστουν στη συγκεκριμενη ταξη,για να εχω το χρονο να τα παραλαβω.Στελνουν παραγγελιες σε ολη την Ελλαδα.Τα εξοδα αποστολης ειναι 5 ευρω ομως για παραγγελιες πανω απο 50 ευρω η αποστολη ειναι δωρεαν.Συνηθως το λεω στον πατερα μου ή σε καποια φιλη και παραγγελνουμε μαζι για να ξεπερασουμε το ποσο και να μην πληρωσω ταχ.εξοδα.Επισης καθε μερικους μηνες βγαζουν ενα φυλλαδιο που γραφει ολες τις προσφορες (συνηθως για παλαιοτερες εκδοσεις ή σειρες ή εγκυκλοπαιδειες).Αν θελετε μπορειτε να τηλεφωνησετε στο 2103831415 για να πειτε τη διευθυνση σας και να σας το στελνουν.

Με επιασε παλι η πολυλογια μου και ισως σας κουρασα αλλα εχω ενθουσιαστει με το βιβλιοπωλειο αυτο.Επισης κανουν και αλλαγες.

1A637564-D5FE-3116-8B65-9B19F3792DB1

1.03.01

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εμεις ανακαλύψαμε ενα νέο e-shop με επιλεγμένους τίτλους βιβλίων και έχει και πολυ ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με τα υπόλοιπα .

 

edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σας .

 

Οι εκπτώσεις στα Βιβλιοπωλεία οσο αφορά τα ελληνικά Βιβλία ειναι -10 % .

 

Τα ξενόγλωσσα δεν Υπάγονται στον Νόμο .

Εμένα μου ηρθε με email απο Deal Site αυτό το Κουπόνι .

 

edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημερα...

νεο e-shop.απο μια γρηγορη ματια που εριξα φαινεται συμπαθητικο...

http://welovebooks.gr/eshop/index.php?route=common/home

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Ο Ποθητός συνεχίζει και κάνει 20% έκπτωση σε όλα τα βιβλία. Έχει και πολλά βιβλία με 3 ευρώ, κυρίως παιδικά. Όταν θέλω ελληνικό βιβλίο, το παραγγέλνω και το παίρνω από εκεί. Ίσως να είναι λάθος που δεν πηγαίνω στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς και πραγματικά να μην αξίζει για 2 ευρώ διαφορά να προτιμώ αυτόν που μου δίνει την έκπτωση. Ίσως πάλι αν ένιωθα αυτό που διάβασα παραπάνω, ότι το βιβλιοπωλείο είναι σημείο συνάντησης, να το σκεφτόμουν πριν πάω αλλού. Δεν το ένιωσα ποτέ όμως. Τα δικά μας βιβλιοπωλεία περισσότερο χαρτοπωλεία ήταν και εξακολουθούν, φυσικά, να είναι. Οπότε δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να μπω, να χαζέψω ράφια, να ξεφυλλίσω και τελικά να δεθώ και να μείνω εκεί.

Αυτό όμως που με πειράζει πραγματικά δεν είναι οι τιμές των βιβλιοπωλείων, αλλά των εκδοτών. Δεν υπάρχει φθηνό βιβλίο στην Ελλάδα. Έξω διαβάζουν και στα λεωφορεία διάβασα παραπάνω. Ναι, αλλά έξω υπάρχει και το paperback. Για όλα τα βιβλία, όχι μόνο τα άρλεκιν. Σε τιμές απίστευτα χαμηλές. Εδώ γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό;

Και με τα ηλεκτρονικά βιβλία τι γίνεται; Κατέβασα το Kindle for PC από το Amazon για να δω αν τελικά μπορώ να το χρησιμοποιήσω και ανακάλυψα ότι το ηλεκτρονικό βιβλίο δεν έχει ουσιαστική διαφορά στην τιμή από το έντυπο. Μπορεί κάποια πιο σχετική από εμένα να μου το δικαιολογήσει αυτό;

Για την απουσία βιβλιοθηκών δε θέλω να μιλήσω ακόμη. Ακόμη ψάχνω να δω τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό, έστω και σαν πρωτοβουλία μαμάδων.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ανακεφαλαίωση:

 

Βιβλία για όλους - Αιόλου 104Α (πραγματικά έχει τις χαμηλότερες τιμές για βιβλία "άμεσης" ανάγκης, όπως σχολικά βοηθήματα κ.τ.λ. Καλό είναι να προηγηθεί τηλέφωνο σε περίπτωση συγκεκριμένης απαίτησης http://www.wiw.gr/greek/athens_center_vivlia_gia_olous_ar_kandilapths_co_sa/ )

 

Πρωτοπορία www.protoporia.gr αν και τελευταία με έχει απογοητεύσει καθώς βιβλία που τα έχω αγοράσει από εκεί σε εξευτελιστικές τιμές, τώρα τα έχουν τουλάχιστον σε διπλάσιες. Βάζουν όμως σε προσφορά μεταχειρισμένα βιβλία)

 

Πολιτεία http://www.politeianet.gr/ , για την ώρα έχει τις καλύτερες τιμές

 

Ποθητός (τηλέφωνο από πριν αν θέλετε κάτι στγκεκριμένο)

 

bookato https://www.facebook.com/pages/Bookato-Book-Bazaar/141126782634533 βιβλία με 3-5ε, βέβαια και άλλα βιβλιοπωλεία σιγά σιγά ρίχνουν τις τιμές στα εν λόγω βιβλία, αξίζει όμως υπάρχουν πολλές ευκαιρίες (π.χ. βρήκα βιβλίο της Λένας Μαντά,Cecelia Ahern...)

 

Και φυσικά αν δείτε κανένα που κλείνει...βοηθήστε τους να πουλήσουν το στοκ τους, συνήθως βάζουν βιβλία σε πολύ χαμηλές τιμές. Βέβαια ένα κινητό με σύνδεση στο ίντερνετ θα κάνει την επιλογή ακόμα πιο εύκολη καθότι θα γίνει άμεσα η σύγκριση τιμών π.χ. με την Πολιτεία ή όποιο άλλο on line βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο Ποθητός συνεχίζει και κάνει 20% έκπτωση σε όλα τα βιβλία. Έχει και πολλά βιβλία με 3 ευρώ, κυρίως παιδικά. Όταν θέλω ελληνικό βιβλίο, το παραγγέλνω και το παίρνω από εκεί. Ίσως να είναι λάθος που δεν πηγαίνω στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς και πραγματικά να μην αξίζει για 2 ευρώ διαφορά να προτιμώ αυτόν που μου δίνει την έκπτωση. Ίσως πάλι αν ένιωθα αυτό που διάβασα παραπάνω, ότι το βιβλιοπωλείο είναι σημείο συνάντησης, να το σκεφτόμουν πριν πάω αλλού. Δεν το ένιωσα ποτέ όμως. Τα δικά μας βιβλιοπωλεία περισσότερο χαρτοπωλεία ήταν και εξακολουθούν, φυσικά, να είναι. Οπότε δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να μπω, να χαζέψω ράφια, να ξεφυλλίσω και τελικά να δεθώ και να μείνω εκεί.

Αυτό όμως που με πειράζει πραγματικά δεν είναι οι τιμές των βιβλιοπωλείων, αλλά των εκδοτών. Δεν υπάρχει φθηνό βιβλίο στην Ελλάδα. Έξω διαβάζουν και στα λεωφορεία διάβασα παραπάνω. Ναι, αλλά έξω υπάρχει και το paperback. Για όλα τα βιβλία, όχι μόνο τα άρλεκιν. Σε τιμές απίστευτα χαμηλές. Εδώ γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό;

Και με τα ηλεκτρονικά βιβλία τι γίνεται; Κατέβασα το Kindle for PC από το Amazon για να δω αν τελικά μπορώ να το χρησιμοποιήσω και ανακάλυψα ότι το ηλεκτρονικό βιβλίο δεν έχει ουσιαστική διαφορά στην τιμή από το έντυπο. Μπορεί κάποια πιο σχετική από εμένα να μου το δικαιολογήσει αυτό;

Για την απουσία βιβλιοθηκών δε θέλω να μιλήσω ακόμη. Ακόμη ψάχνω να δω τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό, έστω και σαν πρωτοβουλία μαμάδων.

 

 

Εγώ έχω Kindle και ενώ η συσκευή με βολεύει, τελικά στην παρούσα φάση δεν με συμφέρει να αγοράζω βιβλία σε kindle μορφή. Στο amazon.com τα περισσότερα βιβλία (που με ενδιαφέρουν τουλάχιστον) σε kindle μορφή έχουν όσο τα hardcovers (!!!!) ενώ τελικά τα παίρνεις πιο φτηνά σε paperback από το uk και με δωρεάν μεταφορικά (υπάρχουν βέβαια κι οι εξαιρέσειις, πχ το Hunger Games).

 

Τώρα το γιατί συμβαίνει αυτό: δεν έχω καταλάβει εντελώς, αλλά έχει να κάνει με το ότι οι 6 μεγαλύτεροι εκδοτικοί οίκοι δεν αφήνουν το amazon να κάνει έκπτωση σε e-books, όπως κάνει στα υπόλοιπα (ή κατι τέτοιο). Η υπόθεση βρίσκεται στα δικαστήρια.

 

Eπίσης, το amazon.co.uk έχει φθηνότερα e-books αλλά οι κάτοχοι kindle από ελλάδα μπορούν μόνο να αγοράσουν και τη συσκευή και ηλεκτρονικά βιβλία μόνο από το αμερικανικό σάιτ. Εκεί παίζουν θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Εγώ έχω Kindle και ενώ η συσκευή με βολεύει, τελικά στην παρούσα φάση δεν με συμφέρει να αγοράζω βιβλία σε kindle μορφή. Στο amazon.com τα περισσότερα βιβλία (που με ενδιαφέρουν τουλάχιστον) σε kindle μορφή έχουν όσο τα hardcovers (!!!!) ενώ τελικά τα παίρνεις πιο φτηνά σε paperback από το uk και με δωρεάν μεταφορικά (υπάρχουν βέβαια κι οι εξαιρέσειις, πχ το Hunger Games).

 

Τώρα το γιατί συμβαίνει αυτό: δεν έχω καταλάβει εντελώς, αλλά έχει να κάνει με το ότι οι 6 μεγαλύτεροι εκδοτικοί οίκοι δεν αφήνουν το amazon να κάνει έκπτωση σε e-books, όπως κάνει στα υπόλοιπα (ή κατι τέτοιο). Η υπόθεση βρίσκεται στα δικαστήρια.

 

Eπίσης, το amazon.co.uk έχει φθηνότερα e-books αλλά οι κάτοχοι kindle από ελλάδα μπορούν μόνο να αγοράσουν και τη συσκευή και ηλεκτρονικά βιβλία μόνο από το αμερικανικό σάιτ. Εκεί παίζουν θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας.

Θεωρώ ότι η Πολιτεία κάνει τις μεγαλύτερες εκπτώσεις καιμετα ο Παπασωτηριου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...